Tekort werkvoorziening kleiner Kinderen uit Tsjernobyl te gast Jazzy kerkdienst in Oostkapelle Rode Kruis zet brand in scène in asielcentrum Serviceclub Kiwanis steunt Middelburgse kinderboerderij streek Walcherse gemeenten duurder uit door bezuinigingen Rijk MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 van onze verslaggever MIDDELBURG - Het werk voorzieningsschap Werkplaat sen Walcheren heeft over de eer ste zes maanden van dit jaar een 'alleszins bevredigend' resul taat geboekt. Het tekort be draagt over het eerste halfjaar 195.000 gulden, terwijl voor het gehele jaar is uitgegaan van een nadelig saldo van 649.000 gul den. Het kleinere verlies wordt veroorzaakt door een stijging van de opbrengsten van - verge leken met de eerste helft van 1993 - ruim 3.7 miljoen naar bij na 4,4 miljoen. Niettemin baart het het dagelijks bestuur van Werkplaatsen zorgen dat ook de kosten fors blijven stijgen. Om daaraan een halt toe te roepen wil het bestuur in de loop van volgend jaar voorstellen doen. De stijgende kosten zijn vooral het gevolg van de bezuinigingen die het Rijk de laatste jaren Alcoholrijder ramt praatpaal OOST-SOUBURG - Een 29-jari- ge Oostsouburger heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zijn rijbewijs moeten inleveren. Hij blies 675 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht. De politie kwam de man op het spoor door het kenteken na te trekken van een auto die op het kruispunt ter hoogte van de wa tertoren bij Oost-Souburg een ANWB-paal geramd had. Vermoedelijk is de man komen aanrijden van de Sloeweg en heeft hij met te hoge snelheid de bocht naar links willen nemen. Hij is echter rechtdoor gescho ten. waarna hij tegen de praat paal tot stilstand kwam Vervol gens is de man te voet naar huis gegaan. Zwemvierdaagse brengt 1.500 op MIDDELBURG - De Nationale Zwemvierdaagse die in de week van 5 september in zwembad Poelendaele in Middelburg werd gehouden, heeft iets meer dan 1.500 gulden opgebracht. Dat geld is bestemd voor het Ronald McDonald Kinderfonds De Zwemvierdaagse trok dit jaar 218 deelnemers, die 250 of 500 meter per dag moesten zwem men. heeft doorgevoerd. Dat heeft ge leid tot oplopende tekorten die door de acht Walcherse gemeen ten samen moeten worden ge dekt. Als stelregel wordt gehan teerd dat een njksbezuiniging van één procent de gemeenten gezamenlijk twee ton extra kost. In de begroting voor 1995 is het geraamde tekort al opgelopen tot 1.425.000 gulden. De niet ge ringe groei in de opbrengsten blijkt niet voldoende te zijn om de stijgende kosten te compen seren. In 1993 bedroeg het tekort ruim 840.000 gulden. Kinderen uit het radio-actief besmette Tsjernoby 1 houden de komende twee weken vakantie in Oostkapelle. foto Lex de Meester OOSTKAPELLE - Een groep van zo'n veertig Russische kinde ren is dit weekeinde aangekomen voor een vakantie van drie weken in Zeeland. Vrijdagnacht arriveerde het gezelschap in het vakantiecentrum Bos en Duin in Oostkapelle. Vanuit Minsk ging de reis per vliegtuig naar Berlijn om vandaar per bus naar Oostkapelle te rijden. De kinderen zijn afkomstig uit de omge ving van Tsjernobyl, het gebied dat enkele jaren geleden door radio-actieve straling werd getroffen als gevolg van een ramp met een kerncentrale. De eerste vakantiedag, zaterdag, in Zeeland kregen de kinderen een complete nieuwe garderobe aangemeten van de organisato ren, de gezamenlijke kerken in Zeeland. Met glunderende gezich ten werden de kleurige jacks, laarzen en regenkleding gepast. Zondag werd onder meer een kerkdienst in Oostkapelle bijge woond. Voor de rest van de vakantie is een programma samenge steld met uitstapjes en excursies naar attracties zowel in als bui ten Zeeland. Woensdag 5 oktober wordt de slotdag gevierd. Voor het zover is staan er ook nog een bezoek aan een school en een voetbaltoernooi op het programma. Het is dit jaar de derde keer dat de gezamenlijke kerken in Zee land een groep kinderen uit Tsjernobyl ontvangen. De organisa toren vragen zich momenteel af of ze ermee moeten doorgaan of dat er andere projecten aangepakt moeten worden. Ook wordt eraan gedacht het project aan particulier initiatief over te dra gen. De gemeenten Westkapelle en Domburg hebben bezwaar aan getekend tegen de begroting van volgend jaar. omdat zij de stijging van de gemeentelijke bijdrage te fors vinden. Ook de gemeente Vlissingen wil voorlo pig niet instemmen, omdat de concept-begroting volgens haar niet zou voldoen aan de richtlij nen die de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten heeft opge steld De afgesproken besparing op de materiéle kosten en de mindere verhoging van de amb telijke personeelskosten zouden niet zijn doorgevoerd, waardoor de bezuinigingen van rijkswege volledig worden afgewenteld op de betrokken gemeenten, stelt Vlissingen. Begroting De financiële situatie van Werk plaatsen Walcheren wordt maandag 26 september bespro ken in het algemeen bestuur. De openbare vergadering wordt ge houden in het Werkplaatsen-ge- bouw aan de Grevelingenstraat in Middelburg en begint om 15.30 uur De jaarrekening 1993 en de ontwerp-begroting voor 1995 van Werkplaatsen Walche ren zijn donderdag 22 september ook onderwerp van gesprek in de commissie sociale zaken, per soneelszaken én organisatie van de gemeente Vlissingen. Die bij eenkomst wordt gehouden in het stadhuis van Vlissingen en begint om 19.30 uur Molukse wijk Oost-Souburg gaat op de schop OOST-SOUBURG - De Molukse wijk in Oost-Souburg gaat op de schop. De komende twee maan den zullen diverse wegwerk zaamheden uitgevoerd worden, die in overleg met de buurtbe woners en de woningbouwver eniging zijn afgesproken. In de wijk zal een maximumsnel heid van dertig kilometer gaan gelden. Verder krijgen de Prins Hendrikstraat en de Kromwege- singel eenrichtingverkeer en worden er parkeervakken in ge maakt. De Ritthemsestraat krijgt verkeersgeleiders. Verder wordt de wijk opgeknapt met extra groenvoorzieningen en ko men er een trapveld en enkele speelwerktuigen. van orize verslaggever MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg heeft zaterdag een che que van 7.500 gulden ontvangen van de serviceclub Kiwanis Middelburg-Walcheren. Het geld werd overhandigd tijdens een academische zitting in het Roosevelt Study Center in Mid delburg, waarin de Walcherse club officieel werd toegelaten tot de wereldwijde Kiwanis-or- ganisatie. De Klepperhoeve is het eerste fondswervingspro ject van de club, waarvan de ba sis in april 1989 w erd gelegd. Klepperhoeve-voorzitter H van den Boog zei er trots op te zijn dat de kinderboerderij door de club is uitverkoren. ..We bestaan al zo'n twintig jaar. Ons doel is de kinderen die opgroeien in een stedelijke omgeving in contact te brengen met de natuur en hun het besef mee te geven dat de na tuur waardevol is. De subsidies en donaties die wij krijgen zijn echter helaas niet voldoende." De Klepperhoeve, die jaarlijks Jan de Nooyer prolongeert Zeeuwse titel Politiehond I van een medewerker MIDDELBURG - Jan de Nooyer uit Arnemuiden heeft met zijn Mechelse herder Wolf voor de tweede achtereenvolgende keer het Zeeuws kampioenschap Po litiehond I (PHI) in de wacht ge sleept. Zaterdag op het terrein van de politiehondenvereni ging De Piet bleef de combina tie de naaste concurrentie ruim voor. De Nooyer scoorde 429 van de 435 te behalen punten. Ca- miel Vael uit Graauw werd met zijn Mechelse herder Tanja tweede met 426 punten. In totaal namen er zes combina ties deel De regen gaf vooral ex tra problemen voor de pakwer- kers die moeilijk uit de voeten konden op het gladde terrein. Overige uitslagen: 3 Peter de Bakker. Hulst, met Mechelse herder Robby. 422 punten; 4 Han Hoefnagels. Clinge. met Me chelse herder Racky. 386 pun ten; 5 Marcel Westdorp, Hein- kenszand. met Mechelse herder. Django. 380 punten. Ene Nagel- kerke scoorde met zijn Mechelse herder Casper 394 punten maar de combinatie deed buiten me dedinging mee omdat de hond nog ongecertificeerd is. zo'n 50.000 bezoekers trekt, is de enige kinderboerderij op Wal cheren. Van het geld van de Ki- wanis-club wordt een ganzenwei aangelegd en krijgen de cavia's betere hokken. Gedeputeerde ing A M. Dek. die commissaris van de koningin Van Gelder verving, ging in zijn toespraak in op de negatieve beeldvorming rond service clubs. ..Het gesloten imago vormt in zekere zin een belem mering. waardoor de clubs on voldoende op waarde worden ge schat Maar naar mijn mening zal er in de. toekomst in toene mende mate een beroep worden gedaan op het particulier initia tief. Serviceclubs kunnen de ga ten vullen die de overheid vaak noodgedwongen moet laten val len". zei hij. doelend op de terug lopende subsidies. Betekenen De eerste Kiwanis-club werd in 1915 in het Amerikaanse Detroit opgericht Wereldwijd telt Kiwa nis 8.200 clubs met in totaal on geveer 330,000 leden. In Neder land is het aantal Kiwanis-clubs de laatste jaren sterk gegroeid. De Kiwanians, in Nederland al zo'n 2.000, willen onderlinge vriendschap combineren met maatschappelijke betrokken heid, onder het motto 'We build' ('Wij bouwen op'). De naam Ki wanis is afkomstig van de In diaanse zinspreuk Nunc Kee- wanis'. wat vrij wordt vertaald tot 'Laat zien wie je bent en wat je voor de samenleving kunt be tekenen'. Drankrijder schept man uit Oost-Souburg VLISSINGEN - Een 69-jarige man uit Oost-Souburg is zater dagmiddag op het zebrapad in de Aagje Dekenstraat in Vliss- singen. ter hoogte van de Wal- straat. geschept door een 53-ja- rige automobilist uit Vlissin gen. De Oostsouburger is met «ien zware hersenschudding en enkele verwondingen aan het hoofd opgenomen in het zieken huis. De Vhssinger. die met zijn auto uit de Coosje Buskenstraat kwam. bleek te veel gedronken te hebben. De ademanalyse wees een alcoholgehalte van 965 microgram uit. terwijl 220 micro gram het maximum is. De man moest zijn rijbewijs inleveren. Hij is na verhoor weer vrijgela ten The New Orleans Red Beans in actie tijdens de oecumenische jazzkerkdienst in Oostkapelle. foto Ruben Oreel van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Bij de in gang van de Zionskerk in Oostkapelle, op de plaats waar normaal de dominee de trouwe bezoekers van de dienst begroet en tegelijk met één oog in de gaten houdt of Onze Lieve Heer ook nog rare kostgangers kent die zich wil len laven aan gebed en ge zang, staan deze zondag The New Orleans Red Beans te swingen. De gangmaker van de band, die eerder doet den ken aan een aangenaam bene velde stamgast rond slui tingstijd dan aan een heilig rood boontje, slaat op zijn tamboerijn en danst met zijn onafscheidelijke paraplu en hoge hoed in de hand in de rondte. Hoewel wanhopige windvlagen het al dagen on stuitbare hemelwater naar binnen waaien, raken de hon derden stoelen in het gods huis in snel tempo bezet. Het is pas voor het tweedejaar dat er een oecumenische jazz kerkdienst wordt gehouden in het kader van het Domburgse festival Jazz Down By The Sea, maar de naam lijkt nu al definitief te zijn gevestigd. Zel den krijgt de dominee ook zo'n bont gezelschap in zijn kerk Driedelig naast spijkerbroek, vijftig zwakke kinderen uit Tsjernobyl naast gezond blo zende Walcherse donderste nen. diepgelovig naast ernstig twijfelend. Rond half een, de voorziene aanvangstijd, wor den de laatste zitplaatsen ver geven. Zelfs het orgelplateau raakt bevolkt met belangstel lenden en vanuit onvermoede delen van het kerkgebouw worden echt de laatste stoelen aangesleept. Klappen Na een laatste 'soundcheckie' heerst er even stilte voor de storm. Het klinken van de bel en de verheven klanken waar onder de voorgangers naar vo ren schrijden blijven achter wege. The New Orleans Red Beans zetten Just a little while to stay here in en gelijk is het bal. De kerkgangers veren op, beginnen ritmisch te klappen en wie fototoestel of camcor der heeft meegenomen moet op de stoelen gaan staan om nog een mooi plaatje te kun nen schieten. Het is alsof de toeschouwers nu al om 'nóg een toegift' smeken, terwijl het spektakel pas begint. Whoopi Goldberg in kloosterkledij had geen waardiger entree kunnen maken. Als dominee F. A. Petter uit eindelijk uit het feestgevoel oprijst, slaat de bevreemding toe. In zijn witte gewaad lijkt hij als een verdwaalde dienaar van Gods woord in deze con certzaal terecht te zijn geko men. Maar na zijn 'woord van welkom' blijkt dat de toon die hij aanslaat goed past bij de muziek, die deze middag toch onmiskenbaar voorop staat. Het grootste aandeel daarin heeft The Jaffo Gate Quartet: vier heren met welluidende stemmen die samen met een degelijk begeleidingstrio be kende en minder bekende ne gro-spirituals vertolken. Een kalm nummer zoals Peace in the valley - het thema van de dienst - wordt, na een be schaafd applaus, gevolgd door een uptempo versie van Swing low sweet chariot en dan slaat opnieuw de vlam in de pan. die uiteindelijk wordt gedoofd met een ovatie. Zo mondt de kerkdienst uit in een gezamen lijke verklaring van de liefde voor de swing, die wordt on derstreept met een driftig meeklappen, soms ongege neerd tegen de maat in. Enke lejongeren. de enige onderver tegenwoordigde groep in de kerk. kneden hun kauwgom op de maat van de muziek De overgangen zijn vaak on werkelijk groot. Na een gehei de topper zoals When the saints houdt pastor P. A. E. de Rooij een overweging die, naar aanleiding van Vredeszondag, diep ingaat op de thema's vre de en gerechtigheid. Omdat de handen toch al warm zijn ge klapt, beloont het dankbare gehoor ook de pastor met een welgemeend applaus. Tijdens de collecte is het weer de beurt aan The New Orleans Red Beans en zij kiezen hun be proefde tactiek; bescheiden beginnen om groots en mee slepend te eindigen. Na afloop kan dominee Petter. meedei nend op de kansel, het niet na laten te zeggen. „Het nummer heette Over in the Glory Land, terwijl ik meer moest denken aan Ajax heeft de wereldcup." Na het slotgebed mag The Jaf fo Gate Quartet de dienst be sluiten met het onvermijdelij ke Oh happy day en Down by the riverside, waarna het pu bliek in het kielzog van de on vermoeibare New Orleans Red Beans de zaal verlaat. Buiten blijkt dat ook boven het grijze wolkendek zachtjes is meege- wiegd en dat er is gezien dat het goed was. De hemel is op geklaard. Medewerkers van het Middelburgse Rode-kruis maken in het kj van hun ramp-oefening de sporthal gereed voor opvang van A bewoners. foto RubenO van onze verslaggever MIDDELBURG - De bewoners van asielzoekerscentrum De Eendracht in Middelburg heb ben er niets van gemerkt, maar enkele honderden meters ver derop was zaterdagochtend al les in rep en roer omdat er brand in het centrum zou zijn uitgebroken. De eerste berich ten meldden zelfs drie doden, twintig gewonden en een vrouw die op het punt van bevallen stond. Zo'n honderd bedden w erden geplaatst in sporthal De Kruitmolen, waar het Rode Kruis een opvangcentrum in richtte. Nieuwsgierige 'journa listen' die aan de deur kw amen kregen nul op het rekest en wer den verwezen naar de persbij eenkomsten van de burgemees ter in de Abdij. Pas om tien voor elf viel iedereen uit zijn rol en Waren er weer lachende gezich ten te zien. De oefening was ten einde. Wanneer de nood echt aan de man is. heeft het Rode Kruis ook de taak evacues op te vangen en te verzorgen. In Vlissingen is daar op papier al enkele keren mee geoefend en nu brachten de Rode Kruis-colonnes van Mid delburg en Arnemuiden het rampenscenario voor het eerst in de praktijk. Het oefenen met mensen die zwaargewonden si muleren blijft daarbij achterwe ge. „Het Rode Kruis beperkt zich tot opvang van de lichtge wonden en het geruststellen van de overige mensen. Het doel van de oefening is vooral het zo snel mogelijk inrichten van een op vang", aldus R. de Meyer, die als ambtenaar openbare veiligheid van de gemeente Middelburg- deel uitmaakte van de oefenlei ding. Binnenkort houdt ook de Oostsouburgse colonne een der gelijke logistieke training. Tevreden De Meyer is tevreden over het verloop van de oefening in Mid delburg. waar bijna vijftig vrij willigers aan deelnamen. „Onze eerste indruk is dat de mensen het uitstekend hebben opge pikt. Het eerste half uur was het alleen even zoeken naar de juiste Groot gat in weg door breuk waterleiding MIDDELBURG - In het wegdek van de Burgerweidestraat in Middelburg ontstond zaterdag nacht een gat van twee bij drie meter als gevolg van een water leidingbreuk Delta Nutsbedrij ven heeft de situatie inmiddels hersteld Westkapelse in coma langs weg gevonden van onze verslaggever MIDDELBURG - Op de Hoge- Iandseweg, tussen Middelburg en Biggekerke, is zaterdagmid dag om half vier een 17-jarig meisje uit Westkapelle buiten bewustzijn langs de weg gevon den. Het meisje, dat op een snor fiets reed, bleek in coma te zijn. Zondag is zij daaruit ontwaakt. Onduidelijk is waardoor het meisje buiten bewustzijn is ge raakt. Waarschijnlijk is zij tij dens slecht weer gevallen of aan gereden door een passerende auto. De politie verzoekt even tuele getuigen zich te melden bij het bureau in Middelburg <01180- 88000). Wandeling door de Zepeduinen BURGH-HAAMSTEDE - De Vereniging Natuurmonumen ten houdt zondag 25 september een natuurexcursie door de Ze peduinen. De gids van de Ver eniging Natuurmonumenten en de beheerders van de Zepedui nen vertrekken om 13.30 uur bij de poort van Slot Haamstede in Haamstede. De Zepeduinen liggen tussen Haamstede en Burgh en de bos sen van boswachterij Westen- schouwen. De binnenduinen hebben een gevarieerde plan tengroei met stukjes bos. open duinvalleien en duindoornbos jes. Een kudde zwarte Shetlands zorgt voor begrazing. verbindingen, maar dat is li goed opgevangen. De coorcii tor van de rampenbestrijdir, Limburg heeft ook meegedn in het actiecentrum en hij vi dat iedereen zich goed aan ft spraken hield, zodat de lij duidelijk waren." Ook bu meester mr C. G J. Ru; kwam even langs om te obse ren hoe de oefening verliep toonde zich onder de indruki de professionele aanpak var: Rode Kruis. Rijbewijs kwijl na aanrijding ZIERIKZEE - De politiek zaterdagavond het rijbewii beslag genomen van een 23j ge automobilist uit Zierib nadat hij op de Scheepstiim dijk in zijn woonplaats eer parkeerde auto had geraak was doorgereden. De dadei teveel gedronken had, kree; vens een proces-verbaal. Woninginbraka in Vlissingen VLISSINGEN - Door via brievenbus naar het slot tel gelen' zijn inbrekers er zal dagnacht in geslaagd bij li woningen in Vlissingen bim te komen. In de Jan Veriw laan namen zij een hoeveelh sieraden en enkele duimi guldens aan contanten mee.1 een woning aan de Adrii Brouwerlaan wordt een bu pas en wat geld vermist. Ini de gevallen lagen de bewon boven te slapen en zat de vi deur niet op het nachtslot, Een woning aan de t Doornlaan in Vlissingen watl terdagmiddag ook het doei van inbrekers. Zij kwamen J nen via het slaapkamerraam! buit bestond uit bankpass cheques, paspoorten en eenp honderd gulden. De bewoj waren op het moment van ik. braak niet thuis. Maand zitten voor diefstal op plek werkstraf van een medewerkster MIDDELBURG - De rechlh in Middelburg heeft tenuit" legging van een maand n waardelijke gevangenis! gelast, die een 20-jarige VIia ger nog tegoed had van een' nis voor diefstallen. De s was dit voorjaar veroorde tot een werkstraf van 1 met daarnaast vier maaoi voorwaardelijk. Die moesi uitzitten in het geval heli zou gaan met de dienstv! ning of indien hij nieuwesli bare feiten zou plegen in proeftijd. Nadat hij er 140 uur vani werkstraf op had zitten stal een portefeuille op het p«! waar hij was tewerkgesteld, werd betrapt en hoefde i meer terug te komen. Een? oude Kapellenaar, die op* zelfde project werkte, nam portefeuille samen met t weg. Hij werd al eerder naai gevangenis verwezen. Blue Spirit wint goud op festival ALMERE - Blue Spirit Dra» Bugle Corps uit Middcll" heeft zaterdag tijdens een' ziekfestival in Al mere de ft"* plaats in de A-Klasse verort De hevige regenval deed ganisatie van het muzieWj ment besluiten om de des mende corpsen geen shori ren te laten uitvoeren. Er* enkel gespeeld in concert® tie De jury kende punt'- voor de totale muzikale u» van de korpsen en voor® voering van de blaas- en werksecties. Het festival was tevens de' laatste krachtmeting tusse* korpsen van dit seizoen wordt zaterdag 24 septeiriv gesloten met de Neden* drum bugle korps-kafflf" schappen in het Gofferts® in Nijmegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 8