SGP tegen samengaan leeszalen Plannen Middenschouwen wekken ergernis fracties Boete voor herhaald onverzekerd rijden Haven Walsoorden krijgt damwand Ex-werknemers van Yrieland krijgen hulp bij sollicitatie Hardrijders voor de kantonrechter Gemeentebesturen niet tevreden over opzet streekradio streek 18 Partij wil Sint Philipsland vrijwaren van godslasterlijke boeken DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 SINT PHILIPSLAND - De SGP-fractie in de gemeenteraad van Sint Philipsland wil 'gods lasterlijke, zedenkwetsende en gezagsondermijnende' lectuur uit de boekenkasten van de plaatselijke bibliotheek hou den. Daarom stemden de staat kundig gereformeerden woens dagavond tegen een fusie tussen de Fliplandse bibliotheek en de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Tholen. De meerderheid van de raad had geen enkele moeite met de sa mensmelting. De fusie is een ge volg van de gemeentelijke herin deling. waardoor Tholen en Sint Philipsland per 1 januari 1995 worden samengevoegd. SGP-wethouder L. Walpot zette uiteen dat zijn partij niet op een Ex-PvdA'ers nu Kiesvereniging Noord-Beveland KORTGENEAVISSENKERKE - De ex-PvdA-leden A. C. G. Oudshoorn uit Geersdijk en D. de Pree uit Colijnsplaat staan respectievelijk nummer één en twee op de kandidatenlijst van de Kiesvereniging Noord-Beve land. Beiden zijn momenteel raadslid in Wissenkerke en Kortgene. De twee raadsleden richtten twee jaar geleden de Kiesvereni ging Noord-Beveland op, nadat zij uit de PvdA waren gestapt uit, onvrede over het gevoerde socia le beleid. Sinds die tijd wordt in 'beide gemeenten samenge werkt. Nu de twee Noordbeve- landse gemeenten worden sa mengevoegd, dingen Ouds hoorn en De Pree mee in de strijd om de kiezersgunst als Kiesver eniging Noord-Beveland. Hun lijst voor de radsverkiezin gen op 9 november ziet er verder als volgt uit: 3 J. P. Wisse 4. T. Goudswaard 5. Dave Holmes 6 Adrie Dourleijn 7 Ineke Al- bregtse-Gijs 8. J. Korsuize. Zoete buit CLINGE - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een sportkantine aan de Malper- tuuslaan in Clinge. De inbrekers gingen aan de haal met een grote hoeveelheid snacks, snoep en drank. openbare bibliotheek in het dorp zit te wachten omdat dan bepaalde boeken niet meer van de planken geweerd kunnen worden. „Wij gaan alleen ak koord met een bibliotheek waar een zekere selectie mogelijk is," zei de wethouder. De Sint Phi- lipslandse bibliotheek wordt op dit moment nog bestuurd door een commissie, waarvan de le den door de gemeenteraad wor den benoemd. „Straks hebben we te maken met een stichting waarop we geen invloed uit kun nen oefenen. En het openbare karakter laat geen selectie toe." aldus Walpot. Wethouder J. de Jager iCDAi deelde mee het niet eens te zijn met de SGP. ..Maar ik ga hier geen discussie voeren over het genre boeken dat wel of niet toe gelaten moet worden. De biblio theekcommissie en de meerder heid van de raad vinden aanslui ting bij Tholen een verrijking. Sommige boeken die de school- T. Steenkamp slaat eerste paal voor stalen dam wand in de haven van Walsoorden. van onze verslaggever WALSOORDEN - Een stalen damwand beschermt de schepen in de haven van Walsoorden nog vóór de winter tegen be schadigingen. Burgemeester T. Steen- kamp van Hontenisse sloeg woensdag middag de eerste paal voor de extra zee wering achter de huidige strekwand. De Vilvoordse stenen in die strekwand drei gen los te laten en de haven in te rollen. Met de nieuwe damwand, kosten 360.000 gulden, begint Hontenisse aan het achter stallig onderhoud van de Walsoorder ha ven. Het vluchthaventje aan de Wester- schelde zorgt regelmatig voor opschud ding in de Hontenisser gemeenteraad. Vervuild slib. een diepere vaargeul, mi lieumaatregelen voor de werf en nieuwe steigers voor pleziervaartuigen stonden de laatste jaren meerdere keren op de Voor groot onderhoud van de haven was de laatste jaren nooit geld beschikbaar. Tijdens de begrotingsbehandelingen en in verkiezingsprogramma's werd de nood zaak van het aanpakken van de havenpro blemen altijd wel aangestipt, maar vervol gens gebeurde er nooit zoveel. Burge meester en wethouders kwamen enkele maanden geleden opeens met het voorstel voor de strekwand en vragen deze maand ook nog om een krediet van veertig mille voor de verdieping van de vaargeul van de haven. gaande jeugd moet lezen, zijn nu niet aanwezig. Na de fusie mis schien wel." stelde De Jager. Op een vraag van J. W. Verstra- te-Stols (Partij voor Algemeen Belangt antwoordde hij dat het bibliotheekje in Anna Jacoba- polder niet bij de besprekingen is betrokken. „Die is in particu liere handen. In het verleden is geprobeerd om tot samenwer king met Sint Philipsland te ko men. Dat werd toen afgewezen. Als die twee mensen ermee stop pen is het daar waarschijnlijk af gelopen." Bieb Yerseke heeft hoekje veilig verkeer van onze verslaggever YERSEKE - De openbare bi bliotheek in Yerseke beschikt sinds woensdag over een aparte lees- en informatiehoek van Veilig Verkeer Nederland (VVN). De organisatie zal de ko mende weken aan meer Zeeuw se bibliotheken materiaal be schikbaar stellen. Met de actie vraagt VVN extra aandacht voor te hard rijden en de gevol gen daarvan. In de leesstand liggen onder meer zes nieuwe boekjes voor scholieren. Drie ervan zijn be stemd voor de drie hoogste groe pen in het basisonderwijs en handelen over verkeer en milieu, verkeer en vervoer en ongeluk ken in het verkeer. De andere drie brochures richten zich op het voortgezet onderwijs en gaan onder meer over verkeer in de samenleving, waarbij wordt gekeken naar mentaliteit van de weggebruiker. Snelheid, agres sie en alcohol zijn hierbij sleutel woorden. De boekwerkjes zijn geschikt voor spreekbeurten en werkstukken. De WN-hoek besteedt ook aan dacht aan de actie 'Wij gaan weer naar school', die automobi listen waarschuwt voor de in september op gang gekomen stroom fietsende scholieren. Daarnaast liggen er ook brochu res die de verkeerskennis van vrachtwagen- en buschauffeurs opfrissen. Ook het thema 'oude ren in het verkeer' komt aan bod. Het materiaal is minimaal een maand beschikbaar in de bi bliotheek. van onze verslaggever GOES - Persoonlijke begelei ding bij de zoektocht naar een baan. Dat is de handdruk waar mee Atag Holding afscheid neemt van het ontslagen perso neel van het failliete Vrieland. Atag heeft voor de arbeidsbe middeling van de ex-werkne- mers 125.000 gulden beschik baar gesteld. Het fonds is in be heer bij een stichting, die de herplaatsingsservice heeft uit gedokterd en verder coördi neert. Het arbeidsbureau voert de bemiddeling uit. Deelname aan het project is vrijwillig, maar eigenlijk ook een beetje verplicht. Want wie het aanbod afslaat, loopt het risico gekort te worden op zijn WW-uitke- ring. De stichting, waarvan oud-vak bondsman G. H. van Gaaien voorzitter en hoofd personeel en organisatie F. Jansen van Atag Keukentechniek secretaris is, zette woensdag in Goes het be middelingsplan uiteen voor het merendeel van de 55 oud-Vrie- landers. Elf ex-personeelsleden werken inmiddels bij het op de puinhopen van Vrieland opge bouwde Trendy Light BV, Sinds er sprake is van een zogeheten 'doorstart' van Vrieland is de naam van het nieuwe afgeslank te bedrijfje al enkele malen ge wijzigd, wat de mistige situatie rond Vrieland en het vervolg daarop kenschetst. Zo is ook niet bekend wie van de ex-werk- nemers door Trendy Light zijn aangenomen en hoe de werving is verlopen. Ook districtsbe stuurder G Molenkamp van de Dienstenbond CNV heeft geen idee. „Ik ben na een fikse ruzie met directeur Melsen zo onge veer het bedrijf uitgezet. Ik heb niet naar cao's en arbeidsvoor- Nederlands kampioenschap kanonschieten CLINGE - De Koninklijke Ne derlandse Schutters Associatie houdt zaterdag 24 september het Nederlands Kampioenschap Kanonschieten op de baan van schietvereniging De Schutterij in Clinge. Met miniatuur-kanon nen wordt vanaf 11.00 uur op schijven geschoten. De prijsuit reiking begint om 15.00 uur. Aan de nationale wedstrijd ne men ongeveer 25 schutters deel. onder wie drie Zeeuwen waarden van eventuele leden kunnen kijken." L. Melsen was voorheen waarnemend en tech nisch directeur bij Vrieland. De stichting had de informatie avond woensdag belegd, maar de bijeenkomst dreigde te ver zanden in een debat tussen Mo lenkamp en 'zijn' leden, die vin den dat de vakbonden hen heb ben laten zitten. Volgens de ex- Vrielanders hebben de bonden zich door Atag Holding laten af schepen met een fooi van 125.000 gulden. Molenkamp wierp tegen dat Atag niet verplicht was eni ge regeling te treffen. Het moe derbedrijf was slechts aandeel houder van Vrieland, geen eige naar en dus in die zin niet ver antwoordelijk Ook werd ge klaagd dat in de aanloop naar het faillissement en daarna am per informatie is verstrekt aan het personeel. Handdruk Waar ex-Vrielanders nog had den gehoopt op een nikkelen handdruk, maakte stichtings voorzitter Van Gaaien duidelijk dat het fonds niet zal worden verdeeld De fiscus zou met meer dan de helft van de 125.000 gul den aan de haal gaan. „En wat hebt u aan eenmalig duizend gulden? Het leek ons beter iets te bieden waaraan u op de lange termijn wat heeft." Dat pakket omvat: een intensief intake-ge sprek, een workshop sollicite ren, een uitgebreidere sollicita tietraining en een stappenplan, waarbij op 'jacht' wordt gegaan naar een baan, en tenslotte 'na zorg' als iemand werk heeft ge vonden. Secretaris Jansen liet weten dat per individu zal wor den bekeken welke onderdelen van het pakket overbodig dan- wel noodzakelijk zijn. De ontslagen Vrielanders werd op het hart gedrukt vooral toch gebruik te maken van het aan bod. omdat 'bij weigering het niet uitgesloten is dat de be drijfsvereniging op uw WW-uit- kering kortOok de kansen op een baan worden veel groter, be nadrukte Van Gaaien, want het project biedt maatwerk vergele ken bij de standaardbehande ling van hel arbeidsbureau. „Bij het arbeidsbureau gaan de deu ren voor omscholing pas open als je een jaar in de kaartenbak zit. Na een jaar heet je langdurig werkloos en daar zijn er al te veel van in Nederland." Uit de zaal klonk „Het is toch wel schandalig dat het arbeids bureau pas uit de startblokken komt als er met geld wordt ge wapperd." van onze verslaggever SCHARENDIJKE - De plannen van het college van Midden- schouwen voor uitbreiding van de gemeentewerkplaats in Scharendijke zijn bij drie van de vier fracties niet in goede aarde gevallen. In de Algemene Beschouwingen pleiten CDA, VVD en SGP/RPF voor een nieuw gebouw op het bedrij venterrein. Dit omdat op de hui dige locatie een woonzorgcom plex staat gepland voor 1997. CDA en SGP/RPF vinden dat de werkplaats moet worden onder gebracht bij een nieuwe brand weerkazerne. Het korps klaagt al enige tijd over geparkeerde auto's voor de uitgang van de kazerne. In geval van nood zou dit tijdverlies opleveren. Overi gens stemmen CDA. VVD en PvdA in met de bouw van het woonzorgcomplex. Over de loca tie zijn de meningen nog ver deeld. Volgens het CDA moet de voorziening in de nieuwe wijk Scharendijke-West verschijnen. Andere locaties zouden te duur en slecht bereikbaar zijn. De WD ziet het complex het liefst in het centrum verschijnen. Voor het pand is in de begroting 100.000 gulden gereserveerd. Dorpsring De vier fracties zijn unaniem po sitief over de reconstructie van de dorpsring van Kerkwerve. Wel verklaren CDA en VVD 'ge schrokken' te zijn van het be drag dat het college voor de werkzaamheden wil uittrekken. 350.000 gulden Beide partijen zijn tegen het plan om het muur tje rond de kerk af te breken. De fracties willen tevens het oude praathuisje weer herbouwen. De 'plannenmakerij' van het col lege zorgt voor ergernis bij diver se partijen. Het CDA schaart zich niet achter het voornemen van burgemeester en wethou ders twintig mille te reserveren voor nieuwe plannen. „Volgens ons heeft dit al heel wat papier, en dus bomen ge kost.aldus de christen-demo craten. De fractie verklaart niet meer plannen, maar meer groen te willen Volgens de PvdA is het opstellen van het landschapsbeheersplan en het groenstructuurplan 'ver spilde moeite' als er nooit een vervolg op komt. Mochten beide initiatieven succesvol blijken, dan is de fractie wèl bereid meer geld vrij te maken voor de uit voering. De SGP/RFP zal beide plannen in ieder geval positief benaderen, al vraagt de fractie zich wel af of er al iets 'naders' valt te melden. Ook de structuurschets 'Scha- rendijke-West' baart onrust. In- Dronken man ramde paaltjes van onze verslaggever 'S-GRAVENPOLDER - De poli tie heeft dinsdagavond rond middernacht een 40-jarige man uit 's-Gravenpolder aangehou den die onder invloed van alco hol op de provinciale weg bij zijn woonplaats een paar paal tjes had geramd. Bovendien reed de man zonder rijbewijs. Dat was in maart al ingevor derd. De dronken automobilist reed om 23.45 uur tegen een aantal MIDDELBURG - Een dertigja rige man uit Goes moet twaalf honderd gulden boete betalen, omdat hij vorig jaar tot drie keer toe zijn auto niet verzekerd bleek te hebben. De straf viel nog mee. omdat kantonrechter mr M. J. M. Meulenbroek reke ning hield met de bijzonder slechte financiële positie van de verdachte. Deze is druk bezig een faillissement af te betalen. Officier van justitie mr M. van Nooijen had een boete van vijf tienhonderd gulden geëist. De enige reden die de Goesenaar voor het onverzekerd rijden kon geven, was dat hij erg weinig reed met zijn privé-auto. Hij had wel een auto voor de zaak die hij toen nog had. Mr Klarenbeek hield hem echter voor dat dat geen enkele reden is om een auto niet te verzekeren. Ook Van Nooijen vond dat ex cuus geen verzachtend element, al hield ze wel enigszins reke ning met de benarde positie van de verdachte. Deze tekende trouwens geen protest aan tegen de boete. „Als ik geld had gehad, had ik al betaald." De boete kan voor hem nog vervelende complicatie hebb want als zijn curator vindt; de boete niet belangrijk gerij is om te betalen, komt hip woon op de grote hoop schulden terecht. In dat gr zal justitie er mogelijk toe o» gaan de man 24 dagen achter: tralies te zetten als vervangei straf. Een 34-jarige vrouw uit RiUj moest ook voorkomen voori verzekerd rijden. Ze legden tranen in de ogen en een snii de stem uit dat het niet betaj geen onwil was geweest, rrj dat haar tussenpersoon iip fout was gegaan bij het ovenj ken van de verzekeringsn mies. Hij had haar verteld dat| les in orde was, maar enigei was de auto niet verzekerd] weest. Van Nooijen wilde wel reken] houden met haar verhaal,] meer omdat de vrouw oversti meedeelde dat ze 'veel gelei] had van de zaak. De zeshond] gulden boete kreeg ze daara alleen voorwaardelijk opgeld met een proeftijd van twee jas van onze verslaggever MIDDELBURG - Had 'ie nu maar direct zijn boete voor een snelheidsovertreding betaald. De 27-jarige man uit Lewedorp die woensdag voor de kanton rechter stond, was doordat hij zijn zaak liet voorkomen, 55 gul den duurder uit voor een snel heidsovertreding dan nodig was geweest. Hij ging met een boete van 320 gulden naar huis. Kantonrechter M. J. M. Meulen broek vond dat de man in plaats van de zaak te laten voorkomen een briefje had kunnen schrijven om zijn onvrede kenbaar te ma ken. Deze reageerde echter heel verbaasd: „Ik wist helemaal niet dat je daarover een brief kon schrijven." De verdachte was op de Postweg in Lewedorp gesnapt toen hij met een vaartje van 113 kilome ter reed, terwijl hij daar hooguit 80 kilometer per uur mocht rij den. De boete was in eerste in stantie 265 gulden, maar de Le- wedorpenaar zag dat hij bij een overtreding van dertig kilome ter slechts een boete van twee honderd gulden zou krijgen, „Ik vond 65 gulden voor drie kilome ter harder wel erg veel", ver klaarde hij zijn weigering onj acceptgiro te betalen. Mr Meulenbroek legde hem] dat bij snelheidsovertrediM gradaties zijn ingebouwd:! groter de overschrijding, de. hoger de boete per kiloma Voor deze verdachte maakt* kantonrechter geen uitzoa ring. Recidive Een 27-jarige ver tegen woora uit Dordrecht ging met eent te van driehonderd gulden a huis voor te hard rijden. Hiji ruim tachtig kilometer gerrt in de Abdijstraat in Biezela De maximumsnelheid is d vijftig kilometer. De Dordrechtenaar was i daarvoor al veroordeeld tot boete van 320 gulden voorla rijden. Dat betekende da: Meulenbroek hem naast de? boete een voorwaardelijke o zegging van de rij bevoegde voor vier maanden oplegde de man binnen twee jaar t nogmaals in de fout gaat, L' niets aan de hand, maar inn dels staat er ook al weer eens heidsovertreding in Breda op rol. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De gemeentebe sturen van Schouwen-Duive- land zijn nog niet tevreden over de opzet van 'Streekradio Schouwen-Duiveland'. Zo vin den ze de programmaraad on voldoende representatief. Men sen die zich daarvoor hebben aangemeld, zouden volgens burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee onvol doende op de hoogte zijn van hun taak. „Ze kregen een kaar tje in de bus met de vraag of ze wilden meedoen. Sommigen hebben ja gezegd zonder dat ze precies weten wat er aan de hand is." Daarnaast zou de naamstelling bij veel mensen verwarring kun nen wekken. Die suggereert dat "het om een eilandelijke omroep gaat terwijl Westerschouwen niet meedoet. Daar hebben ze al een lokale omroep en per ge meente mag maar één vergun ning worden afgegeven. Berich ten dat de twee omroeporgani saties op gezamenlijke voet ver der zouden gaan. zijn volg Asselbergs alweer achterhs „Ze zouden praten, maar ikl niet de indruk dat er veel sd in zit." Ook voor het programmat bod lopen de regionale besfl ders niet warm. Er zoudeng harde garanties zijn dat er doende en kwalitatief lï staande informatieve progr ma's kunnen worden afgelen De kwestie zal in oktober u gemeenteraden worden ba deld. ZWN-bussen zonder logo ZIERIKZEE - De bussen vï streekvervoerbedrijven WeS derland en Zuid-West Neder! rijden tijdelijk rond zonderk Dit heeft te maken met A handen zijnde fusie tussentx ondernemingen. Het logo var ZWN-Groep, zoals het niel bedrijf heet, wordt 28 oktd gepresenteerd. spraak vóór aanbieding aan de raad, is het motto van de PvdA. De WD vraagt, zich af of nog in de pas wordt gelopen met het stappenplan. Tenslotte maakt het CDA zich zorgen of de regio visie en streekplanuitwerking niet vertragend werken op het aanleggen van de recreatiever- deelweg en het bouwen van wo ningen aan de westkant van de Elkerzeeseweg. paaltjes op. Buurtbewoners hiel den hem aan en waarschuwden de politie. Hij wist echter te ont komen en vluchtte naar zijn wo ning. Daar werd hij vervolgens ingerekend. Op het politiebu reau in Goes weigerde hij zowel zijn naam op te geven als een ademanalyse te ondergaan. De man is al vijf maal eerder op gepakt toen hij beschonken ach ter het stuur zat. Daarvoor raak te hij in maart zijn rijbewijs kwijt. De politie heeft nu de per sonenauto van de man in beslag genomen. Het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland e.o. heeft voor haar hoofdvestiging te Goes i.v.m. uitbreiding van activiteiten een vacature voor een ADMINISTRATIE MEDEWERK(ST)ER Functie-eisen: ervaring in school-administratieve werkzaamheden, automatisering en notuleren, in teamverband kunnen werken. Aanstelling: in volledig dienstverband 1 jaar tijdelijk met perspectief op een vaste betrekking salarisuitzicht schaal 4 In diensttreding: zo spoedig mogelijk Sollicitaties binnen 7 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan: AOC Zeeland e.o. Stationspark 39 4462 DZ GOES t.a.v. ir. H. Laros centraal directeur Voor informatie over deze functie kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met mevr. I. van der Male. Tel 01100-27203 Het college van Middenschouwen wil drieënhalve ton uittrekken voor een reconstructie van de Ring in Kerkwerve. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 24