oalitie verdeeld over inkomens PZC ssw Sorgdrager wil alleen heroïne geven aan 'hopeloze gevallen' rROS spreekt zich nog niet over le toekomst uit Allochtone vrouwen aten zich aborteren omdat kind meisje is Actie tegen zwerfvuil langs de weg Industriebond in Duitsland eist zes pet Saddams misrekening binnen- en buitenland VD en D66 gaan verder met ingrepen in sociale zekerheid dan PvdA n Booker Prize voor Schot James Keiman WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 ulEN HAAG (GPD) - De rege- ingspartijen PvdA, VVD en 56 zijn het oneens over het in- 1 ,mensbeleid. VVD en D66 wil- n ook bij forse loonstijgingen isthouden aan ingrepen in de iciale zekerheid. De PvdA is iar tegen; de sociaal-democra- j d willen de laagste inkomens oepen ontzien. Hogerbetaal- B moeten maar meer belas- jj ig gaan betalen, vinden zij. it bleek gisteravond in de jeede Kamer bij de financiële schouwingen. Het kabinet re mt voor volgend jaar op een onstijging van 1 procent. Om- x at de economie snel groeit, kan loonstijging hoger worden, oor de uitkeringen en het mini- luraloon is echter een nullijn af- esproken. Door middel van fis- j ile maatregelen wordt gepro- eerd mensen te ontzien die van en uitkering leven of het mini- mmloon hebben. ie Korte (VVD) en Ybema (D66) eten gisteren weten aan dit be- j jd vast te willen houden, ook al lijgen de lonen forser. PvdA'er an der Ploeg gaf te verstaan de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. De belastingen moeten hoger worden naar mate het inkomen stijgtnergieheffing Het was niet het enige conflict tussen de regeringspartijen. Zo keerde De Korte zich tegen in voering in 1996 van een energie heffing op gas en elektriciteit. Ybema en Van der Ploeg zijn voor die heffing. Meningsverschillen waren er ook over de besteding van finan ciële meevallers nu de economie snel groeit. De WD wil dat geld gebruiken voor een verdere da ling van het financieringstekort. De PvdA wil lastenverlichting niet uitsluiten. D66 zit daar tus senin: de eerste twee jaar volgt men de VVD-lijn, daarna de PvdA. Onenigheid is er verder over de bezuinigingen. Zo wil de VVD, in tegenstelling tot de PvdA, vast houden aan een korting van 500 miljoen op het hoger onderwijs. PvdA en D66 wensen, gesteund door het CDA, een heroverwe ging van het snijden in technolo giesubsidies. Problemen zijn er ook over de HEEl EMSTEDE (GPD) - In de Bloemenhove-kliniek in Heem stede wordt bij vrouwen twee tot drie keer per jaar een abor tus uitgevoerd op grond van het eit dat zij zwanger zijn van een meisje. Landelijk gezien gaat iet om een onbekend aantal trouwen dat zich na een vrucht waterpunctie of vlokkentest om die reden Iaat aborteren, folgens directeur A. Schipper de Heemsteedse kliniek naakt het nauwelijks enig ver schil of de vrouwen uit Neder land dan wel elders vandaan imen. Allochtone vrouwen willen soms een abortus omdat hun cultuur een zoon de voor- lur geniet. :hipper benadrukt dat er geen iprake is van een toename van ket aantal gevallen sinds de toe name van het aantal vluchtelin gen naar ons land. In Bloemen- iiove worden jaarlijks tussende 2400 en 2500 abortussen uitge- HILVERSUM (ANP) - De TROS duit in de week na de herverka- reling van de omroep geen en- tele optie uit. De omroep wil jeen uitspraak doen over haar Jatus in de nabije toekomst. De TROS is in gesprek met or- (anisaties die willen meeden- ken over de manier, waarop de TROS zijn toekomst het best verzekeren", aldus een ioorlichtster. Volgens haar zijn ie woorden van voorzitter K. ian Doodewaerd van vorige teek verkeerd opgevat. De uitspraken van de voorzit- ïren de eerste reactie van RTL a de commerciële stap van Ver- mica heeft velen kennelijk op ïtverkeerde been gezet", aldus le voorlichtster. De opmerking an Van Doodewaerd dat hij Kt een bruidsschat zoals Vero- sca die krijgt ook wel commer- seel wilde, moet niet worden ge ien als een aanwijzing om Vero- onmiddellijk te volgen. Het die bruidsschat bedoelde Doodewaerd de indirecte seun die het nieuwe commer ce Veronica van de publieke flroep krijgt. De TROS is in ge- prek met onder meer RTL en de Scandinavian Broadcasting Merendeel van verdachten niet foor tribunaal Joegoslavië &EN HAAG (ANP) - De bulk van ét aantal processen tegen ver kende oorlogsmisdagigers uit a-Joegoslavië zal niet door het ipeciale oorlogstribunaal, naar door nationale rechtban ken moeten worden gevoerd. De (rangen zullen worden bijge woond door waarnemers van iet door de Verenigde Naties leinstalleerde tribunaal. aanklager Richard Goldstone :an het in Den Haag zetelende ïibunaal zei dinsdag eenvou digweg niet voldoende middelen hebben om alle verdachten laar Nederland te halen. Het tribunaal zal zich beperken '•otde meest in het oog springen de zaken. Zelfs om deze te kun- sen afhandelen, moeten er extra ield en extra onderzoekers ko nen, aldus rechter Goldstone. ■ijdens een persconferentie in kn Haag deelde hij mee de eer ie dagvaardigingen van het tri baal volgende maand te wil- uitbrengen. Wie de verdach- fcizijn, wilde hij niet zeggen. Regering België gewijzigd BRUSSEL (ANP) - Louis Tobback, die maandag opstapte als minister van binnenlandse zaken om burgemeester van Leuven te worden, is dinsdag benoemd tot voorzitter van de Vlaamse socialisten (SP). Het partijbestuur stelde Tobback aan na het ver trek van Frank Vanden- broucke, die het ministe rie van buitenlandse za ken is gaan leiden als op volger van Willy Claes. Claes is de nieuwe secre taris-generaal van de NAVO. Tobback (56) leidde de SP-fractie in de Kamer van 1978 tot 1988. Het partijcongres moet in januari de benoeming nog bekrachtigen. lastenverlichting voor onderne mers. VVD en D66 willen, ge steund door het CDA, de toeslag verlagen die werkgevers op de brutolonen van werknemers be talen als compensatie voor so ciale premies. De PvdA wil daar entegen werkgevers over een deel van het loon voor werkne mers geen premies ww of zieken fondswet meer laten betalen. Dat zou meer banen opleveren. De Korte keerde zich tegen ho gere benzine- en dieselaccijns. De korting op de aow-toeslag voor de jongere partner van een bejaarde, moet vervangen wor den door iets anders. Van der Ploeg en Ybema lieten zich daar niet over uit. PvdA, D66 en CDA willen meer banen scheppen voor groot scheepse investeringen in de monumentenzorg. Alle vier gro te partijen staan fiscale maatre gelen voor die startende bedrij ven moeten helpen. Ook onder nemingen die na een succesvolle start willen uitbreiden, moeten op steun kunnen rekenen. voerd bij vrouwen uit de hele we reld. „Ik werk al 24 jaar in deze kliniek, maar het is nooit anders geweest. Het is in feite een grens overschrijdend probleem." Schipper betreurt de gang van zaken in hevige mate. Ook hij wijst abortussen op grond van de geslachtstest af. Onlangs, op de VN-bevolkingsconferentie in Cairo, werd abortus om die re den uitdrukkelijk veroordeeld. Alle regeringen werden opgeroe pen een einde te maken aan der gelijke praktijken. Schipper zegt machteloos te staan, omdat de vrouwen pas ver na de behandeling toegege ven dat ze geen abortus hadden gewild als de vruceen jongetje was geweest. „Het is natuurlijk afschuwelijk om dat achteraf te horen. Maar het is niet te voor komen. Want die vrouwen weten natuurlijk ook dat we niet mee werken als ze om die reden om een abortus vragen." GORINCHEM - Bij het verkeersplein Gorinchem is gisteren het startsein gegeven voor de actie 'Uit de auto? In de bak!'. Verschil lende hoogwaardigheidsbekleders raapten van passerende voertuigen afkomstig zwerfvuil op en deponeerden dat in afvalzakken. Het verwijderen van zwerfvuil kost de overheid, wegrestaurants en tankstations miljoenen guldens per jaar. foto Paul Stolk/ANP van onze correspondent BONN De grootste vakbond van Duitsland, IG-Metall, heeft gis teren het eerste schot gelost in wat een verhitte cao-oorlog dreigt te worden. De bond legde gisteren een looneis van zes procent op tafel. IG-Me tall houdt vast aan het in 1990 met de werkgevers gesloten akkoord, dat volgend jaar oktober voorziet in een verkorting van de werk week tot 35 uur. De werkgevers lieten maandag weten dat zij in principe niet meer willen betalen dan de prijscompensatie. Bovendien willen zij uitstel van de arbeidstijdverkorting. IG-Metall gaat voor volgend jaar uit van een prijsstijging van 2.5 procent en een produktiviteitsstijging van 3.5 procent. „De werkne mers hebben driejaar genoegen genomen met een pas op de plaats of zelfs een reële achteruitgang. Een deel van de produktiviteitsstijging hoort bij de werknemers terecht te komen". RHHH System <SBS). „Daarbij gaat het er ons om wat nu en op lange ter mijn goed is voor de TROS. Wij streven niet per se een commer ciële status na", aldus de voor lichtster. De uren van Veronica op TV 2 zijn met ingang van september 1995 volgens de TROS niet uit sluitend te vullen met „een fraai sportpakket", zoals NOS-voor- zitter A. van der Louw het noem de. De TROS wil extra aandacht voor de belangen van Nederland 2. De omroep blijft van mening- dat de publieke omroep geen contracten moet sluiten met V eronic a/Endemol De publieke omroep onderhan delt momenteel met de nieuwe commerciële combinatie. In de delegatie zitten de omroepvoor zitters M. van Dam (VARA). A. Herstel (NCRV) en NOS-direc- teur B. Geersing. Tot de agenda punten behoort de verstrekking van programmagegvens van de publieke omroep aan het com merciële Veronica. Vorige week kondigde de TROS nog aan een advocaat in te scha kelen als Veronica de gegevens krijgt. „Dat standpunt is niet ge wijzigd", aldus de TROS-voor- lichtster. De programmagege vens zijn dan beschikbaar voor alle uitgevers. Dat zou een uit- hollling van de omroepgidsen betekenen. Geensceneerde opname van het zetten van een 'heroine-shot' in een arm. AMSTERDAM (GPD) - Een straathoekwerker die coffee shops afloopt om blowende jon geren wat zelfbeheersing bij te brengen. Zoiets vind je in Ne derland nog maar zelden. Ad van de Broek van de drughulp verlening in Breda noemt zich zelf dan ook één van de laatsten der Mohikanen. Hij ziet niets in folders en filmpjes over slikken, snuiven en spuiten. „Ik nam zware tassen vol folders mee naar de jongerencentra, maar moest er ook weer mee terug". Hoe voorkom je dat jongeren drugs gebruiken en hoe zorg je ervoor dat experimenten met pillen of hasj niet uitmonden in misbruik? Het belangrijkste wa pen van de overheid is preventie. Maar daarmee is maar weinig bereikt. Steedg meer scholieren zitten stoned in de klas. Het slik ken van pillen is dramatisch toe genomen. Voorlichting op scho len en het uitdelen van folders maken weinig indruk. „Ze zijn eerder een stimulans", zegt Au gust de Loor van het Adviesbu reau Drugs, Het voorkomen van verslavings problemen moet anders, zo bleek gisteren in Amsterdam op het nationaal drugspreventiede- bat Het symposium werd ge houden aan de voorafavond van de Europese week van de drug spreventie. Het roer moet om, vinden ook de beide verantwoor delijke ministers Borst (volksge zondheid) en Sorgdrager (justi tie). „Er is te weinig preventie die gericht isp niet-traditionele groepen: zwerfjongeren, uit gaanspubliek en intensieve ex- perimenteerders met nieuwe middelen zoals paddestoelen en andere plantaardige drugs", meent Borst. Methoden Net als straathoekwerker Van de Broek denkt Borst dat er te weinig wordt gedaan aan pre ventie op plaatsen waar wordt gebruikt. Ook vindt ze dat naar methoden moeten worden ge zocht die de gebruikers aanspre ken. Een voorbeeld is het rond reizende pillen-testbureau van August de Loor. Deze Amster dammer controleert op house party's de kwliteit van pillen om te voorkomen dat bezoekers te zware pillen of nep-xtc slikken De Loor vindt dat de verschillen de preventieprojecten bij de ver keerde mensen terecht komen. „Je moet eerst gebruikers, trendsetters en de house-scene bereiken. Ik tref nooit preventie werkers aan op grote house-fees- ten. Die mensen worden dus niet bereikt". Het verwijt dat ze te veel achter hun bureaus zitten, werpen de traditionele drugshulpverleners (Consultatiebureaus voor Alco hol en Drugs en GGD's) echter verre van zich. Ze willen wel. maar er is niet genoeg geld Ook minister Sorgdrager vindt dat naar verhouding weinig geld wordt uitgetrokken voor voor koming van verslaving. „Eigen lijk zou het een onsje meer moe ten zijn", zegt ze. In het kabinet wordt nog gespro ken over de aanpak van de pre ventie. maar minister van justi tie Sorgdrager vindt dat het be leid zich moet concentreren op de achterstandswijken. Scho len, politie en drugshulpverle ners moeten meer samenwer ken. De bewindsvrouwe wil daar extra geld in steken. Heroïne Druggebruik geheel uitbannen is een illusie, zo menen Borst en Sorgdrager. Het gaat er vooral om dit probleem en de daaruit voortvloeiende criminaliteit 'be heersbaar' te houden. Beide be windslieden gaven onlangs hun goedkeuring aan plannen in ste- De Iraakse leider Saddam Hussein heeft opnieuw verkeerd gegokt. De afgelopen week heeft hij zich gewaagd aan een tweede avontuur op de grens met Koeweit. En die onderneming is hem andermaal slecht bekomen. Deze keer bleef een militaire actie - zoals in augustus 1990 - uit en heeft hij dus ook geen neder laag op het slagveld geleden. Maar als er op het internationa le podium al enige neiging heeft bestaan om de VN-sancties tegen Irak te verzachten, dan is daarvan nu niets meer over. Wat dat betreft heeft de dictator met de door hemzelf gescha pen crisis over massale troepenverplaatsingen in de richting van het olie-emiraat Kuweit tegelijk zijn eigen politieke af gang georganiseerd. Met harde waarschuwingen vanuit Was hington en grootscheepse versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in het Golfgebied is Saddam te verstaan gege ven dat hij zich zo snel mogelijk moest terugtrekken. Een Iraakse schending van het grondgebied van Kuweit zou on middellijk zwaar worden gestraft. Die afschrikking heeft ge werkt, want gisteren is Saddam met de aftocht van zijn leger eenheden begonnen. De applausmachine rondom de Iraakse leider in Bagdad zal deze jongste misrekening tegenover de internationale gemeenschap wel weer in zijn voordeel weten uit te leggen. Maar feit is dat hij zijn kansen op een versoepe ling in de houding van de buitenwereld lelijk heeft verspeeld. De economie van Irak is na ruim driejaar van strak inter nationaal handelsembargo veranderd in een complete puinhoop. De olie-inkomsten waar het land op dreef, zijn weggevallen. De voedselsituatie is hopeloos. Een groot deel van de bevolking lijdt aan ondervoeding. De werkloosheid heeft hard toegeslagen. De inflatie heeft persoonlijke bezit tingen en inkomens geruïneerd. De infrastructuur van het land raakt verouderd en uitgeput. Vroeger importeerde Irak bijna alles. Nu is het volledig op zelfvoorziening aangewezen en dat werkt van geen kant. Alleen het leger functioneert nog steeds redelijk. Saddam Hussein denkt kennelijk dat hij met oorlogvoeren verbetering in de economie kan brengen. Met economische expansiedrift vanuit de loopgraven begon hij immers in 1980 aan de oorlog met Iran; en tien jaar later aan de invasie in Kuweit. Om te voorkomen dat de dictator uit Bagdad nog eens een militaire bedreiging voor grote delen van het Midden-Oosten zou kunnen gaan vormen is hij na de Golfoorlog onder internationale curatele gesteld. De belang rijkste voorwaarde voor opheffing van het embargo is de complete ontmanteling van alle massavernietigingswapens in het land en medewerking aan de controle over de wapenin dustrie. Het leek erop dat sommige leden van de VN-Veilig- heidsraad wel tot een verlichting van de sancties tegen Irak bereid waren wanneer inspecties daartoe aanleiding gaven. Maar Saddam heeft met zijn oliedomme provocatie aan het adres van Koeweit juist het tegendeel bereikt. Hoe het verder moet na dit jongste wanhoopsoffensief van Saddam Hoessein is voorlopig nog even een lastige vraag. De plotselinge crisis heeft weer eens aangetoond dat de agressieve bedoelingen van de Iraakse leider nog altijd niet zijn weggeëbd. Het Midden-Oosten, waar het vredespro ces tussen Israël en zijn buurlanden nu grote vorderingen maakt, is niet gediend met zo'n onberekenbare vechters baas. Zodra Irak namelijk weer zijn onvoorstelbare grote olievoorraden op de markt kan wegzetten zal het land op nieuw snel over een groot arsenaal aan zeer gevaarlijke wa pens kunnen beschikken. Vooral voor de Amerikanen is dat laatste onverteerbaar. Vandaar de snelle inzet van schepen, vliegtuigen en militairen toen Irak weer eens over de schreef ging. Maar president Clinton voelt zich tegelijk lelijk opge scheept met een erfenis van zijn voorganger Bush, namelijk het verzuim om tijdens de Golfoorlog Saddam Hoessein ten val te brengen. De strapatsen van de Irakees verplichten hem nu om acuut dure maatregelen te nemen en dat komt Clinton slecht uit. Saddam heeft het zichzelf alleen maar moeilijker gemaakt. Hij heeft ervoor gezorgd dat de interna tionale gemeenschap naar nieuwe middelen zal zoeken om de grootheidsaspiraties van het huidige Iraakse bewind voorgoed grondig in te perken. Saddam heeft zijn hand over speeld; hij is een permanente risico-factor geworden. Een herhaling van het Koeweit-avontuur moet worden uitgeslo ten. vdM. LONDEN (AP) - De Schotse schrijver James Keiman is dinsdag avond met de prestigieuze Booker Prize onderscheiden voor zijn roman "How Late It Was, How Late". De 48-jarige Keiman kreeg de prijs van 20.000 pond na een twee en een half uur durende discussie tussen de vijf juryleden over de ver diensten van zes overgebleven romans Uiteindelijk stemden drie juryleden voor Keiman. Keiman schetst in het boek een week uit het leven van Sammy, een werkloze man die in politiehechtenis blind raakt en met een steeds vijandelijker wereld te maken krijgt. den als Rotterdam, Tilburg en Heerlen om aan een 'selecte' groep junks heroïne te verstrek ken. mits het om medische expe rimenten gaat. Sorgdrager benadrukte gisteren opnieuw mets te voelen voor he roïneverstrekking indien het al leen gaat om de overlast terug te dringen. Borst verbond er ook nog de voorwaarde aan dat de Gezondheidsraad heroïnever strekking aan „hopeloze geval len" verantwoord moet vinden. De gemeenten willen vooral de overlast beperken. Sorgdrager meent dat de Opiumwet dat niet toestaat. Beide D66-ministers blfjven ove rigens twijfelen aan het nut van dergelijke experimenten. Ze waarschuwen voor hooggespan nen verwachtingen, omdat geenzins zeker is dat heroïnever strekking de overlast terug zal dringen. Veel junks gebruiken naast heroïne ook andere hard drugs. En ovaak waren ze al cri mineel vóór ze verslaafd raak ten. Sorgdrager vindt dat alles goed op een rijtje gezet moet worden, maar ziet de experimen ten wel als een eerste stap in de discussie over vrije heroïnever strekking aan zwaarverslaaf- den. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000. Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- I'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50. automatische afschrijving 83.75. franco per post 107.50: per maand 29.60. automatische afschrij ving 29,00. jaarabonnement 326.50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00, losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2,00 p st. (alle bedragen inclu sief 6 pet btw). Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3