Duinen op termijn landinwaarts filmfestival PZC Nostalgie troef bij films Fernhout Visserijsector ziet faillissement reder in Urk als incident Instemming gs met milieuplan Hoechst Drie weken zitten voor dronken varen op Westerschelde Travestie in de woestijn Ter Weel mag teveel ontvangen subsidie over '91 niet houden provincie 13 In beleidsplan vrije reservestrook voor versterking bepleit w 3®pjf lezers schrijven wov Van Waterschoot pastoraal werker iV-Z-Vlaanderen BIERVLIET/BRESKENS - De bisschop van Breda heeft D.J. M. van Waterschoot per 1 member benoemd tot pasto raal werker in de regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Wa arschoot krijgt de leiding over iel team van pastores in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en sordt de eerst aanspreekbare pastor van de parochies Bier vliet en Breskens. Op zondag 6 november om 13.30 uur wordt Waterschoot officieel geïnstalleerd door deken J. Aarts in de parochiekerk van Biervliet. Aansluitend kunnen belangstellenden kennismaken met de nieuwe pastoraal werker de rooms-katholieke basis school de Komme. WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 fan onze verslaggever MIDDELBURG - De meeste Zeeuwse duinen moeten op de lange termijn worden ver sterkt. Ze zijn te smal om het nog tweehonderd jaar - bij een verwachte stijging van het zee niveau met 1,70 meter - uit te houden. Het Zeeuws Overlegor gaan Waterkeringen (ZOW) waarin Rijkswaterstaat, de wa- Ivan onze verslaggever YL1SSINGEN - De Nederlandse visserij maakt zorgelijke tijden De rondvisvloot - die voornamelijk op kabeljauw en wijting vist - is gesaneerd, maar de vangsten zijn nog steeds erbarmelijk. Ook de tong- ui scholvissers boeken minder joede resultaten, vooral in het noorden van het land. De 'scha de' in Zeeland is volgens ver schillende woordvoerders uit de visserijsector tot op heden binnen de perken gebleven. De alarmbel is deze week gaan rinkelen door het faillissement van de grote Urker rederij Jan Korf, die vijf schepen in de vaart I. De belangrijkste schuldei ser, de Nederlandsche Scheeps- hypotheekbank in Rotterdam, heeft op grond van dat ene geval zelfs besloten zich uit de finan ciering van vissersbedrijven te rug te trekken. De risico's zou den te groot zijn. In Zeeuwse visserijkringen is niet zo geschokt gereageerd op het faillissement van rederij Jan Korf. Secretaris van de Zeeuwse visserij vereniging P. J. V. de Baare spreekt van 'een geval op zichzelf. De Vlissingse vismijn directeur J. J. B. de Looff is dat met hem eens. De situatie in de noordelijke zeevisserij is volgens hen wel iets minder rooskleurig dan 'om de zuid', in Zeeland. „Vissers zijn daar afhankelijker van de schol en die wordt niet zo goed gevangen." De prijzen van schol zijn daarentegen beter dan vorig jaar. Raadsel Naar de oorzaken van de magere scholvangsten kunnen de biolo gen slechts gissen. Zij staan voor een raadsel. Hun berekeningen geven aan dat er voldoende schol in de Noordzee moet zit ten, maar ze komen niet in de netten van de vissers terecht. Het scholquotum zal waar schijnlijk evenals vorig jaar niet worden vol gevist. De afdeling visserij van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) kan een algemeen beeld schetsen van de economi sche toestand in de visserij. On derzoeker drs W. Smit ziet even als De Looff en De Baare geen re den tot paniek. De visserijsector heeft volgens hem in 1993 quitte gespeeld, na aftrek van lonen, af schrijvingen en de betaling van rente op geleend kapitaal. „Het kan natuurlijk beter, maar slecht is het niet." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Gedeputeerde Maten hebben met instemming [ereageerd op het bedrijfsmi- fieuplan (BMF) dat Hoechst Holland NV gemaakt heeft voor dï fabriek in Vlissingen-Oost. In het BMP doet Hoechst uit de doeken wat er in de komende tier jaar aan milieumaatrege- op stapel staat. De provincie )ast de vergunningen op die Mannen aan. loechst wil de fosforslakken die hJ het produktieproces vrijko- nen op een andere manier gaan ;erwerken, zodat de uitstoot ;an gasvormige giftige stoffen i!s fluoride en zwaveldioxide iet 80 procent wordt geredu- feerd. ierder al wist Hoechst de stof- ntstoot met 30 procent te ver minderen. Nog eens 10 procent minder stof zal vrijkomen door de plaatsing van een zeewater wasser. Ook kunnen er, met goede wil en moeite, minder or ganische koolwaterstoffen vrij komen. Twee jaar geleden was de uitstoot al de helft van die in 1985. Hoecht wil de reductie de komende vier jaar laten oplopen tot 90 procent ten opzichte van 1985. Ten opzichte van dat jaar zal ook de fosfaatlozing aanmer kelijk afnemen: 70 procent min der in 1997. Voor de provincie is het geen on overkomelijk probleem dat het moederbedrijf. Hoechst AG in Duitsland, zich niet aan het BMP gebonden voelt. Hoechst Holland doet dat wel en ver wacht bovendien geen moeilijk heden met het moederbedrijf als het gaat om milieuinvesterin gen. De provincie kan, via de vergunningvoorwaarden, Hoechst aan alle afspraken hou den. MIDDELBURG - De Middel- tofgse politierechter heeft Mnsdag een 35-jarige schipper Hj verstek veroordeeld tot drie 'tken gevangenisstraf voor ttnken varen op de Wester- thelde. De politie te water "eeg op 19 augustus vorig jaar *n melding dat de binnenvaar- Wker Liège vreemde caprio- maakte op de zeearm ter *togte van Vlissingen. De poli- k stapte bij hem aan boord en onstateerde dat hij een sterke tanklucht verspreidde. man zei dat hij 'een paar Ba cardi's' had gedronken, maar olgens officier van justitie mr van der Bel moest hij de tel ijn kwijtgeraakt. De politie diri- iferde het schip naar de haven, laar hij bij het afmeren keihard een paal knalde. De politie Mstateerde dat de man traag Ageerde en dat de coördinatie azijn bewegingen ontbrak. kofficier vond dat de schipper :"h niet bewust geweest was m zijn verantwoordelijkheden ten hij op de altijd drukke Wes- teschelde bij Vlissingen voer en to hij een levensgroot gevaar toekende voor de overige theepvaart. Hij wees erop dat te schipper al vijf veroordelin- voor dronken deelnemen •n het wegverkeer op zijn straf- ted had. Het vonnis voor de niet op de zitting verschenen schipper was conform de eis van de officier. Winkeldieven aangehouden MIDDELBURG - In een waren huis aan de Lange Delft in Mid delburg zijn dinsdagmiddag twee winkeldieven aangehou den. Een bewaker betrapte hen toen zij bezig waren met een tang een beveiligingslabel van een jas te verwijderen. Het gaat om mannen van res pectievelijk 25 en 28 jaar, afkom stig uit het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. De twee werden overgedragen aan de po litie, die proces-verbaal heeft op gemaakt. Messentrekker aangehouden GOES - Een 34-jarige bewoner van het asielzoekerscentrum in Goes is aangehouden voor be dreiging en mishandeling van een mede-bewoner van het cen trum Het 36-jarige slachtoffer deed dinsdag aangifte van be dreiging en mishandeling met een mes, waarbij hij lichte ver wondingen opliep terschappen en de provincie sa menwerken, wil daarom achter de duinen een strook van 50 tot 100 meter reserveren. Die ruim te kan in de toekomst van pas komen bij een landinwaarste versterking van de duinen. Het ZOW presenteert deze visie in het eerste beleidsplan voor de Zeeuwse kust en de Westerschel- de-oevers. De Zeeuwse duinen- kust, met een lengte van 44 kilo meter, heeft over het algemeen marginale afmetingen, consta teert het overlegorgaan. De dui nen in Zeeland zijn minder hoog en smaller dan in de rest van Ne derland. Slechts 10 procent heeft een tweede duinenrij, te gen 70 procent elders in Neder land. Niet meer dan 20 procent is hoger dan vijftien meter, tegen 40 procent buiten Zeeland. De huidige kustlijn moet echter wel worden gehandhaafd in de verre toekomst, heeft de rijks overheid vastgesteld in de nota 'kustverdediging na 1990'. Het Zeeuws Overlegorgaan Water keringen huldigt ook dat stand punt, maar dat vraagt wel een zorgvuldig, toekomstgericht be leid. Eén element daarvan is de reservering van een strook voor de versteviging van de duinen landinwaarts. Bij bebouwing in het achterland moet daar zo veel mogelijk rekening mee worden gehouden. Het ZOW spreekt van uitgekiend ontwerpen' en houdt er rekening mee dat twee honderd jaar een zeer lange ter mijn is. Voor nieuwe bouwwer ken in de reservestrook kan bij voorbeeld een ontheffing wor den verleend voor vijftig jaar. In het beleidsplan voor de Zeeuwse kust en de Westerschel- de-oevers staat de waterkerende functie van duinen en dijken voorop. Die moet gewaarborgd blijven.. In navolging van de rijksoverheid gaat het ZOW ver der. Waterwinning, natuur, landschap en recreatie krijgen een belangrijke rol toebedeeld in het beleid. Dat is nieuw. De bestaande waterwingebie den in de kuststrook van Schou wen en Walcheren moeten veilig gesteld worden. De duinen van Zeeland moeten ook gehand haafd blijven uit oogpunt van natuur en landschap. Zij herber gen 66 procent van de 650 plan- tesoorten in Zeeland, waarvan 8 procent uitsluitend in duinen voorkomt. Van alle broedvogels bevindt zich 87 procent in het y v Het wandelpad onder de duinen bij Dishoek op Walcheren. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Oude films bekijken roept in veel mensen enigszins tegenstrijdige ge voelens op. Enerzijds is de ge dateerdheid van de opnamen een zwakte, omdat de verou derde filmtechnieken en de in moderne ogen achterhaalde presentatie het kijkgenoegen flink kunnen storen. Diezelf de ouderwetsheid van de films roept echter juist een nostalgisch gevoel op, zeker als bekende objecten van ja ren her op het filmdoek ver schijnen. Met de films van John Fern hout - op de aftiteling ook en kele keren als John Ferno ver meld - die in het kader van het zesde Filmfestival dinsdag werden vertoond in het Schut tershoftheater, is het niet an ders gesteld. Veel van de opna men zijn niet alleen oud, maar ook achterhaald en hier en daar zelfs een tikje pathetisch. De aanblik van Zeeuws- Vlaamse plaatsen, ondergelo pen Walcherse dorpen en de Deltawerken maken voor kij kers die met de situatie be kend zijn. echter veel van de oubolligheid goed. Of van een retrospectief van de films van John Fernhout echt sprake was. is de vraag. Bij de vertoning van twee films over de Boven- en Bene denwindse eilanden in de mid dagvoorstelling liep het toch al schaarse publiek weg. Maar tijdens de films met een direct Zeeuwse invalshoek was daar van geen sprake. Daarmee werd de voorstelling meer een nostalgische blik op Zeeland, maar voldeed ze als zodanig goed. Sfeer De impressies van de verwoes tingen van de oorlog op Wal cheren (Broken Dykes), de in tocht van koningin Wilhel- mina in Zuid-Nederland na de oorlog (De koningin weer thuis) en de impressies van ty- Commeataar bij 'De koningin weer thuis': „De begroeting was hartelijk, maar eenvoudig geheel naar de ernst der tijden." 6 pisch Nederlandse luchten en van gebruiken en tradities (Sky over Holland) ademen een andere sfeer dan de voor lichtingsfilms die Fernhout maakte over de Deltawerken en over dijkenbouw (Delta Da ta en Nederland Deltaland). Het aardige van het retrospec tief was echter juist dat de ver schillen in aanpak bij het filmen door de aaneenschake ling van de beelden duidelijk werden. Ook de overeenkom sten kwamen daardoor naar voren (inclusief dubbel ge bruikte beelden in zowel Delta Data als Broken Dykes). Het bekijken van allerlei as pecten die met Zeeland te ma ken hebben, maar die over een periode van twintig jaar zijn gemaakt, was echter op zijn minst even aardig voor de be zoeker die niet geschoold is in het analyseren van films, maar die wel graag historische beel den van Zeeland wil bekijken. Het retrospectief bood hem daartoe een van de zeldzame mogelijkheden. MIDDELBURG - De organi satie van het Filmfestival heeft gisteren de hand weten te leggen op de film 'The Ad ventures of Priscilla. Queen of the Desert". De produktie van Stephan El liott is voor vandaag (woens dag) aan het programma toe gevoegd en wordt om 14 uur in het Schuttershofcomplex in Middelburg vertoond. De con frontatie tussen bont uitge doste travestieten en conser vatieve plattelandsbewoners, ergens in de woestijn van het uitgestrekte Australië, is de belangrijkste gebeurtenis in de film. Zelfs midden in nie mandsland blijken de heren' dames zomaar voor de lol in hun showpakjes rond te para deren. Leuk om te zien, want de kostuums zijn fantastisch. Tussen de verkleedpartijen door is de travestiet Mitzi op zoek naar zijn zoontje. De ont moeting aan het eind van de film stelt hem in staat om zijn vaderlijke gevoelens de vrije loop te laten. Vandaag staat voorts een serie Cubaanse muziek- en speel films op het programma. Don derdag is 'Trois Couleurs: Rouge' van de Poolse regis seur Kieslowski een publieks trekker van formaat. De dit jaar in Cannes bekroonde pro duktie 'Pulp Fiction' - met John Travolta - belooft vrij dag (20 uuri een waardige af sluiting van het festival te wor den. kustgebied. De Zeeuwse kust is één van de weinige gebieden in Nederland en Europa waar nog sprake is van duinvorming en - aanwas. Wat betreft het ZOW, in navol ging van de provincie, moet de recreatiedruk worden geconcen treerd: op de Brouwersdam, de Veerse Dam, op stukken tussen Domburg en Zoutelande. bij Vlissingen, Breskens en Cad- zand-bad. Het overlegorgaan breekt een lans voor een beleid tegen de sterke toename van strandhokjes en -paviljoens. Die ontsieren de duinenrij. Tegelij kertijd wordt gepleit voor het versterken van de relatie met het water, zoals in Westkapelle en Groede al het geval is. Zee land gaat op te veel plaatsen schuil achter dijken en dammen. van onze verslaggever MIDDELBURG/GOES - De Stichting Ter Weel, met ver pleeghuizen in Goes, Rilland en Krabbendijke, moet bijna 66.000 gulden teveel ontvangen subsidie terug betalen aan de provincie. Gedeputeerde staten hebben de protesten van de stichting dinsdag verworpen. Ter Weel ging in beroep tegen de door de provincie bepaalde exploitatiebijdrage voor het jaar 1991. De hoogte van dat be drag werd in februari dit jaar vastgesteld. Ter Weel komt over het boekjaar 1991 bijna 66 mille tekort De stichting maakte zich dat jaar los van de koepelorganisatie Sa- mivoz in Den Bosch. Door de verzelfstandiging moest een ei gen administratie worden opge zet, wat met extra uitgaven ge paard ging De provincie consta teerde begin dit jaar dat Ter Weel in 1991 een te groot voor schot had ontvangen Het (een malig) tekort zal de stichting moeten terugbetalen. Met hun besluit volgen gedepu teerde staten het advies van de commissie bezwaarschriften. Het dagelijks provinciebestuur meent dat de verzelfstandiging van Ter Weel verder geen in vloed heeft op de relatie tussen subsidiegever en -ontvanger. Als Ter Weel volledig op eigen benen wil staan, ligt het risico bij de stichting, betogen gs. Ook heeft de stichting nooit bij de provin cie aangeklopt met het verzoek bij te springen als de verzelfstan diging onverhoopt extra geld zou vergen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogep niet langer zijn dan 250 -r - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 1 II II II 1 1 1 1 1 1 II 1 1 1 1 1 Jongeheer Wiegel Met betrekking tot de politiek zou de gewone burger zichzelf moeten aanleren nergens meer verbaasd over te staan. Helaas slagen we daar niet altijd in. Het is heel veel jaren geleden dat WD-voorman en volkstribuun Wiegel in ons parlement door naar ik meen PvdA-fractievoor- zitter Burger omschreven werd als 'jongeheer Wiegel'. Jonge heer Wiegel deed al bij wijze van spreken in de wieg aan politiek en ontwikkelde zich tot een volkstribuun. Wat weet de geachte kiezer nou toch eigenlijk van meneertje Wiegel, behalve dat het zo'n bui tengewoon handige prater is. Ui teraard noemt men hem van WD-zijde een buitengewoon be kwaam bestuurder; dat laatste doen immers alle grote politieke partijen over hun bewindsperso nen! Hebben wij ooit gehoord waar Wiegel gestudeerd heeft, en welk beroep hij uitgeoefend heeft, als hij al ooit een ander beroep dan politicus op het oog gehad heeft. Enfin, de ex-bewindslieden uit de vorige regering hebben allen hun koninklijke lintje in ont vangst mogen nemen, ook al weet in vele gevallen geen nor male en gewone sterveling wat ze nou toch precies gepresteerd hebben. Van één dame weten we tenmin ste dat ze zestig miljoen gulden verknungelde in verband met een zogeheten carpoolstrook in de buurt van Amsterdam. Uiter aard kreeg ook zij het koninklij ke lintje. Emiel H. Neumann Galmgat 25 Middelburg Duurzame ontwikkeling In de PZC van 8 oktober is in het verslag van het te Vlissingen ge houden symposium over duur zame ontwikkeling een fout ge slopen. Mijn uiteenzetting han delde onder meer over het dóór slaan van het milieubeleid in die zin dat delen van de Zeeuwse be volking de regelgeving en de uit voering ervan als bedreigend er varen. Als voorbeeld heb ik ge noemd de kleine benzinepom pen die recentelijk voor het blok zijn gezet: enorm investeren of op korte termijn het bedrijf beëindigen Dit met voorbijgaan van de arbeid die de betrokke nen in het verleden in hun be drijf gestoken hebben en on geacht de mate van verontreini ging van het terrein in kwestie. Ik heb dus niet de behoefte ge had om te pleiten voor vervui lers. maar voor de goeden die het met de kwaden moeten beko pen. Het woord 'grondmonsters' heb ik niet in de mond genomen. De strekking van mijn betoog was dat de overheid de burgers niet mag onderschatten en dat fanatisme bij de uitvoering van milieuwetten kwaad bloed kan zetten. DrJ. P. Zwemer Wamelplein 99 Amsterdam Zuidoost gint met de stelling dat het tijd wordt voor een objectieve studie naar de effecten, om vervolgens alvast te concluderen: meer ser vice en meer werkgelegenheid zal het resultaat zijn. Ook de ver gelijking met de ons omringende landen gaat zeer mank: in Duits land bijvoorbeeld zijn de win kels zaterdags om 13 uur en op zondag gewoon dicht! Ik zou ver der willen wijzen op de vooroor logse situatie, waarbij de slager en de bakker dankzij de lange openingstijden 's avonds om 10 uur hun zaken nog moesten schrobben. Het gezinsleven stond toen, dankzij die lange werkdagen zwaar onder druk Neen, deze zogenaamde 'paarse' vernieuwing is niets meer dan een stukje voortgaande verloe dering. teloorgang van de 'kleine middenstand', en in feite een te ruggaan naar een situatie uit het verleden, waar juist menigeen niet meer naar terug verlangt. J. van Dorp Beukenlaan 49 Oostkapelle Na afgelopen weekend weer pa gina's vol prietpraat over de veerdiensten (1994) te hebben gelezen, heb ik de neiging de har- tekreet te slaken: „Minister zorg ervoor, dat in ie der geval vóór de 21e eeuw deze verbinding gerealiseerd zal zijn en til dit onderwerp (in het landsbelang) boven dit voortdu rend geldverslindend provin ciaal geneuzel." Jaap den Hollander Deltaiveg 17 Haamstede Voedsel 'NVAS houdt informatieavond over voedselallergie' PZC 4 ok tober'. Jammer dat in dit artikel niet werd vermeld dat de infor matieavond op dinsdag 1 no vember ook over voedselinto- lerantie (VI) gaat. Het onder scheid tussen voedselallergie (VA) en VI is nl. niet eenvoudg. Bij VA is het stellen van de diag noses soms eenvoudig, bijvoor beeld d.m.v. huidtests en bloed onderzoek (het afweerapparaat van het lichaam maakt nl. antis toffen tegen bepaalde eiwitten in onze voeding, zoals voorko mend in koemelk). Bij VI zijn zulke technieken veel al niet beschikbaar (er is sprake van VI als het voedsel direct bui ten het afweerapparaat om ziek teverschijnselen geeft) en is de diagnose bijzonder moeilijk te stellen. Ik ben dan ook bijzonder verheugd dat de Walcherse kin derarts V. R. Drexhage een inlei ding over VA èn VI houdt. Bij symptomen van VA en/of VI kan een doorverwijzing naar b.v. een kinderarts met specifieke erva- "ring op het gebied van voedsel allergie en -intolerantie een hoop leed besparen. Ria Geijon-Rootlieb Laan van Nieuwenhove 3 Middelburg Spareribs Winkels dicht open/ Het hoofdredactioneel artikel in de PZC van vrijdag jongstleden over de voorgenomen wijziging van de winkelsluitingswet vraagt om een reactie. Na lezing ervan kom je tot de conclusie dat het weinig door dacht is. dat de schrijver grote woorden gebruikt en wild om zich heen slaat. Ik mag hem aan raden het hoofdartikel in Trouw van dezelfde dag met vele prak tische en principiële bezwaren op hem te laten inwerken. Aan dat artikel zou ik nog willen toe voegen. dat uw commentaar be- Het spareribs-recept van Janny van der Lee in de PZC van don derdag 6 oktober bevat mijns in zien onjuiste informatie. Spare ribs en platte ribben zijn niet van een en hetzelfde stuk gesne den. Spareribs komen van de rib van het varken (karbonade) en platte ribben van de buik (speklappen) van het varken. Daar spareribs van het malsere deel gesneden worden, is de be reidingstijd ook aanzienlijk kor ter. In een voorverwarmde oven op een temperatuur van 185 gra den is veertig minuten voldoen de. Daarentegen geldt voor plat te ribben wel de vermelde berei dingstijd van twee uur. Paul Wijffels Langeviele 121 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13