Belasting huiseigenaar stijgt niet Kabinet wil met sociale over herverdeling werk partners praten CONTACTA Vulkaanuitbarsting te zien vanuit de ruimte VN treffen na aanval moslims op Sarajevo verminkte lijken aan 4 WEKEN 01100 - 39555 linister Zalm belooft bevriezing dieselaccijns tot jaar 2000 egaliseren tugs levert i,3 miljard gilden op Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 14,- kunst cultuur 25 t/m 31 Nevelig ata Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. Nevelig en in de ochtend een enkele mistbank. Zwakke tot ma tige zuidenwind. Maximum 16 graden. HEK 7^ 'CRZEf&~ Bel voor informatie: 57 e jaargang no. 236 rijdag 7 oktober 1994 >sse nummers 1,50 !N HAAG (GPD/ANP) - De be- itingtoeslag voor de 3,5 mil- m eigenaar-bewoners van lieen (het huurwaardei'orfait) at de eerstkomende drie jaar tl omhoog. Minister Zalm (fi- nciën) heeft dat gisteren aan Tweede Kamer laten weten. 11997 komt er een nieuw sys- tm om de hoogte van het for- it vast te stellen, it forfait bedraagt nu 2,8 pro nt van de waarde van de wo- lechtbank laat erdachte van ubbele moord eer vrij lw droomvloer igt bij ons bij ons niel slaagt, slaagt u nergens! i we uit meer dan 130 soorten kant- en afgewerkte houten-, kurk- en laminaat- en Eenvoudig zeil te leggen Ideaal 'oor huurwoningen «en. mèenemen. m! Kom eens kijken bij uw PARDIO «ket Studio \HORN 20 Undhu'.«leler,18cm Couwervostraot 51 Tel. Ot 100-13525 ning in bewoonde staat. De waarde van een huis in bewoon de staat is vastgesteld op 60 pro cent van de marktwaarde. Af hankelijk van de prijs van de wo ning loopt het forfait van 300 tot 40.800 gulden. Onder het vorige kabinet is het forfait elk jaar ver hoogd, tot grote woede van de WD. Zalm belooft verder dat de be lastingen gedurende deze kabi netsperiode voor inflatie gecor rigeerd zullen worden. Het vo rige kabinet heeft daar drie keer van afgezien waardoor de burger meer belasting ging betalen. De minister geeft aan dat de die selaccijns tot 2000 niet meer om hoog zal gaan, behalve met de inflatie. Een verdere verhoging van de benzineaccijns van elf cent - een plan van het vorige ka binet - gaat alleen door als ook onze buurlanden daartoe over gaan. Plannen om te tornen aan de be lastingaftrek voor reiskosten tussen woon- en werkplek (reis kostenforfait) zijn er niet, aldus Zalm. Net zo min als een voorne men mensen die privé in een auto van de zaak rijden een ho gere belastingtoeslag in reke ning te brengen (autokostenfic tie). Zalm meldt verder dat de politie er in 1995 geen 50 miljoen bij krijgt, maar tien miljoen gulden. De overige 40 miljoen moet op basis van eerder afgesproken be zuinigingen weer terugkomen. De sector cultuur moet 7 miljoen inleveren, ook al krijgt men er op rRECHT (ANP) - De raadka- tr van de rechtbank in recht heeft eerder deze week b 22-jarige verdachte van een ibbelvoudige moord in vrij- id gesteld. Hoofdofficier van ititie mr. R. Berger heeft dat vestigd. Amsterdammer zat in voor- pige hechtenis op verdenking nhet doodschieten van een 55- lige man en zijn 44-jarige bndin, vorig jaar mei in een ïo in Antwerpen. Vermoede- gaat het om een afrekening de Amsterdamse drugswe- Id. welke grond de hechtenis is geheven, blijft het geheim van raadkamer. Berger wil er ïts over kwijt. het recente verleden heeft de nsterdammer vastgezeten in tband met een soortgelijke li- idatie. Toen werd een Amster- rnse sportschoolhouder, even- ns in zijn auto, doodge$cho- i. Ook in deze zaak werd de pachte voortijdig op vrije tten gesteld. EN HAAG (GPD) - Legalise- 5 van soft- en harddrugs le- t overheid en bedrijfsleven rlijks tenminste 6,3 miljard den op aan besparingen. Bo- idien is de huidige aanpak de drugscriminaliteit door hoge kosten een verloren ijd. blijkt uit het vertrouwelijke iport 'Drugsbeheersing door alisatie', dat is opgesteld ar hoge vertegenwoordigers kringen van politie, justitie verslavingszorg. rijk geeft jaarlijks ruim 2,1 ijard gulden uit aan gevange wezen. politiezorg en rechts- ndhaving. De helft van de nsen in de gevangenis be at uit drugscriminelen, stel de deskundigen in de werk- ep. ugscriminaliteit kost het be- Ifsleven en de individuele rger nog eens 4,2 miljard gul- zo staat in het rapport. iarbij gaat het om schade na iraken en de kosten van parti- Sere bewakingsdiensten en ehtofferhulp. De opstellers i in de bepleitte legalisering drugs de enige mogelijkheid die criminaliteit een halt toe toepen. werkgroep wordt geleid door Dufour, bestuurslid van het ierlands Instituut voor Alco- en Drugs (NIAD) enpromi- it lid van D66. Andere leden de Rotterdamse politlecom- ssaris T. Reitsma, officier van titie R. van der Hoeven, direc- lid G. J Verhoef van de Neder- dse Vereniging van Instellin- ivoor Verslavingszorg en psy- ater F. Polak van de drugsaf- ing van de GG en GD in Am- rdam. zie ook pagina 2 Advertentie WASHINGTON - Deze opname van de Kljoetsjev-vulkaan Op het schiereiland Kamtsjatka, gelegen in het uiterste oos ten van Rusland, is maandag gemaakt met behulp van radarapparatuur aan boord van het Amerikaanse ruimteveer Endeavour. De in een zeer dun bevolkt gebied gelegen vulkaan kwam vorige week vrijdag tot uitbarsting. Beneden is de witte top te zien. Deze is omgeven met lava bedekte hellingen. De groen kleu rende top is van een slapende vulkaan. Daaronder is van links naar rechts de Kamtsjatka-rivier waar te nemen. De Endeavour blijft een dag langer in de ruimte en zal pas dinsdag op aarde terug keren. Dat heeft de vluchtleiding in Hous ton meegedeeld. De bemanning van de shuttle nam donderdag een proef met de krachtige radar aan boord. Met het oog daarop dumpten Duitse oceaandeskundi gen ten westen van het eiland Sylt dieselo lie in zee, die een vlek ging vormen. Toen het veer twee uur later op 222 kilometer hoogte overvloog kon de bemanning in detail zeven olie- en algenvlekken onder scheiden. De olie werd later weer uit het water ge haald. Wetenschappers hopen dat de ont wikkeling van de radar leidt tot het eerder ontdekken en opruimen van olieveront reiniging in zee. foto Reuter DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties voorgesteld een werkgroep in te stellen die plannen moet ont wikkelen om de werkgelegen heid te bevorderen, met name door herverdeling van arbeid. De besprekingen van gisteren dienden als voorbereiding op een eventueel Najaarsoverleg, waarin het voorstel nader kan worden uitgewerkt. In de be treffende werkgroep zouden vertegenwoordigers van het ka binet en de sociale partners moeten zitten. Het voorstel van minister Mel- kert (sociale zaken en werkgele genheid) lijkt sterk op een idee van de FNV. De vakcentrale op perde begin augustus een werk groep in het leven te roepen. Die zou op korte termijn met werk- gelegenheidsvoorstellen moe ten komen op basis waarvan de werkgevers en de vakbonden in het cao-overleg afspraken kun nen maken over herverdeling van arbeid. De FNV en het VNO, reageerden totaal verschillend op het voor stel van Melkert. Cao-coördina tor L. de Waal van de vakcen trale FNV toonde zich redelijk enthousiast. Het VNO legde ech ter een tijdbom onder het initia tief van Melkert. Een woordvoer der noemde het „buitengewoon onwaarschijnlijk" dat zijn orga nisatie aan de werkgroep zal Hevige rellen in Johannesburg JOHANNESBURG (AP) - Een protestmars van Zuidafri- kaanse veiligheidsfunctiona rissen is donderdag in Johan nesburg uitgelopen op een confrontatie met de politie. De veiligheidsfunctionaris sen eisen meer loon en gingen met honderden tegelijk de straat op. velen gewapend. Ze gooiden vuilnisbakken om en bekogelden de politie met stenen. De politie opende het vuur met hagel, waarop de betogers terugschoten. De politie schoot daarop met scherp en voerde charges uil, waarbij zeker 20 demon stranten werden gearres teerd. Er werden geen ernstig gewonden gemeld. De chaos in Johannesburg nam nog toe doordat bu schauffeurs ook hun loonei sen met acties kracht bijzet ten. Bussen werden op door gaande wegen in het centrum gezet, die daardoor volledig geblokkeerd raakten. Dui zenden forensen moesten door de busstaking te voet verder. foto AP meedoen. „Wij vinden dat alles wat beteft arbeidsvoorwaarden en arbeidstijden decentraal moet worden geregeld", zei hij. „Voor het centrale niveau zien wij hier absoluut geen taak." De Waal zei dat gesproken moet worden over onder meer een ge lijke wettelijke behandeling van parttime-werknemers en over fi nanciële stimulansen voor werk gevers om deeltijdwerkers in dienst te nemen. Om de kans op Najaarsoverleg tussen overheid en de sociale partners niet op voorhand te on dergraven ziet het kabinet af van zijn wens een streefpercen tage vast te stellen waarmee de werkloosheid de komende jaren moet worden teruggedrongen. Dat voornemen staat wel in het regeerakkoord. Maar omdat de werkgevers zich absoluut niet willen binden aan een percen tage, heeft Melkert er van afge zien. De bedoeling is dat de bewinds lieden volgende week een defini tieve agenda voor eventueel overleg opstellen. Op basis daar van zullen de sociale partners beoordelen of het zin heeft om te gaan praten. papier vijftien miljoen bij. Er staat echter nog een oude bezui niging van 22 miljoen open. Er is ook minder geld voor de ge zondheidszorg. De in het regeer akkoord gemelde groei van het budget met 1.3 procent (circa 800 miljoen) per jaar, is door be zuinigingen maar 1,1 procent: 120 miljoen gulden minder. Werklozen Het regeerakkoord leidt in de huidige kabinetsperiode niet tot een daling, maar tot een lichte stijging van het aantal werklo zen. Dat blijkt uit antwoorden van Zalm op schriftelijke kamer vragen over de miljoenennota 1995. Volgens Zalm neemt het ar beidsaanbod tot 1998 met in to taal 370.000 mensen toe. Dat komt doordat meer nieuwko mers zich op de arbeidsmarkt melden 1315.000) en doordat het kabinet het beroep op vut en wao wil terugdringen. Een deel van de groep die anders in de wao of vut terecht zou komen, belandt daardoor in de ww of de bijstand. Tegenover deze groei van het ar beidsaanbod staat een toename van het aantal banen met 345.000. Daarvan zijn er 230.000 afkomstig uit de economische groei en 115.000 het gevolg van kabinetsmaatregelen, zoals las tenverlichting. Het aantal werk zoekenden zonder baan meent dus met 25.000 toe. Zonder kabi netsbeleid zou die groei 85.000 zijn geweest. Hierbij moet worden aangete kend dat het kabinet zich ba seert op een gemiddelde econo mische groei van 2 procent in de komende jaren. De algemene verwachting is dat dit behoed zame scenario te somber is en dat de groei in werkelijkheid een stuk hoger zal uitvallen. Gijzeling in Duitse bank HERZOGENRATH (DPA/GPD) - Een overvaller heeft donder dagavond in een bank in het Duitse Herzogenrath zeventien klanten en bankbedienden ge gijzeld. In de loop van de avond liet hij negen gegijzelden vrij. Vanmorgen vroeg hield de over valler nog steeds acht mensen vast. Volgens de politie, die uiterst spaarzaaam is met haar mede delingen. is de overvaller zwaar bewapend. Hij heeft in elk geval twee pistolen en waarschijnlijk ook een paar handgranaten bij zich. De politie is inmiddels onder handelingen begonnen met de man, die twee miljoen mark los geld en een vluchtauto eist. Volleybalteam in halve finale ATHENE (ANP) - Het Neder lands volleybalteam heeft bij het WK in Athene voor het eerst in de historie de halve finales bereikt. De ploeg van bonds coach Joop Alberda won giste ren zonder veel moeite met 3-0 van Griekenland. De setstan den waren 15-12,15-5 en 15-5. Oranje speelde bijna de gehele wedstrijd met het basiszestal Zwerver, Blangé, Zoodsma, Pos- thuma, Held en Grabert. Pas laat in de derde set mocht Bas van de Goor even sfeer proeven. In de halve eindstrijd speelt Ne derland vanmiddag tegen de Verenigde Staten. zie ook pagina 21 Pistool ongezond ATLANTA (AP) - Vuurwapens zijn schadelijk voor de gezond heid. Ze kunnen de dood tot ge volg hebben. Hoewel iedereen dat weet. zet de overheid van het district Fulton in Georgia (Verenigde Staten) die waarschuwing vanaf 1 no vember op ieder vuurwapen dat over de toonbank gaat In Ful ton vielen vorig jaar 229 doden door vuurwapengeweld. VAKBEURS ALGEMENE TOELEVERING BEDRIJVEN CONTACTDAGEN ZEELANDHALLEN - GOES De business-to-business beurs van Zuidwest Nederland Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Contacta: 17 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 29, 30 en 31. SARAJEVO (RTR/AFP) Blauwhelmen van de VN-vre- desmacht hebben donderdag bij Sarajevo de lijken gevonden van zestien Bosnisch-Servische soldaten en vier verpleegsters na een aanval van door Moslims geleide regeringstroepen. Velen van hen waren verminkt. Dit heeft de speciale VN-gezant voor ex-Joegoslavië. Yasushi Akashi. bevestigd. Hij heeft krachtig geprotesteerd bij de Bosnische autoriteiten in Sara jevo. De soldaten zijn volgens de Ser viërs en VN-functionarissen ge dood tijdens een verrassings aanval van regeringstroepen op de berg Igman, ten zuidwesten van Sarajevo. De VN waren bang dat de aanval een bedreiging zou vormen voor de jongste afspra ken tussen de VN en de Bosni sche Serviërs over de herope ning van het vliegveld van Sara jevo. Maar nadat de eerste vluchten werden uitgesteld we gens het slechte weer, landden er tegen de avond toch twee toe stellen met hulpgoederen op het vliegveld. De missies hebben tot doel 380.000 door de Bosnische Ser viërs belegerde mensen van eten te voorzien. De Serviërs, die op slechts honderden meters van de landingsbaan staan, lieten de vliegtuigen ongemoeid. Wel dreigden zij de moordpartij te vergelden met acties tegen Sara jevo en zeiden zij niet te kunnen instaan voor de veiligheid van de VN-toestellen die op de stad vliegen. In de loop van de dag wisselden de Serviërs en de moslims rond de 400 krijgsgevangenen uit. Na een jaar onderhandelen was het de grootste ruil sinds het be standsakkoord dat in februari van dit jaar een einde maakte aan de beschietingen op Sara jevo. In Klein-Joegoslavië was het vliegveld Surcin voor de tweede achtereenvolgende dag in ge bruik. Een dag na de opheffing van het internationale vhegver- expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte S* 01184-19610 bod op Servië en Montenegro landde onder meer een toestel van de Romeense maatschappij TAROM. Het vliegtuig was on derweg van Boekarest naar Athene, maar week van zijn koers af om een beleefdheidsbe zoek aan Belgrado te brengen. Het ligt in de bedoeling van de JAT zijn lijndiensten op onder meer Amsterdan zo snel moge lijk te hervatten. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Maam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Filmmaker Peter Greenaivay verlegt zijn grenzenbegin november gaat zijn eerste opera in première. Een nieuwe fase in de zoektocht naar het ultieme kunstwerk. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Renate Dorrestein kan niet verrassen alledaagse Plato Jan Jutte schetst een scherzo jeugdboek Tony Ross stoeit met Towser onderschat Chaplin niet Nescio voor theater opera op basis van Nijhoff Astrid Seriese graaft zich in trage ivestern met Cost- ner Vleeshal toont kunstige taal uit-agenda. exposities, filmivij- zer. Voor het eerst in de geschiedenis is donderdag een dijkdoorbraak 'georganiseerd'. De dijk ivas in de Zwin-monding gebouwd met het doel die meteen weer aan de golven prijs te geven. Tijdens het experiment had de natuur een extra zetje nodig, maar uiteinde lijk stroomde het zee water door een breed Q gat in de dijk. Dijkdoorbraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1