Arbeidsbureaus op de tocht Pest zaait paniek in Indiase stad mm SPRINT PHOTO 4 WEKEN Advocaten betichten larechaussee van noeien met passen 'Uw begrip is onze veiligheid' Kok vindt breuk met Singapore niet zinvol Bonden vrezen door bezuiniging verlies duizenden arbeidsplaatsen r taxatie 1 reportage 21 Vm 27 38 Frites duurder door slechte pieperoogst VOOR 14,- lacht weer mnig, maar in hogere luchtlagen olkensluiers. Matige, boven zee eerst jachtige wind uit oostelijke richtin gen. Middagtemperatuur 22 graden. 7e jaargang no. 225 terdag 24 september 1994 sse nummers 2,00 ÏJRAT1S FILMONTWIKKKLIN< bij onm ik kelen en afdrukken van uw volle lilinpn en tegen inlevering van deze lx>n per film kunt u l waardebon gebruiken Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal de nacht van iterdag 24 op ttdag 25 september jrdtde klok om 3 uur^ ochtends een uur ruggezet. In de n U-landen geldt dan de ntertijd, tot zondag maart. Groot-Brittannië Ierland zetten overigens N is zondag 23 oktober de Dk een uur terug. oeder in VS niet meer ranger worden OOMINGTON (DPA) - Gloria sey, een moeder van tien deren, is donderdag door een htbank in Bloomington iat Illinois) ertoe veroor- Id geen kinderen meer te jgen. sey, die momenteel in ver- chting is van haar elfde kind. zeven van haar kinderen ider toezicht in een camper itergelaten waar het van in- ten wemelde. De vrouw ging iertussen bingo spelen, sociale dienst heeft alle kin- en van Dorsey afgenomen en een tehuis ondergebracht, iter Donald Bernardi von- te dat de ongehuwde moeder opleiding moet volgen als ze voogdij over haar tien kinde- wil terugkrijgen. Tot nu toe Ize geleefd van een uitkering, dselbonnen en baantjes bij fast-food-keten. DEN HAAG (GPD) - De voorge stelde bezuinigingen op de ar beidsvoorziening (de vroegere arbeidsbureaus) kosten de ko mende jaren 10.000 banen: 4.000 van de 7.500 banen bij de ar beidsvoorziening zelf en - door minder subsidies - 6.000 zoge noemde werkervaringsplaat sen bij bedrijven. Dat hebben de gezamenlijke ambtenarenbon den gisteren gezegd na overleg met het Centraal Bestuur Ar beidsvoorziening (CBA). De bonden, die volgende week hun leden bij de arbeidsvoorziening raadplegen, eisen dat de poli tiek maatregelen neemt om dit 'drama' te voorkomen. Het ministerie van Sociale Za ken zegt in een reactie het aantal banen dat volgens de bonden verloren gaat 'fantastisch hoog' te vinden en de berekening dan ook volledig voor rekening van de bonden te laten. Het ministe rie tekent aan dat het CBA nog geen besluit heeft genomen hoe de voorgestelde bezuiniging te verwerken, en dat een bereke ning van de effecten op dit mo ment dus moeilijk is. Het CBA en minister Melkert overleggen maandag over het kabinetsplan. Volgens een woordvoerder zijn de bonden zelf geschrokken van de cijfers. „Dit betekent feitelijk het einde van de arbeidsvoorzie ning. Het is een heilloze weg. Dit kabinet, dat zo hamert op de werkgelegenheid, kan deze be zuiniging niet uitleggen aan de BV Nederland en de publieke opinie. Hier snapt niemand wat van. Het zou ons ook erg tegen vallen als de politiek dit zomaar laat passeren," aldus de woord voerder. Melkert Minister Melkert van Sociale Za ken wil volgend jaar 100 miljoen gulden bezuinigen op de ar beidsvoorziening, ofwel het CBA en de 24 EB A's (Regionale Bu reaus Arbeidsvoorziening) in ons land. Vanaf 1996 moet er jaarlijks 500 miljoen gulden ge kort worden. Bovendien kampt men nog met de gevolgen van een bezuiniging van 130 miljoen gulden van dit jaar, aldus de bonden. Daardoor verdwijnen er nu al banen in de arbeidsvoor ziening, bijvoorbeeld doordat tijdelijke contracten van werk nemers niet verlengd worden. Volgens de bonden is er grote on- LVERSUM/DEN HAAG S'P) - Drie Amsterdamse ad- taten hebben vrijdag de Ko- klijke Marechaussee ervan K-huIdigd met paspoorten asielzoekers te knoeien. De ie, W. Blaauw, F. Koers en F. Bfgink, deden dit voor de RO-radio. Volgens de advo- en komt het veelvuldig voor asielzoekers zonder pas- nrt een willekeurige kopie in iden krijgen gedrukt waarna grens worden overgezet, marechaussee reageerde jdag met verbazing op de uit ingen van de drie juristen. iauw vertelt hoe hij in het tnshospitium bij een bezoek een asielzoeker uit Liberia diens dossier een onduidelijke pie aantrof van een paspoort een Nigeriaan. Die Nige- i was toevallig een cliënt 3 Blaauw. vandaar dat de ad- aat de verwisseling ontdek- Koers heeft deze praktijk ir eigen zeggen in de afgelo- twee jaar zeker tien keer egemaakt. Hun confrère dggink, die zelf in het Grens- pitium heeft gewerkt, gaat Is nog verder: volgens hem ft hij een aantal van veertig allen meegemaakt. marechaussee, die volgens ers een vrij dikke bak met fo- opieën van paspoorten heeft, nteert bij de „verwisselingen" een bewust beleid. Uit die bak wordt maar wat gepakt. Het ge beurt volgens hem vooral met mensen uit West-Afrika. Als de asielzoeker geen geldig paspoort heeft, probeert de ma rechaussee het probleem te om zeilen door zo'n persoon andere identiteitspapieren te bezorgen van iemand uit een land waar de asielzoeker naar kan worden uit gezet, zo beweren de advocaten. De marechaussee voelt zich in het geheel niet aangesproken door de drie juristen. Als de ad vocaten er zo zeker van zijn dat er dergelijke misstanden heer sen, dan hadden zij justitie van dat belastend materiaal op de hoogte moeten stellen. Dat is kennelijk niet gebeurd. Aldus een woordvoerder van de mare chaussee. Actievoerders met reflecterende spandoeken op de A12 bij het knooppunt Oude Rijn. foto ANP UTRECHT (GPD) - 'Wij walsen toch ook niet over u heen?' en 'Matig uw snelheid - denk aan mijn vader'. De teksten op spandoeken die de vakbonden van de wegwerkers vrijdagoch tend ophingen op plaatsen waar aan de weg gewerkt wordt, laten niets aan duidelijkheid te wensen over. 'Uw begrip is onze veiligheid' is het motto van de landelijke actie. Onlangs kwamen twee mensen bij werk aan de weg om het leven. Me dewerkers van de bonden deelden bij wegres taurants en bij benzinestations pamfletten uit, waarin aandacht wordt gevraagd voor de vei ligheid van wegwerkers. Met reflecterende spandoeken en borden langs de kant van de weg worden automobilisten op geroepen hun snelheid aan te passen. De snel- heidsbeprekende maatregelen die gelden op plaatsen waar wegwerkzaamheden plaatsvin den, worden vaak niet nageleefd. Het Korps Landelijke Politiediensten ondersteunt de ac tie door regelmatiger te controleren op plaat sten waar aan de weg gewerkt wordt. rust bij de werknemers in de ar beidsvoorziening, een zelfstan dige organisatie met een be stuur bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers, werknemers en overheid. Ook kampt het merendeel van het personeel door de kabinetsplan nen met motivatie-problemen, zeggen de bonden. Aanstaande dinsdag en woensdag willen de ze ambtenarenbonden (Abva Kabo. CFO, CMHF en CRP) hun leden raadplegen. Kok Het CBA vindt voorts dat pre mier Kok tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer deze week „een volstrekt verkeerd beeld" heeft gegeven van het voornemen van het CBA met betrekking tot onbemiddel bare werklozen. Kok zei donder dag „niet gelukkig" te zijn met het plan deze groep aan de so ciale diensten over de dragen. Een woordvoerster van het CBA wees er vrijdag op dat het niet de bedoeling is een bepaalde cate gorie werklozen aan hun lot over te laten. „Wij willen mensen die problemen hebben van psychi sche of sociale aard opnieuw op roepen om samen met de sociale dienst te bekijken wat voor hen gedaan kan worden. Als er psy- chisische of sociale belemmerin gen zijn om de arbeidsmarkt te betreden, kunnen wij niets voor die mensen doen. Wij zijn geen Riagg of welzijnswerk. van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur pgr CEES KOLE "m Lm Weststraat 1. Kapelle, lel. 01102-42614 «"J Advertentie I PILAAR TT BOUWMATERIALEN GOES 01100-15401 CDA wil Helgers als voorzitter DEN HAAG (GPD) - Het CDA- partijbestuur heeft de 39-jarige Hans Helgers voorgedragen als kandidaat-voorzitter. Hij moet de wegens de aow-affaire afge treden Van Velzen opvolgen. De in Limburg geboren Hans Helgers is directeur van twee ge vangenissen in Grave en Zee land (in Noord-Babant). Daar voor was hij onder meer adjunct directeur van de Bijlmerbajes in Amsterdam en docent op enkele middelbare scholen. Tot 1992 zat Helgers in het partijbestuur en was hij voorzitter van de CDA- kamerkring Utrecht Daarnaast was hij in verschillende partij commissies actief. Portret op pagina 2 Waarom zet Lech Walesa er geen punt achter? De levende legende van Solidarnosc meent dat zijn land hem nog niet kan missen. Verder in de bijlage Reportage: Gezien door Wim Riemens Moetje bij elkaar blijven voor de kinderen? Op zoek naar geluk BB 60 Treintje Onverwacht rijdt weer Vliegen volgens Benno Baksteen De Batavia is klaar berichten uit Londen en Willemstad. Bieten Zeeuwse boeren verwachten dit jaar geen topresultaat van de bietenoogst. De suikeropbrengst per hectare ligt Waarschijnlijk zo'n duizend kilo onder 't gemid delde van de laatste vijf jaren. Oorzaak: de late zaai- datum als gevolg van O het natte voorjaar. I O Regilio Tuur Voor Regilio Tuur en Eugene Speed kan het gevecht om de WBO-wereldtitel in het superve- dergewicht, vanavond in Sport paleis Ahoy', beginnen. In het Rotterdamse Zuiderpark-hotel onderging de Nederlandse bok ser gisteren met veel zelfvertrouwen de weging. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 13,15 en 17; Reportage: 21,22,23, 25 en 27; Vrije tijd: 33, 34, 35 en 37; Sport: 38 en 39. (ESPAAR OP WAAN DAG IINSDAG VOENSDAG SURAT/BOMBAY (RTR/AFP/ DPA) - Een pestepidemie in de len van de stad Surat in het wes ten van India heeft volgens art sen en verpleegkundigen al aan meer dan honderd mensen het leven gekost. Veel patiënten ba lanceren op de rand van de dood en het aantal slachtoffers zal vrijwel zeker sterk oplopen. Ongeveer honderd mensen wor den in het plaatselijke zieken huis verpleegd. Artsen zeggen dat er een tekort aan medicijnen is, vooral tetracycline dat pa tiënten van de dodelijke ziekte kan genezen, mits het snel wordt toegediend. Het staat nog niet vast dat het om longpest gaat, maar artsen vrezen dat Surat juist door deze meest besmette lijke en dodelijkste pestsoort is getroffen. De hele stad is tot besmet gebied verklaard, ofschoon de gevallen zich voornamelijk hebben voor gedaan in de drijvende armere wijk. Uit nieuwe stadsdelen zijn geen meldingen gekomen. De autoriteiten grendelen de stad af om verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Toch zijn ruim 150.000 van de naai' schatting twee miljoen in woners de stad al ontvlucht. De paniek verspreidt zich evenals de uiterst besmettelijke ziekte. In de hoofdstad van de getroffen deelstaat Gujarat, het 200 kilo meter noordelijker gelegen Ah- madabad. trekken volgens de plaatselijke politie door paniek bevangen menigten eveneens naar het station. De pest is allereerst een ziekte die bij knaagdieren voorkomt en door vlooien onder deze dieren en later ook mensen wordt ver spreid. Ratten zijn de belang rijkste dragers van de pestvlo. Infectie met een pestbacil ver oorzaakt doorgaans builenpest die in een later stadium tot long ontsteking leidt. Slachtoffers kunnen ook direct via de luchtwegen worden be smet. Deze longpest is het be- smettelijkst, maar kan net als builenpest genezen worden met sulfapreparaten en antibiotica. Het belangrijkste is evenwel, dat de patiënt wordt geïsoleerd om snelle verspreiding van de ziekte te voorkomen. In Europa stierf in de 14e eeuw zeker een kwart van de bevol king aan de Zwarte Dood. De ziekte keerde bij vlagen terug. Pas honderd jaar geleden ont dekte de Zwitsers-Franse bacte rioloog Alexandre Yersin de pestbacterie (Persinia pestis). «M drie dagei een gratis spaar- (Hvoor elke ƒ25,- die sleedt. Bij inlevering een volle kaart (20 zegels) dl Maxis u ƒ25,- korting op edsdiappen! U Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 dog: 11.00-18.00 uur q en woensdag: 9.00 -18.00 uur 9eldig t/m 14 december STEENDEREN (GPD) - De frites wordt komend jaar duur der en kleiner. Door de droge zomer zijn veel minder aard appels tot volle wasdom gekomen dan normaal. Te weinig aardappels voldoen daardoor wat grootte betreft aan de norm die patatfabrieken als Aviko in Steenderen stellen. Volgens directeur J. Zikken zal de patat dan ook „een maatje kleiner" zijn. De prijs daarentegen gaat omhoog. Het toch al slechte aard appeljaar werd nog eens extra verpest door de zware regen val. De kostprijs van aardappelen is op het ogenblik twee keer zo hoog als in een gemiddeld jaar. die de veroorzaker van de ziekte is. In Nederland moeten gevallen van pest sinds 1921 worden aan gegeven bij de geneeskundige hoofdinspectie. Na de invoering van deze aangifteplicht is geen enkel geval gemeld. In welk jaar pest voor het laatst in Nederland is gesignaleerd is noch bij het ministerie, noch bij het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) bekend. „Pest is zo zeldzaam in de be schaafde wereld dat niemand er veel van weet", zei microbioloog F. Reubsaet van het RIVM vrij dag. Volgens de door hem ge raadpleegde literatuur komt de bacil vooral voor in „droge woes tijnen, natte rijstvelden, boom loze steppen en dichte wouden". Een vader in Surat brengt een doek aan voor de mond van zijn zoon tje als voorzorgsmaatregel tegen besmetting. foto Reuter DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal de diplomatieke betrek kingen met Singapore niet ver breken. Wel ontbood premier Kok gisteren de Singaporese zaakgelastigde om zijn afschuw te laten blijken over het ophan gen van Van Damme. 'Er hangt een enorme grauwsluier over de wederzijdse betrekkingen', al dus Kok. Volgens de premier is een diplo matiek breuk zinloos. „Het te rugroepen van de ambassadeur en dergelijke acties, is altijd een tijdelijke zaak. Daarna sta je voor de moeilijke afweging wan neer de betrekkingen weer ge normaliseerd moeten worden" De executie is uitgebreid be sproken in het kabinet. "Het heeft een enorme domper gelegd op ons aller gevoelens', aldus Kok. Volgens hem heeft minis ter Van Mierlo 'al het mogelijke en nodige gedaan om de voltrek king van het vonnis af te wen den'. Kok benadrukte dat de relaties met Singapore 'een knauw' heb ben gekregen. De zaakgelastig de maakte volgens hem een 'zeer betrokken' indruk. „Ik heb de in druk dat de kwestie haar niet in de koude kleren is gaan zitten". Het kabinet blijft ijveren voor af schaffing van de doodstraf in Singapore. De Singaporese minister van buitenlandse zaken, Shanmu- gam Jayakumar, heeft begrip gevraagd voor het ophangen van Van Damme. Hij sprak in het Duitse Karlsruhe op een bij eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Eu ropese Unie en de Associatie van Zuidoost-Aziatische landen (Asean). Jayakumar zei dat de wet moet worden gerespecteerd en dat de geloofwaardigheid van het rechtssysteem afhangt van het uitvoeren van de vonnissen. Bij de opening van de conferen tie uitte de Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kin kel namens de Europese Unie zijn 'diepe spijt' over het feit dat het gratieverzoek was verwor pen en dat 59-jarige Nederlander is opgehangen. Kinkel had per soonlijk. als voorzitter van de Europese ministerraad, de presi dent van Singapore verzocht van uitvoering van de straf af te zien. De fracties in de tweede kamer hebben met afschuw gereageerd op de terechtstelling. Volgende week volgt een debat over deze zaak. Het is nog onbekend of en waar het gisteren vrijgegeven stoffe lijk overschot van Van Damme wordt begraven of gecremeerd. De familie is geschokt. „Met ver eende krachten is geprobeerd hem deze ultieme en onmenselij ke straf te doen ontgaan. Groot is dan ook de teleurstelling dat die inspanningen hem uiteinde lijk niet hebben kunnen red den". zo verklaarde een woord voerder. Pagina 2: Van Damme eerder ver oordeeld voor smokkel marihuana (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1