foekomst agrosector somber PZC Ritzen tegen toelatingsexamen voor universiteit en hogeschool Britse krant roept hulp Van Mierlo in Middeninkomens betalen meest voor studiefinanciering Nieuwe brug over de Waal binnen- en buitenland lapport: Nederlandse land- en tuinbouw levert bulkprodukt Actie voor het welzijn van slachtpaarden .andbouwer verdient een kwart minder Herderlijk schrijven Heilig Jaar 2000 op komst -V fei X WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 5 BRUSSEL (ANP) - De Britse krant The Guardian heeft per brief een dringend beroep ge daan op minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) om haar bij het Europese Hof in Lu xemburg te steunen in de strijd om meer openheid. Een van de Brusselse corres pondenten van The Guardian, John Carvel, vroeg de Euro pese ministerraad om inzage in notulen en ontwerp-documen- ten. De secretaris-generaal van de ministerraad weigerde, waarop Carvel de kwestie aan hangig maakte bij het Hof. In zijn brief aan Van Mierlo vraagt de Britse journalist om steun. Er is volgens hem sprake van een systematische weige ring stukken te openbaren waaruit de standpunten van de verschillende regeringen zijn af te leiden. Hij herinnert Van Mierlo eraan dat de vorige Nederlandse re gering bezwaar maakte tegen een dergelijke systematische weigering van openbaarheid. De regering stelde zich in mei nog op het standpunt, dat er een ahveging dient plaats te vinden tussen het belang van de burger bij openbaarheid en het belang van de ministerraad bij beslotenheid. De ministerraad heeft ten over staan van het Hof tegengespro ken. dat er sprake zou zijn van een systematische weigering. Carvel doet nu een beroep op Nederland om zich te mengen in de zaak. Nederland zou vol gens The Guardian kunnen verklaren, dat er wel degelijk sprake is van een vast beleid om inzage in notulen te weige ren. Het enige wat Nederland hoeft te doen, is het Hof de waarheid te vertellen, meent Carvel. „Ik ken de reputatie van uw land en in het bijzonder van uw eigen politieke partij als het gaat om het overeind houden van hoge normen van openheid in bestuur", schrijft Carvel. Hij dringt wel aan op spoed, omdat de termijn waarbinnen Neder land zich als partij kan voegen bij deze zaak eind oktober ver strijkt. )EN HAAG (GPD) - Nederland- agrarische produkten heb been slecht imago in Europa, lovendien kan de Nederlandse p'o-sector zich niet aanpassen in de veranderde omstandig- «den. Korte-termijndenken verheerst binnen de coöpera- les, terwijl het buitenland de (tderlandse agrariër aan alle anten voorbijloopt. Vooral in belangrijke sectoren als roente, zuivel en vlees loopt ederland een steeds grotere chterstand op. Voor varkens- lees is het inmiddels 'één mi- aiut voor twaalf. opdracht van het ministerie »n Landbouw, Natuurbeheer in Visserij (LNV) heeft het Britse mderzoeksbureau A.T. Kear- >ey de positie van zeven Neder- Indse landbouwsectoren verge len met die van de belangrijk- ite buitenlandse concurrenten, iwak zijn volgens A.T. Kearney fote sectoren als vlees, zuivel groenten. Sterker zijn kleine setoren als aardappelen, visse- sj, snijbloemen en zaad teelt. J)e conclusies zijn niet verras end. maar nu zijn ze duidelijk siderbouwd". vatte K. de Jong. Srecteur handel en industrie ran het ministerie van LNV het jelang van het rapport samen. Minister Van Aartsen sprak in eerste reactie van „nog som erder conclusies dan we ver recht hadden". De minister wil et rapport gebruiken voor over- met de agro-sector om tot offensief beleid" te komen aardoor de agrarische sector at de malaise kan worden ge- tokken. tanpassing )e opvallendste conclusie uit de Sudie is dat de Nederlandse igro-sector laag scoort ten aan zien van het vermogen zich aan te passen aan de markt. De Ne derlandse agrariër is niet in staat de wensen van de consu ment om te zetten in nieuwe pro dukten of het produktieproces zo aan te passen dat de klanten op de juiste wijze en het juiste tijdstip worden bediend. Dit marktaanpassingsvermogen wordt steeds belangrijker, om dat de afnemers van de produk ten - de grote supermarktketens - veeleisender worden. Zij ne men bijvoorbeeld geen genoe gen meer met één soort tomaat, maar willen diverse variëteiten op momenten dat ze die kunnen verkopen. Bij de zuivel blijkt dat uit het feit dat de sector sterk is in melk en halfharde kaas, maar zwak in speciale kazen en toetjes. Juist bij die laatste produkten is nog sprake van groei en een goede marge op de produkten. De Ne derlandse groenteteler is in de laatste tien jaar afgezakt van een kwaliteitsleverancier tot een bulkleverancier. Lekkere to maten worden uit Spanje ge haald en niet meer uit Neder land. Bij varkensvlees is het helemaal huilen met de pet op. In Duitse supermarkten kost een kilo var kensvlees uit Nederland minder dan een kilo hondevoer. Dat geeft het imago aan dat het Ne derlandse varkensvlees in het buitenland heeft, een bulkpro dukt zonder toegevoegde waar de. Achterstand De onderzoekers constateren dat een belangrijke remmende factor het landbouw-bedrijfsle- ven zeifis. De coöperaties zijn te veel gericht op het uitbetalen van de hoogste prijs aan de le- DEN HAAG - Leden van de Dierenbescherming demonstreerden dinsdag op het Binnenhof tegen de 'meer dan erbarmelijke om standigheden' waaronder paarden uit het voormalige Oostblok worden vervoerd naar YVesteuropese slachthuizen. foto Cees Zorn/GPD EN HAAG (ANP) - De akkerbouw en de veehouderij hebben in het oekjaar 1992/1993 in totaal 4,4 miljard gulden geïnvesteeerd. Dat >14 procent minder dan in de voorgaande periode, toen het inves- iringsniveau een recordhoogte bereikte. Het gezinsinkomen uit tt bedrijf daalde met liefst een kwart tot krap 50.000 gulden per ndernemer. Dat blijkt dinsdag uit gegevens van het Landbouw conomisch Instituut (LEI-DLO). Ie steeds lagere bedrijfsresultaten in de akkerbouw hebben zich in onderzochte periode sterk doorgezet, aldus het instituut. De op- rengstprijzen daalden gemiddeld met 14 procent. In de melkvee- ouderij was sprake van een lichte verbetering van de resultaten. De ivesteringen in deze branche bleven dan ook op peil. 1ELFT (ANP) - De middeninko- sens blijven achter bij het te- 'igbetalen van studieleningen 'n opzichte van andere inko- ïensgroepen. Dat blijkt uit een Hderzoek van de Vereniging »r Studie en Studentenbelan- ïn Delft (VSSD), die is aange zien bij de Landelijke Studen- (nvakbond LSVb. Vintervakantie rg in trek EN HAAG (ANP) - Het aantal «kingen voor het wintersei- *n ligt momenteel 17 procent «er dan in dezelfde periode rig aar. Dit maakte de ver liging van reisorganisatoren *VR dinsdag bekend. Vooral 'vliegreizen (plus 37 procent) autoreizen (plus 14 pro nt) zijn in trek. Ook de boekin- a voor busreizen (plus 2 pro nt) nemen licht toe, maar 'inreizen (min 16 procent) la- neen daling zien. goede start bij de vliegreizen 'rat vooral ten goede van de ootste vliegmarkt, te weten anje. bestemmingen naar de Manse winterzon laten een liging zien van 56 procent, 'oral het Spaanse vasteland procent) en Gran Canaria (56 tcent) zijn gewild. Ook Portu- 1 (plus 34 procent) doet het aldus de ANVR. 1 de busreizen zijn Frankrijk Groot-Brittannie meer in maar Oostenrjk (altijd sd voor twee derde van de ge- *kte passagiers) ligt 3 procent 'iter op vorig jaar. Ook wat be- t autoreizen is Oostenrijk Ploper met 43 procent van de Sagiers. ofwel een toename -7 procent. Op de markt van ■oreizen zijn Frankrijk (plus procent i en België iplus 44 (cent) sterk in opkomst. Volgens VSSD-voorzitter D. Samson gaat het zogenoemde draagkrachtprincipe bij de te rugbetaling van een studie schuld maar ten dele op. Niet al tijd geldt dat ex-studenten meer aflossen naarmate ze meer ver dienen. De adder onder het gras is de rente. Samson: „Het klopt wel dat de lage inkomens in de vastgestel de termijn van zeventien jaar bijna niet aan terugbetalen toe komen. Hun schuld wordt na de ze periode kwijtgescholden. Ho ge inkomens kunnen daarente gen snel de schuld aflossen en besparen zich daarmee veel ren te. De pijn zit bij de middeninko mens. Zij kunnen per maand net zoveel aflossen dat de hele schuld en een forse rente in ze ventien jaar worden terugbe taald. Hoe hoger het geleende bedrag, hoe groter de verschillen tussen de middengroepen en ho ge inkomens". De VSSD berekende dat in de vastgestelde periode van zeven tienjaar iemand met een studie schuld van 40.000 gulden en een jaarinkomen van 41.000 gulden in totaal ruim 66.000 gulden te rugbetaalt. Bij een inkomen van 60.000 gulden hoeft daarentegen slechts 49.000 gulden te worden terugbetaald. ZALTBOMMEL - De nieuwe 'tuibrug' over de Waal bij Zaltbommel in aanbouw. Hel wegdek wordt opgehangen aan stalen spankabels, die aan pylonen (steuntorens) worden bevestigd. Per pyloon worden dertig tuien aangebracht. De trekkracht van de dikste kabel is 1 miljoen kilo. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen (onderwijs) voelt er niet voor de toelating van studenten tot universiteit of hogeschool in de toekomst te laten afhangen van een apart toelatingsexa men. Dat zou een overlapping betekenen met het eindexamen op havo en vwo. Wel moet in de discussie over een ander stelsel van hoger onderwijs de moge lijkheid van een strengere se lectie worden opengehouden. Ritzen antwoordde dat woens dag op vragen van het CDA-Ka- merlid Lansink. Die meende in recente uitlatingen van de mi nister en zijn staatssecretaris Netelenbos verschillende opvat tingen te hebben gehoord over de zogenoemde selectie aan de poort. Ritzen zei onlangs tijdens een debat in de Eerste Kamer er voorstander van te zijn daarmee te experimenteren. Eerder had ook het Tweede-Kamerlid Van der Ploeg (PvdA) zich in die zin uitgelaten. Netelenbos liet ech ter vorige week weten dat de toe komstige hervorming en ver zwaring van het onderwijs in de hoogste klassen van havo en vwo wat haar betreft voldoende garantie vormen voor een goede verwijzing naar het hoger onder wijs. Verschil Volgens Ritzen is er geen sprake van verschillende opvattingen, maar van „verschil in tonen". VATICAANSTAD AFP/KNA) - Paus Johan nes Paulus II komt in december met een herderlijk schrijven over het Heilig Jaar 2000, waarmee de kerk haar derde millen nium inluidt. Het stuk wordt beschouwd als het „geestelijke testament" van de hui dige paus. Dat is dinsdag in het Vaticaan uit betrouwbare bron vernomen. Het document, getiteld „Tertio appropin- quante millennio" (Bij de nadering van het derde millennium), vat de aanbevelingen sa men van de vergadering van alle rooms-ka- tholieke kardinalen in juni. De kardinalen werden op het Vaticaan ontboden om de vie ring van het Heilig Jaar 2000 voor te berei den. Eerder dit jaar riep de paus christenen, jo den en moslims op tot een gezamenlijk ge bed op de berg Sinai in het jaar 2000. Ook wil hij een grote gebedsbijeenkomst in Jeruza lem organiseren. Verder ziet de paus het einde van het tweede millennium als een goed moment voor een kritische bezinning op de kerkgeschiedenis van de afgelopen tweeduizend jaar. Christe nen zouden schuld moeten belijden voor his torische fouten als de godsdienstoorlogen, de Inquisitie en andere schendingen van de mensenrechten door de kerk. De kardinalen voelden in hun vergadering van juni echter weinig voor een openlijke schuldbekentenis van de kerk. Volgens hen moet in het jaar 2000 de nadruk liggen op „de levende Christus als de Verlosser" in plaats van op het verleden van de kerk. Vandaag Hoog water den. Daardoor is er niet voldoen de geld beschikbaar voor inves teringen in de toekomst. Op die manier wordt de achterstand steeds groter. Het onderzoek geeft drie moge lijke oplossingen voor de ma laise. De agro-sector kan buik producent worden van een be perkt aantal produkten met een lage kwaliteit, de 'discount-for mule'. Die optie is niet aantrek kelijk, omdat men dan voor de bodem van de markt produ ceert. waar de andere aanbie ders ook nog hun overschotten op dumpen. Een buikproducent worden met een beperkt aantal produkten van hoge kwaliteit is een voort zetting van het huidige beleid. Voor de agro-sector betekent dat een verbetering van de kwa liteit en beter inspelen op de markt. Ten derde is er de moge lijkheid een grote verscheiden heid van kwalitatief goede pro dukten aan te bieden. Het slech te imago van vrijwel alle Neder landse produkten in het buiten land maakt deze weg echter moeilijk en langdurig. Keuzen Welke optie de beste is geven de onderzoekers niet aan. „De op lossingen moeten komen uit het overleg tussen het ministerie en het landbouwbedrijfsleven", al dus LNV-topambtenaar De Jong. Landbouwminister Van Aartsen heeft het rapport dinsdag toege stuurd aan het bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties. De WD-bewindsman acht een discussie over strategische keu zen noodzakelijk. Het rapport zal een belangrijke rol spelen bij het toekomstige beleid, aldus Van Aartsen. Nog steeds zijn het de hogedruk- gebieden, die boven de regio de diejist uitmaken. Het aloude ex emplaar, dat de afgelopen da gen voor rustig herfstweer zorg de en zich boven Slowakije had genesteld, verkast vandaag en trekt Rusland in. Een nieuw energiek hogedrukprodukt is boven de oceaan tot ontwikke ling gekomen en zet koers naar het Noordzeegebied. Hierdoor treden subtiele veranderingen op die resulteren in een naar noordoost krimpende stroming. Het blijft zonnig en droog met temperaturen die oplopen naar 16 tot 17 graden en 's nachts een graad of 10 naar beneden gaan. Daar de lucht met een bocht over de Noordzee wordt aange voerd, wordt ze geleidelijk aan wat vochtiger, zodat in de nacht en ochtend de kans op mist gro ter icordt. De wind is zwak tot matig uit noordoost, kracht 3 of minder. De komende dagen ver andert er weinig. Nautisch bericht Wind: noordoostelijk 2 tot 3 Bft.. zicht: matig tot slecht, tempera tuur kustwater: 13 graden, af wijking waterstanden: geringe verlagingen, maximum golf hoogte monding Sc heides: vrij wel geen. ZON EN MAAN 13 oktober Zon op 07.00 onder 17.48 Maan op 15.07 onder 00.15 Vooruitzichten Voor morgen: hogedrukgebied trekt naar de Noordzee en zorgt voor aanhoudend droog weer met zon. In de nacht en ochtend mistbanken die overgaan in laaghangende bewolking. Later op de dag perioden met zon. Mid dagtemperatuur omstreeks 16 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voor vrijdag tot en met zondag: rustig weer. uur Woensdag, 12 oktober cm uur cm Vlissingen 07.05 179 19.51 191 Terneuzen 07.30 202 20.11 214 Bath 08.26 246 21.00 258 Roompot-buiten 07.10 133 19.55 148 Zierikzee 08,25 137 21.05 153 Yerseke 08.35 144 21.15 161 Philipsdam-West 08.45 147 21.20 166 Donderdag, 13 oktober Vlissingen 08 26 159 21.11 178 Terneuzen 0846 182 21.25 201 Bath 09 37 224 22.15 243 Roompot-buiten 08 30 117 21 15 139 Zierikzee 0935 124 22.25 145 Yerseke 0945 131 22 30 153 Philipsdam-West 09.50 136 22.30 157 Laag water uur om uur cm Woensdag, 12 oktober Vlissingen 00 49 155 13.25 165 Terneuzen 01.18 166 13.55 177 Bath 02.21 187 1456 199 Roompot-buiten 00.55 114 13.35 128 Zierikzee 02 05 118 14 40 134 Yerseke 02 10 124 14 40 139 Philïpsdam-West 02.05 127 14.35 142 Donderdag. 13 oktober Vlissingen 01.59 134 14.55 157 Terneuzen 02.25 144 15.16 168 Bath 03 21 167 1602 190 Roompot-buiten 02.10 100 1500 123 Zierikzee 03.15 107 15.55 132 Yerseke 03 15 112 15 55 136 Philipsdam-West 03.10 115 15.55 138 Verwachting vandaag 12-10-1994 y*r 80 x - i J, I de cijfer* geven de W maDmale som van „T r«av€(doude en N 6jn stol concern te I i VERWACHTING VOOR MORGEN Aanbeveling: volgend jaar vrijaf op 5 mei DEN HAAG (ANP) - De centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties, verenigd in de Stich ting van de Arbeid, willen dat bevrijdingsdag 1995 een (be taalde) vrije dag wordt. Deze aanbeveling doet de Stich ting aan het bedrijfsleven. De status van 5 mei in Nederland is niet erg helder. Na jarenlange discussies riep het toenmalige kabinet bevrijdingsdag in maart 1991 uit tot een nationale feest dag. Dat betekende niet auto matisch dat iedereen daardoor het recht kreeg op een betaalde vrije dag. Dat is afhankelijk van wat er in de cao is geregeld. Benzineprijzen cent omhoog DEN HAAG (ANP) - Na een aan tal prijsverlagingen verhoogt marktleider Shell de benzine prijzen vanaf donderdag met 1 cent per liter. De adviesprijs voor een liter su per plus loodvrij aan de zelftank- pomp wordt daardoor 1,93 gul den. Euro loodvrij gaat 1,87 gul den kosten en gelode superben- zine 2,04 gulden. De prijzen van diesel, autogas en huisbrandolie blijven gelijk. Volgens hem kunnen die leiden tot „een prachtige melodie". De bewindsman verwees daarmee naar de discussies over de herin richting van het hoger onderwijs en de hervorming van het voort gezet onderwijs. Daarover moet volgens hem „in open overleg" worden gesproken. Ritzen wilde niet aangeven hoe die mogelijke strengere selectie eruit zou moeten zien. Hij wilde slechts kwijt dat hij niet voelt voor een toelatingsexamen. Een andere selectiemethode zou bij voorbeeld de hoogte van eindex- amencijfers van aankomende studenten kunnen zijn. Momenteel geldt slechts bij een handvol studies dat mensen met een havo- of vwo-diploma niet automatisch toegang hebben tot respectievelijk hogeschool of universiteit. Zo moeten kandi daten voor een studie genees kunde loten, en worden gegadig den voor opleidingen aan de ho gere hotelschool of de kunstaca demie apart beoordeeld op hun talent. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat zon en droog. Alleen in Schotland af en toe wat wind, elders rustig weer. Mid dagtempera tuur van 12 graden in Schotland tot 18 graden in En geland. Belgie en Luxemburg: Zon afge wisseld door wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 17 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, maar vooral don derdag ook perioden met zon. Middagtemperatuur van 17 tot 21 graden. Portugal: Perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 24 graden. Madeira: Wolkenvelden en eerst kans op een enkele bui. Later ook wat zon.Middagtempera- tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Perioden met zon maar in de oostelijke helft meer bewol king en vooral woensdag nog een lokale regen- of onweersbui Middagtemperatuur meest tus sen 22 en 29 graden Canarische Eilanden: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 29 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Tunesië: Wolkenvelden en en kele verspreide regen- en on weersbuien. Temperatuur in de middag ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Vrij wel overal droog. Middagtempe ratuur tussen 23 en 27 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vooral woensdag nog een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Italië: In de ochtend in de Po- vlakte vooral donderdag kans op mist. Verder flinke perioden met zon en droog Alleen op Sici lië kans op een pittige regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 23 graden; op Sicilië iets warmer, tijdens mist bedui dend koeler Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vooral op Sardinië eerst nog kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Wisse lende bewolking en vooral woensdag nog enkele regen- en onweersbuien. In het westen van Griekenland en op de Ionische Eilanden meer zon. Maxima tus sen 22 en 26 graden. Turkije en Cyprus: Stapelwol ken en enkele regen- of onweers buien maar aan de west- en zuid kust flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van 20 graden op de Dardanellen tot rond 30 graden op Cyprus en langs de zuidkust. Donderdag ook op Cyrpus iets koeler. Duitsland: Plaatselijk mist. Ver der vrij zonnig, maar in het zuiden ook enkele wolkenvel den. Droog. Maxima van 14 gra den in het noorden tot 20 in het zuiden. W eerrapporten 11 oktober 19 uur: °C Amsterdam licht bew 9 Aberdeen half bew 11 Athene onbewolkt 22 Barcelona zwaar bew 19 Berlijn onbewolkt 10 Boedapest onbewolkt 10 Bordeaux licht bew 21 Brussel onbewolkt 14 Cyprus onbewolkt 25 Dublin onbewolkt 10 Frankfurt onbewolkt 11 Genève half bew. 14 Helsinki zwaar bew. 6 Innsbruck licht bew 17 Istanbul half bew, 18 Klagenfurt onbewolkt 7 Kopenhagen zwaar bew 9 Las Palmas licht bew. 26 Lissabon zwaar bew 21 Londen zwaar bew. 16 Luxemburg licht bew. 13 Madrid licht bew 24 Malaga licht bew 21 Mallorca licht bew. 21 Malta licht bew 20 Moskou regen 11 München onbewolkt 11 Nice onbewolkt 18 Oslo licht bew 7 Parijs licht bew. 17 Praag mist 4 Rome onbewolkt 18 Split onbewolkt 18 Stockholm zwaar bew 9 Warschau onbewolkt 7 Wenen onbewolkt 5 Zürich licht bew 10 Bangkok weerlicht 28 Tunis half bew 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5