Nederland straft steeds strenger Vastgoedsector mogelijk doel van criminelen Advies: bisschoppen moeten progressieven de hand reiken Raadslid D66 dwong zoon brand in eigen woning te stichten Kamer krijgt voorstel belastingverlaging KNMI werkt mee aan nep-milieuramp Nuis op de bres voor nationale cultuur binnen- en buitenland Deelnemers congres constateren verdwijnen mild rechtsklimaat Actie Greenpeace bij Shell Pernis Doodstraf Russische seksmaniak Filipijnen herdenken bevrijding VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 UTRECHT (ANP) - Het Neder landse strafrechtklimaat ver liest zijn uitzonderlijke mild heid. Het wordt harder. Nog even en we zullen ten opzichte van het buitenland geen buiten beentje meer zijn. Dit bleek donderdag in Utrecht op het congres Hoe punitief is Neder land?, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Kriminologie en het Willem Pompe Instituut voor Straf rechtswetenschappen. Nederland geldt van oudsher als een land met milde straffen. Niet alleen werden in verhouding tot het buitenland weinig mensen opgesloten, ook de duur van ge vangenisstraffen was korter en de bejegening van gedetineer den menselijker. Naast lof uit het buitenland, leverde dit ook kritiek op. Actueel hierbij is de afwijzing van het Nederlandse soft drugsbeleid door de ons om ringende landen. In de houding van bestuur en justitie ten aanzien van het strafrecht is echter een kente ring gekomen. Nederland wordt strenger en de straffen zijn, meer dan ooit, gericht op beveiliging van de samenleving, aldus dr mr M. Moerings, congresvoorzitter en hoofddocent aan het Willem Pompe Instituut. „Het zal niet lang meer duren of we lopen in de pas met andere landen". Het gevangenisregime is ten op zichte van het buitenland nog steeds veel vriendelijker. De ver harding uit zich vooral in de uit breiding van het aantal maat schappelijke gedragingen dat onder het bereik van het straf recht gaat vallen. Als voorbeeld noemt Moerings het strafbaar maken van voorbereidingshan delingen bij zware delicten. Ook het gebruik van al dan niet wet telijk toegestane opsporings middelen doen het strafklimaat verharden. Inkijkoperaties (nog niet legaal) en anonieme getui gen (wel toegestaan) zijn daar van, in zijn ogen, goede voor beelden. Verharding ARNHEM (GPD) - D66-raadslid W.F. Ploeg (48) uit Barneveld, wiens huis op 2 juli afbrandde, heeft zijn 20-jarige zoon onder zware bedreigingen opdracht gegeven de brand te stichten. De brand zou hem verzekerings geld opleveren. De zoon van Ploeg heeft dit voor de recht bank in Arnhem toegegeven. Aanvankelijk bestond het ver moeden dat Ploeg sr. de brand zelf had aangestoken. Het raads lid verscheen overigens woens dag niet voor de rechter. Dat ge beurt pas op 11 januari. Ploeg had om uitstel gevraagd omdat zijn psychiatrisch rapport nog niet af is en omdat hij meer ge tuigen wil laten horen. Het raadslid had zijn zoon 1.000 gulden in het vooruitzicht ge steld als deze de ouderlijke wo ning in brand zou steken. Toen de zoon dat weigerde, bood hij AMSTERDAM (ANP) - Justitie in Amsterdam heeft sinds enige tijd bijzondere belangstelling voor de onroerend-goedhandel in de hoofdstad, om te onderzoe ken in hoeverre criminelen ka pitaal in deze markt investeren. De Makelaarsvereniging Am sterdam (MVA) is onlangs op de hoogte gesteld van dit onder zoek door het openbaar ministe rie, zo bevestigt de voorzitter van de vereniging, J. Coeverd. Justitie houdt onder meer de Amsterdamse huizenveiling in de gaten, die elke maandag avond wordt gehouden in De Rode Hoed aan de Keizers gracht. Een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) meldt dat de Am sterdamse politie een oriënte rend gesprek voerde met verte genwoordigers van de vereni ging. Volgens de woordvoerder bestond daarvoor geen concrete aanleiding, maar was het de po litie erom te doen zwakke plek ken in „de systematiek van de vastgoedhandel" op te sporen. Volgens Coeverd wordt de MVA verder niet bij het onderzoek be- het strafrechtklimaat. Hij wees erop dat het aantal gedetineer den zal stijgen. In 1978 werden jaarlijks 22 mensen op de 100.000 inwoners van hun vrijheid be roofd. In 1990 was het aantal ver dubbeld en de verwachting is dat in 1998 genoeg cellen be schikbaar zijn om dit aantal te laten oplopen tot 78 per 100.000 inwoners. „De voor 1998 ge schatte gevangenispopulatie zal flink hoger zij dan die in de Scan dinavische landen of in België op dit moment en nauwelijks achterblijven bij die in landen als Frankrijk, Oostenrijk en Tur kije". aldus Swart. Relevant bij de verharding is volgens eongresvoorzitter Moe rings ook de houding van jonge ren tegenovej criminaliteit. Naast de recente publiciteit over de stijgende voorkeur van jonge ren voor de doodstraf, blijkt uit onderzoek van 2 jaar geleden in Leeuwarden dat jongeren aan zienlijk strenger zouden straffen dan van de gemiddelde jeug drechter te verwachten is. Wel kennen zij aan alternatieve sancties een grotere waarde toe dan aan gevangenisstraffen. Over de oorzaken van criminali teit hebben jongeren, aldus het onderzoek, hetzelfde beeld als de algemeen geldende opvattin gen: het ligt aan de persoon en de situatie. Ook prof. mr A. Swart, hoogle raar strafrecht aan het Willem Pompe Instituut, signaleerde een duidelijke verharding van 10.000 gulden. „Bovendien dreigde hij strafbare feiten die ik had gepleegd, openbaar te ma ken. Het ergste vond ik dat hij dreigde m'n moeder kapot te maken, als ik niet zou meewer ken", aldus Ploeg jr. voor de rechter. „Toen ben ik gezwicht". Terwijl zijn vader voor een alibi zorgde door bij een vriendin te verblijven, stak zijn zoon op za terdag 2 juli om half twaalf de woning in brand. Ploeg sr. had inmiddels gezorgd voor braak sporen aan de tuinpoort en bij de achterdeur. Bovendien had hij al wat spullen laten weghalen die later bij de verzekering kon den worden gedeclareerd. Officier van justitie Monsma vond Ploeg jr. sterk verminderd toerekeningsvatbaar omdat hij onder grote druk van zijn vader was gezwicht. Toch eiste hij 24 maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk. trokken. „Men achtte het gepast ons op de hoogte te brengen van de verhoogde belangstelling", aldus Coeverd. Hij zegt niet over aanwijzingen te beschikken dat de onderwereld actief is op de huizenmarkt. „Dat kunnen wij niet aan de buitenkant zien." Ook de NVM beschikt over „ab soluut geen" indicaties in die richting. Volgens het recentelijk gepre senteerde beleidsplan 1995 van de Amsterdamse politie hebben ook buitenlandse criminelen be langstelling voor Nederlands on roerend goed. De Dienst Cen trale Recherche zegt aanwijzin gen te hebben „dat Russische criminelen bezig zijn in Amster dam onroerend goed aan te ko pen. De verworven panden wor den daarna ingrijpend ver bouwd. Ook laat men pompsta tions en banken bouwen door Nederlandse bedrijven. De be trokken Russen bedienen zich van eigen bedrijven, die vesti gingen over de hele wereld heb ben. De banken die men laat bouwen, zouden zijn bestemd om criminele gelden te behande len." ROTTERDAM (ANP) - De milieuorganisatie Greenpeace heeft donderdag actie gevoerd bij de vestiging van Shell in de Botlek. Ongeveer 25 activisten protesteerden tegen chloorlozin- gen van de chemiegigant. Op een silo plaatsten actievoerders een groot spandoek. Door een pomp aan te sluiten op een lozingspijp onder het wateroppervlak, maakte de milieuorgani satie de uitstoot ook boven water zichtbaar. Volgens Greenpeace is de actie gericht tegen „de grootste chloorlozer van Nederland": 10.000 kilo per jaar. Shell Pernis heeft tot 1 januari 1995 een vergunning voor die lozingen. Over een nieuwe vergunning is nog overleg gaande. Greenpeace wil Rijkswaterstaat onder druk zet ten geen nieuwe vergunning af te geven omdat Shell „nog steeds niet in staat is gebleken met een deugdelijk plan te komen om de vervuiling door chloorstoffen te stoppen". Investering Volgens de milieugroepering is het mogelijk met een eenmalige investering van 500 miljoen gul den de produktie van expoxyharsen (voor lijm en verf) ter plaatse chloorvrij te maken. Een woordvoerder van Shell meent echter dat een chloorvrije produktie van expoxyharsen onmo gelijk is. „Bovendien is de fabriek waar Green peace actie voerde de schoonste op dit gebied ter wereld. We hebben vijf miljoen gestoken in onderzoek naar chloorvrije alternatieven, en die bestaan dus niet." De zegsman beaamt dat er jaarlijks 10.000 kilo wordt geloosd. „Dat wordt ook gedoogd. Zet dat nu eens af tegen de 3600 kilo chloorverbindingen die dagelijks via Lobith ons land binnenkomt. Dat geeft toch aan waar we het over hebben?" Door een pomp aan te sluiten op een onder de waterspiegel liggende pijp kon de lozing zicht baar gemaakt worden. foto Koen Suyk/ANP door Jac de Winter UTRECHT - „De bisschoppen van Nederland zullen contact moeten zoeken met landelijke groeperingen als de Acht Mei Beweging, de Mariènburgver- eniging en Contact Rooms Ka tholieken. De aanwezigheid van bisschoppen op de komen de Acht Mei-manifestatie kan wel eens beslissend zijn voor het aanslaan van het dialoog proces". Dit schrijft de Commissie Dia loog in haar rapport, dat deze week in Utrecht is gepresen teerd en aangeboden aan kar dinaal Simonis als voorzitter van de bisschoppenconferen tie. Deze commissie werd in ja nuari geïnstalleerd en is met de aanbieding van het rapport au tomatisch weer ontbonden. Zij bestond uit de vice-president van de rechtbank in Middel burg, mr. B. Meulenbroek als voorzitter, dr. E. Henau, direc teur van de Vlaamse Katho lieke Televisie en Radio Om roep en professor in Nijmegen en Leuven, prof. dr. A. Nissen van de Katholieke Universiteit Brabant en drs. H. Wijffels, pre sident-directeur van de Rabo bank Nederland. Haar op dracht was 'onderzoek te ver richten naar de mogelijkheden om de dialoog binnen de r.k.- geloofsgemeenschap in haar volle breedte te bevorderen'. Houding Letterlijk schrijft de commis sie: „Bisschoppen zullen zich de vrijheid moeten gunnen om daar aanwezig te zijn waar hun gelovigen zijn. Dus ook naai- de bijeenkomst van de Acht Mei Beweging". De commissie maakt wel onderscheid tussen het bezoeken van de manifes taties en de contacten met de besturen. „Het gaat niet om 'er kenning. maar om het uitdra gen van een bepaalde hou ding'. Van de organisaties mag hetzelfde worden verwacht. Een bisschop heeft immers een bepaalde plaats onder de gelo vigen", aldus de commissie. Zij signaleert dat contact met besturen van enkele groeperin gen moeihj'k ligt, maar het mag niet uit de weg worden gegaan. De Nederlandse bisschoppen hebben nog nooit een Acht Mei manifestatie bezocht en het contact van het Acht Mei-be stuur met de bisschoppen - met uitzondering van mgr. Ernst en mgr. Bar - werd in 1988 afgebro ken, De commissie ziet infor mele contacten en bemidde ling als eerste stappen. VPW In het rapport worden tal van suggesties gedaan. Apart noemt de commissie de Vereni gingen van Pastoraal Werken den. die in zes van de zeven bis dommen (Breda uitgezonderd) niet worden erkend. Voorge steld wordt 'maximaal en gede- polariseerd contact' aan te gaan 'met het oog op een moge lijke vorm van erkenning'. In een reactie deelde kardinaal Simonis mee, dat de eerstvol gende zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg op 2 en 3 de cember geheel aan het rapport Dialoog zal zijn gewijd. „De bis- schopen willen eerst de reac ties vanuit de geloofsgemeen schap vernemen en beslissen dan pas over de vele aanbeve lingen. Bovendien willen zij dat de nieuwe bisschop van Breda, mgr. T. Muskens, aan de be sprekingen deelneemt", aldus Simonis. Deze wordt op 26 no vember in Bergen op Zoom tot bisschop gewijd. Hedwig Wasser, de voorzitter van de Acht Mei Beweging, is blij met wat zij noemt 'het ge degen en waardevolle rapport' van de commissie Dialoog. „De toon is goed", zegt zij. Wat de uitvoering van de vele aanbe velingen betreft, vindt zij het enigszins vreemd dat de bis schoppen hun uiteindelijke be slissingen van het oordeel van anderen laten afhangen. „Aan gezien het rapport aan de bis- schopen is uitgebracht, zien we uit naai- hun reacties". „We verwachten hen nu op on ze komende manifestatie", zegt Wasser. Ze herinnert er aan, dat Acht Mei de bisschop pen elk jaar heeft uitgenodigd en ook altijd bereid is geweest hen in het programma in te passen. „Vorig jaar nog nodig den we mgr. J. Nienhaus, hulp bisschop van Utrecht, uit zit ting te nemen in een forumdis cussie. Hij weigerde evenwel". De voorzitter van de Mariën- burgvereniging, dr. P. Jansen, is het er van harte mee eens, dat de bisschopen daar moeten zijn waar de gelovigen bijeen zijn. Hij vindt dat de cirkel maar eens moet worden door broken in die zin, dat de bis schoppen niet moeten denken dat het bijwonen van progres sieve manifestaties ook auto matisch erkenning inhoudt. Jansen zegt wel eens teleurge steld te zijn geweest over het 'zeer spaarzame' contact dat sommige bisschoppen met zijn beweging hebben gehad. „Het lag evenwel in de lijn van de verwachtingen". Ook Jansen kijkt wat onbegrij pend aan tegen 'het op de lange baan schuiven van beslissin gen' door de bisschoppen door eerst het oordeel van anderen af te wachten. Hij noemt 'uit stel van initiatieven' toch weer een gemiste kans om snel de impasse in de dialoog te door breken. DEN HAAG (ANP)-Staatssecretaris Vermeend van financiën heel vrijdag vier wetsvoorstellen naar de Tweede Kamer gestuurd ove de belastingen in 1995. Het betreft de verlaging van het belastingtj rief van de eerste schijf, de verhoging van de ondernemersvrijste ling in de vermogensbelasting, de ouderenaftrek in de inkomstei belasting en de werkgeversheffing in de spaarloonregeling. Dez maatregelen waren al aangekondigd in het regeerakkoord. Het belastingtarief van de eerste schijf wordt per 1 januari 1995 vei laagd van 7,3 tot 6,15 procent. De gezamenlijke belasting en premit druk over de eerste schijf komt daarmee uit op 37,65 procent in 1991 Met deze maatregel (3 miljard gulden) is het grootste deel van d aangekondigde lastenverlichting over 1995 (4,5 miljard gulden) gi moeid. De overige maatregelen zijn budgettair gezien van mindt groot belang. De ouderenaftrek geeft iedere individuele bejaarde met een inkome onder de 50.423 gulden een extra aftrekpost van 475 gulden. Ditko; de schatkist 100 miljoen gulden. Eenzelfde bedrag is gemoeid metd verhoging van de ondernemingsvrijstelling in de vermogensbela; ting van 50 tot 68 procent. Het vierde wetsvoorstel bevat een lastenverzwaring voor werkgt vers van 300 miljoen gulden. Het gaat om het afromen van het belaj tingvoordeel van de spaarloonregeling. Daarbij blijft het voordet voor werknemers overigens gelijk. DE BILT (ANP) - Het KNMI in De Bilt zal meewerken aan een grootschalig experiment rond een opzettelijk veroorzaakte „milieuramp". In het zoge noemde European Tracer Expe riment (ETEX) zal in Frankrijk ergens tussen nu en 15 decem ber een voor een mens en milieu onschadelijk gas in de lucht worden gebracht. Het doel van de proef is het testen van de computermodellen over de ver spreiding van stoffen in de at mosfeer. Het KNMI zal op het moment van de lozing het Puff-model in werking stellen. Hiermee wor den berekeningen uitgevoerd van de te verwachten versprei ding van het gas in de atmosfeer. Bovendien verzamelen KNMI- weerstations in onder meer Maastricht, Groningen, Rotter dam en De Bilt luchtmonsters om na te gaan hoeveel gas is te rug te vinden. Ook op een aantal booreilanden is speciale appara tuur geplaatst. Puff is ontwikkeld in samenwer king met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). Een voorlope van het systeem is gebruikt on na de kernramp in Tsjernobj (1986) de verspreiding van de ra dio-actieve stoffen te berekenen Het Puff-model is toegepas voor berekeningen van de rook verspreiding naar aanleidini van de massale oliebranden tei tijde van de Golfoorlog in Koe weit (1991). Het Nederlandse meteorolo gisch instituut beschikt overeei calamiteitendienst die in acti komt bij milieurampen, verooi zaakt door bij voorbeeld gifwol ken of radioactieve stoffer Overheden, brandweer en poll tie kunnen bij de dienst in geva van een ramp informatie krij gen. De meetproef is ook be doeld om de rampenscenario': van verschillende instellingei aan een test te onderwerpen. Bij het European Tracer Experi ment zijn 17 landen betrokken In totaal zullen ruim 20 versprei dingsmodellen worden getes uit Europa, de VS en Japan ETEX is een initiatief van onde meer de Europese Unie en di Wereld Metereologische Organi satie (WMO). TILBURG (ANP) - Het huidige nationale stelsel van wetten en stimuleringsmaatregelen op het terrein van cultuur moet blijven bestaan. Die moeten niet onmogelijk worden ge maakt door regelingen van de Europese Unie of de vrijhan delsorganisatie GATT. Daar naast moet de overheid nieuwe instrumenten krijgen om in vloed uit te oefenen op de pro duktie en distributie van cul tuurgoederen. Staatssecretaris Nuis van cul tuur zei dat donderdag in Til burg bij de opening van een tweedaags congres over de Ame rikanisering van de Europese cultuur. Bij de laatste GATT-on- derhandelingen is de cultuur sector, met name de audiovi suele sector, buiten de afspra ken gebleven. Daardoor konden maatregelen om bij voorbeeld de eigen filmindustrie te be schermen tegen de produkties uit Hollywood, worden gehand haafd. Modern cultuurbeleid moet niet alleen op kwaliteit en veelvor migheid van het aanbod gericht zijn of op de actieve deelname Kardinaal Glemp wil Popieluszko zalig verklaren WARSCHAU (AFP/KNA) - De Poolse kardinaal Jozef Glemp wil dat de tien jaar geleden ver moorde priester Jerzy Popie luszko zalig wordt verklaard. Hij kondigde de oprichting aan van een commissie van deskun digen, die een aanvraag moet voorbereiden. Glemp deed zijn uitspraak woensdagavond tijdens een mis ter nagedachtenis van Popie luszko. Drie leden van de com munistische geheime dienst ver moordden de Poolse priester, die nauwe banden met de toen verboden vakbond Solidariteit had, op 19 oktober 1984. De priester is voor de Polen een symbool geworden van de strijd voor democratie en onafhanke lijkheid. De drie daders zijn nog onder het communistische bewind veroor deeld, maar twee voormalige ho ge functionarissen van het mi nisterie van binnenlandse za ken, die ervan werden verdacht opdracht tot de moord gegeven te hebben, gingen in augustus wegens gebrek aan bewijs vrij uit. van veel publiek, aldus de be windsman. Nuis stelt vast da' een steeds groter en steeds uni former cultuur-industrieel com plex een bedreiging vormt voo; de werking van de markt. He' exploiteert en monopoliseert in formatie en cultuur steeds meer Volgens de bewindsman is ei sprake van een wereldwijde cut tuurvervlakking. Binnen de EU moet niet alleen de ontwikkeling en vrijmaking van de informatie-infrastruc- tuur worden gestimuleerd. Ook moeten cultuuruitingen als film, documentaires en audiovisuele produkten steun krijgen. Zo zou den de EU-lidstaten volgens Nuis gezamenlijk films, docu mentaires of televisieseries kun nen financieren of coproduce ren. Advertentie BEDDEN EN MATRASSEN' spiraalbodem lattenbodem vlakke of verstelbare bodem waterbed stevig of soepel matras goed ventilerend matras anti - allergie matras Wilt u deze bodems of matrassen eens proberen? U bent van harte welkom bij HERDER INTERIEUR Noordweg 125 4353 AV SER00SKERKE(W| maandag gesloten vrijdag koopavond Tel: 01189-3030 vanal Middelburg 2stoplicht links vanal Vrouwenpolder 1° stoplicht rechts MOSKOU (AFP) - Een Russische kindermoordenaar die ervan, wordt verdacht elf jongens in de leeftijd van 10 tot 15 jaar te hebben vermoord, heeft donderdag de doodstraf gekregen. Sergei Golovkin verkrachtte zijn slachtoffers voordat hij ze ver- moordde. Hun bloed bewaarde hij in een tank in de garage waarbij i werkte. Twaalf jongens wisten ternauwernood aan de 35-jarige maniak te ontsnappen. Volgens de rechtbank is de veroordeelde geestelijk i zond hoewel hij tekenen van schizofrenie vertoont. RED BEACH (UPI/RTR/ANP) - De Filipijnen hebben don derdag de vijftigste verjaar dag van de terugkeer van de Amerikaanse generaal Douglas MacArthur (1880- 1964) gevierd. De generaal keerde op 20 oktober 1944 aan het hoofd van de Amerikaan se troepen die de Filipijnen van de Japanse bezetters be vrijdden naar de eilandenre publiek terug. Van 1937 tot aan de Japanse inval in 1941 was MacArthur militair advi seur in Manilla geweest. Hij deed in 1941 aan de Filipijnen een beroemd geworden belof te dat hij zou terugkomen. De Filipijnse president Fidel Ramos, de Amerikaanse mi nister van defensie William Perry en de Amerikaanse chef staf John Shalikashvili woon den de plechtigheden bij. De Amerikaanse president Clin ton brengt volgende maand een staatsbezoek aan het land, dat van 1898 tot 1946 een Ame rikaanse kolonie was. Marineschepen uit de Filipij nen, de VS, Australië, Frank rijk en Thailand deden met losse flodders het bombarde ment herleven, dat een halve eeuw geleden de landing in leidde van de eerste Ameri kaanse stoottroepen op Red Beach in Palo op het eiland Leyte, 600 kilometer ten zuid oosten van Manilla. De lan ding geldt als een van de grootste militaire operaties op en vanuit zee uitgevoerd. Een Filipijnse en een Amerikaanse soldaat dragen de vlag van hun land tijdens de heropvoe ring van de landing op het eiland Leyte. fotoEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4