Havenbedrijf Gent pakt fors uit krant Buys Ballot College in Goes viert nieuwbouw Straatverkoop in Middelburgse Lange Delft verleden tijd Vernieuwd hart Bruinisse geopend 'Vroeger sloot school meer aan op gezin' School De Zeester in Meliskerke krijgt geen hek om plein Ik lees de in de klas streek 14 Miljoenen voor oevers Kanaal Gent-Terneuzen en infrastructuur havengebied WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 van onze verslaggever GENT - Het Havenbedrijf van de Stad Gent verwacht volgend jaar zowel op de linker- als de rechteroever van het Kanaal Gent-Terneuzen voor in totaal ruim 20 miljoen gulden te inves teren. Daarbij gaat het voorna melijk om aankoop van terrei nen. Daarnaast worden - in nau we samenwerking met het Vlaams Gewest - nog eens enke le honderden miljoenen gul dens geïnvesteerd in de infra structuur in het havengebied: het Grootdok. het Siflerdok en het Petroleumdok worden on derhanden genomen. Belangrijkste troef is echter de aanleg van het Kluizendok, de eerste insteekhaven op de westelijke kanaaloever. Sche pen van de haven Raoul Wijnak ker beschouwt dat project als het belangrijkste succes tijdens zijn (bijna) afgelopen bewind speriode. Hij spreekt van 'een historische beslissing voor de haven en voor mij persoonlijk, na zes jaar vechten'. De Vlaamse regering legt voor de aanleg ruim 200 miljoen guldenm op ta fel; Gent draagt iets meer dan 50 miljoen bij. Volgens Wijnakker zal het nieuwe dok de hele regio een enorme impuls geven. In ha venkringen wordt verwacht dat het mogelijk moet zijn met de in gebruikname van het Kluizen dok, overigens in fasen, de capa citeit van de goederenoverslag uit te breiden met 8 miljoen ton. Wijnakker denkt vooral aan nieuwe autotrafieken, bospro- dukten. aan kolen en verder aan de meest uiteenlopende cargo. Bij het bepalen van de diepte Dief heeft spruitjes lief AXEL - Spruitjes staan bij veel mensen in een kwade reuk. Niet ieder een heeft echter een he kel aan spruitjeslucht, ontdekte een 42-jarige Axelse dinsdag. Een lief hebber bleek de afgelo pen week ongevraagd zo'n tweehonderd kilo groene kropjes te heb ben gerooid op haar ak ker aan de Eerste Ver korting. van het dok (18 meter. 4.5 kilo meter lengte, waarvan 1,2 kilo meter langs het kanaal) wordt al rekening gehouden met de afme tingen van de nieuw te bouwen zeesluis bij Terneuzen. Sluizenconiplex In Gentse havenkringen wordt de aanleg van het Kluizendok, waarmee volgend jaar wordt be gonnen, als een uiterst belang rijk argument voor een miljoene ninvestering in het nieuwe slui- zencomplex èn aanpassing van het kanaal beschouwd. Direc teur-generaal André de Wilde van het Gentse Havenbedrijf Gemeenten op Schouwen leggen in Den Haag kritiek fusie uit van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenten Westerschouwen en Bruinisse zullen op korte ter mijn een gesprek aanvragen met de staatssecretaris van bin nenlandse zaken. Daarin zullen zij opnieuw hun standpunten met betrekking tot de gemeen telijke herindeling duidelijk maken. Of ook de gemeente Dui- veland, die eveneens tegenstan der is van de vorming van één gemeente Schouwen-Duive- land meegaat naar Den Haag. wilde waarnemend burgemees ter G. Hokken dinsdag niet be vestigen. De gemeenten Bruinisse en Dui- veland, die nog steeds graag sa men willen gaan. willen voor 1 ja nuari 1995 duidelijkheid hebben over de kans van slagen daar van. Ziet dat er niet positief uit, dan zullen de pogingen worden gestaakt en zullen de twee zich bij de vorming van één gemeen te Schouwen-Duiveland neer leggen. Westerschouwen wil zich in januari eventueel opnieuw be raden. Om het. protest bij de staatsse cretaris in goede banen te lei den. zal Westerschouwen een ex tern deskundige inschakelen. Die zal de gemeente moeten be geleiden bij de gang naar Den Haag. Ook zullen de standpun ten van de politieke partijen worden gepolst. van onze verslaggever MIDDELBURG - De vijf stand plaatsen voor de verkoop van zelfgemaakte sieraden, schilde rijen en posters in de Lange Delft te Middelburg verdwij nen. Met ingang van 1 januari 1995 verleent de gemeente geen vergunningen meer. Aanleiding daarvoor zijn onder meer klach ten van winkeliers in het cen trum. Zij krijgen allerlei beper kingen opgelegd bij hun uitstal lingen, terwijl de gebruikers van deze zogeheten grondplaat- sen minder belemmeringen hebben. In de huidige Algemene Plaatse lijke Verordening bestaat een ontheffingsmogelijkheid om op straat een standplaats in te ne men. Sinds jaar en dag vindt die verkoop plaats in de Lange Delft, onder meer voor Vroom en Dreesmann. Burgemeester en wethouders stellen de gemeen teraad voor die ontheffingsmo gelijkheid te schrappen. De gemeente probeert al enige tijd - onder meer na klachten van voetgangers - het grote aan tal uitstallingen en reclame-ui tingen in de binnenstad te be perken. Niet inpasbaar Binnen dat uitstallingenbeleid passen de standplaatsen in de Lange Delft niet meer De plaat sen zijn oorspronkelijk bedoeld voor bijvoorbeeld scholieren die hun zelfgemaakte spulletjes pro beren te verkopen. In de prak tijk blijkt echter dat de plaatsen worden ingenomen door profes sionele verkopers. Op de regulie re weekmarkt zijn twee kraampjes bedoeld voor poster verkopers. maar die blijven leeg HULST Reynaertmars - De buurt vereniging Den Dullaert uit Hulst houdt zaterdag 29 oktober voor de veertiende keer de Rey naertmars. een wandeltocht langs de mooiste plekjes in Hulst. De wandelaars kunnen 7, 15. 25 of 40 kilometer lopen. Alle routes lopen over de wallen, langs of door de Graauwse, de Gentse, de Keldermans en de Dubbele Poort en over de Linie- dijk. De wandelaars die 25 of 40 kilometer aandurven, kuieren ook door de omliggende polders en de waterleidingbossen tussen Clinge en Sint Jansteen. De startplaats voor alle wandelin gen (aanvangstijd 8.30 uur) is 't Sportcafë aan de Tabakstraat. vindt dat het nieuwe dok vooral gebruikt moet worden voor het aantrekken van nieuwe bedrij ven. „We moeten als haven van Gent zoeken naar een grotere verscheidenheid van activitei ten. Dat houdt echter ook het ge vaar in dat multinationals, die in andere havens hun hoofdactivi teit hebben, hier alleen kiezen voor een vestiging. Dat is niet in teressant." Wijnakker: „We moeten geen activiteiten van andere Belgische havens afsnoe pen en evenmin huidige bedrij ven herlokaliseren." Directeur- generaal De Wilde vindt dat het geld voor de nieuwe, 120.000 tonssluis bij Terneuzen op tafel moet worden gelegd door de Vlaamse regering. De begroting '95 van het Haven bedrijf is met 1,1 miljard frank overigens sluitend. omdat de igoedkopere) plaatsen in de Lange Delft aantrekkelij ker zijn. Verder is gebleken dat er voort durend problemen zijn over de juiste plek en de omvang van de plaats. Controle daarop levert volgens het college van b en w slechts een tijdelijke verbete ring op. Doordat de ruimte stel selmatig wordt overschreden ontstaan problemen voor voet gangers en rolstoelgebruikers. Winkeliers in de Lange Delft kla gen over het ontbreken van een vrije toegang naar hun winkel. Bovendien vinden zij de grond- verkoop geen fraai gezicht. Voowaardelijke straf beloont afkickende dief van een medewerkster MIDDELBURG - Na een carriè re' van 23 jaar als heroïnege bruiker is een 39-jarige Middel burger sinds een halfjaar bezig met afkicken van het middel dat tot dusver zijn leven beheer ste. Dinsdag stond hij voor de politierechter in Middelburg om af te rekenen voor een reeks diefstallen die hij vorig jaar pleegde om aan geld te komen voor drugs. Ook was hem mis handeling van zijn echtgenote ten laste gelegd. Een begeleider van het afkick centrum waar de man verblijft meldde dat. als alles goed gaat. de Middelburger nog een jaar heeft te gaan. waarbij hem gelei delijk steeds meer vrijheden worden toegestaan. Ook na het voltooien van het programma blijft het instituut nog waken over zijn cliënten. Officier van justitie mr D. van der Bel eiste een geheel voor waardelijke straf van vier maan den om het afkickprogramma niet te doorkruisen. Als bijzon dere voorwaarde eiste hij dat de man in het afkickcentrum moet blijven zolang de leiding dat no dig vindt. Dat laatste punt was voor de Middelburger moeilijk verteerbaar. „Ik ben er vrijwillig naar toe ge gaan". betoogde hij, „maar het zou kunnen dat er iets met mijn vrouw of met de kinderen ge beurt waardoor ik tegen het ad vies van de leiding in iets zou moeten gaan doen." Politierechter mr A. M Jans- sens-van Kampen: „U bent nu bijna veertig: als u nu stopt te kent u uw eigen doodvonnis." Haar uitspraak was conform de eis van de officier. Het havengebied in het opgeknapte centrum van Bruinisse. foto Willem Mieras van onze verslaggever BRUINISSE - De vernieuwde dorpskern van Bruinisse is giste ren. dinsdag, officieel geopend door wethouder W. W. Jumelet van openbare werken. „Het hart heeft een noodingreep onder gaan en functioneert weer uitstekend. De patient is gezond ver klaard". zei de wethouder. Begin jaren tachtig nam de ondernemingsvereniging van Brui nisse het initiatief tot de herinrichting. De winkels waren slecht bereikbaar en er was een groot gebrek aan parkeerruimte. De ondernemers gaven het Gecoördineerd Instituut Midden- en Kleinbedrijf opdracht tot het schrijven van een rapport met mo gelijke oplossingen. Het rapport voorzag een ingrijpende herinrichting in vier fasen. In 1987 werd begonnen met het opknappen van de Nieuwstraat, de winkelstraat van het dorp. Daarna volgde het kerkplein, de Korte en Lange Ring en de Dominee Waardenburgstraat. Het bouwplan werd afgerond met het aanpakken van het gedeelte Oudestraat-Havendijk. De nieuwe dorpskern kostte anderhalf miljoen gulden. Jumelet: „Een ingrijpend bedrag voor een ge meente als Bruinisse." De provincie betaalde een half miljoen gulden. Volgens burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse komt er overi gens geen einde aan de verfraaiing van zijn dorp, want: „Deze oplevering is geen eindstation, maar slechts een tussenstation." Leerlingen van het Goese Buys Ballot College voeren een springact op tijdens de feestelijke opening van het nieuwe schoolgebouw. foto Willem Mieras GOES - De christelijke scho lengemeenschap voor be roepsonderwijs Ter Welle in Goes heeft nog slechts zeer vaag zicht op uitbreiding van het hoofdgebouw en renova tie van het pand aan de Beu kenstraat. Hoewel de school in de jaren tachtig als eerste zich achter een gemeentelijk huisvestingsplan voor het to tale voortgezet en beroepson derwijs in Goes schaarde, staat ze nog steeds met lege handen. Burgemeester drs D. J. van der Zaag hoopt dat het ministerie nu eindelijk eens over de brug komt met de benodigde miljoenen. Hij slaakte die hartekreet dins dag tijdens de opening van het nieuwe schoolgebouw van het christelijke Buys Ballot College voor voortge zet onderwijs. Voor het Buys Ballot College geldt in dit geval: de laatsten zullen de eersten zijn. Deze scholengemeenschap haakte als laatste aan bij het gemeen telijk integraal huisvestings plan. maar zit inmiddels aan de Bergweg in een gloednieuw gebouw met onder meer drie gymzalen en veertig lesloka len. Na de fusie van de De Ca- sembroot-mavo met het Christelijk Lyceum voor Zee land (dat werd het Buys Bal lot College), liet Ter Welle zich min of meer verleiden tot overname van het mavo-ge- bouw aan de Beukenstraat. De scholengemeenschap had dringend behoefte aan meer ruimte door de komst van de nieuwe opleiding Sport en Be wegen. Het ministerie van on derwijs en wetenschappen stelde destijds renovatie en uitbreiding van het pand in het vooruitzicht. In Zoeter- meer werd op enig moment zelfs gerept van totale nieuw bouw voor Ter Welle. Beloftes Beide beloftes zijn nog niet nagekomen. Daarom zit Ter Welle nog steeds op drie ver schillende locaties in Goes: aan de Bessestraat, de Beu kenstraat en in de Christina- school aan de Westwal. Daar bij voldoet het Casembroot- gebouw allang niet meer aan de huidige onderwijskundige eisen. Bovendien is het te klein. Burgemeester drs Van der Zaag stelde dinsdag na af loop van de ceremonie in het Buys Ballot College vast dat voor Ter Welle de druiven zuur zijn. De scholengemeen schap voor beroepsonderwijs mag op termijn vermoedelijk wel uitbreiden op het terrein aan de Bessestraat en renova tie van het voormalige mavo- pand, maar wanneer is ondui delijk. „Het ministerie noemt geen jaartal en ook staat deze toezegging nog niet zwart op wit", aldus Van der Zaag. De aanvraag van Ter Welle staat wel bijna bovenaan op de prioriteitenlijst van het mi nisterie. Met het bouw- en re novatieplan is tien tot vijftien miljoen gulden gemoeid. In het Buys Ballot College was het dinsdag natuurlijk groot feest. Een prachtig ge bouw op de plaats waar de vo rige school stond. Tijdens de sloop en de nieuwbouw moes ten docenten en leerlingen zich behelpen in barakken aan de Patijnweg en een pand aan de Van Dusseldorpstraat. Leerkrachten van het huisca baret brachten de ontberin gen in sketches en een eigen filmproduktie nog eens onder de aandacht. Ook oud-docen ten lieten zich van hun thea trale kant zien, terwijl leerlin gen voor muzikale intermez zo's zorgden. Hoewel burge meester Van der Zaag de school officieel opende, werd de handeling verricht door leerlingen van het spring- team. Die duikelden dwars door een met foto's opgetuigd doek heen en gaven vervol gens een demonstratie acro batische gymnastiek. De ope- ningsfestiviteiten op het Buys Ballot College gaan deze week nog door met onder meer een musical, wedstrij dendag en feestavonden foto Willem Mieraj Meester Blok 40 jaar voor de klas Politiehonden scoorden hoog van een medewerker MIDDELBURG - Er is veel kwaliteit in huis bij de Zeeuwse afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereni ging. Tijdens een keuring voor de certificaten Politiehond I en Objectbevvakingshond slaagde het merendeel van de combina ties met lof. De keuringen wer den zaterdag gehouden op het terrein van de Politiehonden vereniging Walcheren in het Sloegebied. Mede door het fraaie weer was er een redelijke publieke belangstelling voor het evenement. De keuring werd verricht door de heren Van Oorschot. Leen- ders en Thijssen. geassisteerd door de pakwerkers Antonisse en Visser. Uitslag Politiehond I totaal te beha len punten 435): A. Soetewey. Yerse- ke met Mechelse herder reu Robby, 419 punten, certificaat met lof. A. Rijsdijk. Fijnaart met Mechelse her der reu Breston, 421 punten, certifi caat met lof. M Droogers, Oud-Vos- semeer met Mechelse herder reu Ka zan, 357 punten. Certificaat Objectbewakingshond (max. te behalen punten 356): A. Westdorp. Heinkenszand met Me chelse herder reu Django. 353 punten certificaat met lof en 25 punten voor de schijnaanval C. Vael. Graauw met Mechelse herder teef Tanja 345 punten certificaat met lof en 24 pun ten voor de schijnaanval. Schap wacht met investering in installatie voor waterzuivering van onze verslaggever HULST - De verontreinigings heffing van w aterschap Hulster Ambacht verhogen met een tientje per vervuilingseenheid, is een beetje te veel van het niet zo goede, vindt de commissie middelen. Een investering van anderhalf miljoen gulden om defosfatering en stikstofverwij- dering mogelijk te maken bij de rioolwaterzuiveringsinstalla tie Hulst moet daarom nog maar even wachten. Het waterschap is al een eind op streek met maatregelen voor het onttrekken van fosfaat uit het water. De regels voor stikstof verwijdering worden waar schijnlijk pas de komende jaren aangescherpt, zodat nog even gewacht kan worden met de in vesteringen. Op de korte termijn levert uitstel echter een minder sterke stijging van de verontrei- nigsheffing op (zeven in plaats van tien gulden omhoog per ver vuilingseenheid). De algemene vergadering houdt vandaag, woensdag, vanaf negen uur een bijeenkomst in het waterschaps kantoor aan de Hogeweg. van onze verslaggever KAPELLE - Co Blok, directeur van christelijke basisschool 't Honk in Kapelle, zegt het met een verontschuldigend glim lachje. „Ja, hier zeggen de kin deren nog meester en juf tegen ons." Maar de 58-jarige Blok - bebrild, grijs haar en gestoken in donkerblauwe trui - denkt niet dat ze er slechter van wor den. Immers: een beetje disci pline kan geen kwaad, al is hij blij dat de tijd wat dat betreft niet stilstaat. „Vroeger was het 'voorwaarts mars, hoofd der colonne links, hoofd der colonne rechts' met de klasjes. Dat schrikbeeld uit mijn kindertijd zit er nog steeds in", zegt de 58-jarige die nu precies veertig jaar voor de klas staat. Een in onderwijskringen zeld zaam jubileum, recentelijk op school gevierd met een 'muziek je en een borreltje'. Blok begon in '54 als invaller op een school in Waarde. Achttien jaar was hij toen. Na zijn invalpe- riode volgde spoedig een vaste aanstelling elders en sinds '74 werkt hij in Kapelle, bij 't Honk. „Nu ben ik directeur ja, zoals dat tegenwoordig heet." Ontbijt-tv Onnoemlijk veel is er veranderd in het onderwijs, sinds 1954. Neem nu de kinderen, om toch iets te noemen. Die zijn steeds minder geconcentreerd volgens Blok. Het razendpopulaire me dium tv ligt daar onder meer aan ten grondslag. Fietst de direc teur 's ochtends door Kapelle richting school, dan ziet hij 'zijn' kinderen soms al voor ontbijt-t.v hangen. „Ze krijgen de wereld voor hun kiezen, maai' begrijpen vaak niet wat ze zien. Zoals met de Golf oorlog, 24 uur per dag. Daardoor voelen ze zich bedreigd, zij het misschien niet bewust." Komt bij dat de tv de kinderen weinig leert. „Wat je ziet heeft geen diepgang. Het blijft aan de op pervlakte. de kijker krijgt hapklare brokken en fantasie heb je er niet bij nodig." En de leerlingen hebben steedsi minder tijd. Na school doen ze van alles - 'paardrijden, voetbal-' len, spelletjes, tv' - waardoor! huiswerk maken in het gedrang komt. „Dan moetje vragen: 'heb je er tijd voor?'." Vroeger lag hetl natuurlijk allemaal wat eenvou-| diger. „De school sloot gewoon j aan op wat in het gezin gangbaar I was. Maar nu zegt de één 'Jam tegen z'n vader, de ander 'papa' en weer een ander 'U'. Dat maakt het ingewikkelder. Maar", zo relativeert hij, „de kin deren zijn natuurlijk niet wezen lijk veranderd. Een kind blijft een kind." Boeiend Het vak is al met al zwaarder ge worden, vindt de 58-jarige. Ei genlijk komen er alleen maar dingen bij. „Neem nu zaken als 'gezond gedrag', verkeersonder- wijs en 'sociale redzaamheid'. Daar hoorde je vroeger niet van." Maar: Blok begrijpt de noodzaak van de veranderingen in het onderwijs, gezien de snel wijzigende maatschappij. Bo vendien vindt hij de ontwikke lingen boeiend en houdt hij van zijn vak, waarvan hij nog geer. afscheid wil nemen. „Ik ga door." Waar zijn liefde voor lesgeven uit voortvloeit, weet hij overigens niet precies. „Maar ja,", zegt hij na enig nadenken nuchter, „vraag mensen waarom ze erw tensoep lekker vinden en ze we ten het ook niet te vertellen." van onze verslaggever MELISKERKE - De SGP/RPF- fractie heeft zich dinsdagavond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Mariekerke gekeerd tegen het voorstel van het college om geen hekwerk rond basisschool De Zeester in Meliskerke te plaatsen. Volgens de fractie kunnen de vernielin gen die spelende kinderen al dan niet met opzet aanrichten alleen worden teruggebracht door het plaatsen van een hek werk. Het alternatief dat A. W. Maris aandroeg - een hekwerk om het schoolgebouw in plaats van om het gehele terrein - werd door burgemeester mr B. J. van Put ten als 'nauwelijks begerens waardig' van tafel geveegd. Om dat de twee overige fracties. Ge meentebelang en CDA, instem den met de 'creatieve' en 'finan cieel aantrekkelijke' oplossing -kreeg het college toch voldoen de steun voor zijn plan. Het plein van De Zeester dient na schooltijd als speelplaats en ontmoetingspunt voor de jeugd van Meliskerke. Daarbij ont staat regelmatig schade aan het gebouw. Afsluiting van het ter rein is een mogelijke oplossing, maar zowel gemeente- als schoolbestuur voelt daar weinig voor, omdat daardoor een nutti ge voorziening in de kern verlo ren zou gaan. In plaats daarvan willen b en w de school jaarlijks ruim 1.500 gulden geven om schade te dekken en preventieve maatregelen te nemen. Dat be drag is berekend uit het geld dat de gemeente bespaart door geen hekwerk te plaatsen. Gekooid Volgens Maris is het voorstel on gunstig voor de school, omdat de totalen van de schadeclaims van de afgelopen jaren veel ho gere bedragen te zien geven. Een hekwerk rond het schoolgebouw is volgens SGP/RPF een redelijk alternatief. Het bezwaar dat de leerlingen dan worden 'gekooid' gaat volgens Maris niet op, om dat het overgrote deel van de af scheiding in de rijke begroeiing rond de school verdwijnt. De raad maakte verder weinig woorden vuil aan het verdwijnen van de cursussen kunstzinnige vorming uit het voormalige ge meentehuis in Aagtekerke. He: gemeentebestuur zegt per 1 no vember het gratis gebruik van de accommodatie door cursus leidster mevrouw J. Knoester- Buijs op, omdat zij niet bereid zou zijn de ruimte op een redelij ke wijze te delen met de CJV-bi- bliotheek. Volgens het college is er geen goed overleg mogelijk j met mevrouw Knoester, die ove rigens al jarenlang gebruik maakt van het pand. Jammer „Wij betreuren de gang van za ken in hoge mate", zei J. W. Bar- tels (Gemeentebelang) dinsdag „maar bij cultuur hoort.ook zelf- beheersing en dat ontbreekt bij de gebruikster. Daarom hebben j we begrip voor het standpunt: van het college." CDA'er W. Lou- werse sprak van 'een impopulai re maatregel die niet Mariekerks is maar wel onvermijdelijk'- „Het is jammer dat we de z op deze manier moeten beëindi gen", aldus P. Davidse (SGP.' RPF), „maar we zien geen ande re mogelijkheid." Stichting Krint in de Klas Tel. (020) 6647536 Directeur Co Blok van de Kapelse basisschool 't Honk: „De kinderei zijn natuurlijk niet wezenlijk veranderd. Een kind blijft een kind."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 28