Verkoop bakkerij Burgh mislukt Het blijft een nette bezetting Ombudsman berispt Terneuzense politie Regiopolitie schiet het best Kamervragen RPF over veiligheid op de Westerschelde Man 'in geringe mate schuldig' aan dodelijk ongeluk P2Q provincie donderdag 6 oktober 1994 11 Ontslag 32 werknemers na faillissement Deel winkelketen wel overgenomen Overname Nieuwdorpse bedrijven een feit wov lezers schrijven van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - Alle pogingen de failliet verklaarde bakkerij van M. van Oeffelen uit Burgh-Haamstede te verko pen, zijn op niets uitgelopen. De drie potentiële kopers hebben afgehaakt, wat betekent dat de 32 vaste werknemers (van wie er zeven in deeltijd werken) vanaf volgende week op straat staan. Volgens curator H. van van onze verslaggevers DEN HAAG - De RPF-kamerle- den L. C. van Dijke en D. J. Stel lingwerf hebben woensdag naar aanleiding van een publi catie in de PZC vragen gesteld over de veiligheid van het scheepvaartverkeer op de Wes- terschelde. De vragen zijn ge richt aan de ministers H. F. Dijkstal (binnenlandse zaken) en A. Jorritsma-Lebbink (ver keer en waterstaat). Vlaamse autoriteiten geven geen volledig inzicht in het ver voer van gevaarlijke stoffen, meldde de PZC dinsdag. De twee RPF-kamerleden willen of dat inderdaad zo is en hoe de betrokken ministers daarover denken in het licht van ie veiligheid op de Westerschel- ie. Informatie over de lading van jen schip met bestemming Bel gië kan wel worden opgevraagd pa een ongeval. De Belgische rerkeerscentrale in Zandvliet is staat de gegevens binnen een uur te verstrekken aan Ne autoriteiten. 'Vindt u aanvaardbaar?', vragen Dijke en Stellingwerf de ministers. beroept zich op het van 1839, de vrije doorvaart van ichepen met bestemming Bel- jië is gegarandeerd. „Maar", herken de RPF-kamerleden op, ,is een meldingsplicht voor alle ichepen wel in strijd met het Jcheidingsverdrag )e Zeeuwse commissaris van de 'an onze verslaggever IIDDELBURG - Een 47-jarige uit Vlissingen is woensdag 'oor het kantongerecht in Mid- schuldig bevonden mor zijn betrokkenheid bij een ongeval. Gezien de ui- erst geringe mate van schuld kantonrechter mr Doore- vaard Boekhout een straf ech- er niet op zijn plaats. De Vlis- inger reed op 4 december 1993 p de Middelburgsestraat in ioudekerke in de richting van liddelburg, toen plotseling anuit de Biggekerksestraat en 40-jarige Vlissinger fietsend Ie weg overstak. De fietser verd geschept en was vrijwel pslag dood. de automobilist zich uit- voor een overtreding snelheid onvoldoende aange- ast aan situatie') hoefde te ver- en niet voor een ('dood door schuld'i, hij zich zeer gekwetst dat Ij als verdachte werd aange- ïerkt. „Zo'n ongeluk is een ver- :hrikking die ik niemand toe- ens. Dat heeft diepe kerven in lijn leven achtergelaten. Juist >en ik het een beetje had ver- erkt. werd mij verteld dat ik erd verdacht. Ik vóel me geen erdachte, ik ben geen dader en zal daarom ook geen enkele accepteren." aanwijzing dat de onverantwoord hebben gereden is de verkla ag van twee getuigen, met wie et slachtoffer even voor het on- wat gedronken had. Vol- hen reed de auto aanmer- elijk harder dan de maximum- ïelheid. De verdediging bracht aartegenin dat mensen onder tvloed van alcohol situaties linder goed kunnen beoorde- n. Uit metingen die zijn ver- Pijkeren zijn drie van de zes winkels, die bij de bakkerij hoorden, overgenomen door an dere bakkerijen. Deze vestigin gen, twee in Bergen op Zoom en éen in Burgh-Haamstede. blij ven dus open. Over de verkoop van de andere twee winkels in Bergen op Zoom en de vestiging in Zierikzee wordt nog onderhandeld, aldus Van Pijkeren. De winkels die koningin drs W. van Gelder heeft er inmiddels goede hoop op dat met de Belgen overeenstem ming wordt bereikt. Van Gelder wil Antwerpen een systeem voorstellen waarbij niet bij voor baat alle ladingen bekendge maakt worden. In geval van een calamiteit moet echter met een druk op de knop te zien zijn waaruit de lading bestaat en hoe die bijvoorbeeld geblust dient te worden. Van Gelder wijst er verder op dat ook de Belgen baat hebben bij een snelle en juiste aanpak bij een eventuele ramp, waar door de vaarweg niet onnodig lang wordt geblokkeerd. Weigering Uit de vragen van Van Dijke en Stellingwerf blijkt dat de RPF- kamerfractie ook wil weten waarom de Vlaamse deelrege- ring eerder dit jaar heeft gewei gerd het Scheldereglement te ondertekenen. ..Heeft dat te ma ken met het uitblijven van een akkoord over de verdieping van de Westerschelde In het Scheldereglement is onder meer geregeld dat voor schepen met bestemming België een ver scherpte loodsplicht zal gaan gelden. Die bestaat sinds 1988 al voor schepen die Vlissingen en Terneuzen aandoen. Het Scheldereglement is nog steeds niet ondertekend. Van Dijke en Stellingwerf maken zich daar zorgen over. „Grote veiligheidsrisico's blijven intus sen bestaan. Hoe lang achten de ministers dat nog aanvaardbaar richt werd een snelheid van 53 kilometer per uur afgeleid, net boven de limiet van vijftig. De automobilist zelf schatte zijn snelheid op 45 kilometer per uur. „Er is niemand op Gods bodem die een aanrijding had kunnen voorkomen", aldus de Vlissin ger, die onmiddellijk na de aan rijding zelf eerste hulp toepaste. Later heeft hij ook de begrafenis bezocht. Schijn „Er was op het moment van het ongeval verder geen enkele aan wijzing die aanleiding gaf tot ex tra oplettendheid", aldus advo caat mr E. G. M. Smit. „Mijn cliënt heeft adequaat gerea geerd en hem treft geen enkele blaam. Het is volstrekt onver wacht verkeersgedrag van de fietser geweest." Smit had er vooral moeite mee dat er geen al- coholonderzoek bij het slachtof fer is verricht. Verder meende hij dat het feit dat de automobilist zelf politieman is, in diens na deel heeft gewerkt. „Het lijkt me niet uitgesloten dat het Open baar Ministerie de zaak heeft voorgebracht om de schijn te voorkomen dat hem de hand bo ven het hoofd wordt gehouden." Officier van justitie mr T. de Jong sprak van 'een zaak met haken en ogen'. „Ik blijf erbij dat de veiligheid in gevaar is ge bracht. De aanwezigheid van verkeersremmers, drempels, een verkeerslicht, het vochtige weg dek en het feit dat u regelmatig die plek passeert hadden u extra alert moeten maken. Er is daar om een zekere mate van schuld, hoewel het slachtoffer natuur lijk medeschuldig is. Daarom acht ik een boete van vijfhon derd gulden billijk, al besef ik dat ik daarmee alle partijen te kort doe." Kantonrechter Doorewaard Boekhout beklemtoonde dat hij zich alleen moest uitspreken over de 'technische' vraag of de automobilist 'op passende wijze' had gereden. „Ik heb geaarzeld, maar toch vind ik dat u tekort bent geschoten ten opzichte van de ideale bestuurder. Dat wil niet zeggen dat u volstrekt on verantwoordelijk hebt gereden, maar er is ook geen sprake van afwezigheid van alle schuld. Het bedrag dat de officier eiste is min of meer symbolisch. Ik vind de symboliek van de constatering van enigermate van schuld al leen al groot genoeg." De verdediging overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. niet worden verkocht, zullen op termijn worden gesloten. De eerste opzet was de verkoop van het volledige bedrijf van Van Oeffelen (bakkerij en zes winkels). Dat mislukte, waarna werd getracht de winkels, los van de bakkerij in Burgh-Haam stede, afzonderlijk aan de man te brengen, „Een noodgreep." meent de curator. „Maar meer zat er niet in. We hebben het hele bedrijf doorgelicht, maar de po tentiële kopers achtten een reële toekomst niet mogelijk." Volgens Van Pijkeren is de on derneming ten onder gegaan aan de scherpe concurrentie in de bakkerswereld. „Vooral su permarkten eisen een steeds groter deel op van de markt. De bakker in de straat kan door gaans het hoofd wel boven water houden. Het bedrijf dat brood le vert- aan andere winkels heeft het zwaar te verduren, zoals in het geval van Van Oeffelen." De van onze verslaggever NIEUWDORP - Kopeke Inter national Supply Services in Spijkenisse heeft woensdag of ficieel de Nieuwdorpse firma's Elektrotechnisch Bureau Zee land (ETBZ) en Istemewa Elek- tro bv overgenomen. De tachtig medewerkers van de noodlij dende firma's houden hun baan. De rechtbank in Middelburg heeft de Nieuwdorpse zusterbe drijven gisterochtend failliet verklaard. Aan het eind van de middag zetten afgevaardigden van de betrokken bedrijven ver volgens hun handtekeningen onder een overnamecontract, waarover in totaal enkele mid dagen lang is vergaderd. Hoe veel geld met de operatie ge moeid is, wilde P. J. Langezaal, lid van de Raad van Bestuur van Kopeke, gisteren niet zeggen. ETBZ en Istemewa Elektro bv zijn zusterbedrijven die werken onder de paraplu van Istemewa Holding. Kopeke ziet de elektro technische activiteiten van de firma's als welkome aanvulling op de eigen technische divisie. gedupeerde bakker had nog een extra probleem, licht de curator toe. „Het was een seizoenbedrijf de produktie was afgestemd op de zomermaanden met alle ma chines die daarvoor nodig zijn. 's Zomers werd een goede omzet geboekt, in de winter liep het wat minder. De produktiekos- ten bleven echter gelijk. Ook het aantal, personeelsleden veran derde niet gedurende het jaar." Of het personeel van de inmid dels verkochte winkels zijn baan behoudt, is nog onduidelijk. Het eind augustus failliet verklaarde bedrijf blijft deze week nog draaien. van onze verslaggever TERNEUZEN/DEN HAAG - De politiekorpsen van Terneuzen en Roosendaal zijn door de na tionale ombudsman, mr drs M. Oosting. berispt omdat zij vorig jaar een zaak rond een gestolen auto op onjuiste wijze hebben afgehandeld. De auto van een inwoonster van Roosendaal werd in de nacht van 8 op 9 juni vorig jaar in Breda gestolen. De vrouw deed van de diefstal daags erop aangifte bij de poli tie in Breda. Bijna een maand later, op 1 juli, vernam zij van een agent in Ter neuzen dat haar auto was gevon den en dat ze haar wagen in Ter neuzen kon ophalen. Tijdens dat telefoongesprek bleek dat de auto al op 13 juni in een Terneu zense woonwijk door de politie was aangetroffen. De vrouw vroeg zich af waarom ze niet eer der iets van de vondst had ver nomen. Ze was in die periode na melijk aan het verhuizen en moest noodgedwongen gebruik maken van taxi's en leenauto's. Dat kwam haar op een kosten post van 450 gulden te staan. Kosten die eigenlijk niet ge maakt hadden hoeven worden als de politie de zaak op een juis te wijze had afgehandeld. De vrouw stelde dan ook het Ter neuzense (toen nog gemeentelij kei politiekorps aansprakelijk voor de geleden schade. Contact Onderzoek van de ombudsman wees uit dat het Terneuzens Boodschappen doen met moe ders portemonnee is wel prettig, maar die is ook niet altijd ge vuld. Kennelijk is de heer Hen- nekey daar nu pas achter geko men. De aansluitende werken voor een of twee tunnels zullen even duur blijven. Maar een en kele geboorde buis kost de helft van twee. En met een enkele buis zou het vervoersprobleem voor de komende vijftig jaar ook wel opgelost zijn. Rotterdam verplaatst het ha vengebied verder kustwaarts. In Belgie wordt Zeebrugge steeds belangrijker. Terecht kiest Rot terdam voor het aantrekkelijk gelegen havengebied van Vlis singen voor kleinere ladingen. Binnen twintig jaar heeft Ant werpen gezien de ongunstige lig ging volledig afgedaan als inter nationale haven. En Nederland se automobilisten maar tol laten betalen! En ook nog dat uitzicht loze uitdiepplan. Leg maai* gewoon een brug aan. Desnoods met een klapdeel, waar de schepen dan tol voor mogen betalen. Een nieuwe toe ristische trekpleister voor Zee land en prima geschikt voor ont ploffende stoffen. Want Zeeuwse bruine bonen eters zullen wel niet voor de tunnel worden toe gelaten. L. Nonnekes Zeilmarkt 24 Vlissingen Jachtbeurs In de PZC van zaterdag 1 okto ber 1994 stond een artikel over de jachtbeurs die afgelopen weekeinde in de Zeelandhallen is gehouden. De verslaggeefster is mijn inziens geheel aan haar korps verzuimd had contact op te nemen met de politie in Bre da. waar aangifte was gedaan. In plaats daarvan was er contact geweest met het bureau van de politie in Roosendaal, de woon plaats van de vrouw. De Terneu zense agent die de zaak behan delde had zyn collega's in Roo sendaal gevraagd de vrouw op de hoogte te stellen van het feit dat haar auto gevonden was. Het Roosendaalse korps liet dit - ook al omdat men haar ge heime telefoonnummer niet kende - na. Toen de auto eind ju ni nog steeds in Terneuzen stond, nam een Terneuzense diender de moeite haar telefoon nummer via justitie te achterha len. Dat lukte en de Roosendaal se kreeg dan ook op 1 juli te ho ren dat haar auto in Terneuzen stond. In eerste instantie wilden beide korpsen niets van onjuist hande len of communicatiestoornissen weten, laat staan van een scha devergoeding. De nationale om budsman komt echter, na de zaak onderzocht te hebben, tot een andere conclusie. In de ogen van mr Oosting zijn zowel de po litie in Terneuzen als die in Roo sendaal 'tekortgeschoten'. De mate van verwijtbaarheid laat hij in het midden. Het afwijzen van het verzoek tot schadever goeding acht hij ook onjuist. De burgemeesters van Terneuzen en Roosendaal, toen nog verant woordelijk voor de gemeentelij ke politiekorpsen, hebben in middels een regeling met de klaagster getroffen. verslaggevende taak voorbijge streefd. Het artikel is gelardeerd met een negatieve ondertoon je gens het jachtbedrijf. Dit artikel is weer een typisch voorbeeld van een uit de context rukken van het jagen, want behalve het reguleren van het wild houdt het jachtbedrijf veel meer in. Ook zaken als onderhoud van het veld en het verzorgen van de die ren staat op de agenda van elke Wildbeheereenheid. Als de verslaggeefster commen taar wil geven dan doet ze dat maar in een daarvoor bestemde rubriek, maar niet op de voorpa gina van de Zeelandeditie. Op die pagina kunnen toch min stens professionele, objectieve berichten worden verwacht en niet artikelen, die met te weinig voorkennis worden geschreven. Nee, van een zuivere toon van dit artikel is absoluut niet te spre ken. R. Maes Mauritslaan 2 Zierikzee Melkrobot De komst van de melkrobot in Cadzand is definitief, meldt de PZC van 15 september. Ik vraag me af of de uitvinder van deze ro bot eraan gedacht heeft wat dit systeem betekent voor een koe? Het gebeurt helaas al jaren dat koeien de stal niet meer uitgaan. Men doet de dieren hiermee te kort. daarin moet verandering komen. Alle koeien moeten in de zomer minstens acht uur buiten zijn en contact hebben met men sen en soortgenoten. Men zou wat meer respect moeten heb ben voor alles wat leeft. Mell Fransen van de Putte Oude Rijksweg 54 a 's-Heer Hendrikskinderen IAdvertentie Contacta op stand nr. 25 SYSTEMS BV. Korte Kerkstraat 2,4461 JE Goes Telefoon 01100 - 52010 01100 52020 SPECIALIST IN BEDRIJFSCENTRALES Gewapend met verrekijker en gehoorbescherming volgen deze deelnemers de verrichtingen van de concurrentie. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De regiopolitie Zeeland heeft de beste schutters van de provincie in haar ge lederen. Woensdag werden de geüniformeer de diensten daar weer op gewezen tijdens de jaarlijkse Zeeuwse Pistoolwedstrijd in Vlis singen. Voor de eerste keer trad de politie op in eén team. Dit als gevolg van de reorganisa tie van de rijks- en gemeentepolitie. Vorig jaar werd het team van de rijkspolitie voor de derde keer winnaar. Het aantal teams dat aan de Pistoolwedstrijd deelneemt wordt ieder jaar kleiner. Vorig jaar haakte de marine af vanwege de verplaatsing van het onderdeel van Vlissingen naar Den Helder. Toen bleven er nog negen teams over. Door de ontwikkelingen bij de politie kwamen er bij de negenentwintigste editie van de Pi stoolwedstrijd nog maar zes teams van douane, leger en politie uit. Elk team moest twee keer acht schoten lossen. De eerste ronde kregen ze daarvoor tien minu ten de tijd. De tweede keer dertig seconden. Achter de regiopolitie eindigden de teams van de vrijwillige politie en de douane op een twee de en derde plaats. De beste individuele schut ter was voor de zesde achtereenvolgende keer I. Flikweert van de regiopolitie. Zijn collega J. Bakker won zilver. H. Siereveld van de douane eindigde met een klein verschil op de derde plaats. foto Ruben Oreel Studenten maken het zich in de oude, ongebruikte, kantine van de HTS gemakkelijk. Tegenvallende opkomst bij actie studenten Hogeschool Zeeland van onze verslaggever VLISSINGEN - Het is even zoeken. Wei nig wijst er woensdagavond op dat boze studenten het gebouw van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen hebben bezet. Geen lawaai, niet veel spandoeken op de gevels en vooral: geen drukte van belang. Ongeveer vijftig actievoerders houden zich op in de oude kantine van de HTS. een tegenwoordig ongebruikte ruimte waar weinig schade valt aan te richten. Slaapzakken liggen uitgerold op het po dium, tassen staan onder de tafels ge schoven. Braaf kijkt het merendeel van de studenten naar een videofilm. Twee jongens spelen tafeltennis. „De opkomst is slecht", zegt Jeroen Louwerse. „Aso ciaal slecht." Waarom asociaal „Iedereen die je ernaar vraagt zegt dat hij het niet eens is met de plannen van de regering, maar als er wat gedaan moet worden, zijn ze niet thuis. Dan heb je ook geen recht van spreken meer." Ook secretaris Ingrid van Dongen van het Overkoepelend Studenten Overleg (OSOi, de organisatie die de actie op touw heeft gezet, is wat teleurgesteld. Met de handen in de achterzakken blikt ze om zich heen. „We merkten het vanmiddag ei genlijk al. De meeste studenten reageer den nogal passief op onze oproep om de boel te bezetten. Die denken natuurlijk: 'Ik maak rustig mijn opleiding af. Mij pak ken ze niet meer.' Ik ben benieuwd hoe het morgen gaat." Ze doelt op de staking die vandaag, don derdag. volgt op de bezetting. Die is met posters en persberichten luid aangekon digd, over de bezetting is tot het laatste moment gefluisterd, zodat de directie er geen stokje voor zou kunnen steken. 'De huur is te duur, dus slapen we maar hier" is de alleszeggende tekst op een spandoek dat 's middags in het gloed nieuwe atrium van de hogeschool hangt. De Vlissingse studenten zijn boos op de regering die bezuinigingsmaatregelen heeft aangekondigd op de studiefinancie ring en het hoger onderwijs. Speldeprikken De bezetting is één van de talloze spelde prikken die het kabinet tot 5 november van jongeren in het hele land krijgt te ver duren. Die dag trekken ze massaal naar Den Haag om te demonstreren, Dan ook - zullen de Vlissingers hun ludieke actie nog eens herhalen, kondigt OSO-voorzit- ter Dillard Blom aan, alleen niet. in de ho geschool, maar met tentjes in het centrum van de stad. De bezetting komt woensdag maar traag op gang. Aan het begin van de middag concludeert Blom al dat de reacties van de studenten wat 'louwtjes' zijn. maar heeft dan nog alle hoop dat de opkomst 's avonds zal meevallen. Voorlopig blijkt de belangrijkste activi teit het verven van spandoeken De actie voerders overleggen met voorzitster Ky- sia Hekster van de Landelijke Studenten Vakbond iLSVb) over de leuzen. „Wat is de landelijke leuze ook alweer vraagt Van Dongen. „Paarse jeugd, verloren vreugd, toch De LSVb-voorzitter weet er nog wel een paar. „Wat dacht je van: Ritzen. voor jou was vier jaar ook wel ge noeg. of: Nuis. blijf maar thuis De HZ- studenten zoeken het vooral in kleuren. „Paars van woede", oppert iemand. En: „Wij ergeren ons groen en geel aan paars." PABO Nog een actievoerder stapt binnen, walkie talkie bungelend om zijn nek. „Morgen om tien uur gaat de PABO in Middelburg ook platHekster knikt goedkeurend. Ze is onder de indruk van de actiebereid heid. „Het is toch wel tekenend dat ze nu zelfs in Zeeland zeggen dat de maat vol is. terwijl in de rest van het land al heel veel mensen denken: 'pfff. laat ons nou maar rustig studeren." Woensdagavond laat ziet Blom het nog steeds zitten. Hij verwacht midden in de nacht nog een grote groep studenten van een introductiefeest in de Vlissingse bin nenstad. „Ik vind de actie wel geslaagd. Onze doelstelling was om de gebouwen van de hogeschool te bezetten. Daarmee willen we aangeven dat we straks de huur niet meer kunnen betalen en daarom hier slapen. Dat is gelukt, maar het is natuur lijk jammer dat niet meer mensen ons steunen. Maar liever een goeie sfeer met vijftig man. dan een zooitje met honderd vijftig." Want. benadrukt hij. de actie is gericht te gen de regering en niet tegen de eigen school. Het blijft een hele nette bezetting. De actievoerders brengen de nacht door in de kantine en zijn met de directie over een gekomen niet in het nieuwe atrium te slapen. „Dat wordt morgen officieel ge opend", verklaart Blom „Stel dat daar een ruit sneuvelt. Dat hebben we liever niet. We willen de verhouding met de school niet verstoren. We moeten hier ook nog ons diploma halen." Voorzitter dr ir A. P. van Antwerpen van het College van Bestuur kan dus rustig gaan slapen. „Het hoort natuurlijk niet", zegt hij 's avonds als reactie op de bezet ting. „Maar zolang de overlast binnen de perken blijft, doe ik er niet moeilijk over." Bobbe Mode l''^. 1934/'94 Walsiraal 199. 4381 GR Vlissingen. Tel. 01184 - 12660 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 111111111111111111111111111

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39