altena Digitale watertempels voor de échte bader altena Gordijnenpalet zit vol kleur mams Ruimtebesparend en flexibel bed PZC Luxueus badderen wint terrein Air Shops werken aan schonere en frisse lucht LABEL Voile terug in huis en tuin Veiligheid en comfort in de badkamer. foto Linido Wie kent niet het gemodder in een (te) kleine slaapka mer. Altijd blauwe schenen van het stoten tegen die ge mene hoeken van het bed. De strijd met de stofzuiger waar voor te weinig manoeuvreer ruimte is en het gehannes met het opmaken van het bed. Voor die kleine kamers heeft fabri kant Avek onlangs het 'flexi bele en ruimtebesparende bed' geïntroduceerd. Dit bed. met de welluidende naam Avance, biedt overdag probleemloos ruimte om te stofzuigen, bed den op te maken of noem maar wat op. Het gaat om een twee persoonsbed, dat bestaat uit twee uitschuifbare bedhelften. De bedden kunnen makkelijk en geruisloos uitelkaar gescho ven worden. De beide helften zijn gelijke van hoogte en er be vindt zich geen zijplank in het midden. Onder de bedhelften kunnen de legbladen van de nachtkastjes geschoven wor den. Het bed is gemaakt van MDF en heeft een hoogte van 42 centimeter. Er zijn drie uit voeringen in verschillende tin ten. Een bed van dezelfde fabrikant werd dit jaar bekroond met een nieuwe meubelprijs: de Home Trade Center-trofee. In de cate gorie slaapkamermeubelen werd het ontwerp Minerva be kroond met de trofee 'Meubel van het jaar 1994. Het ledikant Minerva is een ontwerp van het duo Pierre Mazairac en Karei Boonzaaijer. Het Home Trade Center in Nieuwegein is een complex waarin 150 meubelfa brieken en importeurs een per manente showroom hebben. DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 31 In Nederland worden binnenkort de eerste Air Shops geopend. In deze winkels wordt voorlichting gegeven over de mogelijkheden om de kwaliteit van de lucht in en om huis en bijvoorbeeld op het werk te verbe teren. Met name de kwaliteit van de lucht in kantoren laat nogal eens wat te wensen over. Daarom fungeren de shops ook als verkooppunt van ap paratuur voor luchtverbetering en ademtherapie. De nieuwe keten is een initiatief van de organisatie AirMedia Internatio nal, waarin organisaties samenwerken die zich bezighouden met dit hele terrein. Eén van hen is de Stichting Prana, die ervan uitgaat dat de kwali teit van de lucht die mensen inademen van invloed is op hun gedrag. Het bekroonde ledikant Minerva. De badkamer is jarenlang het stiefkindje in huis geweest. Een hokje aan het einde van de overloop boven kon al snel tot badhok omgebouwd worden. Een douchebak, een wastafel en klaar is Kees. Maar met de toenemende belangstelling voor hygïene, gezondheid en het lichaam komt ook de badkamer sterker in beeld. We willen ons letterlijk baden in luxe. Een lekker ligbad, als het even kan met whirlpool, in een mooi aangeklede ruimte met echte badmeubelen en goede verlichting en verwarming. En de keuze is groot. Ergonomisch gevormde inbouwbaden, thermostatische mengkranen, bubbelsystemen, computergestuurde 'watertempels' en badmeubelen te kust en te keur. De badcultuur in Nederland ontwikkelt zich langzaam van eens per week in de tobbe naar ein deloos 'zombiën' onder de douche tot 'verantwoord' badderen in een comfortabele omgeving. Jaarlijks worden naar schatting in 200.000 eigen woningen badkamers en toi letten ingericht of gerenoveerd. Het doorsnee bedrag dat aan bad kamerartikelen wordt uitgegeven bij complete inrichting of volledige renovatie ligt rond de vijf tot zes duizend gulden. Maar daar liggen uitschieters naar boven, tot zo'n veertigduizend gulden per badka mer, als naar beneden, zo'n 2500 gulden, bij. Dit blijkt uit het onder zoek Eerste verkenning detailhan del in badkamer sanitaire arti kelen, verricht in opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Het eigen-woningbezit in Neder land is de afgelopen tien jaar toe genomen van 42 naar 54 procent (ongeveer 2.8 miljoen koopwonin gen). Die eigen-huisbezitters ne men maar liefst tweederde van de consumentenaankopen op het ge bied van sanitair voor hun reke ning. Omdat Nederland voor wat betreft badkamercultuur het één en ander heeft in te halen, in veel woningen is de badkamer een klein vertrek met gedateerde in richting, is de verwachting dat het aantal badkamerrenovaties zal blijven toenemen. Door de belangstelling voor per soonlijke verzorging en gezond heid raken dure artikelen als whirl pools en stoombaden steeds meer 'in'. De huidige trends, van staan de naar wandhangende modellen, van losse wastafels naai- meu beloplossingen en de toepassing van steeds meer elektronica bie den nu volop mogelijkheden om een badkamer in eige stijl in te Advertentie interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen richten. Er is duidelijk een stijgen de belangstelling voor luxe bad meubelen. De granito-douchebak met kurken matje, zo'n glibberig ding dat na een douchbeurt 'lek ker' vol talkpoeder zat, is uit de gratie. Kunststof douchecabines met dito scherm nemen de plaats in van de opgemetselde bakken met groen uitgeslagen douchegor dijnen, met plastic ringen aan een uitgezakte rail bevestigd. De trens in badkamermeubelen sluiten aan bij de veelheid an woonstijlen van nu. Naast eenvou dige en tijdloze vormen is er ook een onverminderde belangstelling voor strakke en moderne vomrge- ving van sanitair, meubelen en ar maturen. Steeds vaker wordt ook teruggegrepen naar klassieke vor men. Comfort is echter hét uit gangspunt. Zo zijn de moderne badkuipen ergonomisch gevormd en uit te rusten met de meest gea vanceerde bubbelsystemen. Dou checabines zijn als het ware digi taal gestuurde 'watertempels' ge worden. Luxueuze één- of tweepersoons privé-stoombaden zijn de nieuw ste trend in de badkamer. Wat te denken van een 'hydrosanitair fit ness centrum in hoekcabine- vorm'? Een Een veredelde douchecabine om het maar eens simpel uit te druk ken. Een cabine waarin niet alleen gedouched kan worden maar waar de echte bader zijn of haar lijf kan verwennen met hydromasage en een stoombad. En voor wat betreft die hydro-massage is er ook weer van alles mogelijk. Niks simpel pulserend straaltje, maar verticale nekmassage, voetmassage, op- en (Advertentie) interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen neergaande van top tot teenmas sage, de Schotse koud-warme wis seldouche. de 'gewone' pulserende douche en een nevelinstallatie. Om maar eens wat te noemen van het scala aan mogelijkheden. Mu ziekje erbij? Geen probleem. Krui- dendoseersysteem? Kan ook. Voorverwarming? Natuurlijk- Een kwestie van inprogrammeren en 's ochtends een behaaglijk voor verwarmde cabine betreden. Want zo'n cabine stap je niet in. Die be treed je. Alle functies van het 'ding' zijn te bedienen via een computer gestuurd tiptoetspaneel. Fabri kant Hodex heeft deze 'watertem pels' in zijn aanbod. Maar het kan natuurlijk ook wat minder. Belangrijk blijft dat de ba der zich lekker voelt in de badka mer. En niet alleen voor wat be treft het comfort, ook de veiligheid is-belangrijk. Uitglijders kunnen catastrofale gevolgen hebben. Zo is er een groot aantal artikelen dat specifiek voor het gebruik in bad kamers is gemaakt. Zo heeft fabri kant Linido een uitgebreid assorti ment aan bijvoorbeeld douche zitjes, opklapbare beugels en wandbeugels die niet alleen voor gehandicapten zijn bedoeld maar in iedere badkamer een handig hulpje kunnen zijn. De produkten zijn qua kleur e vormgeving aange past aan de moderne' badkamer en springen dus niet in het oog als 'veiligheidsprodukt. Een handdoe- kenrek bijvoorbeeld doet tevens dienst als stevige wandbeugel en de glijstang van de douchekop kan tevens houvast aan de doucher bieden Vrijwel alle produkten zijn leverbaar in acht kleuren; rood, blauw, wit, grijs, groen, geel, ivoor en zwart. Annemarie Zevenbergen Woningtextiel krijgt een wisselende hoofdrol in interieurtrends anno '94. Stoelhoezen worden gewisseld, gordijnen per seizoen verhangen, zelfs kasten worden met een stofje overtrokken. Nieuw in textielsferen zijn grove half-doorzichtige weefsels tussen vitrage en overgordijnen in. Terug in zicht is de voile. Vanouds bekend als glasgordijn wordt het nu multiunctioneel gebruikt als transparante scheidingswand, mysterieus decoratiemateriaal of als versluierende bedekking voor kasten. Ophangmogelijkheden voor gordijnstof fen zijn legio en in stijl. Gordijnen val len komende maanden uit de plooi. In op hanging is alles mogelijk, maar steeds min der worden de stoffen keurig aan de haak geslagen. Aan de onderkant daarentegen krijgt het gordijn meer zoom aan de grond. Rijkelijk zwierend over de vloer maakt met name de vitrage een come-back. Opvallend bij de overgordijnen zijn de rijke kleuren, weelderige stoffen en gordijnvoeringen als contrasterend kleuraccent. „Creativiteit viert hoogtij", zegt Cora van der Male, manager publiciteit van Decoret- te. een keten met 95 woondecoratiewinkels verspreid over heel Nederland. „Het gordij nenpalet zit vol kleur. Niet eerder was er zo'n variatie in unietinten. Daarnaast zijn er veel naturellen en stoffen met dessins in kleurcombinaties. In decoratieve sferen voeren pauw-blauw, terracotta en smaragd groen de boventoon. Heel mooi in dat kader is een stof met rococo-krul waarin de drie voorgaande kleuren samengaan." „Daarnaast zijn er veel nieuwe naturel stof fen. Bij de effen materialen bepaalt een dui delijk zicht- en voelbare structuur de trend. Gedessineerde stoffen in deze sfeer zijn gro tendeels ton-sur-ton uitgevoerd. Bijzonder Bij de effen materialen bepaalt een duidelijk zicht- er tuur de trend zoals hier bij de Sunside natuurcollectie. voelbare struc- foto GPD zijn de katoenen gordijnen waarop een lin neneffect is gedrukt. Een optisch grapje waai- voelbaar niets van overblijft. Prak tisch is het overigens wel. Linnen is mooi om te zien maar trekt vocht aan wat nog wei eens nadelige invloed op de stof kan hebben. Met katoen is dat niet het geval." Natuur „De vraag naar natuurlijke materialen neemt toe", constateert Clement Eijffinger van het gelijknamige concern, gespeciali seerd in combinaties van behang, meubel en gordijnstoffen. „In dessin is dat terug te vinden in een collectie waarin paddestoe len, paardebloemen, denneappels danwel schelpen de boventoon voeren. Nieuw ook is het astrologie-thema en een eigentijdse ver taling van de Rococo-krul. Nonchalant en sober weergegeven krijgt dit klassieke ele ment een jonge uitstraling." In frisse pittige kleurstellingen blijven blok ken en strepen actueel volgens Eijffinger. Ook bloemen en bladeren op een goed zicht bare ongebleekte, half linnen ondergrond passen in de hang naar de natuur. Voor het weelderige interieur zijn er puur zijden be drukte stoffen. „Snel, makkelijk en relatief goedkoop maakt woningtextiel het mogelijk om van interieursfeer te wisselen", geeft Els Hui- bregtse aan, pr-vrouwe van trendsettend woonwarenhuis Habitat. „De behoefte daaraan neemt hand over hand toe. Meubel hoezen worden meermalen per jaar gewis seld en regelmatig los gekocht. Helemaal nieuw in dat kader is een kast die niet is be kleed met hout maar met verwisselbaar tex tiel. Ook met gordijnen en speciaal met de voiles wordt steeds creatiever omgespron gen, Behalve als vitrage worden voiles ge bruikt als transparante scheidingswand in een kamer, worden ze voor een intieme sfeer om een hemelbed gewikkeld of geven ze ver sluierd de inhoud van een kast weer. Heel apart ogen de voiles met ingeweven ruit in wit of ecru. Overgordijnen hangen op smeedijzeren roedes met een sobere wat stoere uitstraling of simpel aan een houten tak uit het bos." Nieuw in kleur zijn de donkere pastels met een lichte transparante afwerklaag. Bor deaux. koraal, diep blauw, donkergroen en ecru zijn de meest voorkomende kleuren. Zowel in uni als in dessin bij de India-motie- ven. Natuurlijke materialen vormen de on dergrond zoals ook alle stoffen op natuurlij ke wijze zijn geverfd. Frutsels „Franje, frutsels en passementen maken een come-back", geeft Cora van der Male van de Decorette de trend aan. „Franje en kwasten bij de ophanging van gordijnen is weer actueel. En speciaal de wat luxere gor dijnstoffen worden zichtbaar gevoerd. Met een overslag naar buiten wordt een contras terende voering geaccentueerd. In ophan ging kan en mag alles. Met strikken, knijper tjes, touw of ringen worden de gordijnen aan ruwhouten stokken, spankabels of smeed ijzeren roedes bevestigd. De knoppen zijn van hetzelfde materiaal of in gekleurd kunststof. Voiles worden bij voorkeur losjes en nonchalant over zo'n stok gegooid", al dus Van der Male, die aanraadt de voiles dubbel te slaan voor een nog mooier effect. „Deze winter wordt ondermeer binnenge stapt met een stevig kleurenpalet van oran je, geel, groen en blauw. Een bonte mix met een warme uitstraling van gezelligheid. Contrast daarmee vormen de sobere rustige natureltinten en de koele ijspastels. In ma teriaal is katoen favoriet en katoensatijn met een matte glans", geeft Van der Male de trend weer. „Zwaardere stoffen, damast en zwaar satijn worden uitgevoerd in diepe kleuren als pauwblauw, terracotta, sma ragdgroen en verschillende roodvarianten." Desiree van Ooyik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 45