Einde geweld in Noord-Ierland PLO en Harnas mderhandelen ontvoering Arrestatie ex-minister Carignon verbijstert de Franse politiek Politie doet inval bij Veronica 4 WEKEN 01100 - 395SS \X Protestantse terroristen volgen voorbeeld IRA" rak erkent grenzen ioeverein Koeweit Nobelprijs literatuur voor Japanner Oë Molen van Mondriaan schoongemaakt Doe gewoon mee en win! kunst cultuur Ujmight! Vanochtend mistig Eerst mist, daarna opnieuw een zon nige dag met maximum temperatuur van omstreeks 15 graden. De oostelij ke wind is zwak tot matig. jaargang no. 242 14 oktober 1994 nummers 1,50 ZIE KT£ V'^ftZEVO^ ■V.. ef3tind Bel voor informatie: correspondent - Protes- terroristen in Noord-Ier- hebben in navolging van IRA de wapens neergelegd, bestand, dat om midder- (ht inging, werd door de Brit premier Major omschreven s'uiterst goed nieuws'. De Ier premier Reynolds sprak over tt begin van een nieuw tijd- rk'. it staakt-het-vuren werd gis- in Belfast bekendge- door het 'Verenigde Mili- Commando' van UFF en de beide protestantse UFF en UVF pas de wapens weer opne- zo bleek uit hun schriftelij- verklaring, als de IRA het be- schendt. eafkondiging van het bestand, s weken nadat de IRA zulks had gedaan, wordt gezien als een vitale stap naar vrede. UFF en UVF vermoordden de afgelopen jaren meer mensen dan de IRA. Een jaar geleden schoot een UFF-commando nog zeven mensen dood in een café, vier maanden geleden doodde de UVF zes katholieken in een pub. Premier Major verklaarde op het congres van zijn Conservatieve Partij in Bournemouth dat 'een nieuw, belangrijk stuk van de puzzle nu is gevonden'. Hij wei gerde echter te zeggen dat hij het IRA-bestand nu als 'perma nent' beschouwt. In hun Downing Street Declara tion van vorig jaar beloofden Major en Reynolds om binnen drie maanden na de afkondiging van een 'permanent bestand' on derhandelingen te zullen begin nen met de terroristen. Tot dus verre heeft de IRA echter gewei- (RTR/AFP) - Irak donderdagavond inge- emd met een Russisch vredes- an dat voorziet in een erken- ngdoor Bagdad van het buur- nd Koeweit en diens grenzen, dus een Russisch-Iraakse ver dring, gemeld door het offi- êle Iraakse persbureau INA. rak bevestigt dat het klaar is n op een positieve manier de restie te regelen over de erken van de soevereiniteit en de van Koeweit, overeen- resolutie 833 van de Vei- van de VN", aldus verklaring. Deze volgde na LEIDEN (GPD) - De Japanse romanschrijver Kenzaburo Oë heeft donderdag de No belprijs voor de literatuur gewonnen. Dit maakte de Zweedse Akademie van Let teren in Stockholm bekend. Oë heeft volgens de jury met 'zijn poëtische kracht een fantasiewereld gecreëerd waarin het leven en de my the tot een ontzagwekkend beeld van de situatie van de mens in de huidige tijd wor den gecondenseerd'. De roman 'De stomme schreeuw' (1967) wordt door de Akademie gezien als zijn meesterwerk. Kenzaburo Oë werd op 31 januari 1935 in Ose geboren, een klein dorp in het zuidwesten van Ja pan. Het werk van Oë wordt in Nederlandse vertaling uitge geven bij Meulenhoff. Direc teur Laurens van Krevelen toonde zich in een eerste reactie niet verbaasd. „Oë was onder de tien namen die circuleerden op de Frankfur ter Buchmesse. Maar de Zweedse Academie werkt al tijd volstrekt in het geheim, dus je weet het nooit. Oë is een auteur die zich in zijn boeken het lot van de mens heid aantrekt en daar zeer aangrijpend over schrijft. Over Hiroshima heeft hij bij voorbeeld geschreven, maar ook over het lot van het kind. Hij is een zeer beminnelijk man en zijn werk wordt in Japan goed verkocht en ge lezen." De laatste dagen circuleer- De Japanse auteur Oë. den er geruchten dat Cees Nooteboom en Hugo Claus in de race voor de Nobelprijs waren.' Oë heeft een groot oeuvre op zijn naam staan. Hij han teert vele stijlen en is niet al tijd even makkelijk te begrij pen. Zijn roman 'Het eigen lot', die in vertaling bij Meu lenhoff verscheen, doet den ken aan 'Lord of the Flies' van William Golding. In deze roman moeten kinderen zich op eigen houtje uit een zeer bedreigende situatie zien te redden. Andere romans zijn: 'De knoppen breken'. 'De dag dat de keizer hoffelijk mijn tranen droogde' en 'De hoogmoedige doden'. Pagina 2: alleen bij De Slegte gerd om het bestand 'perma nent' te noemen. David Trimble, een Lagerhuislid voor de Ulster Unionist Party, zei dat Major 'alle reden had tot voorzichtigheid'. Trimble, zon der wiens partij Major nauwe lijks zou kunnen regeren, stelde dat de terroristen eerst hun wa pens moesten inleveren. Pas daarna kon er sprake zijn van onderhandelingen. Maar Dick Spring, de Ierse mi nister van buitenlandse zaken, verwierp die suggestie. Spring noemde de kwestie van de wa pens 'belangrijk'. Maar de vrede moet nu eerst worden veiligge steld door onderhandelingen te openen, zei hij. Tijdens die on derhandelingen, zo meent de Ierse regering, kan dan de kwes tie van de wapenopslagplaatsen aan de orde komen. Moorden De protestantse terreurgroepen hebben de afgelopen decennia ruim 900 mensen vermoord. Dat is ruim een kwart van alle doden in Ulster. Het besluit om de wa pens neer te leggen volgt op een bijeenkomst van UFF- en UVF- leiders met gedetineerde leden van de organisaties in de Maze- gevangenis. Op die bijeenkomst zouden zij het 'groene licht' heb ben gekregen voor een staakt- het-vuren. Wat het besluit voor de protes tantse terreurgroepen eenvoudi ger heeft gemaakt, was premier Majors expliciete belofte van een referendum in Noord-Ier land. Dat biedt de protestanten de mogelijkheid om een veto uit te spreken over veranderingen in de status van Ulster. De pro testanten vormen de meerder heid in de provincie. Doel van de onderhandelingen is een politieke oplossing te vin den voor Noord-Ierland. Een for mule bedenken waarin protes tanten en katholieken zich kun nen vinden, zo menen sceptici, staat echter gelijk aan het teke nen van de kwadratuur van een cirkel. Een grote meerderheid van de protestanten wil dat Noord-Ierland Brits blijft, de meeste katholieken willen her eniging met Ierland. overleg tussen de Iraakse presi dent Saddam Hussein en de Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Kozyrev, in Bagdad. Irak weigerde tot nu toe Koe weit als een onafhankelijke staat met eigen grenzen te er kennen. Na de Golfoorlog van 1991 stelden de VN in 1992 een nieuw grensverloop vast tussen de twee landen. Erkenning van die grens door Bagdad is voor de VN een belangrijke voorwaarde om de sancties tegen Irak, inge steld na de Iraakse inval in Koe weit in augustus 1990, te her overwegen. (AFP/DPA) - De Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA) is onderdag onderhandelingen begonnen met de fundamentalisti- Hamas-beweging over de vrijlating van de ontvoerde Israëli- the soldaat Nachson Waxman. 'LO-leider Arafat doet al het mogelijke om een oplossing te zoeken oor de crisis omtrent de ontvoering van de soldaat, aldus Ahmed ibi, adviseur van Arafat. De Israëlische radio meldde dat Palestijn- e geheime diensten contact hebben gezocht meéén van de woord- oerders van de fundamentalistische beweging. Het Internationale lode Kruis zou daarbij mogelijk bemiddelen. )ePalestijnse politie arresteerde tot gisteravond ongeveer 200 leden an Hamas in de Gazastrook. Circa 50.000 Israëliërs betoogden bij de in Jeruzalem voor Waxman. Rusland en het Internatio- Rode Kruis deden een beroep op Harnas de soldaat vrij te laten. DEN HAAG - Restaurateur Wietse van den Noort van het Haags Gemeentemuseum legt donderdag de laatste hand aan het schoon maken van 'Molen bij zonlicht'. Piet Mondriaan schilderde dit werk in 1907/08. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 17: Reünie en reconstructie in Domburg. van onze correspondent PARIJS De Franse politieke klasse heeft donderdag met ver bijstering kennis genomen van de arrestatie van oud-minister Alain Carignon op verdenking van corruptie. Op een enkele uitzondering na waren de reac ties gematigd en terughoudend. Zowel links als rechts lijken te vrezen dat de arrestatie van de voormalige minister van com municatie en huidig burgemees ter van Grenoble het politieke klimaat de komende maanden ernstig zal vergiftigen. Boven dien vreest menigeen in politiek Parijs dat de affaire verder af breuk doet aan het toch al niet positieve beeld dat de gemiddel de Fransman van de politieke klasse heeft. Dat kan, amper zes maanden voor de cruciale presidentsver kiezingen, populisten als de neo fascist Jean-Marie Le Pen en de extreem-rechtse Philippe de Vil- liers alleen maar in de kaart spe len, zo vrezen zowel leden van de conservatieve meerderheid als woordvoerders van de linkse op positie. „De aasgieren van het populis me circelen al rond de Repu bliek", zo waarschuwde minister Andre Rossinot (ambtenarenza ken) donderdag. In besloten kring sprak ook premier Balla- dur zijn bezorgdheid uit over 'de dreigende vergiftiging van het politieke klimaat'. De Franse so cialisten, tot voor kort zelf ver- Karrewiel Variété presenteert VANAVOND grandioze travestie-show met ROLAND SANDHÖVEL Aanvang 23.00 uur. Info 01185-1721 wikkeld in de nodige schanda len, reageerden opvallend gema tigd. Ze lijken het gezien hun ei gen kwalijke repuatie nog niet aan te durven om de regering op dit gevoelige punt de les te lezen. Ongelegen Voor de Franse premier, wiens ambities voor het president schap al lang geen geheim meer zijn, komt de 'affaire-Carignon' uiterst ongelegen. Volgens opi niepeilingen is de populariteit van Bahadur, die tot voor kort in een zetel op een verkiezingsover winning leek af te gaan, aan het dalen. Tegelijkertijd is de ster van Jacques Delors, het 'ge heime wapen' van de Franse so cialisten en mogelijk Bahadurs directe tegenstander, rijzende. Het zit er bovendien dik in dat Edouard Bahadur op korte ter mijn met een nieuwe gerucht makende corruptie-affaire te maken krijgt. Tegen industrie minister Gérard Longuet loopt een juridisch vooronderzoek. Hij zal waarschijnlijk nog voor het eind van de maand in staat van beschuldiging worden gesteld wegens corruptie en moeten af treden. Longuet zou zakenrela ties een deel van de bouwkosten van zijn buitenhuis in St. Tropez hebben laten betalen. Alain Carignon moest in juli zijn portefeuille als minister van communicatie opgeven nadat hij in staat van beschuldiging was gesteld wegens misbruik van gemeenschapsgeld. Carig non zou in 1989 een deel van zijn verkiezingscampagne voor het burgemeesterschap van Greno ble hebben laten betalen door een bedrijf. Een bedrijf dat kort /Advertentie) Doanwemetde NATIONALE WOONMAAND BIJ INTERIEUR PAA UWE Nationale Woonwedstrifd 1994 en maak kans op een wooncheque t.w.v, fl. 999,- en fl. 750,- aan groene planten. Te winnen bij Interieur Paauwe in Zonnemairei Zuidweg 20A. Zonnemaire Tel. 01112-1318. Vrij. koopavond Ma. gesloten. Klachten De bewoners van het asielzoe kerscentrum in Terneuzen heb ben gehoor gevonden voor hun klachten, die begin deze week tot een gespannen situatie leidden De maaltijd-voorziening wordt verbeterd en er is een interne verbouwing in Q voorbereiding. w Nicodem Joop en Raymond (links) Nico dem laten zich niet chanteren door de biljartbond. De twee Zeeuwse biljarters weigeren een verklaring te tekenen en accepteren daar- O "7 door een royement. émm Mondriaan en tijdgenoten: de schilders van 1912 hernemen hun plaats. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: autobiografie van Doris Lessing Friese poëzie gespiegeld Gerrit Krol. een dartele geest John Irving weet alles van vervreemding jeugdboek spannende thriller Oliver Stone ziet overal geweld pratende muziek van Vera Beths Kieslowski boeit met Blanc mensbeeld in Bellamy uit-agenda. exposities, filmwijzer. 17 t/m 23 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,11,13 en 15; Kunsten Cultuur: 17,18, 19, 21, 22 en 23. Sport: 25, 27, 29 en 31. na Carignons herverkiezing een lucratief contract met de stad Grenoble afsloot. Woensdag kreeg de affaire ech ter een hele nieuwe en vele ma len ernstiger dimensie. Volgens een onderzoeksrechter in Lyon heeft Carignon zich met dezelfde 'deal' ook persoonlijk verrijkt. De afgelopen jaren zou Carignon ruim zes miljoen hebben opge streken in de vorm van geld, gra tis vliegreizen en een gratis be woond luxe-appartement in Pa rijs. De arrestatie van Alain Carig non maakte donderdag in Gre noble veel emoties los. Veel in woners van de stad toonden zich verslagen. De 44-jarige Carignon was in de stad die hij bijna tien jaar bestuurde zeer populair. zie ook pagina 2 AMSTERDAM (ANP) - Justitie wil dat delen van een tv-pro- gramma van Veronica over de werkwijze van de Amsterdam se politie niet worden uitgezon den. Volgens justitie zijn daarin illegale opnamen van gesprek ken tussen justitiefunctionaris sen te horen: de zogenoemde IRT-tapes. Maandag dient er een kort geding over bij de Am sterdamse rechtbank. Donderdag hebben twaalf poli tiemensen het kantoor door zocht van producent Track Tele vision en de woning van pro grammamaker F. Salverda, bei den in Utrecht gevestigd. Ook bij Veronica is de politie langs Kabinet krikt koopkracht bejaarden op DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal ook na volgend jaar de koopkracht van bejaarden via belastingmaatregelen opkrik ken. Minister Zalm (financiën) heeft dit gisteren de Tweede Kamer beloofd. Komend jaar krijgen alle bejaar den met aow of aow plus een pensioen van maximaal 30.000 gulden, een belastingaftrek van 475 gulden. Dat scheelt hen 2 procent koopkracht. De maatre gel geldt alleen voor 1995. Door deze belastingmaatregel is 90 procent van de bejaarden in 1995 beter af dan wanneer de aow omhoog zou gaan met de loonstijging in de bedrijven, al dus Zalm. Deze koppeling had maar een koopkrachtvoordeel van 0,75 procent betekend. Al leen bejaarden met een hoog in komen, zijn slechter af en dat laat het kabinet zo. Jnthmivüi I Harmcmv tmagic dance-actst Amractsutprise) "the Blazer' -oranje ptern uBreskens- geweest en heeft ze een dossier mapje met de relevante gege vens meegenomen, aldus een woordvoerder van deze omroep. Het gaat om het programma Eerst zien!, dat op 20 oktober wordt uitgezonden. Het is ge maakt door produktiemaat- schappij Track Television. Het bedrijf is gedagvaard samen met Veronica en de maker van Eerst Zien!. F. Salverda VOOR 14,- (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 14 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1