PZC zeeland Selectieve aanleg bossen bepleit a Felicitaties voor de kindertelefoon exelka Regenval maakt eind aan Axels vliegfeest verkooppunt Belefax De echo van Vadertje Cats Derk Thijs royaal winnaar race Parijs-Amsterdam Reimerswaal wil nog 15 asielzoekers huisvesten Stereo iedeputeerde De Kok wil open landschappen vrij houden j I MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 éi onze verslaggever UMADORP - Gedeputeerde isG,L. de Kok van natuur en «reatie vindt dat de provincie teland bij de aanleg van bos- iizeer selectief' te werk moet jan. Op de open landschappen ie zo typerend zijn voor Zee- ad hoort bos volgens De Kok soluut niet thuis. Wel zouden volgens de gedeputeerde bos- kunnen worden geplant in Zeeuwse binnenduinen en od steden en grootschalige in- Eirie- en recreatiegebieden. Kok verklaarde zaterdag in amadorp bij het officiële begin Hi de 'Week van Het Land- dat hij zijn mening over «aanleg van bossen kwijt wilde er de laatste tijd in de ovincie zoveel wordt gediscus- srdoverdat onderwerp. „Veel ensen denken dat we in Zee- ad over een aantal jaren een deboel bossen hebben, maar ;hetaan mij ligt zal dat zeker «t het geval zijn", aldus De ifc ..De stranden, de wateren open vlakten als de Walcher- jchaam vrouw evonden bij kanaaleiland Lnonze verslaggever US VAN GENT - In het water tj het Kanaaleiland bij De Wiroef in de gemeente Sas van hnt werd zaterdagmorgen het jtienloze lichaam van een louw gevonden. Uit de sectie (het stoffelijk overschot zon- tl in Rijswijk bleek dat de 49 jaar oud was en in Ut woonde. Er zijn geen aan wijzingen dat de vrouw het jichtoffer was van een mis- h politie kreeg zaterdagmor- een melding dat er een in het kanaal van Gent dreef en haalde |2ama samen met de brand eer het lichaam uit het water. Ie vrouw is hoogstwaarschijn- [i door verdrinking om het le- gekomen, maar op dit mo- is nog niet bekend hoe en iinneer de vrouw te water raak- Uit de sectie bleek wel dat de rauw hooguit enkele dagen in k water lag. se poelgebieden en de Yerseke Moer zijn kenmerkend voor het Zeeuwse landschap en dat moet zo blijven." De aanleg van bos is volgens de gedeputeerde wel mogelijk in de binnenduinen van Walcheren, West-Zeeuwsch-Vlaanderen en de Kop van Schouwen. „Ook rondom steden, industriegebie den en grootschalige recreatie gebieden kan het zinvol zijn bos sen te planten", verklaarde De Kok. „Die bossen zouden im mers als buffer kunnen dienen voor de omliggende natuurge bieden en tevens een uitloopmo gelijkheid kunnen zijn voor re creanten en mensen in de stad." Folder De Kok was niet alleen naar Em- madorp gekomen om de 'Week van het Landschap' te openen. De bijeenkomst werd tevens aangegrepen om de folder 'Na tuurlijk Zeeland' te presenteren. Deze folder is uitgegeven in een oplage van 150.000 exemplaren door de initiatiefgroep 'Recrea tie, Natuur en Landschap' van de provincie Zeeland. Ook de VW. de Recron en de beheer ders van de terreinen die in de folder worden genoemd werkten mee aan het ontwikkelen van de brochure. Voorzitter T. Kramer legde uit dat de initiatiefgroep Rekreatie, Natuur en Landschap circa een jaar geleden werd opgericht en bestaat uit vertegenwoordigers van de natuurbewegingen en de recreatiewereld. „Buitenstaan ders denken dat natuurbescher mers en recreatie-ondernemers elkaar altijd dwars zitten", aldus Kramer. „Maar met het geza menlijk uitgeven van deze folder hebben we duidelijk gemaakt dat het ook anders kan." In de folder van de initiatief groep zijn alle Zeeuwse natuur gebieden overzichtelijk op een rijtje gezet. Verder wordt aange geven of ze vrij toegankelijk zijn en/of onder onder begeleiding van een gids bezocht kunnen worden. De Kok was in zijn nopjes met de folder en legde onmiddelijk een nieuwe opdracht bij de initiatief groep neer. „Het is natuurlijk prachtig dat we een Week van het Landschap hebben", aldus De Kok. „Maar eigenlijk zouden er een hele maand lang activitei ten voor natuurliefhebbers moe ten zijn. Ik besef dat het organi seren van zo'n maand veel moei lijker is dan het houden van een cultuurmaand. Want als de na tuur op zijn op mooist is, is alles juist erg kwetsbaar en kun je maar beter wegblijven. Toch lijkt het me een uitdaging om te onderzoeken of er een geschikte periode voor zo'n natuurmaand Kinderen brachten hun gelukwensen voor de 10-jarige Kindertelefoon Zeeland schriftelijk over. foto Ruben Oreel van een medewerker MIDDELBURG - De Kinder- en Jeugd te lefoon Zeeland vierde zaterdagmiddag het 10-jarig bestaan op de Markt in Mid delburg. Voor die gelegenheid was er een podium gebouwd en stonden er informa tiestands van instanties op het gebied van de jeugdhulpverlening opgesteld. Het feest was goed voorbereid en verliep in vlot tempo. Ondanks het slechte weer kwam er toch nog aardig wat publiek op dagen. Zij zagen achtereenvolgens optre dens van een dansschool, van de Zeeuwse winnaars van de voorronde van Kunst bende 1994 en de Goese formatie Kamje- haar. Daarnaast werd er ook een Karaoke- wedstrijd gehouden. Het geplande terras was vanwege de regen teruggebracht tot een bescheiden tentje. Voor Joriena Houweling kreeg de jubi leumviering een extra feestelijk tintje. Zij won de felicitatiewedstrijd die de jarige Kindertelefoon Zeeland had uitgeschre ven. Uit handen van gedeputeerde A. J. Dijkwel kreeg de 13-jarige Middelburgse een waardebon voor inline-skates. ianioo r - e l f i c i e n c y bv Exelka is al weer geruime tijd PTT telefaxdealer. Exelka biedt ook dezelfde prima service als PTT Telecom. Maar Exelka doet meer Ze installeren, instrueren en bij eventuele calamiteiten komt er snel een bruikleenfax industrieweg 1-3 Vlissingen Telefoon 01184-10740 ^vliegshow met onder meer verschillende oldtimers in Axel moest zaterdag halverwege wor- tongestaakt wegens het slechte weer. foto Peter Nicolai ÜÜLonze verslaggever •WEL - De opening door bur gemeester W. J. de Graaf van Axel verliep volgens het "^Kie en ook de eerste de- rionstralies van het Landuyt 'earn uit Kortrijk en de F-27 J'iegtuigen van de Konink je Luchtmacht verliepen fewoon. Maar aan het nood weer kwam zaterdag geen f|nde, zodat de 'Memorial 'Shts' op het Smitsschorre- rrein vroegtijdig moesten *°rden afgeblazen. jj® Eerste Zeeuws-Vlaamse ••eroclub (EZAC) had voor de Wenking van de bevrijding n Axel vijftig jaar geleden n uitgebreide vliegshow sa mengesteld. waarvoor zo'n tienduizend toeschouwers werden verwacht. Het slechte weer gooide echter roet in het eten. waardoor er volgens de schattingen van de organi satoren hooguit tweeduizend bezoekers kwamen. De mees te mensen hielden het slechts enkele uurtjes uit in de stro mende regen en zochten daar na de auto. de kantine of de oliebollenkraam op. De F 27 vliegtuigen van de vliegbasis van de Koninklijke Luchtmacht gingen aan het begin van de middag gewoon de lucht in en ook de oldti mers van het Landuyt Team uit Kortrijk maakten hun rondje af. „Daarna werd het steeds meer schipperen", zegt EZAC-voorzitter L. Ringoot. „Voor de motorzweefvliegtui gen was het sabbelen en de paradroppings en kunst- vlucht door Ton de Noel vie len door het hondenweer in het water." Omstreeks 15.30 uur kwam vanaf de vliegbasis in Eindho ven de melding dat er door het slechte zicht geen doorkomen aan was voor de vliegtuigen en het evenement werd daar om direct afgebroken. Rin goot: „Ik vind het vooral voor de toeschouwers vervelend dat het zo is gelopen, want de meeste mensen hadden zich er zoveel van voorgesteld. We gaan echter niet bij de pakken neerzetten en organiseren ze ker nog een keer zo'n show." Suze van Grootel (r) en Louis Peter Grijp vertolken de hervonden liederen van Vadertje Cats in het stadhuis van Brouwershaven. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Frank Balkenende BROUWERSHAVEN - Waar normaal politiek gemurmel door de gangen gonst, klinkt zaterdag de echo van Vader tje Cats in het knusse stad huis van Brouwershaven. Een muzikale weerklank nog wel. En dat is opmerkelijk, want ook kenners weten nog maar een paar jaar dat Jacob Cats gedichten op muziek zette. Daarvoor leende hij de melodie van bekende liede ren. Uit 1633 stammen de Kla gende Maagden, waarin de moralist waarschuwt voor de risico's van de liefde. „Maar hij spoorde daarmee ook zichzelf aan tot kuis heid", onthult dr Louis Peter Grijp, die samen met sopraan Suze van Grootel deze verge ten muziek uit de Gouden Eeuw vertolkt. Het draait zaterdag om Cats in Brouwershaven, waar de dichter-staatsman ter wereld kwam en zijn jeugd door bracht. Dankzij de Zeeland Cultuurmaand is het Schouw- se plaatsje even Catsstad. Zo'n veertig mensen volgen het programma in het stad huis. waar allereerst Klagen de Maagden te horen zijn. Louis Peter Grijp, weten schappelijke onderzoeker aan het P. J. Meertens Instituut in Amsterdam ofwel het Neder lands Volksliedarchief, bege leidt Suze van Grootel op luit en cither. Zij heft het Klaegh- Liedt aan van Dina. dochter van den aertsvader Jacob, en wel 'op den stemme van'; C'est un amant, ouvre la por- te. Camerata Grijp en Van Grootel maken deel uit van Camerata Trajec- tina, een in 1974 opgericht Utrechts muziekgezelschap dat langzamerhand ambassa deur is geworden van de Ne derlandse muziek uit de 16e en 17e eeuw. „De Gouden Eeuw was natuurlijk geen muzikaal hoogtepunt. Het calvinisme legde het accent op kerkmuziek en Nederland had geen groot hof, waar ge woonlijk cultuur werd gesti muleerd. Toch is veel muziek uit die periode de moeite waard en daar komen we nu achter." Want nog maar enkele jaren terug ontdekte Martha Se- ters, een student van Grijp, de muzikale zijpaadjes van Ja cob Cats. Dat wierp een nieuw licht op Vadertje. „Kijk. in die tijd was het gebruikelijk dat dichters hun poëzie zongen op de wijs van bekende liederen P. C. Hooft, Brederode, zowat iedereen deed dat. Alleen van Cats wisten we het niet." En, voegt Grijp eraan toe. de liederen zijn 'veel mooier dan je verwacht'. ..Cats had een goede smaak!" Catshuis Het tweede programmadeel. vermeldt het stencil van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon, is een le zing door adjunct-streekar chivaris Sander den Haan. Die wandelt deskundig met zeven-mij ls-laarzen door de geschiedenis van Brouwers haven om te eindigen bij de centrale figuur. Cats zou het stadhuis niet meer herken nen, want dat is eind 16e, be gin 17e eeuw ingrijpend ver groot en verfraaid. Den Haan staat kort stil bij de vraag of Jacob daadwerkelijk in het geboortehuis (hoek Noord- dij kstraat/Kerkstraat) ter we reld is gekomen, want Pa Cats hield er verschillende wonin gen in Brouwershaven op na. „Maar goed. sinds lange tijd wordt deze woning be schouwd als het geboortehuis van Jacob Cats en het is ook in handen geweest van de fa milie, dus heeft behalve Den Haag ook Brouwershaven een soort Catshuis." Voorzichtig gegrinnik in de zaal. En dan gaan we, om met Mart Smeets te spreken, wandelen. Langs plaatsen die Cats ver moedelijk heeft gekend of die aan hem herinneren. Maar buiten regent het pijpestelen. Nog animo voor de wande ling?. informeert de coördina trice van het educatief toeris me naar de bekende weg. Nie mand steekt dus een hand op. Dan maar. als alternatief, een extra lang bezoek aan de ge restaureerde Sint Nicolaas- kerk; in de voetsporen van de koningin. Buiten op de markt staat Jacob Cats stokstijf in een stortbui. Hij klaagt niet. Derk Thijs kreeg bij aankomst diging, liggend... toepasselijke bul- foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burger Derk Thijs is zondag winnaar geworden van de Non Stop Human Power Race, een fietswedstrijd van Parijs naar Amsterdam over een afstand van bijna 550 kilometer. Thijs liet met zijn 'roeifiets', voorzien van een speciaal gestroomlijnd kuipje, de overige 28 deelne mers al kort na de start achter zich en finishte na 18 uur, 34 mi nuten en 59 seconden in Amster dam. Pas vijf kwartier later kwam de nummer twee over de streep. De wedstrijd stond open voor alle denkbare soorten fiet sen. Aan de start verschenen ook bekende triatleten zoals Ben van Zeist en Martin Feijen. Terwijl een aantal deelnemers nog tussen Parijs en Amsterdam aan het ploeteren was - de orga nisatie had de limiet op 36 uur gesteld, zodat de fietsers tot van ochtend i maandag) zes uur de tijd hadden om binnen te komen - zat Thijs al lang en breed in zijn stamcafé in Middelburg om de overwinning te vieren en zijn verhaal te doen. Een pijnlijke knie is de enige schade die hij heeft overgehouden aan de bar re tocht, die voor het grootste deel in de regen werd gereden. „In het begin liep het als een trein, maar na driehonderd kilo meter kwam ik de man met de hamer tegen. Dat was net bij een aantal venijnige klimmetjes in de buurt van Brussel. Als het niet meer wil, ga je vanzelf met een grote versnelling rammen en daarbij heb ik waarschijnlijk mijn knie wat geforceerd." Thijs denkt dat zijn zege, behal ve aan het materiaal, vooral te danken is aan goede voeding. „Ik had van oud-profwielrenner Maarten Ducrot een goede tip gekregen: vast voedsel eten tot je dat niet meer naar binnen krijgt en dan alleen nog maar energiedrank gebruiken, ook al krijg je zin om lekker te eten. Dat helpt echt. Als je er even door heen zit en je neemt wat energie drank merkje tien minuten later dat het werkt," Ook de andere gevaren die op de loer lagen, zoals valpartijen, ver keerd rijden en slaap, doorstond de Middelburgse roeifietser goed: drie keer gevallen zonder veel schade, vier keer verkeerd gereden zonder tientallen kilo meters extra te hoeven afleggen en maar één keer bijna in slaap gesukkeld. Lamlendig „Dat was op een recht stuk weg van zo'n vijftien kilometer. Daar was ik zo moe dat ik me zo sto ned als een garnaal voelde. Toen had ik echt moeite om mijn ogen open te houden. Gelukkig kom je daar op een gegeven moment wel overheen, al blijf je een lam lendig gevoel houden. Bij de ver- zorgingposten. die er om de vijf tig kilometer waren, heb je de kans om weer een beetje op krachten te komen." Belangrijke oppepper was ook de koppositie, al dacht Thijs tot op het laatst dat de achtervol gers hem op de hielen zaten. Zijn begeleiders hielden bewust ach ter dat het verschil alleen maar groeide, zodat Thijs werd aange spoord om tot het uiterste te gaan. „Je ligt op de kop en dat is toch een goede motivatie om door te gaan. Als je achterop ligt heb je volgens mij eerder de nei ging om af te stappen, want het blijft natuurlijk beestenwerk." van onze verslaggever KRUININGEN - Reimerswaal zal voldoen aan de oproep van het rijk om volgend jaar meer vluchtelingen met een status te huisvesten. Volgens de laatste berekeningen dient de Oostbe- velandse gemeente nog vijftien statushouders onderdak te ver schaffen. B en w willen voor de begeleiding en opvang van de vluchtelingen en de admini stratie die daarmee samen hangt, nog geen extra formatie plaatsen scheppen. Het dagelijks gemeentebestuur gaat niet verder dan de uren van twee tijdelijke krachten (zestig uur per week) voor een jaar ver lengen. Uitbreiding voor de vas te 'vluchtelingenambtenaar' zit er niet in. hoewel in de praktijk blijkt dat zij tijd tekort komt. B en w opperen dat haar werk mo gelijk kan worden verlicht door inschakeling van een 'banen pooler'. Het college zal hierover binnenkort een advies uitbren gen. Daarnaast zal worden on derzocht of de formatie voor de opvang van vluchtelingen al dan niet toereikend is. Het voorstel komt dinsdag 27 september aan de orde in de Rei- merswaalse gemeenteraad, die dan vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis in Kruiningen ver gadert. Drankrijder ramt drie auto's in Hansweert HANSYVEERT - Een dronken automobilist uit Hansweert heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Boomdijk in zijn woonplaats drie geparkeer de auto's geramd. De bestuurder liep daarbij zelf lichte, verwondingen aan het hoofd op. Uit de dranktest op het politiebureau bleek de man 2,2 promille alcohol in het bloed te hebben. Zijn rijbewijs werd daarop in beslag genomen. De tijd gaat snel en dat is ook aan de advertenties goed af te lezen. Zo ivas de skeelerrage nog niet begon nen of in de krantenkolom men werden de achterhaal de modellen al weer in de aanbieding gedaan. Afgelopen zaterdag reali seerden we ons plotseling dat de tijd toch wel èrg hard gaat. Toen wij in de rubriek 'te koop' een advertentie aajitroffen waarin een ste reotoren werd aangeboden. 'Uit grootmoeders tijd', meldde de verkoper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5