PSD ontregelt bietencampagne SNSS% Griezelige sprookjes zijn spannend Veiligheid onderbelicht in WOV-ontwerp Godvruchtige snelheidsduivel Spookrijder van 83 Schoonmaaksector heeft een te lage organisatiegraad Organisatiebureau houseparty's wijkt uit naar disco Goes Rust voor veren Verladers onaangenaam verrast door nieuwe veiligheidsregels schaam ermist neisje (5) ;evonden PZC zeeland DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 an onze verslaggever iOES - Op de rijksweg A58 ter hoogte van Kruiningen heeft de olitie van Goes woensdagmorgen een spookrijder aangehouden. Ie 83-jarige bestuurder uit het Belgische Schoten reed tegen het erkeer in naar zijn woonplaats bij Antwerpen. Ie Belg begon zijn reis in Yerseke en nam de afslag naar Goes. Toen ij erachter kwam dat hij de verkeerde kant opreed, keerde hij op de iksweg zijn auto. De politie kon de spookrijder bij de afslag Yerseke an de kant krijgen. De 83-jarige kreeg een boete van duizend gulden n kon zijn reis. ditmaal op de goede weghelft, voortzetten. MIDDELBURG - Alsof de duivel hem op z'n hielen zat reed een 23-jarige inwoner van 's-Heer Abtskerke op een zaterdag avond in april naar huis. Het was al elf uur geweest en 'om principiële redenen' moest hij vóór middernacht, het begin van de zondag, thuis zijn. In de bebouwde kom van Serooskerke (W) trapte hij het gaspedaal daarom nog maar eens extra diep in. De politie registreerde 91 kilome ter per uur, ruim boven de limiet van vijf tig- De man moest zich woensdag verantwoor den voor het kantongerecht in Middel burg, omdat hij in juli 1993 de maximum snelheid ook al eens ruim overschreden had. Officier van justitie mr T. de Jong en kantonrechter mr B. Doorewaard Boek hout waren het daarom snel eens over een fikse boete: zeshonderd gulden. „Dat principe van u is wel mooi", aldus de kantonrechter, „maar dat mag u alleen bereiken door op tijd te vertrekken. Dat kunt u nooit aanvoeren als rechtvaardi ging, want daarmee draait u de zaak om." an onze verslaggever LISSINGEN - De Provinciale toombootdiensten (PSD) heb- en de suikerfabrieken voor het lok gezet met de jongste veilig- eidsmaajregelen, waardoor de nkeldekker Prinses Margriet ussen Vlissingen en Breskens inds gisteren geen geladen rachtwagens meer mag ver- oeren. Voor de bedrijven komt e plotseling genomen beslis ing op een zeer ongelegen mo- lent, middenin de bietencam- agne. De verladersorganisatie IVO voert morgenochtend poedoverleg met gedeputeerde I. Hennekeij. EVO-beleidsme- ewerker drs M. Philips vindt at de provincie desnoods een xtra veerboot moet inzetten. Ie PSD-directie nam dinsdag in besluit over strengere veilig- eidsmaatregelen naar aanlei- ing van een voorlopig onder- oek naar de staat van de veer- oten. De maatregelen zijn loensdag direct van kracht ge- 'orden. De suikerfabrieken zijn insdagavond ingelicht. Ing J. eBruijne van de Suikerunie in linteloord en zijn collega A. A. raook van CSM Suiker bv in reda waren volkomen verrast. Door het uitvallen van de Ko- Ingin Beatrix na die aanvaring as het al krakkemikkig", oor- eelt De Bruijne, „en dan wordt e toestand van de éne op de an- Ho£eN (ANP) - In het Schel- e-Rijnkanaal bij Tholen is 'oensdag het stoffelijk over- chot aangetroffen van het vijf- irige meisje dat vorige week loensdag van een duwbak in et water was gevallen. Iet dochtertje van de schipper an de duwbak Mirella uit Lage waluwe is vermoedelijk over- oord gevallen toen ze met een mmer probeerde water te put- terwijl de duwbak op het chelde-Rijnkanaal voer. inds haar vermissing is bijna agelijks met sonar en duikers phet kanaal naar het meisje ge- ocht. foor 20 mille lan gereedschap jestolen in Goes »0ES - In Goes is woensdag fond bij een inbraak in een op- agloods van een bouwbedrijf )or ongeveer 20.000 gulden aan freedschap gestolen. Hoe de iders de loods op de hoek ïemskerkstraat-Marconi- raat zijn binnengekomen is 'g onduidelijk. Het gedupeer- i bouwbedrijf is gevestigd in liddorp. lestolen auto a uur al terug JSSINGEN - Een Mercedes e dinsdagavond tussen 22 en uur werd gestolen van re- tatiepark het Kustlicht bij autelande, was voor midder- cht al weer terug bij zijn litse eigenaar. wagen, ter waarde van 60 mil- werd een uur na de melding ngetroffen op een parkeer- aats bij een benzinestation rijksweg 58 onder Goes. De Rechtmatige bestuurder was vlucht. De politie vermoedt t joyriding de achtergrond de diefstal was. dere dag nog ernstiger. Ik had dit liever eerder geweten. Wij hadden dan maatregelen kun nen treffen." Zowel De Bruijne als Smook spreekt van een 'desorganisa tie'. Het bietenvervoer is strak gepland. Van tevoren is uitgere kend hoe laat de vrachtwagens bij de suikerfabriek kunnen zijn. Op grond van die berekeningen zijn vrachtwagens ingehuurd. Langere wachttijden in Bres kens gooien het schema in de war. „Tussen Breskens en Vlis singen is de half uur-dienst op eens teruggebracht tot een uur- dienst", leggen De Bruijne en Smook uit. ..Dat leidt tot proble- slot zie pagina 13 kolom 7 Gisteren begon de Kinderboekenweek. Een groepje vierjarigen luistert in de Zierikzeese bibliotheek naar een spannend verhaal. Kinderboekenweek begonnen van onze verslaggever Rolf Bosboom MIDDELBURG - Voor de jeugdige boe kenwurmen zijn spannende tijden aan gebroken. 'In het holst van de nacht', luidt dit jaar het thema van de Kinder boekenweek, die woensdag van start ging en tot en met 15 oktober duurt, en dat betekent dat menige jonge lezer de komende dagen in gedachten zal ver toeven in een wereld vol spoken en heksen, goden en geesten. Hoewel van uit orthodox-protestantse kringen fel le protesten zijn gekomen tegen deze 'occulte' invalshoek - onder het motto 'Je hoeft niet bang te zijn' - blijkt dat het juist de griezelige sprookjeswereld is die een grote aantrekkingskracht op kinderen uitoefent. Voor de 10-jarige Priscilla de Putter uit Nieuw- en Sint Joosland is lezen het mooiste wat er is. „Ik lees heel veel, elke dag wel een uurtje. De laatste tijd lees ik veel als ik uit school kom en voordat ik naar bed ga. Het mooie van lezen is dat je zelf de beelden kunt maken en datje als je je verveelt toch dingen kunt beleven. Als ik lees zit ik er echt hele maal in. Dan hoor ik ook helemaal niets meer. Als ze iets tegen me zeggen, dringt het pas heel laat tot me door." Priscilla's voorkeur sluit mooi aan bij het thema van de Kinderboekenweek. „Ik lees meestal sprookjesachtige boe ken. Van die boeken dat het eigenlijk met kan, zoals De minpins van Roald Dahl of De kleine kapitein van Paul Bie- gel. Maar ik houd ook van serieuze boe- bekende is van het personeel. „Ik kom er zeker twee keer per week. Ik lees heel erg veel, vooral spannende boeken, de tectives bijvoorbeeld of De Vijf. Zelf schrijft ze ook. „Ik heb al heel wat blaadjes volgekrast met verslagen en zelfbedachte verhalen. Ik ben nu bezig met een verhaal dat gaat over een schat die wordt opgegraven, waarbij allemaal moeilijkheden ontstaan. Hoe het af loopt weet ik niet. Dat moet ik nog ver zinnen." Computer Na het voorlezen mogen de kinderen fröbelen. Geheel in de geest van het thema van de Kinderboekenweek - 'In het holst van de nacht' - maakt een groepje vijf- en zesjarigen een 'heksenhuis' in de bibliotheek. foto's Pieter Honhoff ken. Blauwe plekken van Anke de Vries vind ik bijvoorbeeld een heel mooi boek." Een beetje onzin Adriaan de Pagter (10) uit Middelburg houdt ook van sprookjes. „Het moet een beetje onzin zijn. Griezels zijn ge woon heel leuk", vertelt hij enthousiast. „Hoe het verhaal gaat onthoud ik wel. maar de naam van de schrijver vergeet ik meestal. Behalve die van Roald Dahl, want dat is mijn lievelingsschrij ver". en ter illustratie vertelt hij in één adem het complete verhaal van De min pins moeiteloos na. Ook Adriaan is nau- welijks te stuiten als lezer. „Als ik een leuk boek heb en ik moet gaan slapen, dan lees ik in bed gewoon stiekem door." De 12-jarige Sara van Paaschen loopt met De zwarte weduwe van Paul Biegel en Pjotr van Jan Terlouw in de hand door de bibliotheek, waar ze een goede Priscilla de Putter heeft zelfs serieuze plannen voor een heuse schrijverscar rière. „Ik tik mijn verhalen, sprookjes- verhalen. op de computer en laat ze dan lezen aan mijn vader en moeder. Die zeggen wat ze er niet goed aan vinden, maar meestal vinden ze het wel goed. Ik heb ook wel eens geprobeerd samen met een vriendin een verhaal te schrij ven, maar dat ging gewoon niet. Ik wil de het toch alleen doen en mijn eigen tekeningen erbij maken." De stap naar een breder publiek heeft Priscilla nog niet gemaakt en ook over haar laatste pennevrucht hult zij zich in een geheimzinnig stilzwijgen. „Nee. daar vertel ik niets over." Ze vraagt nog even geduld, maar ze hoopt wel dat in de toekomst haar boeken in boekhan del en bibliotheek staan. En terwijl ze dat zegt. kijkt ze dromerig naar de om ringende boekenplanken vol werelden van fantasie. jn onze verslaggever IDDELBURG - Het ontwerp momenteel voor de Wester- 'helde Oever Verbinding '0V| op tafel ligt is niet veilig tooeg. Dat is het gevolg van ttuinigingen die op het ont- 'trP zijn aangebracht. Als het 'toetst wordt aan aan allerlei °orschriftcn en regels op het 'bied van de veiligheid zal het zeker aa «gepast moeten wor den. Dit staat in het rapport dat Del ta Nutsbedrijven (Deltan) op liet stellen over de WOV. Deltan-di recteur ir P Stoter bevestigt dat. „Ja, het komt er wel onge veer op neer dat het huidige tun- nelontwerp niet veilig genoeg is. Na het eerste ontwerp zijn ver schillende bezuinigingen door gevoerd op technische installa ties en voorzieningen en bijvoor beeld de randveiligheid. Daar zal men voor een belangrijk deel op terug moeten komen als het tot een nadere uitwerking van de voorschriften komt." Deltan had in een brief aan gede puteerde staten al gewezen op het aspect van onvoldoende vei- lighe'd in de tunnel. In de brief staat dat het ontwerp over het algemeen als voldoende wordt beoordeeld. Wel wordt aangege ven dat de post onvoorzien (100 miljoen guldeni nodig zal zijn om te ver doorgevoerde bezuini gingen op bijvoorbeeld veilig heidsaspecten ongedaan te ma ken. Gedeputeerde staten geven toe dat inderdaad bezuinigingen zijn doorgevoerd, maar zowel het Rijk als provinciale staten hebben daarmee ingestemd. Uitgangspunt is steeds geweest, aldus gs, dat niet wordt getornd aan de veiligheidseisen. In het kader van die bezuinigingen is bijvoorbeeld wel een vluchtgang uit het ontwerp geschrapt. Die vluchtweg is volgens gs interna tionaal niet vereist. Verder wordt gedacht aan maatregelen - zoals het rijden in konvooien - voor auto's die erg gevaarlijke van onze verslaggeefster TERNEUZEN - „Wat een stijl Kijk hem wassenroept de districtsbestuurder van de In dustriebond FNV door de luid spreker. Henk de Groot gaat ge jaagd, maar secuur met zijn trekker over de etalageruit van de meubelzaak in de Terneuzen- se Noordstraat. Zijn werkgever Henk Peters van Peters Clea ning Sas van Gent bv. die het even later tegen de glazenwas ser opneemt, is vijf seconden sneller. Maar het werk is een stuk slordiger gedaan. Op de ruit zitten strepen en sommige plekken zijn overgeslagen. „Die jongens doen het alle da gen. Ik ben er al 26 jaar uit", ver ontschuldigt de directeur van het schoonmaakbedrijf zich naderhand. De Groot legt uit wat zijn baas verkeerd deed. „Je moet de trekker van boven naar beneden trekken en op een dag als vandaag van links naar rechts werken, met de wind mee. Anders krijg je druppels. Boven dien moet je de trekker steeds met een spons afdoen. Zo voor kom je strepen." „Ik poets al jaren mijn ramen zelf. Mij hoefje niet meer te leren hoe het moet, hoor", reageert een passerende dame. „Mijn zoon is ook glazenwasser." Maar daarvoor is de wedstrijd van woensdag helemaal niet be doeld. Het gaat er niet om het winkelend publiek in de Noord straat de kunst van het glazen wassen bij te brengen, maar om de schoonmaaksector op een lu dieke manier onder de aandacht van de mensen te brengen. Te weinig De Industriebond FNV houdt tot en met 7 oktober 'de week van de schoonmaak' en daagt in dat kader mensen uit om de strijd met ervaren glazenwas sers aan te gaan. In Nederland zijn ruim 160 000 mehsen werk zaam in de schoonmaaksector en slechts 7000 personeelsleden zijn aangesloten bij de Indus triebond FNV. In Zeeland gaat het om ongeveer 350 leden op 3000 schoonmakers. En dat is veel te weinig, vindt, de vakbond. „De organisatiegraad is te laag om in de cao goede afspraken te maken", vertelt Jan Meeder, dis trictsbestuurder van de bond. tussen twee wedstrijden door. over het doel van de landelijke actie. Peters ondersteunt de actie van de FNV van harte. „De schoon maaksector staat vaak in een negatief daglicht De arbeids omstandigheden zouden niet optimaal zijn en de werkdruk hoog. Die werkdruk is inderdaad hoog. Bedrijven moeten bezuini gen. Daarbij knibbelen ze het eerst op de schoonmaak. Scha kelden ze voorheen voor de schoonmaak van het pand ie dere dag een extern schoon maakbedrijf in, nu gebeurt dat vaak nog maar voor twee dagen per week. Tegelijk zie je dat de schoonmakers hetzelfde werk in drie kwartier in plaats van een uur moeten doen. We proberen die werkdruk te verlichten door moderner materiaal in te zet ten." Maar dat gebeurt nog onvol doende, vindt Chantal de Cock van hetzelfde bedrijf. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim in de bedrijfs tak is hoog. weet ook Meeder: zo'n elf a twaalf procent, tegen over zeven a acht procent in de industrie. Meeder: „Wij richten ons voornamelijk op de interne werkdruk: het gebrek aan werk overleg, de slechte sfeer in een ploeg, de onmogelijkheid tot communiceren, het tekort aan goed materiaal bij objecten (op drachtgevers, red.) en het ont breken van ondernemingsra den." van onze verslaggeefster GOES/BRESKENS - Niet in Breskens Dan toch gewoon in Goes. Daar doen ze gelukkig niet zo moeilijk. Het Vlissingse organisatiebureau ERROr laat zich niet uit het veld slaan door het besluit van de gemeente Oostburg om een house-festijn in de Bressiaanse discotheek The Blazer te verbieden. ER ROr houdt de house-party's voortaan in de Goese disco theek Wallstreet. De house-party die afgelopen zondag in allerijl naar Goes ver huisde, was een succes, vertelt Rico Willemse, de ERROr-orga- nisator van de house-party '2 hardcore 4-U'. Tussen de drie- en vierhonderd mensen kwamen op het festijn af. De vijf portiers hoefden niet op te treden tegen 'donderjagende jongelui' „Met de ordehandhaving zat het wel goed. Iedere bezoeker werd ge- fouileerd met een metaaldetec tor. Sommige mensen keken daar wel raar van op, maar we willen nu eenmaal geen proble men." En die waren er volgens de politie in Goes ook niet. Haar oordeel over het evenement van zondag: „Het was fun". De feesten worden in de toe komst wel kleinschalig gehou den, voert Willemse aan. „Grote house-party's voor meer dan duizend mensen, die zijn niet in de hand te houden. In disco theek Wallstreet kunnen 650 mensen. Meer laat ik er niet toe." Willemse verwacht daarom in de toekomst 'absoluut' geen pro blemen met de gemeente Goes en de politie. Het gesprek dat Willemse woensdag met de ge meente had, verliep 'heel posi tief. De discotheek heeft toe stemming om tot vier uur 's nachts open te zijn. Dus een ver gunning was niet nodig, weet een woordvoerster van de ge meente Goes. De burgemeester is volgens haar niet van plan de house-party af te blazen op grond van de Algemene Plaatse lijke Verordening, zoals burge meester J. Kruize van Oostburg vorige week deed. Ervaring „Er staat bij elkaar zo n vijftig jaar discotheek-ervaring achter de organisatie en daar hadden ze in Zeeuwsch-Vlaanderen geen begrip voor. Dat is heel jammer voor de discotheek The Blazer in Breskens, maar achteraf blijkt dat die zich wel heel erg snel bij het besluit van de burgemeester heeft neergelegd", aldus Willem se. De eerstvolgende house-party staat zondag 16 oktober (14.00 uur) op het programma. stoffen vervoeren. Als zich zulke konvooien in de tunnel bevin den, zou er geen ander verkeer in mogen. Het brandwerend materiaal dat de provincie denkt te gaan toe passen in de tunnelbuizen is niet schoon te maken. Dat betekent dat het materiaal steeds zwarter wordt en de automobilisten het gevoel hebben dat ze in een zwart gat rijden. De telefoniste van die aati het rijk verbonden dienst kende de functionaris, die wij onlangs wilden raadple gen. niet ..Die staat niet in onze gids", zei ze. We zeiden dat we de man toch nog on langs hadden ontmoet en ze voerde ons na enig aandrin gen telefonisch de krochten van het ambtelijk apparaat binnen. Daar stuitten we op een se cretaresse, die inderdaad de naam van de gezochte kende. „Maar hij is momen teel niet op kantoor. Ik leg een briefje neer met de vraag of hij u terugbelt", zei ze. Hij belde niet terug. Toen we een paar dagen later op nieuw contact zochten, kre gen we de secretaresse weer aan de lijn. Die ons meedeel de dat er enige verwarring heerste. „We weten niet ze ker of de man die u zoekt nog bij ons werkt. Eerlijk ge zegd kan hij ook wel met vut zijn", deelde ze mee. We beëindigden het gesprek met een dankbaar gevoel. De overheid kan zeer rust gevend werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 37