Reimerswaal moet bezuinigen dan maar metéén goed! weru PZC Leerlingen houden speurtocht door bieb in kader leesproject Elfde Herfstmarkt Schore de natste Per oldtimer door Beveland Halsteren moet op Tholenseweg fietsers veiligheid bieden Tholen: vertraging werk door vervuiling Stoofdijk niet nodig B en w Wissenkerke voor bijdrage aan fruitteeltmuseum Serviceclub Kiwanis steunt Middelburgse kinderboerderij streek Gemeente voor taak groeiend gat in begroting te dichten van onze verslaggever KRUININGEN - Reimerswaal moet de komende jaren fors be zuinigen. In de begroting voor 1995 zit een gat van twee ton en de daarop volgende jaren lopen de tekorten steeds verder op. Overigens zal het college van b en w tijdens de begrotingsver gadering van oktober duidelijk maken hoe het gat van twee ton moet worden gedicht. Het dage lijks gemeentebestuur neemt daarbij zo goed als alle sugges ties over van de commissie fi nancien en algemene zaken, die meer dan vroeger is betrokken bij het oplossen van van de fi nanciële perikelen. De commissie heeft enkele we ken geleden een scala aan voor stellen gedaan die het begro tingstekort ongedaan maken. Het gaat om invoering van toe ristenbelasting, tijdelijk uitstel van de uitvoering van het land schapsbeleidsplan en wat kor tingen op reservepotjes. Ook dienen de rioolrechten kosten dekkend te worden. Dat is nu maar voor 65 procent het geval, terwijl tot 1998 Reimerswaal bij- Maand zitten voor diefstal op plek werkstraf van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft tenuitvoer legging van een maand voor waardelijke gevangenisstraf gelast, die een 20-jarige Vlissin- ger nog tegoed had van een von nis voor diefstallen. De man was dit voorjaar veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur met daarnaast vier maanden voorwaardelijk. Die moest hij uitzitten in het geval het mis zou gaan met de dienstverle ning of indien hij nieuwe straf bare feiten zou plegen in de proeftijd. Nadat hij er 140 uur van zijn werkstraf op had zitten stal hij een portefeuille op het project waar hij was tewerkgesteld Hij werd betrapt en hoefde niet meer terug te komen. Een even oude Kapellenaar, die op het zelfde project werkte, nam de portefeuille samen met hem weg. Hij werd al eerder naar de gevangenis verwezen. na 6,5 miljoen gulden in het rioolstelsel moet investeren. Verder opperde de commissie een pas op de plaats te maken met de aanleg van de vrij dure 30-kilometer-zones Het lijstje bezuinigingen wordt 25 oktober tijdens de begrotingsbehande ling gepresenteerd. Belastingen Reimerswaal zit daarna nog lang niet op rozen. De tekorten lopen m de volgende jaren op tot 364.000 ('96). 492.000 C97) en 543.000 gulden ('98i In december zal de gemeenteraad keuzes moeten maken: of snijden in de uitgaven öf de belastingen ver- Alcoholrijder ramt praatpaal OOST-SOUBURG - Een 29-jari- ge Oostsouburger heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zijn rijbewijs moeten inleveren. Hij blies 675 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht. De politie kwam de man op het spoor door het kenteken na te trekken van een auto die op het kruispunt ter hoogte van de wa tertoren bij Oost-Souburg een ANWB-paal geramd had. Vermoedelijk is de man komen aanrijden van de Sloeweg en heeft hij met te hoge snelheid de bocht naar links willen nemen. Hij is echter rechtdoor gescho ten. waarna hij tegen de praat paal tot stilstand kwam. Vervol gens is de man te voet naar huis gegaan. Westkapelse in coma langs weg gevonden MIDDELBURG - Op de Hoge- landseweg, tussen Middelburg en Biggekerke, is zaterdagmid dag om half vier een 17-jarig meisje uit Westkapelle buiten bewustzijn langs de weg gevon den. Het meisje, dat op een snor fiets reed, bleek in coma te zijn. Zondag is zij daaruit ontwaakt. Onduidelijk is waardoor het meisje buiten bewustzijn is ge raakt. Waarschijnlijk is zij tij dens slecht weer gevallen of aan gereden door een passerende auto. De politie verzoekt even- tuele getuigen zich te melden bij het bureau in Middelburg <01180- 88000). van onze verslaggeefster GOES - Wie deze week in de Goese bibliotheek een boek over Mesopotamie openslaat, zou wel eens een papier kunnen tegenkomen met daarop de tekst 'als je in dit boek de 'spo ren' gevonden hebt, zet dan je naam en klas op de kleitablet'. Het inlegvel hoort bij een speur tocht voor de tweedeklassers van het Goese Lyceum, die zich deze maand bezig houden met het leesbevorderingsproject 'In het spoor van de verteller, over Hans Hagen en zijn werk'. Hoogtepunt van de activiteiten is een bezoek van jeugdboeken schrijver Hans Hagen aan de school. Hagen komt niet alleen bij de leerlingen in de klas. hij geeft dinsdag 27 september ook een voorstelling die voor ieder een toegankelijk is. De auteur schrijft boeken voor kinderen van allerlei leeftijden. Hij heeft voor jeugd van twaalf jaar en ouder drie boeken ge schreven: Het gouden Oog. De weg van de Wind en Koning Gil- Jan de Nooyer prolongeert Zeeuwse titel Politiehond I van een medewerker MIDDELBURG - Jan de Nooyer uit Arnemuiden heeft met zijn Mechelse herder Wolf voor de tweede achtereenvolgende keer het Zeeuws kampioenschap Po litiehond I (PHI) in de wacht ge sleept. Zaterdag op het terrein van de politiehondenvereni ging De Piet bleef de combina tie de naaste concurrentie ruim voor. De Nooyer scoorde 429 van de 435 te behalen punten. Ca- miel Vael uit Graauw werd met zijn Mechelse herder Tanja tweede met 426 punten. In totaal namen er zes combina ties deel. De regen gaf vooral ex tra problemen voor de pakwer- kers die moeilijk uit de voeten konden op het gladde terrein. Overige uitslagen: 3 Peter de Bakker. Hulst, met Mechelse herder Robby, 422 punten. 4 Han Hoefnagels, Clinge. met Me chelse herder Racky. 386 pun ten. 5 Marcel Westdorp. Hein- kenszand. met Mechelse herder Django. 380 punten. Eric Nagel- kerke scoorde met zijn Mechelse herder Casper 394 punten maar de combinatie deed buiten me dedinging mee omdat de hond nog ongecertificeerd is. hogen. Van het laatste zijn de Reimerswaalse politici door gaans niet zo gecharmeerd Nog onduidelijk is hoeveel be lasting de burger volgend jaar betaalt. Het college van b en w meldt dat in de begroting 1995 geen rekening is gehouden met trendmatige verhogingen ofwel inflatiepercentage) van leges, heffingen en belastingen. Het dagelijks gemeentebestuur zal de raad hierover een apart voor stel doen. Dit geldt niet voor het rioolat- voerrecht en de afvalstoffenhef fing, die meer dan het inflatie percentage stijgen zodat deze diensten zichzelf op termijn (het rioolafvoerrecht. in 2002) bedrui pen. Zoals gemeld heeft een gamesj. Van deze drie titels heeft de schoolbibliotheek van het Goese Lyceum al de hele maand stapels liggen. De eerste twee zijn avonturenromans die zich afspelen in het verleden. Ook Koning Gilgamesj is een histo risch boek dat gebaseerd is op een vijfduizend jaar oude mythe rondom een vorst die leefde in Mesopotamie. Dit verhaal zal Hagen op 27 september in zijn optreden centraal stellen. Bronnen De tweedeklassers worden op al lerlei manieren op de komst van Hagen voorbereid. Zo krijgen ze tijdens de lessen Nederlands in formatie over de schrijver en zijn werk. Verder kunnen ze op speurtocht in de Goese biblio theek. Docent Nederlands en projectbegeleider Maatje van der Stel legt uit: ..Het is de be doeling dat ze terug gaan naar de bronnen die Hans Hagen mis schien ook wel heeft gebruikt. Wie goed zoekt kan bijvoorbeeld plaatjes vinden van kleitablet ten. zoals die waarop ook het verhaal van Gilgamesj ooit is ge schreven." De gevonden 'schat ten' zullen vanaf 26 september op school tentoon worden ge steld. in het provinciale leesbevorde ringsproject Sirene, dat is be doeld voor middelbare scholie ren van twaalf tot achttien jaar. Sirene probeert onder meer te stimuleren dat docenten Neder lands in hun lessen aandacht be steden aan jeugdliteratuur. Zo kunnen ze voor hun leerlingen de overstap van kinderboeken naar volwassenenromans mak kelijker maken. Sirene heeft het project op het Goese Lyceum ge steund met een bedrag van 1750 gulden. Na de afronding van de activiteiten zal worden bekeken of docenten en leerlingen inder daad wat hebben opgestoken van het project. Zwemvierdaagse brengt 1.500 op MIDDELBURG - De Nationale Zwemvierdaagse die in de week van 5 september in zwembad Poelendaele in Middelburg werd gehouden, heeft iets meer dan 1.500 gulden opgebracht. Dat geld is bestemd voor het Ronald McDonald Kinderfonds De Zwemvierdaagse trok dit jaar 218 deelnemers, die 250 of 500 meter per dag moesten zwem men. De buitenactiviteiten van de Schoorse Herfstmarkt werden flink gehinderd door regenval. foto Willem Mieras van onze verslaggever SCHORE - De elfde Schoorse Herfstmarkt was zaterdag ook de natste, ,,'t Was gewoon droevig. De dag is compleet in het water gevallen", maakte voorzitter R. Joosse van het Comité Schoor se Herfstmarkt na afloop de balans op. Doordat het hemelwater maar bleef vallen, moest de organisatie het taartgooien afgelasten. VAV Accordeola uit Vlissingen. dat op een overkapte trailer zou musiceren, zegde af omdat het weer te vochtig was voor de kwetsbare balgen van de accordeons. Volgens Joosse waren 's morgens nog wel redelijk wat mensen op de markt in Schore. 's middags waagde echter een enkeling zich op de ring rond de kerk. Verschillende standhouders pakten dan ook vroegtijdig hun biezen. De dansavond in het dorpshuis maakte's avonds wel wat goed. Zestig mensen demonstreerden of oefenden foxtrot en wals. ..Een gebruikelijk aantal. Meer kun nen er ook niet in. anders kun je met goed fatsoen niet meer dan sen." Ouderen uit Kapelle reden zaterdag in auto's die herinneringen opriepen aan hun jongere jaren. foto Willem Mieras van onze verslaggever KAPELLE - Dertig bewoners van het Kapelse verzorgingshuis Cederhol' hebben zaterdag per historisch vehikel een rit door Zuid-Beve land gemaakt. De Oldtimerclub 'Midden Zee land' tracteerde hen voor de tweede keer op een gratis toertje. Aan de tocht namen veer tien klassieke auto's deel, variërend van een A-Ford uit begin jaren dertig tot een ruim twintig jaar oude DAF. Volgens organisator A. van Loenhout waren de passagiers enthousiast over 'Oud voor oud', zo als het evenement is gedoopt. De regen vormde de enige spelbreker. Het uitzicht door de besla gen autoruitjes was matig en de verwarming van de oldtimers was niet altijd opgewassen te gen de kou. Niettemin konden de senioren weer eens een kijkje nemen in de omgeving van Kapelle. De rit voerde via Eversdijk. 's Graven polder, Nisse, 's-Heer Abtskerke naar Motel Goes voor een koffiestop. Na een uurtje pauze ging het via Kloetinge, Kattendijke en Wemel- dinge terug naar Kapelle. van onze verslaggever THOLEN - Dc werkgroep 'Tho lenseweg Veilig' wil dat het ge meentebestuur van Halsteren snel veiligheidsmaatregelen treft op de verbinding tussen Tholen-stad en Halsteren. Voor (brom)fietsers, hoofdzakelijk Thoolse scholieren die in Ber gen op Zoom onderwijs volgen, is de Tholenseweg levensge vaarlijk, meent de werkgroep. De werkgroep bestaat uit leden van afdelingen van Veilig Ver keer Nederland in Tholen en Bergen op Zoom en het comité Tholenseweg Veilig. Doel is sa men met de politie en de ge meente Halsteren een stappen plan te maken voor de verbete ring van de veiligheid op de Tho lenseweg. Al eerder is bij de gemeente Hal steren aangedrongen op maatre gelen zoals het aanbrengen van borden en spandoeken. Volgens de werkgroep zijn de toen geda ne toezeggingen amper gestand gedaan. Wel is door bemiddeling van de gemeentesecretaris een spandoek bij de weg verschenen met de tekst: wij gaan weer naar school. De werkgroep stelt met klem dat Halsteren verantwoordelijk is voor de verkeersveiligheid op haar grondgebied, al komen de weggebruikers hoofdzakelijk uit de gemeente Tholen. De voorge stelde maatregelen behelzen eventuele aanpassingen van kruisingen, voorlichting en het aanpakken van snelheidsdui vels op de Tholenseweg. raadsmeerderheid recent wel besloten voor de gescheiden in zameling van huisvuil twee ver schillende tarieven te hanteren: één persoon betaalt minder dan tweepersoonshuishoudens of ge zinnen. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Het reinigen van vervuilde grond aan de Stoofdijk in Scherpenis- se kost de gemeente Tholen naar schatting anderhalf tot twee ton. Uit een provinciaal bodemonderzoek, dat noodza kelijk was voor de bochtafsnij ding bij het Thoolse dorp, is ge bleken dat het voor de recon structie benodigde stuk Stoof dijk verontreinigd is. De dijk is deels eigendom van gemeente en deels van het waterschap Tholen. B en w stellen voor de tegenval ler uit eigen zak betalen, omdat het geen zin heeft de Stoofdijk aan te melden voor provinciaal bodemsaneringsprogramma. Het zou de binnenkort te begin nen verbetering van de provin ciale weg bij Scherpenisse, die daar een gevaarlijk knik maakt, kunnen vertragen. Dat is het laatste wat de gemeente Tholen wil. Ze heeft juist steeds gepleit voor de reconstructie die nu j stapel staat. Zwembaden Ook de zwembaden in Tholenj Sint Maartensdijk kosten del meente een aardige duit, passing van de filterinstallaüj is noodzakelijk, omdat wa:a kwaliteit anders niet voldai aan wettelijke normen. Njj schatting is met de LechnisA verbetering een bedrag vj 412.000 gulden gemoeid. De iepen langs de dr Tazelaaij straat/Parallelweg en Beatm straat in Sint Maartensdijk nd ten de grond uit. Ze zijn gaand aangetast door de iepq pintkever. Volgens haar eica verordening is de gemeente plicht zieke iepen te rooien, zal dit najaar gebeuren en vei een krediet van tien mille. De kredieten komen maandi 26 september aan de orde nu Thoolse gemeenteraad, die va af 19.30 uur in hef gemeentelw in Sint Maartensdijk vergaden Wandeling door de Zepeduinen BURGH-HAAMSTEDE - De Vereniging Natuurmonumen ten houdt zondag 25 september een natuurexcursie door de Ze peduinen. De gids van de Ver eniging Natuurmonumenten en de beheerders van de Zepedui nen vertrekken om 13.30 uur bij de poort van Slot Haamstede in Haamstede. De Zepeduinen liggen tussen Haamstede en Burgh en de bos sen van boswachterij Westen- schouwen. De binnenduinen hebben een gevarieerde plan tengroei met stukjes bos, open duinvalleien en duindoornbos jes. Een kudde zwarte Shetlands zorgt voor begrazing. Veroorzaker van botsing doorgereden van onze verslaggever WISSENKERKE - De politie in het Oosterscheldebekken is op zoek naar de bestuurder van een Duitse auto die zaterdag op rijksweg 256 bij Wissenkerke een aanrijding veroorzaakte en vervolgens doorreed. Slachtof fer werd een 46-jarige man uit Goes, die met gebroken ribben en een hersenschudding is over gebracht naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. De Goesenaar werd net na half zes 's middags aan de achterzij de aangereden door een donker blauwe BMW met Duits kente ken. Door deze 'tik' raakte zijn auto op de linkerweghelft, waar hij op een tegenligger, een 31-ja- rige Amerikaan, botste. Deze kwam met de schrik vrij. De auto van de Goesenaar is on herstelbaar en het voertuig van de Amerikaan zwaar bescha digd. De bestuurder van de BMW, volgens de politie een man van 50-plus in jagerstenue, reed na het ongeval door. Ver moedelijk heeft hij op rijksweg 256 nabij de afslag Zierikzee/ Goes zijn linkervoorwiel verwis seld. Het kenteken begint met een W. De politie verzoekt getui gen contact op te nemen met het districtsbureau in Goes. van onze verslaggever WISSENKERKE - Het dage lijks gemeentebestuur van Wis senkerke is bereid mee te beta len aan het op te zetten fruit teeltmuseum in Kapelle. B en w vinden deze vorm van 'cultuur- conservering' een goede zaak. Het plan kost Wissenkerke, deelnemer in de gemeenschap- Woninginbraken in Vlissingen VLISSINGEN - Door via de brievenbus naar het slot te 'hen gelen' zijn inbrekers er zater dagnacht in geslaagd bij twee woningen in Vlissingen binnen te komen. In de Jan Vermeer laan namen zij een hoeveelheid sieraden en enkele duizenden guldens aan contanten mee. Uit een woning aan de Adriaen Brouwerlaan wordt een bank pas en wat geld vermist. In bei de gevallen lagen de bewoners boven te slapen en zat de voor deur niet op hel nachtslot. Rijbewijs kwijt na aanrijding ZIERIKZEE - De politie heeft zaterdagavond het rijbewijs in beslag genomen van een 23-jari- ge automobilist uit Zierikzee, nadat hij op de Scheepstimmer- dijk in zijn woonplaats een ge parkeerde auto had geraakt en was doorgereden. De dader, die teveel gedronken had, kreeg te vens een proces-verbaal. pelijke regeling Muse# Noord- en Zuid-Beveland wai van het fruitteelmuseum onto deel wordt, bijna duizend den per jaar op grond vani verdeelsleutel en het inwon tal. Kapelle betaalt als gemeen van vestiging zestig procent u de jaarlasten en heeft feite^ nog een fors bedrag zitten inj beschikbaar gestelde locatie I resterende veertig procs wordt omgeslagen over de ar re Bevel andse gemeenten. H fruitteeltmuseum, dat zoals a meld in de voormalige Groa School aan de Biezelingseïi komt, kan volgens het Wisse kerkse college 'moeilijk words geweigerd'. ..Indien een en ana in historisch perspectief wofl geplaatst, moeten we vaststi len dat fruitteelt deel uitmaal nu en in het verleden, ri Noord-Beveland", motiveren en w hun voorstel, dat maandi 26 september in de raad laa vang om 19.30 uur) wordt behai deld. Proeftijd Borsele en Goes hebben zich uitgesproken over het museui^ plan. De Goese raad heeft onder de voorwaarde van een proeflli van drie jaar de gevraagde tie mille voor het museum ui trokken. De Borselse raad hiel recent de hand op de knip, oa dat de gemeente geen nieuwe I nanciële verplichtingen wil aai gaan. De herverdeling van hel gemeentefonds (de uitkera van het Rijk) zal Borsele zw treffen. Met ingang van 198 krijgt de gemeente jaarlijks J miljoen gulden minder van ba Rijk. van onze verslaggever MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg heeft zaterdag een che que van 7.500 gulden ontvangen van de serviceclub Kiwanis Middelburg-Walcheren. Het geld werd overhandigd tijdens een academische zitting in het Roosevelt Study Center in Mid delburg, waarin de Walcherse club officieel werd toegelaten tot de wereldwijde Kiwanis-or- ganisatie. De Klepperhoeve is hel eerste fondswervingspro ject van de club, waarvan de ba sis in april 1989 werd gelegd. Klepperhoeve-voorzitter H. van den Boog zei er trots op te zijn dat de kinderboerderij door de club is uitverkoren. „We bestaan al zo'n twintig jaar. Ons doel is de kinderen die opgroeien in een stedelijke omgeving in contact te brengen met de natuur en hun het besef mee te geven dat de na tuur waardevol is. De subsidies en donaties die wij krijgen zijn echter helaas niet voldoende." De Klepperhoeve, die jaarlijks zo'n 50.000 bezoekers trekt, is de enige kinderboerderij op Wal cheren. Van het geld van de Ki- wanis-club wordt een ganzenwei aangelegd en krijgen de cavia's betere hokken Gedeputeerde ing A. M. Dek. die commissaris van de konio: Van Gelder verving, gingins toespraak in op de negate beeldvorming rond senH clubs. „Het gesloten inw vormt in zekere zin een bete mering. waardoor de clubs o voldoende op waarde worden? schat. Maar naar mijn men; zal er in de toekomst in toen mende mate een beroep word; gedaan op het particulier in tief. Serviceclubs kunnende? ten vullen die de overheid u? noodgedwongen moet laten len", zei hij, doelend op deteni lopende subsidies. Betekenen De eerste Kiwanis-club werd 1915 in het Amerikaanse Detro opgericht. Wereldwijd telt Kiw nis 8.200 clubs met in totaal» geveer 330.000 leden. In Nede land is het aantal Kiwanis-dü de laatste jaren sterk gegroeh De Kiwanians, in Nederland zo'n 2.000, willen onderlid vriendschap combineren ni maatschappelijke betrokk? heid. onder het motto 'We buil ('Wij bouwen op') De naaniR wanis is afkomstig van de I diaanse zinspreuk Nunc Ke wanis', wat vrij wordt vertaa tot 'Laat zien wie je bent enw je voor de samenleving kuntW tekenen'. RAMEN DEUREN SERRES ROLLUIKEN SCHUIFPUIEN SCHUIFWANDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20