ZEEUWSE COURANT jExtra controle boegdeuren KLM India laat passagiers in op pest onderzoeken CONTACTA mm Familie De Klerk uit Kapelle heeft nog sprankje hoop 4 WEKEN \V[ 01100 - 39555 e| Constructie vertoont ook op i andere veerboten mankementen Dodental rampschip loopt mogelijk op tot boven 900 ovincics logen auto .vvaarder )elasten De business-to-business beurs van Zuidwest Nederland Hongaren ernstig ziek door vergiftigd paprikapoeder OM HET ONGEMAK VAN DE BRAND TE VERZACHTEN: DEZE WEEK OOK SPAARZEGELS OP VRIJDAG #nB ZATERDAG! J25" kunst cultuur 25 Vm 31 VOOR 14,- JA, ik wil: Af en toe zon Wolkenvelden, af en toe zon, droog. De wind is zwak en veranderlijk, later matig uit zuidwest. Maximumtempe ratuur rond negentien graden. !37e jaargang no. 230 frijdag 30 september 1994 k<.osse nummers 1,50 ZIEKr^ Bel voor informatie: 3 an onze verslaggevers Stockholm - Finland en jweden hebben opdracht gege ten alle boegdeuren van veer boten te controleren. Met name 'iet type deuren dat in de verga ne veerboot Estonia was ge monteerd, moet worden gein- pecteerd. De eis komt nadat di- jerse rederijen hebben ver klaard eerder problemen met |iet goed sluitende boegdeuren Thuis trouwen n Zevenaar [EVENAAR (GPD) - Bewoners lan Zevenaar kunnen vanaf 1 anuari volgend jaar de huwe- sijksplechtigheid in hun eigen honing laten voltrekken. Dat h|eeft het college van B en W he loten. S)e ambtenaren van de burgerlij ke stand kunnen voor wat extra tjeld aan legeskosten worden in gehuurd voor een ceremonie 'jiuis. Het plaatsen van de hand- ikening onder de huwelijksak- dient echter nog wèl op het ge- ieentehuis te gebeuren, •n uitdrukkelijke voorwaarde volgens de gemeente ook dat thuis-ceremonie ..een waar karakter heeft". Huwelijks- lechtigheden in „openbare ge- .enheden en dergelijke" zijn iet toegestaan. Mocht blijken 'Jat de thuishuwelijken tot onge- -riste complicaties leiden, dan illen B en W zich opnieuw bera- te hebben gehad. Zij hebben dat echter nooit naar buiten ge bracht. Het Finsnisterie van Binnen landse Zaken gaf een verklaring uit waarin gemeld werd dat alle veerboten varend onder Finse vlag binnen een week moeten worden gecontroleerd. Behalve de voor- en achterdeuren moe ten ook de bewakings- en veilig heidssystemen nauwkeurig wor den geïnspecteerd. Er bestaat nog steeds grote on duidelijkheid over het aantal slachtoffers van de ramp met de Estlandse veerboot Estonia. In middels wordt gesproken over meer dan 900 mensen die zijn omgekomen, terwijl vlak na de ramp nog werd uitgegaan van 838 slachtoffers. Deskundigen uit Zweden. Finland en Estland hopen vandaag het wrak met een duikrobot te kunnen inspec teren. Het exacte aantal slachtoffers blijft onzeker omdat niemand precies weet hoeveel passagiers er aan boord waren. De Estland se minister van binnenlandse za ken verklaarde dat de Estonia 1049 personen vervoerde. De re derij Estline spreekt in totaal over 982 passagiers en beman ningsleden, maar sluit een gro ter aantal niet uit, omdat kinde ren beneden de zes jaar niet op de lijst van opvarenden voorko men. Andere mensen hebben laten weten dat ze niet op de veerboot waren, hoewel zij wel als passa giers stonden geregistreerd. En in de Finse havenplaats Turku, van waaruit de bergingsoperatie wordt gecoördineerd, dook een lijst op met meer dan 1000 passa giers. Inclusief de 188 beman ningsleden zouden er in dat ge val meer dan 1200 mensen aan boord van de Estonia zijn ge weest. Onderzoek Hoewel donderdag de hele dag druk werd gezocht, zijn geen nieuwe overlevenden aangetrof fen in de wateren rond de plaats van de ramp. zeventig kilometer ten zuiden van Turku. Tot don derdagmiddag werden 90 lijken geborgen. 140 mensen hebben de ramp overleefd. Onder hen zou één van de twee kapiteins zijn. Ook de Nederlandse chauf feur Stefan Duyndam overleefde de ramp. maar een collega van hem. Tom de Klerk uit Kapelle. behoort tot de vermisten. Estlandse onderzoekers hebben al gewaarschuwd dat de oorzaak van de ramp niet op korte ter mijn achterhaald zal kunnen worden. „Iedereen is nu gespan- •EN HAAG (GPD) - Provincies lunnen hun eigen inkomsten 'erhogen door de automobilist waarder te belasten. Minister ialm (financiën) wil de provin cies toestaan de zogenoemde ipcenten op de motorrijtuigen- lelasting (mrb) te verhogen, bomend jaar zal hij daartoe een etsvoorstel bij de Tweede Ka- ler indienen. >e mrb kent nu een hoofdsom lie het rijk bepaalt. Die is voor •n middenklasse-auto 244 gul len per jaar. Daarnaast kunnen Ie provincies opcenten bereke- len. Het bedrag dat de automo- lilist daaraan kwijt is mag niet ïeer zijn dan 38 procent van de oofdsom. Per jaar gaat het nu us om ruim 90 gulden, lalm wil nu de limiet voor de rovinciale opcenten behoorlijk ptrekken. Tegelijkertijd zou chter de hoofdsom voor de mrb miaag moeten zodat de auto- ïobilist er in totaal niet slechter an wordt. De operatie leidt er- oe dat de provincies meer belas- inggeld binnenkrijgen en het ijk minder ontvangt. De mrb ïoet komend jaar bijna 3.2 mil- ird gulden opbrengen, ruim een alf miljard meer dan dit jaar. ledio 1992 al bepleitte de com- nissie-De Kam. ingesteld door iet vorige kabinet, de mrb-op- enten voor de provincies te ver logen. De commissie sprak over en verdubbeling waardoor de irovincies ongeveer 750 miljoen [ulden extra in het laatje moes- en krijgen. lij de operatie spelen ook twee indere ontwikkelingen een rol. 'en eerste kunnen de provincies net het extra geld van de opcen- en een nieuwe korting op de ijksuitkeringen uit het Proyin- iefonds deels opvangen. Ten weede kan de overheid het 'oornemen om de benzine- en lieselaccijns extra te verhogen (emakkelijker doorvoeren. Ain-alar Johanson, een van de passagiers op de vergane veerboot Estonia, sluit op het vliegveld van de Estlandse hoofdstad Tallinn zijn moeder in de armen. Komende zondag wordt Johanson 18 jaar. foto Reuter AMSTERDAM/NEW DELHI (ANP/RTR/DPA) - Medisch per soneel van de KLM gaat vanaf morgen in India passagiers op longpest onderzoeken. Mensen die verschijnselen van de ziekte vertonen, mogen de toestellen van de maatschappij niet in. De luchtvaartmaatschappij vliegt op de bestemmingen Cal cutta, Bombay en New Delhi. Bij de check-in balie's van de maat schappij op deze luchthavens zullen de medici de passagiers onderzoeken. Het KLM-personeel zal voor ie dere vlucht naar India uitge breid worden voorgelicht over de risico's van besmetting met de ziekte. Aan boord van deze vluchten zal ook medisch ge schoold personeel aanwezig zijn. Een woordvoerder van de maat schappij benadrukt dat de maatregelen zowel in het belang van de passagiers als van de be manningen worden genomen. Volgens het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport is extra medische controle bij vliegtuigpassagiers uit India vooralsnog niet nodig. „De KLM doet er een extra schepje boven op. Het is niet in strijd met be staande regelingen", aldus een woordvoerster van het ministe rie. De situatie in India geeft voor de inspectie nog geen aanleiding tot extra maatregelen voor reizi gers van en naar India. Mensen die beroepsmatig naar het ge troffen gebied afreizen, kunnen voor een gericht advies bij de GGD'en terecht. Volgens de inspectie is de kans dat reizigers in aanraking ko men met longpest uiterst gering omdat de patiënten te ziek zijn om rond te lopen. Daarnaast vindt de overdracht van de ziek te alleen plaats bij intensief con tact. Het standpunt van het ministe rie is sinds het uitbreken van de epidemie, vorige week. onveran derd. Een groep deskundigen bestaande uit mensen van de ge neeskundige hoofdinspectie, het Academisch Medisch Centrum, de GGD Amsterdam, het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) en prof. dr. Huisman (expert op het gebied van infectieziekten) hou den de ontwikkelingen rond de „zwarte dood" in de gaten. Nieuwegevallen Het aantal pestgevallen in India is verder gestegen. De autoritei ten in de hoofdstad New Delhi hadden donderdagavond 1536 geïnfecteerden en 49 sterfgeval len geteld. Alle doden vielen in de westelij ke deelstaat Gujarat, waarvan alleen al 45 in de stad Surat. In New Delhi zijn 61 mensen in be handeling. Bij twintig van hen is longpest vastgesteld; één pa tiënt liep de builenpest op toen hij door een rat werd gebeten. In Delhi en Surat zijn volgens kran- teberichten opnieuw 76 patiën ten uit ziekenhuizen ontsnapt. De autoriteiten in New Delhi hebben besloten dat vanaf vrij dag alle scholen en bioscopen in de hoofdstad tot 15 oktober ge sloten moeten blijven. Het hoofd van de Indiase ge zondheidsdienst sprak donder dag van een „overreactie" van het buitenland. Hij zei dat de ziekte onder controle is. Over ze ven a tien dagen is de epidemie volgens hem voorbij als alle In diërs met symptomen van de ziekte meteen een arts opzoe ken. Een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisatie slot zie pagina 5 kolom 1 nen en veel mensen hebben hun mening gegeven, maar de onder zoekscommissie zal met een offi ciële verklaring komen", zei de Estlandse minister van trans port. Ande Meister. Hij zei dat al lerlei technische details worden bestudeerd die de ramp kunnen hebben veroorzaakt. Documen ten over de toestand van het schip en de training en uitrus ting van de bemanning zijn eveneens voorwerp van onder zoek, dat onder leiding staat van een internationale commissie. Meister heeft bevestigd dat de gezonken veerboot twee kapi teins aan boord had. Als oorzaak van de ramp wordt vooralsnog gedacht aan een combinatie van motorstoring en slecht uitgevoerde veiligheids maatregelen. Ooggetuigen heb ben verklaard dat de lading is gaan schuiven omdat ze niet was vastgezet. Hierdoor kapseisde het schip. Het zou verder al wa ter hebben gemaakt voordat het slagzij maakte, omdat een van de boegdeuren niet goed was ge sloten. Het Nederlandse bergingsbe drijf Wijsmuller uit IJmuiden. door Estland gevraagd bij de berging te assisteren, wacht eerst de resultaten af van het on derzoek door de deskundigen. Vermoedelijk reist vandaag een medewerker van het bedrijf af naar het rampgebied. Mochten duikers in actie komen om de honderden slachtoffers te ber gen dan zullen zij psychisch wor den begeleid zie ook pagina 4 Eigen bijdrage hulpmiddelen wordt volledig afgeschaft DEN HAAG (ANP) - Minister Borst van volksgezondheid wil de eigen bijdrage voor hulpmid delen per 1 januari 1995 volle dig afschaffen. Dat heeft het mi nisterie van VWS donderdag be vestigd. In het regeerakkoord was vastgelegd dat de bijdrage alleen zou verdwijnen voor ouderen en chronisch zieken. Om deze groep te kunnen afba kenen had de minister de Natio nale Commissie Chronisch Zie ken (NCCZ) en de Ziekenfonds raad advies gevraagd over een definitie van „chronisch zie ken". De NCCZ drong woensdag in haar advies aan op volledige af schaffing van de eigen bijdragen voor hulpmiddelen. Volgens haar is iedereen die van deze middelen (protheses, rolstoelen e.d.i gebruik maakt, als chro nisch ziek te beschouwen. De ad viesaanvraag aan de Zieken fondsraad is inmiddels ingetrok ken. Tijdens de algemene beschou wingen heeft de PvdA al ge vraagd om volledige afschaffing van de eigen bijdragen voor hulpmiddelen Dit onder meer om een „pijnlijke" discussie over de vraag wie wel en wie niet chronisch ziek is te voorkomen. Het volledig intrekken van de ei- gen-bijdragemaatregel kost vol gens VWS tenminste vier mil joen gulden extra. Waar dat geld vandaan moet komen staat nog niet vast. VAKBEURS ALGEMENE TOELEVERING BEDRIJVEN CONTACTDAGEN ZEELANDHALLEN - GOES BOEDAPEST (RTR/AFP) - In Hongarije is donderdag de verkoop van paprikapoeder met onmiddellijke ingang ver boden. De Hongaarse minister van binnenlandse zaken, Ga- bor Kuncze, besloot hiertoe omdat het poeder een grote hoe veelheid lood bevat. Zeker vijftig Hongaren zijn na het eten van paprikapoeder in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie hebben criminele organisaties het papri kapoeder aangelengd met een rode anti-roest verf. De menie bevat grote hoeveelheden lood en wordt veelvuldig gebruikt op metaal. Een onderzoek van het ministerie van landbouw naar het poeder in de 74 paprikamolens in Hongarije toonde aan dat de molens geen aangelengd of verontreinigd poeder produceren. Paprikapoeder is een veelgebruikt ingrediënt in de Hongaar se keuken. Het verkoopverbod werd afgekondigd nadat veel Hongaren besloten eigenmachtig hun zakjes paprikapoeder in laboratoria te laten onderzoeken. Meer dan 15 procent bleek besmet. Het ministerie van industrie en handel verwacht dat het nog zeker tien dagen duurt voor er weer voldoende paprikapoe der voorradig is. 0p deze dagen krijgt u een gratis spaarzegel voor elke 25,- die u besteedt. Bij inlevering van een volle kaart (20 zegels) geeft Maxis u 25,- korting op uw boodschappen! Maxis Middelburg Pottenbakkerssingel 2 vrijdag: 9.00-18.00 uur zaterdag: 9.00-17.00 uur Anke de Vries schrijft voor kin deren. maar houdt daarbij geen rekening met haar publiek. Dat heeft succes. Verder in de bijlage Kunst en Cultuurméér Kin derboekenweek wat Van Dis moest schrijven wartaal kunst van zaken Jawlensky in Rotterdam culturele agen da, exposities, films. Hoogtepunt De herschikking van opleidin gen van het Zeeland College tia- dert zijn voltooiing. Donderdag werd het hoogste punt bereikt van een nieuwe vleugel voor de locatie aan de Marconiweg in Vlissingen, ivaar de opleidingen van de sector Middelbaar Tech nisch Onderwijs iMTOi worden gecon- centreerd. Feyenoord Feyenoord plaatste zich gister avond voorde tweede ronde van het Europees toernooi voor be- kenvinnaars, maar vraag niet hoe. De Zweedse spits Henrik Larsson redde de Rotterdam mers tegen het volstrekt onbe duidende Zalgiris met een doel punt en het veroorza ken van een straf- Q schop. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 17,18, 19, 21 en 23; Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 29, 30 en 31. KAPELLE - De familie De Klerk uit Kapelle heeft nog een sprankje hoop. Al twee dagen wachten vader en moeder De Klerk en hun dochter Marina op een bericht uit Finland, over hun zoon en broer Tom, een van de opvarnden van het ramp schip Estonia dat in de Oostzee zonk. De 32-jarige Tom de Klerk woont met vrouw en twee kin deren in Kapelle. Hij werkt sinds anderhalfjaar als charter chauffeur voor een transportbe drijf in Bleiswijk. De familie De Klerk heeft een eigen transport bedrijf in Kapelle. ..We hopen nog dat hij door een van de schepen die in het ramp gebied voeren is opgepikt en dat dat in de chaos nog niet is door gedrongen. Dat is eigenlijk onze enige hoop", vertelt Marina Boonman-De Klerk. Zeker is wel dat hij aan boord was. Vlak voor hij met zijn vrachtwagen aan boord van de Estonia reed. had hij nog met het transportbedrijf De Kindt bv uit Bleiswijk ge beld. Bewust op dat moment omdat er aan boord geen gele genheid was om te bellen. Hij deelde mee dat alles in orde was en dat hij op het punt stond de overtocht te beginnen. Zijn col lega-vrachtwagenchauffeur Ste fan Duijndam heeft De Klerk voor het laatst aan de bar gezien. Samen hebben ze iets gedron ken. Duijndam was moe en ging wat eerder naar bed. Marina Boonman:,,We weten ze ker dat hij aan boord was. Welis waar stond hij niet op de passa- gierslijst. maar het kenteken van zijn vrachtwagen stond wel op de lijst. En bij een vrachtwa gen hoort een chauffeur De fa milie wordt op de hoogte gehou den via de firma De Kindt. Volgens een woordvoerder van transportbedrijf De Kindt ken de De Klerk de oversteek Tal linn-Stockholm op zijn duimpje. Uit de woorden van deze zegs man blijkt dat het met het sjor ren van vrachtwagens en andere lading aan boord van de schepen op de Oostzee slecht is gesteld. „Iedere chauffeur die de over- t Advertentie) r- LES ARCADES-, Modern en perlekt gelegen kantoorpand Nu nog 2000 m' beschikbaar. Gedeeltelijke verhuur mogelijk! SINKE KOMEJAN B.V. Lid N.V.M./01180-89000 tocht kent, kan hetzelfde ver haal vertellen: niet sjorren of on voldoende. De veiligheid is blijk baar ondergeschikt aan het commercieel belang." Kort voor de zomer is een trailer van het bedrijf gekanteld, omdat deze op twee in plaats van op vier punten vast stond. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14.- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving h 83.75 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 MHRH ■■BHi m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1