Opbrengst bieten valt lager uit Burgemeester dreigt 'zeurende' kermislui Gs-lid over WOV: we zijn te snel naar Deltan gestapt Late zaaidatum drukt resultaat Campagne begint donderdag Poging ligfietser om uurrecord Indurain te breken mislukt Zoiets zie je maar zelden! Roerpropeller van gestrande veerboot uit haven opgediept Politie lost moord uit '90 op: ruzie om drugs werd tweetal fataal Wilhelmus PZC zeeland ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 ipnze verslaggever [EDA - De bietencampagne olgende week donderdag [int, zal uitlopen op een ma- resultaat. Voor de boeren irdt 1994 wat betreft de bie- i zeker geen topjaar. De ver- ichte opbrengst per hectare int op 8.800 kilo suiker. Dat is 190 kilo beneden het gemid- |de over de laatste vijf jaar. bij het gemiddelde van de ltste 10 jaar steekt de op- engst van 1994 ongunstig af: Ikilo suiker per hectare min- r. [matige resultaten zijn het ge- [g van de late zaaidatum dit Door het natte voorjaar die eind april te liggen, dag of 14 later dan gebruike- half juli bleven de weers omstandigheden ongunstig voor de groei van het gewas. Daarna volgde op de kleigrond een wat betere periode. Sinds 15 augustus zijn de weersomstan digheden opnieuw teleurstell- lend geweest. Op dit moment ziet het er heel redelijk uit maar het verlies zal niet meer worden goedgemaakt. Volgens directeur agarische za ken A. Calon van de Suiker Unie zal de opbrengst gemiddeld niet boven de 56 ton bieten per hec tare komen en dat is een paar ton beneden de verwachtingen die gebaseerd zijn op de afgelo pen jaren. ..Voor de boeren wordt het financieel zeker geen topjaar." voorspelt Calon. Hoe het precies zal uitpakken, kan hij niet zeggen. Dat hangt af van het verloop van de bietencam pagne. „Het weer kan ons parten spelen. Bijvoorbeeld veel regen of vorst in de loop van de cam pagne kunnen de resultaten on gunstig beïnvloeden." Naar verwachting zal de bieten campagne 80 dagen in beslag ne men. Rond 20 december zullen alle Zeeuwse bieten bij de Suiker Unie in Roosendaal en Din- teloord zijn aangevoerd. Het transport zal naar verwach ting geen problemen ondervin den door de tegenslag die de Provinciale Stoombootdiensten hebben met de dubbeldekker de Koningin Beatrix, die deze week bij een aanvaring schade opliep en die tenminste veertien dagen uit de vaart zal zijn. Directeur mr D. F. Vos van de PSD wijst erop dat de capaciteit van de veerdienst tussen Breskens en Vlissingen gelijk is aan die van vorig jaar. Er wordt net als in 1993 met één dubbeldekker en één enkeldekker gevaren. Vorig jaar waren er geen ernstige stag naties. De PSD onderhoudt nauw contact met de transpor teurs en last zo nu en dan een ex tra reis in. De politie. Veilig Verkeer Neder land. de marechaussee en de wegbeheerders zullen tijdens de bietencampagne in het kader van de actie Gericht Verkeers toezicht bijzondere aandacht besteden aan het verloop van de transporten. Men zal 15 trajec ten nauwkeurig in het oog hou den, waarbij vooral wordt gelet op overlast door slik op de we gen. m onze verslaggever 'fflDD 'DELBURG - De poging van Middelburger Bram [Moens om het werelduurre cord van wielrenner Miguel Indurain te breken, is vrij- [dag op de wielerbaan in Bor deaux mislukt. Moens, die [op een door hemzelf ontwor den en gefabriceerde ligfiets &jn poging deed, kwam bij- [na twee kilometer te kort. ;Hij legde 51 kilometer en 93 meter af. Indurain kwam be gin september tot 53,040 ki- jlometer. Ondanks het mislukken van Jde recordpoging toonde [Moens zich tevreden met zijn prestatie. Hij kreeg na een half uur kramp in zijn on derbeen. „Ik had vooraf iets meer gemasseerd moeten worden", opperde Moens. De pijn van het mislukken van Moens' recordpoging werd verzacht door het sla gen van zijn collega Derk Thijs uit Middelburg. Deze slaagde erin in een uur 32 ki lometer en 835 meter af te leggen met een handaange- dreven ligfiets. Het ontwerp van de fiets is van Thijs en Moens. Thijs was net enigs zins bekomen van de ver moeienissen van de non stop fietstocht Parijs-Am sterdam, die hij vorig week einde als winnaar beëindig de. Bietenoogst bij Kortgene. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Zanikende kermisexploitanten zijn in de gemeente Terneuzen niet meer welkom. Burgemeester drs R. C. E. Barbé is hen liever kwijt dan rijk. De kermislie- den mogen blij zijn met het voorstel van het college om hun leed te verzachten. De fi nanciële compensatie voor de slechte locatie aan de West- kolkstraat en de barre weers omstandigheden is volgens Barbé schappelijk genoeg. De kermisexploitanten trok ken deze week bij de gemeente aan de bel vanwege de 'bedroe vende situatie' op de kermis, die op dit moment in volle gang is. Zij moesten dit jaar noodge dwongen uitwijken naar de Westkolkstraat omdat de ei genlijke locatie, de Markt, op ;de schop zou worden genomen voor het plan Steenen Beer. De plek aan de Westkolkstraat is echter verre van ideaal. De afstand tussen de kramen is te nauw. het terrein is niet toe gankelijk voor brandweer en ambulance, omdat de door gang wordt versperd, er is geen circulatie mogelijk, de kinde rattracties staan te ver van el kaar. de draaimolen staat weg gedrukt aan de rand van het kermisterrein en zo zijn er nog meer klachten te beluisteren. „We lopen daardoor een boel inkomsten mis", vertelt me vrouw K. van der Linden van de suikerspinkraam. „De inde ling is gewoon knudde." Niet terecht Volgens Barbé is dit argument niet helemaal terecht. „Ze zijn een contract aangegaan, de mensen wisten van de situatie aan de Westkolkstraat af, ze hebben er zelf mee ingestemd. We hebben een deal. Dat het in de praktijk dan tegenvalt, doet daaraan niets af." Dat is niet waar, menen de ker misexploitanten. De locatie was dan wel bekend - de bon den hebben er inderdaad hun goedkeuring aan gegeven - maar de inrichting van de ruimte niet. Als teken van goede wil besloot het college deze week de gedu peerde kermisexploitanten volgend jaar een korting van tien procent op de pachtsom die dit jaar is betaald, aan te bieden. In een gesprek stelden wethouder K. van der Hoofd en P. van Driel de kermisexploi tanten vrijdag voor de keuze. Of nu akkoord gaan met de compensatie of niet meer zeu ren. Wanneer de kermisexploitan ten niet akkoord gaan met de voorgestelde korting - die de raad overigens nog moet goed keuren - hoeven ze er niet op te rekenen dat ze in 1995 terug kunnen komen. Dan gaat de plek gewoon naar een ander, al dus Barbé. „Ik heb er geen woorden voor", meent G. M. Felling, eigenaar van de draaimolen en de bus- sentent. „Die Barbé zei letter lijk: 'Jullie moeten niet zeuren'. Hij denkt alleen maar aan zijn eigen centen. De gemeente wei gert haar medewerking aan mijn aanbod om aan kinderen een vriendelijker rittenprijs te rekenen in ruil voor een lagere pachtsom. Ik word door de ho ge pachtsom gedwongen om een rondje in de draaimolen tot 2,50 gulden op te schroeven. Dus wie wordt de dupe Jan met de pet." De meeste exploitanten willen wel instemmen met het voor stel - ze zijn dan immers vol gend jaar verzekerd van een standplaats - maar eisen dat ze in 1995 wel op de Markt terecht kunnen. Dat kan de gemeente echter niet toezeggen. Felling: ..We moeten binnen een week beslissen. Als we nu akkoord gaan, gebruikt de ge meente dit vast en zeker vol gend jaar tegen ons. Het is een slim trucje van de gemeente. Het gaat economisch slecht met de kermis. Elk jaar hebben Kermisexploitanten die niet tevreden zijn over de hoogte van de door de gemeente Terneuzen geboden compensatieregeling voor de ongunstige locatie van de attracties, hoeven volgens burge meester Barbé volgend jaar niet meer terug te komen. foto Peter Nicolai we 25 tot dertig procent minder inkomsten. Dat betekent dat er elk jaar voor een lager be drag wordt ingetekend op de standplaatsen. De gemeente heeft zich ingedekt en is op de ze manier verzekerd van een hoger bedrag dan ze zou krij gen uit de openbare pachting. Voor mij is het nog eens extra vervelend omdat ik dit jaar hoog heb ingezet om een plaats te bemachtigen. Als daar vol gend jaar tien procent van af gaat, zit ik nog ver boven mijn normale prijs." Felling weigert dan ook de pachtsom voor zijn draaimolen te betalen. „Ik sluit niet uit dat de attractie nog voor het eind van de kermis wordt gesloten", meldt Barbé. Aan wanbetalers heeft de gemeente geen behoef te. Model Forum 320. 'n Klassieke schoon heid, deze zitbank van Rolf Benz. Alweer zo n markant voorbeeld wt een van de vele exclusieve collecties, die je nagenoeg uitsluitend bij Interieur Paauwe zult aantreffen! ROLF BENZ MIDDELBURG - Achtera! moeten we constateren dat we misschien wat te snel naar Deltan gegaan zijn met het verzoek de WOV te financieren en ex ploiteren. Tot die conclusie komt gedeputeerde ing J. I. Hennekeij naar aanleiding van de conclu sie van Deltan dat de WOV momenteel voor het nutsbedrijf een maatje te groot is. Deltan-direc teur ir P. Stoter vindt dat er te veel financiële risi co's kleven aan deelname van het nutsbedrijf aan het project. Hennekeij is daar nog niet zo van overtuigd: „Ik signaleer te grote verschillen in de financiële on derbouwing. De verschillen tussen de analyses die wij hebben laten maken van de overeenkomst tus sen Rijk en provincie over de WOV en die in het rapport van Deltan zijn te groot. Dat is niet nor maal." Hij voegt er aan toe dat in de studie van Del tan niet creatief genoeg is meegedacht over realisering van de WesterscheldeOeververbinding: „Deltanheeft te veel naar de markt gekeken. Dat de private markt moeite heeft met het project wisten we zeli ook al. Dat was eerder al gebleken uit de geringe belangstelling van die zijde." van onze verslaggever BRESKENS - Duikers heb ben in de nacht van donder dag op vrijdag de thruster (roerpropeller» van de veer boot Koningin Beatrix ge vonden in de veerhaven van Breskens. Deze propeller, die samen met drie andere thrusters dient voor de voortstuwing en besturing van de dubbeldeks veer boot, brak woensdagavond af toen de veerboot bij nade ring van de Breskense aan legplaats de paal met het groene havenlicht ramde. Omdat niet werd uitgesloten dat de afgebroken thruster nog te gebruiken was, heb ben duikers donderdag nacht een - succesvolle - zoekactie ondernomen. Het apparaat is gevonden en bo ven water gehesen. Vandaag of na het weekeinde wordt de thruster schoongespoeld en van viezigheid ontdaan. Daarna wordt bekeken of de roerpropeller nog te gebrui ken is. Ondertussen is de veerboot in een dok bij Scheldepoort drooggezet. Alle gasolie is uit de lekkende tank verwij derd. Na het weekeinde wordt de schade aan de veer boot verder in kaart ge bracht. van onze verslaggeefster OUD-VOSSEMEER - De afde ling zware georganiseerde cri minaliteit, district Oosterschel- debekken, van de politie Zee land heeft in samenwerking met de afdeling verdovende middelen van de politie Haag landen een inmiddels vier jaar oude moord op twee Chinese mannen opgelost. De lichamen werden destijds gevonden in een kreek nabij de kruising Kreekweg-Hiksedijk bij Oud- Vossemeer op Tholen. Recente lijk werd het onderzoek naar aanleiding van nieuwe infor matie heropend. Afgelopen week zijn drie mannen voor de moord aangehouden. Het be treft drie Hagenaars van 38, 27 en 46 jaar. Een 26-jarige Chi nees, die momenteel een straf uitzit in Vecnhuizen, werd niet aangehouden maar wel ver hoord. Vier jaar geleden, op dinsdag 7 augustus 1990, werden de lijken van de Chinezen kort na het middaguur gevonden door een voorbijganger. Onderzoek door een Zeeuws recherche-bij standsteam bracht aan het licht dat de Chinezen door meerdere schoten in het bovenlichaam om het leven waren gekomen. Zij Goesenaar (77) bij ontucht met jongen betrapt van onze verslaggever GOES - Een 12-jarig jongetje uit 's-Gravenpolder is door een 77-jarige man uit Goes herhaal delijk onzedelijk betast. De po litie heeft de man donderdag op heterdaad betrapt. Op het poli tiebureau bekende de 77-jarige zijn daden. Hij heeft de vergrij pen gepleegd in Kapelle, waar het jongetje naar de lagere school gaat. Agenten hielden de man donder dag in de gaten. Het jongetje had eerder zijn ouders ingelicht, die op hun beurt, de politie hadden ingeschakeld. Volgens een poli tiewoordvoerder is moeilijk te zeggen hoe vaak de 12-jarige is lastig gevallen. „Het kan vijf keer geweest zijn, maar ook vijf tien keer." De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en de 77-jarige is geadviseerd zich onder dokters behandeling te laten stellen. Be halve de jongen uit 's-Graven- polder zou hij niemand hebben lastig gevallen hadden al enkele dagen in het water gelegen en waren niet op de vindplaats om het leven ge bracht. Naar aanleiding van in de media gepubliceerde signalementen en foto's kon de identiteit van de slachtoffers worden vastgesteld. Vergelijking van vingerafdruk ken bevestigde de bevindingen. Het betrof de 40-jarige Ng Yau Cheung uit Hong Kong, zonder vaste verblijfplaats, en de 43-ja- rige Chit Huat Koh uit Singa pore, die toen in Geldermalsen woonde. Heroïne Het onderzoek naar de moord, dat tot begin september 1990 doorliep, leverde geen direct re sultaat op. Wel kwamen er vol doende aanwijzingen om, samen met de afdeling verdovende middelen van de politie in Den Haag, een onderzoek te openen naar de invoer van heroïne van uit Hong Kong en Singapore naar Nederland. Dit resulteerde in april en mei in de aanhouding van de 26-jarige Chinees en de 21- jarige Hagenaar, die ook gedeti neerd is in de strafgevangenis in Veenhuizen. Voor het organise ren van een zestal heroïnetrans- porten in 1989 en 1990 kreeg de slot zie pagina 15 kolom 7 (Advertentie) (Advertentie) Historama 'n portret van de ABDIJ VAN MIDDELBURG Geopend: alle dagen van 10.00-18 00 uuf Es zondags van 12.00-18.00 uur) Ook kritiseert hij het feit dat Deltan er alleen van uit is gegaan dat een 100 procent dochter van het nutsbedrijf de WOV zou gaan financieren en ex ploiteren. Dat hoeft helemaal niet als het aan Hen nekeij ligt. Het zou best kunnen dat het veel beter is om als Deltan een kleiner belang in het project te hebben en zo de risico's te spreiden, suggereert hij. Volgens Hennekeij moeten de risico's worden ge legd bij de partij die ze kan beïnvloeden of de partij die in staat is ze op te vangen. Als voorbeeld noemt hij het inflatierisico van het feit dat de rijksbij drage maar voor 50 procent geïndexeerd is. Open einden Pensioenfondsen als het ABP zijn gewend met die materie om te gaan. Die zouden dat probleem sa men met Deltan op kunnen vangen. Hennekeij meent verder dat in het Deltan-rapport allerlei conclusies getrokken worden, terwijl er nog verschillende onderzoeken gaande zijn: „Ook wij «risten dat er momenteel nog open einden aan het project zitten." De gedeputeerde is voorlopig niet van plan een ho gere bijdrage van het Rijk te vragen. Monique, zes jaar jong, kent sinds enige tijd ons riationale volkslied. Van de week zong ze het Wilhelmus dan ook uit volle borst mee: „Wilhelmus van Nassaue. ben ik van Duitschen bloed. Mijn vader is getrouw-houd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43