Kans op golfbaan lijkt verkeken Plannen Middenschouwen wekken ergernis fracties Ex-werknemers van Vrieland krijgen hulp bij sollicitatie Boete voor herhaald onverzekerd rijden ZEEUWSCH-VLAANDERE! Mascagni, terecht vergeten componist Gemeentebesturen niet tevreden over opzet streekradio streek 18 Stichting Moermond beëindigt onderhandelingen na vijf jaar WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 FESTIVAL VAN van onze verslaggeefster RENESSE - De kans op aanleg van een golfbaan bij slot Moer mond in Renesse lijkt uiterst klein. Hoewel volgende week nog een laatste gesprek zal wor den gevoerd met de stichting Golf zijn de kaarten nu al ge schud. meent F. K. Vos. vice- voorzitter van de stichting Moermond die beheerster is van de grond. „Na vijf jaar onder handelen zeggen wij de mede werking op. We willen niet nog meer tijd verloren laten gaan. In november kan het terrein dal voor de golfbaan was bestemd waarschijnlijk worden beplant. Op die manier kan een leuk park ontstaan." De plannen voor een golfbaan in Bruinisse wil urnenvoorziening op begraafplaats van onze verslaggever BRUINISSE - Omdat in toene mende mate' aanvragen wor den ingediend bij de gemeente Bruinisse voor het onderbren gen van urnen op de begraaf plaats. wil het college een 'ur nenvoorziening' op het kerkhof bouwen. Hierbij wordt gedacht aan een muurtje of een speciaal veldje met 'urnenhuisjes'. Een combinatie van beide behoort ook tot de mogelijkheden, aldus gemeentesecretaris T. van Oos- tenbrugge. Bruinisse zou naast Zierikzee en Westerschouwen de derde Schouwse gemeente worden met een dergelijke voorziening. ..Maar we gaan eerst de nood zaak onderzoeken." licht Van Oostenbrugge toe. De dichtst bijzijnde crematoria voor Schouwen-Duiveland zijn in Rotterdam. Spijkenisse en Mid delburg. In tegenstelling tot landelijke cijfers, is van een stijging van het aantal crematies van de eiland bewoners geen sprake. Dat con stateert L. Arensman van begra fenisonderneming Jonge en Uijl in Zierikzee. „Het is stabiel. Cre maties vormen éénderde van on ze uitvaarten." Ook volgens de andere twee eilandelijke uit vaartondernemingen. Schoon- aard in Zierikzee en De Keijzer in Renesse, verandert het aantal Schouwse crematies nauwelijks. Renesse spelen al lange tijd. In eerste instantie zou de negen- holesbaan worden aangelegd aan de Hogezoom. Gemeente en provincie waren positief maar door tussenkomst van onder meer de Zeeuwse Milieufedera tie werd het plan uiteindelijk af gekeurd door de Raad van Sta te. De stichting Moermond bood vervolgens aan de golfbaan rond het slot aan te leggen. Uitgangs punt daarbij was dat het project pas bij driehonderd leden van start zou gaan. Omdat het aan tal aanmeldingen nooit ver bo ven de tweehonderd is uitgeko men. werd de aanleg steeds op de lange baan geschoven. Bedrijfsaandelen Bijkomende handicap was vol gens voorzitter C. A. Hoorweg van de stichting Golf dat geen contracten mochten worden af gesloten met hotels en bedrij ven. De beheerster van het ter rein stond erop dat de club be sloten bleef omdat zij vreesde anders te weinig grip op de zaak te hebben. Ook bestond de angst dat 'vreemd' publiek de orde en rust zou verstoren. „Onzin", vindt Hoorweg. „Golfers zijn geen druktemakers." De bepaling van Moermond heeft de aanleg van de baan de das omgedaan, meent Hoorweg. „Overal in Nederland mogen be drijfsaandelen worden uitgege ven. Ook bij ons was er onder on dernemers voldoende belang stelling." Als laatste strohalm opperde de stichting Golf een paar maan den geleden het idee om vijftig luxe appartementen te bouwen aan de rand van het terrein. Ko pers zouden worden verplicht minimaal twee leden te leveren. Op die manier zou precies het te kort van honderd leden kunnen worden aangevuld. Het 'golfwo- ningenplan' ligt momenteel bij de gemeente. Discusssie Wethouder ir C. W. Veerhoek zegt druk doende te zijn hierover een voorstel te ontwikkelen, want de gemeente wil zich 'voor honderd procent inzetten om aanleg van de golfbaan te bevor deren' Dat de stichting Moer mond inmiddels andere ideeen heeft, is hem niet bekend. „Het lijkt mij onlogisch om nu de me dewerking op te zeggen. Op het gemeentehuis wordt nog volop aan het plan gewerkt." Volgens Vos van de stichting Moermond is de gemeente ruim schoots op tijd op de hoogte ge steld. „Maar ik ga me niet men- van onze verslaggever GOES - Persoonlijke begelei ding bij de zoektocht naar een baan. Dat is de handdruk waar mee Atag Holding afscheid neemt van het ontslagen perso neel van het failliete Vrieland. Atag heeft voor de arbeidsbe middeling van de ex-werkne mers 125.000 gulden beschik baar gesteld. Het fonds is in be heer bij een stichting, die de herplaatsingsservice heeft uit gedokterd en verder coördi neert. Het arbeidsbureau voert de bemiddeling uit. Deelname aan het project is vrijwillig, maar eigenlijk ook een beetje verplicht. Want wie het aanbod afslaat, loopt het risico gekort te worden op zijn WW-uitke- ring. De stichting, waarvan oud-vak bondsman G. H. van Gaaien voorzitter en hoofd personeel en organisatie F. Jansen van Atag Keukentechniek secretaris is. zette woensdag in Goes het be middelingsplan uiteen voor het merendeel van de 55 oud-Vrie- landers. Elf ex-personeelsleden werken inmiddels bij het op de puinhopen van Vrieland opge bouwde Trendy Light BV. Sinds er sprake is van een zogeheten 'doorstart' van Vrieland is de naam van het nieuwe afgeslank te bedrijfje al enkele malen ge wijzigd, wat de mistige situatie rond Vrieland en het vervolg daarop kenschetst. Zo is ook niet bekend wie van de ex-werk- nemers door Trendy Light zijn aangenomen en hoe de werving is verlopen. Ook districtsbe stuurder G. Molenkamp van de Dienstenbond CNV heeft geen Zoete buit CLINGE - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een sportkantine aan de Malper- tuuslaan in Clinge. De inbrekers gingen aan de haal met een grote hoeveelheid snacks, snoep en drank. Drankrijder aangehouden SLUIS - Een 28-jarige automo bilist uit Koksijde moest dins dagnacht rond half één voor twee uur zijn rijbewijs inleveren omdat hij te veel gedronken had. De man werd op de Rondweg in Sluis gecontroleerd. Hij had bij na anderhalf keer zoveel gedron ken als maximaal is toegestaan. De verdachte kreeg een transac tie van 320 gulden aangeboden. gen in een welles-nietesdiscus- sie." De stichting Golf heeft ondanks de negatieve geluiden nog hoop dat de golfbaan van de grond komt. Hoorweg: „De kans is minder dan vijftig procent, maar het zou doodzonde zijn als het plan nu zou afketsen De stichting Moermond wil van het terrein waarop de golfbaan zou worden aangelegd een park maken. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Een dertigja rige man uit Goes moet twaalf honderd gulden boete betalen, omdat hij vorig jaar tot drie keer toe zijn auto niet verzekerd bleek te hebben. De straf viel nog mee, omdat kantonrechter mr M. J. M. Meulenbroek reke ning hield met de bijzonder slechte financiële positie van de verdachte. Deze is druk bezig een faillissement af te betalen. Officier van justitie mr M. van Nooijen had een boete van vijf tienhonderd gulden geëist. De enige reden die de Goesenaar gMjSAJp. voor het onverzekerd rijden kon geven, was dat hij erg weinig reed met zijn privé-auto. Hij had wel een auto voor de zaak die hij toen nog had. Mr Klarenbeek hield hem echter voor dat dat geen enkele reden is om een auto niet te verzekeren. Ook Van Nooijen vond dat ex cuus geen verzachtend element, al hield ze wel enigszins reke ning met de benarde positie van de verdachte. Deze tekende trouwens geen protest aan tegen de boete. „Als ik geld had gehad, had ik al betaald." De boete kan voor hem nog een vervelende complicatie hebben, want als zijn curator vindt dat de boete niet belangrijk genoeg is om te betalen, komt hij ge woon op de grote hoop van schulden terecht. In dat geval zal justitie er mogelijk toe over gaan de man 24 dagen achter de tralies te zetten als vervangende straf. Een 34-jarige vrouw uit Rilland moest ook voorkomen voor on verzekerd rijden. Ze legde met tranen in de ogen en een snik in de stem uit dat het niet betalen geen onwil was geweest, maar dat haar tussenpersoon in de fout was gegaan bij het overma ken van de verzekeringspre mies. Hij had haar verteld dat al les in orde was. maar enige tijd was de auto niet verzekerd ge weest. Van Nooijen wilde wel rekening houden met haar verhaal, te meer omdat de vrouw overstuur meedeelde dat ze 'veel geleerd' had van de zaak. De zeshonderd gulden boete kreeg ze daarom alleen voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van twee jaar. idee. „Ik ben na een fikse ruzie met directeur Melsen zo onge veer het bedrijf uitgezet. Ik heb niet naar cao's en arbeidsvoor waarden van eventuele leden kunnen kijken." L. Melsen was voorheen waarnemend en tech nisch directeur bij Vrieland. De stichting had de informatie avond woensdag belegd, maar de bijeenkomst dreigde te ver zanden in een debat tussen Mo lenkamp en 'zijn' leden, die vin den dat de vakbonden hen heb ben laten zitten. Volgens de ex- Vrielanders hebben de bonden zich door Atag Holding laten af schepen met een fooi van 125.000 gulden. Molenkamp wierp tegen dat Atag niet verplicht was eni ge regeling te treffen. Het moe derbedrijf was slechts aandeel houder van Vrieland. geen eige naar en dus in die zin niet ver antwoordelijk. Ook werd ge klaagd dat in de aanloop naar het faillissement en daarna am per informatie is verstrekt aan het personeel. Waar ex-Vrielanders nog had den gehoopt op een nikkelen handdruk, maakte stichtings voorzitter Van Gaaien duidelijk dat het fonds niet zal worden verdeeld. De fiscus zou met meer dan de helft van de 125.000 gul den aan de haal gaan. „En wat hebt u aan eenmalig duizend gulden? Het leek ons beter iets te bieden waaraan u op de lange termijn wat heeft." Dat pakket omvat: een intensief intake-ge sprek. een workshop sollicite ren, een uitgebreidere sollicita tietraining en een stappenplan, waarbij op 'jacht' wordt gegaan naar een baan, en tenslotte 'na zorg' als iemand werk heeft ge vonden. Secretaris Jansen liet weten dat per individu zal wor den bekeken welke onderdelen van het pakket overbodig dan- wel noodzakelijk zijn. De ontslagen Vnelanders werd op het hart gedrukt vooral toch gebruik te maken van het aan bod. omdat 'bij weigering het niet uitgesloten is dat de be drijfsvereniging op uw WW-uit- kering kort' Ook de kansen op een baan worden veel groter, be nadrukte Van Gaaien, want het project biedt maatwerk vergele ken bij de standaardbehande ling van het arbeidsbureau „Bij het arbeidsbureau gaan de deu ren voor omscholing pas open als je een jaar in de kaartenbak zit. Na een jaar heet je langdurig werkloos en daar zijn er al te veel van in Nederland." Uit de zaal klonk: „Het is toch wel schandalig dat het arbeids bureau pas uit de startblokken komt als er met geld wordt ge wapperd." Het college van Middenschouwen wil drieënhalve ton uittrekken voor een reconstructie van de Ring in Kerkwerve. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever SCHARENDIJKE - De plannen van het college van Midden schouwen voor uitbreiding van de gemeentewerkplaats in Scharendijke zijn bij drie van de vier fracties niet in goede aarde gevallen. In de Algemene Beschouwingen pleiten CDA, VVD en SGP/RPF voor een nieuw gebouw op het bedrij venterrein. Dit omdat op de hui dige locatie een woonzorgcom plex staat gepland voor 1997. CDA en SGP/RPF vinden dat de werkplaats moet worden onder gebracht bij een nieuwe brand weerkazerne. Het korps klaagt al enige tijd over geparkeerde auto's voor de uitgang van de kazerne. In geval van nood zou dit tijdverlies opleveren. Overi gens stemmen CDA. WD en PvdA in met de bouw van het woonzorgcomplex. Over de loca tie zijn de meningen nog ver deeld. Volgens het CDA moet de voorziening in de nieuwe wijk Scharendijke-West verschijnen. Andere locaties zouden te duur en slecht bereikbaar zijn. De WD ziet het complex het liefst in het centrum verschijnen. Voor het pand is in de begroting 100.000 gulden gereserveerd. Dorpsring De vier fracties zijn unaniem po sitief over de reconstructie van de dorpsring van Kerkwerve. Wel verklaren CDA en WD 'ge schrokken' te zijn van het be drag dat het college voor de werkzaamheden wil uittrekken, 350.000 gulden. Beide partijen zijn tegen het plan om het muur tje rond de kerk af te breken. De fracties willen tevens het oude praathuisje weer herbouwen. De 'plannenmakerij' van het col lege zorgt voor ergernis bij diver se partijen. Het CDA schaart zich niet achter het voornemen van burgemeester en wethou ders twintig mille te reserveren voor nieuwe plannen. „Volgens ons heeft dit al heel wat papier, en dus bomen ge kost." aldus de christen-demo craten. De fractie verklaart niet meer plannen, maar meer groen te willen. Volgens de PvdA is het opstellen van het landschapsbeheersplan en het groenstructuurplan 'ver spilde moeite' als er nooit een vervolg op komt. Mochten beide initiatieven succesvol blijken, dan is de fractie wél bereid meer geld vrij te maken voor de uit voering. De SGP/RFP zal beide plannen in ieder geval positief benaderen, al vraagt de fractie zich wel af of er al iets 'naders' valt te melden. Ook de structuurschets 'Scha rendijke-West' baart onrust. In- Dronken man ramde paaltjes van onze verslaggever S-GRAVENPOLDER - De poli tie heeft dinsdagavond rond middernacht een 40-jarige man uit 's-Gravenpolder aangehou den die onder invloed van alco hol op de provinciale weg bij zijn woonplaats een paar paal tjes had geramd. Bovendien reed de man zonder rijbewijs. Dat was in maart al ingevor derd. De dronken automobilist reed om 23.45 uur tegen een aantal HULST, BASILIEK Limburgs Concertkoor, Keuls Sym fonieorkest onder leiding van Jan Hupperts. Andrea Boddighe - tenor, Frans Kokkelmans - bariton, José Kalthof - sopraan Mascagni Mes sa di Gloria en Ope ra Pinotta door Arie Karreman Wie Messa di Gloria leest, denkt onmiddellijk aan het meesterwerk van Puccini. Wie echter met deze verwach ting gisteravond naar Hulst toog, moet op zijn minst zeer ontgoocheld zijn geweest. Wat Mascagni in elkaar geflanst heelt, overleeft geen enkele ver gelijking met zijn tijdgenoten. Het werk werd geschreven voor het zeshonderdjarig bestaan van de dom van Orvieto. Mas cagni is alleen bekend gewor den door zijn opera Cavaleria Rusticana. De andere veertien opera's worden niet meer uitge voerd. Over zijn mis is niets bekend en wordt in geen enkele encyclope die vermeld. En dat heeft na tuurlijk zijn reden. In een Messa di Gloria ligt normaliter het zwaartepunt op het Gloria. Bij Mascagni is nu juist dit Gloria niet meer dan een aaneenscha keling van zoete aria's met een voorspelbaarheid, die op den duur irritant en zelfs lachwek kend wordt. En dat slaat eigen lijk op de hele mis. Aardige melodietjes, die zo nu en dan onderbroken worden door bombastische koorgedeel tes met een te zware koperbezet ting. De mis wordt een beetje in teressant in het Credo. Na het Incarnatus een onheilspellend Crucifixus ingeleid door koper en een uitbundig Resurexet met triomfantelijke trompetfanfa res. Maar dan is het ook weer voorbij. Na een kleverige viool solo eindelijk even een moment van ontroering in het Benedic- tus. Prachtig gezongen door Frans Kokkelmans. Deze bas heeft een prachtige stem, die voor vele genres geschikt is. Ook het Agnus Dei kon enigszins boeien en eindigt zeer onver wacht. Kortom het is een werk zonder enige verrassing, zeer clichéma tig en mijns inziens terecht ver geten. Dit is geen werk voor het niveau van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en ook niet voor dit gezelschap. Het koor zong prima, al moest het soms wel erg hard zingen om bo ven het koper uit te komen. Het orkest speelde eveneens heel fraai, met een fraaie strij kersklank, maar was in de tuti erg zwaar. Na de pauze de con certante opera in twee bi Pinotta in veristische stijl, realistische stijl, die in stelling staat tot de verbloenï de romantiek van de kostuu opera. Een landelijk gego over twee geliefden. Dit werl iets beter van kwaliteit. Hierfc Mascagni zich helemaal uii ven als operacomponist. moet u niet verwachten datj werk in de grote operahuizen gezongen worden. Zo nu endj een betere melodie en ook fcj monisch waren enkele inten santere passages te bespeurel Al was het idee soms wel eensj leend van collega's. Ook orl straal gebeurde er meer, vooi qua expressie hoorden we soi heel mooie dingen. Het orki bewees hier een goed enseml te zijn. De tenor was een eci operastem, erg fraai in zijn re. Sopraan José Kalthof' mij ook overtuigen in deze s vooral in de slotaria. Hetfc zong hier zeer overtuigend name in het vrouwenkoor het begin. Dat was prettig or: horen. Deze opera heeft m dramatische samenhang mis en kende mooie momeni Maar het kan mij toch nieter bewegen ooit nog Mascagni beluisteren. Voor mij is één b genoeg. En als het dan tocht mis moet zijn, wat is er dant aan Puccini. Bruckner ofD rak? ZWN-bussen zonder logo ZIERIKZEE - De bussen vz. streekvervoerbedrijven Wes derland en Zuid-West Nederi rijden tijdelijk rond zonderh Dit heeft te maken met de handen zijnde fusie tussen be ondernemingen. Het logo ZWN-Groep, zoals het i bedrijf heet, wordt 28 októ gepresenteerd. Nederlands kampioenschap kanonschieten CLINGE - De Koninklijke! derlandse Schutters Associl houdt zaterdag 24 septenj het Nederlands Kampioenscï Kanonschieten op de baan] schietvereniging De Schutl in Clinge. Met miniatuur-kan nen wordt vanaf 11.00 uur schijven geschoten. De prijs reiking begint om 15.00 uur, Aan de nationale wedstrijd I men ongeveer 25 schutters dl onder wie drie Zeeuwen. I van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De gemeentebe sturen van Schouwen-Duive land zijn nog niet tevreden over de opzet van 'Streekradio Schouwen-Duiveland'. Zo vin den ze de programmaraad on voldoende representatief. Men sen die zich daarvoor hebben aangemeld, zouden volgens burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee onvol doende op de hoogte zijn van hun taak. „Ze kregen een kaar tje in de bus met de vraag of ze wilden meedoen. Sommigen hebben ja gezegd zonder dat ze precies weten wat er aan de hand is." Daarnaast zou de naamstelling bij veel mensen verwarring kun nen wekken. Die suggereert dat het om een eilandelijke omn gaat terwijl Westerschouv niet meedoet. Daar hebben a een lokale omroep en per meente mag maar één vei? ning worden afgegeven. Beii ten dat de twee omroeporgi saties op gezamenlijke voet' der zouden gaan, zijn vols Asselbergs alweer achterha „Ze zouden praten, maar ik' niet de indruk dat er veel sö in zit." Ook voor het programma-2 bod lopen de regionale bestt ders niet warm. Er zouden a harde garanties zijn dat er' doende en kwalitatief to staande informatieve progn ma's kunnen worden afgelefl De kwestie zal in oktober it gemeenteraden worden bef; deld. spraak vóór aanbieding aan de raad, is het motto van de PvdA. De WD vraagt zich af of nog in de pas wordt gelopen met het stappenplan. Tenslotte maakt het CDA zich zorgen of de regio visie en streekplanuitwerking niet vertragend werken op het aanleggen van de recreatiever- deelweg en het bouwen van wo ningen aan de westkant van de Elkerzeeseweg. paaltjes op. Buurtbewoners hiel den hem aan en waarschuwden de politie. Hij wist echter te ont komen en vluchtte naai- zijn wo ning. Daar werd hij vervolgens ingerekend. Op het politiebu reau in Goes weigerde hij zowel zijn naam op te geven als een ademanalyse te ondergaan. De man is al vijf maal eerder op gepakt toen hij beschonken ach ter het stuur zat. Daarvoor raak te hij in maart zijn rijbewijs kwijt. De politie heeft nu de per sonenauto van de man in beslag genomen. SCHOUW Kop van Schouwen. Hiermede wijzen wij er nogmaals op dat op grond van het bepaalde in hoofdstuk D van de Verorde ning waterhuishouding Zeeland vanaf 17 oktober 1994 de jaarlijkse schouw wordt gedreven over al le sloten, ook kavelsloten, in het gebied ten wes ten van de lijn Hogeweg - Hoge Zoom -Laóne. Overig gebied. Voor het overig deel van Schouwen-Duiveland zal vanaf 15 november 1994 de jaarlijkse schouw worden gedreven over alle sloten, kavelsoten daarbij begrepen. Onderhoudsplicht. De onderhoudsplichtigen - eigenarenygebruikers van de aan de sloten gelegen gronden - dienen voor genoemde datum: - de sloten te schonen; - de taluds en bodems te maaien: - de zich in de dammen bevindende duikers vrij gemaakt en in goede staat van onderhoud te hebben; - de afgetrapte of ingelopen kanten hersteld te hebben. In tegenstelling tot vorige jaren is in verband met de waterbeheersing dit jaar een splitsing in het tijdstip van de schouw aangebracht. Zierikzee. 21 september 1994. Het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland. mw. A. P. de Haan, dijkgraaf J. J. Vasseur, wnd. secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 26