Conflict over bevrijdingsexpo PZC Kinderen uit Tsjernobyl te gast Jazzy kerkdienst in Oostkapelle Trekker-wedstrijd op kermis Terhole Serviceclub Kiwanis steunt Middelburgse kinderboerderij Gemeenten moeten meer betalen voor verwerking afval B en w Wissenkerke voor bijdrage aan fruitteeltmuseum streek Twist over uitvoering leidt tot twee tentoonstellingen in Terneuzen MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 z g van onze verslaggever TERNEUZEN - De geïnteres seerden in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog kun nen de komende maanden in de kern Terneuzen hun hart opha len. De Stichting Evenementen commissie De Vliegende Hol lander. die in de gemeente Ter- neuzen de bevrijdingsactivilei- ten coördineert, en de Heem kundige Vereniging Terneuzen verzorgen onafhankelijk van el kaar een tentoonstelling omdat ze niet gezamenlijk door eén deur kunnen. De Heemkundige Vereniging opent dinsdag een expositie in de openbare biblio theek en de Stichting Evene mentencommissie haalt in no vember een tentoonstelling van de Anne Frank Stichting naar de Scheldestad. Voorzitter H. Klein-Hesselink van de Heemkundige Vereni ging Terneuzen legt uit dat het aanvankelijk de bedoeling was in samenwerking met de Evene mentencommissie een expositie te organiseren. Uiteindelijk is de Heemkundige Kring toch op ei gen titel aan de slag gegaan en aan de reden daarvoor wil Klein-Hesselink niet teveel woorden vuil maken. „In feite komt het erop neer dat de Eve nementencommissie de exposi tie onder de eigen naam wilde houden", aldus Klein-Hesselink. „Maar aan de andere kant scho ven ze wel al het werk op ons af en dat vonden we eigenlijk een beetje grof." Voorzitter P. Gerreman van de Stichting Evenementencom missie geeft aan dat hij de Heem kundige Kring zeker niet de wet heeft willen opleggen. „De Stich ting Evenementencommissie bestaat slechts uit negen men sen die enorm veel werk hebben aan het coördineren van de acti viteiten in de gemeente", ver klaart Gerreman. „Het was voor ons onmogelijk om zelf zo'n ten toonstelling in te richten en het is dan ook om die reden dat we de Heemkundige Vereniging vroegen die klus zelfstandig te doen. We waren daarom nogal verbaasd toen de vereniging ons zonder opgaaf van redenen mee deelde op eigen houtje te willen werken." Gerreman geeft aan dat de on enigheid tussen de Heemkundi ge Vereniging en de Stichting Evenementencommissie een po sitief effect heeft, want binnen kort zijn er twee exposities te zien in de kern Terneuzen. Bur gemeester drs R. C. E. Barbê opent dinsdagmiddagmiddag om 14.00 uur de expositie van de Heemkundige Vereniging in de openbare bibliotheek. Deze ten toonstelling is tot 20 oktober te zien en is ingericht met foto's uit de archieven van foto But. Be halve 45 foto's is er een model van officiële documenten uit de De tentoonstelling van Anne van 16 november tot 16 decem- van de torpedojager Valentine periode 1940-1945 worden beke- Frank Stichting heet 'Gelijk in ber te zien in de hal van het stad- te zien en kunnen diverse kopiën ken. een wereld van verschil' en is huis. van een medewerker TERHOLE - In Terhole wordt op kermiszaterdag 24 septem ber een grote Truck Trek-wed- strijd gehouden in de Hoofd straat van het dorp. De organi satie is in handen van de plaat selijke biljartvereniging Terho le Toepers. Elk kind dat naar de wedstrijden komt kijken, krijgt een zak snoepgoed. De deelnemende teams, be staande uit 5 personen, moeten een truck van 7,5 ton zo snel mo gelijk over een afstand van 50 meter trekken. De senioren he renteams trekken steeds met twee teams tegelijkertijd. Alle teams komen minstens twee maal aan de beurt. Voor de da mesteams en de juniorenteams is het een tractor, die vertrokken moet worden, waarbij de gereali seerde tijd maatgevend is. Om 14.00 uur worden de eerste teams aan de start verwacht, waarbij volgens de Le Mans start de teams aan het werk wor den gezet. De organisatoren hopen op een deelname van 25 tot 30 teams uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De in schrijving is op zaterdag 24 sep tember van 12.00 uur tot 13.30 uur in café Staminee te Terhole. De opening van de wedstrijd wordt verricht door een lid van het college van b en w van Hon- tenisse. Om 20.00 uur is de prijs uitreiking in het cafe Staminee. De deelnemende teams worden als volgt ingedeeld: heren, da mes, junioren en junioren-mix. van onze verslaggever MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg heeft zaterdag een che que van 7.500 gulden ontvangen van de serviceelub Kiwanis Middelburg-Walcheren. Het geld werd overnandigd tijdens een academische zitting in het Roosevelt Study Center in Mid delburg. waarin de Walcherse club officieel werd toegelaten tot de wereldwijde Kiwanis-or- ganisatie. De Klepperhoeve is het eerste fondswervingspro ject van de club. waarvan de ba sis in april 1989 werd gelegd. Klepperhoeve-voorzitter H van den Boog zei er trots op te zijn dat de kinderboerderij door de club is uitverkoren. „We bestaan al zo'n twintig jaar Ons doel is de kinderen die opgroeien in een stedelijke omgeving in contact te brengen met de natuur en hun het besef mee te geven dat de na tuur waardevol is De subsidies en donaties die wij krijgen zijn echter helaas niet voldoende." De Klepperhoeve, die jaarlijks Jan de Nooyer prolongeert Zeeuwse titel Politiehond I van een medewerker MIDDELBURG - Jan de Nooyer uit Arnemuiden heeft met zijn Mechelse herder Wolf voor de tweede achtereenvolgende keer het Zeeuws kampioenschap Po litiehond I (PHI) in de wacht ge sleept. Zaterdag op het terrein van de politiehondenvereni ging De Piet bleef de combina tie de naaste concurrentie ruim voor. De Nooyer scoorde 429 van de 435 te behalen punten. Ca- miel Vael uit Graauw werd met zijn Mechelse herder Tanja tweede met 426 punten. In totaal namen er zes combina ties deel. De regen gaf vooral ex tra problemen voor de pakwer- kers die moeilijk uit de voeten konden op het gladde terrein. Overige uitslagen: 3 Peter de Bakker. Hulst, met Mechelse herder Robby, 422 punten: 4 Han Hoefnagels. Clinge. met Me chelse herder Racky. 386 pun ten; 5 Marcel Westdorp. Hein- kenszand. met Mechelse herder Django. 380 punten. Eric Nagel- kerke scoorde met zijn Mechelse herder Casper 394 punten maar de combinatie deed buiten me dedinging mee omdat de hond nog ongecertificeerd is. zo'n 50.000 bezoekers trekt, is de enige kinderboerderij op Wal cheren. Van het geld van de Ki- wanis-club wordt een ganzenwei aangelegd en krijgen de cavia's betere hokken. Gedeputeerde ing A. M. Dek. die commissaris van de koningin Van Gelder verving, ging in zijn toespraak in op de negatieve beeldvorming rond service clubs. „Het gesloten imago vormt in zekere zin een belem mering. waardoor de clubs on voldoende op waarde worden ge schat. Maar naar mijn mening zal er in de toekomst in toene mende mate een beroep worden gedaan op het particulier initia tief. Serviceclubs kunnen de ga ten vullen die de overheid vaak noodgedwongen moet laten val len". zei hij. doelend op de terug lopende subsidies. Betekenen De eerste Kiwanis-club werd in 1915 in het Amerikaanse Detroit opgericht. Wereldwijd telt Kiwa nis 8.200 clubs met in totaal on geveer 330.000 leden. In Neder land is het aantal Kiwanis-clubs de laatste jaren sterk gegroeid. De Kiwanians. in Nederland al zo'n 2 000, willen onderlinge vriendschap combineren met maatschappelijke betrokken heid, onder het motto 'We build' ('Wij bouwen op'). De naam Ki wanis is afkomstig van de In diaanse zinspreuk 'Nunc Kee- wanis', wat vrij wordt vertaald tot 'Laat zien wie je bent en wat je voor de samenleving kunt be tekenen'. Hontenisse dag in het teken van bevrijding KLOOSTERZANDE - In de ge meente Hontenisse wordt mor gen. dinsdag, een bevrijdings dag gehouden. De leerlingen van de basissscho- len in Hontenisse kunnen mee doen aan een tekenwedstrijd over het thema 'bevrijding' Ver der is er om 19.00 uur op het Poolsplein in Kloosterzande een samenkomst met oude leger voertuigen. een optreden van de muziekgezelschappen uit de ge meente en een toespraak van burgemeester Th. Steenkamp. Vanaf 19.30 uur wordt er een dé filé gehouden door de straten van Kloosterzande. waarbij net als vijftig jaar geleden sigaretten en chocolade worden uitge deeld. Om 20 30 uur beginnen al lerlei activiteiten op het Hof te Zandeplein. Kinderen uit het radio-actief besmette Tsjernobyl houden de komende twee weken vakantie in Oostkapelle. foto Lex de Meester OOSTKAPELLE - Een groep van zo'n veertig Russische kinde ren is dit weekeinde aangekomen voor een vakantie van drie weken in Zeeland. Vrijdagnacht arriveerde het gezelschap in het vakantiecentrum Bos en Duin in Oostkapelle. Vanuit Minsk ging de reis per vliegtuig naar Berlijn om vandaar per bus naar Oostkapelle te rijden. De kinderen zijn afkomstig uit de omge ving van Tsjernobyl, het gebied dat enkele jaren geleden door radio-actieve straling werd getroffen als gevolg van een ramp met een kerncentrale. De eerste vakantiedag, zaterdag, in Zeeland kregen de kinderen een complete nieuwe garderobe aangemeten van de organisato ren. de gezamenlijke kerken in Zeeland. Met glunderende gezich ten werden de kleurige jacks, laarzen en regenkleding gepast. Zondag werd onder meer een kerkdienst in Oostkapelle bijge woond Voor de rest van de vakantie is een programma samenge steld met uitstapjes en excursies naar attracties zowel in als bui ten Zeeland. Woensdag 5 oktober wordt de slotdag gevierd. Voor het zover is staan er ook nog een bezoek aan een school en een voetbaltoernooi op het programma. Het is dit jaar de derde keer dat de gezamenlijke kerken in Zee land een groep kinderen uit Tsjernobyl ontvangen. De organisa toren vragen zich momenteel af of ze ermee moeten doorgaan of dat er andere projecten aangepakt moeten worden. Ook wordt eraan gedacht het project aan particulier initiatief over te dra gen. The New Orleans Red Beans in actie tijdens de oecumenische jazzkerkdienst in Oostkapelle. foto Ruben Oreel van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Bij de in gang van de Zionskerk in Oostkapelle, op de plaats waar normaal de dominee de trouwe bezoekers van de dienst begroet en tegelijk met één oog in de gaten houdt of Onze Lieve Heer ook nog rare kostgangers kent die zich wil len laven aan gebed en ge zang, staan deze zondag The New Orleans Red Beans te swingen. De gangmaker van de band. die eerder doet den ken aan een aangenaam bene velde stamgast rond slui tingstijd dan aan een heilig rood boontje, slaat op zijn tamboerijn en danst met zijn onafscheidelijke paraplu en hoge hoed in de hand in de rondte. Hoewel wanhopige windvlagen het al dagen on stuitbare hemelwater naar binnen waaien, raken de hon derden stoelen in het gods huis in snel tempo bezet. Het is pas voor het tweede jaar dat er een oecumenische jazz kerkdienst wordt gehouden in het kader van het Domburgse festival Jazz Down By The Sea. maar de naam lijkt nu al definitief te zijn gevestigd. Zel den krijgt de dominee ook zo'n bont gezelschap in zijn kerk. Driedelig naast spijkerbroek, vijftig zwakke kinderen uit Tsjernobyl naast gezond blo zende Walcherse donderste nen, diepgelovig naast ernstig twijfelend. Rond half een, de voorziene aanvangstijd, wor den de laatste zitplaatsen ver geven. Zelfs het orgelplateau raakt bevolkt met belangstel lenden en vanuit onvermoede delen van het kerkgebouw worden echt de laatste stoelen aangesleept. Klappen Na een laatste 'soundcheckie' heerst er even stilte voor de storm. Het klinken van de bel en de verheven klanken waar onder de voorgangers naar vo ren schrijden blijven achter wege. The New Orleans Red Beans zetten Just a little while to stay here in en gelijk is het bal. De kerkgangers veren op. beginnen ritmisch te klappen en wie fototoestel of camcor der heeft meegenomen moet op de stoelen gaan staan om nog een mooi plaatje te kun nen schieten. Het is alsof de toeschouwers nu al om 'nog een toegift' smeken, terwijl het spektakel pas begint. Whoopi Goldberg in kloosterkledij had geen waardiger entree kunnen maken. Als dominee F. A. Petter uit eindelijk uit het feestgevoel oprijst, slaat de bevreemding toe. In zijn witte gewaad lijkt hij als een verdwaalde dienaar van Gods woord in deze con certzaal terecht te zijn geko men. Maar na zijn 'woord van welkom' blijkt dat de toon die hij aanslaat goed past bij de muziek, die deze middag toch onmiskenbaar voorop staat. Het grootste aandeel daarin heeft The Jaffo Gate Quartet: vier heren met welluidende stemmen die samen met een degelijk begeleidingstrio be kende en minder bekende ne- gro-spirituals vertolken. Een kalm nummer zoals Peace in the valley - het thema van de dienst - wordt, na een be schaafd applaus, gevolgd door een uptempo versie van Swing low sweet chariot en dan slaat opnieuw de vlam in de pan. die uiteindelijk wordt gedoofd met een ovatie. Zo mondt de kerkdienst uit in een gezamen lijke verklaring van de liefde voor de swing, die wordt on derstreept met een driftig meeklappen, soms ongege neerd tegen de maat in. Enke lejongeren. de enige onderver tegenwoordigde groep in de kerk. kneden hun kauwgom op de maat van de muziek. De overgangen zijn vaak on werkelijk groot. Na een gehei de topper zoals When the saints houdt pastor P. A. E. de Rooij een overweging die. naar aanleiding van Vredeszondag, diep ingaat op de thema's vre de en gerechtigheid. Omdat de handen toch al warm zijn ge klapt, beloont het dankbare gehoor ook de pastor met een welgemeend applaus. Tijdens de collecte is het weer de beurt aan The New Orleans Red Beans en zij kiezen hun be proefde tactiek, bescheiden beginnen om groots en mee slepend te eindigen. Na afloop kan dominee Petter, meedei nend op de kansel, het niet na laten te zeggen. „Het nummer heette Over in the Glory Land. terwijl ik meer moest denken aan Ajax heeft de wereldcup." Na het slotgebed mag The Jaf fo Gate Quartet de dienst be sluiten met het onvermijdelij ke Oh happy day en Down by the riverside, waarna het pu bliek in het kielzog van de on vermoeibare New Orleans Red Beans de zaal verlaat. Buiten blijkt dat ook boven het grijze wolkendek zachtjes is meege- wiegd en dat er is gezien dat het goed was. De hemel is op geklaard. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten volgend jaar net als de burgers meer gaan betalen voor het af val dat ze kwijt willen. Zo wor den de tarieven voor het storten van huishoudelijk afval twee keer zo hoog en stijgen de kos ten voor het storten van riool- en kolkenslib met vijftig pro cent. Bovendien worden de ta rieven voor een groot aantal stoffen verhoogd met een ver bruikersbelasting van 28,50 gul den per ton. Uit de begroting voor 1995 blijkt dat er volgend jaar waarschijn lijk net zoveel afval gestort gaat worden als dit jaar. Van de ge meenten wordt dan net als in 1994 een totaal afvalaanbod van 60.000 ton verwacht. Particulie ren en bedrijven in Zeeuws Vlaanderen zullen in 1995 san waarschijnlijk 71 800 ton af kwijt willen en dat is bijna 21 ton meer dan dit jaar. Het openbaar lichaam van Afvalstoffenverwijdering Zeeuwsch-Vlaanderen is in l| begonnen met het hanteren een vrij groot aantal gediffen tieerde tarieven voor het ston van afval Het is de bedoelingi beleid te continueren omdal) preventie en hergebruik stin leert. De ontwerp-begroting voor 1] van het openbaar lichaj AVZV wordt op woensdag september besproken tijdf een vergadering van het al meen bestuur. Deze vergadeii wordt gehouden in de burg zaal van het stadhuis van T neuzen en begint om 9.00 uur. nanciële verplichtingen wil ai gaan. De herverdeling vanj gemeentefonds ide uitkerl van het Rijki zal Borsele za treffen. Met ingang van ij krijgt de gemeente jaarlijksl miljoen gulden minder vani Rijk. van onze verslaggever WISSENKERKE - Het dage lijks gemeentebestuur van Wis senkerke is bereid mee te beta len aan het op te zetten fruit teeltmuseum in Kapelle. B en w vinden deze vorm van 'cultuur- conservering' een goede zaak. Het plan kost Wissenkerke, deelnemer in de gemeenschap pelijke regeling Museum Noord- en Zuid-Beveland waar van het fruitteelmuseum onder deel wordt, bijna duizend gul den per jaar op grond van de verdeelsleutel en het inwoner tal. Kapelle betaalt als gemeente van vestiging zestig procent van de jaarlasten en heeft feitelijk nog een fors bedrag zitten in de beschikbaar gestelde locatie. De resterende veertig procent wordt omgeslagen over de ande re Bevelandse gemeenten. Het fruitteeltmuseum, dat zoals ge meld in de voormalige Groene School aan de Biezelingseweg komt, kan volgens het Wissen- kerkse college 'moeilijk worden geweigerd'. „Indien een en ander in historisch perspectief wordt geplaatst, moeten we vaststel len dat fruitteelt deel uitmaakt, nu en in het verleden, van Noord-Beveland", motiveren b en w hun voorstel, dat maandag 26 september in de raad (aan vang om 19.30 uur) wordt behan deld. Proeftijd Borsele en Goes hebben zich al uitgesproken over het museum plan. De Goese raad heeft onder de voorwaarde van een proeftijd van drie jaar. de gevraagde tien mille voor het museum uitge trokken. De Borselse raad hield recent de hand op de knip, om dat de gemeente geen nieuwe fi- Sluiskil viert bevrijding van een medewerker SLUISKIL - In het Kanaaldorp wordt komend weekeinde de bevrijding gevierd met een uit gebreid feestprogramma. In sa menwerking met onder andere de Stichting Welzijn voor Oude ren, de evenementencommissie, de kerken, oud militairen en di verse verenigingen heeft de huiscommissie van Het Meulen- gat een programma samenge steld. Na een bevrijdingsdisco vrijdag avond in Het Meulengat. begint zaterdagochtend het officiële gedeelte met een oecunemische gebedsdienst, waarna een groot gezelschap vertrekt naar de her denkingssteen van de Franse luitenant-vlieger Erwin Boudrij. Bij het monument vindt om 11.00 uur een officiële herden king plaats, in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Franse en Canadese ambassa des, de Franse consul Y. Sime- nel, wethouder P. C. Hamelinck namens de gemeente Terneuzen en een afvaardiging' van de Bel gische 'witte brigade' De mu ziekvereniging Sluiskil speelt bij het monument de Lost Post, de Marseillaise en het Wilhelmus. Vanaf 13.30 uur is er in de diverse zalen van Het Meulengat een spelletjesmiddag voor de jeugd, om 20.00 uur gevolgd door een feestavond niet medewerking van diverse plaatselijke arties ten. Met een bevrijdingsbrunch wordt zondag het programma afgesloten. Het gehele weekein de door is er in Het Meulengat een tentoonstelling over de be vrijding van Sluiskil met. unieke filmbeelden, foto's en artikelen uit de jaren veertig. COC houdt pyjama-party TERNEUZEN - Het COC- Zeeuwsch-Vlaanderen opent het nieuwe winter/najaarsseizoen op zondag 25 september met een pyjama-party in het jongeren centrum Kalashnikov in Ter neuzen. Deze begint om 20.00 uur. Westkapelse in coma langs weg gevonden van onze verslaggever MIDDELBURG - Op de ty landseweg, tussen Middelt) en Biggekerke, is zaterdaga dag om half vier een 17-ji meisje uit Westkapelle bui| bewustzijn langs de weggei| den. Het meisje, dat op eensK fiets reed, bleek in coma teq Zondag is zij daaruit ontwai Onduidelijk is waardoor I meisje buiten bewustzijn is| raakt. Waarschijnlijk is zij: dens slecht weer gevallen ofa gereden door een passera auto. De politie verzoekt en tuele getuigen zich te melder het bureau in Middelburg (01! 88000). Veroorzaker van botsing doorgereden van onze verslaggever WISSENKERKE - De poli!» het Oosterseheldebekken is zoek naar de bestuurder van Duitse auto die zaterdag rijksweg 256 bij Wissenki een aanrijding veroorzaak!! vervolgens doorreed. Slacl fer werd een 46-jarige man Goes, die met gebroken riW en een hersenschudding isd gebracht naar het Oosters! deziekenhuis in Goes. De Goesenaar werd net na zes 's middags aan de achtf de aangereden door een dor. blauwe BMW met Duits ke ken. Door deze 'tik' raakte auto op de linkerweghelft.i hij op een tegenligger, een 3! rige Amerikaan, botste. D kwam met de schrik vrij. De auto van de Goesenaans herstelbaar en het voertuig de Amerikaan zwaar bes digd. De bestuurder var BMW, volgens de politie man van 50-plus in jagerste reed na het ongeval door moedelijk heeft hij op rijks 256 nabij de afslag Zieril Goes zijn linkervoorwiel va seld. Het kenteken begint een W. De politie verzoekt? gen contact op te nemen met districtsbureau in Goes. Groot gat in weg door breul waterleiding MIDDELBURG - In het wed van de Burgerweidestraat Middelburg ontstond zateii nacht een gat van twee bij' meter als gevolg van een wt leidingbreuk. Delta NutsW ven heeft de situatie inmii hersteld. Wandeling door de Zepeduinen BURGH- HAAMSTEDE - Vereniging Natuurmonitf ten houdt zondag 25 septf' een natuurexcursie doordr peduinen. De gids van de1 eniging Natuurmonument^ de beheerders van de Zep* nen vertrekken om 13.30 u* de poort van Slot Haamstw Haamstede. De Zepeduinen liggen Haamstede en Burgh en d«' sen van boswachterij Wö schouwen. De binnend» hebben een gevarieerde 1 tengroei met stukjes bosJ duinvalleien en duindooi» jes. Een kudde zwarte Shet» zorgt voor begrazing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 24