Serviërs verjagen weer moslims Berlusconi kiest confrontatie PZC Te weinig opvang voor groeiend aantal daklozen in Utrecht Reynolds voorziet voorlopig geen herenigd Ierland Bierfeesten in München gestart Verbijsterde Miss America binnen- en buitenland VN-commando dreigt met luchtacties bij Sarajevo Blijft 't bij uw faxnummer, telefoonnummer en postcode of gaat u ook adverteren? het weer in zeeland MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 SARAJEVO (AFP/RTR/DPA/ L'PIl - Een groep van circa 1300 moslims is zondag door de Bos nische Serviërs verdreven uit het gebied rond Bijeljina in het noordoosten van Bosnië. De vluchtelingen moesten onder dwang de frontlinie oversteken. Het Rode Kruis sprak van de grootste golf van etnische zui vering sinds de Bosnische Ser viërs half juli begonnen met het verdrijven van de moslims uit de streek. De Verenigde Naties hebben de Serviërs en moslims bij Sarajevo zondag gedreigd met luchtaan vallen indien zij hun gevechten niet staken. De Britse comman dant van de VN-vredesmaeht. generaal Michael Rose, zei dat de gevechten in Sarajevo een schending betekenen van de uit sluitingszone voor zware wa pens rond de Bosnische hoofd stad. Woordvoerster Lisa Jones toon de zich geschokt over de grote UTRECHT (GPD/ANPl - Het aantal daklozen in Utrecht groeit sterk. Iedere nacht bren gen honderden mensen de nacht door op straat. Het betreft on der meer psycrische patiënten Studie ministerie naar legalisatie van XTC-pillen DEN HAAG iGPD) - Het minis terie van volksgezondheid, wel zijn en sport (VWS) gaat bekij ken of XTC legaal kan worden verkocht. Een werkgroep, be staande uit ambtenaren van het departement, onderzoekt of het strafbaar stellen van deze hard drug de voornaamste oorzaak is van de toenemende problemen met XTC. Als dat zo is, bestaat de kans dat XTC in de toekomst legaal verkrijgbaar wordt. Het is de eerste keer dat het ministe rie onderzoekt of de problemen met XTC afnemen als de pillen uit de illegaliteit worden ge haald. Het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) bracht vorige week een rapport uit waarin staat dat de vervuiling van de XTC-pillenmarkt. waar door enkele levensgevaarlijke nepmiddelen in de handel ko men, wordt veroorzaakt door het verbod op de harddrug. Daarom dringt het NIAD aan op legalisatie. van onze correspondent LONDEN De Ierse premier Albert Reynolds voorziet de ko mende twintig tot 25 jaar geen hereniging van Zuid- en Noord- Ierland. Albert Reynolds ver klaarde dat in een vraagge sprek met de Britse zondags krant The Observer. Protes tantse politici reageerden posi tief op de uitlating. „Dit is rea lisme en dat juich ik toe", zei John Taylor, een Lagerhuislid van de Ulster Unionist Party. Reynolds zei: „Als ze (de Noord ieren -red.) over 25 jaar. of over twintig jaar, of wanneer dan ook, het gevoel hebben dat een her enigd Ierland beter is. is dat pri ma - laat ze dan die besüssing ne men. Haïti slot van pagina 1. ton afgewezen. Carters missie is volgens kringen in Washington alleen geloofwaardig omdat er de dreiging met een invasie ach ter staat. Het is Carters achtste bezoek aan Haïti. In 1990 was hij waarnemer bij de verkiezingen waarin Aristide met 70 procent van de stemmen de eerste demo cratisch gekozen president van Haïti werd Carter - die zich net als generaal Powell en senator Nunn eerder tegen een invasie heeft uitge sproken - bouwde toen een goe de relatie op met Cédras, die be last was met het toezicht op het ordelijk verloop van de verkie zingen. Carter loofde Cédras destijds voor zijn positieve rol daarbij Maar negen maanden later leidde de generaal de machtsgreep tegen Aristide. U kunt nu adverteren in de nieuwe Telefoongids van PTT Telecom. Bel voor meer informatie TeleMedia: 06-00 25 (gratis). De nieuwe Telefoongids. Alle zaken op een rijtje. uittocht van moslims uit de streek rond Bijeljina. mede om dat de leiding van de Bosnische Serviërs onlangs opnieuw be loofde een einde te maken aan de zuiveringen. Uit de stad Janja zijn sinds half juli al 3000 dui zend moslims verdreven. Vol gens Jones valt te vrezen dat er in die plaats geen enkele moslim meer woont. De Bosnische Serviërs verdre ven zaterdag ook al zevenhon derd moslims uit Banja Luka, in het noordwesten van Bosnië. Volgens functionarissen van de Bosnische regering hebben de Serviërs aangekondigd dat zij de komende weken nog eens 6000 moslims uit het gebied rond Banja Luka zullen verwijderen. Hevige beschietingen zijn zon dag uitgebroken in Sarajevo, de zwaarste sinds de instelling van een staakt-het-vuren zeven maanden geleden. Moslims en Serviers bestookten elkaar over en weer, onder meer met grana ten. VN-troepen meldden dat vier mensen in het weekeinde omkwamen bij gevechten in de Bosnische hoofdstad. Vijftien mensen raakten gewond. De straten van de Bosnische hoofdstad waren direct na het begin van de gevechten volledig verlaten. De strijdende partijen hadden hun zware wapens in en rond Sarajevo sinds februari het zwijgen opgelegd nadat de NA VO met luchtaanvallen had ge dreigd. Zondag is ook een 13-jarige jon gen gedood door een sluipschut ter, in weerwil van een akkoord tussen de moslims en de Bosni sche Serviërs over beëindiging van de activiteiten van sluip schutters. Sarajevo zat zondag voor de vierde achtereenvolgende dag zonder water en elektricitëit. Volgens VN-medewerkers en mensen met een huurschuld. Ook is de toename van zwerven de Turkse en Marokkaanse jon geren opvallend. De sterke groei leidt tot span ningen en onhygiënische toe standen in de opvanghuizen. In een brandbrief aan de gemeente dringt het bestuur van het op vangcentrum Catharijnehuis aan op de instelling van een dienstencentrum voor daklozen. De bestaande opvangcentra kunnen nog maar een beperkt deel van de 500 tot 700 daklozen in Utrecht opvangen In Utrecht zijn ongeveer 150 bedden voor daklozen in de reguliere opvang. De brandbrief aan de gemeente is gestuurd op het moment dat het dagopvangcentrum Catha rijnehuis en de Sleep Inn hun vijf- en tienjarig bestaan vieren. „Maar veel reden om feest te vie ren, hebben we eigenlijk met", zegt bestuurslid De Jonge van het Catharijnehuis. Zaterdag werd het deels door zwervers zelf volgeschreven blad Straatnieuws gelanceerd. De krant staat vol informatie over de lusten en vooral lasten van het leven op straat. De zwervers verkopen de krant op straat voor 1.50. De helft daarvan mo gen ze zelf houden. Gedichten en litho's van de zwervers die aan Straatnieuws meewerkten staan afgedrukt naast serieuze informatie over medische spreekuren voor on- verzekerden. MÜNCHEN - Een dienster in München brengt pullen bier naar dorstige gasten bij de opening van de 161ste Oktoberfeesten. On danks het slechte was er veel belangstelling voor het traditionele bierfestijn. foto DPA Als ze daarentegen zeggen: 'Nee, we blijven liever bij Londen', dan moeten ze dat besluit ne men". De Ierse Republiek eist in de ar tikelen twee en drie van haar grondwet nog altijd de zes noor delijke graafschappen op. Maar Reynolds maakte in het inter view opnieuw duidelijk dat beide 'Ierlanden' alleen zullen worden herenigd als de Noordie ren daar in meerderheid voor zijn. Daarmee wijkt Reynolds af van de opstelling van Sinn Fein ide politieke partij van de IRA), die meent dat een referendum over de toekomst van 'Ulster' in Noord- en Zuid-Ierland tegelijk moet plaatsvinden. Daarmee zou de uitkomst ervan vast staan. omdat de overweldigende meerderheid op het eiland ka tholiek is. In Noord-Ierland daarentegen zijn protestanten in de meerderheid. De uitlating van Reynolds kwam luttele dagen nadat de Britse premier Major de protes tanten in Noord-Ierland een re ferendum had beloofd over even tuele veranderingen in de status van de provincie. Die expliciete belofte was evenals de uitlating van Reynolds bedoeld de protes tantse gemeenschap gerust te stellen. Beloftes Blijkens opiniepeilingen vreest een meerderheid van de protes tanten dat beloftes zijn gedaan aan de IRA, in ruil waarvoor de terreurorganisatie begin deze maand een bestand afkondigde. Nog altijd weigeren UVF en UFF, de twee protestantse ter reurgroepen. het IRA-voorbeeld te volgen. Vorige week pleegde de UVF een bomaanslag in Du blin, de Ierse hoofdstad. ATLANTIC CITY - Miss Alabama, Heather Whitestone O regaeert verbijsterd op haar uitver kiezing tot Miss America. De uitslag wordt haar in gebarentaal meegedeeld door Miss Verginia, Cullen Jonhson (r), die tweede werd. De nieuwe Miss America kon zelf de uitslag niet horen; de 21-jarige studente is doof na een reactie in haar jeugd op een inenting. Ze is de eerste jonge vrouw met een handicap die de titel binnenhaalt. Heather Whitestone studeert voor accountant en werkt voor een instelling van de staat Alabama die zich met de problemen van gehoorgestoorden bezighoudt. foto AP Crisis om benoeming directeuren Italiaanse staatsomroep van onze correspondent ROME 'De omsingeling van de Rai is voltooid'. 'Verkave- lings-praktijken de 'Eerste Re publiek' waardig; Het regime is terug'. 'Berlusconi controleert nu alle tv-journaals van het land'. Het is weer 'oorlog' in Ita lië en weer vormt de staatsom roep Rai de aanleiding. Dit keer kunnen de gevolgen ernstig zijn, omdat Lega-leider Bossi definitief lijkt te hebben gebro ken met premier Berlusconi. Dat de benoeming van de direc teuren van de radiozenders en van de drie tv-kanalen van de staatsomroep Rai scheve ge zichten zou opleveren, stond buiten kijf. Enkele maanden ge leden dwong de regering het zit tende bestuur tot aftreden, na dat Berlusconi het een 'anoma lie' had gevonden dat een pu blieke omroep (en de concurrent van zijn drie commerciële zen ders i consequent de regering be kritiseert. De oppositie reageer de des duivels - net als zaterdag, toen het nieuwe bestuur de na men bekend maakte van de nieuwe directeuren en hoofdre dacteuren. Het grote verschil is dat Umber- to Bossi. leider van de (rege ringspartij) Lega Nord zich nu aangesloten heeft bij het koor van critici. Hij was ervan over tuigd dat de benoeming van twee. min of meer Lega-gezinde personen in het vijfkoppige be stuur een garantie zou vormen voor een 'objectieve en profes sionele staatsomroep'. Zaterdag bleek dat deze twee geen vuist hadden weten te maken tegen de overige drie, die vooral perso nen hebben gekozen uit de poli tieke familie van Berlusconi en diens bondgenoot Fini, leider van de 'post-fascistische' Natio nale Alliantie. Optater Umberto Bossi reageerde dit weekeinde furieus. „Berlusconi heeft nu zes kanalen tot zijn be schikking en dit valt niet te to lereren. De nieuwe directeuren horen een voor een tot het oude regime aldus de getergde Lega- leider. Bossi voegde eraan toe dat zijn partij van Berlusconi een 'optater' heeft gehad. En daarin heeft hij gelijk. De Lega, die als geen ander be hoefte heeft aan toegang tot de media, is niet een post ten deel gevallen en dit kan niet anders worden opgevat dan als een oor logsverklaring van Berlusconi en de zijnen. Bossi voert al en kele maanden een soort guerril la tegen zijn coalitie-partners en met name tegen Berlusconi, om dat hij vreest dat zijn partij vroeg of laat door Forza Italia ol NA zal worden opgeslokt. Ber lusconi is dit meer dan zat en heeft nu gekozen voor de harde confrontatie. De premier heeft hierbij duide lijk het risico van vervroegde verkiezingen ingecalculeerd. Berlusconi is ervan overtuigd dat hij zich in geval van een nieuwe gang naar de stembus kan ontdoen van Bossi. Aan de andere kant lijkt de premier ook een signaal te hebben willen ge ven aan Fini, die doorgaat voor zijn meest trouwe bondgenoot maar in veel gevallen, met name in het conflict met de magistra tuur, partij gekozen heeft voor Berlusconi's tegenstanders. De charismatische gentleman Fini steekt inmiddels in de opi nie-onderzoeken Berlusconi naar de kroon. Voor velen is hij de ware leider van rechts. Fini heeft gekozen voor een 'low pro file' en lijkt net zolang van de 'paraplu-Berluscom' te willen profiteren als zijn partij nodig heeft om definitief uit de poli tieke verdomhoek te komen In de toekomst zou Fini. tot on genoegen van Berlusconi, een regering willen steunen onder leiding van de anti-corruptiema gistraat Di Pietro. die steeds meer blijk geeft van politieke ambities. Vervroegde verkiezin gen zouden Berlusconi de kans geven de onafhankelijkheids- drang van Fini in te tomen. Ook het plan van de premier om For- weigeren de Bosnische Serviërs toestemming te verlenen voor noodzakelijke herstelwerk zaamheden. Ook het gas is al drie dagen afgesloten. De contactgroep voor Bosnië heeft de Veiligheidsraad twee ontwerpresoluties voorgelegd. De vijf landen van de groep vra gen in het eerste voorstel de sancties tegen Klein-Joegosla vië voor honderd dagen te ver soepelen. Verder wil zij stren gere strafmaatregelen tegen de Bosnische Serviërs. De Veilig heidsraad zal eind deze week over de twee voorstellen stem- Vandaag Vandaag zullen we warempel een vrijwel droge dag tegemoet gaan en dat zou voor deze maand september iets unieks zijn Tot nog toe is er elke dag wel neerslag gevallen. Het ge volg is dan ook dat de regenme ters in de regio nu al de dubbele maandhoeveelheid hebben te pakken (120 mmi. De depressie, die het afgelopen weekeinde ook in Zeeland overvloedig regen bracht, is itimiddels via Litauen Rusland in getrokken. Vandaag passeert een hogedruk uitloper de regio en deze brengt rustig weer met af en toe zon. Buien worden er niet verwacht. De Wind is hooguit matig en draait via west naar zuid en neemt te gen de avond toe naar vrij krachtig. Dit heeft te maken met dichterbij komen van een kleine depressie, die morgen voor som ber en regenachtig weer zal gaan zorgen. De thermometers vertonen vandaag wat meer be- weging en stijgen naar 16 plaat selijk mogelijk 17 graden. Nautisch bericht Wind: noordwest-west 3-4, krim pend zuid-zuidoost, in de avond toenemend 4-5 Beaufort: zicht: matig tot goed. temperatuur kustwater: 16 graden; afwijking waterstanden: geringe verlagin gen: max. golfhoogte monding Scheldes: afnemend omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 20 september Zon op 07.21 onder 19.41 Maan op 19.33 onder 08.03 Vooruitzichten Voor morgen: Een kleine de pressie zakt langs de Engelse kust naar het zuiden. Het sys teem gaat vergezeld van veel be wolking. waaruit van tijd tot tijd regen gaat vallen. De vrij krach tige zuidelijke wind valt in de loop van de dag weg en draait in de avond naar oost tot noord oost. Temperatuur omstreeks 16 graden. Voor woensdag tot en met vrij dag: Vrijwel droog met normale temperaturen. .Maandag 19 september V..M. Vlissingen 02 25 240 Terneuzen 02 47 264 Bath 03.47 317 Roompot-buiten 02 25 184 Zierikzee 04.15 179 Yerseke 04.25 188 Philipsdam-West 04.35 194 Dinsdag 20 september Vlissingen 03 02 245 Terneuzen 03.22 267 Bath 04 26 318 Roompot-buiten 03 00 188 Zierikzee 04 50 179 Yerseke 05 00 188 Philipsdam-West 05.20 195 uur 22.00 14 46 23 15 00 2| 16.06 m| 14.50 n 16 30 ld 1640 lij '7 00 IJ! 15.17 2a 15 35 285 16413I| 15.20 !S| 17 05 Ifl 17 20 lil 17.3518j .Maandag 19 september V.M. Vlissingen 08.46 170 Terneuzen 09.10 185 Bath 10.16 215 Roompot-buiten 08.40 112 Zierikzee 10.10 114 Yerseke 10.10 120 Philipsdam-West 10.05 123 Dinsdag 20 september Vlissingen 09 18 174 Terneuzen 09.45 186 Bath 10 52 210 Roompot-buiten 09 10 116 Zierikzee 10.30 113 Yerseke 10.35 119 Philipsdam-West 10.35 123 I Verwachting vanmiddag 119-09-1994 22.00 21.12 21^ 21.38 22) 22 43 25! 21.001« 22.30 HJ' 22 30 15) 22.2515} VERWACHTING VOOR MORGEN en in europa i li 111111 Duitse soldaten leggen krans in Auschwitz AUSCHWITZ (AFP) - Voor de eerste keer sinds de Tweede We reldoorlog hebben Duitse solda ten zondag een bezoek gebracht aan het vooormalige concentra tiekamp Auschwitz. Namens het Duitse ministerie van defen sie legden ze een krans. Vijfennegentig parachutisten die uit Nedersaksen waren geko men om mee te doen aan geza menlijke manoeuvres met Deen se en Poolse soldaten, namen zwijgend deel aan een korte ce remonie bij de „muur van de dood". „Ik kan geen woord meer uit brengen, ik kan mijn gevoelens niet onder woorden brengen", aldus soldaat-eerste-klas Olaf Lamping. Met enige moeite komt hij niet verder dan de uit spraak dat men „alles moet doen opdat dit zich nooit her haalt". Een wat oudere soldaat, Gregor Jeziorowski, wil dat de neo-na- zistische jeugd verpücht wordt een bezoek te brengen aan Auschwitz. „Ze moeten zien wat het fascisme geweest is." za Italia en NA om te vormen tot een partij, zou in het zicht van verkiezingen een beslissende impuls kunnen krijgen en als ne veneffect de 'neutralisering' van Fini opleveren. Crisis Of Italië werkelijk naar de stem bus zal gaan, hangt vooral af van Umberto Bossi. De voortekenen wijzen op een crisis. De Lega-lei der liet dit weekeinde weten dat zijn partij zich met alle middelen zal verdedigen tegen het offen sief van Berlusconi. Om te be ginnen zal de Lega deze week waarschijnlijk tegen het decreet stemmen waarmee de regering heeft beloofd de Rai te zullen herfinancieren en te behoeden voor een faillisement. De ware troef die Bossi. ook deze week. wil uitspelen, is de presen tatie van een ontwerp voor een anti-trustwet die een einde moet maken aan de belangenconflic ten tussen de ondernemer Ber lusconi en de politicus Berlus coni. Volgens Bossi zal het Fran se voorbeeld gevolgd moeten worden, waarbij niemand meer dan 25 procent van een televisie kanaal mag bezitten. Dit zou de doodsteek betekenen voor de ondernemer Berlusconi, die voor 100 procent eigenaar is van drie commerciële zenders en be langen heeft in evenzoveel 'pay- televïsies'. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Portugal: Zonnig. Middagtem- peratuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noorden flink wat bewolking en plaatselijk regen. Middagtem peratuur aan de kusten: rond 21 graden aan de Costa Verde, tus sen de 22 en 26 graden van de Costa Bra va tot aan Valencia en tot 30 graden plaatselijk aan de zuidelijke Costa's. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord zijde van de eilanden nu en dan ook wolkenvelden. Droog. Maxi mumtemperatuur omstreeks 27 graden. Zuid-Frankrijk: Maandag pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Dinsdag aan de Middel landse Zeekust nog weinig ver andering, elders vanuit het wes ten meer bewolking en plaatse lijk regen. Middagtemperatuur maandag rond 22 graden, dins dag met uitzondering van de Có- te d'Azur iets lager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Griekenland en Kreta: In het noordwesten mogelijk wat be wolking en later op de dag kans op een bui, elders zonnig. Dins dag op de Sporaden nog weinig verandering, op andere plaatsen steeds meer bewolking en kans op buiige regen Middagtempe ratuur op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden Turkije en Cyprus: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur aan zee van 27 graden rond de Dardanellen tot iets boven de 30 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden ook geregeld zonneschijn en op de meeste plaatsen droog. Dinsdag in de oostelijke deelstaten nog weinig verandering, in het wes ten veel bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur, meest tussen de 15 en 19 gradeaj Zwitserland: Eerst wolkenvel den. hier en daar ook zon en cc de meeste plaatsen droog. Du* dag overal bewolkt en vanuit hd westen kans op regen. Middag temperatuur van 16 graden ronti Zurich en Geneve tot circa 19bi; Locarno. Tsjechië en Slowakije: In Tsje chië kans op wat zon. Verder veel bewolking en en vanuit hel oosten kans op buiige regen Middagtemperatuur 17 graden dinsdag in Slowakije enkele gra den lager. Hongarije: Flink wat wolkenvel-| den en op beide dagen kans op buiige regen, wellicht met on weer. Maximumtemperatuur 18 graden. Amsterdam half bew. Aberdeen half bew. Athene onbewolkt Barcelona onbewolkt Berlijn regenbui Boedapest onbewolkt 5 Bordeaux half bew Brussel regenbui J; Cyprus licht bew. Dublin regen Frankfurt zwaar bew. Genève zwaar bew Helsinki regen Innsbruck zwaar bew Istanbul licht bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen regen Las Palmas onbewolkt Lissabon onbewolkt Locarno licht bew Londen zwaar bew Luxemburg regen Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mallorca licht bew Malta onweer Moskou licht bew. München regen Nice licht bew Oslo onbewolkt Parijs zwaar bew Praag half bew Rome half bew Split onbewolkt Stockholm zwaar bew Warschau half bew Wenen licht bew Zünch zwaar bew Bangkok half bew Tunis half bew CSU» bewolkt regen zonnig hagel mis! sneeuw 5s onweer opklaringen - warmlelronl windrichting -r- koulront L lagedruk H hogedruk -1000- 19 luchtdruk in temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4