Van Damme opgehangen flfilllll Kabinet: 100 miljoen voor meer agenten en extra cellen Oké, neem je moeder ook maar mee. esten van oudste apmens in woestijn thiopië gevonden 'Het is over en uit, afgelopen' 15Vm21 Amerikanen treden op tegen hardhandig gedrag leger Haïti 4 WEKEN VOOR 14,- Persoonlijk beroep Van Mierlo was tevergeefs kunst cultuur Auto-Lease Walcheren BV. ater wolkenvelden i de ochtend vrij zonnig, 's middags 0 het zuiden uit enkele wolkenvel- en, droog. Matige, aan zee af en toe rachtige oostenwind. Maximum tem- tratuur rond 21 graden. Ie jaargang no. 224 jdag 23 september 1994 ise nummers 1,50 ar1 m mam vakkundig advies verhuur aeoeling imUuiil'ffCrl/lf I I I I M op maai sagen thuisbezorgen B^illllillllllllllllllllllllllllllllllW UW BESTE MAAT IN DOE HET ZELF Heinkenszand 01106-1593 Serooskerke 01189-1473 Hoek 01154-1447 Oost-Souburg 01184-61241 Kamperland 01107-1298 Westdorpe 01158-1242 Koudekerke 01185-1950 Westkapelle 01187-2612 Krabbendijke 01134-2188 Zierikzee 01110-15977 ■■■■Hl lagse politie rbaliseert n op de vier itomobilisten (ANP) - De politie in Haag heeft donderdag bij verkeersactie n meer dan één op de vier procesverbaal imaakt. In totaal zijn 463 tuigen gecontroleerd. In gevallen was de bestuurder rertreding. eken is naar ondermeer de nische staat van de voertui- en naar het naleven van de denwet. Eén auto verkeerde i'nslechte staat dat het voer- direct in beslag is genomen. van onze verslaggever Frank Timmers SINGAPORE - Johannes van Damme is vanochtend in de Changi-gevangenis in Singa pore opgehangen. De doodstraf werd om 6.30 uur uitgevoerd, een uur voor zonsopgang. In Ne derland was het toen midder nacht. De 59-jarige Van Damme is de eerste Europeaan die in Singapore de strop heeft gekre gen. Hij wordt nog vandaag in de Aziatische stadstaat gecre meerd. De Nederlandse rege ring heeft met diepe teleurstel ling en afschuw gereageerd. „Onze gedachten gaan uit naar de nabestaanden. Wij wensen hen sterkte toe", aldus minister Van Mierlo. Ondanks een nieuw gratiever zoek van zijn advocaat en het persoonlijke beroep van Van Mierlo (buitenlandse zaken) op zijn collega in Singapore de exe cutie uit te stellen, werd het von nis bij het ochtendkrieken vol trokken. Ook de telegrammen- actie van Amnesty Internatio nal heeft de Singaporese autori teiten niet kunnen vermurwen. Volgens Van Mierlo heeft de Ne derlandse regering herhaalde malen om clementie verzocht. „Deze en de vorige regering heb ben gedaan wat verwacht mocht worden". Van Mierlo zal van daag de Tweede Kamer per brief informeren. Volgens Buitenlandse Zaken is er verschillende keren op hoog niveau contact geweest over de zaak Van Damme. Zowel oud premier Lubbers als ex-minister Kooijmans van buitenlandse za ken heeft zich ingezet voor Van Damme. Nadat het gratiever zoek was afgewezen, heeft ko ningin Beatrix een appel op de president van Singapore ge daan. De voorzitter van de raad YORK (AP) - In een woes- in Ethiopië zijn fossielen ekl van de tot nu oudste ouder van de mens sinds de nens zich afsplitste van de 'ouders van de Afrikaanse saap. De ontdekking, door internationaal team onder- ers, staat beschreven in de lerdag uitgekomen editie het wetenschappelijk tïjd- ift Nature. 4,4 miljoen jaar oude ver- nde beenderen behoren aan ntien exemplaren van deze ge Australopithecus - men- De geleerden hebben de naam Australopithe- ftmidus gegeven, naar het voor „wortel" in de taal de plaatselijke Afar-bevol- die bij het onderzoek be- is geweest. van ministers van de Europese president van Singapore ge- ren in Middelburg, later in Hen- Unie, dr. Kinkel, heeft eveneens daan. gelo woonachtig en in 1976 ver gisteren een laatste beroep op de Van Damme. op 1 juni 1935 gebo- trokken naar Nigeria, nam giste- Guus van Bladel en Eliana van Damme verlaten de gevangenis. foto Reuter de aapmens De overbljfselen zijn 800.000 jaar ouder dan de skeletresten van de oudstbekende Australipithe- cus afarensis - „Lucy" - die 72 ki lometer zuidelijker zijn gevon den. De fossielen werden de afgelo pen twee jaar gevonden in een woestijnvallei, ongeveer 180 ki lometer ten noordoosten van Addis Abeba. De geleerden kwa men op het spoor van de vind plaats toen een Japanse deelne mer aan de expeditie, Gen Su- wa. in december 1992 tussen de kiezelstenen een ramidus-tand ontdekte. Uiteindelijk werden meer tanden, delen van een schedel en onderkaak en botten van een complete onderarm ge vonden. Aan de hand van de fossiele res ten van andere diersoorten op dezelfde vindplaats hebben de geleerden opgemaakt dat de ra- midus in een bosrijke omgeving moet hebben geleefd. Er zijn aanwijzingen dat de ra- midus, net als zijn afstammeling afarensis. op twee benen heeft gelopen, maar omdat er geen restanten van het onderste deel van het beendergestel zijn ge vonden is dat niet met zekerheid vast te stellen. Kenmerken die bij analyse van de resten naar voren kwamen plaatsen de ramidus ergens tus sen de afarensis en een meer chimpansee-achtige voorouder. Dat zou volgens Wood de con troversiële stelling onderschrij ven dat de mens evolutionair meer verwant zou zijn aan de chimpansee dan aan de gorilla. SINGAPORE (ANP) - Johannes van Damme heeft donderdagmiddag afscheid genomen van zijn vrouw Eliana. In de Changi-gevange nis in Singapore spraken ze twee uur met el kaar, gescheiden door tralies. Ook waarnemend ambassadeur L. Schillings en gevangenispredikant en hulpverlener Guus van Bladel, bezochten hem voor het laatst. Het gezelschap bestond verder uit de gevangenis directeur en enkele bewaarders op wie Van Damme erg gesteld was. „Het waren momenten om nooit te vergeten", zegt een oververmoeide Van Bladel. Het gezel schap bleef twee en een half uur. „Het leek wel een kerkdienst. Zo ingetogen, zo devoot. Geen hysterisch gedoe. In Amerika maken ze er een spektakelstuk van. Hier hing echt een plecht statige sfeer. Het leek wel een staande receptie. Van Damme was bijzonder rustig." Van Bladel heeft grote bewondering voor Van Damme en zijn vrouw. „Ze houdt moedig stand. En ook Van Damme is dapper, veel dap perder dan ik", zegt hij. Na het afscheid van zijn vrouw bad Van Damme met de gevange nisdominee. Van Bladel heeft een tijdje met de 59-jarige ingenieur zitten praten. „Nee, we heb ben niet over de dood gesproken. We hebben over van alles en nog wat gepraat, maar dat houd ik liever voor mezelf." Door de tralies heen hebben ze elkaar een hand gegeven. Om half vijf zei de gevangenisdirecteur dat het tijd was om te gaan. Van Damme bracht de avond door met vier bewaarders. Ze zijn gespe cialiseerd in het begeleiden van ter dood ver oordeelden in hun laatste uren. Van Bladel zegt dat Van Damme ontelbare fa xen en brieven heeft gehad. Die steun heeft hem onnoemelijk veel goed gedaan. Maar die blijken van sympathie konden de executie niet voorkomen. Van Bladel gisteren: „Ik heb geen hoop meer. Het is over en uit, afgelopen." ren afscheid van zijn Nigeriaan- se vrouw die een dag eerder naar Singapore was gevlogen. Hij laat twee kinderen achter. Ook in Ne derland is Van Damme ge trouwd geweest. Er wonen twee dochters van hem. Contact met zijn Nederlandse familie is er de laatste dagen niet meer geweest Van Damme werd in april 1993 ter dood veroordeeld wegens de smokkel van vier kilo drugs. Het hoger beroep, noch een gratie verzoek vermocht de straf te ver minderen. Minister Van Mierlo - die de alge mene politieke beschouwingen regelmatig onderbrak voor tele foontjes en overleg over deze zaak - kreeg gisteravond te ho ren dat zijn laatste verzoek om de doodstraf van Van Damme uit te stellen, was afgewezen. Daardoor was er geen tijd meer voor het vinden van nieuwe fei ten die grond voor clementie zouden kunnen opleveren. De aangeslagen minister wilde zich vannacht niet uitlaten over de consequenties van de execu tie voor de betrekkingen met Singapore. „Je wilt uiting geven aan je gevoelens over de dood straf. Tegelijkertijd is er sprake van een cultuurschok. Die wordt niet opgevangen door de betrek kingen tussen de volken te ver anderen". Van Mierlo zal deze zaak vandaag in de minister raad bespreken. Hij heeft daar voor een vergadering met de Asean afgezegd. De Nederlandse regering heeft geen kritiek op de procesgang in Singapore. De stille diplomatie die het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag inzette toen presi dent Ong Teng Cheong op 12 juli het gratieverzoek afwees, heeft al met al geen resultaat gehad. commentaar op pagina 3 Inspectie speurt naar gif in thee uit Sri Lanka DEN HAAG (ANP) - Er is nog geen spoor van arsenicum („rat- tengif') gevonden in thee uit Sri Lanka die via Rotterdam en an dere grensposten ons land bin nenkomt. De douane houdt na een tip van de Europese Unie uit Brussel, dat opstandige Tamils er gif in stoppen, sinds ander halve week alle thee tegen. De Inspectie Gezondheidsbescher ming heeft volgens een woord voerster in de verpakte thee waarin het arsenicum mogelijk zit nog niets gevonden. De grote theepakker Douwe Eg berts neemt het dreigement eveneens serieus. Het bedrijf dat geen verpakte thee uit Sri Lanka afneemt, voert ook nog eigen controles uit op partijen uit Sri Lanka die het bedrijf zelf mengt. Volgens een woordvoerder be staat er voor de consument dan ook geen enkel gevaar. DEN HAAG (GPDI - Het kabi net-Kok heeft zijn eerste Miljoe nennota ongeschonden door de Tweede Kamer weten te lood sen. Wijzigingsvoorstellen van de oppositiepartijen kregen donderdagavond aan het slot van de algemene beschouwin gen onvoldoende steun. Minister-president Kok wil vol gend jaar wel 100 miljoen gulden extra uittrekken voor politie en justitie. De regeringspartijen De komplete nieuwe kollektie hangt nu breeduit in je eigen Mexx winkel. Mexx Youth Stores. Alles van Mexx t/m 14 jaar Kruiskade 63 ^ast Lumière) Rotterdam 010-4141936 Nieuwe Marktpassage 25 Gouda 01820-24738 Stationsstraat 47 Almere (open vanaf 13 oktober a.s) Ganzepoortstraat 11 Goes 01100-13269 Heuvelgalerie 223 Eindhoven 040-464635 Everything should be XX. MeXX PvdA, D66 en WD hadden daar om gevraagd. Of dat geld ge haald kan worden uit meer eco nomische groei moet begin 1995 blijken. Anders wordt de aan stelling van extra agenten en de bouw van meer cellen deels of helemaal betaald uit de 400 mil joen extra die het kabinet in 1998 heeft uitgetrokken voor cri minaliteitsbestrijding. Kinderbijslag Een motie van het CDA om min der te bezuinigen op de kinder bijslag, leidde gisteren tot een harde aanvaring tussen de frac tievoorzitters Heerma (CDA) en Wallage (PvdA). Wallage be tichtte Heerma ervan veel mis baar te maken over de plannen van het kabinet, maar zelf ook fors te bezuinigen op de kinder bijslag. „Uiteindelijk komt het expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 erop neer dat Heerma maar 130 miljoen wil terugdraaien". Volgens Heerma wil het CDA de komende jaren echter maar liefst de helft van de korting van 1,4 miljard op de kinderbijslag wegstrepen. Dat schoot in het verkeerde keelgat bij Wallage. „U geeft geen enkele indicatie hoe u dat soort bedragen zou wil len bezuinigen. U maakt goede sier met uw weerstand tegen het kabinet, zonder dat u bereid bent de pijn die bij dit soort voorstellen hoort, te dragen". Heerma: „De heer Wallage mag mij de les lezen dat wij ook bezui nigen op kinderbijslag, maar dat buitensporige wordt er door on ze motie, op deugdelijke wijze gefinancierd en gedekt, vanaf gehaald". De door het CDA aan gegeven dekking (bezuinigingen op onder meer volwassenenedu catie en openbaar vervoer) be stempelde Wallage als 'sprok- kelwerk'. Kok noemde het 'on deugdelijk". De premier zegde wel toe te be kijken of gezinnen met kinderen en een laag inkomen compensa tie kunnen krijgen voor de ingre pen in de kinderbijslag. Tot nu toe wil het kabinet alleen iets doen voor mensen met indivi duele huursubsidie. Kok voorspelde dat de werk loosheid in 1995 al kan gaan da len als de economische groei zich doorzet. Volgens het Cen traal Planbureau zouden er ko mend jaar nog 5000 werklozen bijkomen ondanks het door het kabinet uitgestippelde beleid. De premier waarschuwde voor loonstijgingen. Komen die er toch dan zal het kabinet er niet toe overgaan ook de uitkeringen te verhogen, aldus Kok. Hij wees daarmee pleidooien van de PvdA en GroenLinks af om sche ve inkomensverhoudingen te re pareren. De minister-president hield vast aan het kabinetsplan 40.000 langdurig werklozen aan een overheidsbaan te helpen, waar van 5000 in 1995. Het kabinet wil wel gaan kijken naar werktijd en beloning bij deze 'kunstbanen'. Vooral de PvdA drong aan op een normale beloning. Daciërs bevolken de Rotterdam se Kunsthal. Gouden en zilveren sieraden tekenen een volk, dat bijna 2000 jaar geleden door de Romeinen onder de voet werd gelopen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Julius Röntgen, een vergeten compo nist kunstzinnige rariteiten in het Gooi Brouwers wil herin nerd worden letteren in de Gouden Eeuw politiek avon tuur van Vargas Llosa jeugd boek erkenning voor een im pressionist Tom Hanks, lieve ling van Amerika IJslandse heldenliederen jazz in Porgy Bess vlakke zeeën van René Böll Veerboot De stranding van de Koningin Beatrix op de strekdam in Bres- kens, ivoensdagavond. is hard aangekomen. De schade is aan zienlijk. De veerboot heeft een lek in de scheepswand. Eén van de roerpropellers is afgebroken en ligt op de bodem van de ha ven. De reparatie duurt minstens tivee Q weken. w Van den Ameele John van den Ameele, die twee maanden geleden zivaar ten val Icivam in het Belgische Sinaai, zal nooit meer deelnemen aan een ivielenoedstrijd. De Terneu- zenaar, die twee zware operaties achter de rug heeft, werd vorige week uit 't 23 ziekenhuis ontslagen. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst en cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. WASHINGTON - De Amerikan- se bezettingstroepen op Haiti zijn donderdag begonnen met de ontwapening van het Hai- tiaanse leger. Tientallen gewe ren en zware wapens werden in beslag genomen. Twee (van de vijf bruikbare) pantserwagens werden op een voetbalveld bij de hoofdstad Port-au-Prince on klaar gemaakt. Op Haïti arriveerden donderdag 750 man Amerikaanse militaire politie. Zij zullen toezien op de ordehandhaving door leger en politie. De MP's, die versterking krijgen van nog eens 250 man. moeten voorkomen dat opnieuw gewelddadig wordt opgetreden tegen burgers. De Amerikanen komen zo tege moet aan de wensen van presi dent Jean-Bertrand Aristide. die schepre kritiek heeft geleverd op het akkoord van zondag met de militaire junta. Daarin werd niet gerept over de ontwapening van politie en leger, wat volgens Aristide de kans op geweld te gen zijn aanhangers vergroot. De leider van de junta, luitenant- generaal Raoul Cédras. zei in een tv-interview dat hij niet van plan is na 15 oktober - de dag waarop de junta weg moet zijn - Haïti te verlaten, zoals Aristide wil. Hij zei dat daarover niets is afgesproken in het akkoord met ex-president Jimmy Carter De onklaar gemaakte pantser wagens en zware wapens be hoorden toe aan de legercom- pagnie die in 1991 de hoofdrol speelde bij het omverwerpen van het bewind van Aristide en die beschouwd wordt als de ster ke arm van de junta van gene raal Cédras. Cédras zei dat maatregelen zijn genomen om te garanderen dat politie en leger meer zelfbeheer sing tonen. Bij demonstraties sloegen zij maandag en dinsdag hard in op aanhangers van Aris tide. Een man werd doodge- I Advertentie) OKTOBER knuppeld. De Amerikaanse sol daten mochten niet tussenbeide komen en moesten lijdzaam toe zien. Hun orders zijn veranderd en de soldaten - donderdag avond waren er ongeveer 10.000 in Haïti - mogen voortaan ingrij pen bij ernstige ordeverstorin gen of misdragingen door leger en politie. IAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters:m/v Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 Do PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1