Licht op periode wederopbouw PZC Sluis plant bomen langs de Hogeweg Klooster begint aan tweede leven Genealogie van de familie Sponselee vult lijvig boekwerk Groot aantal fietsen scholieren Oostdijke en 't Zwin niet in orde Gs willen medio '9i uitslag onderzoek fusie waterschappei Fractie GroenLinks Terneuzen is tegen heffing rioolbelasting streek Herstel verwoeste Z.-Vlaamse kustplaatsen thema expositie Verdachten steekpartij voorgeleid WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 2 van onze verslaggever SLUIS - Van de taferelen rond de bevrijding van West- Zeeuwsch-Vlaanderen is ieder een zo langzamerhand bijge praat dankzij de overvloed van informatie bij de vijftigste vie ring van dit heuglijke feit. Maar hoe zat het eigenlijk met de pe riode van de wederopbouw? Een onderbelicht aspect en dus een publicatie en tentoonstel ling waardig, zo bedacht de Stichting Raadskelder Sluis. Onder cie noemer 'Andermaal herrezen" wordt van vrijdag 21 oktober 17 uur) tot en met dins dag 8 november in de raadskel der van het stadhuis in Sluis een expositie gehouden over de we deropbouw. Historica P. van Roosmalen stelde onder dezelf de titel een boek samen over de jaren na de Tweede Wereldoor log. Aan de hand van authentiek materiaal van de in Aardenburg woonachtige fotograaf Oscar de Milliano. tekeningen, platte gronden en filmbeelden wordt geschetst wat de herstelwerk- SLUIS - Langs het aan te leggen fietspad aan de Hogeweg wor den nieuwe bomen aangeplant. Wethouder J. du Fossé verze kerde dat dinsdagavond de commissieleden van Vrom/Fi- nanciën en Bestuurlijke Coör dinatie. Het waterschap heeft in verband met de uit te voeren reconstructie reeds 231 populie ren gekapt. Door menigeen wordt dat betreurd. Tussen de weg en het fietspad zullen onge veer eenzelfde aantal nieuwe bomen worden geplant. Het aanleggen van het fietspad kost 320.000 gulden. J. Boogaard i PvdA) wilde wel weten welk be drag er is gemoeid met het aan kopen van de benodigde grond. Volgens Du Fossé is daar 10.000 gulden voor nodig. Met de aan leg wordt begonnen ook al is het onzeker of er subsidie uit de EG- pot wordt verkregen. Met de aanleg van het fietspad wordt tot aan de buurgemeente Aar denburg een veilige fietsverbin- ding tot stand gebracht. De bewoners van de wijk ae Steenen Beer in Sluis krijgen in de loop van de week een enquê te-formulier waarin zij wensen voor en klachten over hun woon omgeving kenbaar kunnen ma ken. Studenten van de Hoge school Zeeland zullen het onder zoek uitvoeren. Bij de gemeente Sluis zijn klachten uit de wijk binnengekomen over de ver keersveiligheid, het parkeren en de sociale veiligheid in de wijk. Het project omvat het gebied tussen Nieuwstraat. Plompe To- van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Sponse lee is een bekende naam in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet al leen door de faam van de Hul ster bioloog', amateur-histori cus en publicist George Sponse lee. maar ook gewoon doordat hij redelijk vaak voorkomt. En kele leden - en natuurlijk werd George daar wel bijgehaald - van de omvangrijke familie be sloten vier jaar geleden eens in de geschiedenis van de familie naam te duiken om het voor geïnteresseerden in een ge schriftje op te tekenen. De genealogische speurtocht liep ietwat uit de hand, zodat nu een lijvig boekwerk van zo'n vierhonderd pagina's van de drukpersen is gerold. Het eerste exemplaar van 'De genealogie van de familie Sponselee' wordt zaterdag 15 oktober gepresen teerd. Die plechtige gebeurtenis vindt om 14.00 uur plaats in bar De Klaroen, eigendom van een Sponselee natuurlijk, in Kloos- terzande. De twee eerste exemplaren zijn voor Klazien Sponselee-Ver- schuren en Piet Bogaart, mede werkers van drukkerij Durinck. uitgever-drukker van het boek. Bogaart toont al aan dat je naam niet per se Sponselee hoeft te zijn om in het boek voor te ko men. De gezinssamenstelling van de Sponselee's is in manne- van een medewerkster OOSTBURG - Bij de fietsen- keuring op de scholengemeen schappen Oostdijke en 't Zwin bleek dinsdag 30 procent niet in orde te zijn. „Daar zijn we niet erg tevreden over", vertelde E. Braem namens de docenten techniek. Al eerder werd tij dens het vak techniek aandacht geschonken aan de anatomie van de fiets en de wettelijke voorschriften. Tevens werden de fietsen door de docenten ge keurd zodat de leerlingen de kans kregen om mankementen te verhelpen. Deze kans was door velen niet benut. Vooral aan de verlichting en de reflectie mankeerde het een en ander. „Terwijl dat juist zo belangrijk is voor de eigen vei ligheid van de fietsers", aldus zaamheden voor de Zeeuws- Vlaamse kustplaatsen hebben betekend. Zo'n 96 procent van de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten werd tijdens de bevrijdingsstrijd in meer of mindere mate ver woest. Van de 7260 huizen die in september 1944 nog overeind stonden, gingen er 2200 geheel in rook op en raakten er 1400 zwaar en 3600 licht beschadigd. Ruim vijftien jaar was er nodig om de kustregio er weer bovenop te helpen. Geschatte kosten voor herstel en verbetering van de in frastructuur: 20 tot 25 miljoen gulden, aldus M. J. B. Doorns. Dat is exclusief de bedragen die met de nieuwbouw van wonin gen waren gemoeid. Dooms was indertijd als mede werker van een groot ingenieurs bureau voor het rayon Zuid- West-Nederland belast met de coördinatie van de wederop- bouwwerken. Het regionaal bu reau in de Oostburgse Brede- straat was één van zijn uitvalba- ses. Nadien werd hij directeur gemeentewerken in de Een- hoornstad. Oostburg is één van de weinige plaatsen die het herstel heeft be nut om de inrichting van de stad drastisch aan te passen. „Als je kijkt naar Sluis of Aardenburg. dan is daar de historische struc tuur nog duidelijk te herkennen. Oostburg is volledig van de oude plattegrond afgeweken omwille van de stadsuitbreiding", ver telt Doorns. Hoe verschrikkelijk de vernieti gingen ook zijn geweest, aan ie dere donkere wolk zit een gou den randje, zo is zijn ervaring. West-Zeeuwsch-Vlaanderen liep voor de oorlog niet bepaald voorop met goede hygiënische omstandigheden. De riolering was meer dan slecht. Van de we deropbouw is handig gebruik ge maakt om hier op dat gebied wat beschaving te brengen. Er werd een stelsel aangelegd dat uit mondde op een zuiveringsinstal latie. de bekende Imhoff-tanks." Onteigening Kenmerkend voor de hectische jaren na het strijdgeweld waren ook de massale onteigeningings- maatregelen en de invoering van een herbouwplicht. voor huisei genaren. Doordat mensen niet altijd meer op de zelfde plek wil den wonen, ontstond er een le vendige handel in waardedocu- menten die bij de bouwplicht werden afgegeven. Huisjesmel kers beleefden gouden tijden. De nieuwe woningen en openbare gebouwen die in de streek verre zen, werden voornamelijk ge bouwd volgens de traditionele architectuur van de zogeheten Delftse School. Voornamelijk baksteen met puntdaken; statig en sober. De wederopbouw duurde for meel van mei 1945 tot 1952. In de praktijk werd tot 1960 binnen dit kader doorgewerkt. De tentoon stelling en het boek vanaf 21 ok tober te verkrijgen in de plaatse lijke boekhandels) belichten verschillende aspecten uit deze periode waarin alles leek te kun nen en mogen. De expositie is te bezichtigen tijdens kantoortij den. ren. Oude Kerkstraat, Smee- straat, Kanaal en Wallen tussen de West- en Zuipoort. In het ge bied liggen 151 woningen. Nadat de onderzoeksgegevens be schikbaar zijn, wordt nog dit jaar een uitvoeringsplan vastge steld. De commissieleden gaven hun goedkeuring aan het plan, dat 2321 gulden kost. De provin cie zal het project steunen door het aanbieden van professionele hulp van een adviesbureau. Muziekvereniging Sluiskil viert 60-jarig bestaan SLUISKIL - In het kader van het zestigjarig bestaan van de muziekvereniging Sluiskil houdt deze vereniging zondag in samenwerking met de Federatie Koninklijke Muziekverenigin gen een solistenconcours in het Meulegat te Sluiskil. De aan vang is om 11.00 uur. Het is de eerste keer dat er een concours in het Meulegat wordt gehou den. Ruim veertig deelnemers zetten hun beste beentje voor. Het zestigjarig jubileum wordt afgesloten met een concert van de zestigjarige muziekvereni ging en een gezellige dansavond met de Lou Nielsen Band. Deze bijeenkomst is op zaterdag 22 oktober, eveneens in het Meule gat in Sluiskil, en begint om 19.30 uur. lijke en vrouwelijke lijn van een aantal 'stamhouders' uitge vlooid. Mensen wier overgroot moeder een Sponselee was, kun nen zodoende hun, misschien al drie keer veranderde stamnaam van moeders zijde ook nog te rugvinden. De Sponselee-kroniek is rijkelijk voorzien van foto's en de afbeel dingen van officiële documen ten over bezit en vererving, mili taire keuringen, kaartjes, bid prentjes, een uitgebreid namen register en (uittreksels van) dag boeken. Natuurlijk is het boek verluchtigd met af en toe een 'pi kant detail als er al eens een Sponselee was die daartoe aan leiding gaf. Eén van de meest markante stamvaders was waar schijnlijk een Franse soldaat die uit het leger van Napoleon de serteerde. De man - die destijds waarschijnlijk was voorzien van de naam Poncelai of iets wat er op leek - kwam in Graauw te recht en verdiende onder meer de kost als dijkwerker. De belangstelling voor de fami liespeurtocht was bij voorinte kening al groot, zodat er zater dag in Kloosterzande al zo'n 200 mensen worden verwacht. Er is een beperkt aantal exemplaren extra gedrukt. Degenen die graag een boek zouden willen aanschaffen wordt aangeraden zaterdag naar De Klaroen te ko men. Braem. Hij organiseerde de keu ring voor de derde keer op Oost dijke; voor leerlingen 't Zwin was het de eerste keuring. In totaal werden 240 fietsen van alle tweedeklassers gekeurd. Monique Rams en Willy Ver- planke van Veilig Verkeer Ne derland en een politieagent na men de keuring voor hun reke ning. Was een fiets in orde dan kreeg de leerling een sleutelhan ger. De politie kondigde aan dat ze na de herfstvakantie gerichte controles op de fietsverlichting houden. „Een bekeuring voor een kapot achterlicht kost 40 gulden en als ook het voorlicht het niet doet moet de fietser 80 gulden betalen", weet Braem. Na de herfstvakantie kunnen fietsen alsnog ter keuring wor den aangeboden. Vanaf september biedt het voormalige klooster naast de rooms-katholieke kerk in Sluiskil ruimte voor bezinning, vorming en inspiratie. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster SLUISKIL - De sobere slaap cellen met tafel, stoel en bed in het voormalige klooster pal naast de rooms-katho lieke kerk in Sluiskil zijn van lieverlee tot rommelhok ver worden. De bibliotheek op de bovenverdieping is aan het verstoffen en de ontmoetings ruimte is inmiddels strijkka- mer van de beheerder. Maar eens in de zoveel tijd gaat hij met de bezem door het pand. Dan vinden mensen van di verse pluimage elkaar in het Kapucijnenklooster om te praten, zich te vormen en te bezinnen. Onlangs nog. Een stuk of vijf tien cursisten waren een week einde lang bij drie Thaise boeddhisten in de leer. De ge lovigen waren als een van de eersten te gast in het nieuwe centrum De Ark. Ze hadden de bedden uit de slaapkamertjes gehaald en sliepen op de grond, vertelt beheerder Gey- sels. In het klooster zitten al lang geen paters Kapucijnen meer en vanaf twee jaar geleden ook geen zusters Benedictinessen. De paters zijn gestorven en de zes overgebleven zusters zijn vertrokken naar een verzor gingstehuis voor kloosterlin gen. Sinds kort is in het ge bouw een bezinningscentrum gehuisvest, een organisatie die 'ruimte biedt aan groepen die zich inzetten voor meer rechtvaardige en menswaar dige verhoudingen in de mon diale samenleving', ofwel een 'levensbeschouwelijk steun punt voor educatie en spiri tualiteit voor mensen aan de onderkant van de maatschap pij'. Inspiratie Na het, vertrek van de laatste congregatie vonden tal van le den van maatschappelijke en kerkelijke organisaties het zonde als de inspiratie die van de ordes uitging, zou verdwij nen en het gebouw zou ver pauperen. Zij vormden vorig jaar een projectgroep die een bestemmingsplan ontwikkel de, voorlopig voor de komende driejaar. In die drie jaar moet het cen trum bewijzen over voldoende draagvlak te beschikken on der milieugroepen, vrouwen organisaties. vakbonden, groepen voor uitkeringsge rechtigden, vrijwilligers- en landbouworganisaties en ker kelijke groepen. Zij kunnen in het centrum terecht voor cur sussen en bezinning. Waar over? Over van alles, meent Wim Nabbe van de project groep. Over milieuvraagstuk ken. Over de schuldenlast van derde wereldlanden. Over zorgarbeid. Over werkloos heid. Over vluchtelingenwerk. Over landbouw. Over emanci patie. Over... Noem maar op. „Voor deze groeperingen is het. met de beperkte finan ciële middelen en feitelijke ruimte die zij hebben, vaak meer dan lastig om op z'n tijd na te gaan waar zij nu eigenlijk mee bezig zijn." Ook derden kunnen een be roep op het centrum doen. mits hun doelstelling strookt met die van De Ark. Nabbe verwacht dat in ieder geval het diaconaal werk en zijn eigen kantoor - het industriepasto raat - een vaste plek in het centrum krijgen. Ook het Mi lieu Educatief Centrum kan bijvoorbeeld een ruimte in het klooster ter beschikking krij gen, oppert hij. Nabbe hoopt dat het centrum op termijn een voedingsbo dem wordt voor hernieuwde spiritualiteit en sociaal enga gement in Zeeuwsch-Vlaande ren. „Want in Zeeuwsch- Vlaanderen ontbreekt een der gelijk steunpunt." Volgens de arbeidspastor kan het cen trum bovendien een voortrek kersrol vervullen binnen paro chies en gemeenten. „Het ont wikkelen van activiteiten voor kansarmen is vaak een moei zame proces. Het pastoraal be leid is daar niet altijd op afge stemd." Per 1 januari wordt - tenmin ste. als de financiën van ruim een half miljoen gulden rond zijn - een adviesraad samen gesteld. Vervolgens worden in april twee theologen aange trokken die de kar gaan trek ken. Als alles meezit, kunnen de eerste cursussen, bijeen komsten en andere activitei ten vanaf september plaats vinden. van onze verslaggever MIDDELBURG - De druk op de drie Zeeuws-Vlaamse water schappen om over fusie na te denken neemt toe. Gedeputeer de staten hebben dinsdag in een brief aangedrongen op een on derzoek naar de 'meest gewens te waterschapsstructuur'. De resultaten van zo'n studie zou den uiterlijk 1 juli volgend jaar bekenzd moeten zijn. Gedeputeerde staten voldoen met deze oproep aan de wens die breed in provinciale staten leeft. Het provinciaal bestuur voelt zich in zijn stellingname ge steund door de vier waterschap pen boven de Westerschelde, die op vrijwillige basis tot fusie heb ben besloten per 1 januari 1996. Een groot waterschap kan effi ciënter werken, is het idee. Dijkgraaf W. A. Gosselaar van De Drie Ambachten bestrijdt dat. De Zeeuws-Vlaamse water schappen werken al samen waar nodig, zoals op het gebied van de waterkwaliteit. „Misschien kan dat nog verder worden uitge bouwd", merkte de Terneuzense dijkgraaf op. „maar ik weet niet of een fusie wel zo goed is. Ik lees ook hoeveel geld de waterschap pen boven de Westerschelde kwijt zijn aan nieuwe huisves ting en een afvloeiingsregeling voor het personeel." Vanuit de algemene vergaderin gen van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen is nog niet aan gedrongen op fusie. Voor Gosse- Automobilisten rijden bij gericht toezicht rustiger IJZENDIJKE - Een gewaar schuwd man telt voor twee. Bij verkeerscontroles gaat dat spreekwoord ook op, bleek dinsdag bij een snelheidscon trole op Rijksweg 61 via 'ge richt verkeerstoezicht'. Gedu rende de tijd dat medewerk sters van Veilig Verkeer Neder land (VVN) duidelijk zichtbaar aan de weg stonden om hardrij ders op te vangen, reden minder mensen te hard dan toen de da mes even uit het zicht waren verdwenen. Van de 1178 tussen 10.30 en 15.30 uur passerende voertuigen re den er 96 te hard. In het uurtje middagpauze van het VVN- team stoven 47 automobilisten te hard voorbij. De meeste snel heidsovertreders reden tussen de 90 en 100 kilometer per uur. De grootste snelheidsduivel trapte het gaspedaal in tot 128 waar 80 kilometer per uur is toe gestaan. laar is dat maatgevend. „Boi dien: 1 juli 1995 een onderzoe hebben. Dat is wel erg kort d; Een fusie in Zeeuwsch-Vlaar ren is ook niet zo gemakke! Het Vrije van Sluis is het duu waterschap van Zeeland, Drie Ambachten één van goedkoopste. De tarieven vai vier waterschappen boven Westerschelde ontlopen elk niet zoveel. Ruim miljoen nodig voor restauratie basilie in Huls van onze verslaggever HULST - De Stichting Fonds werving Restauratie Basil wil maar liefst dik een milji gulden in te zamelen voor restauratie van de Willibr dusbasiliek in Hulst. Het op\ lendste monument van de E naertstad moet de komende ren ingrijpend worden op| knapt om totaal verval te v# komen. Over twee dagen, vrijdag, p senteert de stichting een restj ratie- en een reddingsplan, mi voorzitter A. Kessen kon zola niet meer wachten. Hij overhj digde dinsdagmiddag symj lisch de vijfduizendste kej kaart aan de uitbaatster vani Hulster kapsalon. De kaail worden in pakjes van vijftig i bedrijven verkocht tegen tt gulden per stuk. Driekwart J het zo verdiende bedrag drukker van de kaarten refc alleen zijn onkosten) komt; goede aan het goede doel, w de wenskaarten al zo'n 7500 e den hebben opgebracht. De Stichting Fondsenwen; hoopt de komende weken a een aantal bedrijven zover krijgen dat zij hun wenskaan dit jaar in het teken van Mo; mentenzorg zetten. Daarna heeft het succes bij de region ondernemers de initiatiei mers ertoe gebracht ook de ticuliere markt op te gaan. D; toe worden binnenkort se; van vijf kerstkaarten in de 1. del gebracht. KLOOSTERZANDl Fancy-fair - Het welfe werk Kloosterzande houdt terdag 15 oktober van 10 tol uur een fancy-fair in ouden soos Rozenhof in Kloosterz de. Tafelkleden, schilderij kussens, kerstspullen, kaar en sokken worden door de we! re-deelnemers te koop aange! den. W. Blanckaert uit Kloos; zande exposeert een aantal to's uit Hontenisse en omgevi van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen de burgers van de Schel- destad volgend jaar opzadelen met een niet noodzakelijke las tenstijging. Dit meent de GroenLinks-fractie in de Ter neuzense raad. Volgens GroenLinks is de invoe ring van de rioolbelasting - die mensen met een minimuminko men in de problemen zal bren gen - niet nodig omdat de ge meente over nog voldoende al ternatieve middelen beschikt om aan meer inkomsten te ko men. De fractie meent dat b en w beter nog eens kunnen kijken of de diensten die de gemeente ver richt volledig door de burgers en het bedrijfsleven bekostigd wor den. Als de kosten niet volledig gedekt worden, bestaat er vol gens GroenLinks nog voldoende ruimte om in de toekomst nood zakelijke riool werkzaamheden te financieren. Een andere mogelijkheid is vol gens de partij een verhoging van de onroerende-zaakbelasting. De fractie vraagt het dagelijks bestuur van Terneuzen na te gaan hoe sterk de onroerende- zaakbelasting zou moeten stij gen om toch de gewenste 1,1 mil joen gulden aan nieuwe inkom sten voor het rioolonderhoud binnen te krijgen. In het schrijven verzoekt de frac- TERNEUZEN - De twee Terneu- zenaren 119 en 17) die zondag morgen vroeg betrokken waren bij een steekpartij in de Wal- straat worden vandaag, woens dag, voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. Door messteken raakte een 23- jarige Terneuzenaar levensge vaarlijk gewond. Hij werd gered door kordaat en adequaat ingrij pen van een voorbij gangster die eerste hulp verleende. tie het college om ook eens uit zoeken hoeveel geld het bedri leven tot nu toe via de OZ-bel ting heeft bijgedragen voor leg en onderhoud van riolet gen. GroenLinks acht - als extra inkomsten voor het rio stelsel binnengehaald kunn worden via de OZB - een dii rentiatie in heffingen voor bruikers en eigenaren een rei lijke zaak. ROC Westerschei TERNEUZEN - Aan het Region! Opleidingen Centrum Westerschei in Terneuzen slaagden de volgen j kandidaten van de afdeling detaiM groothandel voor de examens: 1 Ondernemer midden- en klein! drijf: A. Esselink, C. Vinke-Suijl - buijk, C. de Groote, W. Hamelint i Manneke. R. Provoost. A. Verrr.- len, S. van de Vijver, M. de Vries j van de Berg, A van de Velde. E Groff Verkoopspecialist: N. Atmaca, N Zutter. K van Drongelen. S van Heuvel- Verkoopchef: F. Lensen. M. Sol Roelandt, A. Vermeulen, M. Hafl link, B. Weeteling, C. Westerweele.! u Wilhelm. Eerste verkoopmedewerker. Lensen, M. van de Ven, F. Meeus 7 B Bracke, R. Lammens, W. van Cs sand, Verkoopmedewerker grootwinkell drijf: C. de Potter, A. Kruijshaar. Rieteco, N. van de Velde, S Rottk Verkoopmedewerker midden kleinbedrijf: V. Geernaert, S. B. o M Maenhout, D Mookhoek. J. Sd ij Aankomend verkoopmedewerker Versavel. A. Burm, N Hamelink. u Kolijn. T van Staveren. E Velde. Filiaalbeheerder C. Baas. E Gel;*: land,B vanHuffel.A.Urgert,A-O 1 M. van Rixoort. 3 Afdelingschef food: R. Boonman, li Vermeulen. Afdelingschef non-food: Cleemputte. Magazijnmedewerker: E. van Es. Reijns, A Mariman, E. Rouw, E Kort. Magazijnchef E. Thomas. M J. Kaas. De herbouw van het Sluisse stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 30