Etekertopper als onderbreking Vrijbuiter Spaan houdt het voor gezien I De Ridder reed in TT Assen naar historische zege Bevobo-bestuur is mild voor leider in de competitie erneuzen start met ege in de zaal: 11-4 \oek en AZW treffen elkaar in tussenronde onze voetbalmedewerker EK/AXEL - Zaterdag eer- tlasser Hoek komt zaterdag een tussenronde van de VB-beker op eigen veld in ie tegen AZW. Dat kan een :ressante ontmoeting wor- tussen twee clubs die vroe- in de tweede klasse pittige ls uitvochten. Hoek heeft in- Idels de status van een goede eersteklasser verworven, AZW is hard op weg om het verloren terrein terug te win nen. De Axelaars, koploper in de derde klasse, wisten de eer ste vijf wedstrijden winnend af te sluiten. Het favoriete Hoek krijgt derhalve te maken met een geladen tegenstander, die collectief kracht en vertrouwen uitstraalt. Twee talentvolle spelers - Erwin i onze medewerker KNEUZEN - De krachtsver- illen tussen de zaalvoetbal- ms van de eerste klasse regio uwsch-Vlaanderen waren le eerste competitiedag met- al zichtbaar. Zo leden de e debutanten AZWZ en Ge- :nte Terneuzen forse neder- en, respectievelijk tegen De aantjes/Video Kiss (13-0) en neuzen (11-4). De jongste winst van De Zwaantjes, ;e van Rossem, scoorde maar 5t acht keer! Ook ABAB gaf visitekaartje (10-1) af tegen lippine. vaet startte uitstekend met 4-1 overwinning in de streek- by tegen Het Bonte Hert 2, pijl Maas afbouw met dezelf- jijfers (4-1) Kees Mechielsen ij zette. Zwaantjes/Video Kiss- WZ 13-0 (6-0) - Mike van Ros- i en Danny de Vries zijn ver langen voor De Zwaantjes, thuisclub speelde goed zaal- tbal, waarbij de meeste ac- doeltreffend werden afge- i door Van Rossem. Hij irde acht doelpunten. De rige treffers kwamen op m van Bert Wilting (3), Jos der Maasschalkerweert en 1 Tj an-Asem. neuzen-Gemeente Terneu- 11-4 (5-1) - De jeugd van Ter zen combineerde sneller dan outiniers van Gemeente. De utant kon het nauwelijks bij en. Voor de Terneuzense pro- tie zorgden Robbie Vermast Michel de Vries (3), Peter Ver mast (2). Johnny de Lijzer, Mi chel en Pascal de Ridder. Voor Gemeente scoorden George Gernaert (2), Alex Dehulsters en Hans de Klerk. Maas Afbouw-Kees Mechielsen 4-1 (2-0) - Het verschil zat in de afwerking. Binnen de lijnen wa ren beide ploegen aan elkaar ge waagd, maar Maas bleek via de gebroeders Mark en Jan Corne- lissen, Hans en Leo Zegers pro ductiever dan zijn tegenstander. Alleen Dennis Hamelink wist voor Kees Mechielsen, overigens bij een 4-0 stand, tot scoren te komen. ABAB-Philippine 10-1 - Sponsor en teamleider Hans Lauret heeft duidelijk naar versterking ge zocht voor zijn ploeg. Dat lever de in de eerste wedstrijd snel succes op. De aanwinsten Henk Ottens (3), Jacky Canniere (2) en Gerben Steijaert lieten zich met een in productieve zin gelden. De overige doelpunten werden gemaakt door de oudgedienden Werner Corijn (2) en Theo Schram (2). Michel Cornells red de de eer voor Philippine. Het Bonte Hert 2-Vervaet 1-4 - De reserves van Het Bonte Hert hadden het geluk niet aan hun kant, hoewel Vervaet toch wel verdiend won. De winst van de ploeg van coach De Lavoir kwam tot stand door doelpun ten van Jeroen Vervaet, Danny Pauwels, Wilco de Zwart en Mar- tijn Bisschop. Het doelpunt van Wim Verdoorn bleek voor Het Bonte Hert achteraf te weinig om Vervaet te verontrusten: 1-4. Dek (21) van Hoek en Michel d'Olieslagers (25) van AZW - zijn in hun team uitgegroeid tot volwaardige basisspelers. Ze krijgen meestal als taak een di recte tegenstander uit te scha kelen. maar beide spelers bezit ten ook andere (aanvallende) kwaliteiten. Dek en D'Oliesla gers. over het duel van zaterdag. Wat xceten jullie van de tegen stander? Erwin Dek: „AZW staat niet voor niets bovenaan in de derde klasse. Dat moet dus een goede ploeg zijn. Ik heb van mijn broer (Ewout), die vorige week nog te gen AZW heeft gespeeld, begre pen dat ze een paar jonge spitsen hebben. Voor de rest zal ik heel eerlijk zijn: ik ken geen enkele speler." Michel d'Olieslagers: „In feite niets. Dat komt omdat we met AZW, net als Hoek, op zaterdag spelen. Toen ik twee jaar gele den nog voor HW uitkwam, heb ik Hoek nog weieens zien spelen. Maar daar zijn inmiddels weer al zoveel spelerswisselingen ge weest. Ik weet alleen dat ze nog niet zo goed draaien." Hoe belangrijk is bekervoetbal voor jullie? Michel d'Olieslagers: „Het is leuk om Hoek als tegenstander te treffen, maar het competitie- belang gaat voor. Als ik moet kiezen, win ik liever de volgende competitiewedstrijd tegen Tho- lense Boys dan van Hoek. Aan de andere kant wil ik tegen Hoek niet afgaan." Erwin Dek: „Hoe verder je komt. des te interessanter het wordt. Tegenstanders als NAC. RBC en Baronie zeggen natuurlijk meer dan AZW. Maar iedereen ver wacht toch dat Hoek even gaat winnen. Zo eenvoudig ligt het natuurlijk niet." Zijn jullie tevreden met je rol in het elftal, of valt er nog meer uit te halen? Erwin Dek: „Tot aan mijn bles sure tegen Excelsior Maassluis ging het best lekker. Daarna heb ik nog twee wedstrijden, tegen Valleivogels en Veen. gespeeld. Er is toch sprake van een terug val geweest. Ik hoop zo snel mo gelijk mijn vorm terug te krij gen." Michel d'Olieslagers: „Ik voel Erwin Dek in actie voor de competitie. „Ik weet van AZW helemaal niets." foto Charles Strijd me prima. Ik geloof niet dat ik er veel meer kan uithalen. Bij HW stond ik centraal op het midden veld. Toen ik vorig seizoen naar AZW verkaste, kwam ik cen traal in de verdediging terecht. Als voorstopper mag ik aanval lend vaak meedoen. Dat ligt me goed En ik heb deze competitie al drie keer kunnen scoren." Wie treffen jullie zaterdag als di recte tegenstander Michel d'Olieslagers: „Als Hoek met twee spitsen speelt, dan zal ik meer kunnen inschuiven. Ko men we tegenover drie aanval lers te staan, dan zal ik waar schijnlijk belast worden met de taak om Mike But uit te schake len. Ik zal dan wellicht met stil staande fases mee naar voren kunnen gaan." Erwin Dek: „Zoals ik al zei: ik ken geen spelers van AZW." Hoe staat de selectie er voor? Zijn er blessures en/of schorsin gen? Erwin Dek: „Remco van Keeken is geschorst. Daarnaast is Tony Coppens tegen Achilles Veen voor enkele weken uitgescha keld. Ik denk dat we bijna met dezelfde opstelling als na rust te gen Veen zullen spelen. Dus met Danny Magito als laatste man en Leo Kayser in de basis. Het blijft zoeken, want de selectie is nu toch wel klein gebleken. Ook Jos Hoefnagels staat al weken buitenspel." Michel d'Olieslagers: „Adrie Meijer is nog geblesseerd, maar voor de rest zijn we compleet. We hebben een brede selectie met een gezonde concurrentie voor de plaatsen." Hoe schat je de kansen in? Michel d'Olieslagers: „De druk voor Hoek is groter van voor ons, want er zit toch een verschil van twee klassen. AZW heeft dus niets te verliezen. Normaal ge sproken verlies je zo'n wedstrijd, maar laten we zeggen dat we 30 tot 40 procent kans maken. We hebben er alle vertrouwen in." Erwin Dek: „We spelen nog niet goed. Bovendien blijven het aparte wedstrijden. Dat hebben we vorig jaar ook gezien. Toen schakelde Yerseke ons uit. Dat mag eigenlijk niet gebeuren. We zullen in elk geval op scherp staan, we hebben goed en fel ge traind. Nee, ik waag me niet aan een voorspelling." Motorcoureur sluit in GP van Barcelona zijn carrière af 2ASTRICUM - Aan alles komt :en eind. Zelfs aan de loop- )aan van Hans Spaan, die ne gentien jaar heeft geduurd. De ivegracer uit Castricum rijdt :ondag in Barcelona zijn laat- ite Grand Prix. De Spaanse iwanezang van een Noordhol- andse coureur. Met hem rordt een periode afgesloten n de motorsport. Een opvol- ;er is er immers niet. Spaan nas voorlopig de laatste. De aatste Grand Prix-winnaar, le laatste vrijbuiter op twee ffielen, de laatste coureur/ nonteur. ïans Spaan (35) kan terugkij- :en op een glansrijke carrière, legen GP-zeges, een keer der- Ie en twee keer tweede in de itrijd om het wereldkampioen- ichap. Een unieke reeks, ilechts overtroffen door Egbert Streuer. die in de zijspanklasse !2 triomfen behaalde, en Jan ie Vries, die in de 50cc klasse 4 }P-zeges boekte. Toch rest ïem niets meer dan herinnerin- ;en. Aan die fantastische over winning in Assen in '89. toen hij at en met de laatste ronde een iloedstollend gevecht leverde net Alex Crivillé, nu een top- )er in de 500cc-klasse. Aan die listorische vechtpartij in Au stralië, toen hij met een snel- ïeid van tegen de tweehonderd ülometer de Italiaan Fausto Sresini tijdens de race een vuistslag verkocht. Iet zijn pareltjes die hij zal toesteren, want maatschappe- ijk is Hans Spaan nauwelijks Jpgeschoten. De topsporter san weleer staat na ruim tien aar wegracen met vrijwel lege tanden. Een huurhuisje in Ca stricum. en straks 'gewoon laar de baas.' Hoewel, Hans Spaan zal in de motorsport ac- ief blijven. Volgend jaar als Jhef monteur bij het 125cc- «am van Arie Molenaar, en Jaarna? Wie zal het zeggen. Hij teeft een werkplaats overge- louden aan zijn successen, lans Spaan Tuning. Wat hij er- nee gaat doen weet hij nog liet. Is ook van latere zorg. Rode draad Pant dat is de rode draad door ie loopbaan van Hans Spaan, lij heeft nooit veel verder ge- teken dan zijn neus lang was. .Dat zit ook niet in mijn aard", tekent hij. „Zakelijk gezien teb ik er weinig uitgehaald, teh, misschien is dat maar goed ook. Het zou toch ver schrikkelijk zijn, als ik nu klaar »as? Wat moet ik dan nog? Thuiszitten?" Z'n vrouw Ma rieke kijkt bedenkelijk. „Da's •och niets voor jou". Hans Spaan tijdens de TT van Assen in 1992. Geld heeft nooit iets betekend voor Spaan. Hij koos altijd met z'n hart. Sportieve eer. daar ging het om. Hij wilde per se wereldkampioen worden in 1990 en sloeg daarom het aan bod om naar Derby te gaan af. „De kansen waren toen hart stikke goed. Ik had een prima jaar gedraaid en het materiaal voor dat komende seizoen zag er prima uit. Pas als ik wereld kampioen zou worden, wilde ik naar de 250cc. Het is er toen nèt niet van gekomen en sindsdien is het alleen maar minder ge worden." Hij weet nog precies waar het mis is gegaan. Dat was het mo ment waarop hij. in 1990, had moeten kiezen voor zichzelf, en niet voor een team, waar ook Wilco Zeelenberg in plaats had genomen. Jan Huberts werd manager, maar was toevallig ook de persoonlijk adviseur van Zeelenberg. „Ik was twee de geworden in het wereldkam pioenschap, had veel geld ver diend en alles zag er prima uit. Dank zij mijn successen kon het team sponsors binnenha len. Dat geld ging echter naar de 250cc, naar Wilco. Dat is een kostbare fout geweest van me. Ik had moeten kiezen voor me zelf. Maar ja. het enige waar ik me al die jaren druk over heb gemaakt was het rijden zelf. Ik vond alles best. als ik het vol gende seizoen maar weer kon racen. Achteraf gezien had ik iemand in mijn nabijheid moe ten hebben die alleen voor mij werkte, mijn belangen verde digde. Ik ben veel te goedgelo vig geweest." Fanatieker Hij is vader, van een tweejarige zoontje, Sam. En die kleine reed - als het ware - iedere keer weer mee. op de de buddyseat van z'n 125cc-mac.hine. „Twee jaar geleden was ik veel scher per en fanatieker dan nu. Ik ben nu ook zwaarder geworden dan toen. Omdat ik nu heel an ders tegen de dingen aankijk. Ik wijs die jongen van mij steeds maar weer op gevaar. Kijk uit voor dit, voor dat. En zelf stap ik op een motorfiets en ga dan zo hard mogelijk rond rijden. Eigenlijk is vaderschap niet te combineren met deze sport." Hans Spaan paste eigenlijk he lemaal niet in het vercommer- cialiseerde wereldje dat de mo torsport nu geworden is. Hij was op z'n best toen hij alles zelf regelde. Met z'n eigen mon teurs, twee jongens uit de buurt, die hem vanaf het begin bijstonden. Ook onvoorwaar delijk in hem geloofden. Het ging bergafwaarts vanaf het moment dat hij z'n lot in de handen van anderen legde. „Die jongens werkten voor niks bij me. We vormden een hecht team, waren ook vrienden. Idealisten in zekere zin. We vonden het prachtig om een motorblok beter te laten lopen. Daar deed je het allemaal voor Het uiterste halen uit een ma chine, dat was de kick. Er wa ren geen teammanagers die al les voor je regelden en de poen beheerden." Jongensdroom Natuurlijk had hij graag nog eens naar een 'groot' team ge wild. Zoals Wilco Zeelenberg, die een jaar de kans kreeg bij Lucky Strike, in een organisa tie met een miljoenenbudget. Die gelegenheid heeft Hans Spaan nooit gekregen. Hij reed in een te lichte klasse, kwam uit een te klein land en was ei genlijk al te oud toen hij z'n grootste successen boekte. Hij had bovendien geen geslepen manager achter hem staan die hem kon of wilde verkopen aan een topteam. Z'n telefoonnummer staat ge woon in het telefoonboek, hij was bereikbaar voor iedere supporter. Ooit. bij zijn over winning in Donnington stuur den de monteurs hem naar de tribune om z'n fans toe te zwaaien. Hij stond er niet bij stil dat zo'n gebaar goed voor z'n 'pr' was. Spaan moest altijd de nodige schroom overwinnen om zich te laten fêteren. In As sen, na z'n overwinning, werd hij bijkans platgedrukt door vertegenwoordigers van de me dia. Anno 1994 ziet niemand hem meer staan. Hij lacht. „Het was niks voor mij. die adoratie. Ik vond het wel leuk hoor. maar aan de andere kant ook tame lijk belachelijk. Nu draait alles weer om 'onze Jos'. (doelend op Jos Verstappen-red.). Als-ie wint hebben 'wij' gewonnen. Maar als-ie verliest dan laten ze hem vallen als een baksteen. Net als met voetbal. 'Zij' heb ben verloren, maar 'wij' gewon nen. Dat heb ik steeds in m'n achterhoofd gehouden, ook in de tijd dat ik wedstrijden won. Ik heb ook nooit doelbewust de publiciteit gezocht. Dat ligt niet in m'n aard. Tegenwoordig moet je jezelf ook goed kunnen verkopen. Maar dat effect duurt meestal maar kort. Als je niet presteert, kun je nog zo mooi praten, het zal je niet hel pen." Hij weet dat-ie de laatste was. Dat er voorlopig geen Neder landse opvolgers zullen komen op de snelste tweewielers. Het gat met de wereldtop is te groot. En motorsport in Neder land, het stelt helemaal niets meer voor. „Ik rijd in de Grand Prix' rond de twintigste plaats, maar in Nederland ben ik nog steeds de beste Toen ik begon, moest ik strijd leveren met Henk van Kessel. Peter Looije- stein, Henk Timmer en meer jongens die aan elkaar ge waagd waren. Wat rijdt er nu nog in een nationaal kam pioenschap? Niks toch? Rudy Markink, een talent? Interna tionaal stelt hij niets voor." De klus zit er bijna op, nog één race. Hij ligt er niet meer wak ker van. die tijd is geweest. „Oh zeker. Vroeger lag ik vaak 's nachts te piekeren. Hoe ik de zaken voor het volgend jaar rond kon krijgen. Zorgen, zor gen. Daar heb ik nu geen last meer van. Ik ben tamelijk rela xed de laatste tijd. Ik heb ner gens meer last van. En volgend jaar als monteur op pad. Daar heb ik ook zin in. Blijf ik in de motorsport, maar dan zonder de druk van het moeten preste ren Dat lijkt me ook wel eens leuk." Adrie de Ridder vierde dit jaar successen in de 500 cc Classic-klas se- foto Peter Nicolai van onze medewerker TERNEUZEN - Adrie de Ridder uit Terneuzen heeft een Neder lands kampioenschap op zijn naam, een 'open' nationale titel 500cc Classic, een zege in de TT van Assen en een overwinning op het circuit van Monza. Daar mee heeft de motorracer ruim schoots voldaan aan de ver wachtingen van zijn sponsors. Hoe kan het anders, want waar hij dit jaar met zijn Seely Matchless verscheen, werd hij na afloop meestal gesierd met de lauwerkrans. De 40-jarige De Ridder, die als pijpfltter de kost verdient, kijkt dan ook tevreden terug op het seizoen. Vooral de overwinning in de TT van Assen heeft hem goed gedaan. De kleurenfoto van de nek-aan-nek- race met de Engelsman John Cronshaw op de voorpagina van het bekende motorsportblad Kick Start ligt dan ook binnen handbereik. „Een historische overwinning, omdat ik de eerste Nederlander was die deze race op zijn naam schreef', zegt hij met gepaste trots. Adrie de Ridder ziet de zege van de TT in Assen als de kroon op zijn werk. Hij rijdt nu veertien jaar bij de classics van de Ko ninklijke Nederlandse Motor sportvereniging (KNMVl, een klasse met het klassieke type motoren van vóór 1970. Hij be steedt al zijn vrije tijd aan zijn hobby. „Als Nederlander de TT winnen is het mooiste wat er is. Want vergis je niet- ook in de classic klasse komt in Assen de wereld top aan de start. Als je dan een man als de Nieuw-Zeelander Ro bert Holden, die het racen als be roep uitoefent, achter je laat. dan krijgt zo'n overwinning voor mij. als amateurtje, nog extra glans." Zijn jongste nationale titels ver overde De Ridder, net als in 1992, met grote overmacht. De Terneuzenaar bleef ongeslagen in de tien wedstrijden tellende competitie. Een succes dat hem overigens niet zo maar is komen aanwaaien. De voorliefde voor de viertaktmotor en een paar handige handjes waren bepa lend voor zijn sportcarrière. Overmacht „De tijd dat de successen wer den behaald op de oudere Grand Prix-motoren. die voor de fa- brieksrijders hadden afgedaan, behoort stilaan tot het verleden. Daarvoor zijn de replica's in de plaats gekomen: machines van zo'n vijftigduizend gulden, maar wat type betreft exact gelijk aan de oudjes van voor 1970. Met het type valt absoluut niet te sleute len, want dan is deelname aan deze races uitgesloten." Het was ook op 'een replica' dat De Ridder in het afgelopen sei zoen zo succesvol was. „Een ken nis uit de motorsport, Harm de Jong uit 's Heer Arendskerke, heeft twee van die machines. Hij is zelf niet zo technisch, ik ben op dat gebied nogal handig Daar om heeft hij me gevraagd om die motoren te onderhouden. In ruil daarvoor mag ik op één van die machines in wedstrijden uitko men." De Ridder bekent eerlijk dat zijn sport „de nodige gevaren in houdt." Dat weerhoud hem er echter niet van om door te gaan. „Een ongeluk kan altijd gebeu ren. Maar de tijd dat ik reed met het verstand op nul is voorbij. Met geconcentreerd rijden kun je veel onheil voorkomen. En wat is gevaar? Ik ben pas gele den thuis van een ladder geval len. daardoor zit ik nu met een gebroken hand en met m'n voet in het gips..." van onze medewerker TERNEUZEN - Na de 3-0 over winning op Stuntmarkt is alle twijfel weggenomen: het team van Dees sluit de najaarscom petitie van het Terneuzense be- drijfsvolleybal (Bevobo) af met een kampioenschap. Voorheen wilden Stuntmarkt en Foaks (het vroegere Lichtland) nog wel eens dwars liggen, maar in de 25e jaargang van de Terneu zense competitie is daar nauwe lijks sprake van. Integendeel zelfs: vorige week trad Foaks met slechts vijf spe lers aan tegen Dees, deze week volgde Stuntmarkt dat slechte voorbeeld. „We hebben maar één ploeg en een aantal van onze spelers zat in het buitenland verklaarde teamleider Marien Meijer de slechte opkomst De 11-15. 12-15 en 11-13 setstan den stonden voor een stevig ver weer van de Hulster ploeg. Over de manier waarop die nederlaag tot stand kwam, had Stunt markt echter geen goed woord voor de tegenstander over. „Ze speelden laf volleybal", keek Meijer op de wedstrijd terug. Het Bevobo-bestuur boog zich deze week ook nog over de wed strijd Dees-Foaks van 27 sep tember. Daarin zou Dees drie Nevobo-spelers hebben laten spelen, waar er volgens de Be- vobo-reglementen slechts twee zijn toegestaan. Het onderzoek wees uit dat Dees met Bram Bliek (YVC), Piet Rieteco (YVC) en Jan Schut (Morres) inder daad in de fout was gegaan. Nadat het Bevobo-bestuur de verzekering had gekregen dat Schut bij Morres 'om tactische redenen' als trainer-speler was opgegeven en dit seizoen ook nog niet had gespeeld, besloot men niet tot straffen over te gaan. Teamleider Guido de Rechter van Dees had al laten weten dat in geval van strafoplegging de ploeg zich zou terugtrekken uit de competitie. Die mededeling verontrustte overigens de Be- vobo-bestuurders niet in het minst. CIS»en DOW trokken zich van al de commotie niets aan en gingen een aantrekkelijk duel met el kaar aan. CIS won met2-l <15-12, 12-15.10-8). Foaks wandelde met 15-4. 15-7 en 15-10 langs Artland en Artland. De uitslagen: Dow 3-Phlllps 1-2, VoorwaartsWim de Waal-Foaks 4 2- 1; URS-Wabeko 1-3: Gemeente-VVM 3-0. Toyota Vervaet-PSV 1-2: Ge meente-Deltan 2 2-1; A 6i A.2-Foaks 3 3-0; B S -VC Schelde 0-3; Necker- mann Stuntmarkt-Peugeot Dees Ó-3; Scheldesport-Foto Neelemans 0-3; Dow 2-De Hoop 2-1; NHI Opleidlngen- PSV 2 3-0. CIS-Dow 2-1; A.& A - Foaks 0-3; Foaks 2-VC Notabene 0-3; ING-Bank-Echo Audio 3-0. Standen: IA: Dees 4-12. Foaks 5-12; CIS 5-8; Dow4-6; Stuntmarkt4-5; A A. 4-2; De Pooter 4-2. 1B: ING-Bank 5-10: V V 5-9. VC Notabene 4-8. Foaks 2 5-8. Foto Nee lemans 4-7; Echo Audio 5-5. Schelde- sport4-l 2A: Aster 4-10; Deltan 4-9, De Hoop 5- 8; Beldo 4-6; PSV 5-6: Dow 2 5-5; Toyota Vervaet 5-4. 2B; Rabobank 5-12. NH! 4 10: Ge meente 5-9. PSV 2 4-8; Deltan 2 6-6; Dees 2 4-3; Visser Smit Hanab 4-1. 3A: A.& A. 2 4-10; Voorwaarts/Wlm de Waal 5-10Havenschap 4-8; Foaks 4 4- 5; Dow 3 5-5: Philips 5-5; Foaks 3 5-4. 3B: TeVoRe 4-12; Gemeente 2 5-10; VC Schelde 5-10, Wabeko 4-8; B.& S 5-7; URS 4-2; WM 5-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 53