Fiat voor afvalcentrum Zierikzee Kloosterleven en schaken in Theater Zuidplein Zwemvierdaagse in Nieuwerkerk heeft 3.250 opgebracht Bouwer woningen wil dempen sloot niet terugdraaien Gs toetsen plannen voor herinrichting van Renesse alsnog Vernieuwd hart Bruinisse geopend streek 14 Gs vegen bezwaren tegen overslagstation op industrieterrein weg stappen in WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 van onze verslaggever ZIERIKZEE - In het industrie gebied van Zierikzee mag een afvalcentrum komen. Het dage lijks provinciebestuur wil de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland (RSD) een milieube- heervergunning verstrekken. De reingingsdienst wil aan de Deltastraat niet alleen huishou delijk afval overslaan. Het is de bedoeling ook grof huisvuil en klein gevaarlijk afval van par ticulieren in ontvangst te ne men en te zorgen voor tijdelijke opslag. Het centrum krijgt te vens een was- en werkplaats en een stalling voor materieel. Een aantal van de activiteiten NIEUWERKERK - Zwemmers in het zwembad Dolfijn in Nieu werkerk hebben tijdens de zwemvierdaagse 3.250 gulden bij elkaar gezwommen. Dit geld is bestemd voor het Ronald McDonald Kinderfonds, een stichting die overal in het land bij ziekenhuizen logeerhuizen voor familie van kankerpatiën tjes bouwt. Politiehonden scoorden hoog van een medewerker MIDDELBURG - Er is veel kwaliteit in huis bij de Zeeuwse afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereni ging. Tijdens een keuring voor de certificaten Politiehond I en Objectbewakingshond slaagde het merendeel van de combina ties met lof. De keuringen wer den zaterdag gehouden op het terrein van de Politiehonden vereniging Walcheren in het Sloegebied. Mede door het fraaie weer was er een redelijke publieke belangstelling voor het evenement. De keuring werd verricht door de heren Van Oorschot. Leen- ders en Thijssen, geassisteerd door de pakwerkers Antonisse en Visser. Uitslag Politiehond I itotaal te beha len punten 4351: A. Soetewey. Yerse- ke met Mechelse herder reu Robby. 419 punten, certificaat met lof A Rijsdijk. Fijnaart met Mechelse her der reu Breston. 421 punten, certifi caat met lof. M. Droogers. Oud-Vos- semeer met Mechelse herder reu Ka zan. 357 punten. Conflict in Brouwershaven van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - De sloot die Creating Housing Accomo dation (CHA) heeft gedempt om met de bouw van achttien bun galows in Brouwershaven te kunnen beginnen, moet van het waterschap en de gemeente in oorspronkelijke staat worden teruggebracht. De voorziening die de projectontwikkelaar heeft aangebracht om de afwa tering in goede banen te leiden, zou niet aan de eisen voldoen. CHA maakte dinsdag bezwaar bij de afdeling bestuurszaken van de Middelburgse recht bank. Directeur H. R. Flipse eiste daar opheffing van de op gelegde bestuursdwang. De gemeente Brouwershaven heeft een bouwvergunning afge geven voor de bouw van acht tien luxe woningen op de hoek Grachtweg/Noorddijkstraat. In de exploitatie-overeenkomst staat dat het bouw- en woonrijp- maken van het gebied een taak is van de projectontwikkelaar. Zorgen voor behoud van be staande afwatering maakt vol gens de gemeente daarvan on derdeel uit. Het dichtgooien van de sloot zou daarmee in tegen spraak zijn. omdat die een be langrijke functie heeft bij de af watering van de achterliggende van onze verslaggeefster RENESSE - De herinrichtings plannen voor Renesse zullen door gedeputeerde staten als nog worden getoetst aan de cri teria van het Provinciaal Fonds Stads- en Dorpsvernieuwing. Ten onrechte is dit project niet eerder bij de beoordeling be trokken. Als de gemeente Wes- terschouwen de uitvoerbaar heid van het plan nader heeft aangetoond, kan eventueel een bijdrage uit het fonds worden verstrekt. Om het plan te kunnen realise ren, moet de gemeente allereerst nog een planologische procedu re opstarten. Daarbij bestaat de kans dat bezwaren worden inge diend die de uitvoering van het project in de voorgestelde vorm kunnen belemmeren. Daarnaast vindt de provincie ook de finan ciële haalbaarheid nog onvol doende aangetoond. Er zou nu een tekort zijn van tenminste 400.000 gulden. En dat bedrag zal volgens de provincie in de praktijk waarschijnlijk nog gro ter worden. Het college van gs is voorts van oordeel dat bij de bekostiging van een dergelijk project ook van ondernemers een financiële bijdrage mag worden verlangd, Zij zullen naar oordeel van de provincie zeker baat hebben bij de uitvoering van een project dat het toeristisch produkt van Renesse moet versterken. ontplooit de RSD nu in Seroos- kerke op stortplaats Schelp- hoek. Die vuilnisbelt wordt ech ter op korte termijn gesloten. Het afval dat daar op dit mo ment nog terecht komt. wordt vanaf 1995 overgebracht naar Nieuwdorp. Het is de bedoeüng dat het daarvoor noodzakelijke overslagstation te Zierikzee mei 1995 de deuren opent. Tegen de plannen voor het afval centrum bestaan de nodige be zwaren. Zo vrezen bedrijven on der meer stankoverlast, onge dierte. stof- en geluidsoverlast. Ook zou de vestiging van het af valcentrum een negatieve uit straling hebben op nabij gelegen ondernemingen. Alle bezwaren ten spijt zien gedeputeerde sta ten echter onvoldoende redenen een milieubeheervergunning te weigeren. De reinigingsdienst zelf verklaarde reeds bij een eer dere gelegenheid dat de te ver wachten stankoverlast nihil zal zijn. De elfjarige Martijn van Damme uit Oosterland mocht, omdat hij het hoogste sponsorbedrag bij elkaar had gezwommen, de che que overhandigen aan burge meester G. Hokken van de ge meente Duiveland. Martijn had zich als doel gesteld om duizend gulden bij elkaar te sprokkelen voor. zoals hij het noemde: „Een uitstekend doel." Dat lukte hem door bij een ben zinestation in Oosterland met succes klanten te benaderen. „Er hebben zelfs een heleboel Duitsers mij gesponsord", ver telde hij glunderend. „De me vrouw van de kassa vertaalde waar het voor was en ik kreeg van allemaal geld." Tevreden Chef-zwemonderwijs Martha Schipper was uiterst tevreden over het behaalde resultaat. De sponsorzwemmers zwommen in de week van 19 tot en met 23 sep tember een bedrag bij elkaar van 3008.85 gulden. De op brengst werd door de gemeente aangevuld met 241.15 gulden tot in totaal 3.250 gulden. Het sponsorzwemmen wordt jaarlijks georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB). Ieder zwembad kan zelf bepalen bepa len wanneer de baantjes worden getrokken Het was voor zwem bad Dolfijn de zeventiende keer. Dit jaar deden tachtig kinderen en vijf volwassenen mee. Burge meester Hokken prees de kinde ren voor hun inzet en dankte de instructrices voor hun inspan ning. Martijn van Damme kreeg voorts een mascotte van de KNZB aangeboden. Pn Het havengebied in het opgeknapte centrum van Bruinisse. foto Willem Mieras van onze verslaggever BRUINISSE - De vernieuwde dorpskern van Bruinisse is giste ren, dinsdag, officieel geopend door wethouder W. W. Jumelet van openbare werken. „Het hart heeft een noodingreep onder gaan en functioneert weer uitstekend. De patient is gezond ver klaard", zei de wethouder. Begin jaren tachtig nam de ondernemingsvereniging van Brui nisse het initiatief tot de herinrichting. De winkels waren slecht bereikbaar en er was een groot gebrek aan parkeerruimte. De ondernemers gaven het Gecoördineerd Instituut Midden- en Kleinbedrijf opdracht tot het schrijven van een rapport met mo gelijke oplossingen. Het rapport voorzag een ingrijpende herinrichting in vier fasen. In 1987 werd begonnen met het opknappen van de Nieuwstraat, de winkelstraat van het dorp. Daarna volgde het kerkplein, de Korte en Lange Ring en de Dominee Waardenburgstraat. Het bouwplan werd afgerond met het aanpakken van het gedeelte Oudestraat-Havendijk. De nieuwe dorpskern kostte anderhalf miljoen gulden. Jumelet: „Een ingrijpend bedrag voor een ge meente als Bruinisse." De provincie betaalde een half miljoen gulden. Volgens burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse komt er overi gens geen einde aan de verfraaiing van zijn dorp. want: „Deze oplevering is geen eindstation, maar slechts een tussenstation." sportvelden. Daarnaast zou voor genoemde actie geen ver gunning zijn aangevraagd. Flipse zei dinsdag toestemming voor demping te hebben gekre gen van een functionaris van de Centrale Dienst Gemeentewer ken. „En die is in dit geval ge machtigde van de gemeente." Daarnaast zou de inmiddels ge troffen voorziening volgens hem van betere kwaliteit zijn dan de oorspronkelijke afwatering. „We hebben er duizenden guldens in gestoken." Flipse zei niet van plan te zijn andere maatregelen te treffen. Volgens het water schap is de huidige afwatering 'onacceptabel'. „De buis is te dun waardoor een vrije doorstro ming wordt belemmerd." De president van de rechtbank doet vandaag, woensdag, uit spraak. Fancy-fair - Het welfare- werk Kloosterzande houdt za terdag 15 oktober van 10 tot 16 uur een fancy-fair in ouderen- soos Rozenhof in Kloosterzan de Tafelkleden, schilderijen, kussens, kerstspullen, kaarten en sokken worden door de welfa re-deelnemers te koop aangebo den. W. Blanckaert uit Klooster zande exposeert een aantal fo to's uit Hontenisse en omgeving. In de musical Chess is schaken een intrigerend spel van leven, dood, liefde, haat, trouw en verraad. van een medewerkster ROTTERDAM - Theater Zuid pool uit Antwerpen speelt deze maand twee toneelstukken van Hugo Claus in Theater Zuid plein. Woensdag 19 oktober brengt het gezelschap 'De Ver zoeking' en donderdag 20 okto ber 'Gebeden en Wangebeden' naar teksten van Hugo Claus en Guido Gezelle. Deze laatste voorstelling is een literaire hoogmis. „In 't vette en in 't vro me. in 't vroede, in 't zotte en in 't amoureuse", aldus Hugo Claus. 'De Verzoeking', in 1980 versche nen. is volgens Hugo Claus het proza-ffagment dat overbleef nadat hij een eerste versie van 'Het Verdriet van België' had vernietigd. Het was hem te auto biografisch, te psychologisch en te traditioneel. In kleine brokjes associatief proza ontrolt zich het met katholisicme en boetedoe ning doordrenkte (liefdeslieven van zuster Mechtild. Zij wordt door haar collegazusters in het klooster steeds meer als een last beschouwd vanwege haar slech te lichamelijke conditie- De novelle speelt zich af op een feestdag ter ere van de oude Mechtild, die al meer dan zestig jaar in het klooster vertoeft. Er wordt een receptie gehouden, waar allerlei katholieke hoog waardigheidsbekleders hun feli citaties gepaard doen gaan van stuitende clichés over gezond heid. genade, deugd, zaligheid en een lang leven. Voor Mechtild is genade toeval. Mechtilds gedachtenwereld flitst nog wel, niet haar lichaam dat ze zelf vergelijkt met een baal vol dor gras. Haar huis is schurftig, verschilfert en sterft af. Haar rug is open. haar haar valt uit. Haar gedachten worden door twee gebeurtenissen be paald. De modernisering van de kerk en haar miskraam van zes tigjaar geleden. Toen was ze met Jozef, haar bruidegom, en heette ze nog Madeleine, Madou of Ma laise. Uit protest tegen de religieuze beloften over de ziel en het eeu wige leven, die voor haar leugens en maskers, rituelen en effecten zijn, laat zij haar urine lopen tij dens de receptie. Mechtild wordt naar de WC gemanoeuvreerd, waar ze zich opsluit. Aan het slot zegt zij tegen het jongetje dat haar uit de WC wil halen: „Er zijn drie dingen. De tijd. het lijf en de veelheid. En alle .drie moet ik ze uit mezelf verjagen. Ze wegve gen als stof van een venster bank" Donderdag en vrijdag 20 en 21 oktober speelt het Koninklijk Ballet van Vlaanderen de musi cal 'Chess' van Benny Anders- son Björn Ulvaeus en Tim Ri ce Het is een stormachtig, muzi kaal verhaal, waarbij kennis van het schaakspel niet nodig is. Het gaat om emotionele confronta ties. Tussen intelligentie en in stinct. tussen koelbloedigheid en passie, tussen rationeel den ken en intuïtie. In 'Chess' is schaken veel meer dan het winnen of verliezen van een wedstrijd. Het is een intrige rend spel van leven en dood. lief de en haat. trouw en verraad. In een driehoeksverhouding tus sen twee grootmeesters en een vrouw, raken de geliefden ver dwaald in een emotioneel laby rint en proberen de regels van de ethiek naar hun hand te zetten. 'Chess' heeft acht jaar onaige- broken in het Londense West End gestaan. De songs 'I know him so well' en 'One night in Bangkok' werden wereldhits. Thema-avond - De afdeling Tholen en Sint Philipsland van de WD houdt morgen, donder dag. een thema-avond in Café de Kroon in Tholen. Aan de hand van verschillende stellingen wordt met de aanwezigen gedis cussieerd over veiligheid, ver keer en vervoer binnen de ge meenten Sint Philipsland en Tholen. Tijdens de bijeenkomst, die duurt van 20.00 tot 22.00 uur, kan tevens worden ingegaan op het verkiezingsprogramma en kennis worden gemaakt met de WD-kandidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen. Woensdag 12 oktober Sportpaleis Ahoy - 20.00 Barry Manilow in concert. Luxor Theater - 20.30 'Passion' door de Momix Modern Dance Company. Hal 4 - 20.30 'The Wedding Hou se Party', door Theatergroep Fe- •nix/RO-theater muziektheater voorstelling voor jongeren. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Durven in het donker', door Theater Gnaffel, een herken baar verhaal over je trouwste vriend in de nacht, je Knuffel. Theater De Evenaar - 20.15 'The Heppi Hawker'door Soli Phi lander, show met de nodige zelf spot. Lantaren/Venster - 20.30 'Knier tjes Knie', gebaseerd op 'Hoop van Zegen' van Heijermans. Tejatro Popular - 21.00 Henk and The Bingorettes Extended. Plaswijckpark - 15.00 'Rood kapje'. poppenkastvoorstelling door Anneke Strack voor kinde ren van 3 tot 8 jaar. Donderdag 13 oktober Ahoy Tentoonstellingscomplex - 14.00 tot 22.00 'Ski Happ'. win tersport vakantiebeurs. Sportpaleis Ahoy - 20.00 John Denver in concert. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eri Klas met werken van Tormis, Britten en Strauss. De Doelen, kleine zaal - 20.15 Nieuw Sinfonietta Amsterdam o.l.v. Lev Markiz met werken van Liszt, Mozart en Mendels sohn. Hal 4 - 20.30 'The Wedding Hou se Party' (zie woensdag 12 okto ber). Lantaren/Venster - 20.30 'Knier tjes Knie' (zie woensdag 12 okto ber). Luxor Theater - 20.15 'Passion' (zie woensdag 12 oktober). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Candide'. opera van Leonard Bernstein door de Nationale Reisopera naar de ge lijknamige roman van Voltaire. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Krazy Cat', door Bonheur/Sequoia. Tejatro Popular - 21.00 'Comedy Explosion' door Stand-up Co medians uit Engeland, Amerika en Nederland. Theater Zuidplein - 20.15 'Die Fledermaus', operette van Jo- hann Strauss jr. door het Grote Theater van Pozan. Vrijdag 14 oktober Ahoy Tentoonstellingscomplex -14.00 tot 22.00 'Ski Hap'. De Doelen, grote zaal - 20.15 Rot terdams Philharmonisch Orkest (zie donderdag 13 oktober). De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Jazz Meets Latin America, door Grupo Zamanakitoki met Tum- ba en Calypso. Hal 4 - 20.30 'The Wedding Hou se Party' (zie woensdag 12 okto ber). Lantaren/Venster - 20.30 'Knier tjes Knie' (zie woensdag 12 okto ber). Luxor Theater - 20.15 'Passion' (zie woensdag 12 oktober). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Rijkemanshuis' van Eugene O'Neill door het Zuidelijk Toneel, over een drie hoeksverhouding die allen tot waanzin drijft. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Krazy Cat' (zie donderdag 13 oktober). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Nieuwe Herinneringen' door Remco Campert en Jan Mulder, een literair hoogstaan de voorstelling. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'De Wereld is stapelgek, nu wij nog', cabaretprogramma door Seth Gaaikema. Zaterdag 15 oktober Ahoy Tentoonstellingscomplex - 10.00 tot 18.00 'Ski Happ'. Sportpaleis Ahoy - 20.00 Heine- ken Night of the Proms met licht klassieke- en popmuziek met o.a. John Miles, Paul Young en II Novecente. De Doelen, grote zaal - 20.15 Laura Pausini in concert. De Doelen, kleine zaal - 20.15 Klassieke muziek uit Turkije door het Ensemble Janet en Jak Esim. Hal 4 - 20.30 'The Wedding Hou se Party' (zie woensdag 12 okto ber). Jeugdtheater Hofplein - 19.00 'Roodkapje', eigentijdse bewer king van klassiek sprookje door leerlingen van de jeugdtheater- school. Theater 't Kapelletje - 20.30 'Mijn Zoons', van Arthur Miller door Goudse Theaterproduk- ties. Lantaren/Venster - 20.30 'Knier tjes Knie' (zie donderdag 13 ok tober). Luxor Theater - 20.15 'Passion' (zie woensdag 12 oktober). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Rijkemanshuis' (zie vrijdag 14 oktober). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Krazy Cat' (zie donderdag 13 oktober). Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'The Rape of Lucrece' van William Shakespeare door de Turlygood Theatre Company. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'De Wereld is stapelgek, nu wij nog' (zie vrijdag 14 oktober). Zondag 16 oktober Ahoy Tentoonstellingscomple: -10.00 tot 18.00 'Ski Happ'. Sportpaleis Ahoy - 20.00 Heine ken Night of the Proms (zie za terdag 15 oktober). De Doelen, grote zaal - 11.00 Ot kest Malanda met tango en rum ba. De Doelen, kleine zaal - ll.fl Muziek op zondagmorgen dooi Conjunto Ibërico met werkei van Hindemith, De Falla. Villa Lobos en Monstsalvatge. De Doelen, kleine zaal - 14.31 'Olga en de Wonderviool', mu ziek en theater voor kinderei door Anna Mackerra voor kinde ren van 6 tot 12 jaar. De Doelen, grote zaal - 20.15 Laura Pausini in concert. Theater De Evenaar - 20.15 We reldmuziek aan de Maas, fla menco-concert o.l.v. Ricardo Mendeville. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Roodkapje' (zie zaterdag 15 ok tober). Luxor Theater - 20.15 The Besi of Paul de Leeuw, waarin hij de actualiteit van scherp commen taar voorziet. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 'Erik, of het klem insektenboek' door de Paarden kathedraal naai' het boek van Godfried Bomans voor kinderen vanaf 8 jaar. Rotterdamse Schouwburg, bus - 15.00 'Het Fluwelen Konijn', door het Speeltheater voor kin deren vanaf 5 jaar. Maandag 17 oktober Sportpaleis Ahoy - 20.00 The Diana Forever Tour, concert van Diana Ross. Bibliotheektheater -15.00 'Won- derpenseel'. kindervoorstelling door Aad Wieman voor de leef tijd vanaf 5 jaar. Luxor Theater - 20.15 'The Best of Paul de Leeuw' (zie zondag 16 oktober). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'De Markies van Keith' van Frank Wedekind door Theater van het Oosten. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Malte', door; Theaterwerkplaats De Kist. J Dinsdag 18 oktober Sportpaleis Ahoy - 20.00 The Diana Forever Tour (zie maan dag 17 oktober). Bibliotheektheater -15.00 'Bak ker Pannekoek'. door poppen theater Pierrot voor kinderen vanaf 4 jaar. Lantaren/Venster - 20.30 'Knier tjes Knie' (zie donderdag 13 ok tober). Tejatro Popular - 21.00 Moon- dance, Volle Maanversiering' door De Magiërs der Muzen. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Volume 2', dans- concert door Beppie Blankert/ Dansers Studio op muziek van Charles Ives. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Malte' (zie maandag 17 oktober). Woensdag 19 oktober Luxor Theater - 20.15 'The Boot leg Beatles', met originele in-, strumenten, uitdossing en ar rangementen, de perfecte look- alikes en sound-alikes van de vier helden uit Liverpool. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'De Verzoeking' van Hugo Claus door Theater Zuidpool. Donderdag 20 oktober De Doelen, grote zaal - 20.15 Jose Carreras en het Radio Symfonie Orkest o.l.v. Enrique Ricci. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 'Chess', musical door het Koninklijk Ballet van Vlaande ren, naar teksten van Time Rice, Vrijdag 21 oktober Bibliotheektheater - 15.00 'I- toek en het Ijsbeertje' door Theater Terra voor kinderen vanaf 4 jaar. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De Rafaëls', door Theater De Korre. Zaterdag 22 oktober De Doelen, grote zaal - 20.15 Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eri Klas met werken van Bizet en Sjtsjedrin. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Dance of White Darkness', familievoorstelling door de Hor- se and Bamboo Theatre i.s.m Ludus Dance Company. Zondag 23 oktober Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Geen stad is groot genoeg', door Coup d'A- mour, voor kinderen vanaf 8 jaar. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 Francis Goya en Peter Weekers. muziektheaterpro gramma. Maandag 24 oktober Luxor Theater - 20.15 'The Boot leg Beatles' (zie woensdag 19 ok tober). Dinsdag 25 oktober Luxor Theater - 20.15 'met een Goudvis naar Zee', cabaretpro gramma van Harry Jekkers. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'De Oplosbare Vis' van Peter Vermeersch door Wal- purgis, opera met veel muzikale genres en dans Anne Teresa de Keersemaeker en Wim Vande- keybus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 26