Slimme pas niet meer te stoppen PZC Proefritten TGV in Flevopolder Kolfje in de hand Groeiende anti-blanke stemming in Zimbabwe veroorzaakt onrust Geen fusie tussen ouderenpartijen Gemeenten houden geld over van budget voor gehandicapten SER voor verhoging van parkeertarieven Van Mierlo: dienst in VN-leger niet in strijd met Grondwet Nobelprijs economie voor 'speltheorie' binnen- en buitenland Symposium over chipkaart brengt enorme mogelijkheden in kaart WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 4 DEN HAAG (GPD) - De chip kaart is de kaart van de toe komst. Het is de bedoeling dat met het slimme kaartje met computerchip straks allerlei diensten worden betaald. Tij dens het eerste nationale chip kaart-congres, gisteren in Den Haag, stonden de enorme moge lijkheden van het kaartje cen traal. Veelvuldig kwam de vraag op of de consument nu ei genlijk wel zit te wachten op een kaart die alles kan maar ook alles weet. Maar het antwoord bleef nog uit. 'Doen - en maar zien wat het wordt', is voorlopig het motto. Dat de chipkaart ongekende mogelijkheden heeft, staat in middels wel vast. De medede ling van de banken dat de zoge naamde 'chip-knip' betalingen met klein geld in de nabije toe komst overbodig zal maken, on derstreepte dat nog eens. Het feit dat liefst meer dan duizend vertegenwoordigers van het be drijfsleven het congres van het Nationaal Chipkaart Platform (NCP) bijwoonden, maakte ook duidelijk dat de ontwikkeling van de kaart met de kleine com puter niet meer te stoppen is. Voorzitter C. H. J Peters van het Nationaal Chipkaart Platform zei dat een succesvolle invoering en een brede maatschappelijke acceptatie van de chipkaart valt of staat met samenwerking en het maken van goede afspraken. De NCP streeft naar een systeem voor chipkaart-toepassing, waardoor het in de toekomst Curiekardinaal: religieuzen kijken te veel tv VATICAANSTAD (KNA) - Reli gieuzen vertonen een „werkne mers- en vakbondsmentaliteit". Ze luisteren te veel naar de ra dio en kijken te veel tv. Velen willen zelfs een eigen bankreke ning en creditcard. Die kritiek uitte curiekardinaal Fiorenzi Angelini in een toespraak lot de bisschoppensynode over reli gieuzen, die tot en met 29 okto ber in het Vaticaan plaatsvindt. Het is met het naleven van de ge lofte van armoede, gehoorzaam heid en zuiverheid niet best ge steld. zei Angelini. president van de pauselijke raad voor het zie- kenapostolaat. Ook dragen ve len hun habijt niet meer. mogelijk wordt dat verschillen de organisaties hun diensten via dezelfde kaart aanbieden. Proefprojecten De doelstelling van het NCP lijkt echter nu al getorpedeerd te worden. De chipkaart is 'in' en een aantal bedrijven wil dan ook niet wachten tot het NCP een standaardbeleid voor invoering van de chipkaart heeft geformu leerd. Een aantal proefprojecten met chipkaart-toepassing moet de vraag beantwoorden of de consument eigenlijk wel op zo'n kaart zit te wachten. Het NCP heeft het Nipo onlangs opdracht gegeven uit te zoeken of de con sument bijvoorbeeld een multi functionele kaart wil of meer dere kaarten met beperkte mo gelijkheden. PTT Telecom maakte gisteren bekend dat het ..niet op anderen wil wachten en niet eindeloos wil blijven vergaderen, maar ge woon met projecten wil begin nen om praktijkervaring op te doen". „Het formuleren van een standaardbeleid is heel goed", zegt G. Ketelaar van PTT Tele com. „Maar in de tussentijd be ginnen wij alvast met een aantal proeven om de mogelijkheden van de chipkaart uit te testen. Zoiets moet je gewoon doen en maar zien wat het wordt. Blijkt een proef niet aan te slaan, dan kunnen we daar in de toekomst alleen maar van leren". PTT Telecom gaat binnenkort met het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET een proef uitvoeren, waarbij gehandicap ten met een chipkaart hun plaatsbewijs kunnen kopen. De kaart is ook te gebruiken om een kopje koffie op het opstappunt te kopen en om er een telefoontje mee te plegen. Samen met IBM en de Informatie Beheer Groep wil PTT ook een speciale stu denten-chipkaart op de markt brengen, waarmee studenten kunnen bellen en consumpties in de kantine kunnen betalen. Het is de bedoeling dat volgend jaar 13.000 studenten in Twente en Groningen aan deze proef zul len deelnemen. Anova Verzekeringen start bin nenkort ook een proef met chip kaarttoepassing. Deze verzeke raar wil in januan volgend jaar 13.500 verzekerden voorzien van een kaart die het huidige bewijs van inschrijving moet vervan gen De 'zorgpas' moet onder an dere ook dienen voor medicatie bewaking bij huisartsen, apo thekers en in ziekenhuizen. „Er overlijden jaarlijks ongeveer 800 mensen door het toedienen van verkeerde medicijnen", zegt R. van Calcar van Anova. De Consumentenbond waar schuwde gisteren voor dit soort proeven, omdat zo medische ge gevens in verkeerde handen te recht zouden kunnen komen. Maar hoewel de kaart persoon lijke gegevens bevat, denkt Van Calcar dat de proef succesvol zal De meldlampen in de cabine blijken 's nachts een oogverblindende uitwerking te hebben. foto Raymond Rutting/ANP LELYSTAD (GPD) - Het blijft een bijzon der gezicht, een Franse TGV in een mis tig. Nederlands polderlandshap. Maar het Franse treinstel dat deze week op de Flevolijn heen en weer rijdt, is niet 'voor het mooi' naar Nederland gehaald. Deze maand wordt uitgebreid getest of de tien treinstellen die in de loop van 1996 met 'gewone' snelheid op het Nederlandse net zullen gaan rijden, in alle opzichten vol doen aan de eisen van de NS. De NS is vooral benieuwd of de producent erin is geslaagd het bestaande concept aan te passen aan twee specifiek Neder landse systemen. De afgelopen week is ge test of het met meetapparatuur volge stouwde proeftreinstel op de juiste manier reageert op het ATB-beveiligingssys- teem. De Automatische Trein Beïnvloe ding presenteert de seinbeelden van de buitenseinen in de cabine en brengt de trein tot stilstand als de machinist ver keerd op de signalen reageert. Omdat dit systeem niet overeenkomt met de Franse variant, is in het SNCF-treinstel een ATB- installatie ingebouwd. Hoewel de gegevens nog nader geanaly seerd moeten worden, heeft NS-projectlei- der ir. P. Zijdemans al vastgesteld dat de gekozen oplossingen in principe werken. „Maar er zijn nog wel wat punten die an ders moeten. Zo is gebleken dat de meld- lampen in de cabine 's nachts verblindend werken. Het regelbereik is onvoldoende". De komende week wordt een filter getest, dat moet voorkomen dat het proeftrein stel door middel van 'stoorstromen' de sei nen en het treindetectiesysteem beïn vloedt. Om het filter te kunnen testen wordt de Flevolijn na afloop van de nor male dienstregeling geïsoleerd van de rest van het net. 's Nachts rijdt de TGV dan een keer of vijf heen en weer tussen Lely stad en even voorbij Almere. „Dat kan al leen op dat traject omdat daar geen over wegen zijn", aldus Zijdemans. BEST (ANP) - Gemeenten hou den geld over van het budget dat zij hebben gekregen om de Wet Voorzieningen Gehandi capten uit te voeren. Uit onder zoek in dertien Brabantse plaatsen blijkt dat zij 15 tot zelfs 45 procent van het budget overhouden, door efficiënte vervoersvoorzieningen en een strak beleid in het toekennen van voorzieningen. De resulta ten van het onderzoek door VB Accountants zijn dinsdag aan de dertien gemeenten overhan digd. Sinds april van dit jaar voeren gemeenten zelf de Wet Voorzie ningen Gehandicapten uit, waarbij ze veel vrijheid hebben in het bepalen van het beleid. Uit ander onderzoek was al eer der duidelijk geworden dat dat leidt tot grote verschillen tussen de gemeenten onderling. Een ge handicapte moet in de ene plaats een bepaalde voorziening grotendeels zelf betalen, terwijl dezelfde voorziening ergens an ders volledig wordt vergoed. Of de gehandicapten in de der tien Brabantse gemeenten te vreden zijn over het gevoerde be- DEN HAAG (ANP)-De Sociaal- Economische Raad (SER) vindt dat de parkeertarieven in stede lijke gebieden „flink" omhoog moeten. Dat blijkt uit het con cept-advies van de raad over het verkeer- en vervoerbeleid van het kabinet. Het stuk is een Curatele dreigt voor politiekorps ALKMAAR (GPD) - Het minis terie van binnenlandse zaken dwingt de regiopolitie Noord- Holland-Noord een gat van bij na vijf miljoen gulden op de be groting van 1994 te dichten. Lukt dat niet binnen enkele we ken, dan wordt het politiekorps onder curatele geplaatst. De bezuinigingen hebben moge lijk gevolgen voor de hoeveel heid geüniformeerd personeel op straat en de openstelling van de bureaus. Volgens korpsbe heerder Pop, burgemeester van Alkmaar, valt niet te ontkomen aan gevolgen voor personeel en gebouwen. De politievakbond NPB verwacht dat het korps binnenkort zijn auto's moet la ten staan. Rotterdams vliegtuigje neergestort ROTTERDAM (GPD) - Een tweemotorig Nederlands vlieg tuigje is maandagavond neerge stort in de Franse Alpen. De beide Nederlandse inzittenden zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 43-jarige pi loot Guy Aarts uit Rotterdam en de 42-jarige H. van der Mer- we uit Wassenaar. vervolg op de advisering over het Nationaal Milieubeleids- plan-2 (NMP-2). De SER adviseert overheden in gebieden met veel verkeersover last een „sturend" parkeerbe leid te voeren. Naast verhoging van de parkeertarieven kan dat bij voorbeeld door het aantal parkeerplaatsen, zowel op de openbare weg als op privé-ter- rein. „beduidend" te verminde ren. Ter compensatie moeten er wel laad- en losplaatsen voor het lokale bedrijfsleven komen en dient de overheid het openbaar vervoer te stimuleren. De vakcentrales FNV en CNV en een meerderheid van de onaf hankelijke kroonleden in de SER pleiten er verder voor het reiskostenforfait (de vaste belas tingaftrek voor woon-werkver- keer) geleidelijk onder te bren gen in de vaste belastingaftrek voor werkenden (het arbeids kostenforfait). Dit deel van de raad vindt tevens dat de vergoe ding voor zakelijk gereden kilo meters geleidelijk omlaag moet. Overigens heeft het kabinet op 5 oktober laten weten dat er mo menteel geen plannen bestaan het reiskostenforfait af te schaf fen. Hoewel de hele SER vanuit mi lieu-oogpunt vindt dat er goede redenen zijn om de brandstof prijzen te verhogen, is slechts een deel van de raad voorstan der van een nationale aanpak. Vakbeweging en kroonleden vinden dat de Nederlandse over heid de ruimte om de brandsto faccijns te verhogen „optimaal" moet benutten, als het niet lukt om de EU-partners ervan te overtuigen hetzelfde te doen. De werkgevers vrezen echter dat dit de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven in ge vaar brengt. leid is in het dinsdag gepresen teerde onderzoek buiten be schouwing gebleven. Het bu reau wilde vooral nagaan of de gemeenten risico lopen bij het zelf uitvoeren van de wet. en wel ke maatregelen zij hebben geno men om de kosten te beheersen. Gemeenten blijken vooral geld te besparen (25 procent) door contracten af te sluiten met re gionale vervoersbedrijven. Dat is goedkoper dan individuele re gelingen waarop het budget is gebaseerd. Bovendien blijkt dat mensen minder intensief van het vervoer gebruik maken, wat met de contracten achteraf valt te corrigeren. Een andere manier om de kosten te beheersen, was een strak be leid in het verstrekken van ver goedingen. Daarnaast bleek uit het onderzoek dat minder oude ren een beroep op de wet deden dan was berekend. Het accountantsbureau, dat voor 90 procent van gemeenten in Nederland als adviseur/ac countant optreedt, verwacht dat het overschot iets zal dalen als door een goede voorlich tingscampagne het aantal aan vragen van met name ouderen stijgt. Het bureau gaat ervanuit dat gemeenten het overschot ge bruiken om het verstrekkingen- beleid te versoepelen. UTRECHT - Twee jeugdige onderzoeksters kijken dinsdag verbaasd naar een chemische ver kleuring in een kollje. De Rijksuniversiteit Utrecht houdt van 11 tot en met 14 oktober voor de zesde maal de Wetenschapsweek Junior. Twaalfjarigen van basisscholen zijn uitgenodigd om te proeven aan het wetschappelijk onderzoek. foto ANP van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - Een anti-blanke campagne in de media en groeiende reeks anti-blanke in cidenten zorgt voor onrust in de kleine blanke gemeenschap van Zimbabwe. Afgelopen weekend bestormden studenten enkele nachtclubs en restaurants in Harare die voornamelijk blan ke klanten hebben. De Positieve Actie Groep (PAG), een organi satie van militante zwarte za kenlieden, heeft inmiddels een boycot van blanke bedrijven aangekondigd. De anti-blanke campagne begon twee weken geleden, toen de Zimbabwaanse vice-president Joshua Nkomo tijdens het vijf jaarlijkse congres van de rege rende partij Zanu (PF) uithaalde naar de 90.000 blanken die nog in Zimbabwe wonen. Hij consta teerde dat er maar drie blanken onder de 8.000 afgevaardigden waren en concludeerde daaruit dat de blanke gemeenschap geen aansluiting bij het nieuwe Zimbabwe wil. „Wie zich niet met ons identificeert, kan maar beter het land verlaten", aldus Nkomo op het Zanu-congres. Zowel Nkomo als president Mu gabe heeft zich de afgelopen maanden vaker in racistische termen over de blanken in Zim babwe uitgelaten. In juni ver klaarde Nkomo dat ze beter weg kunnen gaan. terwijl Mugabe hen vorig jaar 'gierige racisti sche overweldigers' noemde en dreigde hen het land uit te zet ten. Maar de kritiek op de blanken heeft de laatste weken de vorm van een echte campagne aange nomen. Zimbabwe is feitelijk een een-partijstaat en de media worden volledig gedomineerd door de regeringspartij Zanu. De krantepagina's staan de laatste tijd vol met brieven die 'Rho- dies' (de term voor blanken die terugverlangen naar het oude Rhodesie) waarschuwen voor 'acties tegen blanke racisten'. In een paginagrote krante-ad- vertentie werd een vergelijking gemaakt tussen het leven van een gemiddelde blanke scholier en dat van een zwarte jongere. De conclusie was dat blanken net als in het verleden nog steeds zwarte Afrikanen uitbui ten en van hun rechten beroven. Eisen Zo'n 75 bedrijven hebben vorige week een brief van de PAG ge kregen. waarin geëist werd dat ze een deel van hun vermogen en aandelen aan zwarte zakenlie den overdoen Volgens het Cen trum voor de Ontwikkeling van Inheemse Bedrijven, een door de regering opgezette instelling, is 90 procent van de bedrijven veertien jaar na de onafhanke lijkheid nog steeds in handen van de blanken en van de 30.000 Indiase inwoners van Zimbab we. Dat cijfer wordt door econo men overigens betwist. De anti-blanke actie komt en kele maanden voor de verkiezin gen, op een moment dat de rege ring van president Mugabe on der groeiende druk staat van wege de slechte economische toestand van het land. De werk loosheid is enorm en corruptie tiert welig. Een plan uit 1992 om de land bouw te hervormen en grote blanke boeren te onteigenen liep op een schandaal uit. toen be kend werd dat de grond die op die manier vrijkwam niet onder de landloze Afrikaanse boeren werd verdeeld, maar voor een appel en een ei werd doorver kocht aan hoge Zanu-functiona- rissen. Het plan is bovendien zeer bekri tiseerd door het Internationaal Monetair Fonds en de Wereld bank, omdat de blanke boeren de meest produktieve van het land zijn. Hun produkten zijn es sentieel voor Zimbabwe's ex port. Maar kritiek op de onteige ningsplannen werd door presi dent Mugabe afgedaan als neo kolonialisme en racisme. zijn. „Het voorkomen van fouten is voor iedereen van belang". Het is de bedoeling dat over drie jaar alle 700.000 verzekerden van Anova over de slimme zorgpas beschikken. DEN HAAG (ANP) - Een deelne ming van Nederlandse mili taire vrijwilligers aan een per manente VN-noodbrigade is niet in strijd met de grondwet. Belangstellenden kunnen vol gens minister Van Mierlo (bui tenlandse zaken) ontslag nemen uit de Nederlandse krijgsmacht en vervolgens in dienst treden bij de Verenigde Naties. Op die manier krijgen ze de status van internationaal militair ambte naar en vallen daarmee recht streeks onder het gezag van de VN. Van Mierlo herhaalde dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer dat zijn in New York gelanceer de idee voor de oprichting van een speciale VN-brigade niet meer is dan een „gedachten- gang" die nog verder moet wor den uitgewerkt. De brigade zou wereldwijd direct inzetbaar moeten zijn bij regionale conflic ten. De eenheid kan verdere es calatie van een conflict verhin deren. Bovendien kan ze bij tij dig gebruik zelfs uitbarsting van geweld voorkomen. Het is niet de bedoeling dat een VN-noodbrigade als vredes macht gaat optreden. De een heid wordt ingezet als door tijds druk of hoge risico's de snelle ontplooiing van een uitgebrei dere VN-troepenmacht onwaar schijnlijk lijkt. De brigade trekt zich terug op het moment dat een VN-vredesmacht haar taken kan overnemen. VN-voorman Boutros Ghali en zijn eerstverantwoordelijke voor vredesoperaties Kofi Anan heb ben inmiddels om een nadere uitwerking van de plannen ge vraagd. Ook enkele lidstaten to nen belangstelling. In zijn brief benadrukt de minis ter pas met een concreet voor stel te willen komen na overleg met de Kamer. Binnen het kabi net. wordt zijn plan inmiddels ge steund. Donderdag debatteert de Kamer over de suggestie van Van Mierlo. Van de grote partijen hebben het CDA en de WD kritiek op de plannen. Zij vinden dat Van Mierlo eerst overleg met de Ka mer had moeten voeren alvorei in New York zijn plan voor VN-noodbrigade als nieuwtje presenteren. Ook vrezen beu partijen dat Nederlandse mi tairen zonder toestemming vj de Kamer bij internationale vr desoperaties worden ingezet. Van Mierlo zegt dat zijn pk goed is gevallen bij de Austral sche premier Evans, terwijl oc Canada nadenkt over de mog lijkheid van een staand VN-1 ger. In Nederland zullen met nan de ministeries van buitenland) zaken en defensie zich gaan h zighouden met de uitwerkin van Van Mierlo's suggestie. China laat twee dissidenten heropvoeden SHANGHAI (RTR/AFP) - Twc vooraanstaande dissidenten i; de Chinese havenstad Shanj hai, Yang Zhou en Bao Ge, zij gestraft met drie jaar heropvoi dingskamp wegens het vei spreiden van anti-regeringspi blikaties. Beiden zijn lid vand Vereniging voor de mensen rechten in Shanghai. De 50-jarige Yang, die in mei wa gearresteerd, werd beschuldig van de publikatie van brievene artikelen die hij eind992 vei spreidde onder vrienden. Bao i berucht onder de Chinese aut< riteiten om zijn eisen dat Japa aan Chinezen schadevergoedini betaalt voor misdrijven tijden de oorlog. Zijn campagne heel steun onder de bevolking, maa bracht Peking in verlegenheid. „Heropvoeding door arbeid" I een administratieve straf waai voor geen gerechtelijk proces I vereist. Driejaar is de maximuir straf, hoewel ze kan worden vei lengd. Yang was een prominente actl vist ten tijde van de protesten o| het Tiananmen plein in 1989 ei een eerdere campagne voor d democratie in 1978. DEN HAAG (GPD) - De oude renpartijen AOV en Unie55+ zullen volgend jaar bij de pro vinciale statenverkiezingen elk met eigen lijsten naar de gunst van de oudere kiezer dingen. De fusiebesprekingen tussen de twee partijen zijn mislukt. De fusie is volgens AOV-voorzit- ter M. Batenburg afgeketst op grote meningsverschillen over de te volgen politieke koers en interne verdeeldheid bij de Unie55+. Het AOV. dat met zes afgevaardigden in de Twee de Kamer zit. verwijt de Unie55+ een 'te egocentrische en rechtse koers'. De Unie55+ zou zich alleen op ouderen willen richten, terwijl het Algemeen Ouderenverbond ook jongere kiezers wil aantrekken. Volgens een woordvoerder van de Unie55+ is de fusie dit week einde door het AOV afgeblazen, terwijl zijn partij al akkoord was gegaan met de plannen. „Wij zijn teleurgesteld", aldus een woord voerder van de Unie55+, „ons ideaal blijft te komen tot één ou derenpartij". Het besluit van het AOV om een jongerenvereniging op te zetten ontlokte eerder deze maand felle kritiek bij de concurrerende Unie55+. Het AOV heeft zich op zijn beurt geërgerd aan hei plan van de Unie55+ om vooi zijn naam het woordje 'ouderen partij' te zetten. Op die maniei zou alleen maar verwarring on der de kiezers worden gesticht. Volgens AOV-voorzitter Baten burg verkeerden de gesprekken over een fusie al maanden in een impasse, maar werden ze enkele weken opnieuw opgevat. Al snel bleek dat de Unie55+, die al leen met de 72-jarige Bertus Leerkes in de Tweede Kamer is vertegenwoordigd, slechts wilde praten over een lijstverbinding voor de provinciale statenver kiezingen en een fusie naar later datum wilde uitstellen. Het AOV noemt dat „onmogelijk, ge zien hun opstelling en het feit dat ze de afstand tussen de twee partijen bewust hebben ver groot", aldus Batenburg. AMSTERDAM (GPD) - De 'spel theorie' in de economie is dit jaar voor het eerst in de prijzen gevallen bij het Nobel Comité in Stockholm. Drie economen, uit de Verenigde Staten, Duits land en Hongarije, moeten de Nobelprijs voor de economie delen voor het ontwikkelen en vervolmaken van 'spelletjes' waarmee het gedrag van bedrij ven en hun managers te ana lyseren en te voorspellen valt. Het is ook voor het eerst in de ge schiedenis dat drie economen de prestigieuze prijs moeten delen. Maar ook gedeeld door drie hou den de speltheoretici toch nog zo'n vijfeneenhalve ton aan de eer van hun uitverkiezing over. Het winnende economentrio be staat uit John C. Hasranyi, die werd geboren in Budapest en te genwoordig doceert aan de Uni versiteit van Berkeley in Califor- nië, John F. Nash, Amerikaan verbonden aan de Princeton Universiteit en Reinhard Selten, geboren in Breslau en nu hoogle raar aan de Universiteit van Bonn. In de speltheorie wordt bijvoor beeld gekeken naar de beslis sing van een manager wanneer hij wel of niet op de hoogte is van de laatste stappen van de con currentie. De methodes kunnen vervolgens verder worden verf ijnd. zoals een verandering van de hele marktsituatie en de reac tie daarop van de deelnemers. In sommige gevallen worden ook letterlijk spellen als schaak of poker betrokken bij het bepalen van het gedrag van de deelne mers. De 'oudste' speltheoreticus in Nederland is dr. S. H. Tijs. bij zonder hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit Brabant. Volgens Tijs is de speltheorie op dit moment „hèt gereedschap voor de theoretische economie" Een van de meest recente publi- katies over het toepassen van de speltheorie in economische on derhandelingen is van de hand van zijn Tilburgse collega dr E. E. C. van Damme. Laatstge noemde onderwierp de onder handelingen tussen de voorma lige minister van economische; zaken Andriessen en de vlieg tuigfabrikanten Fokker en Dasa aan een dergelijk onderzoek. De rol van Andriessen en zijn minis terie kwam daar niet erg gunstig uit naar voren. Hugo Claus weer op lijst voor Nobelprijs STOCKHOLM (RTR/AFP) - De Vlaamse auteur Hugo Claus geldt ook dit jaar als een van de favorieten voor de Nobelprijs voor de literatuur. Andere kanshebbers zijn de Tsjech Mi lan Kundera, de Albanees Is- mail Kadare en de Ier Seamus Heaney. De Zweedse Academie voor de Letteren maakt de winnaar van de Nobelprijs voor de literatuur 1994 morgen om 13.00 uur in Stockholm bekend. De bekroon- j de schrijver ontvangt omgere- J kend 1,6 miljoen gulden. De uitreiking van de Nobelprij- j zen heeft ieder jaar plaats in 1 Stockholm en Oslo op 10 decem ber. de sterfdag van Alfred No- bel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4