UKANT Politiekorpsen onder curatele KEUKENS Honderdduizend banen extra 16.98i ét VOOR KOSTPRIJS kleintjes Demonstranten niet welkom bij Tories 4 WEKEN let extraatje van Libero. ch Doden bij aanslagen Algerije •Ti ot eind van het jaar personeelsstop in zes regio's iS roepen op waakzaam te ilijven egens Irak Verkeersdrukte door vakanties verwacht FETEGEVIER VOOR/14,- SGévier Optrekkende mist Mistbanken die langzaam optrekken. Vanmiddag zonnig en droog. Zwakke wind uit oostelijke richtingen. Middag- temperatuur omstreeks 16 graden. 37e jaargang no. 241 onderdag 13 oktober 1994 isse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen J !N HAAG (ANP) - Minister jkstal heeft voor grote com- otie gezorgd binnen de poli- twereld. De minister van bin- nlandse zaken besloot woens- g zes politiekorpsen vanaf za- rdag tot eind van het jaar on- i curatele te plaatsen omdat j de afgelopen maanden te tel geld hebben uitgegeven, ■ardoor zijn tekorten ont- aan op de begroting van dit ar. jkstal praat vandaag met on- r anderen de voorzitter van de aad van Hoofdcommissaris- a, korpschef Brand van de re- opolitie Haaglanden, over de ïanciele problemen waarmee meeste korpsen kampen, wel de betrokken korpsen als politievakbonden zijn woe- md op Dijkstal. „Dit besluit is mpzalig voor de politie", eent voorzitter Kruizinga van 'ribune stort 1 tijdens iop-concert DNDEN (AFP) - Vijf en dertig t vijftig toeschouwers hebben oensdagavond lichte verwon ingen opgelopen toen aan het !gin van een concert van Pink loyd in Londen een tribune in- ortte. toeschouwers zaten op een ismeter hoge tribune in de con- irtzaal Earl's Court, in het wes- n van de Britse hoofdstad. Een intal mensen moest in een zie- ;nhuis worden behandeld na- at de stellage was ingezakt, net adat de zaalverlichting was uit gaan. De aard van de verwon- ngen viel mee. De organisatie ■eft het concert na het ongeluk gelast. 4SHINGTON/KUWEIT- AD (DPA/RTR/AFP) - De nerikaanse minister van bui- nlandse zaken Christopher left woensdag opgeroepen laakzaam te blijven jegens ak, ondanks aanwijzingen n een Iraakse terugtrekking het grensgebied met Ku- fit. [woordvoerster van het Witte zei dat de Amerikaanse re- ring over aanwijzingen be- hikt dat de Iraakse troepen ngs de grens met Kuweit over o breed front worden terugge- Dkken. Maar er zijn nog steeds eenheden die op hun aats blijven en de stationering n Amerikaanse troepen zal orgaan, zei zij. overleg met zijn ambtgeno- van Groot-Brittannië en de menwerkingsraad van de ïlfover de jongste crisis, waar- ïuwde Christopher in Kuweit- ad er tegen de Iraakse leider ddam Hussein te vertrouwen. lij is niet geloofwaardig". Vol- stafchef Shalikashvili zijn igeens 467 Amerikaanse vlieg- igen op weg naar de regio, iaronder B-52 bommenwer- rs en de F-117 Stealth bom- enwerper. Verder worden nog 21 schepen naar het gebied dirigeerd. Er zijn al 192 vlieg- igen paraat. De VS hebben in taal 63.500 soldaten naar de ilf gestuurd, van wie 19.000 al n gearriveerd. In Kuweit zul- 140.000 manschappen worden stationeerd. de Algemeen Christelijke Poli tiebond (ACP). „De minister schuift de zwarte piet door naar de korpsen", is het verwijt van zijn collega H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB). De regiopolities Haaglanden, Noord-Holland-Noord. Twente. IJsselland, Brabant-Zuid-Oost en Gooi- en Vechtstreek hebben vanaf zaterdag een personeel- stop. Zij kunnen alleen met toe stemming van Dijkstal nieuwe politiemensen aanstellen. Ook voor investeringen boven een bedrag van vijfduizend gulden is tot het eind van het jaar toe stemming van het ministerie van binnenlandse zaken nodig. De regiokorpsen Haaglanden en IJsselland hebben overigens nog goede hoop dat Dijkstal voor zaterdag besluit die korp sen van de lijst van „geldverspil- lers" af te halen. „We zijn ver baasd dat de minister ons onder toezicht wil plaatsen", zegt L. Valstar, hoofd stafbureau Com municatie van Haaglanden. „Onze lopende jaarrekening is sluitend. We hebben duidelijke keuzes gemaakt. Zowel qua menskracht als qua materieel. We hopen dat korpschef Brand donderdag in het gesprek met de minister duidelijk maakt dat er geen enkele reden is Haaglan den onder toezicht te plaatsen." Ook de regiopolitie IJsselland verwacht dat Dijkstal clementie heeft met het korps. „Woensdag is het regionaal college, dat be staat uit alle burgemeesters bin nen ons gebied, akkoord gegaan met de bezuinigingsvoorstellen van de regiopolitie om alsnog de begroting voor 1994 sluitend te krijgen", aldus M. Gerritsen, woordvoerder van IJsselland. „Daarom verwachten we dat de minister afziet van zijn voorne men IJsselland onder curatele te plaatsen." Ramp De vakbonden hebben geen en kel begrip voor het besluit van minister Dijkstal. „Dit is een ramp voor de betrokken korp sen", zegt ACP-voorzitter Krui zinga. „Vanaf zaterdag zijn zij overgeleverd aan boekhouders op het ministerie. Die moeten De politie had woensdag handen vol werk bij het tegenhouden van 2.000 betogers die op wilden trekken naar het conferentie-oord waar de conservatieve partij vergadert. Zij betoogden tegen nieuwe strafwetgeving. foto Reuter BOURNEMOUTH (RTR/AP) - De Britse minister van werkgelegenheid, Michael Portillo, heeft woensdag op het partij congres van de Conservatieven uitge haald naar het loonpeil en de 'waanzin nige' sociale wetgeving op het Europese continent. „Europeanen betalen zichzelf teveel, ne men langere vakanties en hebben kortere werkdagen", zei Portillo, die deel uit maakt van de rechtervleugel van de rege ringspartij. Groot-Brittannië weigerde eerder het sociale hoofdstuk van het Euro pese eenwordingsverdrag te onderteke nen. „Hou op ons te vertellen hoeveel uur we mogen werken. Hou op met aan kinderen te vertellen dat ze geen zakgeld kunnen verdienen met het doen van een kranten wijk. Hou op met te zeggen dat kleine on dernemingen drie maanden vaderschaps verlof moeten geven", zo gaf Portillo de Europese Unie te verstaan. Intussen zal de Britse regering een voorstel bestrijden dat de vlag van de EU dient te wapperen op alle ambassades. Duitsland heeft voor gesteld dat de vlag komt te hangen naast de nationale vlaggen buiten de ambassa des over de hele wereld van alle twaalf lid staten. Maar het blauwe dundoek met de twaalf gele sterren is Londen een gruwel. Het ontbreekt zelfs voor de Britse ambas sade in Brussel gaan bepalen of extra porto foons of auto's wel dringend noodzakelijk zijn om behoorlijk te kunnen functioneren." De vakbonden maken zich voor al zorgen over de toekomst van de politie. Volgens de bonden komt de kwaliteit van de korp sen onder druk te staan omdat minister Dijkstal nog niets heeft gedaan met de aanbevelingen die de commissie-Van Dijk en kele maanden geleden in een lij vig rapport heeft neergelegd. De commissie kwam tot de conclu sie dat de politiekorpsen een for se financiële injectie nodig heb ben om behoorlijk te kunnen werken. Per politieman moet tweeduizend gulden extra op ta fel komen om de geldproblemen af te wenden. NPB-voorzitter Van Duijn: „Dik twee maanden pas op de plaats maken behoeft geen ramp te zijn. Het gaat om de jaren die nog volgen. De politie komt structureel te kort. Zeventien van de 25 regiopolities hadden moeite de begroting sluitend te maken. Elf korpsen hebben uit eindelijk orde op zaken kunnen stellen door van alles van hun lijst te schrappen. Dat kan ech ter niet zo doorgaan. Anders komt de kwaliteit van het poli tiewerk in de knel." Noodsituatie Ook de ACP onderschrijft die stelling. Voorzitter Kruizinga: „Met het rapport van de com missie-Van Dijk is nog niets ge daan. Daardoor bestaat nog steeds een financiële noodsitua tie bij de politie. Het is onbegrij pelijk dat een nieuwe minister zo'n belangrijk rapport in zijn bureaula laat liggen. Het is de hoogste tijd dat eens echt over de financiële problemen van de politie wordt gepraat, want an ders dreigt een ramp." ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT GOES RINGBAAN WEST 2b - 01100-16451 Economie groeit sneller dan voorzien DEN HAAG (GPD) - Er zijn 'goede kansen' dat de economi sche groei in de jaren 1996-1998 hoger uitvalt dan de nu geschat te 1,7 procent. Dat leidt ertoe dat de banengroei de komende vier jaar geen 350.000 zal zijn, maar honderdduizend meer. Minister Zalm (financiën) heeft dit de Kamer laten weten. Het kabinet gaat er tot nu toe van uit dat de economie komend jaar met 3 procent groeit. In de jaren daarna is er een terugval tot ge middeld 1.7 procent. Alternatieve berekeningen van het Centraal planbureau heb ben echter uitgewezen dat de groei na 1995 best op een hoger niveau uit kan komen: gemid deld 2,7 procent per jaar. Een procent meer groei bete kent omgerekend een meevaller van zes miljard gulden. Onge veer de helft van dat bedrag ziet Zalm in de schatkist terechtko men. Zou alle geld besteed worden aan een verdere verlaging van het financieringstekort dan kan dat in 1998 uitkomen op 1,25 pro cent. Tot nu toe mikt het kabi net op een tekort van 2,7 procent in 1998. Er zou ook besloten kunnen wor den het tekort op 2,7 procent aan het einde van de kabinetspe riode te handhaven. In dat geval zijn de extra baten voor lasten verlichting. Het zou dan gaan om 9 miljard gulden. Een tussenoplossing, waarbij de lasten maar met 4,5 miljard ex tra omlaag gaan en de rest van het geld besteed wordt aan een lager tekort, kan ook. Rege ringspartij D66 staat deze oplos sing voor. De WD wil een lager tekort, de PvdA lagere lasten. In het regeerakkoord staat dat er nog een nadere keuze ge maakt moet worden over de be steding van financiële meeval lers. Daarbij moet ook gekeken worden naar maatregelen die de economische structuur kunnen versterken zoals aanleg van spoorwegen of investeringen in nieuwe technologie. Zalm rekent er op, ondanks de Scherpste prijs? Banden CLARIJS! Goes 01100-16607 Temeuzen 01150-94172 Dure aardappelen De aardappelen worden nog duurder. In de boeken van de te lers en handelaren wordt 1994 vrijivel zeker bijgeschreven als een rampjaar. Recente publika- ties over rijke oogsten en tevre den landbouioers sloe gen de plank volledig A mis. Anti-racisme In aanwezigheid van staatsse cretaris Terpstra is gisteren in Middelburg het anti-racisme- project 'Een zee van vrijheid' ge presenteerd. Het Zeeuwse on derwijs neemt daarmee het voortouw bij de structurele be strijding van racisme onder de Nederlandse 1 schooljeugd. Oranje Het Nederlands elftal heeft gis teren in Oslo de tioeede wed strijd in het kwalificatietoernooi in groep 5 voor het Europese kampioenschap tegen Noorwe gen gelijk gespeeld: 1-1. Oranje kwam voor rust op voor sprong door een doelpunt van Bryan Roy. Na de hervatting maakten de Noren gelijk uit een strafschop, veroor zaakt door debutant Reiziger. cL\J Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19, 20 en 21. DEN HAAG (ANP) - De ANWB en de meldkamer van het Korps Landelijke Politiediensten ver wachten dat de komende twee herfstvakantieweken ongeveer een miljoen Nederlanders op reis gaat. Ongeveer 55 procent blijft in Nederland, de rest zoekt vertier over de grenzen. In verband daarmee ontstaat vrij dagmiddag en zaterdag extra drukte op de doorgaande wegen en de routes richting Duitsland en België. In België is de zondag een auto loze dag. Deelname is niet ver plicht maar aan alle ingezetenen is gevraagd de auto een dagje te i Advertentie i betere gang van zaken in de eco nomie, dat de arbeidskosten de komende jaren met niet meer dan een procent per jaar toene men. De inflatie zal ongeveer op 2.5 procent uitkomen. iAdvertentie laten staan. De A12 Antwerpen/ Brussel gaat tussen Antwerpen en Boom dicht. Een alternatieve route staat met borden aangege ven. In Duitsland ontstaan vooral vrijdag en zaterdag files in ver band met de vakantie. De mees te problemen doen zich voor op de wegen bij Hamburg en Frank furt en in het zuiden In Oosten rijk kunnen werkzaamheden vertragingen veroorzaken op de weg tussen Wenen en Salzburg. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Feest op z'n Italiaans Kijk morgen in deze krant Ubero Boy of Girl (in diverse matenl, zorgt voor droge en dus voor vrolijke babies. En de prijs zorgt voor vrolijke moeders. Zéker deze week. rero Boy of Girl, erse maten, per pak bedingen gelden t/m zaterdag 15 oktober as. leze week alleen bij Albert Heijn. ALGIERS (AFP) - De Alge rijnse hoofdstad Algiers is woensdag getroffen door een reeks aanslagen. In de wijk Bordj El Bahri werd de Zuid- koreaanse directeur van de Algerijnse vestiging van de multinationale onderneming Daewoo gedood. Elders in de stad werd de vice-voorzitter van een gematigd islamiti sche organisatie vermoord. Voorts ontploften er in ver scheidene wijken vijf auto bommen. De chauffeur van de Zuidko- reaan was uit de auto gestapt om kranten te kopen, toen een onbekende van achter de kiosk naar voren trad en de Daewoo-directeur twee ko gels in het hoofd schoot. De dader vluchtte in een taxi. Daewoo is een van de grootste buitenlandse concerns die nog een vestiging in Algerije heeft. Met deze aanslag kwam het aantal buitenlanders dat binnen een jaar door moslim- Jonge vrouwen passeren een uitgebrand wrak in Algiers. foto AFP fundamentalisten is ver moord, op 64. De islamitische liefdadig heidsorganisatie El-Irshad wa El-Islah deelde mee dat haar vice-voorzitter Lahcène Ben Saadallah bij het verla ten van zijn huis in een bui tenwijk van Algiers werd ver moord. Op vijf plaatsen in de stad ontploften woensdag auto bommen. In de wijk Kouba, kwam een gewapende islami tische fundamentalist die in de auto zat bij de explosie om. Zijn twee metgezellen werden later door veiligheidstroepen gedood. Advertentie ZEEUWSE GEZINS- EN HUISHOUDBEURS^^ Nieuwe produkten, nieuwe Jr ideeën en nieuwe J HJ 7* V mogelijkheden. ZEELANDHALLEN - GOESjL)L LILAWLZLA ZEELANDHALLEN - GOES URS^ iwoensdog I donderdog vrijdag H zoterdag zondag I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I OKTOBER OKTOBER OKTOBER OKTOBER OKTOBER 14 2? uur J 14 - 22 um g 10.30-18 uur J 1030 18 uur J 10 30 18 uur J "Ik zit goed bij een ziekenfonds met kraamzorg!" een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Onderlinge Zorg verzekeringen viYM-aaiamvmmnm'aMa&ima Ü222aï223i ooooo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1