Toerisme moet kunnen groeien Alles aan duo Touchez is echt PZC Handelskamer bezorgd over Voordelta Gs kiezen opslag vervuilde bagger in Koegorspolder Uitdieping Schelde en snelle verbinding worden ontkoppeld Voor 2,5 ton schade bij brand Kritische geluiden in de Kamer over aanpassing Borssele provincie 11 Meerderheid bevolking volgens enqüete voor verdere ontwikkeling WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 van onze verslaggever MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel te Middel burg maant het college van ge deputeerde staten tot voor zichtigheid met de Voordelta. Dat is het gebied voor de stormvloedkering in de Oos- terscheldemonding en voor de Brouwersdam. Momenteel wordt daarvoor een streekpla nuitwerking voorbereid. De Kamer van Koophandel vindt het nog wat aan de vroege kant om in het gebied al allerlei bestemmingen vast te leggen, terwijl de Voordelta nog in ontwikkeling is en aan veranderingen onderhevig. De opmerkingen van de Kamer van Koophandel zijn vooral in gegeven door zorgen over de belangen van recreatie en toe risme in het gebied. De vrees bestaat, zo blijkt uit een brief van de kamer aan gs, dat die sector te weinig ruimte krijgt. ten gunste van het natuurbe- lang in het gebied. Daarom wil de Kamer van Koophandel dat de streekpla nuitwerking vastere vorm krijgt als meer bekend is over de aanwijzing tot Beschermd Natuurgebied van de hele Voordelta. ran onze verslaggever 3en Jansen IL1SSINGEN - Een meerder heid van de Zeeuwse bevolking voorstander van een verdere intwikkeling van het toerisme nde provincie. De Provinciale TV presenteert vandaag woensdag) een onderzoek raaruit deze conclusie valt te rekken. In opdracht van de TV heeft het bureau NRIT lonsultancy 210 Zeeuwen in de oeristische regio's telefonisch odervraagd. De geénquéteer- len wisten overigens meer na delen dan voordelen van het toerisme te noemen. Het onderzoek is uitgevoerd on der inwoners van Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland, het noordwestelijke gedeelte van Zuid-Beveland. Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De deelnemers aan de enquête moesten onder meer reageren op de stelling 'Ik ben eerder een voorstander dan een tegenstan der van een verdere toeristische ontwikkeling in mijn regio'. De resultaten: 37 procent van de on dervraagden was het er zeer mee eens, 20 procent gaf aan het er mee eens te zijn, 20 procent gaf oneens als antwoord en 23 pro cent tekende aan het zeer on eens te zijn met deze uitspraak. De stelling 'Toerisme is econo misch gezien van groot belang voor onze gemeente' werd door 89 procent van de deelnemers onderschreven. Volgens de onderzoekers blijkt uit deze cijfers dat er in Zeeland een draagvlak is voor verdere toeristische ontwikkelingen. Een onderstreping hiervan 'an onze correspondente lly Knol IRUSSEL - Nederland en laanderen willen dat er op orte termijn schot komt in de westies van het trace voor de loge-Snelheidslijn tussen Rot- ;rdam en Antwerpen en de uit- ieping van de Westerschelde. ijdens een kennismakingsbe- »ek van premier Kok en minis- er Van Mierlo van buitenland zaken aan de Vlaamse minis- ir-president Luc Van den Irande is dinsdag in Brussel af- esproken dat beide zaken 'op eigen merites' zullen wor- bekeken. olgens premier Kok mogen Ne- irland en Vlaanderen niet 'el- aars gevangene worden' door tvoldoende vooruitgang bij de espreking van één van de dos- s. „Anders bestaat het risico een impasse", aldus Kok. Dat betekent dat er wellicht snel een einde komt aan de heilloze koppeling die in het verleden tussen beide dossiers is aange bracht. Vlaanderen weigerde Nederland tegemoet te komen bij het tracé van de HSL langs de A-16. Nederland op zijn beurt hield de uitdieping van de Wes terschelde tegen. Op 7 november praat minister Jorritsma van verkeer en water staat met haar Vlaamse collega Kelchtermans in Brussel over de twee kwesties. Daarbij willen zo wel Nederland als Vlaanderen 'investeren in vooruitgang', al dus Kok. Van Nederlandse zijde zal de nadruk komen te liggen op de ecologische aspecten van het tracé langs de A-16, die tot nu toe vrijwel geen rol hebben gespeeld in de gesprekken met Vlaanderen. Al eerder heeft Ne derland laten blijken Vlaande ren dan financieel te willen bij springen. jS willen 175 mille )ij dragen voor bouw centrum Saeftinge pn onze verslaggever QIMADORP - Gedeputeerde zijn bereid om 175.000 bij te dragen voor een Het Zeeuwse Landschap te ouwen bezoekerscentrum aeftinge. Het provinciaal be- luurscollege wenst dan wel in e toekomst verschoond te blij- en van verzoeken om bij te ragen in eventuele exploita- e stichting Het Zeeuwse Land- :hap dient te zorgen voor een 'getimmerd dekkingsplan en sluitende exploitatie. Daar- moet het bezoekerscen- zelf aan een aantal eisen ildoen. Toegankelijkheid voor :handicapten is één van die lorwaarden. De provinciale kan ten laste komen het toeristisch-recreatief stellen gs voor. et Zeeuwse Landschap denkt enkele jaren over het inrich- n van een informatiecentrum ior Het Verdronken Land van In eerste instantie u een oud vissersschip als lo- itie dienst moeten doen. Het jk voelde er echter niets voor a een buitendijks informatie- ntrum toe te staan. Hoewel b groot deel van de bevolking Emmadorp de afgelopen aand te kennen heeft gegeven plannen voor het binnendijk informatiecentrum allesbe- toe te juichen, komt Het Landschap niet terug idee van het vissersschip. iet haalbaar 'ie optie is door Den Haag defi- lief afgewezen. Hoewel ver mensen het ideaal g koesteren van een bezoe- rscentrum in een oude garna- ikotter of een andere histori- ie schuit die vroeger in Em- ihaven lag aangemeerd, is dat niet haalbaar geble- verklaarde M. Jacobusse, van Het Zeeuwse vorige week al. De riiting moet na - toegezegde - dragen uit het Regionaal Ont- dcelingsplan (de 5-B-gelden de Europese Unie) en. na het besluit van de provin- ook zelf nog ruim een kwart bijpassen. b groot deel van dat bedrag is ar acties onder donateurs en (sponsors al bij elkaar Het Zeeuwse hoopt dan ook - on- aks de protesten van 'Emma- ■pers' - nog dit jaar met de iw van het informatiecen- m te kunnen beginnen. Die termijn lijkt de Hulster wethou der G. van de Voorde (ruimtelij ke ordening) erg kort. B en w van Hulst willen binnen kort nog eens met Het Zeeuwse Landschap overleggen over de bouw van het informatiecen trum en hopen omstreeks half november een beslissing te ne men over de bezwaren van de in woners van "Emmadorp. „Als het centrum nu niet wordt gebouwd, kunnen de plannen voor zo'n be zoekerscentrum wel eens voor goed in de prullenbak verdwij nen. Dat zou natuurlijk zonde zijn. Aan de andere kant dienen we als gemeentebestuur ook re kening te houden met het mas sale protest van de omwonen den". verwoordde Van de Voor de dinsdag het dilemma van b en van onze verslaggever VLISSINGEN - Een uitslaande brand heeft dinsdagavond voor naar schatting 250.000 gulden schade aangericht in een naai-atelier aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. Het vuur tastte een groot aantal naai- en snijma chines aan. Ook de muren van het pand raak ten ontzet. De precieze oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar zeker is wel dat het vuur is begonnen in het midden het gebouw, waar wat afvalmateriaal bij enkele snijtafels stond. De brandweer, pal tegenover het atelier geves tigd, kreeg even na tien uur de melding dat er rook uit het pand kwam. Even later sloegen de vlammen al aan de achterzijde uit het dak. De brandweer rukte aanvankelijk uit met twee au tospuiten, maar toen er ook aan de voorzijde rookontwikkeling ontstond werden daar nog een autospuit en een ladderwagen aan toege voegd. De aangrenzende garage liep alleen rook schade op. Omdat het gaat om een oud pand en het atelier en de garage vroeger één geheel heb ben gevormd, kreeg de garagehouder voor de zekerheid de opdracht zijn kostbare auto's in veiligheid te brengen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster RENESSE - Met optredens in grote discotheken, zoals de ex travagante Amsterdamse iT, is het begonnen. Het duo Tou chez, bestaande uit Jerry Rij- stenbil uit Renesse en Astrid Muis uit Amersfoort, maakt furore in housend Nederland. „Na een optreden proberen be zoekers massaal onze kleedka mer binnen te komen. Dat le vert soms wilde taferelen op", lacht Jerry. „En iedereen wil weten of we getrouwd zijn", vult Astrid aan. „Nou, dat zijn we dus lekker niet." Om hun bekendheid verder te vergroten, brengt het tweetal een single-cd uit met de cover 'So many men. So little time'. De house-versie van het num mer zal vandaag, woensdag, voor het eerst op de Nederland se radio te horen zijn. „Het lijkt me hartstikke spannend", vindt Jerry. „Ik ben heel be nieuwd naar de reacties." Om het lied te promoten zullen Jer ry en Mouse, zoals ze zich offi cieel noemen, de komende tijd flink van zich laten horen. Zo zullen ze waarschijnlijk optre den in een show van Paul de Leeuw. Jerry: „Je weet nooit wat je bij die man te wachten staat. Misschien trekt hij alle stekkers er wel uit." Mouse: „Maar dan merken ze wel met een dat we live zingen." Touchez is een paar jaar gele- Het duo Touchez, alias Jerry en Mouse: „We willen naar de top. den opgericht en richtte zich ook in de begindagen uitslui tend op commerciële muziek. Toch bleef het grote succes uit. waardoor de groep - bestaande uit vier fotomodellen - lang zaam uit elkaar viel. Ongeveer een jaar geleden besloot mana ger Roberto Kraayenbrink Touchez nieuw leven in te bla zen. Dat lukte wonderwel. Op de advertentie waarin hij om nieuwe enthousiastelingen vroeg, kreeg hij ruim zeven honderd reacties. „We hebben ontzettend veel audities ge houden en uiteindelijk bleven Jerry en Mouse als besten over. foto Pieter Honhoff Waarom? Nou, ze hebben alles: ze zien er goed uit en ze kunnen prima dansen en zingen Het is een fantastisch team." Om el kaar door en door te leren ken nen, kregen Jerry en Astrid een vakantie aangeboden naar Afrika. ..Dat was ontzettend leuk", vindt Jerry. ..En ik had nog steenrijk kunnen worden ook. Iemand bood me hon- derdvïjftig kamelen in ruil voor Astrid." De muziek van de nieuwe Tou chez wordt gerekend tot de 'mellow-house'. „Het is geen echte house want je wordt bij ons niet de zaal uitgebonkt, Het is veel melodieuzer", aldus Kraayenbrink. Het duo treedt overigens uitsluitend op in 'a- tenten'. discotheken die mini maal achthonderd bezoekers kunnen herbergen. Voor een half uur durende show vraagt het tweetal zo'n 3200 gulden. „Maai- als de single een hit wordt, wordt de prijs meteen verdubbeld." Opvallend is vol gens de manager dat alles aan Touchez 'echtis. „Ze playbac ken niet en hoeven geen dan sers in te huren voor de show. Jerry en Mouse doen alles zelf en dwingen daardoor veel res pect af." Touchez hoopt op een interna tionale doorbraak. „We wor den in bladen als Privé en Hit krant vergeleken met 2-Unli- mited". aldus Jerry. „En we hebben ook al uitnodigingen om in Japan. Israel. Frankrijk. Duitsland en België te komen spelen." „Aan ons zal het niet liggen", vult Astrid aan. „We storten ons allebei full-time op Touchez. Het kan ons allemaal niet snel genoeg gaan. We wil len naar de top. vormt naar hun mening het feit dat 72 procent van de geënquê teerden nieuwe toeristische voorzieningen in de regio als po sitief voor de economie en het so ciale klimaat heeft ervaren. Nadelen Deze welwillende bejegening neemt niet weg dat de deelne mers aan de enquête meer nade len dan voordelen van het toeris me noemen. Meer drukte op straat en in winkels, files op de wegen naar het strand, onvol doende parkeerruimte in het hoogseizoen, aantasting van na tuur en landschap en misdrijven en overlast in de vorm van inbra ken, drankmisbruik, vechtpar tijen en geluidsoverlast worden vaak genoemd als nadelige ef fecten. De gezelligheid in het hoogsei zoen, meer uitgaansmogelijkhe den, evenementen, attracties en bezienswaardigheden. meer fiets- en wandelpaden en meer variatie in het winkelaanbod worden gezien als plezierige bij komstigheden van het toerisme. In het onderzoek is ook bekeken welke economische sectoren naar de menihg van de deelne mers de meeste mogelijkheden bieden voor uitbreiding van de werkgelegenheid. Opmerkelijk genoeg scoren de landbouw en visserij, waarin de afgelopen tientallen jaren veel banen zijn verdwenen, hier het hoogst. De groeisectoren in de werkgele genheid (industrie, havens en toerisme) worden daarentegen beschouwd als bedrijfstakken waaarin minder banen zijn te scheppen. NRIT Consultancy concludeert uit het onderzoek dat de Zeeuw se bevolking geen bezwaar heeft tegen uitbouw van het toerisme, mits de verstopping van de we gen in het hoogseizoen, het ge brek aan parkeerruimte en het tegengaan van naastasting van natuur en milieu voldoende aan dacht krijgen in het toeristisch beleid. Politie haalt beschonken schipper van tankschip van onze verslaggever WILLEMSTAD - Een dronken schipper is maandagavond om streeks 23.00 uur bij de Volke- raksluizen door de politie te wa ter van boord gehaald. De 41-ja- rige man voer onder invloed met een leeg tankschip op het Schelde-Rijnkanaal richting Willemstad. Uit de politiecon trole bleek dat hij niet in het be zit was van een vaarbewijs en een diploma gevaarlijke stof fen. De tachtig meter lange tanker Contento had in Antwerpen benzine gelost, maar was niet goed schoongemaakt. Het schip was daarom even gevaarlijk als wanneer het wel geladen was ge weest. De schipper ontving een proces-verbaal en een vaarver- bod. Het schip is dinsdagmor gen weer vertrokken. van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie en Rijkswaterstaat, directie Zeeland, verschillen van me ning over de keuze van een loca tie voor de grootschalige opslag van verontreinigde baggerspe cie. De provincie kiest voor de Koegorspolder bij Terneuzen, omdat die locatie een grotere opslagcapaciteit biedt en min der milieurisico's met zich mee brengt. Rijkswaterstaat op teert voor een gedeelte van de Nieuw- en Sint-Joospolder en Schorerpolder bij hel industrie gebied Vlissingen-Oost. Een op slagdepot kan daar sneller wor den ingericht. Rijkswaterstaat zit met vervuilde baggerspecie omhoog. Gedeputeerde staten hebben dinsdag de Koegorspolder uit verkoren, in navolging van een advies van de provinciale stuur groep verontreiniging waterbo dems en berging van baggerspe cie. De voordelen van de Koe gorspolder wegen volgens gs op tegen het bezwaar dat die loca tie op z'n vroegst in 2001 in ge bruik kan worden genomen. In de Koegorspolder kan een groot depot komen voor de berging van 7,5 miljoen kubieke meter vervuilde baggerspecie. De in vesteringskosten liggen veertig procent lager en de ondergrond van de Koegorspolder is beter. Op twintig meter diepte ligt een ondoorlatende laag Boomse klei. Minder hobbels De capaciteit van de locatie bij Vlissingen-Oost is geringer, maar de aanleg van dit depot kan sneller gebeuren. Er moeten minder planologische hobbels worden genomen. Het baggerde- pot kan in 1997 al gereed zijn. Nadeel is dat dit depot slechts 3,75 kubieke meter baggerspecie kan herbergen. Een tweede de pot is mogelijk noodzakelijk in de toekomst. Dat wil de provin cie niet. Voor Rijkswaterstaat dringt de tijd. Saneringswerkzaamheden liggen stil in afwachting van de realisatie van een centraal bag- gerdepot. Ook doen zich proble men voor bij het op diepte hou den van het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Dat weegt voor Rijks waterstaat het zwaarst. De keuze van een locatie is aan de provincie, het geld voor een de pot komt via Rijkswaterstaat. Een tussenoplossing is mis schien mogelijk: de aanleg van een tijdelijk depot bij Vlissingen- Oost voor 450.000 kubieke meter vervuilde baggerspecie. Het mi nisterie van VROM streeft ech ter naar de realisatie van grote, centrale depots, omdat versnip pering meer kosten voor verwer king van baggerspecie en beheer met zich meebrengt. Een inspraakprocedure over de keuze van gedeputeerde staten voor de Koegorspolder volgt binnenkort. GroenLinks: gs zetten staten op verkeerde been over wachtgeld van onze verslaggever MIDDELBURG - Provinciale staten van Zeeland zijn op het verkeerde been gezet over pro blemen met wachtgelduitkerin gen van de provincie. Dat vindt de statenfractie van Groen Links. In vragen aan het college van gedeputeerden meldt Frans van Kollem van de GroenLinks- fractie dat uit antwoorden van verantwoordelijk gedeputeer de D. J. P. Bruinooge en een ac countantsrapport de conclusie getrokken kan worden dat er niets mis is met de wachtgel den. Hij vindt verder dat na de op merkingen van de accountant veel te traag en niet adequaat is opgetreden, temeer daar de pro blematiek bekend was in ver band met een vergelijkbare kwestie in Noord-Holland. Hij wil ook van gs weten of provin ciale staten wel informatie over de kwestie-Ventevogel zouden hebben gekregen als er niets over in de PZC was gepubli ceerd. Volgens GroenLinks is snelle be handeling van de zaak geboden in verband met de geloofwaar digheid van de Zeeuwse politiek. V&n Kollem vindt dan ook dat alle elementen van deze zaak in de openbaarheid moeten ko men. van onze redactrice DEN HAAG - De fractie van Groen Links in de Tweede Ka mer is tegen de modernisering van de kerncentrale Borssele. Net als eerder de PvdA, zette Groen Links vraagtekens bij de noodzaak van de modificatie, die het mogelijk maakt de cen trale tot 2007 open te houden. Dit bleek gisteren tijdens de be grotingsbehandeling van het ministerie van Economische Zaken. Minister Wijers ant woordt donderdag. Woordvoerder Rabbae van Groen Links wees op het feit dat „D66 en PvdA ook van mening zijn dat de centrale moet worden gesloten". Hij prees Wijers voor zijn eerder deze week gedane uit spraak dat in deze kabinetspe riode geen besluit meer valt over de bouw van nieuwe centrales. Volgens Groen Links moet dat ook betekenen dat de centrale in Borssele niet meer hoeft te wor den gemoderniseerd. De vorige minister van economi sche zaken, Andriessen. heeft net voor zijn vertrek goedkeu ring gegeven aan een investe ring van bijna 500 miljoen gul den in de kerncentrale in Bors sele. Op die manier zou de cen trale tot 2007 in bedrijf kunnen blijven en in de tussentijd wor den gewerkt aan het ontwerp voor een nieuwe centrale. De PvdA-ffactie liet zich giste ren - evenals de fractie van D6f?- niet uit over de aanpassing. Maar ruim een week geleden stelde deze fractie zeer kritische schriftelijke vragen over de noodzaak van de investering in de kerncentrale. Bovendien eis te de PvdA dat de Tweede Ka mer het uiteindelijke oordeel over de modernisering zou krij gen. Ook wezen enkele fracties giste ren op de verwachte overcapaci teit aan stroom op het Neder landse energienet. Dat heeft er toe geleid dat de energiesector inmiddels een advies bij econo mische zaken op tafel heeft ge legd om de warmtekrachtcen trales in Nederland te beperken. Dow in Terneuzen kreeg het ad vies de centrale die per in 1997 klaar moet zijn, niet te bouwen. Dow heeft inmiddels te kennen gegeven dit advies in de wind te slaan. Woordvoerder Vos van de PvdA vroeg de minister of hij met alle partijen aan tafel wil gaan zitten om uit de impasse te komen. Vos is bang dat de overcapaciteit leidt tot een te hoge energieprijs voor de kleinverbruiker. Woord voerder Van Dijke i RPF) hield er een heel andere mening op na; „Het is toch te gek voor woorden dat de energiesector, kennelijk in overeenstemming met de mi nister, de kans krijgt de ontwik keling van de warmtekracht te frustreren." Dode en twee gewonden bij auto-ongeluk van onze verslaggever 's-HEER ARENDSKERKE - De 27-jarige M. Verhoef! uit 's-Heer Abtskerke is dinsdagmorgen om het leven gekomen bij een ongeval op de Noordzakweg bij 's-Heer Arendskerke. Twee in woners van Arnemuiden raak ten zwaar gewond. De auto werd bestuurd door een 24-jarige Arnemuidenaar. Het voertuig raakte op de Noordzak weg ter hoogte van het viaduct bij 's-Heer Arendskerke in de berm. De bestuurder probeerde de auto weer op de weg te krij gen. Door deze correctie sloeg het voertuig drie maal over de kop en belandde het in een sloot. De drie inzittenden werden eruit geslingerd. De inwoner van 's- Heer Abtskerke overleed bij aankomst in het Oosterschelde- ziekenhuis. De 20-jarige Arne muidenaar is met zware verwon dingen in Goes opgenomen. De bestuurder is met ernstig letsel overgebracht naar het Streek ziekenhuis Walcheren. Container met graafmachine ontvreemd KRUININGEN - Een blauwe container met materiaal voor wegwerkzaamheden is tussen zondagmiddag 16.30 uur en maandagochtend 10.00 uur ge stolen van een plaats langs de zuidbaan van rijksweg A58. De container stond ter hoogte van het viaduct Luchtenburg, tus sen Kruiningen en Bergen op Zoom, en bevatte een graafma chine, een hydraulische sloop hamer en gereedschap ter waar de van 80.000 gulden. De container meet 6 bij 2.5 meter en is 1.80 meter hoog. Op de hoe ken zijn vier zwarte trappen ge last. Aan de achterzijde zitten twee deuren. Het totale gewicht is zo'n 8000 kilo. De container moet met een vrachtauto zijn weggehaald. Eventuele getui gen wordt verzocht het bureau Kruiningen te bellen, tel 01130- 81810

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19