Au-pairs in VS vaak misbruikt Bezinning op het strafrecht Niks mis met Rudolf Scharping, maar toch... PZC Kde bondsdag Uit partij gestoten Hendriks overlaadt AOV met verwijten opinie en achtergrond 2 Nederlandse voor de rechter wegens dood baby stemmen voor WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn USA! USA! USA! Verblijf een jaar in de Verenigde Staten met volle steun van de Amerikaanse regering. Zulke teksten, en soortgelijke andere, verschijnen geregeld in kranten en tijdschriften in West-Eu ropa. Zij zijn afkomstig van Amerikaanse organisaties, die op zoek zijn naar au-pairs. meis jes (en héél soms jongensl die wel een jaartje in de States wil len wonen en werken. Anna-Corina Peeze. een 19-ja- rige Amsterdamse was dit voor jaar ook op zo'n oproep inge gaan. In juli kwam zij in Ame rika aan, en werd opgenomen in het gezin van Stephen en Sha ron Devonshire in het dorpje Ashburn, even buiten Washing ton. Haar taak werd om gedu rende de dag, als Stephen en Sharon aan het werk waren, te zorgen voor hun net zes weken oude zoontje Brenton. Leuk, nietwaar? Maar twee weken later al was haar Amerikaanse avontuur geèindigd in een drama. Op 6 au gustus overleed de kleine Bren ton in een ziekenhuis in het na bije Fairfax. Volgens de dokters was de baby wild door elkaar ge schud en overleden aan wat het 'geschudde-baby-syndroom' heet. Het door elkaar schudden van zo'n klein kind kan tot her senbeschadigingen leiden en, zoals in dit geval, tot de dood. De jonge Nederlandse au-pair werd enkele dagen later gearres teerd en aangeklaagd wegens 'dood door schuld'. Anna-Corina ontkent Brenton Devonshire te hebben mishandeld. Zij zegt wel dat de baby de hele dag hevig had gehuild, en dat zij het later bewusteloos in zijn bedje had ge vonden. Maar de artsen van het ziekenhuis hebben als doodsoor zaak officieel het 'geschudde-ba by-syndroom' opgegeven. Vandaag, woensdag, verschijnt de Nederlandse voor de rechter in het stadje Leesburg in Virgi nia. Als de jury haar verweer niet gelooft, kan zij tot maximaal tien jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. De au-pair zit overigens niet in de gevangenis, maar verblijft - na op een borg van 10.000 dollar te zijn vrijgela ten - op een geheim gehouden plaats bij een gastgezin in Virgi nia. Het voorval met Brenton De vonshire heeft in Amerika ruim de aandacht gekregen. In de me dia is veel geschreven over het syndroom, dat alleen al in de omgeving van Washington jaar lijks enkele tientallen malen voorkomt en vaak dodelijk af loopt. Meestal komt zo'n zaak voor de rechter, omdat het veel al gaat om ouders of verzorgers die bij een huilende baby hun zelfbeheersing verliezen. Maar het geval Anna-Corina Peeze heeft vooral de aandacht gevestigd op het verschijnsel van de au-pair. In het Ameri kaanse Congres zijn na de ge beurtenis van augustus zelfs stemmen opgegaan om wettelij ke regels te stellen aan au-pairs en aan de organisaties die hen bij duizenden naar de VS halen. Hoewel de au-pairs formeel on der toezicht staan van de over heid, is er namelijk niets gere geld. Jaarlijks komen er 8000 uit West- Europa naar Amerika, waarvan alleen al 1200 in Washington en omgeving. Geen wonder, in de hoofdstad met zijn vele amb tenaren en diplomaten en naar verhouding het grootste aantal gezinnen waarvan beide ouders werken, is een grote behoefte aan kindermeisjes. Nergens vind je zoveel 'nanny's', kindermeis jes. als in de welgestelde buiten wijken van Washington. Maar dat is nu juist het pro bleem: au-pairs zijn geen kinder meisjes. De Amerikaanse au- pair-organisatie was ooit be doeld als een programma voor culturele uitwisseling, zegt Ja mes Duffey van het United Sta tes Information Agency, dat het toezicht uitoefent. Een tijdje in een echt Amerikaans gezin wo nen en in ruil voor kost en inwo ning en zakgeld wat lichte huis houdelijke karweitjes doen. „Maar het heeft zich ontwikkeld tot full-time kinderoppas spe len. en dat is niet wat de bedoe ling is. We hebben er noch het ge zag noch het personeel voor om ons daarin te begeven", zegt Duffey. De meeste au-pairs heb ben nu een volledige dagtaak als kinderoppas. ..Er zijn veel stren gere normen nodig om zowel de au-pairs als de kinderen op wie zij moeten passen te bescher men". aldus de USIA-man. nanny's, die al gauw 450 dollar in de maand kosten. Au-pairs krij gen honderd dollar zakgeld in de week, maar er hoeven voor hen geen sociale premies te worden betaald, èn zij zijn in tegenstel ling tot beroepskindermeisjes 24 uur per dag in huis. Veel kindermeisjes zijn boven dien illegale buitenlanders, vooral uit Azië en Latijns-Ame- rika. Dat kan de werkgevers in problemen brengen. Dat bleek schrijnend, toen president Bill Clinton vorig jaar enkele kandi daat-ministers moest laten val len nadat bleek dat zij illegale nanny's hadden, waarvoor geen premies waren betaald. Met Eu ropese au-pairs is dat risico vrij wel afwezig. Maar de au-pair-kindermeisjes brengen andere problemen mee. Zij zijn vaak erg jong. minimaal 18 en maximaal 25 jaar. en heb ben geen enkele ervaring met baby's of peuters. Beroepskin dermeisjes zijn vaak zelf moe ders. Op het aanmeldingsformu lier schrijven dat je zo gek bent op kleine kinderen en zo nu en dan babysit, maakt een au-pair nog niet geschikt om dag in dag uit voor een baby te zorgen. De USIA heeft geen eisen voor de opleiding of ervaring van au- pairs in de VS. Gewoon omdat dat nooit de bedoeling was. In het programma staat zelfs dat een au-pair verplicht minstens één culturele cursus moet vol gen. maar daar komt vaak niets van terecht. De acht organisa ties die namens de overheid de au-pairs naar de VS halen, mo gen zelf regels en normen stellen waaraan die moeten voldoen. Problemen Enkele van die organisaties, waaronder die de 19-jarige naar Amerika haalde, verzorgen in derdaad zelf een opleiding voor au-pairs. Zij krijgen voorlichting over kinderverzorging en over kinderziektes. De organisatie AuPair America laat die cursus verzorgen door het Rode Kruis. Maar de vragenlijsten die de au- pairs moeten invullen, geven vaak geen inzicht in hun echte ervaring. Goedkoper Maar veel Amerikaanse werken de ouders hebben graag au- pairs, ook al hebben die geen er varing met kleine kinderen. Zij zijn goedkoper dan de echte The Washington Post legde be slag op het aanmeldingsformu lier van het meisje en consta teerde dat er geen enkele vraag in stond over ervaring met pas geboren baby's. De krant citeer de een advocate uit Herndon in Noord-Virginia die een au-pair met ervaring vroeg 'en een 18-ja- rig meisje kreeg dat nog nooit in haar leven alleen was geweest met een klein kind'. Een andere krant, de Plain Dea ler uit Cleveland in Ohio, deed onlangs een groot onderzoek naar au-pairs in de VS. De krant stuitte op vele honderden geval len van problemen met au-pairs die nooit waren gerapporteerd aan de bevoegde autoriteiten, zoals het USIA. Die dienst vroeg op grond van dat onderzoek bij alle au-pair-organisaties de pa pieren over de afgelopen jaren op. Dodelijke afloop Incidenten met dodelijke afloop komen gelukkig zelden voor. Het laatste dodelijke incident deed zich. pijnlijk genoeg, ook voor met een Nederlandse au- pair, die in 1988 in Bethesda bij Washington een tweejarig kind op het garagepad doodreed, toen zij achter het stuur ging zit ten van een auto zonder ooit ge reden te hebben. Maar, zo haas ten au-pair-organisaties zich te vertellen, de klachten komen lang niet altijd alleen van de gastgezinnen. Op hun beurt klagen de au-pairs erover dat zij door hun gastge zinnen vaak niet als gast maar als gewoon personeel worden ge zien. De Plain Dealer citeerde au- pairs die klaagden dat zij vijftig uur per week moesten werken, ook nog als schoonmaakster moesten optreden, te maken kregen met slechtgemanierde kinderen en zich soms ook de handtastelijkheden van de heer des huizes moesten laten welge vallen. Want, zoals Gini Hartzmark die enkele jaren als adviseuse voor au-pairs in Cleveland optrad, zegt: „Voor elk meisje dat met problemen naar hier kwam. wa ren er zeker twee gastgezinnen waarmee veel meer mis was". De au-pair-organisaties klagen zelf dat zij ook nauwelijks de tijd hebben om zich in die proble men te verdiepen. „Dit is een harde business geworden", gaf een van hen onlangs volmondig toe. Aanstaande zondag 116 oktober) gaat Duits land naar de stembus voor de samenstelling van een nieuw parlement, de Bonds dag. De sociaal democrati sche SPD probeert na 12 jaar oppositie weer rege ringspartij te worden. Haar leider, Rudolf Scharping, leek een paar maanden ge leden het kanselier schap binnen handbereik te heb ben. Nu lijkt het hoogst on waarschijnlijk dat hij Hel mut Kohl zal opvolgen. Wat ging er mis? van onze correspondent in Bonn Peter van Nuijsenburg Tot het standaardreper toire van Rudolf Schar ping1 behoren vier versregels van de Duitse dichter en to neelschrijver Bertold Brecht. Als de kandidaat-bondskanse lier van de sociaal-democrati sche SPD, in de tweede helft van zijn verkiezingstoespraak het publiek vertelt dat hij een mensvriendelijk Duitsland wil, citeert hij uit het hoofd: „Anmut sparet nicht noch Mü- he/Leidenschaft nicht noch Verstand/Dass ein gutes Deutschland bliihefWie ein an- dres gutes Land". In een losse, van poëzie gezuiverde verta ling betekent dit. dat kosten noch moeite moeten worden gespaard om van Duitsland een goed land te maken. Het is, zou je zeggen, geen tekst waar je een buil mee kunt val len. En meestal oogst Schar ping ondanks zijn houterige voordracht met deze Kinder hymne zelfs applaus. Dat wil zeggen, in het westen van het land. Op de Alexanderplatz in Oost- Berlijn, dat tot 1989 achter de Muur lag. wordt het citaat door de naar schatting 800 mensen zwijgend aangehoord. De man naast me die tijdens de rede luidkeels zijn instemming met de kandidaat had betuigd. schudt nu het hoofd en mom pelt dat 'hij dat beter niet had kunnen doen'. „Weet je wanneer Brecht dit gedicht geschreven heeft? In 1949. toen de DDR werd opge richt. Dat goede Duitsland moet dus de DDR zijn. Dat ver geten de mensen hier niet. En ook niet dat Brecht tot zijn dood een communist is geble ven". Het is de enige smet op een ver der overtuigend optreden. Scharping is geen bevlogen spreker. Zijn dreundende bas laat weinig ruimte voor expres sie. zijn verschijning en presen tatie zijn ondanks de adviezen van 'stylists' nog even droog stoppelig als vroeger, zodat de 'directe bijna intieme band tus sen spreker en publiek', die goede redenaars kenmerkt, niet tot stand kan komen. En toch zeggen mensen na afloop tegen elkaar dat 'ie het goed ge zegd heeft'. Wat heeft de 46-jarige Schar ping, die het premierschap van de deelstaat Rijnland-Palts zo graag wil verruilen voor het kanseliersschap in Bonn. op deze winderige kaalslag 'zo goed gezegd'? Hij wil als hij op 16 oktober ge kozen wordt tijdens de eerste 100 dagen van zijn regering een plan lanceren om 700.000 ba nen te creeren. De lagere inko mens zullen per 1 januari niet de door de huidige regering voorgestelde 'solidariteitshef- fing' van 7,5 procent hoeven te betalen. Iedereen krijgt 250 mark (f. 265) kinderbijslag per maand. De hogere inkomens mogen voor deze laatste pun ten best een veer laten, zegt hij onder luid applaus. Hij maakt zich vrolijk over kanselier Kohl. 'die graag ver telt dat hij met Boris Jeltsin in de sauna zit', maar die moet af treden omdat hij het land opge zadeld heeft 'met de hoogste staatsschuld, de hoogste werk loosheid en de hoogste crimi naliteit sinds de oorlog'. Op 16 oktober zullen de kiezers beslissen in welke hoedanig heid hij deze belofte zal nako men. Als bondskanselier, op positieleider, of. wat als moge lijkheid niet uit te vlakken is, zelfs als vice-kanselier onder Kohl. De kansen van Schar ping om Kohl als bondskanse lier op te volgen zijn de laatste twee maanden zo geslonken, dat men ook binnen de SPD niet langer kan rekenen op de wisseling van de wacht. Toen Scharping vorig jaar voor het eerst rechtsstreeks door de leden en niet, zoals gebruike lijk door het partijcongres, tot SPD-leider werd gekozen, leek het of hij de sleutel van het het De partijleider van de Duitse sociaal-democraten (SPD) Rudolf Scharping. foto Reuter kanselierskantoor alleen maar hoefde aftehalen.Een paar we ken na na zijn verkiezing lag hij volgens de opiniepeilingen al direct voor op de bondskanse lier die weer eens een van zijn zwakke periodes door maakte. Deze ontwikkeling hield maan denlang aan. de voorsprong groeide en en bereikte in het vroege voorjaar haar hoogte punt. Scharping had Kohl overvleugeld. Na 12 jaar oppo sitie zou de SPD weer in de re gering komen. Met elke deel staat- en gemeenteraadsver kiezing in dit jaar met maar liefst 19 verkiezingen, zou deze trend bevestigd worden tot Scharping op 16 oktober op de golven van de kiezersgunst in Bonn zou arriveren. Dat was op dat moment niet alleen een schitterend, maar ook een rea listisch vooruitzicht. In het late voorjaar ging het mis. De kandidaat van Kohl, Herzog. en niet Scharpings man. Rau, werd eind mei in Berlijn tot bondspresident ge kozen. Vervolgens werden de Europese verkiezingen een de ceptie. De CDU van Kohl deed het beter dan Scharpings SPD. Het werd er allemaal niet beter op doordat Scharping zelf een paar keer in de fout ging. Niet fataal of zelfs maar ernstig, maar toch uitglijers. De Grote Blunder kwamin juli. In de deelstaat Saksen-Anhalt hadden de verkiezingen een patstelling opgeleverd. De CDU had verloren, maar niet te dramatisch: de SPD had ge wonnen, maar niet overweldi gend. Geen van beide kon met een derde partij een meerder heidsregering vormen. Een 'grote coalitie' lag voor de hand. ook omdat de plaatselij ke SPD-leider. Hoeppner. voor de verkiezingen regelmatig had verklaard niet te porren te zijn voor 'avonturen met een minderheidsregering'. En wat deed Hoeppner? Na ruggespraak met de nationale SPD-top. lees: Scharping. vormde hij een minderheidsre gering met de milieupartij de Groenen, die aangewezen is op de gedoogsteun van de PDS. die tijdens de DDR-jaren SED heette en verantwoordelijk was voor het debacle van het reëel bestaande socialisme. De wisseling van de macht moest kennelijk hoe dan ook gestalte krijgen. Met dit spookbeeld wordt Scharping sindsdien door Kohl achtervolgd: omwille van de macht is hij bereid tot handje klap met de 'rode fascisten' van de PDS. Dat Scharping dit overal en in alle toonaarden ontkent en of Kohl er verstan dig aan doet om de PDS op te blazen tot een gevaar voor de democratie, doet niet ter zake. Het is een issue geworden en de SPD heeft zich in het verdom hoekje laten manoeuvreren. Toch is de al dan niet vermeen de vrijage met de SPD niet de grootste bedreiging voor Scharpings kansen. Dat is de aantrekkende economie. Duitsland is, zeggen de des kundigen, economisch 'uit het dal'. De SPD-kandidaat wordt nu geconfronteerd met een ijze ren wet van de praktische poli tiek die luidt dat het bijna on mogelijk is om een zittende re geringsleider te verslaan als hij, terecht of ten onrechte, zijn beleid tot de motor van de nieuwe voorspoed kan uitroe pen. Scharping heeft geprobeerd het verloren terrein terug te winnen met een op publici teitsstunts gebaseerd tegenof fensief. Hij vormde een scha duwkabinet en presenteerde zijn spoedprogramma voor de eerste 100 dagen in de regering. Het belangrijkste wapen is ech ter de zogenaamde 'Troika'. Scharping heeft een drieman schap gevormd, dat behalve uit hem zelf, de primus inter pa res, bestaat uit Oskar Lafon- taine, die vier jaar geleden te gen Kohl verloor en Gerhard Schroeder, die over vier jaar zelf bondskanselier wil worden. Tegen zoveel gecombineerde denkkracht, talent en ervaring zou Kohl niet opgewassen zijn. Grote coalitie Het ziet er niet naar uit dat de ze als meesterzet verkochte wanhoopsdaad op zich zelf vol doende is om de krachtsver houdingen ingrijpend te veran deren. De opiniepeilingen la ten nauwelijks beweging zien in de posities van de CDU (41 procent) en de SPD (36 pro cent. Naar het zich laat aanzien is de SPD afhankelijk van de libe rale FDP. Alleen als de FDP. de coalitiegenoot van de CDU, die na zeven achtereenvolgende nederlagen bij de verkiezingen van het afgelopen jaar zwaar aangeslagen is, niet of gedeci meerd in de bondsdag komt, heeft de SPD kansen op rege ringsdeelname. Omdat een meerderheid met de Groenen, de 'natuurlijke' coalitiegenoot van de SPD, geen haalbare kaart is en samenwerking met de PDS nog steeds wordt afge wezen, biedt alleen een coalitie met de CDU van Kohl uit komst. Zo'n 'grote coalitie' wil Kohl noch Scharping, maar beide proberen kennelijk aan het idee te wennen. door Rinus Otte Het zijn inmiddels bekende gegevens: de criminaliteit stijgt, de pakkans, het percen tage opgeloste misdrijven ne men af en de burger voelt zich meer bedreigd dan voorheen. Het is de vraag of er voor deze problemen een pasklare oplos sing voorhanden is. Een eerste invalshoek vormt de volgende beeldspraak: het straf recht functioneert als de spiegel van de samenleving. Er zijn een voudig voorbeelden te beden ken die een zekere normverva ging zichtbaar maken. Wie is zich niet bewust van het feit dat velen het als een soort sport zien 'speels' om te gaan met fiscale aftrekposten of van het gemak waarmee materiaal van het werk mee naai- huis wordt geno men? Dit gedrag wordt niet al tijd als onjuist ervaren. Er is op veel terreinen een veel lossere band van burgers met de door de overheid afgekondigde wetten dan vroeger. Die ontwik keling is zichtbaar bij relatief jonge wetten, zoals de opium wetgeving, de verkeerswetge- ving en de milieuwetgeving. Een gedeeltelijke verklaring voor be paalde vormen van criminaliteit kan nu worden gegeven: bepaal de strafrechtelijke normen zijn niet stevig verankerd in het ge weten van veel burgers. Wat de overheid afkondigt wordt daar om niet meer als vanzelfspre kend nageleefd. De burger weegt af wat het voordeel is van het al dan niet overtreden van de norm en handelt daarnaar. Een doorslaggevend probleem is dat de wetgever te optimistisch is over de maakbaarheid van de samenleving. Deze blijkt gecom pliceerder dan de wetgever heeft gemeend. De praktijk blijkt ster ker dan de leer. Resultaat: een soms impotente wetgever met de daaruit voortvloeiende roep van zowel overheid als burger om weer nieuwe wetgeving. Vol blijde verwachting wordt uitge keken naar de uitwerking van de nieuwe wetgeving, waarbij de gedachte leeft dat alles wat nieuw is ook beter is. Bovendien vraagt de wetgever erom bedro gen te worden wanneer deugde lijke strafrechtelijke controle moeilijk tot onmogelijk is en de ontduikingsmogelijkheden dus groot zijn. Dat geldt voor belas tingontduiking maar ook voor verkeersovertredingen. Deugdzaamheid Zijn er oplossingen voorhan den? De vorige minister van jus titie, Hirsch Ballin, heeft een op lossing aangedragen. Hij wil via allerlei belangenorganisaties de burger oproepen de deugdzaam heid tot tweede natuur te maken waardoor de wettelijke normen weer veelvuldiger worden nage leefd. Toch lijkt hier meer spra ke te zijn van droom dan van werkelijkheid. De afgenomen in vloed van maatschappelijke or ganisaties op burgers en de toe genomen individualisering dl den hierop. De wijze waan vroeger kerk en school veel nt men in de samenleving vera kerden, lijkt achterhaald. De wetgever zou in de eers plaats geen grote verwacht! gen meer moeten wekken ov het bestrijden van de crimina teit. Een dichtbevolkt land m open grenzen moet leren levi met een zekere mate aan erin neel gedrag. In de tweede plaats zou de we gever pas op de plaats moete maken met het voortdurer ontwikkelen van nieuwe wetg ving. De rechterlijke macht is c laatste jaren met veel nieuv wetgeving overspoeld. Het daarom wenselijk om eerst det fecten af te wachten van de r cente uitbreiding van bevoegi heden van de politie en de ve groting van het aantal strafwe ten. In de derde plaats dient de bu ger zich minder het hoofd op h te laten brengen door stijgenc criminaliteitscijfers. Het hog aantal verkeersslachtoffers leei dat er nog steeds een veelvou aan burgers overlijdt dan wi letsel overhoudt van een ve keersdelict dan tengevolge va het totaal aan andere delicto Bovendien moet worden \n dacht dat afwijkend gedrag va alle tijden is en daarmee eigeni aan de mens. Privacy Criminaliteit zal een wezenlij onderdeel van ons bestaan bü, ven. Een veelgehoord pleidot voor hogere straffen is dan oo. misplaatst1 indien in ogen schouw wordt genomen dat ii onze huidige samenleving g( vangenisstraf enerzijds ononl koombaar is en de samenlvin tijdelijk vrijwaart van ong( wenst gedrag, maar dat andei zijds deze straf de veroordeeld vaak crimineler in de samenls ving doet terugkeren. Bovet dien wordt er vaak op geweze dat de hogere straffen van d laatste jaren de criminalitó niet heeft doen dalen. Indien de geïnteresseerde leze mij tegenwerpt dat meer polifj het gezag van de overheid kaï herstellen, zou mijn antwoori zijn dat meer strafrecht ooi meer kost. Wil de burger mee gezondheidszorg of meer veilig heid? Alle maatschapplijke be langen kunnen nu eenmaal nie, optimaal worden behartigd Maar afgezien van het financiëli prijskaartje moet ook wordei bedacht dat meer justitie meet maatschappelijke controle me zich meebrengt die niet alleen d( crimineel treft, maai- alle bur gers in hun privacy aantast. Hierboven ging het voorname lijk om grote begrippen. Maai met de invalshoek 'het straf recht functioneert als spiegel van de samenleving' kan het hi} gerige abstractieniveau van di strafrechtelijke discussies wori den gerelativeerd. En abstraó ties laten zich eenvoudig verta len naar voorbeelden uit het le ven van alledag. Ze liggen, ook in de Zeeuwse samenleving voor het oprapen. i De schrijver van deze beschouwing, Rinus Otte is wetenschappelijk me dewerker van de faculteit voor rechtsgeleerdheid aan de Rijksum versiteit Groningen.) Theo Hendriks moest hoe dan ook sneuvelen. Zijn val was 'geënsceneerd' Hij weigert 'de zonden van Jeruzalem' op zich te nemen. Het Algemeen Ouderen Verbond kampt met zware problemen. Het aan de dijk gezette kamerlid windt er dinsdagmiddag tijdens een persconferentie geen doekjes om. De architect in ruste uit Goirle loopt even leeg. Het AOV kampt volgens hem met een generatie probleem. Fractievoorzitter Jet Nijpels is 47 jaar, Hendriks is 66. Het Verbond, dat op 3 mei zes kamerzetels veroverde, verkeert in een mum van tijd 'blijkbaar in grote problemen'. Deze week kwam ook al de botsing met de Unie 55+ van Bertus Leerkes prominent in het nieuws. De basis van de ellende ligt naar Hendriks' stellige overtuiging in het feit dat het AOV grote finan ciële problemen heeft. Bewijzen weet hij niet te overleggen. Maar de partij leeft op veel te grote voet. Het financiële gat zou 'vele tienduizenden guldens' bedra gen. Hendriks is in de clinch geraakt met de partijtop over een 6 juli in elkaar getimmerd fractieregle ment. Hij was daar niet bij, het was zomerreces. Hij wenst zich niet te binden aan 'partijdres- suur'. Fractiediscipline is leuk en aardig voor echte politieke partijen, maar het AOV is een een Verbond. Dat staat voor vrije mensen die zich verbinden tot een bepaald doel. Hooguit wil Hendriks werkaf spraken. Hij weigert vooraf toe stemming te vragen voor alles wat hij in de Kamer te berde wil brengen. Hendriks ervoer een onderhoud met. wat later bleek, een vertrouwenscommissie om te pogen hem alsnog op het rech te pad te brengen, eveneens als een overval. Hij ging er heen met het idee 'heren, wat kan ik voor het AOV doen bij de komende statenverkiezingen'. Het bleek echter een 'bloedraad' te zijn. Vervolgens had hij een zondags gesprek met AOV-oprichto Martin Batenburg in de bossen bij Heeze. „Martin had een jene ver-kegel voor zich hangen, bier met alcohol. Toen dacht ik: hier zit het niet goed. Ik ben ge slachtofferd". Hendriks blijft kamerlid. Maar hij is niet van plan zich aan te sluiten bij de Unie 55+. Hoe wel, hij heeft het grootste deel van zijn zetel te danken aan Unie stemmers. Zij bezorgden het AOV een restzetel. „Daar moet ik toch nog eens over naden ken." AOV-voorzitter Martin Baten burg spreekt de aantijgingen van Hendriks met stelligheid te gen. „We beschikken over be scheiden middelen, maar onze kas klopt als een bus. Er zijn geen tekorten. Ik ben trots op wat we hebben opgebouwd." Om Hendriks opmerkingen over zijn alcoholgebruik moet hij la chen. „Dit zijn opmerkingen van een man die diep teleurgesteld is. Hij brengt zichzelf zo grote schade toe." Batenburg betitelt Hendriks als 'een rare vent' en 'een vreemde vogel'. Hij geeft toe dat het over haaste besluit van het AOV mee te doen aan de kamerverkiezin gen debet is aan de problemen. „Maar ik weet niet hoe het an ders had gekund. Pas na het suc ces bij de raadsverkiezingen in Eindhoven besloten we mee te doen. We hadden in maart maar twee weken om een kandidaten lijst samen te stellen. De eerste vier op de lijst kenden elkaar. Bij Hendriks konden we alleen op zijn curriculum vitae afgaan, en die zag er goed uit." ANP Anna-Corina (midden) loopt tussen haar vader en haar nicht nadat zij in augustus op borgtocht was vrijgelaten. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2