De bestsellers van Dijkwel. Achterstand sociale vernieuwing Auto Renault Dijkwel B.V. v PZC Kantonrechter gevoelig voor 'stukje begrip' W oningcorporatie belooft beterschap Sociale werkplaatsen in de kou door bevriezen van subsidies streek Vlissingse coördinator Van Wezel: slachtoffer van ons eigen succes DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 w 14 Gildeweg 16, 4383 NK Vlissingen. Tel. 01184-17130. RENAULT RENAULT Drive-in Service van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 47-jarige garagehouder uit Vlissingen is woensdag door de Middelburgse kantonrechter veroor deeld tot een voorwaardelijke boete van driehonderd gul den. De man veroorzaakte in januari van dit jaar een aanrij ding toen hij tijdens een testrit op de Nieuwe Vlissingseweg, tussen Middelburg en Vlissingen, door rood licht reed. De auto waarin hij zat was eigendom van een klant, die de wa gen bij hem wilde inruilen. „De zaak heeft mij verschrikkelijk veel geld gekost", meldde de aangeslagen garagehouder op de zitting. „Ik was dermate in mijzelf teleurgesteld dat ik de zaak niet wilde afschuiven op de verzekering, dus ik heb de eigenaar 15.000 gulden voor zijn auto gegeven. Bovendien bleek dat ik zelf niet verzekerd was voor dit soort gevallen. Ik ben dus enorm gedupeerd en omdat ik de zaak zo goed mogelijk heb proberen op te lossen, vraag ik u nu alleen maar een stukje begrip." Officier van justitie mr T. de Jong bleek weinig gevoelig voor de jammerklacht te zijn. „Hier staat alleen het door rood rij den ter discussie en niet de verzekeringskwestie. U hebt het verkeer in gevaar gebracht en dat is een behoorlijke overtre ding. Als garagehouder zou u immers nóg alerter moeten zijn dan een ander." De geeiste onvoorwaardelijke boete van driehonderd gulden zette kantonrechter mr B. Doorewaard Boekhout om in een voorwaardelijke. „Dat u alles uit eigen zak wilt betalen vind ik prachtig - de nobelheid straalt ervan af - maar of dat nodig was weet ik niet. Dat staat hier ook niet ter discussie. Een boete is bedoeld om iemand nog eens een draai om z'n oren te geven, zodat-ie niet meer door rood rijdt. Maar ik heb begre pen dat u zich de gevolgen sterk hebt aangetrokken en dan is voor mij duidelijk dat het doel al is bereikt. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Woning bouwvereniging Middelburg (WVM) zal alles in het werk stel len om de communicatie met de huurders te verbeteren. Binnen een maand wil zij overleg voe ren met de huurdersvereniging om te bekijken welke mogelijk heden er daarvoor zijn. Ook be wonerscommissies wil WVM 'met open armen ontvangen'. De woningcorporatie reageert daarmee op de berichtgeving rond de renovatie van 156 dak kapellen in de omgeving van de Schepenenlaan in Middelburg. Onaangekondigd werden daar de glazen zijramen voorzien van trespa panelen, die een ein de moeten maken aan lekkage problemen. De onverwachte werkzaamhe den leidde tot grote onrust on der de bewoners. Uiteindelijk liet WVM de bewoners zelf de keuze: wel of niet renoveren. On geveer honderd van de 156 huur ders stemden toen voor. Volgens de pas opgerichte bewoners commissie deden zij dat omdat ze vreesden dat de kapellen niet meer onderhouden zouden wor den als zij tegenstemden. De commissie verwijt de woning corporatie verder dat er met haar geen goede communcatie mogelijk is. „We hebben geconstateerd dat de bewoners te laat zijn geïnfor meerd", zegt M. Boerboom, hoofd woondiensten van WVM. „Dat komt doordat afspraken met derden verkeerd zijn gelo pen. We hebben naar aanleiding daarvan besloten de informatie voorziening voortaan in eigen hand te houden. Na de eerste reactie van de bewoners hebben we overigens direct maatregeli getroffen en de werkzaamhedi stopgezet. Daarna hebben v hun zelf de keuze gelaten. Verd willen wij graag met de bew nerscommissie rond de tai gaan zitten en de dialoog aa gaan." Boerboom acht het goed mog lijk dat de verstoorde verstan houding met, in elk geval et deel van, de huurders voornam lijk te wijten is aan de 'val start' van de renovatie. „V moeten uit deze situatie lerii trekken. Ik beschouw de kwest dan ook als een leerproces. V zullen ons op het punt van communicatie moeten verbei ren." Basketbal - Jongens en mei jes van 8 tot en met 13 jaar kui nen woensdag 19 oktober me doen aan een basketbal-insta in 't Sportuus in Axel. Onder le ding van trainers en seniorlede van de Axelse basketbalveren ging Vooruit kan iedereen va 14.00 tot 16.00 uur komen ba ketballen. VLISSINGEN Wandeltochten - De afdi ling wandelsport van VSV Man thon houdt zaterdag 8 oktobe de jaarlijkse herfstwandeltoc! ten in en rond Vlissingen. Star punt is het clubhuis van GP aan de Bosweg, bij het sportpai Irilaan. Deelnemers kunnen kii zen uit de afstanden 25 kiloro ter (start tussen 10.00 en 10.3 uur), 15 km (start- 11.00 - 11.3 uur). 5 en 10 km (start 11.30 12.00 uur). De R 19 Europa zonwerend glas deelbare achterbank dichte hoofdsteunen vóór in hoogte verstelbare bestuurders stoel en stuur verstelbare lendesteunen bestuurdersstoel Vanaf f 27.995,- De R 19 Latitude stuurbekrachtiging centrale portiervergrendeling met afstandsbediening bumpers in de kleur van de carrosserie stuurwiel type Safrane Vanaf f 31.485,- Prij/en incl. BTW, exclusief kosten rijklaar maken. Prijs- en specilii.-uiewijzigingen voorbehouden. S jaar plaatwcrkgnrantie. WILLIAMS RENAULT WORLD CHAMPION' FORMULE I De R 19 Elysée airbag stuurbekrachtiging elektrisch bedienbare zijrui ten vóór elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels Vanaf f 38.295,- van onze verslaggever VLISSINGEN - Het vlot niet erg met de voortgang van de so ciale vernieuwing in Vlissin gen. Het ambitieuze plan dat de gemeente in janauri van dit jaar presenteerde ligt binnen een half jaar achter op schema, en flink ook. Een 'integraal wijk beheer' dat in juni gestalte had moeten krijgen in een wijkplan met concrete voorstellen voor maatregelen in de wijken, is er bij lange na nog niet. Als het een beetje tegenzit, kan de gemeen teraad zich pas volgend najaar over dat onderwerp buigen. Toch is C. van Wezel, belast met de coördinatie van de sociale vernieuwing in Vlissingen. niet teleurgesteld over de achter stand die inmiddels ontstaan is. „We zijn slachtoffer geworden Kunstwerk voor Zierikzee mag 50 mille kosten van onze verslaggever van ons eigen succes. De 'Kom op de koffie'-gesprekken die wijkbewoners met leden van het college hadden, zijn een groot succes, maar het brengt een enorme berg werk met zich mee. Daardoor zijn we nog niet toege komen aan het maken van be schrijvingen van de situatie in de wijken. Inmiddels hebben we echter wijkambtenaren aange steld die zich daarmee gaan be lasten. Ook is net besloten om de wetenschappelijk medewerker van de bibliotheek in te schake len om gegevens te vergaren." Een belangrijke drempel in de nieuwe aanpak die het gemeen tebestuur voorstond, was de reactie van het ambtenaren corps op de voorstellen. „De mentaliteitsverandering bleek heel moeilijk", meent Van We zel. „Sommigen ervoeren het in breken in hun takenpakket een aantasting van hun status en plaats in de hiërarchie." Feit blijft dat de bewoners van Vlissingen tot nu toe vrijwel al leen via de 'Kom op de koffie'- bijeenkomsten hun ideeën heb ben kunnen spuien. Van Wezel erkent dat af en toe de sfeer van 'cadeautjes geven' aan burgers ontstaat. „We moeten streven naar een aanpak op langere ter mijn, maar ik vind het geen pro bleem om nu voor die concrete problemen snel een oplossing te vinden." A. G. M. Veraart (D66) heeft ook geen ernstige bezwaren tegen de beloftes bij de gesprekken met Vlissingers tot nu toe. „Ik denk echter wel dat deze vorm van contact niet echt structureel is, omdat een willekeurige groep in een wijk nu iets voorstelt. Een wijkgerichte aanpak kan aan dat bezwaar een einde maken." Veraart vindt het jammer dat het proces te traag verloopt, maar ziet wel positieve punten, zoals de ontwikkeling van de ba nenpool en de prijsvraag sociale vernieuwing. E. Walrave-Troost (PvdA) is ook niet negatief over de gang van zaken tot nu toe. „Ik heb nog geen klachten in de wijk ge hoord over de vertraging tot nu toe. Bovendien vind ik datje de zaken beter goed kunt aanpak ken, dan snel iets in elkaar te zet ten wat niet werkt." Wethouder L. C. Poppe-De Looff, die de sociale vernieuwing in haar portefeuille heeft, vindt dat de vertragingen best mee vallen. „Vergeet niet dat de ver kiezingen ertussen gezeten heb ben. Het had van mij best sneller gemogen, maar je moet realis tisch blijven." Ze vindt de 'Kom op de koffie'-bijeenkomsten geen vorm van ad-hocbeleid. „We zijn gewoon praktisch aan de slag gegaan. Ik merk dat de mensen er betrokkener door ra ken." Stapje verder Die ervaring heeft wijkbemidde- laar L. van Wallenburg ook. „Ik merk dat we steeds een stapje verder komen. De gesprekken bij mensen thuis voorzien in een behoefte. De komst van ambte naren die de wijkbeschrijvingen gaan maken, is zeker nuttig. Je kunt er niets aan doen dat het proces vertraging oploopt." P. J. van Zalen (GroenLinks) is minder enthousiast over het tempo van sociale vernieuwing en ook over het beleid tot nu toe. „In de koffie-bijeenkomsten wordt met geld gestrooid dat be stemd is voor het vormen van een wijkoverleg. Er moet nu snel iets van de grond komen; ik vind dat het voor het eind van dit jaar moet gebeuren, anders is het de zoveelste loze belofte van de po litiek en verliezen de mensen het vertrouwen." ZIERIKZEE - Het kunstwerk dat in het najaar van 1995 in Zierikzee moet verschijnen, gaat waarschijnlijk ruim 50 mille kosten. De commissie cul tuur vergadert maandag 10 ok tober over onder meer het the ma en de locatie van het kunst werk. Of het een uitbeelding van 'De Stoepeschieter' wordt, is nog onduidelijk, licht ge meentelijk medewerkster C. Hart toe. „De kunstenaars krij gen mogelijk alle vrijheid." Begin 1993 schonk de ING-bank 5000 gulden aan de gemeente ter gelegenheid van een nieuw fi liaal. Besloten werd dit geld te reserveren voor de bouw van een kunstwerk. Later kwam daar een gift van 10 mille bij van de nutsspaarbank. Het college hoopt verder op een provinciale subsidie van 7500 gulden en heeft in het ontwerp-bestedings- plan voor volgend jaar 30 mille achteruitgehouden. Van één van de voorstellen voor het kunstwerk, een beeld van een Zierikzeese Stoepschieter, werd voortijdig afgezien. „Maar misschien dat een kunstenaar het idee weer oppikt, wat dat be treft is alles nog mogelijk," meent Hart. De vergadering be gint 17.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Wandelen met de boswachter bij Westhove OOSTKAPELLE - Staatsbosbe heer en het Waterschap Walche ren stellen dit najaar belang stellenden in de gelegenheid om een rondwandeling met de bos wachter door het gebied bij kas teel Westhove te maken. In het wandelgebied rondom het kas teel worden de komende maan den tal van werkzaamheden uitgevoerd, gericht op kwali teitsherstel van de verschillen de waterpartijen. Wekelijks - steeds op zaterdag en zondag om 14.00 uur - kunnen belangstellenden tijdens een rondwandeling onder deskundi ge begeleiding kennis nemen van de achtergronden en de voortgang van de werkzaamhe den. Startpunt voor de wande ling is het Zeeuws Biologisch Museum, waar ook een expositie over dit onderwerp is ingericht. Wie mee wil wandelen moet zich vantevoren telefonisch bij het museum aanmelden. De eerste wandelingen zijn op 8 en 9 okto ber. De sociale vernieuwing zorgt onder meer voor goede speeltuinvoorzieningen in de Vlissingse wijken. Op de foto de speeltuin aan de Beatrixlaan. foto Ruben Oreel gens Burgemeester is er maar één mogelijkheid om daar een halt aan toe te roepen: „Een pro test van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Die zijn machtig genoeg om een duide lijk protest in Den Haag te laten horen." J. Boogaard trekt PvdA-lijst fusiegemeente SLUIS - De PvdA-leden uit Sluis en Aardenburg hebben woensdagavond tijdens een be sloten ledenvergadering J. Boogaard uit Sluis tot lijsttrek ker gekozen voor de sociaal-de mocratische lijst van de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg. De leden weken daarmee af van de bestuursvoordracht om A. Keij- mel-Cambier uit Aardenburg op de eerste plaats van de lijst te zetten. Het Aardenburgse en het Sluis- se raadslid (beiden de enige PvdA'ers in de respectievelijke gemeenteraden) wisselden daar door van positie. De rest van de lijst bleef intact, meldde kring- voorzitter A. Termont van de PvdA-West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Precies zestig procent van de leden (33 van de 55) uit de twee fusiegemeenten kwamen woensdag naar Het Zoute Vestje in Sluis. Hoe de stemmenver houding voor Boogaard en Keij- mel lag. wilde kringvoorzitter Termont niet kwijt, hoewel hij zich wel liet ontvallen dat 'na tuurlijk ook de ledenverhouding tussen Sluis en Aardenburg' had meegespeeld. Termont legde vooral de nadruk op het hoge aantal vrouwen op de lijst (acht van de negentien) en de mooie verhouding tussen de woonplaatsen van de kandi daten. Hij benadrukte daar naast nogmaals dat de lijsttrek ker voor de gemeente Sluis-Aar denburg nog niet automatisch de wethouderskandidaat van de PvdA is. „Dat wordt pas beke ken na de verkiezingen en is af hankelijk van de uitslag en de te vormen coalitie." Kandidaten lijst: 1. J. Boogaard, Sluis; 2. A. Keijmel-Cambier, Aardenburg; 3. A. Basting, Retranchement; 4. T Goossens, Aardenburg. Bluestrio - In café De Pompe in Goes is vanavond onvervalste Mississippi-blues te beluisteren. Vanaf omstreeks 21.20 urn- treedt het R. L. Burnside Trio op. Bluesgitarist Burnside wordt begeleid door zijn vaste drummer Calvin Jackson. De derde musicus is John Morris op mondharmonica. Het trio maakt momenteel een Europese tournee. van onze verslaggever MIDDELBURG - De rek is er uit bij de sociale werkvoorziening. Directeur J. Burgemeester van de Werkplaatsen Walcheren kan er met zijn pet niet bij dat de rijksoverheid opnieuw het mes zet in het budget van socia le werplaatsen in het hele land. Hij onderkent de problemen die de gemeenten hebben om het fi nanciële gat te dichten dat het Rijk laat vallen. Hij vindt ech ter dat de plaatselijke overhe den zich niet kunnen verschui len achter hun eigen krappe kas om de subsidie aan de sociale werkplaatsen te bevriezen, zo als de gemeente Vlissingen on langs deed. Het bestuur van de Werkplaat sen Walcheren - bestaande uit vertegenwoordigers van alle Walcherse gemeenten - keurde onlangs de begroting voor 1995 goed. waarin de bijdrage voor de gemeenten fiks stijgt door ver mindering van de rijksbijdrage. Vlissingen echter stelde dat niet aan de normen van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten is voldaan en keurde daarom de begroting af. Dat steekt Burgemeester. „We hebben uitgelegd dat dat niet te recht was, maar de gemeente heeft het verwijt niet ingetrok ken." Overigens is de begroting van de werkplaatsen goedge keurd. „Toch geeft het een on prettig gevoel dat we een goed gekeurde begroting hebben, ter wijl Vlissingen protest aangete kend heeft. We hebben al aan het begin van de jaren negentig la ten weten dat er problemen met de exploitatie van de sociale werkvoorziening zaten aan te komen. Wat dat betreft zitten we op Walcheren nog in een voorde lige positie, omdat het bedrijf goed loopt ten opzichte van an dere bedrijven in het land. Onge veer 85 procent van de sociale werkplaatsen in Nederland zit met tekorten", legt Burgemees ter uit. „De gemeenten op Walcheren waren tot nu toe niet gewend ex tra bij te dragen aan de werk plaatsen, omdat het niet nodig was", vult adjunct-directeur fi- nancieel-economische zaken E. G. Bakker aan. „Nu is dat wel het geval; het kan voor gemeen ten desastreus worden als we een slap jaar draaien met de ver koop van produkten, want wat voor het Rijk een procent op de begroting scheelt, betekent voor gemeenten een verschil 'dat kan oplopen tot dertig procent." Burgemeester heeft wel begrip voor de moeilijkheden waarmee de gemeenten geconfronteerd worden. Toch heeft hij ook zijn bedenkingen. „Als er geen socia le werkplaatsen waren, zouden de gemeenten de mensen die er nu werken als werklozen of ar beidsongeschikten thuis heb ben zitten." Personeel Daar komt volgens Burgemees ter nog een andere zaak bij: de werkplaatsen zitten aan een vast aantal personeelsleden vast. „We hebben in de begro ting al geschreven dat we onze sociale doelstelling geweld moe ten aandoen. Dat kan niet door mensen te ontslaan. De begro ting is al helemaal uitgekleed; we hebben de laatste jaren bo venmatig en onverantwoord be zuinigd." Als er niets in het rijksbeleid ver andert. zal de komende jaren tel kens verder gesneden worden in de bijdrage van het ministerie in de subsidies voor sociale werk plaatsen in heel Nederland. Vol- De houtbewerkingsafdeling van de Werkplaatsen Walcheren in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14