Bevrijding grootscheeps herdacht asrfntratuin PZC tinus Vernieuwd hart Bruinisse geopend School De Zeester in Meliskerke krijgt geen hek om plein Speciaal pasje geeft toerist in Middelburg korting bij attracties Straatverkoop in Middelburgse Lange Delft verleden tijd e streek Vorstin en 600 oud-strijders wonen plechtigheden op Walcheren bij Overzicht herdenkingen SLAGERIJ BLANKENBURGH Extra voordelig deze week Voor uw diepvriezer J 150 gram leverkaas1,89 J WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 -] van onze verslaggever VLISSINGEN - Meer dan zes honderd oud-strijders en bege leiders uit een groot aantal lan den hebben zich al aangemeld voor de centrale herdenking van de bevrijding van Walche ren, op 5 november. Nog steeds komen er aanmeldingen bin nen. „Een heel mooi aantal, ze ker gezien het feit dat ze nu alle maal vijftig jaar ouder zijn", vindt J. C. Th. van der Doef, voorzitter van het Comité Be vrijding Walcheren. Het comité heeft de organisatie van de herdenking volledig afge stemd op de vechters van toen. ..Het is dit jaar immers, mense lijkerwijs gesproken, voor het laatst dat ze aanwezig kunnen zijn. Niettemin hoop ik ook op een grote belangstelling van het publiek, om de oud-strijders dui delijk te maken dat onze betrok kenheid nog steeds groot is." Het comité is opgericht om het grote aantal herdenkingen op Walcheren op elkaar af te stem men en doublures in het pro gramma te voorkomen. „Dat is perfect gelukt", aldus Van der Doef. Het comité, waarin alle acht betrokken gemeenten zit ting hebben, is zelf verantwoor delijk voor de centrale herden king op 5 november. In de Sint Jacobskerk in Vlissingen begint om 14.00 uur een herdenkings bijeenkomst. gevolgd door een parade van de oud-strijders naar de Commandoweg, waar bij de monumenten kransen worden gelegd. Alle oud-strijders, die die dag ook een herinnering in de vorm van een dasspeld ontvan gen. worden daarna ontvangen op het provinciehuis in Middel burg. Binding De centrale herdenking wordt omringd door een groot aantal lokale activiteiten met. aldus Van der Doef. 'een hoop aardige dingen". Het comité geeft de ge meenten alle ruimte om eigen herdenkingen op touw te zetten. ..Zij hebben allemaal vijftig jaar lang hun eigen herdenkingen ge houden en het is gebleken dat die in een behoefte voorzien. El ke gemeente heeft binding met een eigen groep oud-strijders en dat heeft geleid tot vaak heel persoonlijke contacten. Daarom hebben wij ons vanaf het begin beperkt tot het coördineren van alleen de centrale activiteiten." De herdenkingsbijeenkomst in de Sint Jacobskerk zal tot groot genoegen van Van der Doef wor den bijgewoond door koningin Beatrix. „In heel Nederland zijn maar twee of drie van dergelijke verzoeken gehonoreerd. Dat is toch een bewijs dat de bevrij ding van Walcheren wordt er kend als een belangrijk moment voor heel Nederland." Na de her denkingsbijeenkomst zal de vor stin zich op het stadhuis in Vlis singen onderhouden met een de legatie van oud-strijders. Belangstelling De belangstelling voor de sa menkomst in de Sint Jacobs kerk is zo groot dat niet alle aan vragen voor een toegangskaart kunnen worden gehonoreerd. Naast de plaatsen voor de oud- Politiehonden scoorden hoog van een medewerker MIDDELBURG - Er is veel kwaliteit in huis bij de Zeeuwse afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereni ging. Tijdens een keuring voor de certificaten Politiehond I en Objectbewakingshond slaagde het merendeel van de combina ties met lof. De keuringen wer den zaterdag gehouden op het terrein van de Politiehonden vereniging Walcheren in het Sloegebied. Mede door het fraaie weer was er een redelijke publieke belangstelling voor het evenement. De keuring werd verricht door de heren Van Oorschot, Leen- ders en Thijssen, geassisteerd door de pakwerkers Antonisse en Visser. Uitslag Politiehond 11 totaal te beha len punten 435): A Soetewey. Yerse- ke met Mechelse herder reu Robby. 419 punten, certificaat met lof. A. Rijsdijk. Fijnaart met Mechelse her der reu Breston. 421 punten, certifi caat met lof. M. Droogers. Oud-Vos- semeer met Mechelse herder reu Ka zan. 357 punten Certificaat Objectbewakingshond imax. te behalen punten 3561: A. Westdorp. Heinkenszand met Me chelse herder reu Django. 353 punten certificaat met lof en 25 punten voor de schijnaanval. C. Vael. Graauw met Mechelse herder teef Tanja. 345 punten certificaat met lof en 24 pun ten voor de schijnaanval. strijders, hoogwaardigheidsbe kleders en de organiserende ge meenten blijven er nog zo'n tweehonderd stoelen over. Die kaarten zijn, naar rato van het aantal inwoners, verdeeld over de Walcherse gemeenten. ..Dat is gebeurd in de hoop dat ze naar mensen gaan die nauw betrok ken zijn geweest bij de bevrij ding." In Van der Doefs eigen ge meente Vlissingen kunnen be langstellenden zich schriftelijk aanmelden. Na de bijeenkomst in de Sint Ja cobskerk volgt, begeleid door muziek, de parade naar de Com mandoweg. Van der Doef: „Ie dere oud-strijder die nog maar enigszins kan lopen, zal ook meelopen. Wellicht wat stram. maar in elk geval in de maat. Ik hoop ook dat er veel mensen langs de weg staan en dat de pu blieke belangstelling bij de Commandoweg groot is. De Oranjedijk leent zich daar in elk geval uitstekend voor." Het havengebied in het opgeknapte centrum van Bruinisse. foto Willem Mieras van onze verslaggever BRUINISSE - De vernieuwde dorpskern van Bruinisse is giste ren, dinsdag, officieel geopend door wethouder W. W. Jumelet van openbare werken. „Het hart heeft een noodingreep onder gaan en functioneert weer uitstekend. De patient is gezond ver klaard", zei de wethouder. Begin jaren tachtig nam de ondernemingsvereniging van Brui nisse het initiatief tot de herinrichting. De winkels waren slecht bereikbaar en er was een groot gebrek aan parkeerruimte. De ondernemers gaven het Gecoördineerd Instituut Midden- en Kleinbedrijf opdracht tot het schrijven van een rapport met mo gelijke oplossingen. Het rapport voorzag een ingrijpende herinrichting in vier fasen. In 1987 werd begonnen met het. opknappen van de Nieuwstraat, de winkelstraat van het dorp. Daarna volgde het kerkplein, de Korte en Lange Ring en de Dominee Waardenburgstraat. Het bouwplan werd afgerond met het aanpakken van het gedeelte Oudestraat-Havendijk. De nieuwe dorpskern kostte anderhalf miljoen gulden. Jumelet: „Een ingrijpend bedrag voor een ge meente als Bruinisse." De provincie betaalde een half miljoen gulden. Volgens burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse komt er overi gens geen einde aan de verfraaiing van zijn dorp, want: „Deze oplevering is geen eindstation, maar slechts een tussenstation." Dinsdag 1 november Westkapelle: Kranslegging bij monument Roval Marines (11.00). Woensdag 2 november Zoutelande: Onthulling ge denksteen en kransleggingen bij NH Kerk (15.00) Meliskerke Herdenkingsbij eenkomst in Gereformeerde Kerk (19.30). Donderdag 3 november Arnemuiden: Ontvangst The Calgary Highlanders, gevolgd door mars naar monumenten Sloedam, kranslegging en her denkingsdienst (11.00) Vlissingen Onthulling pla quette bij Oranjemolen (11 00). Vrijdag 4 november Westkapelle- Herdenkingsbij eenkomst in NH Kerk 19.00), ge volgd door stille tocht naar be graafplaats bij vuurtoren i20 00) en herdenking met kranslegging bij oorlogsmonument f20.15) Vlissingen Muziektheater- voorstelling 'Das Schwein mit der Geige* in Arsenaaltheater (20.30). Zaterdag 5 november Domburg: Herdenking op be graafplaats (8.40) en herdenking met kranslegging bij monument op boulevard «9 30) Arnemuiden: Herdenking bij monumenten Sloedam (9.00) Westkapelle: Herdenking bij monument op zeedijk en krans legging op zee 111.00) Middelburg. Historische in tocht legervoertuigen Keep Them Rolling vanaf Adr Lauwe- reyszstraat naar Damplein (11.00). De voertuigen staan 's middags opgesteld op het Abdij plein (16 OOi Middelburg Onthulling pla quette Damplein 6-8 112 00) Vlissingen Herdenkingsbij eenkomst in St Jacobskerk (14.00), gevolgd door parade van .OUd-Slrijders naar Commando weg (15.15) en kranslegging bij landingsmonumenl (15.45) Vlissingen: Informele ontmoe ting oud-strijders in Hotel Bri- tannia/Watertoren (19.00) Middelburg: Bevrijdingsbal in Stadsschouwburg (20.00), Zondag 6 november Vlissingen Kerkdienst in St Jacobskerk (10.00) Vlissingen: Vlootbezoek van fregatten Kortenaer en Sou thampton in Buitenhaven (14.00) Zoutelande Herdenkings dienst in NH Kerk (15 00) Middelburg' Herdenkings dienst in Nieuwe Kerk 115.00) Middelburg Bevrijdingscon cert in Stadsschouwburg (20 00). Dinsdag 8 november Vrouwenpolder Herdenking met onthulling herplaatste ge denksteen. declamatie en krans legging bij NH Kerk i9 30) Serooskerke Onthulling naamplaquette, declamatie en kranslegging bij bevrijdingsmo nument bij NH Kerk (11.15) Verder zijn er bevrijdingsexposi ties te zien in de Wandelkerk in Middelburg (22 oktober tot en met 4 november), in Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg i4 en 5 november), in het Stedelijk Museum in Vlissin gen (21 oktober tot en met. 16 ja nuari) en in het polderhuis van Waterschap Walcheren in West- kapelle (26 oktober tot en met 5 november). van onze verslaggever MIDDELBURG - Middelburg introduceert de 'Touristpass', een kortingskaart voor de ne gen attracties in de Zeeuwse Voowaardelijke straf beloont afkickende dief van een medewerkster MIDDELBURG - Na een 'carriè re' van 23 jaar als heroïnege bruiker is een 39-jarïge Middel burger sinds een halfjaar bezig met afkicken van het middel dat tot dusver zijn leven beheer ste. Dinsdag stond hij voor de politierechter in Middelburg om af te rekenen voor een reeks diefstallen die hij vorig jaar pleegde om aan geld te komen voor drugs. Ook was hem mis handeling van zijn echtgenote ten laste gelegd. Een begeleider van het afkick centrum waar de man verblijft meldde dat. als alles goed gaat, de Middelburger nog een jaar heeft te gaan, waarbij hem gelei delijk steeds meer vrijheden worden toegestaan. Ook na het voltooien van het programma blijft het instituut nog waken over zijn cliënten. Officier van justitie mr D. van der Bel eiste een geheel voor waardelijke straf van vier maan den om het afkickprogramma niet te doorkruisen. Als bijzon dere voorwaarde eiste hij dat de man in het afkickcentrum moet blijven zolang de leiding dat no dig vindt. Dat laatste punt was voor de Middelburger moeilijk verteerbaar. „Ik ben er vrijwillig naar toe ge gaan", betoogde hij, „maar het zou kunnen dat er iets met mijn vrouw of met de kinderen ge beurt waardoor ik tegen het ad vies van de leiding in iets zou moeten gaan doen." Politierechter mr A. M. Jans- sens-van Kampen: „U bent nu bijna veertig; als u nu stopt te kent u uw eigen doodvonnis." Haar uitspraak was conform de eis van de officier. Fancy-fair Het welfare- werk Kloosterzande houdt za terdag 15 oktober van 10 tot 16 uur een fancy-fair in ouderen- soos Rozenhof in Kloosterzan de. Tafelkleden, schilderijen, kussens, kerstspullen, kaarten en sokken worden door de welfa re-deelnemers te koop aangebo den. W. Blanckaert uit Klooster zande exposeert een aantal fo to's uit Hontenisse en omgeving. hoofdstad. Bezoekers die de pas kopen, krijgen bij elk beziens waardigheid een korting van twee kwartjes. De kortings kaart kan bij de plaatselijke WV gekocht worden voor 2,50 gulden. De gemeente Middel burg, die de kosten van de pas in een aantal gevallen voorschiet, hoopt met de introductie dat de stad aantrekkelijker wordt voor toeristen. Deelnemers aan de pas zijn: het Ramschip Schorpioen. het Zeeuws Museum. Miniatuur Walcheren, Rondvaart Middel burg, Historama, de VW-Mid- delburg met de stadswandeling, de gemeente Middelburg met de rondleiding door het stadhuis en de beklimming van de Lange Jan, en de verenigde Onderne mers Middelburg. Voor 2,50 gul den krijgen de kopers een geïllu- Onderzoek naar waterski-baan in Grevelingenmeer van onze verslaggeefster OUDDORP - Op verzoek van waterskiërs zal het dagelijks bestuur van het natuur- en re creatieschap de Grevelingen onderzoeken of een aparte baan voor deze watersporters wense lijk is. Momenteel zouden de skiërs veel hinder ondervinden van andere gebruikers van het Grevelingenmeer waardoor soms levensgevaarlijke situa ties ontstaan. Dit bleek dins dagavond in Ouddorp tijdens de jaarlijkse bijeenkomst voor gebruikers van de Grevelingen. Momenteel kent het meer twee banen waar hard mag worden gevaren. Die plaatsen worden druk bezocht door waterscoot ers, speedkruisers en waters kiërs. Maar ook 'rustige' boten zouden regelmatig door deze ge bieden heenvaren, waardoor het 'snelverkeer' wordt gehinderd, Waterskieërs drongen daarom dinsdagavond aan op een 'eigen' baan. „Daarmee wordt een hoop ellende bespaard." Daarnaast zou het Grevelingen- schap meer informatie moeten verstrekken over de plaatsen waar hard mag worden gevaren. Nu zouden ook op plaatsen waar een maximum snelheid geldt van negen kilometer per uur re gelmatig snelle boten worden gesignaleerd. Dit zou vooral ko men door onbekendheid met de regels in de Grevelingen. Direc teur van het schap J. Lodders zegde toe de betreffende infor matie komend seizoen extra on der de aandacht te brengen van de gebruikers. streerd boekje waarin Middel burg als toeristenstad wordt ge presenteerd. Als alle coupons gebruikt worden, zijn de aan schafkosten van het boekje ruim terugverdiend. De deelnemers aan de pas hopen dat de Tourist pass leidt tot meer bezoekers. Sponsors Een Middelburgse drukkerij kan tienduizend exemplaren van de kortingskaart leveren voor 25.000 gulden. Die kosten wor den verdeeld over de attracties. Zij betalen elk 2778 gulden. De gemeente probeert om spon sors/adverteerders te vinden zo dat de aanschafkosten nog kun nen dalen. Een aantal beziens waardigheden heeft geen pro blemen om de kosten van de pas voor te financieren. De gemeen te is bereid om een garantstel ling af te geven aan die attrac ties die wel problemen voorzien in de voorfinanciering. De VVV- Middelburg zorgt voor de pro motie van de pas. Inmiddels is ook duidelijk ge worden dat de Middelburgse toeristische attracties de han den ineen willen slaan voor een gezamenlijke promotie van de Zeeuwse hoofdstad. De beziens waardigheden hopen zo het ef fect van reclame te vergroten en te versterken. Dat kost per at tractie ruirn vierduizend gulden. MIDDELBURG - De vijf stand plaatsen voor de verkoop van zelfgemaakte sieraden, schilde rijen en posters in de Lange Delft te Middelburg verdwij nen. Met ingang van 1 januari 1995 verleent de gemeente geen vergunningen meer. Aanleiding daarvoor zijn onder meer klach ten van winkeliers in het cen trum. Zij krijgen allerlei beper kingen opgelegd bij hiin uitstal lingen. terwijl de gebruikers van deze zogeheten grondplaat- sen minder belemmeringen hebben. In de huidige Algemene Plaatse lijke Verordening bestaat een ontheffingsmogelijkheid om op straat een standplaats in te ne men. Sinds jaar en dag vindt die verkoop plaats in de Lange Delft, onder meer voor Vroom en Dreesmann. Burgemeester en wethouders stellen de gemeen teraad voor die ontheffingsmo gelijkheid te schrappen. De gemeente probeert al enige tijd - onder meer na klachten van voetgangers - het grote aan tal uitstallingen en reclame-ui tingen in de binnenstad te be perken. Binnen dat uitstallingenbeleid passen de standplaatsen in de Lange Delft niet meer. De plaat sen zijn oorspronkelijk bedoeld voor bijvoorbeeld scholieren die hun zelfgemaakte spulletjes pro beren te verkopen. In de prak tijk blijkt echter dat de plaatsen worden ingenomen door profes sionele verkopers. Op de regulie re weekmarkt zijn twee kraampjes bedoeld voor poster verkopers. maar die blijven leeg omdat de (goedkopere) plaatsen in de Lange Delft aantrekkelij ker zijn. Verder is gebleken dat er voort durend problemen zijn over de juiste plek en de omvang van de plaats. Controle daarop levert volgens het college van b en w slechts een tijdelijke verbete ring op. Doordat de ruimte stel selmatig wordt overschreden ontstaan problemen voor voet gangers en rolstoelgebruikers. Winkeliers in de Lange Delft kla gen over het ontbreken van een vrije toegang naar hun winkel. Bovendien vinden zij de grond- verkoop geen fraai gezicht. van onze verslaggever MELISKERKE - De SGP/RPF- fractie heeft zich dinsdagavond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Mariekerke gekeerd tegen het voorstel van het college om geen hekwerk rond basisschool De Zeester in Meliskerke te plaatsen. Volgens de fractie kunnen de vernielin gen die spelende kinderen al dan niet met opzet aanrichten alleen worden teruggebracht door het plaatsen van een hek werk. Het alternatief dat A. W. Maris aandroeg - een hekwerk om het schoolgebouw in plaats van om het gehele terrein - werd door burgemeester mr B. J. van Put ten als 'nauwelijks begerens waardig' van tafel geveegd. Om dat de twee overige fracties. Ge meentebelang en CDA, instem den met de 'creatieve' en 'finan cieel aantrekkelijke' oplossing .kreeg het college toch voldoen de steun voor zijn plan. Het plein van De Zeester dient na schooltijd als speelplaats en ontmoetingspunt voor de jeugd van Meliskerke. Daarbij ont staat regelmatig schade aan het gebouw. Afsluiting van het ter rein is een mogelijke oplossing, maar zowel gemeente- als schoolbestuur voelt daar weinig voor, omdat daardoor een nutti ge voorziening in de kern verlo ren zou gaan. In plaats daarvan willen b en w de school jaarlijks ruim 1.500 gulden geven om schade te dekken en preventieve maatregelen te nemen. Dat be drag is berekend uit het geld dat de gemeente bespaart door geen hekwerk te plaatsen. Volgens Maris is het voorstel o gunstig voor de school, omd; de totalen van de schadeclain van de afgelopen jaren veel h gere bedragen te zien geven. E( hekwerk rond het schoolgebou is volgens SGP/RPF een redelii alternatief. Het bezwaar dat leerlingen dan worden 'gekooi gaat volgens Maris niet op. or dat het overgrote deefvan de i scheiding in de rijke begroeiii rond de school verdwijnt. De raad maakte verder weini woorden vuil aan het verdwijne van de cursussen kunstzinnig vorming uit het voormalige g meentehuis in Aagtekerke. H( gemeentebestuur zegt per 1 nt vember het gratis gebruik va de accommodatie door cursu: leidster mevrouw J. Knoeste: Buijs op, omdat zij niet berei zou zijn de ruimte op een redeli ke wijze te delen met de CJV-b bliotheek. Volgens het college) er geen goed overleg mogelij met mevrouw Knoester, die ov< rigens al jarenlang gebrui maakt van het pand. Jammer „Wij betreuren de gang van zi ken in hoge mate", zei J. W. Bai tels (Gemeentebelang) dinsdag „maar bij cultuur hoort ook zei beheersing en dat ontbreekt bi de gebruikster. Daarom hebbel we begrip voor het standpun van het college." CDA'er W. Lou werse sprak van 'een impopulai re maatregel die niet Marie kerk is maar wel onvermijdelijk „Het is jammer dat we de zaal op deze manier moeten beëindi gen", aldus P. Davidse (SGP RPF), „maar we zien geen ande re mogelijkheid," Paginagroot Voor dat bedrag worden pagina grote advertenties geplaatst in de VW-gids Middelburg, de Zeeland Recreatiekrant, de Gids Dagtochten van het NBT en in de Nederlandse en Duitse editie van de Gids Provinciale WV Zeeland. Behalve adver tenties komen er ook affiches die Middelburg als toeristische be levenis aan de man moeten brengen. Die posters komen te hangen in winkels, campings, hotels. VVV's en bungalowpar ken. Volgens een ambtelijke notitie is de tijd rijp om. samen met de at tracties, Middelburg te promo ten als toeristisch produkt. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen wijzigt de ge meente het tot nu toe gevoerde beleid. Dat ging ervan uit dat de toeristische promotie zich alleen richt op seizoensverlenging. Niet vanzelfsprekend Volgens de notitie moeten wel nieuwe initiatieven worden ge nomen. omdat anders de positie van Middelburg als aantrekke lijke stad voor toeristen in het geding komt. Uit geluiden van de provinciale WV kan worden opgemaakt dat het niet meer zo vanzelfsprekend is dat toeristen Middelburg bezoeken. Eerste kwaliteit Vers van het mes Altijd extra voordeel Korte Noordstraat 49-51 Middelburg, tel. 12914 1 kilo schouderkarbonade6,90 1 kilo magere hamlappen11,80 1 kilo doorregen runderlappen9,80 J 500 gram bieflappen9,50 J 5 kilo magere runderlappen75,00 I 5 kilo schouderlappen38,00 J 5 kilo dikke riblappen64,00 I 5 kilo verse worst38,00 SLAVINKEN 4 HALEN/3 BETALEN TARTAAR per stuk 1,25 a 150 gram kookworst1,89 150 gram schouderham2,30 IEDERE DAG VERSE ROOKWORST UIT EIGEN KEUKEN OOK ROOKWORSTEN VAN PUUR RUNDVLEES Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhoging verpakt zoals u het wilt en thuisbezorgd. I a i De viburnum tinus'gwennlian' is bladhoudend en winter hard. Hij siert uw tuin met opvallend roze rode bloemknoppen en witte bloemen. Van het najaar tot diep in de winter. Vervolgens draagt hij feestelijke besjes. Nu van 16,95 voor KOUDEKERKE Galgeweg 5, tel. 01185-1623. het groene warenhuis d"a!""g i e 1 s a iv r s Aanbieding is geldig tot twee weken na verschijning in deze krant of zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14