Hussein waarschuwt de PLO Het extraatje van Grand'ltalia. I Moskou probeert milieuramp van ongekende omvang te verdoezelen 4 WEKEN kleintjes De steek van Napoleon Rijk zoekt onderdak voor asielzoekers op Zeeuwse campings VOOR/14,- Jasser Arafat laakt status Jeruzalem in vredesverdrag Assen mist paspoorten en trouwboekjes Bosnië eist vertrek Rose m Wm. Deze week alleen bij Albert Heijn. cn Opnieuw buien Wisselend bewolkt, buien, lokaal mo gelijk met onweer. De zuidwesten wind is meest vrij krachtig, aan zee krach- lig. Maximum temperatuur 13 graden. [37e jaargang no. 252 Woensdag 26 oktober 1994 osse nummers 1,50 ASSEN (ANP) - Politie en Justitie hebben maandag een inval gedaan in het gemeentehuis van Assen. Dat gebeurde nadat de h gemeente aangifte had gedaan van vermoedelijke fraude na de vermissing van vier paspoorten. Uit een nader onderzoek bleek dat ook een doos met 200 trouw boekjes wordt vermist. Aanhoudingen zijn niet verricht. Ook zijn geen stukken in beslag genomen. iran onze correspondent Burgemeester D. van As-Kleijwegt zei dinsdag geen idee te heb ben, wat de waarde van een illegaal trouwboekje kan zijn. Het document is ontoereikend om bijvoorbeeld in bezit te komen van een verblijfsvergunning. Het dient volgens de burgemeester al leen als bewijs dat iemand met een Nederlander is gehuwd. De gemeente deed vrijdag aangifte bij de politie nadat voor de vier de keer binnen enkele weken een aangevraagd paspoort niet voorhanden was. SARAJEVO (RTR) - Alle acht politieke partijen in het Bosnische parlement eisen het vertrek van generaal Michael Rose, de com mandant van de VN-vredesmacht in Bosnië-Iierzegowina. In een gezamenlijk verklaring beschuldigen de partijen de Britse gene raal ervan te veel concessies te doen aan de Serviërs. De Bosnische krant Oslobodenje publiceerde de verklaring dinsdag onder de kop „Rose moet weg". De parlementariërs hekelen de VN- commandant omdat hij Bosnische moslim-troepen tot een aftocht heeft gedwongen uit een gedemilitariseerde zone, terwijl hij zou toe staan dat de Serviërs een belangrijke weg naar Sarajevo herhaalde lijk onder vuur nemen. IEL AVIV In Jordanië zijn randaag alle scholen en over- c kidskantoren gesloten, ter vie- ring van het vredesverdrag met Israël. Maar er is geen sprake van een feestelijke stemming. De meeste Jordaniërs lijken het akkoord te aanvaarden als een noodzakelijk kwaad, maar een forse minderheid is er ronduit tegen. Koning Hussein hoopt dat het verzet zal slijten en heeft aan de vooravond van de ondertekening maar vast een ernstige waarschuwing gericht aan de PLO en aan de islamiti sche oppositie. In een toespraak tot een organi satie van legerofficieren, die rechtstreeks door de televisie werd uitgezonden, herinnerde de koning voor het eerst sinds ja ren aan de 'Zwarte September', de maand in 1970 waarin het Jor daanse leger met geweld optrad tegen gewapende militanten van de PLO. Die confrontatie, met duizenden doden en gewon den als gevolg, leidde uiteinde lijk tot de verdrijving uit Jorda nië van alle PLO-guerrillastnj- ders. Hussein vreesde in die tijd l )ol!e Ier snijdt kond open in itationstoilet :N HAAG (ANP) - Een vrijwel rankzinnige 24-jarige Ier heeft linsdagmiddag in een toilet n het Centraal Station in Den lag zijn half jaar oude her- rshond met een mes openge- eten, uitroepend dat de duivel Jhet dier was gekropen, door de toiletjuffrouw ge- aarschuwde spoorwegpolitie on slechts met grote moeite de ond uit handen van de Ier be nijden. Er waren vervolgens ze- ten politiemensen nodig om de olgeworden man aan te hou- en. Hij werd naar een psychia- nsche inrichting afgevoerd. Ie hond werd nog naar een die- marts gebracht, maar overleed ode operatietafel. Kabels ipen voor lommunicatie STRAATSBURG (ANP) - De Eu ropese Commissie wil dat be- eerders van kabeltelevisielij- en en andere netwerken deze volgend jaar openstellen r telecommunicatiedien- ilen van anderen. Vóór januari 1998 moeten bovendien de mo- wpolies (meestal van de staat) ip het gewone telefoonverkeer rijn opgeheven. Die liberalise- ing van de infrastructuur is belangrijke stap op weg naar de informatiemaatschap- pij, zegt de Commissie in haar worstel aan de Europese minis terraad en het Europees Parle- ïent. !e wijst erop dat vernieuwend musement en educatieve dien sten die men thuis krijgt aange- toden. een snelgroeiende markt Nieuwe en oude gebruikers ran de netwerken kunnen hier van profiteren. De Commissie aet ook vele andere voordelen in lie liberalisering van de telecom- municatie-infrastructuur. In vesteringen zullen worden aan gemoedigd en de groeimogelijk heden -oor de Europese tele- omsector zullen aanzienlijk rijn. Maar vooral zal het concur rentievermogen van de Euro industrie in haar geheel toenemen, voorspelt ze. Een groot bord met daarop het woord 'vrede' in het Hebreeuws, Engels en Arabisch, wordt met een kraan op zijn plaats gezet bij de Israëlisch-Jordaanse grenspost Arava, ten noorden van Eilat. Hier wordt vandaag het vredesakkoord tussen de twee landen getekend. foto Sven Nackstrand/AFP MOSKOU Elkaar tegenspre kende Russische ministeries zorgden dinsdag voor grote ver warring over een enorme olie ramp in de noordelijke Russi sche republiek Komi bij de Poolcirkel. Volgens de woord voerder van het Russische mi nisterie van noodsituaties, Ale xander Avdosjin, heeft daar in oktober 'een beperkt incident' plaatsgevonden. Volgens Av dosjin hebben de plaatselijke autoriteiten de lekkage niet ge meld omdat het om 'een geringe hoeveelheid' ging. Het ministerie van energie zegt Advertentie ISooo'A'l-.t-lI m j11 Wij repareren ook jlk andere elektrische huishoudelijke apparaten Advertentie niks te weten. Het ministerie van milieu verklaarde echter dat een onderzoekscommissie naar het gebied is gezonden, omdat de staatsoliemaatschappij Ko- mineft een ecologische ramp door een lekkende olieleiding voor de buitenwacht verborgen probeert te houden. De New York Times berichtte dinsdag dat een olieplas van meer dan 300.000 ton in de rich ting van de Petsjora-rivier dreef. Dit zou in het barre, maar ook zeer kwetsbare Poolgebied een milieuramp van ongekende om vang veroorzaken. Bij de enor me milieuramp met de lek gesla gen tanker Exxon Valdez in 1989 voor de kust van Alaska was de hoeveelheid olie ongeveer 42 miljoen liter. Dam De krant kreeg de informatie van het Amerikaanse ministerie van energie. Volgens ondermi nister William White is de pijp leiding al maanden geleden lek geraakt. Om de weglekkende olie te keren, is toen inderhaast een acht meter hoge dam opge worpen. Deze heeft het nu na aanhoudende regenval begeven. White zei verder dat in Komi werkende Amerikanen in een zij rivier van de Petsjora een grote olievlek hadden waargenomen. Volgens hem zouden de Russen overleggen met een Amerikaans bedrijf over hoe de ramp te be strijden. Volgens de Russische afdeling van Greenpeace staat er in de Kolva en Oesa. zijrivieren van de Petsjora. hier en daar een laag van tien centimeter aangekoek te olie. Volgens Igor Blokov drijft er op de benedenstroom van de Petsjora zelfs bijna een halve meter. Een echte schoon- maakoperatie moet volgens Blo kov nog beginnen. Woordvoerder Sjoevalov van het milieuministerie in Moskou zei niets over de omvang van de ramp te kunnen meedelen. Hij zei dat zijn ministerie pas recen telijk had ontdekt dat er sprake was van olievervuiling in de Ko- mi-republiek. „Bij onze pogingen om achter de slot zie pagina 3 kolom 7 Advertentie i Italiaanse specialiteiten van Grand' ltalia zijn in alles extra. Extra goed. extra makkelijk en extra lekker. En nu ook nog eens extra voor delig. En als u van een extraatje houdt moet u er nü bij zijn. [Het gehakt om de maaltijd compleet te maken doen we er lekker voor delig bijl BERLIJN - Een bezoekster bekijkt de steek van Napoleon op een tentoonstelling in Berlijn over de Franse geschiedenis. Volgens de overlevering droeg de keizer het hoofddeksel toen hij op weg was naar zijn verbanningsoord Elba. De steek woei van zijn hoofd en kwam in zee terecht. Later gaf Napoleon het door het zoute water onbruik baar kledingstuk weg. foto Peer Grimm/DPA Zorg De onduidelijkheid rond de kos ten van de gezondheidszorg ma ken de discussie vaag. Dat bleek dinsdag bij het Nationale Debat Gezondheidszorg in Utrecht. Prof. Van der Zwan berekende voor de Nederlandse Zorgfede- ratie iNZf) dat de kosten 2,5 pro cent omhoog gaan, het kabinet komt uit op 1,3 O procent. O dat de PLO hem van de troon wilde stoten. Het verdrag met Israël heeft de spanning tussen de Jordaanse vorst en de Palestij nen opnieuw doen toenemen, omdat het een 'speciale rol' toebedeelt aan Jor danië bij het beheer over de isla mitische heiligdommen in Oost- Jeruzalem. Hussein vertelde de officieren dat Jeruzalem een ver antwoordelijkheid is die Jorda nië niet kan overdragen aan 'een onbekende' Hij voegde eraan toe dat de situatie anders zou zijn als „mensen hun rechten op hun nationale grondgebied en in Jeruzalem zouden terugkrij gen". Maar omdat de koning er duide lijk van uit gaat dat Israël Jeru zalem nooit zal opgeven, be schouwt hij de rol van Jordanië als permanent. Hij heeft her haaldelijk gezegd dat alleen God soeverein is in Jeruzalem, daarmee aangevend dat hij niet akkoord gaat met de Israëlische en met de Palestijnse aanspra ken op de stad. PLO-leider Jas ser Arafat reageerde vorige week op die uitspraak toen hij zei: „God is soeverein in de hele we- slot zie pagina 3 kolom 6 Meer vrouwen aan het werk bij vakbonden DEN HAAG (ANP) - Het deelne mersbestand van nationale en internationale vakbondsactivi teiten moet voor minstens 30 procent uit vrouwen bestaan. Dit zei FNV-voorzitter Steke lenburg dinsdag in zijn ope ningstoespraak voor de drie daagse vrouwenconferentie van het Internationaal Verbond van Vrije Vakvereningen in Den Haag. Tegelijk dient er aandacht en geld te blijven om de belangen van vrouwen apart te beharti gen. aldus Stekelenburg. Kunstcentrum De bouw van een museum voor hedendaagse kunst in het Mais- baaigebied te Middelburg gaat waarschijnlijk niet door. Er is jaarlijks 360 mille ex tra nodig en dat geeft Q politieke problemen. Brand Bij een brand in een naai-atelier aan de Vlissingse Van Dis- hoeckstraat is dinsdagavond voor naar schatting tweehon derdvijftigduizend gulden schade ont- 4 staan. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Lasagnepakket, 1 fles Grand'ltalia Sugo casa kruiden 665 ml 1 pak Grand'ltalia Besciamella 100 gram en 1 pak Grand'ltalia Lasagne a 250 gram 28T /.JLo Rundergehakt 500 gram JAS 5.25 r\ r\r\ kHo -i4wy.yy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 oktober a s.. 'Zolang de voorraad strekt van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het ministerie van Justitie en de Centrale Op vang Asielzoekers (COA) in Rijswijk hebben de afgelopen dagen verschillende camping houders in Zeeuwsch-Vlaande- ren benaderd met het verzoek om grote aantallen asielzoekers tijdelijk te huisvesten in leeg staande toeristische accomoda- ties. De overheidsinstanties zijn naarstig op zoek naar zo'n 4.500 tijdelijke opvangplaatsen in het hele land. In Zeeuwsch-Vlaanderen werd deze week de familie Van de Bos, eigenaar van recreatiecentrum De Braakman bij Hoek en cam ping De Vogel bij Hengstdijk, en de Breskense ondernemer A. Boomert van De Napoleonhoeve in Breskens verzocht tijdelijk uitkomst te bieden. Boomert heeft het ministerie direct laten weten geen interesse te hebben in een tijdelijk contract. De on dernemer liet voorts b en w van .Oostburg weten dat het ministe rie in de regio woonruimte aan het werven is. „Ik heb begrepen dat elders in het land gemeente besturen ook al voor voldongen feiten zijn komen te staan. Ik vond dat dit in Oostburg niet het geval kon zijn. vandaar dat ik het gemeentebestuur heb inge seind", zei hij. Niet enthousiast Leden van het college vah b en w in Terneuzen waren dinsdag avond niet op de hoogte van het feit. dat mogelijk in recreatie centrum De Braakman dertig stacaravans worden ingericht voor de tijdelijke opvang van asielzoekers. De heer M. Verpaa- len van De Braakman bevestig de gisteren dat ook de familie Van de Bos benaderd is door de rijksinstanties. „Een definitieve beslissing hebben we ide familie) nog niet genomen. Wel hebben we de mening van onze vaste gasten gepeild en die zijn niet enthousiast. Ik verwacht dan CLARIJS BANDEN ook dat we niet op het voorstel zullen ingaan", zei hij. Of er in Zeeland nog meer campinghou ders voor opvang benaderd zijn was gisteravond laat niet duide lijk. Recron-voorman J. van de Velde, die dinsdag nog met zijn collega-ondernemers vergader de. zei niets over andere gevallen gehoord te hebben (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant BEL VOOR SCHERPSTE PRIJS uitlaten schokdempers trekhaken accu's Goes 01100-16607 Terneuzen 01150-94172 8 713214 0000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1