ROVINCIALE ZEEUWSE VS voor verboden zone Koeweit Maakt u het recept, doen wij de rest. Onenigheid nieuwe asielcentra CONTACTA Wijers wil niet korten op geld voor kernenergie 4 WEKEN kleintjes sraël schort beraad met PLO op wegens mtvoering soldaat Eten van uien kan ïelpen tegen kanker VOOR/14,- AOV zet Hendriks uit fractie ak trekt troepen terug uit grensgebied Koninklijk Huis koopt miniatuur De business-to-business beurs van Zuidwest Nederland n PZC Zonnig Droog nevelig weer en flink wat zon. Zwakke wind uit noordoostelijke rich tingen. Middagtemperatuur 17 gra den. 37e jaargang no. 240 loensdag 12 oktober 1994 dsse nummers 1,50 l Opgave advertenties per telefax 01184-84321 of schrifteli Postbus 18, 4380 monze correspondent [ASHINGTON - De Verenigde laten overwegen om de Ver- ligde Naties te vragen in het jiden van Irak langs de grens Koeweit een 'verboden zo- in te stellen voor Iraakse toepen. Dit naar voorbeeld van 'no-fly'-zones voor Iraakse liegtuigen boven het zuiden en irden van Irak. Daarmee wil ishington voorkomen dat iddam Hussein over enige tijd joieuw voor een crisis kan zor- tn door troepen samen te trek- tnin het grensgebied met Koe- fit. i is gisteren begonnen met terugtrekken van zijn troe pen uit het grensgebied. Maar volgens Amerikaanse regerings kringen gaat dat nog erg lang zaam. President Bill Clinton zei gisteren dat er geen enkele re den is om het opvoeren van de Amerikaanse troepen in het Golfgebied stop te zetten. „Ik ben hoopvol, maar het is te vroeg om conclusies te trekken", aldus Clinton. De Iraakse minister van buiten landse zaken al-Shahaf zei giste ren dat de meeste Iraakse eenhe den al teruggetrokken zijn en dat de resterende troepen snel zullen volgen. Amerikaanse in lichtingendiensten meldden echter slechts 'minimale bewe ging'. Daarbij werd wel erkend dat het niet goed mogelijk is om JERUZALEM (RTR/AFP/DPA) De Israëlische regering komt nndaag in spoedzitting bijeen zich te beraden op de gevol- sn van de ontvoering van een 5-jarige Israëlische soldaat de fundamentalistische limas-beweging. Premier Ra- lin eiste zijn vrijlating en «hortte in afwachting daarvan iunstenaar Mie Jonk «verleden GROOTSCHERMER (GPD) - ieeldend kunstenaar Nic Jonk gisteren op 66-jarige leeftijd azijn woonplaats Grootscher- overleden. Hij was al lange ■ijd ziek. lonk werd op 11 juli 1928 in Schermerhorn geboren. Kort na ie oorlog ging hij naar Amster- ln waar hij reclametekenaar ierd. In de avonduren volgde hij «ssen illustratie-, modelteke- en beeldhouwen aan de itnijverheidsschool. Enige aen daarna deed hij de oplei ding beeldhouwen aan de rijks- icademie voor Beeldende Kun- sten. fo 1965 vestigde hij zich in Grootschermer en in datzelfde begon hij met zijn beelden- hin, die bekendheid verwierf tot 'trover de landsgrenzen. nodigen u uit voor een spannen- receptenwedstrijd met dat «■tere Greenfields rundvlees 'Farmers Best varkens- «*s. U maakt kans op een Spleet verzorgd diner, 'tt uw eigen recept hoofdrol, of op 4 pi waardebon voor Ms Greenfields of Farmers «t vlees. De aanbieding brengt u •isschien al op een ideetje, teenfields biefstuk, 100 gram ^50" 3.09 toibieding is geldig t/m zaterdag 15 oktober a.s. 'lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ar 80.000 soldaten van het ene op het andere moment te laten stoppen en omkeren. De VS zullen doorgaan met het sturen van troepen, omdat zij Saddam Hussein niet de kans willen geven voor nieuwe proble men te zorgen. Volgens de Ame rikaanse stafchef generaal John Shalikashvili zijn nu 19.000 Amerikaanse militairen in het Golfgebied, zijn 44.500 soldaten onderweg en staan 156.000 man schappen gereed om indien no dig ook te worden uitgezonden naar de Golf. Er zijn bovendien al 252 Ameri kaanse, Britse, Franse, Saudi- sche en Koeweitse gevechts vliegtuigen in het gebied. Vanuit de VS zijn nog honderden vlieg tuigen onderweg. Daaronder zijn zes B-52 bommenwerpers en tientallen F-15's, F-16's, A-10's MAASTRICHT (ANP) - Het eten van uien biedt bescherming tegen iemeeste vormen van maagkanker, zo blijkt uit een onderzoek van E. Dorant van de Rijksuniversiteit Limburg. Ifensen die per dag minstens een halve ui eten, lopen twee keer min- fcrkans op maagkanker dan degenen die geen uien op hun dagelijks senu hebben staan. De onderzoekster vindt dat nader moet worden fckeken of de beschermende werking afhangt van de bereidingswij- torant kon in haar studie echter geen verband aantonen tussen de msumptie van uien en het ontstaan van kanker van de dikke darm cendeldarm. of de longen en de borst. Evenmin blijkt er verband te jestaan tussen de consumptie van prei en de kans op genoemde kan- Iersoorten. Dorant stelt verder dat het gebruik van knoflooksupplementen niet eidt tot een lager risico op kanker van de longen, borst, maag, dikke iarm of endeldarm. Verse knoflook, waarvan de consumptie onder ie bestudeerde mensen erg laag is, werd niet in het onderzoek be- irokken. het vredesoverleg met de PLO in Cairo op. Harnas eiste dinsdag de verant woordelijkheid op voor de ont voering in de Gazastrook van een Israëlische soldaat die sinds zondag werd vermist. De radi cale moslimgroepering wil de man ruilen tegen onder anderen de oprichter van de beweging, sjeik Ahmed Yassin, die een le venslange straf uitzit in een Is raëlische gevangenis. In reactie op de ontvoering be sloot Israël het overleg met de PLO op te schorten. Rabin riep delegatieleider Rothschild te rug voor overleg. ..U bent volle dig verantwoordelijk voor het le ven van de soldaat en voor wat zich afspeelt onder Palestijns bestuur", zo zei Rabin in een te lefoongesprek met PLO-leider Arafat. De premier waarschuw de dat elke vertraging in de vrij lating ernstige gevolgen zal heb ben voor de voortgang in het vre desproces en de relatie tussen Is raël en de PLO. De claim van Harnas leidde er toe dat Israël de Gazastrook dinsdagavond afsloot. Dat bete kent dat Palestijnen die in Israël werken het gebied tot nader or der niet uit kunnen. Harnas richtte zich in een met de hand geschreven verklaring en in een videoboodschap tot de pers. De beweging kondigde aan de Israëliër te zullen doden, als Yassin niet voor vrijdag wordt vrijgelaten. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Histori sche Verzamelingen Van Het Huis Oranje-Na- ssau heeft op de kunst- en antiekbeurs PAN Amsterdam een portretminiatuur gekocht van stadhouder Willem V (1748-1806). Maker was de Haagse schilder Leonardus Temminck (1746-1813). De stichting beheert de histori sche verzameling van het Koninklijk Huis. De miniatuur wordt na 16 oktober, de laatste beursdag, toegevoegd aan de verzameling van het Koninklijke Huis. Het kleinood is dan al leen voor studiedoeleinden te bekijken. Hoe veel de 43 mm hoge portretminiatuur heeft ge kost, wordt niet bekendgemaakt. Op de minia tuur staat prins Willem V, de laatste stadhou der, afgebeeld. Hij draagt de Orde van de Kou seband. Op de achterzijde staat de tekst „Au retour de l'age d'or la vertu triomphe (Aan het eind van de gouden eeuw triomfeert de deugd). De stichting bezit 700 miniaturen. Het aange kochte exemplaar is afkomstig van Daatselaar Godhelp antiquairs in Utrecht. Een minia tuur van stadhouder Willem V van een derge lijk hoge kwaliteit ontbrak in de collectie, al dus de stichting. foto Paul Vreeker en enkele 'onzichtbare' F-117- jachtvliegtuigen. „We hebben een strijdmacht die sterk genoeg is om Saddam Hussein een zwa re prijs te laten betalen, als hij zijn troepen niet terugtrekt", zei Shalikashvili. De instelling van een verboden zone in Zuid-Irak door de VN of door de geallieerde coalitie, zou wel betekenen dat de Ameri kaanse troepen en vliegtuigen voor langere tijd in het Golfge bied moeten blijven. Vóór de ge beurtenissen van de afgelopen dagen hadden de VS slechts 10.000 man in het Golfgebied, hoofdzakelijk bemanningen van marineschepen en de piloten en technici van de 150 gevechts vliegtuigen die in het gebied wa ren gestationeerd om de nale ving van de vliegverboden bo ven zuid- en noord-Irak te con troleren. Rusland heeft de Verenigde Sta ten gisteren gewaarschuwd „I- rak niet te veel in een hoek te drukken". Volgens minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- zyrev heeft dat geen zin „en moet de internationale gemeen schap Saddam Hussein juist aanmoedigen zich aan de VN-ei- sen te houden". Moskou heeft de Amerikaanse militaire reactie op de Iraakse troepenbewegin gen echter niet bekritiseerd Men gaat ervan uit dat Saddam Hussein met zijn acties de VN er toe heeft willen brengen de eco nomische sancties tegen zijn land in te trekken. Minister van buitenlandse zaken al-Shahaf zei gisteren dat Irak zijn troepen heeft teruggetrokken „opdat de genen met slechte bedoelingen niet volharden in het saboteren van onze diplomatieke pogin gen". Alle VN-Veiligheidsraads- leden hebben echter al gezegd niet voor de dreiging met geweld te zullen zwichten. Roebel keldert 21,5 procent MOSKOU (RTR/AFP/DPA/ ANP) - De Russische munteen heid, de roebel, lijkt niet meer te redden. Na een koersdaling maandag met 6 procent ten op zichte van de Amerikaanse dol lar, ging er dinsdag maar liefst 21,5 procent van de waarde af. In een wanhopige poging de koersval tot staan te brengen besloot de Russische centrale bank dinsdagavond na overleg met de regering haar belang rijkste rentetarief op te schroe ven van 130 tot 170 procent. Op de valutamarkt van Moskou werd dinsdag 3926 roebel voor een dollar betaald tegen 3081 roebel de voorgaande dag. Het is de grootste koersdaling die de roebel tot nu toe op één dag liet zien. De Russische centrale bank poogde tegen het einde van de handel de val te stoppen door voor 80 miljoen dollar roe bels te kopen, maar dat haalde niets uit. De neergaande lijn van de roebel vormt een grote hindernis voor het hervormingsbeleid van de regering. DEN HAAG (GPD) - De Orde van Advocaten weigert voor alsnog rechtsbijstand te verle nen aan asielzoekers in de nieuwe centra in Zevenaar en Rijsbergen. De centra worden zaterdag geopend door staatsse cretaris Schmitz (justitie), maar kunnen niet functioneren als de advocaten niet meewer ken. Ze willen op korte termijn een onderhoud met de staatsse cretaris en eisen een hogere ver goeding voor hun werk en be tere werkomstandigheden. Jus titie houdt vast aan de opening op zaterdag. Volgens woordvoerster mr. E. Minkjan van de Orde van Advo caten is de vergoeding die Justi tie de advocaten biedt, nog lager dan de minimumvergoeding die Justitie verstrekt voor rechtsbij stand aan klanten die zelf niets kunnen betalen. Verder vrezen de advocaten dat er in de centra onvoldoende tolken beschik baar zijn. Een woordvoerder van het tolkencentrum Gelderland bevestigt dat het „zeer moeilijk" wordt voortdurend voldoende tolken paraat te hebben. Met de ingebruikneming van de twee asielcentra wordt het Ne derlandse vreemdelingenbeleid verscherpt. Nieuwe asielzoekers dienen zich bij een van de twee centra te melden. Daar wordt binnen 24 uur bepaald of een asielverzoek kansrijk of kans loos is. De kansrijken mogen doorgaan naar een gewoon op vangcentrum. Belangrijkste on derdeel van het nieuwe beleid is dat de kanslozen geen opvang wordt geboden, ook niet als zij bij de rechter in beroep gaan te gen hun afwijzing. In het huidige beleid krijgen nogal wat kanslo zen wel opvang als zij in beroep gaan. Justitie heeft de indruk dat de goede opvang een van de rede nen is dat steeds meer asielzoe kers naar Nederland komen. Ge hoopt wordt dat de nieuwe werk wijze een deel van de onechte asielzoekers ervan weerhoudt naar Nederland te komen. In beginsel zullen alle Oosteuro- peanen als kansloos worden be stempeld en opvang worden ge weigerd. Dat geldt ook voor de genen die zich zonder goede re den niet onmiddellijk bij een centrum melden. Justitie denkt op deze manier minstens tien procent, 5500 per jaar, van alle asielzoekers opvang te kunnen ontzeggen. Op termijn dient dit aantal verder op te lopen tot zo'n twintigduizend. Agrosector De concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw staat ernstig onder druk De gehele agrosector iproduktie, handel en industrie) dreigt in ternationaal een onherstelbare achterstand op te lopen Dit stelt het Britse onderzoeksbureau A.T. Kearney in een dinsdag gepubliceerd rapport, gemaakt in opdracht van het ministerie van land- C bouio. Slaags Ontevreden bewoners van het asielzoekerscentrum in Terneu- zen zijn gisteren slaags geraakt met de politie. De politiemensen waren opgeroepen om een con flict tussen beivoners en de di recteur van het centrum te sus sen. Een man uit An gola werd meegeno- Q men. w Egil Olsen De tijd van frank en vrij spel ligt ver achter de Scandinavièrs. Dat zal het Nederlands elftal vandaag in het EK-kwalificatie- duel tegen Noorwegen merken. De ploeg van Olsen verloor op 25 september 1991 voor de laatste keer op eigen bodem. Het voor malige Tsjechoslowa- kije was destijds in Os- 1 lo de tegenstander I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 16 en 17. Een deel van de kanslozen zal worden uitgezet, anderen zullen gewoon worden losgelaten en moeten zich maar redden. Justi tie hoopt dat ze dan uit zichzelf vertrekken. Uit de nieuwste cijfers van Justi tie blijkt dat tot en met septem ber ruim 39.000 asielverzoeken zijn ingediend. Dat is driedui zend meer dan over het gehele vorige jaar. De afgelopen maand kwamen de meeste asielzoekers uit Iran (703). Het is voor het eerst sinds jaren dat de lijst niet wordt aangevoerd door Bosniè- Herzegovina. Dat land staat nu op de tweede plaats met 690 asielverzoeken. Gisteren is ook een begin gemaakt met de al eer der aangekondigde uitbreiding van de vreemdelingenpolitie met zevenhonderd manschap pen, verdeeld over heel Neder land. van onze parlementsredactie DEN HAAG (GPD) - Minister Wijers (economische zaken) vindt verder bezuinigen op de subsidies voor kernenergie on verantwoord. Volgens de minis ter komt dan het veiligheidson derzoek van de Nederlandse kerncentrales in gevaar, even als het zoeken naar oplossingen voor radioactief afval. Wijers' partij (D66) en ook de PvdA wil len juist extra korten op kern energie-onderzoek. D66 en PvdA willen het geld dat daardoor vrijkomt gebruiken om de bezuinigingen op het technologiebeleid te verminde ren. Ook de derde regeringspar tij WD stuurt aan op het ont zien van de technologiesubsi dies. Wijers wil daar ruim 55 mil joen gulden weghalen, onder deel van een totale bezuinigings operatie van 300 miljoen. De minister wees er gisteren tij dens de presentatie van zijn plannen op dat het budget voor kernenergie daalt van 34 naar 18 miljoen. Daarmee is de bodem volgens Wijers bereikt. Het PvdA-voorstel om belasting meevallers te gebruiken ter ver zachting van de bezuinigings- pijn wees Wijers eveneens van de hand. Datzelfde geldt voor het D66-plan om de opbrengst van aardgasverkopen in te zetten voor technologiebeleid. Advertentie Wijers denkt dat het Nederland se bedrijfsleven meer van de Eu ropese onderzoeksfondsen kan profiteren. Nu ontvangen de on dernemers jaarlijks 200 miljoen uit deze fondsen. Volgens Wijers is 300 miljoen makkelijk haal baar Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving kf 83,75 Naam: Bedrijfsadviseurs mr ir J. Huisman mw mr J.K. van Arenthals Tel. 01100-50145 DEN HAAG (ANP) - Het Algemeen Ouderen- verbond AOV heeft zijn kamerlid Th. J. M. Hendriks aan de dijk gezet. De fractie heeft dat dinsdag meegedeeld. Hendriks wordt een solistisch optreden verwe ten. Hij blijft als eenmansfractie in de Kamer, zo liet hij bij de regeling van werkzaamheden weten. De woordvoerster van de nu vijf leden tellende fractie van het AOV weigerde details te geven van optredens van Hendriks (66), die de overige fractieleden en het hoofdbestuur kennelijk in het verkeerde keelgat zijn gescho ten. Zij wilde alleen kwijt dat Hendriks zonder enig vooroverleg met de fractie het woord voer de in commissievergaderingen en tijdens ple naire debatten. Het AOV-hoofdbestuur heeft afgelopen weekeinde al besloten hem het par tijlidmaatschap te ontnemen. zie ook pagina 2 iAdvertentie MAANDAG IO OKTOBER 19-22 uur VAKBEURS ALGEMENE TOELEVERING BEDRIJVEN CONTACTDAGEN ZEELANDHALLEN - GOES DINSDAG II OKTOBER 14-22 uur WOENSDAG 12 OKTOBER 14-22 uur Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant S 713214 0000C2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1