QURAN' bij confrontatie in Haïti Beieren: zevende nederlaag op rij van Duitse liberalen Onder de voet gelopen Man die fietser na ruzie doodschoot nog voortvluchtig 4 WEKEN Chauffeur uit Breskens voorkomt ramp I Amerikanen openen het vuur op leden militaire politie lerviers erhogen Iruk op N-macht Lekkage in Kanaaltunnel huis op eerherstel voor Russische tsarenfamilie Wereldtitel voor Tuur VOOR/14,- JA, 'n de middag regen het westen uit toenemende bewol- ing, 's middags wat regen, later op- laringen. Zwakke tot vrij krachtige uit het zuidwesten. 19 graden. Ie jaargang no. 226 andag 25 september 1994 nummers 1,50 PZC onze correspondent strijdkrachten niet zullen aarze- Het incident vond plaats in Cap politiemensen hun posten en te voorkomen dat de zaak verder van de Haïtiaanse militai mnl Vrnnhf rri ir, r>/4 ol i ib-Q TInïKnn in V.n.t n. n. n.v. irom clnOffOri Or> Hp vllipht. T")P Vïpt.<">- lilt Ho VlCinH ■7(111 1 nnPTl Tn Cfln tie lil CUD Haïtid! IS OndU SHINGTON - De Ameri- inse bezetting van Haïti ft tot de eerste bloedige bot- met Haïtiaanse eenheden Bij een vuurgevecht met mariniers zijn za- tien Haïtianen gedood, slachtoffers waren leden van militaire politie en 'attar s', de civiele terreureenhe- van het militaire bewind. de Amerikanen open- Haïtianen het vuur. sident Clinton waarschuwde .dag dat de Amerikaanse nderzoekers lieren DNA in dinosaurus NDEN (AFP) - Een Ameri- onderzoeksteam is er ir het eerst in geslaagd DNA ïhet bot van een dinosaurus inttrekken. Op grond van het gment van het prehistori- erfelijk materiaal zou men concluderen dat de vo- s van de dinosaurussen af- mmen. Dit meldt het Britse ekblad The Sunday Times ïdag. t pas geïsoleerde DNA is af- uit het dijbeen van een de meest impo- ïte dinosaurus. De gelijkenis ■t het DNA van vogels is op- De leider van het team, paleontoloog Jack Horner, de resultaten van het on- nog publiceren, irner adviseerde ook de ma rs van het bioscoopsucces Ju- Park. De mogelijkheid om t DNA van een dinosaurus te lag ten grondslag aan verhaal van deze avonturen- n. (AFP/DPA/RTR) - Bosnische Serviërs hebben ndag met nieuwe dreigemen- ii de druk op de vredesmacht n de Verenigde Naties (VN) De Servische gene- al Mladic stelde de blauwhel- een ultimatum: zij dienen nnen twee weken de leiding in de Bosnische Serviërs „te ertuigen" van de volledige van de VN-troepen Bosnië-Herzegowina. Mladic verbood VN- op Servisch grondgebied de komende weken. „Onder- «m geen nieuwe acties zolang llie ons niet hebben overtuigd jullie neutraliteit", aldus de bevelhebber in een dat in Belgrado is ge- ibliceerd. ladic had zaterdag van de lei- ng van de VN-troepenmacht al „expliciete verontschuldi- ng" geëist voor hun medeve- voor de aan- donderdag door NAVO- iegtuigen op een Servische bij Sarajevo.. Vliegtuigen de NAVO schakelden don- een Servische tank uit eerder Servische soldaten in tank van de VN hadden be- ookt. ezien de Servische dreigemen- de leiding van de VN-troe- pessimistisch over de van het vliegveld in Sarajevo. 'et is zo goed als zeker dat de N de luchtbrug vandaag niet eropenen. Als de luchthaven dicht blijft, moet de Vei- gheidsraad van de VN beslui- in over eventuele maatregelen 'gen deze „wurggreep op Sara- ivo" van de kant van de Bosni- Serviërs. strijdkrachten niet zullen aarze len met kracht op vijandelijke acties te reageren. Hij zei dat de VS met de militaire junta willen werken aan een vreedzame machtsoverdracht. Maar de nu al meer dan 14.000 Amerikaanse soldaten zullen zich niet door ge weld van Haïtiaanse kant laten provoceren. Het incident vond plaats in Cap Haïtien in het noorden van Haïti, de tweede stad van het land. Zondag braken daar he vige onlusten uit toen duizenden Haïtianen de straat opgingen om te protesteren tegen de mili taire junta en vóór de Amerika nen. Na de schietpartij van za terdag verlieten de Haïtiaanse politiemensen hun posten en sloegen op de vlucht. De beto gers plunderden daarop de poli tiebureaus en namen wapens in beslag. Amerikaanse mariniers kwa men snel in actie, namen de con trole over de politiebureaus over en bezetten posten in de stad om te voorkomen dat de zaak verder uit de hand zou lopen. In Cap Haïtien zijn nu 1900 mariniers. De bevolking is dolblij met de aanwezigheid van de Amerika nen, omdat daar door een eind komt aan het terreurbewind van leger en politie. De aanleiding tot het vuurge vecht voor het hoofdkwartier 'n»; VS-militairen geven zondag eerste hulp aan een Haïtiaans jongetje dat in Port-au-Prince onder de voet werd gelopen toen mensen op de vlucht sloegen bij nadering van Amerikaanse legerhelikopters. f°t0 Reuter van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - De FDP, de coalitie partner van de Duitse bonds kanselier Kohl, heeft zondag bij de deelstaatverkiezingen in Beieren de zevende nederlaag op rij in een jaar geleden. De li beralen slaagden er in de op één na grootste deelstaat van de bondsrepubliek opnieuw niet in de vereiste vijf procent te ha len. Ze bleven steken op drie procent. Bij vijf eerdere deel staatverkiezingen en de verkie zingen voor het Europese parle ment struikelde de FDP ook over de kiesdrempel. Drie weken voor de bondsdag verkiezingen van 16 oktober heeft het debacle van gisteren opnieuw de twijfels versterkt over de kansen van de FDP om de komende vier jaar weer in de bondsdag vertegenwoordigd te zijn. Als de FDP onder de vijf procent blijft, betekent dat het einde van de coalitie die het land sinds 1982 heeft geregeerd. CSU De andere coalitiegenoot van de bondkanselier, de alleen in Beie ren operende CSU, deed daaren tegen wat van haar verwacht werd. Deze- ^zusterpartij van Kohls CDU behaalde opnieuw de absolute meerderheid in het deelstaatparlement in Mün- chen. Met 52,8 procent verloor de CSU vergeleken met de ver kiezingen van vier jaar geleden weliswaar twee procent, maar voor een partij die een half jaar geleden in de peilingen op 42 a 43 procent stond, was dat een grote sprong voorwaarts. Dat geldt als een persoonlijk succes voor mi nister-president Stoiber, die de partij uit het slop heeft gehaald waarin zij na een reeks schanda len was beland. De grootste oppositiepartij, de sociaal democratische SPD, scoorde met ruim dertig pro cent, haar beste reslutaat sinds twintig jaar. Dat wordt vooral toegeschreven aan lijsttrekker Renate Schmidt, die als enige vrouw in dit traditionele man- nenbolwerk de handschoen had opgenomen. De derde en laatste partij die in het 204 zetels tellende parle ment vertegenwoordigd zal zijn, is de milieupartij Bündnis 90/De Groenen. Die behaalde met 6,3 procent ongeveer het zelfde re sultaat als vier jaar geleden en dat was minder dan verwacht. Opvallend was tenslotte dat de ultra-rechtse Republikaner er in hun bakermat opnieuw niet in slaagden de kiesdrempel te ha len. Zij kregen 3,9 procent en men gaat er nu vanuit dat hun rol in de Duitse politiek voorlo pig uitgespeeld is. van de Haïtiaanse militaire poli tie in Cap Haïtien is onduidelijk. De politie zegt dat de Amerika nen begonnen te schieten, ter wijl de Amerikanen het omge keerde beweren. De schietpartij was voorafgegaan door woor denwisselingen. Die ontstonden nadat mariniers een man had den aangehouden die vanaf een brug met een geweer op voorbij gangers schoot. Toen vier agenten uit het politie bureau kwamen werd plotseling geschoten. Een Amerikaanse militaire tolk werd in het been gewond. De mariniers openden daarop massaal het vuur en doodden tien Haïtiaanse agen ten. Twee liepen verwondingen op, terwijl er vijf werden aange houden. De verdreven Haïtiaanse presi dent Jean-Bertrand Aristide wil dat het parlement bijeenkomt voor een buitengewone vergade ring. Tijdens de bijeenkomst die woensdag in Port-au-Prince moet plaatshebben, komt een amnestieregeling ter sprake voor de militaire leiders die Aris tide destijds het land uitjoegen. Gwen McKinney, woordvoer ster van Aristide, zei dat het par lement de tekst zal bestuderen van een ontwerp-amnestiewet. De voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter en de door de coupplegers benoemde president Emile Jonassaint heb ben deze vorige week zondag on dertekend. De militaire leiders bleken be reid op voorwaarde van amnes tie hun macht na 15 oktober op te geven. Het eerdere akkoord van Governors Island uit 1993 tussen Aristide en de militaire leider van Haïti, Raoul Cédras, voorzag ook in amnestie. Maar die zou alleen worden verleend als de militairen het land zouden verlaten. van onze correspondent LONDEN - Nadat een reeks van bizarre tegenvallers de opening van de Kanaaltunnel met meer dan een jaar had vertraagd, is nu de ultieme tekortkoming aan de tunnel geconsteerd: hij lekt. Er is volgens een ingenieur van Eurotunnel, de Frans-Britse ei genaar van de tunnel, nog geen sprake van een „bijbelse zond vloed". Maar, zo zei hij: „In een paar stukken van de tunnel vor men zich op gestage wijze ver ontrustend grote plassen". Eurotunnel heeft volgens de Sunday Times aan de bouwers van de tunnel, het' Brits-Franse consortium Tranchmanche- Link, gevraagd het probleem te verhelpen. De plassen zouden zo diep zijn dat ze het sein-systeem kunnen ontregelen. Volgens Eurotunnel zal het pro bleem de opening van de tunnel echter niet verder vertragen. Volgende maand zullen de eer ste 'shuttles' tussen Kent en Frankrijk gaan rijden, hoewel uitsluitend voor aandeelhou ders. I0SKOU (DPA/RTR) - De Staatsdoema, het parlement van Rus- "id, praat deze herfst over een mogelijke rehabilitatie van de tsa- infamilie. Dit heeft parlementsvoorzitter Rybkin zondag beloofd 3d grootvorstin Leonida Romanova. weduwe van grootvorst Vladimir Kirillovitsj heeft de Doema- "orzitter volgens het persbureau Itar-Tass verder gevraagd of hij de loffelijke overschotten van de laatste tsaar van Rusland, Nikolaas len zijn'vróuw en kinderen volgens de Russisch-Orthodoxe rite wil 'ton begraven. Stoffelijke resten zijn in 1991 bij Jekaterinenburg in het Oeralge- «rgte gevonden. Het gaat om de beenderen van Nikolaas, zijn Aleksandra alsmede de drie dochters Olga. Tatjana en Anas- &ia. De tsarenfamilie werd na de Oktoberrevolutie in opdracht van "communistische machthebbers in de nacht van 16 op 17 juli 1918 "rdood gebracht in Jekaterinenburg. Tot dusver zijn de stoffelijke "sten van zoon Aleksej en dochter Marija niet gevonden. van onze verslaggevers BRESKENS - Door snel in grijpen van vrachtwagen chauffeur Ronny de Looze ui Breskens is zondag op de A27 (Utrecht-Breda) een ramp voorkomen. In dichte mist botsten daar bij Lexmond tien personenauto's op el kaar. De Looze zag juist op tijd de ravage voor zich en stuurde zijn met vis geladen combinatie de andere kant op. Daardoor waren er geen doden te betreuren en bleef het bij vier licht gewonden. De materiële schade was aan zienlijk. Drie auto's werden ge heel vernield. Oorzaak van het ongeluk was een combinatie van zeer dichte mist, hoge snelheid en te kort afstand houden. Getuigen hadden alom bewondering voor de stuurmanskunst van De Looze. De chauffeur uit Breskens was zondagavond nog behoorlijk onder de indruk van zijn erva ring op de A27. Hij was met een lading vis vanuit Denemarken op weg naar Breskens toen hij net voorbij Vianen op de ket tingsbotsing stuitte, „Op de linker rijstrook was een wegaf- zetting. Automobilisten kon den kiezen tussen de rechter rijstrook en de vluchtstrook. Een jongetje, inzittende van een bij het ongeluk betrokken personenauto, wandelt zondag weg met een achterlicht van de vrachtwagen. foto ANP De automobilist voor mij twij felde tussen beide. Er werd ge remd en gedaan bij het leven. Voor mij klapte het overal. Toen ik kwam aanrijden, moe ten velen de dood in de ogen hebben gezien. 'Die komt er overheen', dacht iedereen. In een reflex stuurde ik daarom bewust op de wegafzetting af. Een flinke klap tegen de ver sperring volgde. Maar daar mee voorkwam ik wel dat er mensenlevens te betreuren waren." De trekker van de vrachtwa gen bleek total loss. De Looze zelf kwan met de schrik vrij. Hij werd zondagmiddag sa men met de oplegger met vis naar Breskens gebracht. Aanvankelijk meldde de poli tie dat er ongeveer zestig au to's betrokken waren bij het ongeluk. De mist maakte het moeilijk een overzicht te krij gen. De hulpverleners vonden het een wonder dat de botsing zo goed afliep. De Nederlandse sportwereld heeft er een wereldkampioen bij. De bokser Regilio Tuur veroverde zaterdagavond in het Sportpaleis Ahoy de WBO-mondiale titel in het zwaarvedergewicht. De 27-jarige bokser uit Hoogvliet versloeg de Amerikaan Eugene Speed ruim op punten. Tuur, die in de zevende ronde een blessure aa?i de wenkbraxiw op liep, had in de keiharde partij een overwicht. Hij stuurde zijn taaie opponent al in de tweede ronde met een rechtse hoek naar de grond. m Elektra's Liefhebbers van het Zeeuwse amateurtoneel waren zaterdag in Middelburg verzameld voor de jaarlijkse uitreiking van de Elektra's. Eén van deze prijzen ging naar Floortje Hendriksen (foto) voor de beste vrouwelijke hoofdrol. Tijdens de bijeen komst bleekdat er nogal wat wensen leven on der de toneelgezel- |Z schappen. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. ROTTERDAM (ANP/GPD) - De 44-jarige fietser, die vrijdag avond omstreeks kwart voor negen in Rotterdam is doodge schoten na een aanrijding, had geen relatie met de schutter. „De man fietste toevallig over het Kruisplein en reed daarbij tegen de voetganger aan die hem na een hevige woordenwis seling doodschoot", aldus een politie-woordvoerder. De onbe kende dader is nog op vrije voe ten. Het slachtoffer was vrijdag avond in gezelschap van een kennis, die pal achter hem fiets te en van de aam-ij ding getuige is geweest. „Uit diens verklaring en die van ooggetuigen hebben wij opgemaakt dat het niet om een afrekening gaat", aldus de woordvoerder. Een tien man sterk recherche team is druk in de weer met de enkele tientallen tips, die na een oproep op de televisie binnen kwamen. Ook de mensen die ter plekke getuige waren van de schietpartij, zijn aan de tand ge voeld. De verontwaardiging on der het na de schietpartij mas saal samengestroomde publiek was groot. „Natuurlijk maken ook wij ons zorgen om het feit dat mensen met een vuurwapen rondlopen," zegt de politie-woordvoerder. „De politie doet er alles aan om zodra het vermoeden bestaat Vissersboot met 100 vluchtelingen bereikt Zweden STOCKHOLM (RTR) - Een Let se vissersboot is zondag met on geveer honderd vluchtelingen een haven op het Zweedse ei land Gotland binnengelopen. De meesten van hen komen uit Iran, aldus een zegsman van de kustwacht. De politie heeft de drie beman ningsleden ingesloten voor on dervraging. Mensensmokkelaars hebben de afgelopen twee jaar honderden vluchtelingen per boot naar Zweden gebracht via de lucra tieve route over de Oostzee. De vluchtelingen waren vermoeid en hadden last van de kou na hun zeereis van twee en een hal ve dag. Ze zullen naar verwach ting asiel vragen in Zweden. dat een persoon een wapen in zijn bezit heeft, hiertegen op te treden. Maar zolang je elders nog zo makkelijk aan een wapen kunt komen, blijft het dweilen met de kraan open." (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1