WSE COURANT Alleen Rijk kan WOV redden Vrees voor verspreiden van longpest via luchtreizigers Knuffelkater. rü kleintjes Erica Terpstra koopt eerste Kinderzegeis OMO. Voor de hele was, voor de halve prijs. b i m PSV geëlimineerd Van den Broek blijft lid EC met wellicht kleinere portefeuille 4 WEKEN if? i Risico nutsbedrijf te groot Rendement te laag voor particuliere investeerder Van jMierlo pleit voor VN-leger Ritzen denkt aan scherpere selectie voor begin studie 17 VOOR 14,- JA, IAAP JUBILEUMAANBIEDING REGENMANTEL Gimbrère Af en toe zon Wolkenvelden en vrijwel droog, later af en toe zon. Tot matig afnemende westenwind. Middagtemperatuur rond zestien graden. i' 37e jaargang no. 228 (oensdag 28 september 1994 1 osse nummers 1,50 01184-84321 [IDDELBURG - Alleen als het ijk garant staat voor de mil- rden die in de WOV gestoken oeten worden, heeft het pro- ct nog kans van slagen. Zoals zaken er nu voorstaan is er an onze verslaggever Schrier jlB (60) wil als adeau leven an everzwijn i, ARIJS (AP) - Terwijl de mees- mensen op hun verjaardag al- rlei geschenken wensen, I, raagt oud-filmster en over- ligd ierenactiviste Brigitte li ardot als cadeau het leven van )i m everzwijn te redden, li ardot. die vandaag 60 wordt, 3 left de autoriteiten in de Ardè- een brief geschreven waarin hen verzoekt Coco, een wild f rijn dat voor het slachthuis is estemd. in leven te houden. thans vijf jaar oude Coco ri erd kort na zijn geboorte ge- Dnden door Roger Porte, een aer uit het kleine stadje Ver- li dux. Porte gaf het zwijn fles- il Deding en voedde het op alsof it een van zijn kinderen was. In [i igustus kreeg hij evenwel be- li cht dat hij Coco voor aanstaan- vrijdag naar een asiel voor ilde dieren moet brengen. Als hieraan geen gevolg geeft, aat Coco naar het slachthuis, e inwoners van Vernoux dien- in een petitie in om Coco voor orte als huisdier te behouden. Ie zaak trok de aandacht van ardot, die het verzoek steunde. Hu mijn 60ste verjaardag na- ;rt, zou het mooiste geschenk it redden van een leven zijn", dus Bardot in het schrijven. géén particuliere investeerder te vinden die geld in het project wil steken, omdat het rende ment te laag is en de risico's te hoog zijn. Tot die conclusie komt Deltan-directeur ir. P. Stoter naar aanleiding van de discussie over het WOV-rapport van zijn bedrijf. In dat rapport staat het advies dat Deltan niet aan financiering en exploitatie van de WOV moet beginnen, omdat het nutsbedrijf daarvoor geld zou moeten lenen van instellingen die een zeker rendement willen. En dat rende ment is bepaald niet zeker, zo luidt de conclusie van Deltan. Daarmee is het risico voor het nutsbedrijf te groot. Eerder al waren nationale en internatio nale investeerders tot die con clusie gekomen. Op een Euro pese aanbesteding van de finan ciering en exploitatie die de pro vincie heeft gehouden kwamen namelijk geen bruikbare in schrijvingen. Directeur ir. T. G. van der Meer van de provinciale directie Mi lieu en Waterstaat beaamt dit- :„We zijn eigenlijk op zoek naar een investeerder die geen winst wil maken." Reactie van Stoter- :„Dan wens ik ze veel succes. Zo als de gegevens nu liggen krijg je onvoldoende rendement van de investering. Het bedrag is ge woon te groot, in verhouding tot de inkomsten, zoals rijks- en pro vinciale bijdrage en tolbijdra- gen. die er tegenover staan." Hij maakt duidelijk dat in het Deltan-rapport verschillende mogelijkheden voor exploitatie en financiering worden aangege ven. Ze zijn alleen niet allemaal even kansrijk. Zo wordt gecon stateerd dat veel zaken vastlig gen. zoals de overheidsbijdrage, de aannemingssom. de bouwtijd en het feit dat het tolkaartje aan moet sluiten op het boottarief. Indien daar wat aan gesleuteld kan worden ontstaat misschien wat financiële ruimte, zo wordt i "roduktie Avebe igt stil door f«n felle brand IASSELTERNIJVEEN (GPD) - Ie produktie van de aardappel- )f leelfabriek van Avebe in Gas- ?telternijveen ligt sinds gister middag geheel stil. Een felle rand in enkele poedertorens is eoorzaak. )e politie schat de directe scha- 'le op een half miljoen gulden. ioeveel de schade is als gevolg d an het staken van de produk- i, midden in de aardappelcam- c lagne, kon de Avebe gister- ;i rond nog niet aangeven, ij )oor de brand zijn niet alleen ei ikkerbouwers gedupeerd orn aat die hun aardappelen niet ainnen afleveren. De brand treft eök een groot aantal veeboeren r Friesland. Ze betrekken ve- Eels als veevoeder in Gasselter- lijveen. De veeboeren hadden te q ampen met een tekort aan vee- oeder en vonden in de vezels en goede vervanging. De brand ontstaan bij laswerkzaamhe- in. Daarbij zijn enkele hete jj slakken' aan de binnenkant van ie bijzonder brandbare binnen- jtand van de poedertorens te- echtgekomen. Staatssecretaris Erica Terpstra zoekt hulpvaardige handen om haar op de wal te helpen. Terpstra maakte gisteren een rondvaart door het Archeon waar zij het startsein voor de Kinderpostzegelactie gaf. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Een kwart miljoen kinderen van de basis school gaan vanaf vandaag langs de deuren om kinderpostze gels en -kaarten te verkopen. De opbrengst, elk jaar tussen de tien en veertien miljoen gulden, gaat naar organisaties die zich inzetten voor het welzijn van de jeugd. Staatssecretaris Erica Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport gaf gisteren in Alphen aan den Rijn het officiële startsein voor de zeventigste kinderpostzegelactie. Zij plaatste de eerste bestelling. Op 9 november leveren de kinderen de bestelde zegels en kaarten af. Het thema van de kinderpostzegels is dit jaar 'Samen Doen'. Van de opbrengst van de actie gaat ongeveer 55 procent naar projec ten in Nederland. Met de overige 45 procent worden buitenlandse programma's gesteund. NEW DELHI/GENèVE (RTR AFP/DPA) - Het aantal landen dat maatregelen heeft genomen om de longpest die in India is uitgebroken buiten hun gren- Zie advertentie verderop in deze krant. SPAREN VOOR Nu kunt u bij onze verpakte vleeswaren sparen voor een uniek, speciaal voor deze actie gemaakt knuffelbeest van ca. 30 cm hoog. Het is de Rode 'je- weet-wel' Kater uit Jan Jans en de kinderen. Die moet u hebben! Spaarfolder met spaarkaart vindt u in de winkel. Spaarzegels op al onze verpakte vleeswaren. Zoals: 01 Magere spekblokjes,.a verpakt, per 100 g 1.1«7 s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn zen te houden, is toegenomen. De gevreesde ziekte heeft in middels de Indiase hoofdstad New Delhi bereikt. Ook is zij overgewaaid naar Calcutta waar vijf gevallen van longpest zijn geconstateerd. Buurland Pakistan heeft de vluchten op de Indiase haven stad Bombay stopgezet en geeft geen inreisvisa meer af aan reizi gers uit de drie Westindiase sta ten Maharashtra. Gujarat en Rajasthan. Het land overweegt speciale vluchten te organiseren om Pakistani uit India te eva cueren. Zuid-Korea. De Verenig de Arabische Emiraten, Hong kong. Thailand en China laten reizigers uit India medisch on derzoeken of ondervragen hen. Hongkong overweegt een qua rantaine van een aantal dagen. Duitsland onderzoekt reizigers uit India op symptomen van longpest. Volgens een woord voerder van de luchthaven van Frankfurt zijn twee dokters dinsdagochtend aan boord ge gaan van directe vluchten uit In dia. Alle andere vluchten uit In dia zullen eveneens worden ge controleerd. Op het vliegveld worden 30 artsen achter de hand gehouden en zijn twee quaran taine-kamers ingericht met elk twee bedden. Frankrijk begon al in het week einde met medisch onderzoek op de twee luchthavens bij Pa rijs. Ook Italië nam maatrege len. Andere Europese landen als Groot-Brittannië en Nederland zien daartoe geen redenen. Het Nederlandse ministerie van volksgezondheid liet maandag weten dat de kans dat Neder landse toeristen met de ziekte in aanraking komen „vrijwel uitge sloten wordt geacht". Voorals nog zijn volgens de Geneeskun dige Hoofdinspectie in Rijswijk ook geen extra voorzorgsmaat regelen nodig voor een bezoek aan India. De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) in Genève is eenzelfde mening toegedaan. De VN-orga- nisatie vindt dat mensen hun reisplannen voor India niet hoe ven te wijzigen uit angst voor de epidemie. De WHO gaf geen oor deel over het al dan niet onder zoeken en isoleren van reizigers uit India. De organisatie laat het aan individuele staten over om NEW YORK - De Nederlandse regering is in beginsel voor stander van de oprichting van een speciale multinationale VN- brigade, die permanent en snel inzetbaar is voor vredesmis sies. De eenheid zou onder rechtstreeks gezag moeten staan van de Veiligheidsraad. Minister van buitenlandse za ken Hans van Mierlo noemt zo'n brigade 'onvermijdelijk' omdat de VN-lidstaten kennelijk niet bereid zijn om de volkerenorga nisatie snel aan genoeg soldaten te helpen. Als de VN over een snel-inzet- bare. geheel uit vrijwilligers be staande 'brandweereenheid' had beschikt, dan had het dra ma in Ruanda wellicht voorko men kunnen worden, zo zei Van Mierlo in een rede tot de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties in New York. gesuggereerd. Maar het blijft be perkt tot sleutelen in de marge. Verder wordt geopperd om het project gefaseerd uit te voeren, dat wil zeggen eerst één tunnel buis graven. Negatief Het is volgens het rapport van het Zeeuwse nutsbdrijf van es sentieel belang, dat de aanslui tende wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen gereed zijn als de eerste auto door de tunnel rijdt. Gebeurt dat niet dan heeft dat een enorm negatieve invloed op de tolinkomsten. De suggestie van de zijde van gs dat Deltan samen met een an dere investeerder in het project kan stappen, biedt volgens zo wel Van der Meer als Stoter ook geen soelaas. „Dan zit je met hetzelfde probleem. Ook die zal een zeker rendement van zijn in vestering willen." zie ook de pagina's 2 en 9 Duitse toerist gedood bij aanslag Egypte CAIRO (RTR) - Bij een aanslag in de Egyptische badplaats Hurghada zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een Duitse toerist en twee Egyptenaren. Een Egyptische vrouw en een Duitser liepen verwondingen op. Ooggetuigen zagen hoe twee mannen vanuit een auto het vuur openden op de menigte in een souk (bazaar). Aangenomen wordt dat het om moslimactivis ten gaat. Advertentie r— LES ARCADES-, Modern en perfekt gelegen kantoorpand. Nu nog 2000 m* beschikbaar. Gedeeltelijke verhuur mogelijk! SINKE KOMEJAN B.V. üd N.V.M./01180-89000 te beoordelen of van enig ge zondheidsrisico sprake is. In de Indiase stad Surat. waar de ziekte is uitgebroken, lijkt de si tuatie zich te stabiliseren. Het aantal doden breidde zich nau welijks uit, het officiële dodental liep op van 43 naar 44. Ook de au toriteiten nemen gezien het sta biliserende aantal doden aan dat de ziekte onder controle is. Volgens hen komt aan de exo dus uit Surat een eind. sommige inwoners keren zelfs al terug. DEN HAAG (GPD) - Onder wijsminister Ritzen overweegt een scherpere selectie in te voe ren voor mensen die willen gaan studeren aan de universi teit of een hogeschool. Volgens Ritzen kan sterkere selectie 'aan de poort' van het hoger on derwijs „misschien als experi ment een rol spelen", zo zei hij gisteren in de Eerste Kamer. Op dit moment is een toelatings examen of selectie via cijferlij sten niet gebruikelijk voor wie wil gaan studeren. Alleen bij he le specifieke opleidingen, zoals conservatoria, worden studen ten 'gezeefd'. Volgens Ritzen moet het hoger onderwijs in principe wel toegankelijk blij ven voor alle mensen met een havo- of vwo-diploma. Maar dat principe hoeft niet voor alle op leidingen te gelden. Met het oog op de toegankelijk heid heeft de PvdA zich in het verleden altijd verzet tegen se lectie voor aanvang van studies. Het Kamerlid Rick van der Ploeg voltrok enkele weken ge leden een duidelijke koerswijzi ging door voor scherpere toela tingseisen te pleiten. De VVD is daar altijd al voor geweest. D66 heeft er wat meer moeite mee. Zowel bij WD als CDA bestaat de indruk dat de bezuinigingen op de studiefinanciering straks de lengte van de studies bepalen en dat vinden de senatoren „de omgekeerde wereld". Ritzen wees erop. dat het uit gangspunt waarmee het kabinet de discussie met de universitei ten ingaat, is dat er nu teveel studenten te lang aan het hoger onderwijs deelnemen. De studie duur moet gemiddeld korter worden. Het debat in de Eerste Kamer ging overigens niet over de plan nen van het nieuwe kabinet met het hoger onderwijs en de stu diefinanciering maar over voor stellen over de OV-studenten- kaart die nog door het oude ka binet zijn voorbereid. Met de verandering van de ov-studen- tenkaart in een week- en week- eindabonnement ging de hele Eerste Kamer zoals verwacht akkoord. De nieuwe regeling gaat zaterdag al in. f Het Nederlandse voetbal beleefde gisteravond een zwarte dag. PSV. FC Twente en Vitesse, de drie vertegemvoordigers in het toernooi om de UEFA Cup. werden alle geëlimineerd. Voor de tweede keer op rij struikelde PSV in de eerste ronde. Na Karlsruhe bleek ook Leverku- sen een onneembare hindernis: 0-0.4-5. FC Twente vond zijn Water loo in Boedapest. De Tukkers kwamen tegen Kispest Honved net tekort: 1-3.4-1. Vitesse redde het net niet tegen de Italiaanse topclub Parma. dat in eigen huis één keer meer scoorde dan Vitesse in Arn hem: 2-0. 0-1. Vuil Politie, Staatsbosbeheer, water schap en de gemeenten op Schouwen-Duiveland beginnen dit najaar met een actie om ille gaal storten en stoken van afval tegen te gaan. Natuurmonu menten luidde de noodklok omdat regelmatig af val in de natuur wordt Q gestort. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11,13 en 15; Sport: 16 en 17. MÊmm/m ROM NEW YORK (GPD) - Het kabi net-Kok heeft formeel besloten de CDA'er Hans van den Broek te handhaven als het Neder landse lid van de nieuwe Euro pese Commissie, die op 1 ja nuari aantreedt. De regering gaat er van uit dat Van den Broek de portefeuille buiten lands beleid zal behouden, die hij ook in de huidige Commissie heeft, maar houdt er wel reke ning mee dat die portefeuille zal worden 'uitgekleed'. Het besluit is al vrijdag in de mi nisterraad gevallen, maai' werd pas gisternacht door minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo in New York bekend gemaakt. Hij en Van den Broek wonen daar de 49ste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij. Van den Broek toonde zich zeer ingenomen met het besluit. Hij noemde het 'zeer sjiek' van het PvdA-VVD-D'66-kabinet dat het hem als CDA'er op zijn post handhaaft, terwijl er toch vooral van de kant van de VVD en de PvdA veel stemmen opgingen een liberaal of socialist naar Brussel te sturen. Van Mierlo zei dat partijkleur nauwelijks een rol heeft ge speeld bij het besluit. „Neder land wilde opnieuw een zo zwaar mogelijke portefeuille en de bes te kans om die te krijgen lag in het handhaven van Van den Broek als commissaris", zei de minister. Over de portefeuille van Van den Boek zal nog een moeizame dis cussie moeten plaatsvinden. Zijn hoofdtaak wordt het 'ge meenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid' van de Eu ropese Unie. Maar taken als de uitbreiding van de Unie, de ver tegenwoordiging van de Euro pese Unie bij de G-7 en het voor bereiden van de verdere Euro pese integratie - die nu ook tot zijn portefeuille behoren - zal hij mogelijk moeten inleveren. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: MET FLANNEL CONTRASTKRAAG /299,-voo^ 2£9r LANGE DELFT Ï6MIDDELBURG een proefabonnement van 4 weken voor 14,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving 83.75 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1