PROVINCIALE ZEEUWSE COURAI Roep om meer politie op straat )riehoekige patat. Britten willen eind aan ruzie in het koningshuis forceren kleintjes Meeste consumenten kennen prijzen niet Vlissingse baby in het ziekenhuis door zijn moeder gedood 4 WEKEN PvdA en CDA vinden 50 miljoen te weinig voor nieuw personeel i^NO voorziet 600.000 lanen extra bij lager oon en meer 'markt' Kamer in de zorgen over stroom niet uit te zetten asielzoekers cosm Fragment Cottonclub met Dezz VOOR/14,- Vanmiddag meer wolken Vanochtend, zonnig, in de middag toe- 1 nemende bewolking maar droog. Tem peratuur rond de tien graden. De zuid- posten wind is matig, aan zee krachtig. 37e jaargang no. 246 oensdag 19 oktober 1994 osse nummers 1,50 AMSTERDAM (GPD) - Het wordt voor supermarkten steeds belangrijker dat een produkt goedkoop 'lijkt', dan dat het ook werkelijk goed koop is. Ruim tweederde van de mensen die de supermarkt verlaten, weet immers niet eens wat ze voor de verschil lende produkten hebben be taald. Dat concludeert het re- clamebureau Benjamens, Van Doorn - Euro RSCG in Amster dam op basis van een onder zoek onder supermarktbezoe kers. Van de 500 mensen die na het afrekenen bij de kassa door het bureau ondervraagd werden, zegt 63 procent niet te weten wat voor de aangeschafte arti kelen is betaald. Een enkeling zegt dat wel te weten, maar zit er behoorlijk naast. Slechts 31 procent van de consumenten kan min of meer nauwkeurig de prijs noemen van artikelen als koffie, melk, margarine of wc- papier De prijs van wc-papier wordt het meest overschat door het winkelend publiek. Margarine en halvarine daarentegen wordt door een derde van de mensen goedkoper geacht dan wat op het prijskaartje staat. Ook voor een pak melk noemt de helft van de consumenten een te hoge prijs. Toch vindt het reclamebureau de Nederlandse consument best prijsbewust, al zitten ze er in de praktijk behoorlijk naast. De consument zou veel meer afgaan op de 'prijsindruk' dan op de werkelijke prijs. Voor de hevig concurrerende super marktketens zou dat een nieuw wapen in de strijd kunnen zijn. aldus het reclamebureau HAAG (ANP) - CDA en tdA eisen dat minister Sorg- van justitie het komende meer agenten en surveil- op straat brengt dan zij plan is. Dat bleek dinsdag de behandeling van de in de Tweede amer. an de extra 150 miljoen gulden jein 1995 beschikbaar is voor Istrijding van criminaliteit prdt 50 miljoen aan nieuw poli- [personeel besteed. Daardoor inm 1995 slechts een begin ge kakt worden met de uitbrei- ng van de korpsen, die in 1998 «O agenten en surveillanten bedragen. PvdA-kamerlid Kals- had grote bezwaren. ,,On- de extra 100 miljoen die kamer voor criminaliteitspre- heeft gevraagd, komt er geen agent bij", hield zij voor. ,,Aan de keuze de minister om meer dan de lift. van het bedrag aan de dek- ng van oude tekorten bij de po le te besteden, zijn wij nog niet e." Volgens Kalsbeek lijkt het dan op of tekorten beloond irden. okCDA'er Koekkoek is teleur- steld dat Sorgdrager en haar collega Dijkstal van binnen landse zaken alleen de 50 mil joen die zij zelf voor nieuw beleid hebben uitgetrokken aan agen ten besteden en de 100 miljoen die de Tweede Kamer vroeg aan oude tekorten, cellen en bewa king in de rechtzalen besteden. Hij noemde de 10.000 agenten waar de VVD in het verleden om riep „verkiezingsretoriek". Niet zeuren Koekkoek kreeg gelijk toen VVD-kamerlid Korthals geen woord aan uitbreiding van de politie wijdde. De partij die voor heen geen gelegenheid onbenut liet om meer blauw op straat te eisen, hield met een minister op binnenlandse zaken (Dijkstal) ditmaal de kaken op elkaar. Na afloop van het debat verklaarde Korthals dat „een uitbreiding er op dit moment gewoon niet in zit". „En dan ga ik er ook niet om zeuren." Het cellentekort bleek de diver se fracties grote zorgen te baren. De VVD kwam met het voorstel om gevangenen met een andere nationaliteit in hun eigen land de celstraf te laten uitzitten. Vol gens Korthals hoeft daarvoor al leen het instemmingsrecht van EN HAAG (GPD) - Grotere in- imensverschillen, minder re- ils op de arbeidsmarkt en een rengere sociale zekerheid lei- in samen tot 600.000 banen ex- ain de komende vier jaar. Dat ggen de werkgeversorganisa- ts VNO en NCW. Zij hebben m rekensom laten controle- n door topambtenaar Van iideren van het ministerie Economische Zaken. „Daar geen banenplan aan tip- aldus VNO-voorzitter Kan op een persconfe- ntie in Den Haag. en NCW willen meer arktwerking in de vorming inde lonen. Voor hoog-produk- >ve en schaarse werknemers innen de lonen omhoog, maar tor laag-produktief werk geldt it omgekeerde. Als dat leidt tot nen onder het sociaal mini um. dan moet het loon worden ingevuld via een soort toesla- mwet. Een baan weigeren )rdt bestraft met forse kortin- op de uitkering. aanpak. in combinatie met inder regels rond winkeltijden, en dergelij- leidt tot 1 procent extra eco- niir-iimii -iAr ffómm- f j •£0 Wij repareren ook ajjg andere elektrische huishoudelijke apparaten de verdachte afgeschaft te wor den. CDA-er Koekkoek wees hem er echter op dat het betref fende land van herkomst ook met de overdracht moet instem men. PvdA-kamerlid Van Oven pleitte voor meer differentiatie in de gevangenisstraffen. Bij langgestraften zou een rechter na de helft van de straf moeten bekijken of de betrokkenen de rest niet beter in de vorm van een alternatieve straf kunnen ondergaan. Dat kan volgens Van Oven in het belang van de ver dachte zijn in verband met reso cialisatie. maar het kan ook in het voordeel van justitie werken omdat daardoor celruimte vrij komt. nomische groei. „Dat versterkt het effect van de lastenverlich ting en levert in deze kabinets periode' 600.000 èxtra banen op". Ter vergelijking: het paarse ka binet hoopt de komende vier jaar 120.000 èxtra banen te ver wezenlijken. De werkgevers menen dat een florerende economie vanzelf tot meer werkgelegenheid leidt. VNO en NCW zijn niet per defini tie gekant tegen banenplannen maar het blijft gerommel in de marge, vinden ze. Loonmatiging De loonmatiging' blijft een be langrijk ingrediënt in de werkge versplannen. Gemiddeld geno men mogen de lonen niet al te veel stijgen, vindt Rinnooy Kan. want de loonkosten per eenheid produkt moeten verder omlaag. Om langdurig werklozen aan een baan te helpen zien VNO en NCW wel iets in het plan van EG- commissaris Delors om 'dien stenvouchers' te introduceren. Dat zijn waardebonnen waar mee particulieren en bedrijven bij een soort 'dienstenwinkel' een aantal uren laaggeschoold werk kunnen 'kopen'. Staatssecretaris Schmitz (links) en minister Sorgdrager (rechts) van justitie tijdens de behandeling van hun begroting. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN IIAAG (GPD) - Landen die weigeren door Nederland afgewezen asielzoekers terug te nemen, mogen niet van ont wikkelingshulp worden uit gesloten. Dat vinden PvdA en D66 in de Tweede Kamer. Zij nemen daarmee afstand van een voorstel van WD-leider Bolkestein om die landen wel financieel te straffen. Bolkestein herhaalde deze week dit reeds eerder ingeno men standpunt, omdat in Ne derlandse opvangcentra ne genduizend afgewezen asiel zoekers zitten die niet kunnen worden uitgezet. In veel geval- len is dat het gevolg van onwil van het vaderland van de be trokken asielzoekers. Het pro bleem geldt onder andere Ni geria en Algerije. Volgens PvdA-woordvoerder Van Oven is het „een van de slechtst denkbare middelen" om dergelijke landen uit te sluiten van ontwikkelings hulp. „Dan zouden immers de allerarmsten in een land ge straft worden voor het beleid dat men de regering verwijt". Vrijwel de gehele Tweede Ka mer maakt zich wèl ernstig zorgen over het grote aantal afgewezen asielzoekers dat het land niet kan worden uit gezet en daardoor plaatsen in de overvolle opvangcentra be zet houdt. Afgelopen weekein de heeft staatssecretaris Schmitz van justitie gezegd dat onder andere deze catego rie in aanmerking dient te ko men voor opsluiting in een nieuw centrum bij Ter Apel. De grote vier partijen zijn niet principieel tegen dit voorstel, maar vooral PvdA en D66 wil len eerst meer duidelijkheid van Schmitz. De staatssecre taris geeft morgen antwoord. LONDEN (AFP/RTR/DPA) - De Britse premier Major is dinsdag onder druk gezet om een beslis sing tussen prins Charles en prinses Diana te forceren. De al jaren durende „soap-opera" van hun via de media uitgevochten ruzie en de publikatie van boe ken met schokkende onthullin gen begint een werkelijke be dreiging te vormen voor het voortbestaan van de Britse mo narchie. Major, die voortdurend in nauw contact staat met het gezel schap van koningin Elizabeth dat dezer dagen Rusland be zoekt. ging onder druk van op roepen vanuit het Lagerhuis zelfs zo ver nadrukkelijk te ver klaren dat de monarchie niet wordt bedreigd. Dat was een te ken dat de zaak in Downing Street zeer serieus wordt geno men. „Ik denk dat de monarchie zeer diep geworteld is in dit land en gezond en solide is", zei hij. Vanuit alle politieke partijen werd opgeroepen tot een snelle scheiding van de Britse troonop volger en zijn van hem ver vreemde echtgenote, die sinds 1992 gescheiden leven. Vooral nadat de Britse pers een bericht uit het Franse weekblad Voici overnam waarin stond dat Char les en Diana het eens zijn gewor den over een regeling voor een scheiding. Volgens het blad krijgt Diana bij de scheiding, volgend jaar maart, ruim 40 mil joen gulden. Behalve het geld zou Diana een woning in Londen krijgen, en een huis in Wales of Frankrijk. Voorstander Officieel ontkenden advocaten van het prinselijk paar en Buc kingham Palace dinsdag dat een scheiding ophanden is. De advo caat van de prins. Henry Boyd- Carpenter. en die van de prinses, Lord Mishcon. zeiden in een ge zamenlijke verklaring dat de be richten „geen waarheid" bevat ten. Maar zelfs Conservatieve parle mentsleden zeiden dinsdag dat premier Major aan koningin Eli zabeth zou moeten adviseren in te stemmen met een officiële Rotterdammer met fotografisch geheugen bekent 290 inbraken ROTTERDAM (ANP) - Met de aanhouding van een 39-jarige Rotterdammer heeft de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond 290 inbraken opgelost. De politie had twee weken nodig om alle zaken in kaart te brengen. Bijna dagelijks reden twee agenten met de verdachte door Zuid-Holland. De man kon haarfijn aangeven waar en wan neer hij had ingebroken en welke goederen hij had weggeno men. Van veel inbraken bleek overigens geen aangifte te zijn gedaan. De man had het vooral voorzien op kelderboxen, woningen, sportkantines en snackwagens. Hij was uit op duur gereed schap en video- en stereoapparatuur-. Hij opereerde in de hele provincie. De totale waarde van de buit heeft de politie nog niet kunnen becijferen. Zeker is dat die in de vele tienduizenden guldens loopt. Het geld ging op aan verdovende middelen. Havelaar-banaan De stichting Max Havelaar in troduceert na de 'zuivere' koffie en chocolade nu ook een 'zui vere' banaan. Consumenten die de bananen kopen, steunen daarmee kleine boeren in Equador en de Do minicaanse Repu- A bliek BH Basisonderwijs Het aantal leerlingen in het ba sisonderwijs in Zeeland is dit jaar, voor het eerst sinds 1990. gestegen. De stijging is toe te schrijven aan een sterke toe name van allochtone leerlingen. Verwacht wordt dat het leerlin genaantal tot na het jaar 2000 jaarlijks iets A A zal groeien. WÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊBÊHÊÊÊ Carpentier Serge Carpentier is niet de enige die de Vlissingse tennisvereni ging De Schelde verlaat. Met de trainer/speler vertrekken onder meer eerste teamspelers Afke Hartog en Marjolein Meulen- berg. Ze gaan in de om geving van Den Haag op zoek naar een A "J nieuwe club. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 HHHHHMHHHBHHH scheiding van het gescheiden le vende paar om op die manier de schade te beperken. Volgens de pers is ook een aantal ministers daar voorstander van. anderen zien geen rol voor de regering in de kwestie. Een lid van het invloedrijke „Co mité 1922" van de regeringspar tij meende dat de toestand zo verward is geworden dat alleen een scheiding een oplossing kan brengen. Een andere Tory-af- gevaardigde zei dat de koninklij ke familie „zich in haar bolwerk zou moeten terugtrekken" om niet door iedereen uitgelachen te worden. Labour-afgevaardig de Paul Flynn drukte zich nog sterker uit: „Charles en Diana worden in de hele wereld een doelwit van spot, pijnlijk voor de hele natie. Het zou een zegen zijn wanneer deze koningin de laat ste zou zijn en de monarchie daarmee tot de geschiedenis be hoorde." Het blad Voici zei zich bij zijn onthullingen te baseren op het nieuwe boek van Andrew Mor ton „Diana: haar nieuwe leven", dat volgende maand uitkomt. Het is het tweede boek van Mor ton over Diana en het zal zeker opnieuw dynamiet onder de ver houdingen binnen de koninklij ke familie leggen. Vooral na de zie pagina 3 kolom 7 van onze verslaggever VLISSINGEN - Een 27-jarige vrouw uit Vlissingen heeft - naar dinsdag pas bekend is ge worden - zondagmiddag in het Ziekenhuis Walcheren in Vlis singen haar zoontje van een half jaar oud om het leven gebracht. Het jongetje leed aan een zeld zame en ernstige vorm van epi lepsie. De moeder is in verzeke ring gesteld en is op last van de gerechtelijk psychiater onder psychiatrische behandeling ge steld in het ziekenhuis. De ouders hadden in de week voorafgaand aan de daad regel matig informatie gekregen over het ziektebeeld van het jongetje. Bij deze vorm van epilepsie kan op termijn geestelijke invalidi teit ontstaan, maar de ziekte is niet dodelijk. Volgens medisch directeur C. Kostense van het ziekenhuis is er geen sprake van een vorm van actieve euthana sie. De vrouw heeft op eigen initia tief gehandeld. Ze was betrok ken in de verpleging van haar zoontje, dat op een eigen kamer lag. Deze behandelwijze han teert het ziekenhuis al jaren. Daarbij is niet permanent een verpleegkundige in de buurt. Vrijdagavond Vooraf was er geen enkele aan wijzing dat de vrouw zodanig in de war was dat ze haar zoontje ter dood zou brengen. De politie en het ziekenhuis wil den dinsdag ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer niet meedelen hoe het kind om het leven is gebracht. (eenmalig binnen zes maanden) (JA; ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Advertentie REORGANISATIEVERKOOP 20 korting op de gehele kollektie WIM JEREMIASSE LEDERWAREN L. Vorststr. 60, Goes Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant '13214 000002 angel is een niet-voorgebakken, maar ht voorgekookte verse patat, zonder van conserveermiddelen en ur- of smaakstoffen. angel is alsof u net zelf een verse aard- Pel In staafjes hebt gesneden. Wèl in zondere staafjes. Want Triangel-patatjes a niet vierkant maar driehoekig! vindt ze in de koelvitrine op de groente- leling. iangel verse patat, n r\ ik 650 gram ulj geldt tot en met zaterdag 22 oktober as. ^nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1