Een beetje van dit en een beetje van dat alténa Tafel in nieuw jasje PZC Het interieur heeft vele gezichten WONFN Hal visite-kaartje van woning Tijdschrift voor huiszoekers tuin 29 interlübke M i, DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Duurzaamheid, kwialiteit en persoonlijkheid. Woorden die de commercie met grote gretigheid heeft geannexeerd om de consument te paaien. Die consument immers heeft, zo zou uit onderzoeken blijken, zijn buik vol van tijdelijke, lees snel gedateerde, produkten en zoekt 'iets blijvends dat aansluit bij zijn belevingswereld'. Het mag wel wat kosten, als het dan ook maar lang mee gaat. Woontrends die ieder jaar wisselen met het vallen van de blaadjes, doen het niet meer bij ons nuchtere 'Ollanders. Dat wil niet zeggen dat er geen ruimte blijft voor een woongrapje of een opvallend produkt. Gelukkig maar, het zou anders zo saai blijven achter de lamellen. Alles draait om oppervlakken, vormen en lichtinval in een sober interieur. foto Perscentrum Woningir Een lekker gespierd mannen- been, een stevig uitgevoerd vrouwendijbeen met slanke kuit en een yuppen-onderdaan met sok en loafer. Het is weer eens wat an ders dan de traditionele tafelpoot. Niet echt origineel, knielende vrouwenbenen ondersteunden in het verleden al tafels, maar wel grappig. De tafel met houten 'be nen' werd ontworpen door Peter Hartingsveld. Eén van de inzen dingen voor de Nederlandse meu- belprijzen die afgelopen maand werden uitgereikt. Het ontwerp viel overigens niet in de prijzen. Een tafel die naar alle waarschijn lijkheid niet massaal de Neder landse huiskamer zal veroveren. Maar wel een ontwerp dat zich on derscheidt. En dan niet alleen door de echte sok die aan een herenvoet is getrokken. Jonge ontwerpers proberen hun eigen weg te gaan. Het grote probleem is en blijft het vinden van een fabrikant die be reid is zijn nek uit te steken en het ontwerp in produktie te nemen. En dan moet het nog worden ver kocht. Dat zou geen probleem meer moeten opleveren. We leven immers in een tijd waarin alles kan en mag. Een scala aan stijlen be staat naast elkaar, harmoniërend of contrasterend. Kleur naast na turel, uitbundig versus sober, na tuur tegenover technologie. De houten tafel op mensenbenen van Peter Hartingsveld. Stijldictaten Net als in de mode zijn er geen stijl dictaten meer. Het is de bedoeling dat de consument zelf uitzoekt wat bij hem of haar past. Een beetje van dit en een beetje van dat. Hoe wel velen nog steeds een compleet interieur van een plaatje of van een opstelling in een meubelzaak ko pen. Maar voor individualisten die zelf gaan snuffelen valt er nog wel wat te genieten. Is het niet bij de woninginrichter, dan is het wel op de rommelmarkt of in een tweede handswinkeltje. Oud en nieuw valt prima te combineren. Stijldictaten zijn er dus niet meer, maar er zijn wel stromingen aan te geven. In het meubel- en stoffe ringsaanbod zijn drie groepen te onderscheiden: 'trendy' aange duid met de namen minimal, deco ration en intuition. Ofwel sober, overdadig en gewaagd. Termen die overigens al langere tijd worden gebruikt. De vlag blijft hetzelfde, alleen de lading verandert. Zij het niet spectaculair. Het zijn geen strakomlijnde groepen met dwin gende mode-voorschriften, zodat elk interieur in een hokje past, maar algemene thema's waarbin nen bepaalde tendensen aan te ge- interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen ven zijn voor een combinatie van meubels, stoffen, kleuren, dessins, materialen en vormen. In de decoratieve hoek zit een klas sieke inslag, ook de accessoires stralen een vleugje 'verleden' uit. Comfortabele meubels, overwe gend rond van lijn, worden geflan keerd door dierbare ornamenten zoals vergeelde boeken. Delfts blauwe vazen, oude rieten man den. sierlijke kalligrafie, notenbal ken en oude kaarten. Soms lijken de accessoires wat willekeurig bij elkaar gezet: de glazen karaffen op tafel, sierkussentjes in allerlei war me tinten, een verzameling foto lijstjes in verschillende soorten en maten, grote zilverkleurige kande laars met kaarsen. Oosterse in vloeden zijn ook sterk vertegen woordigd. Opvallende accessoires trekken de aandacht: de waterpijp uit Egypte, antiek Chinees porse lein in blauw en ecru, bladgoud. foto G PD kussentjes met gouddraad, glas-in- lood werk, authentiek handwerk, een kelim aan de wand, een dhur rie op de vloer. Etnische kunstvoorwerpen bren gen een vleugje spiritualiteit. Vorm, kleur of materiaal zijn ken merkend voor de accessoires zelf. niet zozeer voor een bepaalde woonstijl. Warme Oriëntaals aan doende kleuren worden afgewis seld met naturellen en midtonen. Ruimte staat, hoe kan het anders, centraal in het sobere interieur. De weinige meubels zijn vooral func tioneel. Organische vormen naast strakke lijnen. Veel natuurlijke materialen afgewisseld met syn thetische materialen. Technische inovatie is een bron van nieuwe materiaaleffecten en -eigenschap pen. Het kleurenbeeld is licht, ijl en glasachtig. Naast natuurlijke tinten veel nevelige nuances. Er zijn weinig accessoires te vinden. Wat er staat is functioneel en noodzakelijk, zoals een bloemen- vaas. fruitschaal en kandelaars. Bovendien staan de meeste acces soires onopvallend in een strak af gewerkte woonwand. De accessoi res hebben veelal een kunstzinnig tintj: handbeschilderde schalen en vazen van glas of keramiek. Sub tiele accenten worden ook gezet door etnische kunstvoorwerpen of dessins. Er zijn ook interieurs waarin woon accessoires minstens zo belangrijk zijn als de meubels zelf. In de, laten we de term nog maar eens gebrui ken, intuition-groep, kan alles en mag alles. Als het resultaat maar opvalt. Er zijn zowel traditionele en klassieke elementen als trendy design en (zelfgemaakte) kunst. Het mixen van allerlei stijlen blijkt een onuitputtelijke inspiratie bron: een Mondriaan in een kit scherige krullenlijst, een kroon luchter met flikkerende nep-kaars- jes, naast de piano een authen tieke juke-box, een gebloemd lam pekapje op chromen voet. Er wordt spontaan en onbekommerd geëxperimenteerd met vormen, (contrasterende) kleuren en mate rialen. Gebruikte, tweedehands spullen zijn gewild: zeker als het om design accessoires gaat. Pastelkleurig serviesgoed en chro men spulletjes - soms onbeholpen van vorm - uit de vijftiger en zesti ger jaren zijn duidelijk favoriet. Maar ook naar namaak en regel rechte kitsch is vraag. De kleuren zijn duidelijk en helder met daar naast veel warme rood-, oranje- en geeltinten. De vormen zijn ook hier rond en organisch. Annemarie Zevenbergen De hal is de meest centrale plaats in ons huis. Voor velen is de hal de eerste kennismaking met het huis. Reden dus om extra aandacht aan deze centrale ontvangstruimte te besteden en de ruimte qua kleur en stijl af te stemmen op de rest van de woning. Het is belangrijk om de ruimte van de hal zo prak tisch mogelijk te benutten. Waarbij rekening moet worden gehouden met de 'loop' in de hal. De meu bels die zich in de hal bevinden, mogen natuurlijk niet in de weg staan. Er zijn een aantal meubelstukken die eigenlijk in geen enkele hal mogen ontbreken. Denk maar aan een kapstok of een garderobekast en een spiegel. In deze meubelstukken zijn talloze variaties te be denken. Belangrijk bij het binnenkomen in de hal is de deurmat. Er zijn matten van rubber, cocos, sisal, en er zijn tegenwoordig deurmatten die je zelf kunt wassen. Ze zijn te koop in talloze kleuren. Omdat er veel gelopen wordt in de hal, is het prak tisch om een vloerbedekking te kiezen die tegen een stootje kan. Bijvoorbeeld projekt-tapijt. Dit tapijt is ook geschikt voor de trap. Ook tapijtte gels zijn praktisch. Bij vlekken zijn de tegels een voudig te verwijderen. En tegels lenen zich bij uit stek voor gewaagde patronen in leuke kleurscha keringen op de vloer. Een hal heeft vaak heel verrassende hoeken en nis sen. Het is leuk om deze met behulp van een opval lende tint verf te accentueren. Door de wanden de juiste kleuren en motieven te geven, afgestemd op de rest van het huis, is van de hal een sfeervolle entree te maken. En niets biedt zoveel mogelijkhe den als behang. Kies bij een kleine hal vooral niet voor een druk behang. In de winkel kan een staal behang met motieven heel decoratief lijken, maar het is een to taal ander gezicht als een hele wand daarmee be plakt is. De ruimte lijkt ineens veel kleiner. In een kleine hal is mooi. licht behang in een zachte print heel leuk. Houd de deuren licht en schilder de pos ten in bijpassende kleuren. Op deze manier blijft het rustige effect behouden, maar heeft men toch het gevoel dat er iets 'anders' op de muur zit. Een hoge hal lijkt knusser door een lambrizering. Zo'n houten wand kan mooi afgeplakt worden met een bedrukte border (behangrand) waarboven be hang wordt geplakt in een bijpassende kleur. De verlichting in de hal. levert tot slot een heel goede bijdrage aan het totaalresultaat. Afhanke lijk van de beschikbare ruimte, kunt u kiezen voor een plafoniere, een mooie staande lamp of een wandlamp. Zo wordt de hal een heel sfeervolle ruimte, een visitekaartje van de woning. Een etentje thuis vraagt om iets bijzonders. Of het nu gaat om een kerstdiner, een ver- jaardagsbrunch of een intiem souper-voor-twee. Tafeldekken hoort bij de voorpret. De stijl be paalt de sfeer: chique damast, romantisch boerenbont of vro lijk gekleurd glaswerk. Het ge heim zit 'm in de accessoires. Een feestelijk gedekte tafel compleet met kaarslicht: het is telkens weer een lust voor het oog. Ook bij onze voorouders stond de tafelcultuur hoog in aanzien. Voor de gegoede burge rij was porselein, kristal en tafel zilver destijds een bewijs van welstand. De stijlvol gedekte ta fels werden meestal bekroond met weelderige bloemstukken, decoraties van suikergoed of hoog opgetaste fruitschalen. Tafelen kreeg zo iets uitbundigs en decadents. Sinds kort mag het weer, dat rijke gevoel. Het zout in de pap van het dagelijks leven. Damast, tafelzilver en flonke rend kaarslicht zijn de traditio nele ingrediënten van de chique gedekte tafel. Het klassieke wit heeft inmiddels plaats gemaakt voor meer Byzantijnse invloe den. Serviesgoed wordt nu gede coreerd met gouden randjes, be stek heeft gemarmerde heften, de drinkglazen zijn mondgebla- zen of geslepen. Het geheel ademt een rijke sfeer met als hoofdkleuren pauwblauw en flessegroen. De kandelaars zijn versierd met mysterieuze zon nen, sterren en manen. Ook ta felzilver hoort bij deze luxueuze stijl. Verzilverde kandelaars, brood- en fruitmandjes, peper en zoutstelletjes, servetringen en wijnkoelers: ze zijn weer te kust en te keur te koop. Alle maal geent op puur klassieke vormen. Toch wil lang niet iedereen 'op sjiek'. Eten aan een robuuste houten keukentafel kan ook heel feestelijk zijn. De geur van versgebakken brood komt je als het ware tegemoet. Zeker als die tafel gedekt is met servies uit grootmoederstijd, nostalgisch boerenbont of Portugees aarde werk. Gezellig is ook servies goed waarbij ruiten, bloemen en grafische decors naar hartelust gemixed mogen worden. Een ware rage is het gekleurde glaswerk. Het mooist is het matglas in suikerzoete kleur tjes: oranje, groen, geel en rood. De kandelaars, vazen en ijs- coupjes geven fleur aan de vro lijke familietafel. Wie niet van het kale hout wil eten, kan z'n keukentafel dek ken met fraaie tafellakens. Naast de lieflijke bloemdessins is er ook simpel ecru tafellinnen. Nieuw zijn de grof geweven ta felkleden en placemats in Schotse ruiten: blauw, groen en rood, compleet met bijpassende houten servetringen. Een goed alternatief voor het traditionele tafellaken. Een stijlvolle manier van serve ren kan de tafel een extra feeste lijk tintje geven. Denk bijvoor beeld eens aan onderborden. Ze zijn los te koop in metaal of ge kleurd glas. Onderborden kun nen van het doordeweekse ser vies iets bijzonders maken. Be halve als kleurrijk accentje zijn ze dankzij hun grote maat ook nog heel geschikt als pizza-bord. Helemaal professioneel is een onderbord met cloche, zo'n bol le deksel. Ook een simpel bij horde, bijvoorbeeld om een warm broodje op te serveren, kan net dat tikje extra cachet geven. De aanschaf van een heel ser vies of een cass is een forse uit gave. Wees echter niet té zuinig. Veel mensen laten 'zondagse' onderdelen als een viscouvert of fruitmesje nog even achterwege. Jammer, want juist bij het feestelijk tafeldekken kunt u plezier van die investering heb ben. Exotisch Hetzelfde geldt voor extra's als messenleggers, servetringen, dienschalen en een vis- of asper- geschaal. Schaf in de loop der tijd naast het standaardservies ook wat exotisch serviesgoed aan zoals lotusbakjes. Japanse schaaltjes, bamboematjes en stokjes. Op die manier kunnen ook de oosterse maaltijd extra verzorgd opgediend worden. Nog iets dat eigenlijk in geen en kele servieskast mag ontbre ken: het waterstel. Een extra glas op tafel en een karaf fris (bron)water als extraatje. Licht speelt een belangrijke rol aan tafel. Eten onder een TL- balk is niet fijn. Een eetkamer lamp met dimmer en natuurlijk kaarsen brengen sfeer. Kande laars zijn van alle tijden. In de designwinkeltjes zijn de span nendste exemplaren te koop. Daarnaast is vooral het aanbod aan klassieke houten of verzil verde modellen dit jaar groter dan ooit. Ook het aloude waxi nelichtje staat decoratief op ta fel. Er zijn allerlei speciale hou ders te koop, variërend van draadmetalen tafelvormen tot kleine blikken lantaarntjes. Ook waxinelichtjes in terracot ta potjes geven een heel feeëriek gezicht. Damast vormt de basis van deze feestelijk gedekte tafel. fotoChristofle Felle kleuren, ronde vormen en een mix van stijlen. folo Perscentrum Woninginrichting Onder de velen die op zoek zijn naar een huis is een vrij grote groep mensen die daarbij denkt aan een nieuw te bouwen woning op een eigen stuk(je) grond. De weg om van plan naar werkelijk heid te komen is vaak lang en vol obstakels. Voor deze groep is een nieuw blad verschenen, 'Van ei gen grond naar eigen huis', dat over alle aspecten van het proces informatie biedt. Kwesties als financiering, verordeningen, de ma kelaardij, het notariaat en alle papieren romp slomp die de eerste voetangels en klemmen vor men. keuze uit woningtypes, het bouwproces, enz. worden door deskundigen op elk van die gebieden belicht. Verder wordt veel aandacht besteed aan veilig heidsvoorzieningen. isolatie, beglazing, geluidwe ring en diverse andere zaken die aandacht verei sen. Uiteraard is ook de inrichting niet vergeten, evenmin als het wooncomfort. Het blad verschijnt tweemaal per jaar, zodat elke 'generatie' plannenmakers telkens geactualiseer de voorlichting krijgt. 'Van eigen grond naar eigen huis' is tot stand gekomen door samenwerking tussen Bouwcentrum Expo en Pressofoon Uitge verij. De prijs isf6,75. Behalve inde boekhandel en tijdschriftenwinkels is het blad ook verkrijgbaar bij Bouwcentrum Expo (Rotterdam) en make laars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 29