pzc zeeland Dat tuitmondje, die blik, dat pak! Kans op behoud 80 banen Herdenkingsdienst druk bezocht Proces-verbaal in Maastricht voor Zeeuwse neonazi's Gewend Bestuurder pur sang J. P. Balkenende benoemd tot Officier iE//-PHONE Kopeke International wil bedrijven Nieuwdorp overnemen Uurrecord ligfietsers Bram Moens van onze verslaggever LELYSTAD - De Mid delburger Bram Moens heeft zaterdag in Lely stad het werelduurre cord voor ligfietsers verbeterd. Op de test baan van de rijksdienst voor het wegverkeer legde hij in één uur een afstand van 77,123 kilo meter af. Het oude re cord stond met 75,55 ki lometer sinds 1990 op naam van de Brit Pat Kinch. Het record is er kend door de Nederland se Vereniging voor Hu- man Powered Vehicles. In een eerste trainings ronde bereikte Moens, Europees kampioen lig- fietsen, het record van Kinch op een haar met 74.50 kilometer. Bij een derde poging sneuvelde de tot dan toe beste tijd. „De wind was perfect. Bram ging als een speer", aldus trainings partner Derk Thijs. Moens bereikte het re cord op de M5 Low Ra cer, die voorzien was van een speciale koolfstof- kuip. Moens zelf denkt dat het nieuwe record eenvou dig te verbeteren is. Het eerste deel van zijn race trapte de Middelburger gemiddeld tachtig kilo meter per uur. ..De om standigheden waren ide aal. Halverwege de race besloeg de ruit. Daar had ik behoorlijk veel last van. Ik kon amper wat zien. Ik had ook wel wat goed te maken na de mis lukte race in Bordeaux." Moens deed op 23 sep tember in de Franse stad een poging om het we relduurrecord van de Spaanse wielrenner Mi guel Indurain te verbete ren dat op 53,040 kilome ter stond. Moens kwam toen - door kramp in zijn benen - niet verder dan 51 kilometer en 93 meter. (Advertejitiei ÉÉNMALIGE AANBIEDING: GSM ZAKTELEFOONS otorola 5200 995,- ex. otorola 7200 ÏP&7- 1225,-ex. Dkia 2100 1445,-ex. ^onnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100 - 21293, fax 31273 zeeuwse almanak INI 1 1 1 1 1 I I II 1 I! 1 1 1 1 1 1 1 Kleine foutjes kunnen lelij ke gevolgen hebben. Dat oti- dervond een ongelukkige doe-het-zélverdie 7iaast het tapijt ook zichzélf met het stanley-mes beiverkte. Eén blik op de oppervlakkige, maar bloederige snijivond die daarva7i het resultaat was, maakte duidelijk dat hier een pleistertje niet meer zou helpen. De gewonde arriveerde lut tele minuten later mét een begeleider in het zieken huis. Het bloed bleef ge staag uit de wond lopen en maakte het bijeenhouden van de randjes een lastige en glibberige zaak. Een akelig gezicht, vond ze zelf, maar de vrouw achter de balie ivas duidelijk meer gewend. ..De EHBO? informeerde de wat draaierige doe-het- zelver. De balie-medewerk ster: „ls het voor uzelf" Voor vermiste chauffeur bij ramp Estonia van onze verslaggever KAPELLE - Honderden men sen bezochten zondagavond in de Nederlands Hervormde Kerk in Kapelle de herden kingsdienst voor Tom de Klerk, de bij de ramp met de veerboot Estonia vermiste vrachtwagenchauffeur. „Toen we het hoorden van de ramp dachten we: hij haalt het wel, want Tom staat be kend als een taaie. Maar nu staat vrijwel vast dat hij het niet gehaald heeft", zei vak bondsman G. Kruger gisteren namens de directeur van Kindt bv uit Bleiswijk, het bedrijf waar Tom als charter chauffeur voor reed. Volgens Kruger was de direc teur zelf te geëmotioneerd om iets te zeggen tijdens de dienst. Vlak voordat hij de Es tonia vorige week opreed, had de 32-jarige Tom nog telefo nisch contact gehad met Kindt. Het bedrijf was gisteren behal ve door personeel vertegen woordigd door materieel. Uit gerust met rouwlinten reden vijf vrachtwagens van Bleis wijk naar Kapelle. Overigens was op meer trucks gerekend, ook van andere bedrijven. Een motoragent werd gisteren spe ciaal ingezet om mogelijke verkeersdrukte in goede ba nen te leiden en een extra poli tiewagen werd in de buurt ge houden. De dienst in Kapelle. waar ook de ouders van Tom wonen evenals zijn zus, viel samen met een in Stockholm gehou den herdenkingsdienst voor de ramp. De familie De Klerk was door het ministerie van buitenlandse zaken uitgeno digd om die dienst in Stock holm bij te wonen. Die uitnodi ging werd niet aanvaard om dat de voorkeur uitging naar een herdenking in besloten kring. De familie heeft een ei gen transportbedrijf in Kapel le. Tom heeft twee kinderen. MAANDAG 3 OKTOBER 1994 Burgemeester J. van Bommel van Kapelle feliciteert Officier J. P. Balkenende, nadat hij hem de versierselen, horend bij de onder scheiding. heeft opgespeld: in het midden mevrouw Balkenende. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Kapellenaar J. P. Balke nende (65) is vrijdag in Goes be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. „Een be stuurder pur sang", zo noemde de Kapelse burgemeester J. van Bommel, die de bijbehorende versierselen opspeldde, de 65- jarige. Hij kreeg zijn onder scheiding voornamelijk voor zijn werk als voorzitter van het bestuur van de stichting Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland Lezingen over Mondriaan MIDDELBURG - De stichting Vrienden van het Zeeuws Mu seum organiseert twee lezingen over de tentoonstellingen die op het ogenblik in Middelburg en Domburg worden gehouden in het kader van het Mondriaan- jaar. Donderdag 6 oktober spreekt conservator drs H. P. S. M. van den Donk van het Zeeuws Mu seum over 'Mondriaan en Toor- op temidden van hun tijdgeno ten in Domburg'. Zij zal ingaan op de wederzijdse invloeden die kunstenaars aan het begin van deze eeuw in Domburg op elkaar hebben uitgeoefend. De lezing begint om 20.00 uur in de film zaal van de Provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg. Belang stellenden moeten een plaats re serveren bij het Zeeuws Mu seum. Een maand later, op donderdag 3 november, houdt drs J. van Paaschen-Louwerse een lezing over de door haar samengestel de tentoonstelling in het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg. Ook deze lezing vindt plaats in Middelburg, om 20.00 uur. De locatie is nog onbekend. /Psychiatrische Zorgvoorzie ningen Zeeland. Die functie nam Balkenende al in '71 op zich en vervult hij nog steeds. Verder bekleedde ten, in vele gevallen, bekleedt) hij nog een ware waslijst aan andere be stuursfuncties. die ook hebben bijgedragen aan de vorstelijke onderscheiding. Een kleine greep uit die waslijst: regiovoor zitter van de gereformeerde jeugdvereniging ('51-'55); pro vinciaal voorzitter van gerefor meerd jeugdwerk ('54-'71); be stuurslid van de stichting steun Kerkbouw van de gereformeer de kerken in Nederland C62-'87); bestuurslid en voorzitter van de bouwcommissie van de NCRV ('66-'86) en bestuurslid van de stichting bejaardenzorg Kapelle C70-'85). Voortouw Afgevaardigden van vele instan ties prezen de 65-jarige gisteren in alle toonaarden. „Jan neemt nog steeds het voortouw. Een of ficier in het leger doet dat ook: die loopt altijd voorop", zo sprak R. Th. H. Sanders, vice-voorzit- ter van het bestuur van de stich ting PZZ. E. Nieuwkerk, lid van het algemeen bestuur van de NCRV, memoreerde op zijn beurt dat de 'vele talenten van- de heer Balkenende ook in Hil versum niet onopgemerkt zijn gebleven'. Burgemeester Van Bommel noemde Balkenende in diens rol van voorzitter van het PZZ-be- stuur een 'moedig en vasthou dend man, trouw aan de uit gangspunten van de organisa tie'. Ook prees hij de manier waarop de 65-jarige altijd op komt voor het belang van de pa tiënten. C. Schipper, voorzitter van de patiëntenraad, onder schreef dat laatste. ,,U bent een humaan man", sprak Schaper de 65-jarige toe, „die altijd voor onze belangen opkomt. Daar zijn wij dankbaar voor." MAASTRICHT (ANP) - De poli tie heeft zaterdag in Maastricht een einde gemaakt aan een de monstratie van twintig neona zi's, onder wie drie Zeeuwen. Daarbij is geen geweld ge bruikt. De politie verrichtte vier arrestaties, onder meer we gens het dragen van een bivak muts met swastika's erop. Eén van de gearresteerden was een 17-jarige inwoner van Terneu- zen. De drie mannen en een vrouw kwamen later op de avond weer vrij. De leden van de groep, waarbij ook een 29-jarige Goesenaar en een 22-jarige man uit Terneuzen waren, kregen allen proces ver baal wegens het houden van een demonstratie zonder die te heb ben aangekondigd. Daarna zet te de politie hen met zachte dwang buiten de gemeentegren zen. Agenten namen opruiende pamfletten, bivakmutsen met swastika's en een vlag met rune tekens in beslag. De demonstranten kwamen uit Goes, Terneuzen, Rossum. Arn hem, Groningen en Aken. Bo- chum en Mönchengladbach. De neonazi's wilden met de demon stratie protesteren tegen het po- litie-optreden tijdens de Rudolf- Hessherdenking in augustus in Luxemburg. De politie hield toen 100 tot 150 rechtsextremis- ten aan en zette ze over de grens. Omstreeks kwart voor drie za terdagmiddag meldde een ge tuige dat er in de Brusselse- straat in Maastricht een groep 'skinheads' liep. De politie rukte met dertig mensen uit en stuitte in de Grote Staat op de demon stranten die pamfletten uitdeel den en leugen riepen. Ze droegen bivakmutsen en hadden een vlag met runetekens bijzich. De dienst ter nagedachtenis aan chauffeur Thom de Klerk werd zondagavond in Kapelle door honderden belangstellenden bijge woond. foto Willem Mieras Motor rijdt 129 km te snel VLISSINGEN - Bij grootscheepse snel heidscontroles afgelo pen weekeinde in Bigge- kerke, Serooskerke, Nieuw- en Sint-Joos- land. Middelburg en Vlissingen heeft de poli tie driehonderd bekeu ringen uitgedeeld. In to taal passeerden 3800 voertuigen de radarap- paratuur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 209 kilometer per uur. Het ging om een motor waarvan de bestuurder op de rondweg bij Bigge- kerke maar liefst 129 ki lometer te snel reed. In Nieuw- en Sint-Joosland op de Langeweg snapte de radar een automobi list die 141 kilometer per uur reed. Daar mag ma ximaal tachtig worden gereden. itudie naar amenwerking iloedbanken LISSINGEN - De bloedban en Zuidwest-Nederland en l'est-Brabant onderzoeken de ïogelijkheden om tot een ver- ergaande samenwerking te ko- len. De besturen van beide loedbanken laten daartoe een nderzoek verrichten. De eind- apportage wordt voor april 995 verwacht. ia een hechtere samenwerking enken de besturen doelmatiger kunnen werken. Dat kan on er meer tot kostenbesparingen liden. Voorzitter mr R. Peters an het bestuur van de Bloed- ank Zuidwest-Nederland wil et woord fusie 'nog niet laten allen'. Daarvoor is het nog te roeg. e hoofdvestiging van de Bloed- ank Zuidwest-Nederland be- ndt zich in Dordrecht. Daar- aast beschikt zij over een depot i Terneuzen. De Bloedbank uidwest-Nederland verzorgt de oedvoorziening voor zeven zie- enhuizen in het zuidelijk deel in Zuid-Holland en in Zeeland, e bloedbank telt 140 (voor het lerendeel part-time) medewer- ers. Jaarlijks vinden er op di- rse lokaties in Zeeland en iiid-Holland zo'n 40.000 bloe- afnames plaats. van onze verslaggever NIEUWDORP - Kopeke Interna tional Supply Services uit Spij- kenisse wil de Nieuwdorpse fir ma's Elektrotechnisch Bureau Zeeland (ETBZ) en Istemewa Elektro bv overnemen. De tach tig werknemers van de noodlij dende firma's houden na de overname hun baan. De Nieuworpse zusterbedrijven, waarboven Istemewa Holding staat, verkeren in ernstige finan ciële problemen. Bij de recht bank in Middelburg is uitstel van betaling aangevraagd voor beide werkmaatschappijen. Vandaag (maandag) wordt een akkoord verwacht over de over name. De oorzaken van de financiële perikelen bij de Zeeuwse bedrij ven zijn onduidelijk. ETBZ was een bv van de vorig jaar ver moorde zakenman A. Janse, die in '91 schuldig werd bevonden aan fraude met loonbelasting en sociale premies. Niet uitgesloten is dat de hui dige problemen voortvloeien uit een vordering van de bedrijfs vereniging op ETBZ en Iste mewa Elektro. Andere mogelijk heid is dat de bedrijven gebukt gaan onder eerder door de straf rechter opgelegde miljoenen boetes. Eigenaresse P. E. P. Kwekkeboom-Janse, dochter van wijlen A. Janse, wilde die mogelijkheden gisteren bevesti gen noch ontkennen Na overname door Kopeke zou den op directie- en manage- mentsniveau geen verschuivin gen plaatsvinden en projecten waarmee de firma's bezig zijn zouden gewoon kunnen door gaan. Met de overname wil de fir ma uit Spijkenisse haar techni sche divisie versterken. Kopeke voorziet een groei van de indus triële activiteiten van Istemewa. Op de financiële kant van de zaak wilde P. J. Langezaal, lid van de Raad van Bestuur van Kopeke, gisteren desgevraagd niet ingaan. Mr. J. G. W. Vreij- ling, door de rechtbank in Mid delburg als bewindvoerder aan gewezen voor ETBZ en Iste mewa, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Vrij dag had hij overigens al een in formatiestop afgekondigd over de zaak. van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Die gebaar tjes, dat tuitmondje, die he melse blik en dat pak! Dit kan niemand anders zijn dan Paul McCartney, één van de Fabu lous Four. Akkoord, dat hij zijn Rickenbackerbas niet linkshandig bespeelt, ver raadt dat hij niet de échte McCartney kan zijn, maar de gelijkenis is meer dan tref fend. Zelfs het Liverpoolac- cent is niet geleerd. De manier waarop Paul Cooper Yes terday zingt, bezorgt ook de rasechte Beatlefan kippevel op de armen. The Beatles be wezen in de jaren zestig mu ziek te maken van alle tijden voor alle leeftijden; The Boot leg Beatles - zaterdag in de Stadsschouwburg van Mid delburg - bewijzen het in de jaren negentig. The Bootleg Beatles, ontston den in maart 1980 uit de Broad- waymusical 'Beatlemania', na dat de show stopte in Londen. De eerste jaren speelde het kwartet in Engelse kroegjes. In de zomer van '82 volgde een uitnodiging om in de Sovjet- Unie te spelen. Een grote eer, want tot die tijd had geen en kele Westerse rockband voet gezet op een Russisch podium. De optredens van de 'Fake Four' bleken een waanzinnig succes. Een kwart miljoen Russen bezocht concerten in Moskou, Yalta en Leningrad. De ene tournee volgde de an dere op. The Bootleg Beatles waren sindsdien te zien en te horen in Frankrijk. Afrika en de Verenigde Staten. In 1993 kwamen ze voor het eerst naar Nederland, in Middelburg tra den de vier nep-Beatles afgelo pen weekeinde twee maal op. Cynische humor Niets is aan het toeval overge laten. Zelfs de oude Vox-boxen lijken regelrecht uit de inboe del van het fameuze kwartet te zijn overgenomen. 'It's good to be back after so many years', begint een kaugumkauwende John Lennon met zijn venij nige accent het optreden. De perfecte 'sound-alikes en look- alikes' laten oude tijden herle ven met hits als She loves you, I wanna hold your hand, All my loving en Listen. Zelfs de cyni sche humor van Lennon ont breekt niet als hij het publiek vraagt om 'A big chear for Rin- go our drummer'. Als de fans iets té uitbundig klappen, knauwt hij: 'That's enough for you." The Fake Four brengen een twee uur durende goed opge bouwde show, die heel herken- Club Band. Lennon heeft op eens dat lange sluike haar i'A- mazing what LSD can do for your hair") en het bekende zie kenfondsbrilletje. Wierook vult de Stadsschouwburg. Psy- chedalia! Zoals ook de echte Beatles in hun tijd deden, besluiten de vier nep-Beatles na twee toe giften met Penney Lane, Let it Be en Hey Jude hun concert met Twist and Shout, waarbij het tot dan toe tamme publiek loskomt en het slotnummer meeswingt en meezingt. De roep van de fans om Imagine wordt niet gehonoreerd. Het nummer ontstond pas nadat de Fab Four uit elkaar waren. ..Ik heb een gouwe avond ge had. Onvoorstelbaar", zegt een naar schatting veertigjarige vrouw als ze de zaal verlaat. Sceptisch „Iedereen staat heel sceptisch tegenover ons", zegt Rick Rock. die Ringo Star speelt na afloop. „Tot mensen ons zien." De nep-Beatles moeten het vooral hebben van mond-tot- mondreclame. Platen maken doen ze niet, Rock maakt der foto Ruben Oreel tien jaar deel uit van de 'Fake Four'. Elk jaar maakt de band vier tournees. Vooral in Engeland zijn ze populair. De show wordt telkens aangepast. Zo spelen ze in hun vaderland met een Philharmonisch orkest. Rock noemt zichzelf een acteur. „Als ik na twee uur van het toneel afstap, ben ik niet langer Rin go Star. dan leid ik een nor maal leven." Geen parodie Buiten hun concerten trekken de vier het Beatlepak niet aan. Een publiciteitsstunt om een tocht met de rondvaartboot door de grachten van Middel burg te maken, werd vriende lijk maar resoluut afgewezen. De vier hijsen zich alleen in het pak om te spelen. Ze willen geen parodie worden. The Bootleg Beatles zijn tot en met 24 oktober nog te zien in Nederland. Zaterdag 15 spelen ze in De Kring te Roosendaal. Woensdag 19 en maandag 24 oktober treden ze op in het Lu xor te Rotterdam. Daarna volgt een twee weken durende tournee door Japan. The Bootleg Beatles in Middelburg: oude tijden herleven. 'Ringo Starr' Help ('I hope it's gonna be a hit'en The Taxman 'A special tribute to the Van der Valk ho tels') besluiten het eerste deel. Gedaanteverwisseling In de pauze ondergaan The Bootleg Beatles een ware ge daanteverwisseling als ze te rugkeren in de pakken van Ser geant Peppers Lonely Hearts baar is. Dat is vooral een grote verdienste van Lennon en McCartney die werkelijk in alle opzichten lijken op hun even beelden. Zo schudt Paul het koppie ritmisch heen en weer bij Can't buy me love en sluit Lennon devoot de ogen bij het nummer My boy. Na een korte onderbreking, waarbij de vier zich omkleden volgt de fase van 'Tomorrow never knows' 'Paul McCartney'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19