Vlaams Blok? Dat is de man in de straat PZC Op aarde hield de duivel huis met z'n verfdoos Abortuskliniek verhuist voorlopig niet uit Groede Bietencampagne Barbé sluit gedogen beperkte handel in softdrugs niet uit provincie 13 ALNO. Naam en faam in keukenland DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 De klap kwam flink aan toen het Vlaams Blok bij de gemeente raadsverkiezingen in 1988 plotseling een enorme stemmenwinst boekte. In Antwerpen werd het met 17 procent zelfs de derde par tij. Tien zetels. En ook in 1991 sloeg de extreem-rechtse club, die niet voor niets in 'smeltkroesAntwerpen de hoofdzetel heeft, hard toe. De media berichtten in die dagen over 'een ruk naar rechts', zoals ze dat later trouwens moesten herhalen als het ging om de poli tieke golven elders in West-Europa. Eigenlijk zeggen wij niet meer dan wat het volk denkt", vatte een kandidaat in Meclielen het simpel samen. Kenners beschouwen de verrechtsing als een uiting van wantrouwen jegens het héle 'politieke veld'. Het Vlaams Blok doet zondag 9 oktoberals de Belgen naar de stembus gaan om hun gemeenteraad en provincieraad te kiezen, mee in 140 Vlaamse gemeenten in totaal zo'n 1500 kandidaten). De partij telt zo'n 10.000 leden. De campagne richtte zich de afgelo pen weken vooral op de raadsverkiezingen. „Wij pleiten immers voor afschaffing van de provincieraden; dan moetje daar ook niet teveel energie aan besteden," zegt onder-voorzitter Roeland Raes vanuit Brussel. Extreem-rechts maakt zich op voor beslissende Slag om Antwerpen van onze verslaggever Wout Bareman ANTWERPEN - Het zijn de erflaters van het Vlaams Na tionaal Verbond. De kretolo gie is dezelfde. In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog rie pen ze: 'Wij Vlamingen willen baas zijn en blijven in eigen land' en 'Weg met de Joden'. En nu. In de metropool Antwer pen treffen ze elkaar dagelijks; mensen van bijna 90 nationali teiten. Het Vlaams Blok wil daar 'komaf mee maken'. Zon dag, de negende oktober 1994, moet het gebeuren. Dan is het j de dag van 'De Slag om Ant- 1 werpen', zoals lijsttrekker Fi- I lip Dewinter en zijn medestan ders het simpelweg omschrij ven. De slag om vijftien raads- zetels of meer. Liefst meer na tuurlijk. Het is de veldslag, waarin 'de man in de straat' het moet opnemen tegen de 'zonnekoning', burgemeester Bob Cools van de socialisten. De man in de straat tegen een socialistische burgemeester? Het Vlaams Blok hield dins dagavond een groots opgezette slotmanifestatie in een tent aan een van de Scheldekaaien. Met dranghekken en Rijks wacht voor de deur en natuur lijk een eigen ordedienst. Want extreem-rechts heeft geleerd van het recente verleden. Filip Dewinter, in een muisgrijs pak. de held van de avond: ,.We we ten immers nog goed hoe we ons een paar jaar geleden eerst een weg moesten banen door een weiland met prikkeldraad om een confrontatie met een handjevol betogers te vermij den." Verketterd worden de 'oprechte militanten en vrien den nationalisten' nog steeds. Geen partij neemt het openlijk op voor de zienswijze van het Vlaams Blok, al weten Dewin ter en de andere kandidaat raadsleden wel beter. Achter de schermen immers, doet me nig concurrerende partij er al les aan 'het Blok' de wind uit de zeilen te nemen door het over nemen van delen van het ver kiezingsprogramma. Lafhartig noemen ze dat bij het Vlaams Blok, maar ook weer mooi mee genomen. Want, zegt Dewinter, de eerste voorwaarde voor een goede campagne is zorgen dat jouw thema's de campagne be heersen. Prima Dinsdagavond op het podium in de tent aan Scheldekaai 25 benadrukte 'de leider' het nog eens. „Dat ze ons verketteren is prima. Dat ze ons de underdog positie toespelen is ook heel mooi. Wij voelen ons daar wel bij. Want de kiezers herkennen zich daarin." Het Vlaams Blok? Dat is de man in de straat, die met criminaliteit en onderbedeling in de sociale zorg wordt geconfronteerd. Maar wel duizenden buitenlan ders, illegaal of niet, ziet 'pro fiteren'. Dus zegt Dewinter dat de criminaliteitsbestrijding prioriteit nummer één heeft (reorganisatie van politie en 400 extra agenten) en dat de wijken met veel vreemdelingen ook heel snel moeten worden gesaneerd. Hoe je dat aan pakt? Met een immigratiestop en het verwijderen van illega- ^rk!ezingen^ Wallonië len. Dewinter deze week in een interview: „Ook het sociaal be leid moet volgens ons voor 'Ei gen volk eerst'. Als er vijfdui zend wachtenden zijn voor een sociale woning, dan hebben Belgen voorrang en bij de Bel gen komen degenen die het langst in Antwerpen wonen het eerst in aanmerking. Op die manier kun je een aantal vreemdelingen die hier verblij ven, niet werken en in de marge van d maatschappij leven, langzaai." aan het verstand brengen dat Antwerpen niet is gesteld op hun aanwezigheid." Familie Doorsnee De slotmanifestatie van dins dagavond neemt alle onduide lijkheid in een klap weg. Het gaat inderdaad om een reünie van de Vlaamse familie Door- Lijsttrekker Filip Dewinter van het Vlaams Blok. snee. inderdaad het feest van 'de man in de straat', of-ie nu in het lommerrijke, villagevoelige Brasschaat woont of in dat krot achter de Brouwersvliet. Stiekeme ambtenaren klappen er de handen rood en keurig ge kapte dames lonken naar Filip Dewinter (32). Die. op zijn beurt, krabbelt bij tijd en wijle een ingeving op een papiertje (hij schrijft links) en lacht zich een deuk om het Sinjoren-duo Serge en Rita, dat tot twee maal toe het aandoenlijke lied 'We lachen en we zingen, om plezante dingen; depressivitait is var van 'ier' aanheft. Jammer dat plots alle snaren van Ser ges gitaar knappen, maar later nemen de twee prompt revan che met liederen over 'De Lan ge Wapper' en de rampspoed die met 'Antwerpen Cultuur '93' over de 'totaal vervuilde stad' werd afgeroepen. Nummer twee van Lijst 5 ('An ders en Beter'), senator Wim Verreycken, legt het jazzband- je Katestroof - op de instru mentenkoffers valt ook zoiets als 'Antwerpse Volksroep' te le zen - het zwijgen op. Hij zet al direct de toon. „Vlaamse vrien den. Als ik goed begrepen heb. is dit een manifestatie van de gevaarlijkste Vlamingen die er zijn. We zien er. zoals we hier zitten allemaal als keurige bur gertjes uit. maar onder onze kleren zijn we van boven tot on der getatoeeerd met symbolen uit de Tweede Wereldoorlog." De vijfhonderd mensen in de zaal gniffelen, vooral die aan de bar. Een oproerkraaier, die 'jul- foto Charles Strijd lie willen concentratiekampen' roept, wordt er direct uitgebon jourd. Bezem Verreycken veegt de vloer aan met die onverlaten van de vzw Antwerps Beraad, die vriend en vijand overdonderden met muurbrede affiches, waarop het Vlaams Blok wel heel dui delijk werd vergeleken met de tijden van Hitler-Duitsland. De affiches, voorzien van een tekst als 'De vorige kuisploeg had ook van die mooie beloften', waren al na 24 uur weer ver dwenen. maar het shockeffect was enorm. Verreyken en De winter lachen erom. De sena tor: ..'t Is pure wanhoop van on ze tegenstanders. Ze hebben die anti-campagne als een boe merang terug op hun eigen kop gekregen." En met een knipoog naar 'de bezem', alweer het symbool van de extreem- rechtsen in Vlaanderen: „Aan elke bezem zit ook een steel. Daarover kunnen mensen struikelen en lelijk op hun ge zicht gaan!." En voor wie het nog was ontgaan, herhaalt de senator het nog maar eens: „De volkeren die opgaan in een smeltkroes, gaan ten onder. Daarom pleiten wij voor onze eigen cultuur en niet voor een volkerenmoordende smelt kroes." Om er aan toe te voe gen: „Iedereen moet weten dat Antwerpen zijn bezoekers met open armen ontvangt, maar ook weer even geestdriftig uit wuift als de bezoektijd voorbij is!" Nadat lijstduwer (en volksver tegenwoordiger) Marijke Dil len heeft geconstateerd dat ie dereen tegen het Vlaams Blok is, 'alleen de man in de straat niet', is het tijd voor 'de jonge partijleider' zelf. „Deze keer gaat het om de beslissende slag. We hebben nu tien zetels, volgens de Europese Verkiezin gen zouden we er vijftien halen. Eén op de vier Antwerpenaren stemt op ons. Evenaren we dat resultaat zondag niet. dan ben ik ontevreden. De hetze tegen onze partij is nooit zo hevig ge weest als nu. Vrienden, kame raden. nationalisten... voor ons zijn de verkiezingen sowieso al geslaagd als we SP-zonneko- ning Bob Cools als burgemees ter kunnen afzetten. En ver der? Ach, in de oppositie kun nen wij de komende jaren ook best overleven." De vijfhonderd staan op de stoelen. Het 'Eigen volk eerst' wordt massaal gescandeerd. Daarna volgt, in eendracht, 'De Vlaamse Leeuw'. Een enkeling roept 'Vliegt de Blauwvoet', het wachtwoord van de Vlaam se nationalisten. Z'n buurman vult hem aan. 'Storm op Zee'. Filip Dewinter mengt zich on der zijn 'kameraden', de een met pet. de ander met cowboy hoed. Morgen: De Vijand Nummer- Een van extreem-rechts in Belgie: de 68-jarige koninklijk commissaris voor het migran tenbeleid, Paula d'Hont. van onze verslaggever Ernst-Jan Rozendaal AMSTERDAM - Een vrouw, hoogzwanger, ligt te woelen in haar bed. Ze denkt aan het zwarte hoofd op het uithang bord van het huis aan de over kant. Daar kon ze overdag haar ogen niet vanaf houden. Kort daarop baart ze een pikzwart kind, tol grote verontwaardi ging van haar echtgenoot. Maar het moet zijn gekomen door dat zwarte hoofd. Houdt er dus al tijd rekening mee dat de wer king van een kleur zeer ver kan strekken Deze anekdote komt uit het boekje Kleuren van de Middel- eeuinen dat de Amsterdamse hoogleraar in de Middelneder landse letterkunde Herman Pleij schreef ter gelegenheid van de Wetenschap en Technie kweek die zondag begint. De week staat in het teken van het thema kleur. En als er één tijd vak bezeten lijkt van kleur, dan zijn dat de Middeleeuwen wel. stelt Pleij 'Lijkt', want de hoog leraar waarschuwt dat ons beeld van de kleurrijke Middeleeuwen gedeeltelijk op een misverstand berust. Overdadige kleuren wa ren voorbehouden aan de maat schappelijke bovenlaag. „Zoals gewoonlijk gaat de elite voor de grauwe massa staan", schrijft Pleij. Drek Kleuren van de Middeleeuwen gaat dus voornamelijk over die elite. Overdadige kleuren wer den destijds lang niet altijd posi tief gewaardeerd. 'Kleuren ma ken blind', riep de twaalfde- eeuwse monnik Bernard Clair- vaux regelmatig uit. „Alles wat een betoverende schittering heeft, een verleidelijke harmo nie. een bedwelmende geur, een aangename smaak en een plezie rige zachtheid, is drek", veror donneerde hij. Het aardse be staan moest in soberheid wor den geleefd en God moest zeker niet met bontgeverfde beelden en gebrandschilderde ramen worden geéerd. Ook werd kleur in de Middeleeu wen geassocieerd met de duivel. „De eeuwigheid is blank, de god- delijke openbaring schitterend wit. Maar op de aarde hield de duivel huis met zijn verfdoos", schrijft Pleij. Hij vestigt de aan dacht op de bontgekleurde wa penrokken van de ridders, de kleuren die jonkvrouwen dra gen. schildertechnieken en de symboliek die dikwijls aan het kleurgebruik ten grondslag lag. Uiteindelijk, constateert de hoogleraar, hebben de Middel eeuwen zichzelf ontkleurd. De anti-kleurbewegingen krijgen de overhand, vooral na de Refor matie. Zwart, grijs en wit gaan domineren en kenmerken tot op de dag van vandaag auto's, inte rieurs of kleding die als be schaafd en gedistingeerd won den beschouwd. Diepe en aristo cratische kleuren als purper en violet zijn tegenwoordig vulgair en 'als tooi bij uitstek geschikt voor trainingspakken van vakantiegangers met mono mane zonnewensen'. Kleur is voor de grauwe massa, het waar densysteem is omgekeerd. Herman Pleij. Kleuren van de Mid deleeuwen. Aramith Uitgevers. Bloe- mendaal. 87 blz. tot 1 november 10.-. daarna f 14.90. Nieuwe directeur bestuursacademie TILBURG - Drs R. W. E. Wilde- boer uit Goirle is per 1 januari 1995 benoemd tot directeur van de in Tilburg gevestigde Be stuursacademie Zuid-Neder land. De heer Wildeboer (47) is momenteel als directeur verbon den aan het Tilburgs Insttituut voor Academische Studies. Hij volgt bij de bestuursacademie de in april jongstleden veronge lukte drs H. B Boudri op. slot van pagina 9 men, want Perkpolder-Kruinin- gen kan het niet alleen aan." Omrijden Omrijden via België is een alter natief, maar vrachtwagens mo gen daar minder zwaar beladen zijn dan in Nederland. Dat scheelt tien ton per rit. De sui kerfabrieken rekenen erop dat zij elke dag minstens 7.000 gul den extra kwijt zijn voor het transport van suikerbieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedeputeerde Hennekeij onder kent de problemen waarvoor de suikerfabrieken en vervoerders staan, maar 'veiligheid gaat bij ons boven alles'. De PSD-veer- boten moeten officieel pas 1 ja- nauri 1996 aan de nieuwe veilig heidseisen voldoen. „We nemen geen risico's", reageert Henne keij. „We hebben daarom direct maatregelen genomen, toen we met de voorlopige adviezen uit het veiligheidsrapport werden geconfronteerd." Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat het spoedoverleg tussen Hennekeij en de verladersorga nisatie EVO veel zal opleveren. De dubbeldekker Koningin Bea trix moet voorlopig in dok blij ven voor reparatie. Hennekeij houdt eraan vast dat de dubbeldekker Prinses Ju liana - ook op het veer Vlissingen- Breskens - daarna voor een grote onderhoudsbeurt uit de vaart gaat. De planning van het onder houd loopt anders spaak. Hen nekeij ziet slechts één uitweg: dat de definitieve conclusies van het veiligheidsonderzoek mee vallen. Hij wil daar zo snel moge lijk duidelijkheid over. Politie vindt drugs en vuurwapens TERNEUZEN - Het team Double Shot van de politie heeft woens dagmorgen bij een inval in een pand in de Rossi- nistraat in Temeuzen 1,5 kilo marihuana en twee vuistvuurwapens met munitie in beslag geno men. Er werden geen ver dachten aangehouden. De komende dagen voert Double Shot nieuwe ac ties uit. van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester drs R. C. E. Barbé sluit niet uit dat in de nabije toekomst in Terneuzen op beperkte schaal handel in softdrugs gedoogd moet worden. De handel zou dan - gebonden aan strenge re gels - alleen mogen plaatsvin den in enkele nader aan te wij zen koffieshops. Barbé deed die uitspraak woensdag na een bezoek van een Temeuzense delegatie bestuur ders aan het Limburgse Heerlen. De leden van de commissie alge meen bestuurlijke zaken en de collegeleden K. van der Hoofd. A. Stahl-Hemelsoet en Barbe spraken in Heerlen met stadsbe stuurders en hulpverleners over de gevolgen en aanpak van het (hard (drugsprobleem in die stad. Barbé: „Het bezoek maakte ons duidelijk dat de problematiek in Heerlen ver boven die van Ter- neuzen uitstijgt. De groep hard druggebruikers - zo'n 1500 men sen - is vele malen groter dan de groep verslaafden in Temeuzen. De enige overeenkomst tussen Heerlen en Terneuzen is dat beide steden te maken hebben met grensoverschrijdend drug stoerisme." De handel in softdrugs in Heer len is - door maatregelen van stadsbestuur en justitie - be perkt tot vijf koffieshops. Wordt buiten die vaste adressen gehan deld. dan wordt daar streng te gen opgetreden. Barbé gaat er van uit dat Ter neuzen - maar eigenlijk ook an dere Zeeuwse steden - gedwon gen wordt een gedoogbeleid in te zetten. Tot twee keer toe sepo neerde een rechter een Temeu zense drugszaak, omdat rand stedelijke normen - het gedogen van softdrugshandel - worden aangehouden. „Als elders in het %land het gedogen als normaal beschouwd wordt, ook door de rechterlijke macht, dan moet er van justitie en de gemeentelijke autoriteiten een duidelijke stel- lingname ingenomen worden. Ook de politie heeft daaraan be hoefte". zei Barbé. Hoe het gemeentelijk gedoogbe leid er in Temeuzen precies uit komt te zien is nog niet bekend. Barbé verwacht daarover de raad duidelijkheid te verschaf fen over één tot twee maanden. Zeker is overigens wel dat na een herziening van het Temeuzense beleid een harde aanpak van de harddrugsproblematiek en de straathandel voorop blijven staan. De Temeuzense burge meester gaat er niet van uit dat een eventueel gedoogbeleid de relatie met onze Zuiderburen zal - verstoren. Het overleg met de Belgen en Fransen over een in ternationale aanpak blijft vol gens Barbé 'gaande' Na het bezoek aan Heerlen staat voor de commissie nog een be zoek aan Tilburg op het pro gramma. Mogelijk nog deze, dan wel volgende maand Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal. Door konstante vernieuwing en verbetering van de produkten groeide ALNO uit tot één van de grootste keukenfabrikanten. En omdat u recht hebt op een perfekte merkkeuken voor een redelijke prijs, zijn ALNO inbouwkeukens verkrijgbaar in zoveel varianten als er wensen zijn. Wereldklasse in woonkeukens lescopen, maar de ligging in het centrum van de stad leent zich niet voor goede observaties. Des te beter is de stichting echter be reikbaar voor mensen die iets meer willen weten over astrono mie. Het wetenschappelijke gedeelte wordt zondag (14.30 en 16 uur) verzorgd door een bioloog, H. Verkooijen uit Middelburg. He lemaal niet zo'n vreemde keuze als het op het eerste gezicht lijkt, aldus Verbeem, want zijn lezing over micro-organismen sluit in zekere zin zelfs aan op de refera ten over het heelal. „De kleuren van het hele kleine vind je im mers ook terug in het hele gro te." Het spreekt voor Verbeem van zelf dat de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen - ge noemd naar een Belgische predi kant die zich in de zeventiende eeuw in Middelburg bezighield met wiskundige en astronomi sche studies - meedoet aan de wetenschapsdag. De Nederland se volkssterrenwachten werden zo'n vijfentwintig jaar geleden juist opgericht omdat de grote professionele sterrenwachten nauwelijks voor publiek toegan kelijk waren. „Logisch", aldus Verbeem. „Dat was veel te kost baar en dan kwamen ze aan we tenschap niet meer toe. Maar bij ons is iedereen welkom." Tijdens de wetenschapsdag ope nen nog tal van andere instan ties hun deuren. Vier speleolo- an onze verslaggever I1DDELBURG - Natuurlijk ipt de stichting Volksster- •nwacht Philippus Lansber- dat de wetenschapsdag lieuwe vaste bezoekers ople- iert. „Maar het blijft meestal h bij een eerste en enige ken- lismaking", zegt voorzitter J. ferbeem. Vorig jaar moest de terrenwacht wegens een ver- mwing van het pand aan de [erengracht in Middelburg xstek laten gaan, maar aan- laande zondag zijn de deuren ,eer geopend. Dan vindt de na- ionale wetenschapsdag plaats, ■als vanouds gepland in het weekend dat de Wetenschap [(chniekWeek inluidt. [et thema is dit jaar kleur en dat it uitstekend bij de volksster- aiwacht. aldus Verbeem. „Ik ?nk daarbij meteen aan de aar- de meest kleurrijke planeet ie we hebben, gezien vanuit de imte. Dat is zo ontzettend li, daar valt enorm veel over vertellen." Dat is dan ook pre- Ies wat Verbeem zondag gaat Met behulp van felge- leurde dia's houdt hij 's mid- tgs (om 13 uur) een referaat on- ;r de titel 'De aarde vanuit de imte'. 's avonds (20 uur) is 'Het mnestelsel' aan de beurt, 'ij bedrijven hier geen weten- :hap. we zijn eigenlijk vooral documentatiecentrum", :ht de voorzitter toe. Welis- iar beschikt de Middelburgse irrenwacht over een aantal te gen beklimmen de reservepijler van de Stormvloedkering op Neeltje Jans. Een rondvaartboot van Delta Expo vaart daar tus sen 11.30 en 16 uur langs. In het Topshuis worden drie lezingen gehouden over kleur. 'Dolfijnen geven de Noordzee kleur' be toogt onderzoeker Henk Baptist van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) om 13 uur. Jon Coosen (RIKZ) spreekt over flora en fauna rond de Ooster- schelde in 'Groene dijken, goede dijken?' (14.30 uur) en Han Jere- miasse van Rijkswaterstaat Del- takust vertelt om 16 uur over de problemen met de verf van de stormvloedkering. De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg is zondag van 13 tot 17 uur geopend voor een program ma rond wetenschap en tech niek. Het gaat daarbij onder meer om een demonstratie van de mogelijkheden van CD-I en CD-ROM, een film over kleurge bruik (14.30 uur) en aansluitend een lezing van dr J. J. M. Lein- ders over de kleuren op sateliet- foto's. Verder staat een 'toe komstbus' met communicatie apparatuur voor de bibliotheek geparkeerd en is een 'pretlab' in gericht voor kinderen. Dinsdag 11 oktober geeft hoogleraar kunstgeschiedenis Evert van Ui- tert een lezing over het kleurge bruik van de schilder Vincent van Gogh (20 uur). Zaterdag 8 oktober begint de Wetenschap Techniekweek met de Open Chemiedag. In Zee- iana nouaen aan ae voigenae bedrijven en instellingen open huis: Chrompack en Hercules in Middelburg, Zmd-Chemie in Sas van Gent, BOC Gas. Dow Bene lux en Engelhard in Temeuzen en Hoechst. het klinisch che misch labaratorium van het Zie kenhuis Walcheren. Elf Ato- chem en de Hogeschool Zeeland HTS/HLO in Vlissingen. Onder het motto 'Techniek krijgt een kleur' vindt op de hogeschool van 10 tot 13 oktober een scho lierenmanifestatie plaats, waar bij studenten tal van demon straties geven van de betekenis van kleur in techniek. Voorzitter J. Verbeem van de Volkssterrenwacht in Middelburg:„Het thema kleur van de wetenschaps dag past precies bij ons." foto Ruben Oreel van een medewerkster GROEDE - De abortuskliniek blijft voorlopig nog in Groede gehuisvest. De kliniek is al een aantal jaren op zoek naar een onderkomen in een meer cen traal gelegen plaats in Zeeland. Eerdere plannen om de kliniek in Goes te vestigen, waarbij men onder meer het gezond heidscentrum Magnolia op het oog had, zijn van de baan. „We zijn nog steeds op zoek naar een andere locatie, maar we gaan niet hals over kop vertrekken,', zegt zakelijk directeur L. van Rijt. Reden om uit te zien naar een andere vestigingsplaats vormde ondermeer het teruglopend aan tal vrouwen dat hun ongewenste zwangerschap bij de kliniek wil de laten afbreken. De legalise ring van abortus in België was daar de oorzaak van. „Het aan tal stabiliseert zich dit jaar, zo dat de ergste druk om te verhui zen eraf is", aldus Van Rijt, die verwacht dat Belgische vrou wen toch naar Nederland zullen blijven komen omdat ze hier niet twee maal een bezoek aan de kli niek hoeven te brengen. „Wij be schouwen de verwijzing van de huisarts als in-take. In België moeten vrouwen na een in-take- gesprek in de kliniek vijf dagen later terugkomen voor de be handeling." Verder denkt de za kelijk directeur dat ook de goede naam die de kliniek in twintig jaar heeft opgebouwd voor veel vrouwen aanleiding zal zijn om naar Groede te komen. „Ook kiezen zat vrouwen voor de ano nimiteit in Nederland." Een na deel voor hen is dat de behande ling in Nederland duurder is. De kliniek blijft wel zoeken naar een andere huisvesting in de provincie. „Ik hoop dat we bin nen een jaar wat meer weten", aldus Van Rijt. Iiddelburg erneuzen: DE JAGER TOLHOEK Stanleyweg 2 tel. 01100-46600. DE JAGER TOLHOEK Lange Noordstraat 67 tel. 01180-36254. BOUWVOORL. DE HOOP Schuttershofweg 32 tel 01150-80315.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41