Gemengd verplegen in De Honte CUIIIT Restaurant uitgebrand Schoolplein als verkeers-oefentuin luist krijgt geen jrovinciegeld voor grondruil' bedrijf Grensregio heeft te veinig collectanten oor Diabetes Fonds GS willen behoud reserves voor plan aanpak Kanaalzone \iekenhuis Terneuzen beproeft efficiënter gebruik zalen Gs nemen geen enkele naat regel tegen stank iaamslag door mest BRUGGE GENT KNOKKE EEKLO inonze - JRNEUZEN - Het gebeurt ter dan regelmatig dat pa loten tijdens een verblijf van aper een week in ziekenhuis Honte, drie of vier keer van imer moeten wisselen. De fre- iente verhuizingen gaan bij Üênten en verpleegkundigen rt veel frustraties gepaard, et streekziekenhuis in Ter- pen begint begin november arom een proef gemengd ver egen. Patiënten die er geen iwaar tegen hebben, komen oaf volgende maand met jnnen en vrouwen op zaal. anneer op een vrouwenzaal abed vrij is en er moet onver- jcht een man worden opgeno- en. is het voor het verpleeg- indag personeel een heel gere- iom voor deze mannelijke pa- sit een plaats vrij te maken, adersom idem dito. Op de af deling interne/cardiologie bij voorbeeld. moeten per dag ge middeld zeven mensen worden verhuisd, omdat er één persoon bijkomt. Dat is vooral voor de patient die moet verkassen ver velend: hij kon net zo goed over weg met zijn kamergenoot, wordt in zijn nachtrust gestoord, omdat er 's nachts een spoedop name is. bezoekers kunnen hun familielid of vriend niet meer te rugvinden of persoonlijke spul len raken zoek. Maar ook voor de verpleegkun digen is al dat geschuif met bed den lastig Zij zijn onnodig veel tijd - gemiddeld met z'n tweeën een kwartier per bed - kwijt met het verplaatsen van de mensen. „Tijd die we liever aan iets an ders besteden", vertelt hoofd van de afdeling orthopedie/oog heelkunde. M. van Oyen. Het experiment dat voorlopig in de vierpersoonskamers van de in onze verslaggever ULST - De provincie geeft ien financiële ondersteuning in de verhuizing van Daco- lerm vanuit Heikant naar het idrijfsterrein Iïogeweg. De ge- «ente Hulst hoopte op een bij rage uit het provinciale stads- dorpsvernieuwingsfonds, at de Reynaertstad een halve •ctare grond zou schelen, egemeente Hulst beloofde Da- itherm dat het anderhalve hec- ire grond aan de Amerikaweg ijgt in ruil voor de grond en ge- juwen aan de Magdalena- raat. De producent van dak- aten en dakelementen heeft echts een hectare nodig, maar ilde compensatie voor de ge- rongen verhuizing. Daco- lerm moet zijn huidige vesti ngsplaats aan de Magdalena- raat verlaten, omdat er geen tbreidingsmogelijkheden zijn. uods edeputeerde staten onderken- in dat het bedrijf moeilijk zit isnappen ook dat verdere uit- monze verslaggever XEL - Het aantal Nederlan ds met diabetes is de laatste ren, mede door de vergrijzing, ihrikbarend toegenomen. Het iabetes Fonds Nederlands >FN) voert daarom in novem- ir opnieuw actie om het vve- mschappclijk onderzoek naar [oorzaken en gevolgen van de «kte te kunnen bekostigen, oofd fondsenwerving J. Meij- ivan het DFN verklaarde dins- ig in Axel dat de 'diabetische »t' in de nieuwe campagne utraal staat. Circa 25 procent inde diabeten krijgt namelijk roeg of laat te maken met een itsteking aan voet of been. sijer was naar Zeeuwsch- laanderen gekomen omdat het ide grensregio steeds moeilij- r wordt om collectanten te en en. De komende jaren moet itDFN het in Zeeuwsch-Vlaan- ren wellicht met 100 collec- inten minder doen dan vorig ar „Zeeuwsch-Vlaanderen $mt duidelijk een uitzonde- p?spositie in het land in", zegt ■üjer. ..in de meeste andere re- os is het potentieel aan vrijwi- srs op zijn minst stabiel geble et Maar in Sluis. Breskens. i!st, Clinge. Sluis. Sas van ■Bt en enkele andere Zeeuws- fcamse kernen hebben we op tmoment geen collectanten." ieen doorstroming fcjer geeft aan dat er in kuwsch-Vlaanderen geen torstroming is die zorgt voor jnonze verslaggever U.MSLAG - De inwoners van oamslag zullen moeten leren n'en met de door het uitrijden mest veroorzaakte stan- »verlast. Gedeputeerde staten Zeeland lieten dindag we- 01 geen reden te hebben om op f treden tegen het uitrijden J" dierlijke mest, zolang de wdelijke regelgeving niet '"rden overtreden. 1 p de Mul uit Zaamslag trok ^Ss aan de bel omdat hij vindt de stankoverlast door het strijden van mest de laatste ja- to aanzienlijk is toegenomen staan ze met enkele tank afdelingen interne/cardiologie en orthopedie/oogheelkunde wordt gehouden, is dan ook vooral bedoeld om de kwaliteit van de zorg te verbeteren „Het is geen doel. geen beleid, maar een middel om tot. die kwaliteits verbetering te komen", aldus Van Oyen. „Bij de opname van de patiënt hoeft alleen naar de aandoening en niet. naar het ge slacht worden gekeken De plan ning verloopt zo soepeler." J. Hogendoorn. hoofd van de af deling interne/cardiologie, er kent dat sommige mensen er problemen mee zullen hebben om met iemand van het andere geslacht op één kamer te liggen. „Bij jongeren onder de twintig jaar. ouderen of mensen met een bepaalde geloofsrichting kan ge mengd verplegen gevoelig lig gen. Voor degenen die kenbaar maken daar bezwaren tegen te hebben, wordt echter een uit zondering gemaakt." Projectcoördinator A. de Bak ker is positief gestemd over de proef. „Een aantal ziekenhuizen in Nederland werkt al langer met gemengd verplegen. Patiën ten en personeel zijn enthou siast. De sfeer op de afdelingen verbetert." Het experiment heeft echter ook een keerzijde, denkt Van Oyen. „Het zou kunnen dat er juist meer verhuisd gaat worden Ver pleegkundigen zullen eerder ge neigd zijn om leuke combinaties tussen mensen te zoeken. Maar hoe dan ook, het heeft altijd een meerwaarde: de zorg voor de pa- tiénten gaat er op vooruit." Patiénten kunnen bij vertrek op een enquêteformulier aangeven hoe het gemengd verplegen is bevallen Over een half jaar wordt bekeken of op meer afde lingen mannen en vrouwen door elkaar komen te liggen. breiding te veel (geluids lover- last van af en aan rijdende vrachtwagens gaat geven. Aan de andere kant heeft het Hulster gemeentebestuur zelf milieuver gunningen verleend en nog be gin dit jaar een bouwvergunning voor een nieuwe loods afgege ven. Dacotherm is pas anderhalf jaar geleden op de huidige loca tie begonnen en - hoewel de on stuimige ontwikkeling mis schien niet te voorzien was - de gelden uit het stads- en dorps ontwikkelingsfonds zijn bedoeld voor verplaatsingen van oudere ondernemingen. B en w van Hulst waarschuwden de gemeenteraad in augustus al dat 'de grondruil' de gemeente ongeveer een ton ging kosten. 'Gelet op het belang van de ver plaatsing' vond het college dat echter redelijk en de raad ging daarmee akkoord. Desalniette min blijft het 'jammer' dat de provincie niet financieel bij springt, verklaarde wethouder G. van de Voorde (ruimtelijke or dening) dinsdagmiddag. nieuwe collectanten. Dat is waarschijnlijk een gevolg van de geïsoleerde ligging van de regio. „Als er elders in het land een col lectant wegvalt is het meestal makkelijk een opvolger te vin den. Ook als deze veertig kilo meter verderop woont hoeft dat geen probleem te zijn, want in te genstelling tot Zeeuwsch-Vlaan deren hoeft er meestal geen ri vier te worden overgestoken." De actie van het DFN wordt dit jaar van 13 tot en met 19 novem ber gehouden en het campagne thema is de 'diabetische voet'. Voetproblemen ontstaan door bloedvatafwijkingen, zenuwaf wijkingen of door een combina tie van beide. In 1988 moesten ruim 3700 Nederlandse diabetes patiënten in een ziekenhuis wor den opgenomen wegens compli caties aan de voet. „Door de ge voelloosheid van de voetzenu wen worden wondjes niet opge merkt". legt Meijer uit. „En door de verminderde bloeddoorstro- ming in de voeten kan een on schuldig wondje uitgroeien tot een flinke ontsteking. Soms moet er zelfs geamputeerd wor den om de bloedsuikerwaarde weer op het goede niveau te brengen. Mensen met diabetes kunnen echter een heleboel pro blemen voorkomen door hun voeten elke dag te controleren op wondjes." Wie wil collecteren voor het DFN kan zich aanmelden bij T. Hoek, Margrietstraat 11 in Hei kant. wagens tegelijk bij de Otheense kreek", zegt De Mul. „En die wa gens moeten allemaal hun mest kwijt op hetzelfde kleine stukje grond." Gs verklaarden dinsdag dat er nu eenmaal altijd stank ont staat bij het uitrijden van mest en dat de provincie niet kan in grijpen zolang de landelijke re- geiing niet wordt overtreden. Deze regeling schrijft onder meer voor dat de dierlijke mest direct moet worden ingewerkt en dat het spul in het weekeinde niet mag worden uitgereden. Gs adviseren De Mul om de politie te waarschuwen als hij ver moedt dat de landelijke regels met voeten worden getreden. RETRANCHEMENT - Een restaurant aan de Markt in Retranchement brandde dinsdagmorgen even voor zessen geheel uit. De restauranthouder, zijn vrouw en kind (die boven het eethuis in het woongedeelte sliepen) schrokken wakker en konden op tijd vluchten. Het restaurant werd totaal vernield en de rest van het pand liep aanzienlijke rook- en waterschade op. Het schadebedrag, en de oorzaak van de brand, waren dinsdagmiddag nog onbekend. De technische recherche stelt een onderzoek in. foto Charles Strijd In de verkeerstuin op het grote schoolplein van de obs aan de Julianastraal in Breskens passen leerlingen hun theoretische kennis op de praktijk toe. foto Charles Strijd Kinderen kunnen praktijksituaties nabootsen van onze verslaggever BRESKENS - Wat de gemeen te Oostburg na jaren zoeken, plannen maken en praten niet is gelukt, is een peuleschil ge bleken voor de openbare ba sisschool (OBS) in Breskens. Op initiatief van de medezeg genschapsraad en leraar J. van Loon is op het grote schoolplein aan de Juliana- straat een verkeerstuin aan gelegd, waar praktijksitua ties kunnen worden nage bootst. Het traject is in principe be doeld voor leerlingen van de OBS, maar kan ook worden gebruikt door andere scholen in de omgeving, aldus direc teur P. Loonen. „Als daar be langstelling voor is, valt er na onderling overleg wel iets te regelen." De tuin wordt don derdagmiddag 27 oktober om drie uur officieel geopend door gedeputeerde J. Hennekeij en voorzitter A. Lodder van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZi. Veertig wisselbare verkeers borden. ongelijkwaardige- en voorrangskruisingen. fiets-, voet- en zebrapaden en zelfs een heuse autoweg moeten de kinderen wegwijs maken in het woud van verkeersregels. „We hebben de tuin zo ontwor pen dat alle denkbare proble men en gangbare omstandig heden kunnen worden ge creëerd. Daarbij is ook de poli tie geraadpleegd", zegt voor zitter A. Cardon van de mede zeggenschapsraad. Subsidie De aanleg en omlijsting van het met wegenverf getrokken traject kostte ruim veertien honderd gulden. De helft van dat bedrag wordt in de vorm van een projectsubsidie be taald door de werkgroep -25 procent verkeersslachtoffers' van het ROVZ. Uit het school fonds van de Bressiaanse ba sisschool komt het overige geld. „De theorie-verkeerslessen werden steeds in het platte vlak gegeven", vertelt Loonen over het ontstaan van het plan voor de tuin. „Aan de hand van foto's en kdarten moest je kinderen een en ander bij zien te brengen. Dat is vooral voor de jongere groepen moeilijk te bevatten. Als je dan een grote speelplaats bij je school hebt liggen, is dat een prachtige plek om de praktijk en theorie op een duidelijk herkenbare manier te oefenen. Alles in het kader van de verkeersveilig- heidactie '-25 procent Trapauto's Zowel de kleuters als de ou dere groepen worden in de tuin losgelaten. Voorlopig ge beurt dat voornamelijk op de eigen fiets of lopend. De be doeling is in een later stadium ook een aantal trapauto's aan het verkeersbeeld toe te voe gen. De gemeente Oostburg is on der aanvoering van oud-wet houder A. de Feijter jaren in de weer geweest om een centrale verkeerstuin te realiseren. Verschillende plannen liepen om uiteenlopende redenen stuk. Ook de laatste poging (in 1991) om een mobiele piste te huren van de Oost-Vlaamse Provinciale Verkeerseenheid kwam niet van de grond. Theater Stadsschouwburg - do 13 okt. om 20 uur: De Meid door Het Vervolg: wo 19 okt om 20 uur: De Sprookjes van Grimm door De Tijd. De Dijk - vr. 14. za. 15. zo. 16 okt. om 20 uur: Revue t Is deur An- toon da me goan!' door de Zon nestraal. De Werf - wo. 12. do. 13, vr. 14 okt, om 20.30 uur: Contrarie, theaterproject met jongeren- Korrekelder - vr. 14. za. 15 okt om 20.30 uur: Het is pas erg als niemand lacht, cabaret door Dennis Nowé. Concerten Cactus Club - wo 12 okt. om 21 uur: El Romano: do. 13 okt om 21 uur Kiti na Mesa: za. 15 okt. om 22 uur: Nuevo Boogaloo. Stadsschouwburg - vr. 14 okt. om 20 uur: Johan Verminnen met Alles Leeft' Belfort - wo. 12. za. 15, zo. 16 okt. om 14.15 uur: Beiaardconcert. Jos. Rvelandtzaal - za 15 okt, om 20 uur: Gemengd koor Ani- mato. De Biekorf- za. 15. zo. 16 okt. om 20 uur: Scoutsharmonie Sint Leo-Brugge. Dans Stadsschouwburg - za. 15 okt, om 20 uur: Danstheater Aglaja. Varia Dijver - za. 15. zo. 16 okt. van 10 tot 18 uur: Folkloremarkt. Films Kennedycomplex (info.tel.: 00.32.50.33.20.70) Kennedy 1 - Forrest Gump. dag. om 20 uur, vr. za. zo. ook om 22.40 Theater KNS-wo. 12, do. 13. vr. 14, za. 15 okt. om 19.30 uur, zo. 16 okt. om 15 uur: Een ideale echtgenoot door het Nederlands Toneel Gent. Vooruit - wo. 12, do. 13 okt. om 20 uur: Monoloog geterroriseerd II door Compagnie De Koe; vr. 14, za. 15 okt. om 20 uur: De Laat- sten door T.G. Stan; wo. 19 okt, om 20 uur: Carrousel door het Kaaitheater. Nieuwpoortteater-vr. 14, za. 15 okt. om 20.30 uur: Crème au beurre door Drie Vingers; wo. 19 okt. om 20.30 uur: Contrarie. Concerten Logos Tetraeder - di. 18 okt. om 20 uur: Sam Ashley, live electro nics. Democrazy - di. 18 okt. om 21 uur: Trashwomen. Festivalhal Bijloke-Abdij - za. 15 okt. om 20 uur: Symfonisch orkest van de Vlaamse opera speelt werken van Maurice Ra- vel, Karol Szymanowski, Pjotr Iljitsj Tsjaikovsky. Vlaamse opera - vr. 14 okt. om 12.45 uur: Ensemble Aquarius. Vooruit - do. 13 okt. om 20 uur: Het Blindman Kwartet; vr. 14 okt. om 22 uur: Grupo Kari de Cuba/Dj Pedro de la Cantina; di. 18 okt. om 20 uur: Tim Berne's Caos Totale. Kon.Muziekconservatorium - wo. 12 okt. om 19.30 uur: Litouws Filharmonisch orkest. Opera Vlaamse opera - di. 18 okt. om 19.30 uur: Don Giovanni met Jef frey Black, Urban Malmberg. uur. za zo. wo. ook om 14.30 uur. zo. ook om 17.15 uur. Kennedy 2 - Natural born kil lers. 16 jr. dag om 20 uur. vr. za zo ook om 22.30 uur, za zo. wo. ook om 14.30 uur. zo. ook om 17.15 uur. Kennedy 3 - True lies. zelfde uren als Kennedy 2. Kennedy 4 - Speed. vr. za zo. ma. 20 uur. za. zo. ook om 14.30 uur. zo ook om 17.15 uur; Four weddings and a funeral, vr. za. zo. om 22.30 uur. Chaplin - Belle Epoque, wo. om 22.30 uur Van Ecyk - Soleil Trompeur. do. om 20 uur. Films Beverly (info, tel.:00.32.50.620.620) Beverly 1 - Forrest Gump, al. dag. om 20 uur, vr. za. zo. ook om 22.30 uur. za. zo. wo. ook om 15 uur, za zo ook om 17.30 uur. Beverly 2 - Natural born killers. 16 jr. zelfde uren als Beverly 1 Beverly 3 - True lies, zelfde uren als Beverly 1 Beverly 4 - Wolf. dag. om 20 uur; Speed, vr. za. zo. om 22.30 uur. za. zo wo. ook om 15 uur, za. zo. ook om 17.30 uur Scharpoord - Dances with wol ves. ma om 20.30 uur. Theater De Herbakker - do. 13 okt. om 20.30 uur De Sprookjes van Grimm door De Tijd Hillevi Martinpelto, Barbara Madra. Randall Reid-Smith, Gabriele Rossmanith. Thierry Félix. Harry Peeters, het Symfo nisch orkest en het koor van de Vlaamse opera Films Nieuwpoortteater - Man to man (video), ma. om 20.30 uur Decascoop (info. tel.:00.32.92.25.48.38) Natural bom killers, 16 jr. 14.30. 17, 20, 22.30 uur; Color of night, 16 jr. 14.30,17, 20, 22.30 uur; Rea lity bites, 14.30, 17, 20. 22.30 uur; Forrest Gump, 14.30.17,20. 22.30 uur; Sugar Hill, 16 jr. 22.30 uur, zo. ook om 17 uur; Wolf. 14.30,17. 20, 22.30 uur; Leon, 16 jr. 17.20 en 22.30 uur. do vr. za niet om 17 uur, zo. vr. niet om 20 uur; True Lies. 14.30, 17. 20. 22.30 uur; Re naissance man, vanaf za. om 20 en 22.30 uur, zo. ook om 14.30 en 17 uur; The client, 14 30, 17. 20. 22.30 uur. do. vr. niet om 20 uur; Speed, 14.30,17,20,22.30 uur. do. vr. niet om 22.30 uur; Beverly Hills Cop 3. 20 uur, do. vr. za. zo. ook om 17 uur; Four weddings and a funeral, 17, 20 en 22.30 uur. do. vr. niet om 22.30 uur. ma. di. ook om 14.30 uur; The aristo- cats. 14.30 uur. Studio skoop (info.tel.: 00.32.92.25.08.45) Fresa y chocolate, 15.17.30.20 en 22.30 uur; Soleil trompeur, 15 en 20 uur: Midnight cowboy. 17.45 en 22.45 uur; Nikita, 17.30 uur; Ladybird - Ladybird, 15. 20 en 22 uur; What's eating Gilbert Grape?. 15. 20 en 22.30 uur, Four weddings and a funeral. 17.3C uur; Touched en Strange fish, di om 22.30 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het ministerie van economische za ken verzocht om de gelden die het departement eerder reser veerde voor de uitvoering van het Plan van Aanpak Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen vei lig te stellen voor de toekomst. Tot nu toe kende het ministerie 239.000 gulden toe voor de uit voering van specifieke projec ten. In totaal had het ministerie voor het ROM-project een bij drage van 850.000 gulden gere serveerd. Gs willen verder met de uitvoe ring van het project en dat niet alleen. Zij willen ook van het mi nisterie de zekerheid hebben dat de resterende zes ton ook nog aan te wenden valt. Over een deel van de gereser veerde gelden (60.000 gulden) wil het provinciebestuur op zeer korte termijn kunnen beschik ken. Met dit geld wordt de pro jectmanager volgend jaar be kostigd. Daarnaast wensen gs vaart te zetten achter de inrich ting van nieuwe haven- en indus trieterreinen op de Axelse Vlak te en in de Autrichepolder noor delijk van Westdorpe. Een werk groep is momenteel bezig met het uitwerken van de plannen. Voor de daadwerkelijk uitvoe ring is ook rijkssteun nodig. Dit jaar nog denkt de stuur groep. belast met de uitvoering van het Plan van Aanpak Ka naalzone, de bedrijventerreinen zuidelijk van de kern Sas van Gent opnieuw te kunnen inrich ten en te kunnen starten met een pilotstudie naar de ontwikke lingsmogelijkheden van de westelijke kanaaloever, ten noorden van Sluiskil. Voor deze studie is een bedrag nodig van 100.000 gulden. Voorts staan voor 1995 op de rol: de herinrichting van bedrijfster reinen noordelijk van Sas van Gent, een nader onderzoek naar een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen ter hoogte van Sluiskil en een studie naar de mogelijkheden om het kanaal bij Sluiskil te verdiepen zonder dat dit ten koste gaat van de woonfunctie van de kern. Voorstelling kindertheater Samba Salad in Oostburg OOSTBURG - Met de voorstel ling Razmataz is de kinderthea tergroep Samba Salad van plan zaterdag 12 november het Le- deltheater in Oostburg op z'n kop te zetten. Het optreden be gint om 14 uur. Razmataz is een kolderiek en swingend theater-liedjespro gramma. De spelers Herman Link, Rita Invy en Sherwin Ki- rindongo maken daarbij gebruik van zang, muziek, mime en ko medie. Het festijn vindt plaats in het kader van de regionale thea terdag. bedoeld voor de jeugd van zes tot en met twaalf jaar. De organisatie is in handen van de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jongerenwerk (SJC) West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Toegangskaarten zijn In de voorverkoop te verkrijgen bij de receptie van het gemeentehuis in Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 29