s*ss Wielersport heeft een Champions League nodig Ondanks alle titels stijf van de zenuwen Eelco van Gemert zwemt op WK voor militairen PZC DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 sport Nadat Van Gemert was 'gescout', was geen inspanning hem teveel. Vaak ging hij 's morgens vroeg én 's avonds naar het zwembad. En nog steeds is de 22-jarige en inmiddels 1.93 meter lange Van Ge mert. lid van het Vlissingse De Stormvo gel, bloedfanatiek. Ruim vijftien uur per week is hij met de zwemsport bezig. Zijn zeven Zeeuwse jeugdrecords staan al ja ren als een rots in de branding en ook vijf seniorenrecords zijn in zijn bezit. Woensdag vertrok Van Gemert naar Sint Petersburg, voor de wereldkampioen schappen zwemmen voor militairen. De reis naar Sint Petersburg verliep al even grillig als het begin van zijn zwemcarrière. Waar nagenoeg iedere Nederlandse reizi ger naar de voormalige Sovjetunie Schip hol als vertrekpunt kiest en na het opstij gen binnen drie uur op Russische bodem staat, moest Van Gemert zich in Eindho ven melden voor een reis van zeven uur. Het Nederlandse leger regelt namelijk haar eigen vervoer, waardoor een Fokker Friendship van de luchtmacht de zwem ploeg na een rechtstreekse vlucht van ze ven uur in het voormalige Leningrad af zette. Stoelen kent het propellervliegtuig niet. De passagiers moeten zich tevreden stellen met hangmatten. En meer dan vijf tien kilo bagage is niet toegestaan, anders komt het toestel niet van de grond. „Maar op de terugweg gaat het allemaal wat lu xer", sprak een verlekkerde Van Gemert vooraf. „Dan vliegen we met een Hercules, een veel groter transportvliegtuig." Dat Eelco van Gemert de trip naar het WK voor militairen mag meemaken, heeft hij te danken aan een simpele handteke ning die hij kortgeleden zette. Daarmee toverde hij zichzelf om van dienstplichtig militair tot korporaal BBT'er, Beroeps Bepaalde Tijd. Die bepaalde tijd staat voor vier jaar, maar als het aan de Soubur ger ligt wordt hij BOT'er. Beroeps Onbe paalde Tijd. Eelco van Gemert heeft het dus naar zijn zin in Woensdrecht, waar hij bij de lucht macht als chauffeur een zogenaamde LAU'functie bekleedt: Lokaal Aankoper. De militair is aardig thuis in de jungle van de afkortingen (afko's), maar met de U van LAU weet hij geen raad. „Het komt er ge woon op neer dat ik vanalles inkoop. Van koffiefilterzakjes via draaibanken tot vliegtuigonderdelen." Zenuwen De tegenstand in Sint Petersburg zal naar verwachting groot zijn. Het WK van vorig jaar in het Italiaanse Riccione (bij Rimini) bracht onder meer vijfvoudig wereldkam pioen Jürgen Hofmann uit Duitsland op de startblokken. En verder is Eelco van Gemert vaak zelf zijn grootste tegenstan der. Bij belangrijke wedstrijden willen zijn zenuwen hem nogal eens van een goede prestatie afhouden. Hoewel het tegenwoordig wat beter gaat, kan de boomlange Souburger moeilijk met spanning omgaan. En bovendien weet hij zijn eigen prestaties onvoldoende op waarde te schatten. „Op trainingen gaat het vaak heerlijk. Dan zwem ik vier honderd meter in een fantastisch tempo. Heerlijk gaat het dan. Maar het gebeurt vaak genoeg dat ik in een wedstrijd na honderd meter al blokkeer. Dan verzuur ik helemaal. En dan is driehonderd meter zwemmen heel ver." „Vroeger zwom ik mijn beste tijden in on belangrijke wedstrijden. Bij de jeugd was Ronnie Babijn uit Terneuzen lange tijd mijn grootste concurrent. Ik ging er vaak van uit dat hij zou winnen. Als hij voor lag, was er niets aan de hand, maar wanneer ik hem passeerde, ging het vaak helemaal fout." Plankenkoorts Ook nu nog kampt hij regelmatig met plankenkoorts bij belangrijke wedstrij den. „Ik weet bijvoorbeeld dat bij Zeeuw se kampioenschappen alle schijnwerpers op mij gericht staan. Dan denk ik vaak dat er weer eens een Zeeuwse record van mij wordt verwacht." Hoewel Van Gemert ook tegenwoordig nog wel eens een slapeloze nacht heeft voor een belangrijke wedstrijd, hij het in het zwembad benauwd krijgt of misselijk wordt in het water, gaat het langzaam aan wat beter. Dat dat zo is. bewees het WK voor militairen in Riccione. Op dat toch niet onbelangrijke evenement zwom hij een persoonlijk record op de honderd me ter vlinderslag: 1.00.67. De tiende plaats was zijn deel. Bovendien wordt zijn probleem ook door anderen onderkend. Niek Knol, die hem twee keer per week bij krachttrainingen begeleidt, praat op hem in en ook andere Zeeuwse sporters die bij Knol komen ge ven Van Gemert goede raad. „Irma Hee- ren zei laatst tegen me dat er voor mij he lemaal geen reden is om zenuwachtig te worden. Je traint er genoeg voor. zei ze. En daar heeft ze natuurlijk gelijk in." Krachttraining Qua trainingsarbeid zit Van Gemert in derdaad niet stil. Hij vertrekt 's morgens om acht uur naar Woensdrecht en komt 's avonds om zes uur in Oost-Souburg terug. Op de luchtmachtbasis krijgt hij zo'n drie uur per week de gelegenheid om te trai nen. Daarnaast ligt hij nog vier keer per week in het Vlissingse Sportfondsenbad en doet hij op maandag en donderdag krachttraining bij Niek Knol. Dat laatste is nieuw voor Van Gemert, maar hij merkt nu al dat hij baat heeft bij de strijd tegen de gewichten. „Ik voel dat ik sterker ben dan vroeger. Het is nu zaak de extra kracht om te zetten in snelheid. Omdat het seizoen nog maar net begon nen is, heb ik daar nog niet specifiek op getraind. Pas nu wordt de duurtraining langzaam omgezet in het kortere werk. Pas in december of januari zal ik er echt de vruchten van kunnen plukken." Dat betekent meteen dat Eelco van Ge mert in Sint Petersburg niet in topvorm van start zal gaan. „Vorig jaar heb ik de zomer doorgetraind voor het WK in Ric- cioni, maar dat is me slecht bevallen. La ter in het seizoen merkte ik dat ik geen rust genomen had en werd de motivatie minder. Nee. eigenlijk liep het vorig jaar niet zo. Vanaf nu zijn de vakanties heilig. Dit jaar had ik me op de 50 meter vrij en vijftig meter vlinder geplaatst voor het Nederlands kampioenschap. Maar dat viel precies in de vakantie. Ik heb dus niet meegedaan." Specialisaties Niet alleen door de krachttraining moet Eelco van Gemert progressie boeken. Ook specialisaties op bepaalde onderdelen moeten de resultaten omhoog stuwen. Hij heeft gekozen voor de vlinder- en vrijeslag en dan voornamelijk voor de sprintafstan den. „Je kan beter twee slagen goed op na tionaal niveau beheersen dan dat je alles goed op Zeeuws niveau doet." En dan is de terugkeer van veteraan Leon Verhage een stimulans. „Sommige men sen denken dat ik het jammer vind dat hij weer in Zeeland zwemt, maar voor mij is het echt een stimulans. Een Zeeuwse titel meer of minder maakt mij niet uit. Verha ge heeft ervoor gezorgd dat mijn zwakke punten blootgelegd werden. Zo startte hij veel beter dan ik. Daarom heb ik bij Niek Knol op de trampoline specifieke been spieroefeningen gedaan." Al die arbeid is niet voor niets, weet Van Gemert: „Ik word nog steeds sterker. Regelmatig ver beter ik persoonlijke records." Welke prestaties de Souburger deze da gen in Sint Petersburg neerzet, zal pas vol gende week bekend worden De legervoor- lichter heeft hem verteld dat telefoneren met Nederland alleen een karwei is voor mensen met engelen-geduld. Het duurt vaak drie uur voordat de telefoniste de verbinding tot stand heeft gebracht. Va der en moeder Van Gemert, zijn twee grootste supporters, moeten dus een aan tal dagen in spanning zitten. Pas als de Hercules volgende week woensdag op het Eindhovense vliegveld Welschap geland is, wordt bekend wie er heeft gewonnen. Dat zoon Eelco zonder medailles terug komt zal hen zeker niet verbazen, maar als zijn zenuwen hebben gewonnen, zullen ze zwaar teleurgesteld zijn. Koen de Vries Ajax wordt voetballend rijk aan de Champions League, het geesteskind van de Europese voetbalbond UEFA. Pe ter Post, toch ook een instituut met een sportieve staat van dienst, dreigt met le ge handen aan de kant te blijven. De UEFA stort miljoenen in de Ajax-kas, Post vindt maar geen sponsor voor de komende jaren. De kwetsbaarheid van de wielersport ten voeten uit. Peter Post is niet van minder niveau dan Ajax. toonde zich de afgelopen een-en- twintig jaar een bekwaam organisator/ ploegleider/manager, was en is in zijn métier een begrip. Maar als de acquisitie van de gelden niet lukt, dan draait er geen wiel meer in de rondte. Het toont andermaal de broosheid van de profwielersport als sportieve bedrijfs tak. Ploegen, waar gemiddeld zo'n dertig man werken, zijn hun voortbestaan niet zeker als de verantwoordelijke ploeg baas geen financiers vindt. Hoewel de economie wereldwijd schijnt aan te trek ken - wat onmiddellijk een positieve weerslag zou moeten hebben - hééft een gerenommeerd man als Post niet op tijd de passende sleutel weten te vinden. Profwielersport is te afhankelijk van in cidenten. Natuurlijk is er de laatste jaren ook weinig te juichen geweest over Ne derlandse prestaties aan de kop van het peloton. Maar aangezien tegenwoordig bijna elke ploeg van Nederlandse origine gebouwd -is op internationaal talent, mag dat amper een beletsel meer heten. Pikant tintje Post zag na 1992 Panasonic afhaken, de Japanse loot van multinational Matsus hita. Na negen jaar vond men dat het ef fect van de wielersponsoring was uitge werkt. Waarna de Amstelvener in zee ging met een merk van Petrofina. Histor. in Frankrijk Novémail. Een start met een pikant tintje: had hij twee dagen ge wacht, dan was hij gevraagd een ploeg uit naam van WordPerfect te gaan for meren. Nu ging die 'eer' naar Jan Raas, in die dagen ook wanhopig op zoek naar een sponsor van een langere adem. Post moest het doen met een tweejarig con tract, Raas had zekerheid voor ten min ste drie seizoenen. Raas had meer geld te besteden, kreeg bovendien meer vrijheid in het samenstellen van zijn ploeg. Na de chaotische eerste maanden in '93 begon de nieuwe Post-ploeg te draaien. Maar toen rondekopman Charly Mottet letterlijk wegviel, en ook coming-man Eddy Bouwmans faalde, werd 1993 toch veel minder het succesjaar dan gehoopt. Dit jaar was er een vergelijkbaar soort beeld: Bouwmans overzomerde thuis, in de eerste de beste Touretappe spatten Posts plannen met sprinter Wilfried Ne- lissen op een fotograferende politie agent in Armentières uiteen. De adel brieven bleven uit. de referenties konden niet worden gestaald met harde uitsla gen. „Als Post al niets kan vinden, is er iets faliekant mis met de pofwielersport", klonk het twee jaar geleden, en klinkt het nu weer. Misschien dat het aan het ambitieuze karakter van zijn toekomst plannen lag: een contract voor vijf jaar, plus geld voor een talentvolle amateur- ploeg, de kweekvijver voor later. Dan praatje al gauw over 35 of 40 miljoen gul den. Maar de constatering van toen was net zo goed juist: er zit structureel iets fout met de internationale bovenlaag van het beroepswielrennen. De tijd van de ploeg leider. die de boer op ging om een paar Het verschil tussen de elite- ploegen en de rest is zo langzamerhand fnuikend voor de competitie. De Italianen, hier aan het werk in de Amstel Goldrace, beheersten het klassieke seizoen, foto André de Ridder ton los te peuteren, die is niet meer. Maar ook de vervangende stichtingen blijken dus niet voor eeuwige werkgelegenheid te kunnen instaan. Stichting Continuï teit Beroepswielersport Nederland, zoals de Post-stal zo mooi heet? Vergeet het maar. Geld genoeg Er is geld genoeg, in en voor de profwie lersport, zegt UCI-praeses Hein Verbrug- gen. Geld genoeg om duizend profs over de hele wereld bezig te houden. Ander half miljard gulden schijnt er tegenwoor dig in de discipline om te gaan. Maar die zou wel op een dusdanig evenredige ma nier moeten worden verdeeld, datje ver zekerd kan blijven van een internatio naal interessante competitie. Het verschil tussen de mega-sponsors als destijds La Vie Claire, later Panasonic en Gatorade, thans Banesto en ONCE - het verschil tussen die elite en de minder draagkrachtige rest is zo langzamerhand fnuikend voor de competitie. Het is de hoogste tijd, dat de UCI, de internatio nale wielrenunie, iets van visie op dat punt gaat openbaren. De UEFA creëerde voor de Europese top voetbalclubs de kip met de gouden eie ren: de Champions League. Ajax en de zijnen kunnen daar nog jaren op teren. Tot zoiets moet de UCI zich ook verplich ten. Het probleem voor de UCI is echter, dat er weliswaar ook een cyclus om de we reldbeker is geschapen, maar dat de rechten van die cyclus in handen zijn van een stuk of acht organisatoren, die alle maal andere, eigen belangen hebben. Al leen het WK levert de UCI rechtstreekse revenuën op: 3,5 miljoen per jaar aan tv- rechten. In feite zouden alle topklassiekers. inclu sief de grote ronden en het WK. in han den moeten komen van de UCI. Een si tuatie als in het voetbal, waarin de UEFA 'eigenaar' is van alle grote Euro pese bekertoernooien, zou ideaal zijn. Maar de praktijk leert, dat in de wieler sport de commerciële en exploitatieve belangen over meerdere organisaties zijn verspreid. De UCI zal de organisatoren echter moe ten wijzen op het primaire, gezamenlijke belang. Dat zij de toekomst van de totale acht. negen maanden profwielersport in handen hebben. Dat zij delen van hun in komsten moeten storten in een geza menlijke pot. die het geld over de tradi tionele wielerlanden genereert aan 'insti tuten' als Post. te controleren door de na tionale federaties. Een viertrap: 11 de organisatoren geven hun produkt in handen van de UCI, die het gaat exploiteren; 2) alle topwedstrij den komen op tv, met gegarandeerde ui tingen van reclame; 3) de inkomsten uit tv-rechten en evenementsponsoring worden verdeeld over organisatoren en nationale bonden; 4) de bonden nemen de verplichting daarvan - naar verhou ding - een aantal profploegen op na te houden. Het kan -alleen als het gezamenlijk be lang wordt ingezien. Het kan alleen sla gen als de wielersport wordt verkocht als een kant-en-klaar produkt. Er zou dan tevens de verplichting moeten gelden van de amateur-formatie naast die van de profs. Naar het model-Post. Hoewel model... Het idee \frerd twintig, tien. vijfjaar gele den ook al geopperd. Omdat dat als het ideale voorbeeld van doorstroming werd gezien. Het had de continuïteit van het Nederlandse beroepswielrennen zeker kunnen bevorderen. Maar toen gaven Post. Raas, Priem en Gisbers geen van allen thuis. Soms worden er ook in de wielerwereld kuilen voor anderen gegra ven. Peter Ouwerkerk Van Gemert heeft specifieke beenspieroefeningen gedaan om zijn start te verbeteren. foto Willem Mieras Ooit moest een zwemleraar de kleine Eelco van Gemert noodgedwongen in het water gooien. Het huilende Souburgertje had, ondanks zijn kirrende vriendjes en een watertemperatuur van 32 graden, geen enkele behoefte om welke slag dan ook meester te worden: het water was hem te koud en te eng. Die angst voor water was snel verdwenen. In 1982, op negenjarige leeftijd, behaalde Eelco van Gemert in Axel zijn eerste Zeeuwse titel: hij tikte op de 100 meter rugslag als eerste aan in 1.36.3. Tussen die eerste en zijn laatst behaalde Zeeuwse titel, op 9 juni van dit jaar in Middelburg op de 800 meter vrije slag, zitten nog zo'n zeventig Zeeuwse kampioenschappen. Zwemmer Eelco van Gemert: Het gebeurt vaak genoeg dat ik in een wedstrijd na honderd meter al blokkeer. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19