Raad keurt begroting Bru goed PZC Omstreden geluidswal bijna af Het is gewoon keihard werken r streek VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 s 12 DE PZC ALS NIEUWE HELD P. JANSEN VROEG BEGINNEN, SNEL BINNEN. Jeugdbrandweer houdt provinciale wedstrijd in Goes CDA'er tegen bijdrage voor Stichting Multifunctioneel Centrum Gemeenteraadsleden zien niks in groenplan Handel tussen Russen en Zeeuwen kansrijk BURGH- HAAMSTEDE KOM WERKEN BIJ Scherm ontsiert Havendijk Bruinisse BRUINISSE - De aanleg van het omstreden geluidsscherm op de Havendijk in Bru nadert zijn voltooiing. Nog drie weken en dan is het klaar, voorspelt uitvoerder A. van den VVitten- boer uit Den Bosch. Deze mede deling wordt in Bru waar schijnlijk niet met gejuich ont- Jubilerend koor geeft uitvoering OOST-SOUBURG - De Christe lijke zangvereniging Soli Deo Gloria in Oost-Souburg bestaat in november 75 jaar. Om dit te vieren wordt zaterdag 12 no vember een concert in de her vormde kerk in Oost-Souburg gegeven. Hieraan werken mee het Smalstads Mannenkoor, Nel van de Broeke-Lensen (so praan). Rien Wesdorp (tenor) en Jos Vogel (orgel en piano). Het concert begint om 20.00 uur. Zaterdag 29 oktober is er een re ceptie in gebouw Rehoboth van 16.00 tot 17.30 uur. Van 20 okto ber tot en met 12 november is in de bibliotheek in Oost-Souburg een tentoonstelling ingericht over 75 jaar Soli Deo Gloria. vangen. Het scherm, dat moet worden aangelegd om geluids overlast van de haven te voor komen, wordt in het dorp al spottend 'de wal' genoemd. Uitgestrekt over een lengte van bijna driehonderd meter staan de aluminium paaltjes al in de grond. Tussen deze paaltjes van anderhalve meter hoogte wor den doorzichtige platen ge plaatst. ..Gemaakt van acrylaat, dat houdt het geluid tegen licht Van Den Wittenboer toe. De touwtrekkerij rond het scherm kent een lange voorge schiedenis. Enkele jaren geleden bleek na metingen dat de bedrij ven aan de haven in Bruinisse te veel geluid produceerden. De ge meente werd voor de keuze ge steld: op de dijk moest een ge- luidswerend scherm verschijnen of de bedrijven achter de haven dijk zouden een uitbreidingsver bod krijgen. Laatstgenoemde optie betekende ook dat de ge meente kostbare maatregelen zou moeten nemen om alsnog aan de geluidseisen te voldoen. Uitzicht Zowel gemeente als bewoners verklaarden geen behoefte te hebben aan een schenn. Een handtekeningenactie onder om wonenden wees uit dat meet waarde werd gehecht aan het uitzicht over de dijk. dat door het scherm zou verdwijnen. De bedrijfsgeluiden werden door een meerderheid van de geën quêteerden op de koop toe geno men. De gemeente zocht koorts achtig naar alternatieven, dit bleef echter zonder resultaat. Om de belangen van de bedrij ven niet uit het oog te verliezen, besloot de raad in september Jubilerend EMM verzorgt uitvoering KRUININGEN - De koninklijke harmonie EMM uit Kruiningen viert zaterdag 29 oktober in de Reimerswaalhal te Kruiningen het 130-jarig bestaan. De zang en dansgroep van Ons Boere- goed. muziekvereniging Eupho- nia uit Goes en showkorps Jon ge Kracht uit Kapelle treden op. Evenals natuurlijk de jubileren de vereniging zelf. De bijeen komst begint om 19.00 uur. 1992 toch akkoord te gaan met plaatsing van het scherm. De provincie gaf afgelopen zomer haar goedkeuring. De aluminium paaltjes voor het geluidsscherm staan al op de Havendijk in Bruinisse. Tussen de paaltjes moeten nog door zichtige platen geplaatst wor den. foto Pieter HonhofT JANSEN INSTALLATIETECHNIEK B.V. Wij leveren en installeren alles op het gebied van centrale verwarming en warm water voorziening. Electrotechnlsk Sanitair Dakbedekkingen Airconditioning Riolering Gas - Water Onderdelen verkoop Service 4 Onderhoud Erkend Waarborg Installateur Kmisakkers 4 Bergen op Zoom Tel. 01640-36527-35347 INSTALLATIE TECHNIEK B.V. voerder J. L. F. Bolleman zei de werkgelegenheid hoog in het vaandel te hebben. „Daarom moeten we de stichting zeker blijven steunen tot de herinde ling." De PvdA was tegen. G. A. M. Cobussen: „We hebben een groot gebrek aan tastbare resultaten." Voor wat betreft de herindeling wil Middenschouwen zich neer leggen bij het besluit van provin ciale staten. Dat houdt in dat van verdere claims op Neeltje Jans zal worden afgezien. De houding van de gemeenten Brui nisse, Duiveland en Wester schouwen, die bij de staatssecre taris zullen pleiten voor een drie deling, werd door de Midden- schouwse raad zeer betreurd, P. W. Berrevoet-s-Ringelberg: „Ik ben bang dat door deze actie zaken vertraagd gaan worden, Dat is zeer onplezierig, vooral voor ons ambtelijk apparaat." weekend diensten l I I I I II I I ITTT 22/23 okl. CENTRAAL ALARMNUMMEB 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.01 uur: A.W. Audier. Noordgouwe tel. 01112-1480. Spreekuur van 1.00-11.30 uur. Schouwen-W'esthoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.01 uur: G. van Beek-Verbeek en P Keulers, Burghseweg 54. Haam stede. tel. 01115-1861 Spreekuur van 11.30-12.00 uu en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos Ierland, vrij. 18.00-ma. 08.0 uur: R. Smits, Molenweg 61 Oosterland. tel. 01114-1280. Tandartsen: D. H. de Kup, Vroonweg Burgh-Haamstede, tel. 01115 1359. Spreekuur 16,30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 1! tel. 01110-12906, geopend za. va 09.00-12.30 uur en van 16.30 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uu en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Te 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E, Wor dergem. Zonnemaire, tel. 01115 1880. Spreekuur za. van 13-13.3 uur. Teamgenoten Peter Joosse (I) en Jos Kaan oefenen onder het toeziend oog van hun leider Leo de Jonge. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever GOES - Brandweerman: een beroep waar bijna iedere jongen - en misschien zelfs ieder meisje - weieens van heeft gedroomd. Met loeiende sirenes naar een uitslaande brand, dat is het hele maal! Bij de jeugdbrandweer in Goes blijven ze liever met bei de benen op de grond staan. „Het is gewoon keihard werken", bevestigt jeugdbrandweerman Jos Kaan (17). Zaterdag 29 okto ber doet hij met zijn team mee aan de achtste Zeeuwse jeugd- brandweer-wedstrijd in Goes. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Jong geleerd, oud gedaan. De kweekvijver van de brandweer. Het zijn stuk voor stuk cli ches. maar ze bevestigen wél waar het bij de jeugdbrandweer om gaat. „Ons brandweerkorps heeft constant nieuwe aanwas no dig. Op een speelse manier worden leden bij de jeugdbrandweer klaargestoomd voor het echte werk", zegt hoofdleider van de Goese jeugdbrandweer Leo de Jonge. Jos is zich bewust van deze achterliggende gedachte: „We berei den ons voor op een toekomstige functie bij de brandweer. Daar tekenen we ook voor." Jeugdbrandweerman Peter Joosse (16) ziet zijn brandweerwerk niet als een hobby, het is voor hem veel meer dan dat: „We zijn eén hecht team. We zullen elkaar altijd helpen en steunen. Ergens anders zie je dat niet zo snel." Waarom ze bij de brandweer zitten? Jos: „Het is leuk. leerzaam en het is toch een droom die een beetje uitkomt. Daarnaast is de drang om een wedstrijd te winnen erg groot." Peter zit vanaf zijn veertiende jaar bij de brandweer. Net zoals iedereen begon hij bij de junioren. Volgend jaar wordt hij aspi rant. Dan begint het serieuze werk. Zijn vader is ook brandweer man. maar dat heeft geen enkele invloed op hem gehad: „Ik wilde zelf, mijn vader heeft me nooit gedwongen." Jos kwam op een andere manier in aanraking met de jeugdbrandweer. Hij ging met vier vrienden naar een open dag. „Je kent dat wel: veel sen satie met een hoop schuim- en spuitwerk. We zijn alle vier nog steeds lid." Een regionale of landelijke wedstrijd is een belangrijk onderdeel bij de jeugdbrandweer. Ze oefenen daarvoor elke vrijdagavond. De jongeren moeten branden lokaliseren en op een correcte ma nier objecten blussen. Hierbij staat de veiligheid altijd voorop en alles gebeurt in teamverband. De hulpverlening, een taak die bij de 'professionele' brandweer een belangrijke plaats inneemt, speelt bij de jeugbrandweer nauwelijks een rol. „We besteden wel aandacht aan Jeugd-EHBO, maar de spuit-activiteiten krijgen bij ons de prioriteit", legt De Jonge uit. Zaterdag 29 oktober strijden veertien teams uit heel Zeeland met elkaar. Om 8.30 beginnen de wedstrijden in het Hollandsche- Hoeve gebied in Goes. Burgemeester drs D. J. van der Zaag reikt de prijzen uit aan het einde van de middag. van onze verslaggever BRUINISSE - Volgens CDA- raadslid N. P. de Danschutter moet de gemeente Bruinisse eerst meer inzicht krijgen in het doen en laten van de Stichting Multifunctioneel Centrum (SMC) alvorens 112.211 gulden uit te trekken om het tekort van de stichting weg te w erken. Ook waarschuwde hij donderdag avond voor belangenverstren geling omdat twee SMC-be- Gedeputeerde opent in Goes milieucentrum GOES - Het Milieu Educatie Centrum (Mee) De Bevelanden in Goes wordt donderdag 27 ok tober officieel geopend. Gede puteerde ing A. M. Dek is daar voor uitgenodigd. Doel van het MEC is het stimule ren van milieubewustzijn en mi lieubewust gedrag. Het centrum werkt daar aan door tal van acti viteiten te organiseren op het ge bied van natuur en milieu, zoals cursussen. tentoonstellingen, uitleen van materialen en infor matieverstrekking. Het MEC voor de Bevelanden is het twee de in Zeeland. De opening is om 15.00 uur in het centrum bij de Hollandsche Hoeve te Goes. Nieuwe boekjes van 'toen en nu' KAPELLE/SINT PHILIPS- LAND - Binnenkort verschij nen opnieuw' twee boekjes over regionale Zeeuwse geschiede nis bij uitgeverij Van Gevt Pro ductions in Hulst. Het betreft het boek 'Sint Philipsland en Anna Jacobapolder Toen en Nu' en 'De gemeente Kapelle van 1900 tot nu'. Het werk over Flipland is ge schreven door J. Kempeneers. De presentatie vindt plaats op vrijdag 28 oktober om 16.00 uur in dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland. 'Kapelle van 1900 tot Nu' is samengesteld door A. Barth en L Moerland en wordt vandaag, vrijdag, om 11.00 uur gepresenteerd in hotel De Zwaan te Kapelle stuursleden deel uitmaken van de raad. De overige raadsleden gingen wel akkoord met het voorstel. Ook de begroting werd goedgekeurd. Voordat het bedrag wordt over gemaakt moet het college met het stichtingsbestuur om de ta fel gaat zitten, meende De Dan schutter. „Wij hebben een con trolerende en besturende func tie en moeten helder zicht heb ben op het bestede geld. Alles opgeteld gaat er dit jaar een be drag van 800 gulden per bewoner naar de stichting." Verder pleit te hij voor een objectieve bena dering door b en w vanwege 'de mogelijkheid tot verstrengeling van belangen van het SMC-be- stuur'. De raadsleden H. J. van den Ouden (Algemeen Belang) en C van den Berge (Lijst Van de Velde) zijn eveneens bestuurslid van de SMC. De stichting be heert het dorpshuis en de sport hal in Bru. De Danschutter stemde tegen het voorstel dat behalve de eenmalige bijdrage ook voorziet in het verhogen van de jaarlijke exploitatiebijdrage met 12 850. Combibouw De CDA'er ging ook als enig raadslid niet volledig akkoord met de begroting. Hij bleef vast houden aan het CDA-voorstel tot een korting van tien procent op de subsidie van lokale vereni gingen en hij was het niet eens met de combibouw van Rode Kruis en brandweer. Voor dit ge zamenlijke onderkomen wordt 850 mille uitgetrokken. De loka- tie van het gebouw is nog ondui delijk Tevens is nog niet zeker of de gemeente een jaarlijkse ex ploitatiebijdrage gaat overma ken aan het Rode Kruis. J. L. Kempe van Lijst Van de Velde vond dat de energiekosten voor rekening van de hulpverlenings instantie moeten komen. „De verantwoording voor deze orga nisatie ligt in eerste instantie bij het landelijke Rode Kruis." lichtte hij zijn bezwaar toe. Voetveer Het CDA-voorstel voor een voet- veer tussen het Zijpe en Sint Philipsland kon op weinig bijval rekenen van de raad. „Leuk idee, maar who pays the ferryman wilde M. C. Maaskant-Okkerse (Algemeen Belang) weten. Van Den Berge wilde het initiatief aan particulieren laten. van onze verslaggever MIDDELBURG - De contacten tussen Nederland en de Russi sche Federatie op zowel econo misch als cultureel terrein kun nen verder uitgebreid worden. Zeker op het gebied van handel ziet ambassadeur L. A. Skotni- kov van de Russische Federatie kansen in de havens van Vlis- singen. Skotnikov bracht don derdag een kennismakingsbe zoek aan Zeeland. Tot concrete afspraken kwam het niet, net zo min als tot contractbesprekin gen. Flinke buit bij inbraak horecabedrijf OOST-SOUBURG - Bij een in braak bij een horecabedrijf aan de Kanaalstraat in Oost-Sou burg is in de nacht van woens dag op donderdag voor bijna 5000 gulden gestolen. De inbre ker kwam via de achterzijde het pand binnen. De dader ging aan de haal met voor 3500 gulden aan sigaretten, voor 125 gulden aan snoep en dertig gulden aan aanstekers. Ook haalde hij 400 gulden uit de jukebox. 250 gulden uit de bil- jartklok en 175 gulden uit de te lefoonautomaat. De inbraak moet gepleegd zijn tussen 15.00 uur woensdagmiddag en 8.25 uur donderdagochtend. Skotnikov bracht een bezoek aan het havenschap van Vlissin- gen, aan de Mondriaantentoon- stelling in het Zeeuws Museum en het Roosevelt Studiecentrum op het Abdijplein. Hij toonde zich onder de indruk van het aantal Russische schepen dat de haven van Vlissingen aandoet en van de diversiteit van de goe deren. Hij verwacht dat op ter mijn het verkeer over en weer verder zal groeien, zeker omdat de laatste tijd in hoog tempo de situatie in de Russische Federa tie op economisch gebied en qua politieke openheid aan het ver anderen is. Skotnikov nam ook een kijkje bij de Mondriaantentoonstel- ling in het Zeeuws Museum en bekeek verslagen van uitreikin gen van de Four Freedoms Awards in de afgelopen jaren. Hij was zelf overigens aanwezig bij de uitreiking van de prijs in 1992 aan Mstislav Rostropovich, dus geheel onbekend was de pro vincie Zeeland niet meer. Cultuur Skotnikov ziet zeker mogelijk heden voor culturele samenwer king. Russische kunst en Neder landse kunst hebben volgens de ambassadeur van oudsher ban den. Er zijn op dit moment al contacten tussen Nederlandse kunstenaars en ook diverse mu sea in Nederland en de Russi sche Federatie hebben schilder werken aan elkaar in bruikleen afgestaan. Specifiek Zeeuws- Russische contacten liggen niet direct in het verschiet. Ambassadeur Skotnikov (links) van de Russische Federatie in Mid delburg in gesprek met commissaris van de koningin Van Gelder. De diplomaat bracht donderdag een kennismakingsbezoek aan Zeeland. foto Lex de Meester Wij zoeken met spoed bezorgers(sters) voor van onze verslaggeefster SCHARENDIJKE - Wethouder W. G. Renden (PvdA) van Mid denschouwen beraadt zich op zijn portefeuille openbare werken nu de gemeenteraad donderdagavond geen geld be schikbaar wilde stellen voor de ontwikkeling van een groenbe- heerplan. Volgens de raad is er momenteel voldoende 'groen raamwerk' aanwezig waarbin nen kan worden gewerkt. Ren den zei deze houding zeer te be treuren. „Het plan is van uiter mate groot belang bij het ont wikkelen van toekomstig be leid. Doe je dat niet, dan ben je te ad-hoc bezig." De wethouder had graag 20.000 gulden willen steken in het plan. waarin zou worden beschreven hoe de gemeente in de toekomst om moest gaan met openbaar groen. De raad vond het opstel len van een dergelijk plan onno dig. Het pas ontwikkelde groen structuurplan zou al voldoende aanwijzingen bieden voor een goed beheer. Maar mocht die op vatting over twee jaar toch niet blijken te kloppen, dan wil de raad de kwestie te zijner tijd op nieuw overwegen. Voorts besloot de raad. tegen het uitdrukkelijke college-ad- vies in, de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland- Noord de komende twee jaar te blijven steunen. Daarbij is wel de voorwaarde gesteld dat dit standpunt door alle Schouwen- Duivelandse gemeenteraden moet worden ingenomen. VVD- er J. M. van Langeraad betoogde dat de afgelopen periode te kort is geweest om klinkende resulta ten van de stichting te mogen verwachten. „Het kost veel tijd om zaken op de rails te zetten. Daarbij zou het jammer zijn als de nu opgedane contacten en in lichtingen verloren zouden gaan." Ook vond hij stoppen met de stichting zonde van de 650.000 gulden die inmiddels in het project is geïnvesteerd. Herindeling „Kapitaalvernietiging noem ik dat." Ook SGP/RPF-woord- GOES Rommelmarkt - Bij verzor gingshuis Sint Maarten in de Groe in Goes-Zuid is het zater dag 29 oktober Zeeuwse dag met rommelmarkt. Van 10 tot 16 uur kunnen belangstellenden mee doen aan Zeeuwse spelen, wor den babbelaars en bolussen ge bakken en presenteren houtsnij ders en kantklossers hun werk. Ook is er Zeeuwse muziek te be luisteren. De aluminium paaltjes voor het geluidsscherm staan al op de Havendijk in Bruinisse. Tussen de paaltjes moeten nog doorzichtige platen geplaatst worden. foto Pieter Honhoff Sollicitaties aan onze rayoninspecteur J. Machielse, tel. 01114-2643. Of via ons kantoor te Zierikzee 01110-15380.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 34