PROVINCIALE ZEEUW Bevrijdingsactie Israël mislukt I mxi> De wonderbaarlijke visvangst van sovjet-leider Chroesjtsjev (Mi VS tegen Russisch )lan voor opheffen sancties Irak Algemene staking Italië succes r taxatie n 4 WEKEN Ontvoerders schieten soldaat Nachson Wachsman dood ileer politie op straat wmmmmssÉ ZEEUWSE GEZINS- EN HUISHOUDBEURS^^ reportage 31 t/m 39 Dow Nobelprijs vrede voor Rabin, Peres en Arafat PILAAR 5 VOOR 14,- Vandaag nog zonnig Lokaal eerst nog oplossende mist, el ders zonnig en droog. De wind is zwak en veranderlijk. Maximum tempera tuur vandaag rond 16 graden. 37e jaargang no. 243 aterdag 15 oktober 1994 osse nummers 2,00 1984 1994 HOTEL WESTDUIN Koudekerke (bij Vlissingen) Tel 01185-2510 Fax 2776 »1« KUS 90 KAMERS RESOBTHOTElN. privé parkeerplaat fan onze correspondent EL AVIV - De door islamiti- che militanten gegijzelde Is- aélische soldaat Nachshon Cachsman is vrijdagavond om iet leven gekomen bij een mis- ulite bevrijdingsactie door het sraëlische leger. De militaire peratie, in de buurt van Ra- iallah op de Westelijke Jor- aanoever, eindigde in een iloedbad. Naast Wachsman wamen de commandant van e Israëlische eenheid en drie ntvoerders om het leven, waalf Israëliërs raakten ge- HAAG (GPD) - Er komen eze kabinetsperiode mogelijk 500 tot 3000 agenten bij. Dit is en gevolg van een plan dat de oinisters Dijkstal (WD, bin- lenlandse zaken) en Sorgdrager )66, justitie) aan het kabinet ebben voorgelegd. De minis- erraad heeft er zich gisteren nee beziggehouden. Iet gaat om de verdeling van de xtra gelden voor justitie en po- tie uit het regeerakkoord. In 995 gaat het om 100 miljoen gul- en, in de jaren daarna komt aar steeds 100 miljoen bij. In moet er dan blijvend 400 niljoen meer voor politie en jus- tie beschikbaar zijn. Jijkstal en Sorgdrager stellen oor om 65 procent van de extra niddelen in te zetten voor de po- tie en 35 procent voor justitie, "itgaande van de 400 miljoen ulden betekent dit 260 miljoen aeer voor Dijkstal en 140 mil- len voor Sorgdrager. Premier Jitschak Rabin en staf chef Ehud Barak gaven gister avond laat gezamenlijk een persconferentie. Rabin veront schuldigde zich tegenover het Israëlische volk voor het misluk ken van de bevrijdingsactie en voor het verlies aan mensenle vens. Hij zei de volle verantwoor delijkheid voor de operatie op zich te nemen. „Dit doet ontzet tend veel pijn", zei hij.. „Ik zou graag mijn Nobelprijs opgeven als ik daarmee onze twee solda ten terug zou kunnen halen". Rabin en Barak vertelden dat het leger er vrijdagochtend ach ter kwam dat Wachsman gegij zeld werd gehouden in een vrij staand huis in Bir-Naballah, een dorpje even ten noorden van Je ruzalem. Tegen acht uur vrijdag avond, een uur voor het aflopen van het ultimatum, begon een elite-eenheid van het leger aan de bevrijdingsactie. Omdat ra men en deuren van het huis wa ren geblokkeerd, moesten de soldaten explosieven gebruiken om binnen te komen. Dat gaf de ontvoerders de gelegenheid zich te verschansen. Onmiddellijk na de binnenkomst van de soldaten brak een hevig vuurgevecht uit. Daarbij raakte een aantal solda ten gewond en werd een van de ontvoerders gedood. Een andere ontvoerder werd gevangen ge nomen. Gebarricadeerd Twee andere Hamas-militanten hadden zich met Wachsman op gesloten in een gebarricadeerde kamer. Ook daar moest het leger explosieven gebruiken om zich toegang te verschaffen. Volgens stafchef Barak werd de geboeide Wachsman door zijn ontvoer ders in de borst geschoten op het moment dat de soldaten de ka mer binnendrongen. De ont voerders werden op hun beurt iEW YORK (RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Staten hebben irijdag het Russische plan ver- 'orpen voor gelelijke ophef ing van VN-sancties tegen Irak a ruil voor erkenning van Koe- reit door Bagdad. In plaats van at plan wil Washington dat de W-Veiligheidsraad stemt over *n ontwerpresolutie die Bag- ad voor de toekomst elke ieuwe versterking van troe- en aan de grens met Koeweit rerbiedt. )e Russen weigerden vrijdag op un beurt over deze tekst te preken zolang hun minister van uitenlandse zaken Kozyrev iet in New York is aangeko- nen. Niet uit te sluiten valt dat usland een veto uitspreekt als e VS vandaag hun tekst in emming rengen. Kozyrev ordt morgen in New York ver acht. MAGNIFIEKE LAARZEN "Ik zit goed bij een ziekenfonds met homeopathie!" nge Zorg eringen Onderli v e r z e k vnma:un,«m, Advertentie Nieuweprodukten, nieuwe ideeën en nieuwe 4 7 mogelijkheden. ^ulfrloHT ZEELANDHALLEN - GOES^jL 1^1 V C*.1"K gedood. „We hebben een hoge prijs betaald", zei Barak, „maar ik ben er van overtuigd dat ac ties als deze uiteindelijk men senlevens sparen. Een land dat wil leven, moet bereid zijn van tijd tot tijd offers te brengen". Premier Rabin stond lang stil bij de vraag waarom hij Jasser Ara fat verantwoordelijk had gesteld voor Wachsmans welzijn, terwijl de soldaat, zoals nu is gebleken. niet in de Gazastrook gevangen werd gehouden. Hij erkende dat het leger zes dagen lang onkun dig was van het feit dat de gijze laar zich onder de rook van Jeru zalem bevond. Niettemin stelde hij vast dat Arafat een zware ver antwoordelijkheid draagt om dat Harnas de ontvoeringsactie vanuit de Gazastrook heeft ge coördineerd. Alle ontvoerders waren Hamas-militanten uit Gaza en twee van hen zijn be trokken geweest bij de ontvoe ring van en moord op twee an dere soldaten. Rabin onthulde dat de regering ernstig heeft overwogen de tot levenslang veroordeelde Hamas- leider sjeik Achmed Yassin uit te wisselen tegen Wachsman. Palestijnse kringen in Gaza zou den de suggestie hebben gedaan dat de ontvoerders daarmee ge noegen wilden nemen. De rege ring stuurde een vertegenwoor- President Clinton beval vrijdag voortzetting van de Amerikaan se troepenopbouw in de Golf. Hij deed dat nadat was ontdekt dat ongeveer 10.000 man Iraakse eli tetroepen hun terugtrekking uit het Koeweitse grensgebied heb ben stopgezet. „De Iraakse strijdkrachten zijn niet. naar hun oorspronkelijke posities terug gekeerd. Naar wij hebben ge zien, kunnen zij letterlijk in een paar uur weer aan de grens met Koeweit staan. Het is volledig onjuist Saddam te belonen door een verlichting van sancties te opperen. Aanbiedingen van Irak om Koeweits grenzen en soeve reiniteit te erkennen zijn er eer der ook al geweest, maar nooit gevolgd door daden", zei de woordvoerster van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington. Ongelukkig „Het voorstel van collega Kozy rev is ongelukkig. Wat hij heeft gedaan is strijdig met de veilig heidsbelangen op lange termijn voor de regio", aldus VS*minis- ter van buitenlandse zaken Christopher. Hij zei dit in Duits land op doorreis uit het Midden- Oosten naar de VS. Als clowns verklede stakers paraderen vrijdag door het centrum van Rome. Zij verbeelden het politieke 'circus Italië' van premier Berlusconi. foto Claudio Luffoli/AP ROME (GPD) - De algemene staking die vrij dag in Italië is gehouden tegen het beleid van het kabinet-Berlusconi, is volgens de bonden CGIL, UIL en CSIL volledig geslaagd. In de achttien grootste steden gingen naar schat ting 1,5 miljoen mensen de straat op. De staking had betrekking op werknemers uit alle takken van industrie, ambtenaren en ge pensioneerden - in totaal 30 miljoen mensen en was gericht tegen de bezuinigingen op de pensioenen en de gezondheidszorg. De bonden hadden opgeroepen om vier uur lang het werk neer te leggen, maar in veel sectoren, met name de industrie, is de hele dag gestaakt. Ook ban ken, scholen en postkantoren bleven de hele dag gesloten. De grootste manifestaties vonden plaats in Mi laan (200.000 mensen), Florence (200.000), Ro me 1150.000) en Napels (150.000). In de optoch ten kreeg premier Berlusconi de wind flink van voren. In Milaan werd geroepen 'Berlusconi: geen televisies wel pensioenen'. Op veel span doeken werd Berlusconi ervan beschuldigd te snijden in de staatspensioenen om zijn pen sioenverzekeringsbedrijf Mediolanum te be voordelen. De leider van de socialistische vakbond UIL. Larizza, zei in Milaan dat miljoenen Italianen een motie van wantrouwen hebben ingediend tegen Berlusconi, als antwoord op diens drei gement om in het parlement voor wat betreft de bezuinigingsoperatie de vertrouwenskwes tie te stellen. „De manifestatie van vandaag is echter nog maar het begin van onze strijd", al dus Larizza. Berlusconi zei vanuit Moskou, waar hij op staatsbezoek is. dat hij de staking onbegrijpe lijk vond. „Ook met 10.000 stakingen zal het onmogelijk zijn de getallen van deze begroting te veranderen", aldus de premier. diger naar Gaza, maar er was geen bevestiging te krijgen van het voorstel. Ultimatum Toen een paar uur voor het aflo pen van het ultimatum van de ontvoerders nog steeds niet dui delijk was of zo n voorstel echt bestond, besloot Rabin in te grij pen. Tegen die tijd had hij ook geprobeerd er achter tè komen of de ontvoerders hun ultima tum zouden verlengen, maar daarvan was niets gebleken. Pas een half uur voor het aflopen van de termijn die. Hamas had gesteld, kwam vanuit Gaza het bericht dat de ontvoerders de Is raëlische regering 24 uur extra tijd gaven om in te gaan op hun eisen. De militaire actie was toen al aan de gang, 'Izadin al- Kassem', Harnas' militaire arm, wilde dat Israël van het uitstel gebruikt zou maken om onmid dellijk Yassin en alle vrouwelij ke Palestijnse gevangenen vrij te laten. Daarna had er moeten worden onderhandeld over an dere gevangenen. Hamas-woordvoerder dr. Mach- moud a-Zahar zei vrijdagavond dat een optreden van het Israëli sche leger, in Gaza of elders, de situatie alleen maar zou kunnen verslechteren. Hij verklaarde dat aanvankelijk was onderhan deld met de Palestijnse Natio nale Autoriteit en Jasser Arafat. „Maar die plaatste zich op dood spoor toen hij op verzoek van Is raël massale arrestaties onder Hamas-aanhangers in de Gaza strook liet uitvoeren". Een van de gedode ontvoerders werkte als geluidsman voor het nieuwsagentschap Reuters. Zijn broer was de cameraman die de video maakte waarop een van de Hamas-militanten de eisen stelt en de identiteitskaart van Wachsman toont. (Advertentie) van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur r* I CEES KOLE "m Ueslstraal I.Kapelle. lel. 01102-12614 BESPAAR OP MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Op deze drie dagen krijgt u een gratis spaar- zegel voor elke ƒ25,- die u besteedt. Bij inlevering van een volle kaart (20 zegels) geelt Maxis u ƒ25,- korting op uw boodschappen! Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 maondog: 11.00-18.00 uur (finsdog en woensdag: 9.00 -18.00 uur aktie geldig t/m 14 december van onze correspondent MOSKOU - De vroegere Sov jet-partijleider Nikita Chroesjtsjev was een driftig en snel uit z'n humeur te bren gen mannetje. Hij was boven dien gek op vissen. Zijn direc te omgeving moest het bezu ren als de vis niet beet. De Kremlin-chef was dan niet te genieten. Chroesjtsjev viste regelmatig bij zijn luxueuze datsja in het Moskouse rivierengebied. Zijn buurman daar. parlements voorzitter Podgomy, moest het bezuren toen de Sovjet-lei der ontdekte dat Podgorny's moeder meer vis wist te ver schalken dan hij. Podgorny kreeg onmiddellijk opdracht om de oude vrouw van zijn datsja te verwijderen. De KGB werd op Chroesjts- jevs visprobleem gezet, zo ont hulde gisteren een (anoniem gebleven) afdelingschef van de geheime dienst aan het week blad Argoementi i Fakti. Een speciale duikerseenheid werd opgezet. Zodra Chroesjtsjev de hengel ter hand nam. ver dwenen de duikers met vis on der water. Uiterst voorzichtig bevestigden zij de vis aan de haak. Volgens de ex-KGB'er garan deerde de duikeenheid dat Chroesjtsjev als winnaar uit de bus kwam bij reguliere vis wedstrijden. waaraan diplo maten. artiesten en journalis ten deelnamen. Het bedrog verbeterde het humeur van de Sovjet-leider aanzienlijk en nooit heeft hij het geheim van zijn wonderbaarlijke vangsten kunnen bevroeden, aldus de KGB'er. De duikeenheid zorgde er te vens voor dat Chroesjtsjevs buitenlandse gasten geen loze vissers bleven. De eveneens overleden Finse president Kekkonen wist daardoor een flinke hoeveelheid vis aan de haak te slaan in een riviertak waar normaliter geen vis voor kwam. Brezjnev Chroesjtsjevs opvolger Brezj nev hield niet van vissen, maar was een verwoed zwemmer. De speciale duikeenheid bleef daarom gehandhaafd om de partijleider onder water te be geleiden op diens zwemtoch ten. Na het overlijden van Breznjev kwamen er geen vis sers of zwemmers meer in het Kremlin en werd de duikeen heid opgeheven. De krant ver meldt niet of de geheime dienst voor Jeltsin een spe ciale tennis- en/of wodka-een heid heeft opgericht. Chroesjtsjev. Hokjesgeest. Het provinciale ambtelijke apparaat in Middelburg is een iveinig efficiënte verzameling republiekjes. De jaren geleden in gezette reorganisatie werpt weinig vruchten af. Verder in de bijlage Reportage: van turbokoe naar hormoonmelk herfstnevelen het kind en de dokter 20 jaar verslaafd berichten uit Nairobi en Peking hoe is het met de nix-generatie? Algerije aan rand van de afgrond. De vestiging Terneuzen van Dow Chemical zal als 'proeftuin' fungeren voor een wereldwijde reorganisatie binnen het che mieconcern. Met de operatie 'Blueprint' wil de multinational de produkliviteit op schroeven en de kos- O ten omlaag brengen. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Vrije tijd: 21, 22, 23, 25 en 27; Reportage: 31, 32, 33, 35, 37 en 39. OSLO (GPD) - De Nobelprijs voor de vrede is toegekend aan de Israëlische premier Rabin, zijn minister van buitenlandse zaken Peres en PLO-leider Ara fat. Zij krijgen de prijs, omdat zij 'substantiële bijdragen heb ben geleverd aan een historisch proces waardoor vrede en sa menwerking in de plaats komen voor oorlog en haat'. Het Noorse comitë voor de Nobelprijs heeft dat vrijdag in Oslo bekend ge maakt. De prijs wordt op 10 de cember in Oslo uitgereikt. Met de toekenning wordt 'een politieke daad geëerd die ge tuigt van grote moed van beide partijen en de mogelijkheid opent voor een nieuwe ontwik keling op weg naar broeder schap in het Midden-Oosten', al dus het comité. De toekenning van de prijs, een geldbedrag van 933.000 dollar, is met gemengde gevoelens ont vangen. Binnen het comité ont stond begin deze week onenig heid over PLO-leider Arafat, die jarenlang leiding gaf aan bloe dige terreuracties. Dat was vrij dag voor het comitélid Kare Kristiansen aanleiding om op te stappen. pagina 2: Vredesduiven SCHITTERENDE ENKELLAARSJES BOUWMATERIALEN GOES L 01100-15401 ■x EXCLUSIEVE MODESCHOENEN Opril Grote Markt 1 Goes 01100-52400 (Advertentie) Advertentie CLARIJS! Goes 01100-16607 Terneuzen 01150-94172 Ook voor uitlaten! Bedrijfsadviseurs mr ir J. Huisman mw mr J.K. van Arenthals Tel. 01100-50145 JUWEELTJES VAN SCHOENEN (eenmalig binnen zes maanden) *JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Voorletters: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1