Covra moet orde op zaken stellen De Compagnie genomineerd Asielzoekers slaags met politie VbvaKabo vindt dat voorbereiding WOV moet worden gestopt Vertrektijd veren aangepast voor transport bieten Politie legt schip zonder loods stil Extra agenten voor vreemdelingenwerk Een van de vijf Zeeuwen rijdt auto met slok(je) op Directeur treedt terug Mogelijk minder personeel Sterk van onze verslaggever Ben Jansen 80RSSELE - De Centrale orga nisatie voor radioactief afval Covra NV in Borssele moet orde op zaken stellen. Financiële en bestuurlijke problemen vor men daarvoor de aanleiding. Directeur dr ir J. Vrijen treedt per 1 november terug. Adjunct- directeur dr H.D.K. Codpe Zeelandbrug enkele nachten dicht voor utoverkeer /an onze verslaggever ZIERIKZEE - Het gemotori seerd verkeer moet de komende lijd enkele nachten rekening houden met een volledige stremming van de Zeeland- brug. De eerste stremming staat voor de nacht van vrijdag 28 op zater dag 29 oktober tussen twee en vier uur op de planning. De twee- ile volgt gedurende dezelfde uren in de nacht van maandag 7 dp dinsdag 8 november. Dit na jaar zal dit nog twee keer gebeu- fen. De Zeelandbrug moet volledig jrorden afgesloten voor gemoto riseerd verkeer vanwege werk- ïaamheden. In de nachtelijke uren wordt gewerkt aan de zoge naamde dwarskrachtdeuvels. Deuvels zijn pinnen, die tussen |le voegen van de betonelemen ten van de brug zitten. Om die goed af te kunnen stellen, moet pile verkeer worden stilgelegd. Iet verkeer wordt in de nachte- ijke uren op de toeleidende we- jen tot de Zeelandbrug geatten- ieerd op de werkzaamheden en ïaar de alternatieve route over ie stormvloedkering in de Oos- lerscheldemonding verwezen. Bij de brug wordt de mededeling herhaald. wordt interim-directeur. Het personeelsbestand van Covra (thans ongeveer vijftig mede werkers) moet mogelijk met de helft worden teruggebracht. President-commissaris ir W.W. Nijs heeft de medewerkers vo rige week schriftelijk op de hoog te gesteld van een verschil van mening tussen de aandeelhou ders en de raad van commissa rissen aan de ene kant en direc teur Vrijen aan de andere kant. In deze mededeling werden het vertrek van de directeur en een onderzoek naar een reorganisa tie aangekondigd. Verlies Knelpunt bij Covra is dat de na tionale ophaal-, verwerkings- en opslagdienst van radioactief af val niet kostendekkend werkt. Over 1992 zou het bedrijf 10 mil joen gulden verlies hebben gele den, maar in de jaarstukken zijn daarvan slechts enkele tonnen terug te vinden. Vrijen wilde in de financiële afrekening over 1993 dezelfde kunstgrepen toe passen, maar de aandeelhou ders en de raad van commissa rissen gingen daarmee niet ak koord. De vestiging van Covra in het in dustriegebied Vlissingen-Oost bij Borssele heeft een spervuur van bezwaar-, beroeps- en an dere juridische procedures opge leverd. Eind 1991 is het bedrijf met zijn activiteiten in Zeeland begonnen. Tot nu toe verwerkt Covra uitsluitend laag- en mid- delradioactief afval. Onvrede Bij de ongeveer 300 klanten van Covra (de kernenergiecentrales in Borssele en Dodewaard, de onderzoeksreactoren in Petten en Delft en ziekenhuizen, onder zoeksinstellingen en bedrijven die met radioactief materiaal werken) bestaat al geruime tijd onvrede over de tarieven van het afvalcentrum. De leveranciers van radioactief besmette hand schoenen, overschoenen, poets doeken, laboratoriumgereed- van onze verslaggever MIDDELBURG - De AbvaKabo is van mening dat de voorberei dingen voor de Westerschelde- tunnel stopgezet moeten wor den. Het geld dat tot nu toe is {espaard moet in de veerdienst vorden geïnvesteerd. Verte- {tnwoordiger T. Jacobs van de AbvaKabo zal dat vandaag iwoensdag) bepleiten in een tergadering van het georgani seerd overleg van het provin- personeel. In die vergadering staat het agendapunt reorganisatie van het walpersoneel van de Provin ciale Stoomboot Diensten IPSD) op de agenda. Gedepu teerde D. J. P. Bruinooge is, als ferantwoordelijk gs-lid voor personeelszaken, voorzitter van tiet georganiseerd overleg. Volgens Jacobs is de toestand de vloot en he+ gegeven dat bet de bedoeling is de schepen nog tot minstens 2004 in de vaart te houden aanleiding om de kwestie aan te kaarten. Daar komt volgens hem bij dat er kri tische kanttekeningen worden gezet bij de veiligheid van de schepen in relatie tot de opva- Overleg van onze verslaggever VLISSINGEN - De vertrek tijden van de veerdienst Vlissingen-Breskens wor den aangepast om het sui- kerbietenvervoer tegemoet te komen. Verder zal, als het nodig is, de tweede veerboot op Kruiningen-Perkpolder na 18.00 uur, wat langer in de vaart blijven. Vrachtwa gens krijgen echter geen voorrang op de dubbeldek kers. Dat hebben gedeputeerde staten dinsdagmorgen be sloten naar aanleiding van contacten met transportor ganisaties. Met name wat de voorrang betreft zijn de be roepsvervoerders teleurge steld. Omdat vrachtwagens niet op het bovendek kun nen, vonden ze het rechtvaardig dat het bene- dendek voor hen gereser veerd blijft. Daar willen gs niet aan. Gs houden vast aan de regel dat auto's worden overgezet in de volgorde van binnenkomst op het veer- plein. De aangepaste dienstrege ling gaat maandag 17 okto ber in. Dat wil zeggen dat op werkdagen de eerste boot in Vlissingen om 3.50 uur ver trekt en vanaf Breskens om 4.20 uur. Vanaf die datum vervalt de laatste reis van de huidige dienstregeling (ver trek Vlissingen 23.50 uur en Breskens 0.20 uur). De rege ling duurt tot het eind van de bietencampagne op donder dag 22 december. schap, vloeistoffen en kadavers van proefdieren zijn met handen en voeten gebonden aan Covra. omdat de vergunning krachtens de Kernenergiewet om nucleair materiaal te gebruiken, voor schrijft dat het afval aan het Borsselse bedrijf moet worden aangeboden. Daardoor kunnen ze niet, bij voorbeeld in het buitenland, naar een goedkopere oplossing omzien. Covra haalt bij haar klanten jaarlijks ongeveer 1100 kubieke meter afval op; na sa menpersing, verbranding en an dere vormen van verwerking res teert 800 kubieke meter die moet worden opgeslagen. De hoogte van de tarieven die Covra hanteert, is voor veel aan bieders van afval aanleiding de hoeveelheid afval die in de gele verzamelvaten van de ophaal dienst verdwijnt, zoveel moge lijk te beperken. Deze afvalpre ventie noopt Covra er evenwel toe de tarieven weer te verho gen. De klanten van Covra zijn ook eigenaar van het bedrijf. De NV Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland en de NV Gemeenschappelijke Kerne nergiecentrale Nederland, eige naars van achtereenvolgens de kerncentrales in Borssele en Do dewaard, hebben elk 30 procent van de aandelen in handen. Als representant van de overige aanbieders van radioactief afval heeft het Energie Centrum Ne derland in Petten zo'n zelfde aandelenpakket. De Staat ten slotte heeft een belang van 10 procent in Covra. De raad van commissarissen bestaat uit ver tegenwoordigers van de vier aandeelhouders en een onafhan kelijke president-commissaris. Ondanks haar minderheidsbe lang heeft de Staat het uiteinde lijk voor het zeggen bij Covra: haar commissaris beschikt over een veto-recht. Directeur Vrijen was dinsdag in verband met verblijf in het bui tenland niet beschikbaar voor commentaar. Ook president commissaris Nijs was niet voor een reactie bereikbaar. Adjunct directeur Codee wilde geen com mentaar geven op de problemen bij Covra. Wel verzekerde hij dat verzameling, verwerking en op slag van radioactief afval zijn ge waarborgd. renden, onder wie het PSD-per- soneel. Jacobs herinnert er aan dat de FNV al in het begin van de jaren tachtig een nota heeft geschre ven waarin kritiek op het WOV- project werd geuit. Jacobs: „In feite heeft oud-gedeputeerde Boersma het destijds al voor speld en hij had het bij het rech te eind. We hadden gewoon de hele PSD aan het rijk over moe ten dragen. Hij heeft volstrekt gelijk gekregen." Walcherse Bouwunie maakt kans op prijs ministerie van onze verslaggeefster DEN HAAG - De Walcherse Bouwunie BV uit Grijpskerke is met het gebouw De Compagnie in het Middelburgse Mais- baai-project een van de negen genomi neerden voor de Bronzen Bever. Deze kwaliteitsprijs reikt het ministerie van VROM jaarlijks uit voor bijzondere woningbouwprojecten die zonder subsi die of met een eenmalige bijdrage tot stand zijn gekomen. Woensdag 16 novem ber wordt in de Beurs van Berlage in Am sterdam de winnaar bekend gemaakt. De prijs bestaat uit 50.000 gulden en een kunstwerk. Dit jaar hebben 51 opdrachtgevers uit de woningbouw hun projecten ingezonden. Deze werden beoordeeld op onder meer de gebruikswaarde van de woningen en de woonomgeving, duurzaamheid en milieu effecten. culturele waarde, de kosten en betekenis voor het volkshuisvestingsbe leid. De prijs wordt afwisselend uitgereikt aan opdrachtgevers uit de woningbouw, utiliteitsbouw en ruimtelijke ordening. De Compagnie is het nieuwbouwcomplex dat zich over de volle lengte langs het Ka naal door Walcheren uitstrekt, tegenover de vier vlindervormige appartementenge bouwen. De vijfenvijftig luxe koopappar tementen in de Compagnie zijn vorig jaar opgeleverd. De meeste woningen zijn ver kocht aan Zeeuwse vijftig-plussers die na hun pensionering terug willen naar Zee land. foto Ruben Oreel De Westerschelde Oever Verbin ding kwam dinsdagmorgen ook aan de orde in een overleg tussen gedeputeerde staten en de ge meente Borsele. Dat overleg is nog steeds gaande in een poging een planologische oplossing te vinden voor de verwezenlijking van de WOV. Borsele wil de duurste oplossing (het Staart- sche Nol pakket) en de provincie zoekt een eenvoudiger oplos sing. Volgens gedeputeerde ing J. I. Hennekeij is het de bedoe ling dat beide partijen elkaar tussen die twee uitersten ont moeten. Dat moment is nog niet bereikt, gaf hij aan. van onze verslaggever TERNEUZEN - Bewoners van het in het Roosevelthotel geves tigde asielzoekerscentrum (AZC) in Terneuzen zijn dins dagavond kort na zessen slaags geraakt met de politie. Twintig politiemensen waren opge trommeld om een conflict tus sen directeur J. Telussa en de asielzoekers te sussen. De 'ho telgasten' waren ontevreden over het geringe aanbod aan taallessen, hun onzekere toe komst en de kwaliteit van het eten. De problemen ontstonden toen de asielzoekers het avondeten weigerden. Tussen Telussa en de vluchtelingen ontspon zich een hevige discussie. De directeur vreesde dat de zaak zou escale ren en belde daarom de politie. Na de komst van een eerste sur veillancewagen ontstond er op nieuw een twistgesprek tussen Telussa en een aantal asielzoe kers. Volgens de bewoners van het Roosevelthotel dreigde Te- ussa hun zakgeld in te houden als ze niet rustig aan tafel zou den gaan. Versterking De eerste patrouille kreeg ver sterking van negen andere poli tiewagens en enkele honden. De politiemensen probeerden een asielzoeker uit Angola aan te houden die amok maakte en een aantal andere inwoners van het Roosevelthotel schoot de Ango lees daarop te hulp. Over en weer vielen er enkele klappen, maar de politie wist de ruzie vrij snel te sussen. De Angolees werd meegenomen door de politie om overgeplaatst te worden naar een ander asielzoekerscentrum. Enkele tientallenden omwonen den van het Roosevelthotel sloe gen het tafereel lange tijd gade en lieten weten dat ze de proble men al langer hadden zien aan komen. Telussa wilde geen reactie geven op de gebeurtenissen en verwees naar de Centrale Opvang Asiel zoekers (COA) in Rijswijk, waar dinsdagavond niemand meer bereikbaar was voor commen taar. Eerder die dag had een woordvoerster van de COA ech ter al laten weten dat asielzoe kers die in onzekerheid verkeren over hun status bij het ministe rie van justitie moeten aanklop pen. „Aan het geringe aanbod aan taallessen kunnen we voorlopig niets doen, omdat we afhanke lijk zijn van de animo van vrij willigers", aldus de COA-woord- voerster. „En ook op de klachten over de kwaliteit van het eten moeten we terughoudend reage ren. Als mensen in een asielzoe kerscentrum ongerust zijn, om dat ze nog geen uitsluitsel heb ben gehad over hun status, uit zich dat vaak in klachten over het eten en andere bijzaken." Incident Burgemeester drs R.C.E. Barbé van Terneuzen noemde de ruzie van onze verslaggever BRUINISSE - Moet ik een loods nemen of niet?' De ka pitein van een 78 meter lan ge Nederlandse coaster dacht van niet. De politie te water in Bruinisse dacht van wel en legde het schip dinsdagmiddag bij de Krammersluizen in de Phi- lipsdam stil in afwachting van een loods. Uit informatie van het Ne derlands loodswezen in Vlis singen bleek later dat de po litie te water gelijk had Vol gens de huidige regelgeving moet een kustvaarder van 78 meter op Nederlandse bin nenwateren als het Volkerak en de Ooslerschelde een loods aan boord nemen. Op korte termijn - en de kapi tein had zich daarin waar schijnlijk vergist - vervalt die regeling. De kapitein moet dan wel regelmatig hetzelfde traject varen en een examen afleggen, waar in de kennis van de vaar route wordt getoetst. van onze verslaggever MIDDELBURG - De regiopoli tie Zeeland krijgt een aantal ex tra politiemensen toegewezen, die zich vooral moeten toeleg gen op het vreemdelingenwerk. Om hoeveel mensen dat gaat, staat volgens een woordvoer der van de Zeeuwse politie nog niet vast. De versterking van het Zeeuwse politiekorps is het gevolg van een besluit van minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en staats secretaris Schmitz (justitie i. Zij hebben besloten bij de Neder landse politie in totaal 700 extra arbeidsplaatsen te creeren om ongewenste vreemdelingen te kunnen opsporen. De maatregel vloeit voort uit een besluit van het vorige kabinet. De 25 regionale politiekorpsen nemen 650 nieuwe agenten in hun gelederen op. De overige 50 komen bij het landelijke korps. Door het vreemdelingentoezicht uit te breiden, kan de overheid gerichter te werk gaan tegen on gewenste niet-ingezeten. De aandacht gaat allereerst uit naar de opsporing en uilzetting van criminele buitenlanders. In de tweede plaats zal de politie meer vreemdelingen moeten op pakken die de openbare orde verstoren of overlast veroorza ken. Verder krijgen de 700 nieu welingen tot taak afgewezen asielzoekers onder begeleiding het land uit te zetten. Ook zullen de politieambtenaren indivi duen en groepen die geld verdie nen aan illegalen op grotere schaal aanpakken. Het ministerie van justitie zal er op letten, dat de politiekorpsen de extra mensen daadwerkelijk inzetten voor de opsporing van buitenlanders die niet in Neder land mogen blijven. Elk korps moet jaarlijks rapporteren over de bereikte resultaten. Een politiewoordvoerder ver klaarde dinsdag, dat de Zeeuwse politie ervan uitgaat, dat ook zij een extra budget toegewezen krijgt. Met hoeveel mensen het korps zal worden uitgebreid, is volgens de woordvoerder echter nog niet duidelijk. De regiopoli tie Zeeland telt op dit moment zo'n 750 politiemensen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Glaasje op. Iaat je rijden. Voor ongeveer één vijfde van de Zeeuwse automo bilisten gaat die slogan niet al tijd op. Zij stappen na bezoek aan café, na een feestje of visite met een slok(je) op achter het stuur. Onderzoek van het bu reau Traffic Test in opdracht van Rijkswaterstaat heeft dat uitgewezen. Vooral jongeren maken niet zo'n punt van het rijden onder invloed. Toch slaat Zeeland landelijk niet eens een slecht figuur. Dat is met name te danken aan de categorie automobilisten bo ven de 35 jaar. Het percentage autobestuurders boven de 35 jaar dat weieens met alcohol in het bloed de auto pakt, ligt be duidend lager dan in de rest van Nederland, aldus Traffic Test. Zeeuwse automobilisten lijken al met al braver dan hun mede weggebruikers in de rest van Ne derland. Zij rijden over het alge meen langzamer in de bebouwde kom en op de autosnelwegen buiten de provincie waar een maximum snelheid geldt van 100 kilometer per uur. Overi gens: de bestuurders mochten dat zelf aangeven. Tevreden Door de band genomen zijn de Zeeuwen tevredener met het verkeersveiligheidsbeleid. Zij vinden wel dat er meer moeten worden gedaan aan de aanpak van het fileprobleem, de aanleg van fietspaden en het geven van verkeerslessen op school. Bronnen van ergernis vormen fietsers zonder licht en te hard rijdende bromfietsers. Traffic Test heeft ontdekt dat jongeren tot 25 jaar in het donker slechts zelden met verlichting fietsen. Boven die leeftijd - tot 34 jaar - voeren mensen in Zeeland juist vaker fietsverlichting dan in de rest van Nederland. Bromfietsers rijden gemiddeld 10 kilometer per uur te hard De gemiddelde rijsnelheid buiten de bebouwde kom is voor zo n beetje alle bromfietsers gelijk aan rijden op topsnelheid. De kans dat een bromfietser in Zee land bij een ongeval betrokken raakt is anderhalf keer zo groot als in de rest van Nederland. Gewonden bij botsing snorfiets MIDDELBURG - Een snorfiet ser en zijn duopassagier zijn dinsdagmiddag gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeluk op de Dauwendaelselaan in Middelburg. De bestuurder, een zestienjarige jongen uit Middelburg, verloor in een bocht de controle over zijn voertuig. Hij raakte hierdoor de stoeprand en vervolgens een lantaarnpaal. Hij kwam er vanaf met schaafwonden en kon na verlening van eerste hulp naar huis. Bij hem achterop zat een vijftienjarige plaatsgenoot, die er met een gebroken been en een gebroken arm iets slechter aan toe was. Hij werd in het zieken huis opgenomen. Onder de asielzoekers in het Terneuzense Roosevelthotel ontstond dinsdagavond een gespannen situa tie na een verschil van mening met directeur Telussa. De politie moest eraan te pas komen om de gemoederen te bedaren. foto Charles Strijd in het Roosevelthotel een 'inci dent'. dat niet van invloed dient te zijn op de toekomst van het Terneuzense asielzoekerscen trum. „De politie en de directie van het AZC hebben de juiste beslissing genomen door de An golees die amok maakte weg te zenden", aldus Barbé „De rust zal daardoor zeer waarschijnlijk terugkeren. Ik denk niet dat de gevoelens van onvrede alge meen zijn en er is dan ook geen reden voor de gemeente om zich intensiever met het centrum te gaan bemoeien." U kent dat wel, dat gevoel of je heel de wereld aankan, al les in de hand hebt, dat nie mand je wat doen kan. Het duurt altijd maar kort. Die Middelburgse had het op het juiste moment. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat het wel een klein beetje geïn spireerd was door alcohol, dat gevoel. Aldus, ietwat tipsy, door het nachtelijke Middelburg fiet send, werd ze aangehouden door een stel dienstdoende agenten. De ene stak zijn hand op en de andere deed het woord. ..Mevrouw, goe denavond, uw licht doet het niet." .Maar mijn bel wel", riep ze. en vrolijk rinkelend fietste ze ervandoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9