PROVINCIALE ZEEUWSE COURA Vredesproces verder na aanslag toert door Zeeland Jorritsma 4 WEKEN auto's bij Albert Heijn Reistijden bij NS op lange afstand korter Mjslag eerste en volgende kinderen gelijkgetrokken 5os gekapt voor zeldzame korhoen Bomexplosie in bus schokt Israël VOOR 14,- FIESTAAEVIER 01100 - 39555 Harnas richt bloedbad aan in centrum van Tel Aviv: 22 doden SBévier Feest op z'n Spaans UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen verkorten volgend jaar de reistijden tus sen een aantal belangrijke sta tions. Door nieuwe rechtstreek se verbindingen, betere aan sluitingen en minder stops, hoopt NS tegemoet te komen aan de wens van veel reizigers. Dat staat in de nieuwe NS- dienstregeling die op 28 mei 1995 ingaat. NS introduceert nieuwe recht streekse verbindingen tussen Groningen/Leeuwarden en Schiphol en tussen Enschede en Schiphol. Door gebruik te ma ken van de snellere route over de zogeheten Zuidtak bij Amster dam zijn tijdwinsten mogelijk van ruim twintig minuten, aldus de spoorwegen. Zeven doden bij vliegongeluk in Frankrijk ANGERS (AFP/DPA) - Op het vliegveld van Saumur. in het westen van Frankrijk, is woens dagavond een sportvliegtuig tij dens de landing neergestort. De zeven inzittenden - de piloot en zes passagiers - zijn omgeko men. De Cessna, die uit Parijs kwam, had voor de landing al proble men met een van de vleugels. Advertentie REORGANISATIEVERKOOP 20 korting op de gehele kollektie WIM JEREMIASSE LEDERWAREN L. Vorststr. 60, Goes Tussen Zuid-Limburg en de zuidelijke Randstad komt een rechtstreekse verbinding. Eén maal per uur worden Heerlen en Den Haag in beide richtingen zonder overstappen met elkaar verbonden. De „versnelling" heeft tot gevolg dat er op enkele stations minder vaak wordt gestopt. Dat zijn vol gens NS haltes waar vooral vraag is naai- korter afstandsver voer. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Kans op lichte regen Veel bewolking en kans op lichte re- pi. Maximumtemperatuur om streeks 14 graden. De zuidoostelijke is matig tot vrij krachtig. I7e jaargang no. 247 inderdag 20 oktober 1994 sse nummers 1,50 ZIEK 7^, 'erSfan<l I Bel voor informatie: IJVERDAL (ANP) - De Vereni ng Natuurmonumenten gaat ;ze herfst op diverse plekken ihaar natuurgebied op de Sal- Heuvelrug in totaal 25 bos kappen om de groei stimuleren. Daardoor ordt het leefgebied van het vergroot. De Sallandse euvelrug is het enige gebied in ederland waar een levensvat- ire populatie korhoenders lorkomt. atuurmonumenten voert het eik uit in het kader van het oortenbeschermingsplan Kor- dat het ministerie van en natuurbeheer in heeft opgesteld, het door Staatsbosbeheer deel van de Sal- Heuvelrug is al eerder os gekapt ten behoeve van de lldzame vogel. Dankzij dit jort beheer is het aantal kor hoenders de laatste jaren toege nomen. In de lente van dit jaar zijn er op de Sallandse Heuvel rug 29 hanen geteld. Versnippering Het korhoen voelt zich vooral thuis in een heide- en hoogveen gebied van een flinke omvang, met voldoende rust en genoeg mogelijkheden om voedsel te vinden. Er zijn steeds minder van dat soort gebieden door bet verdwij nen van de heide en de versnip pering van natuurgebieden. Bo vendien vindt er steeds meer verstoring plaats door bij voor beeld de toeneming van het ver keer. De afgelopen zomer is van het voor de korhoenders bestemde leefgebied op de Sallandse Heu velrug nog eens zo'n 150 hectare verdwenen door een brand. Deze week nonze correspondent AVIV - Israël zet het vre- sproces met de Palestijnen ort, ondanks de bomexplosie n gisteren in het centrum van ]Aviv. Volgens de laatste ge- vens heeft de terreuraanslag, een stadsbus, aan 22 mensen t leven gekost. Er zijn 45 ge van wie er vier in le nsgevaar verkeren. De mees- doden zijn nog niet geïdenti- De lijken zijn zwaar rminkt en identiteitspapie- 11 zijn verbrand. politie zegt er van overtuigd te zijn dat de aanslag het werk was van een zelfmoord-com mando, dat de explosieven bij zich droeg. Het heeft met het ontsteken van de tien a vijftien kilo zware lading gewacht tot de bus vol was en er een andere bus passeerde. Harnas, de islamiti sche vezetsbeweging in de bezet te gebieden, zegt de aanslag te hebben uitgevoerd in verband met het Israëlisch-Jordaanse vredesverdrag dat volgende week officieel zal worden onder tekend. Maar de politie houdt er rekening mee dat de actie al veel eerder is voorbereid. Kort na de aanslag maakte de regering bekend dat de Gaza- strook en de Westelijke Jordaan- oever voor onbepaalde tijd van de buitenwereld zijn afgesloten. De bewaking van Israëlische ne derzettingen is opgevoerd. Dui zenden Palestijnse arbeiders keerden met spoed naar huis te rug, uit vrees te worden aange vallen door woedende Israëliërs. In Tel Aviv kwam het niet tot on geregeldheden, al was hier en daar de kreet 'dood aan de Ara bieren' te horen. Premier Rabin keerde gister avond vervroegd in Israël terug van een bezoek aan Londen. Hij ging onmiddellijk in bespreking met zijn stafchef, luitenant-ge neraal Ehud Barak, en andere hoge officieren. Eerder op de dag was minister van buitenlandse zaken en vice-premier Peres op gebeld door PLO-voorzitter Jas- ser Arafat. Hij vertelde hem dat het vredesproces zal doorgaan tijdens de jacht op de organi satoren van de aanslag in Tel Aviv. Arafat bood Peres zijn me deleven met de slachtoffers aan. Hij zei ook dat hij bereid is te hel pen bij het opsporen van de mensen achter de terreurdaad. Verdrag De bomaanslag kwam twee da gen na de voorlopige onderteke ning van een vredesverdrag tus sen Israel en Jordanië. Vorige week werd Israël opgeschrikt door twee terreuracties, uitge voerd door militante aanhan gers van Harnas, de islamitische verzetsbeweging in de bezette gebieden. Op 16 oktober open den twee Hamas-leden het vuur op voorbijgangers in het cen trum van Jeruzalem. Daarbij kwamen twee mensen om het le ven, een van hen was Palestijn. De twee aanvallers werden doodgeschoten. Op dezelfde dag ontvoerde Izadin al-Kassem. de gewapende arm van Harnas, de Israëlische soldaat Nachshon Wachsman. Hij kwam vijf dagen later om het leven bij een mis lukte poging van het leger hem te bevrijden uit een huis in Bir- Naballah, even ten noorden van Jeruzalem. Ook een officier van de bevrijdingseenheid en drie van ontvoerders werden toen ge dood. zie ook pagina 2 Hoogtevrees Twee jaar geleden durfde Char les Godthelp nog niet op een keukentrapje te staan en nu draait hij voor de Utrechtse Domtoren zijn hand niet meer om. Hij raakte een groot deel van zijn hoogtevrees kwijt met behulp van de Riagg. HAAG ANP) - De kinder- voor het eerste en de volgende kinderen zal worden getrokken. Wat ilijft is, dat de bijslag wordt erhoogd als het kind zes jaar tordt en vervolgens opnieuw loger uitvalt als het twaalf jaar fordt. Staatssecretaris Lin- van sociale zaken heeft het groene licht ge- van het kabinet. het regeerakkoord was afge dat de kinderbijslag ianaf het derde kind niet meer toenemen. Nu loopt de kin- ierbijslag per kind nog op met :et kindertal. De hoofddoelstelling van de kin- ierbijslagoperatie, een bezuini ging van ruim een miljard gul- 1998, blijft overeind. In to talis nu per jaar een bedrag van 6,7 miljard gulden per jaar met de kinderbijslag gemoeid. Dat bedrag wordt volledig uit de schatkist betaald en uitgekeerd via de Sociale Verzekerings bank. De kinderbijslag is nu voor het eerste kind tot en met vijf jaar 279,44 gulden per kwartaal. Van zes tot en met elf jaar is dat 399,20 gulden en van twaalf tot en met zeventien jaar 518,96 gul den. Het tweede kind in deze leeftijdsgroepen krijgt achter eenvolgens 329, 470 en 611 gul den per kwartaal. In een overgangsperiode wil Lin- schoten waarborgen dat geen enkel gezin er in guldens op ach teruitgaat. De bezuiniging be reikt derhalve na vijf jaar haar maximum. Advertentie van onze verslaggever TERNEUZEN - In een vogelvlucht heeft de kersverse minister van verkeer en water staat A. Jorritsma-Lebbink woensdag ken nis gemaakt met Zeeland. Zowel letterlijk als figuurlijk. Na bezoeken aan Neeltje Jans en de scheep vaartdienst Westerschelde in Vlissingen maakte de bewindsvrouw in een helikopter een rondje over Zeeuwse wateren. De heli kopter had haar gemakkelijk naar Terneu- zen kunnen brengen, waar een ontmoeting met het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven was gepland. De provincie had wat anders voor de minis ter in petto: een overtocht met de oudste veerboot, de Prinses Margriet, en een directe kennismaking met het gevaarlijke West- Zeeuws-Vlaamse wegennet. De opzet slaag de. De minister was niet voor concrete toe zeggingen naar Zeeland gekomen, maar zij bleek wel oren te hebben naar het groot schalige verkeersveiligheidsproject 'duur zaam veilig' dat voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren in de maak is. Tractoren dwongen haai- chauffeur op weg naar Terneuzen regelmatig gas terug te ne men. zie ook pagina 15 Monseigneur dr M. P. M. Mus- kens wordt 26 november in Ber gen op Zoom gewijd tot bisschop van Breda, het bisdom waartoe Zeeland behoort. Mgr Muskens maakte woensdag kennis met Zeeland. Hij toonde zich onder de indruk van het landschap en de hartelijke ont vangst die hem ten deel viel. I (Advertentie) In onze grotere winkels staat nu een fantastische wagen: de nieuwe Volkswagen Polo. En in al onze winkels kunt u een wed- MJdformulier halen waarmee u kans maakt op f 5000.- of de moge lijkheid één van de vijf Polo's te verdienen. Bovendien maakt u ook log kans op één van de 100 AH boodschappencheques t.w.v. f 50,-. Zle de folder In de winkel voor de wedstrljdvoorwaarden, 5Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bisschop Ajax speelde gisteren in de der de ivedstrijd voor de Champions League in Wenen een bloedeloze remise tegen Austria Salzburg: 0- 0. De Amsterdammers waren desondanks meer dan tevreden. Over veertien dagen kunnen ze zich in eigen huis, weer tegen Salzburg, kwali ficeren voor de kwart- Q finales. I J7 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie. 11; Provincie: 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21 "Ik zit goed bij een ziekenfonds met kraamzorg!" Onderlinge Zorg verzekeringen liivinMimnvMmiim'nMxamiïi Kijk morgen in deze krant Tijdens haar kennismakingsbezoek aan Zeeland maakte de kersverse minister van verkeer en waterstaat Annemarie Jorritsma gisteren in gezelschap van PSD-directeur mr D. F. Vos (midden) een overtocht met de veerboot Prinses Margriet. Links PSD-kapitein A. van Rosevelt. foto Ruben Oreel foto Reuter nyahu, die verklaarde dat PLO-leider Yasser Arafat de radicale Palestijnen door het vredesproces niet in de hand kan houden. Hij haalde ook uit naar Rabin die volgens hem de Gazastrook afgesloten had moeten houden na de bloedige incidenten van vorige week. Het is overigens niet duidelijk of de dader van de aanslag afkomstig is uit de Gazastrook. De burgemeester van Tel Aviv, Roni Milo reageerde geschokt. „Het is verschrikkelijk en heel moeilijk te beschrijven. Er liggen lijken bij de bus. De hele bus is verwoest. Dit is een heel, heel triest moment". Milo sprak van de ergste aanslag die zijn stad ooit heeft getroffen. Ori Orr, een vooraanstaand parlementslid voor Rabins Arbeids party, zei dat Israël in een „totale oorlog" verwikkeld is met mili tante moslims. TEL AVIV - De aanslag op de bus in Tel Aviv heeft in Israël een schokgolf teweeg gebracht. De plaats van de explosie was het Dizengoff-plein, in het hartje van Tel Aviv, vlak bij een druk overdekt winkelcentrum. Ooggetuigen spraken van een slag veld. Bloedige lichaamsdelen en verkoolde lijken lagen her en der verspreid. Politiemensen en ambulance-personeel werkten met tranen in de ogen. Een aantal lijken zat vast in de totaal verkoolde resten van de bus. Een tweede bus, die op het moment van de ontploffing passeerde, 'raakte zwaar beschadigd. Na de aanslag volgde een oproep aan burgers bloed af te staan. Bu schauffeurs werd gevraagd hun voertuig op eventuele explosie ven te onderzoeken. I Enkele honderden mensen protesteerden bij regeringsgebouwen i tegen het vredesbeleid van de Israëlische premier Rabin. Ze kre- gen steun van de leider van de Likudpartij, Benyamin Neta- Hulpverleners bij de ontplofte bus in het centrum van Tel Aviv. A [SH8SBHSHHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1