RQVINCIALE ZEEUWS fr ts u Asielbeleid splijt coalitie Die Zit. f198,- 4 WEKEN Laatste reis van koninklijke koetsier Nederlander onder doden bomaanslag nOUT/Aun kunst cultuur l»ll Bemanningslid van Russisch zeilschip op Noordzee omgekomen Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,- itël staken nilitaire ipbouw egen Irak Wolkenvelden Wolkenvelden, een enkele opklaring, lokaal mogelijk regen. De zuidoosten wind is matig, vanavond krachtig uit zuid. Temperatuur zestien graden. c£Ib 37e jaargang no. 248 rijdag 21 oktober 1994 „jsse nummers 1,50 vakkundig aovics verhuur afdeling 1 m m mmm vakkundig advies op maat zagen thuisbezorgen z UW BESTE MAAT IN DOE HET ZELF Heinkenszand Hoek Kamperland Koudekerke Krabbendijke 01106-1593 01154-1447 01107-1298 01185-1950 01134-2188 Serooskerke Oost-Souburg Westdorpe Westkapelle Zierikzee 01189-1473 01184-61241 01158-1242 01187-2612 01110-15977 De voortrekkers worden vol gers. Na 25 jaar baanbrekende tonen sluit het Festival Nieuwe Muziek aan bij het werk op an dere podia. Verder in de bijlage Kunst en Cultuur. Brigitte Raskin over haar oom Eric de Kuyper, Toon Teilegen en Hans Warren over liefde Paul de Wi- spelaere tussen tuin en wereld Hermitage haalt Hollanders uit depot Culturele agenda, exposities, films. 15 t/m 19 Vestingsteden Hulst lonkt naar de toerist. Sa men met elf andere Nederlandse vestingsteden werkt de Rey- naertstad aan een actief promo tiebeleid, waardoor meer dag jesmensen en verblijfs- recreanten tot een be- Q zoek worden verleid. w Feyenoord Feyenoord heeft het voor elkaar gekregen de koploper uit de Bundesliga te verslaan. De Rot terdammers wonnen gisteren in Europees verband èn in eigen huis van Werder Bremen: 1-0. Het was. hoe kan het an ders. Henrik Larsson die de wedstrijd beslis- O C te. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15, 16, 17, 18 en 19, Sport: 23, 24, 25 en 27 IJMUIDEN (ANP) - Het Russi sche zeilschip Svatoy Duh (Hei lige Geest) dat, zoals gisteren gemeld, woensdagavond op ruim 80 kilometer ten noorden van Ameland stuurloos raakte, drijft inmiddels zonder beman ning naar het midden van de Noordzee. De marine haalde in de nacht van woensdag op donderdag alle vijf opvarenden van het schip. Een van hen overleed korte tijd later. Eén marine-redder raakte licht onderkoeld en werd opge nomen in het Gemini-zieken- huis in Den Helder. Dat heeft een woordvoerder van het Kust wachtcentrum in IJmuiden meegedeeld. Tijdens de tocht van het zeil schip van Petro Sabotsk via Cuxhafen naar Amsterdam bra ken de stuurkabels. De vijf be manningsleden raakten uitge put en vroegen hulp. De piloten van een marinehelikopter zagen door de dichte tuigage op het schip geen kans hen veilig van boord te hijsen. Daarom stapten de vijf in de loop van de nacht in een reddingsvlot. Ook vier ma rine-redders, die eeder ter assis tentie aan boord waren gegaan, stapten in het vlot. Het negental werd daarna door een Duitse he likopter overgebracht naar een gasplatform. Daar bleek een Duitse opvarende van de Svatoy Duh overleden. De overige opva renden en de marine-redders werden tegen de ochtend over gevlogen naar het marinevlieg kamp De Kooy nabij Den HeU der. De bemanning van de sleepboot Waterman uit Delfzijl heeft in de loop van de nacht vergeefs ge tracht een sleepverbinding tot stand te brengen. Het weer bleek echter te slecht om opvarenden veilig op het schip af te zetten. Het 30 meter lange zeilschip drijft nu dwars op de golven naar het midden van de Noordzee. Volgens het Kustwachtcentrum is het schip stabiel en lijkt het gevaar van kapseizen gering. De Svatoy Duh is een replica van een in 1702 voor de marine expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 van de tsaar gebouwd Russisch fregat. Het kwam met gebroken stuurkabels in stormachtig weer (windkracht zeven tot acht) te recht bij een golfhoogte van drie tot vijf meter Het schip was op weg naar het Scheepvaartmu seum in Amsterdam. Daar zou de bemanning deelnemen aan een bijeenkomst op 25 oktober ter voorbereiding van de Peter de Grote-herdenking in 1996. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 0000 morres meubel D.V zaterdag 22 oktober organiseert STOLK ORGELS KRABBENDIJKE B.V. Oostpolderweg 1 s Krabbendijke tel. 01134-3523-1290 GROTE ORGEL DEMONSTRATIE DAG m m v EVERHARD ZWART EN JANCO BELDER. Nieuw-inruil-demonstratie-orgels 45 stuks) GRANDIOZE AANBIEDINGEN van Ahlborn* Johannes* Eminent Wesley*Domus*Content*I.S.A nu ook bladmuziek MEPPEL - Dit prachtige tafereel was donderdag te zien toen oud-koetsier Dirk van Florestein in stijl per witte koets naar het crematorium werd gebracht. De overledene was koetsier op de witte lijkkoets die koningin Wilhelmina op haar laatste tocht vervoerde. Ook Florestein kreeg gisteren zijn laatste reis in een witte koets. foto Karei Zwaneveld/ANP van onze correspondent TEL AVIV - Onder de eenen twintig mensen die woensdag bij de bomaanslag in Tel Aviv om het leven zijn gekomen, is ook een Nederlander: de 25-ja- rige Reinier Verbiest uit Overveen (Noord-Holland). De politie in Overveen heeft zijn familie gisteren op de hoogte gesteld van zijn over lijden. Volgens een politiewoordvoer der is aan de hand van kledin- gresten en een getuigeverkla- ring vrijwel vast komen te staan dat Reinier Verbiest, ge boren in Bergen op Zoom, tot de slachtoffers behoort. Hoe wel het ministerie van buiten landse zaken de politie heeft verzocht de familie in te lich ten, houdt een woordvoerster van dat ministerie nog een slag om de arm. „We weten het pas zeker als de identificatie rond is". Reinier Verbiest, zoon van de Bloemendaalse brandweer commandant Rien Verbiest, studeerde fysiotherapie in Utrecht. Hij heeft de afgelopen Advertentie vier maanden stage gelopen in een ziekenhuis in Tel Aviv. De stage had hij net afgerond. Hij wilde nog een korte vakantie in Israël houden en zou 1 no vember naar huis terugkeren. „Reinier wilde misschien in Is raël verder studeren en was daar de nodige zaken voor aan het regelen", zegt zijn vader. „Vreselijk dat hij slachtoffer is geworden van zoveel haat, ter wijl hij dat woord zelf niet ken de". zie ook pagina 2 en 3 Ie werkgroep adviseert Voor- oeve de samenwerking met de iAdvertentie Morres Meubel biedt u deze stoel aan van f349,- voor f 198,-". De afritsbare hoes is er in meerdere kleuren: gestreept, etTen en geruit. Kom naar Hulst, maak uw keuze en neem de stoel direct mee naar huis. Wilt u hem thuis laten bezorgen, hel dan 01140-88123 en informeer naar de mogelijkheden, "looptijd actie drie weken Kom 'n Dauje Moruessen In Hulst. Hukt. Zccmvs-Vl.i.inik-ivii Gok op zondag open. In Den Haag kon in de Israëlische ambassade een condoleance-register worden getekend. foto Ed Oudenaarden/ANP [N HAAG (GPD) - Het minis- rie van defensie zet het mes in centrale staven van marine, idmacht en luchtmacht in n Haag. De komende jaren mnen daar circa 4000 functies schrapt worden, waarvan het luwedeel in de administra te sector. In het ongunstigste «nario zal deze ingreep zo'n DO gedwongen ontslagen tot ivolg hebben. Een en ander iat in een bezuinigingspro- imma dat is opgesteld door »e ambtenaren van Defensie. Jgens de ambtelijke werk- oep, waarin de drie krijgs- ichtonderdelen vertegen- Dordigd zijn, kan het ministe- ctot 900 miljoen gulden bezui- gen zonder dat dit direct ten jste gaat van de operationele ken. Zo levert de inkrimping in de centrale staven ruim 400 iljoen gulden op. Een efficien- ■operatie bij marine, land- acht en luchtmacht, gekop- fld aan afschaffing van de ïistpücht per 1 januari 1996, u nog eens ruim 100 miljoen ilden in het laatje brengen, jewel minister Voorhoeve het jzuinigingsplan nog niet heeft edgekeurd, gaan hoge militai- n ervan uit dat in het voorstel iinig wijzigingen meer komen, wrhoeve heeft de Tweede Ka- er beloofd nog voor medio no- mber inzage te geven in de anier waarop hij de 2,6 miljard ilden bezuinigingen uit het re- erakkoord wil realiseren, tonder inkrimping van het per- ineelsbestand moet gekort orden op de materieel-uitga- en en dan komt de minister in inflict met de taken die ons in rioriteitennota zijn opgedra- n'aldus een bron. Duitse landmacht en de Belgi sche luchtmacht te intensive ren. Zo valt geld te verdienen met gezamenlijke training en opleiding van F 16-piloten in Vlaanderen en stationering van Hercules-tranporttoestellen bij Brussel. Mogelijk worden de ma rine-vliegbasis Valkenburg (bij Wassenaar) en de luchtmachba- sis Eindhoven gesloten. Door grote investeringsprojec ten enkele jaren uit te stellen, kunnen eveneens aanzienlijke bezuinigingen worden gereali seerd. Hoewel dit politiek gevoe lig ligt, suggereren de ambtena ren een goedkopere 'tussenop lossing' te zoeken voor de aan schaf van bewapende gevechts helikopters voor de Luchtmo biele Brigade, waarmee 1,6 mil jard gulden gemoeid is. Ook zou de aanschaf van twee luchtverdedigings- en comman dofregatten, te bouwen bij De Schelde in Vlissingen, op de lan gere baan geschoven kunnen worden. Bij de krijgsmacht-belangenver enigingen is al grote onrust ont staan naar aanleiding van be richten dat een grote ingreep in de personeelssterkte voor de deur staat. Door de 'oude bezui nigingen' vallen er al ruim 2000 ontslagen, menen de bonden. De woordvoerder van Voorhoeve gaf gisteravond een verklaring uit waarin berichten over ontsla gen „voorbarig en speculatief' worden genoemd. ASHINGTON (RTR/AFP) - De isis rond de Iraakse troepen- gégingen in de richting van Kweit is volgens de Verenig- Staten zodanig afgenomen it veel troepen en materieel iet naar de Golf hoeven wor- m uitgezonden. In totaal zul- m 19.000 militairen, zes B-52 ommenwerpers en twaalf liegtuigen van het type F-117 Stealth" niet naar de Golf te (orden gestuurd. Dit verklaar- en functionarissen van het merikaanse ministerie van efensie donderdagavond. iebaseerd op het feit dat deze eiging iets is afgenomen... zal i gehele breedte van de troe- en die wij zouden sturen niet inger in staat van paraatheid en niet (in de regio) worden flegerd", verklaarde luitenant- fneraal Howell Estes tot ver- aggevers. Ie opbouw van de Amerikaanse oepenmacht in de Golf, die an- ahalve week geleden werd be- onnen als reactie op Iraakse oepenbewegingen naar de fens met Koeweit, zal worden eperkt. tot 13.000 grondtroe- en, 274 vliegtuigen en een vlieg- ampschip-gevechtsgroep. ashington was op zeker mo ment van plan bijna 40.000 fondtroepen en 600 vliegtuigen aar de Golf te sturen. DEN HAAG (GPD) - De VVD verschilt ernstig met de coali tiepartners PvdA en D66 over aanscherping van het asielbe leid. De VVD wil zo snel moge lijk een wetsvoorstel behande len waardoor het mogelijk wordt asielzoekers die via een veilig geacht land naar Neder land zijn gekomen, op voorhand af te wijzen. D66 en PvdA heb ben in het regeerakkoord afge sproken dat zij met het plan zul len instemmen. Nu het voorstel er echter ligt, eisen zij meer tijd voor behandeling omdat er nog vele haken en ogen aan zouden zitten. Zo vinden PvdA en D66 dat der gelijke asielzoekers de garantie moeten hebben dat hun verzoe ken in behandeling worden ge nomen door het land waarnaar zij worden uitgezet. Ook con stateren zij nog vele andere on duidelijkheden in het plan. WD en ook CDA zijn boos over de hierdoor te verwachten vertra ging. Justitie gaat er namelijk vanuit dat door invoering van het plan twintig tot dertig procent van al le asielzoekers over de grens of buiten de opvangcentra kan worden gehouden. Dat scheelt jaarlijks zo'n 10.000 tot 15.000 asielzoekers. De bedoeling is dat de betrokkenen na een korte procedure van 24 uur in de nieuwe aanmeldcentra in Rijs- bergen of Zevenaar het land wor den uitgezet of - als dat niet lukt - op straat worden gedropt. Volgens WD-leider Bolkestein kost uitstel van het plan maan delijks 67 miljoen gulden aan uitgaven die nu moeten worden betaald aan opvang. PvdA en D66 vinden echter dat zorgvul digheid boven haastwerk gaat. Door de twijfels van PvdA en D66 is het vrijwel uitgesloten dat het plan op 1 januari in werking kan treden, wat de bedoeling was. Daardoor staat ook de be groting voor volgend jaar. die uitgaat van 35.000 asielzoekers, onder druk. Justitie houdt nu re kening met ongeveer 45.000, er van uitgaand dat het plan uiter lijk midden volgend jaar alsnog kan worden ingevoerd. Dat zou betekenen dat het kabinet vol gend jaar zo'n driehonderd mil joen meer moet ophoesten dan is voorzien. Staatssecretarius Schmitz heeft in de Kamer ook het misver stand opgehelderd als zouden er in opvangcentra negenduizend afgewezen asielzoekers zitten, die in aanmerking zouden ko men voor gesloten opvang in een nieuw centrum bij Ter Apel. Het- blijkt te gaan om 4500 afgewezen asielzoekers, die niet worden te ruggenomen omdat hun vader land hen niet meer wil. De overi ge 4500 waarvan eerst sprake was, betreft zogenaamde ge doogden, die niet worden terug gestuurd wegens de beroerde si tuatie in hun land. zoals Soma- liërs. Zij hoeven geen opsluiting te vrezen. De Kamer gaat in principe akkoord met dit plan van Schmitz, al blijven D66 en PvdA kritisch. Schmitz werkt het plan nu eerst verder uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1