ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opnieuw de Waalbrug over Prinses Christina gaat scheiden Carter bereikt akkoord in Haïti Miljoenen schade door wateroverlast 4 WEKEN VOOR 14,- Junta stemt in met vertrek J/ en toe zon y/okenvelden afgewisseld door opkla ringen. In de avond toenemende be wolking. Meest matige wind. vanmid dag zuidoost. Maximum 16 graden. 237e jaargang no. 220 Haandag 19 september 1994 losse nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op KODAK ROYALL PAPER terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE NIJMEGEN - Lord Carrington, Brits ex-minister van buitenlandse zaken en oud-secretaris-generaal van de NAVO passeert net als vijftig jaar geleden in een tank de Waalbrug bij Nijmegen. De Brit was ook toen een van de eersten die overstaken. Hij reed zondag mee in de 'corridor-toer' van het Belgische Leopolds- burg via Valkenswaard, Eindhoven, Son. Veghel en Grave naar Nijmegen. De karavaan volgde groten deels dezelfde route als vijftig jaar geleden tijdens de operatie Market Garden. Vele honderdduizenden liepen uit om het dertig kilo meter lange konvooi van tussen de 700 en 800 oude legervoertuigen te bekijken en toe te juichen. De massale belangstelling zorgde voor grote vertraging. De 200.000 belangstellenden in Nijmegen moesten uren wachten. De oversteek van Amerikaanse mili tairen van de 82e Airborne Divisie in amfibievoertui gen kon door de vertraging niet doorgaan. Uiteinde lijk stak maar een handjevol geallieerden met een in derhaast geregeld amfibievoertuig de rivier over. foto ANP zie ook pagina 3. DEN HAAG (GPD) - Het huwe lijk tussen Jorge Guillermo en prinses Christina is gestrand. Zaterdag werd bekend dat het echtpaar gaat scheiden. Guil lermo, een trouwe bezoeker van Het echtpaar Guillermo dat gaat scheiden. de 'high society party's' in zijn woonplaats Wassenaar, houdt van uitgaan. Zijn 'snelle manier van leven' paste totaal niet bij die van Christina. Christina en Jorge hadden al een aantal jaren huwelijksproble men. In gesprekken met vrien den. waarbij ook prinses Juliana een keer aanwezig was. heeft het echtpaar geprobeerd nader tot elkaar te komen. Maar hun hu welijk bleek niet meer te redden. Christina (47) en Jorge (49) trouwden op 28 juni 1975 in Baarn tijdens een oecumenische plechtigheid. Christina ont moette de katholieke Jorge Guillermo. die op 14-jarige leef tijd uit Cuba was gevlucht, in New York. waar hij in een kin derdagverblijf voor sociaal ach- tergestelden werkte. Prins Bern- hard smokkelde de inmiddels statenloze Jorge per regerings toestel het land in. Kort daarop zou Jorge het Amerikaanse staatsburgerschap verwerven. Ommekeer Na hun huwelijk bleef het echt paar aanvankelijk in New York wonen. In 1984 verhuisden ze naar Wassenaar. Dat betekende een ommekeer in hun leven, dat in de VS betrekkelijk anoniem was verlopen. Guillermo. afkom stig uit een eenvoudige familie, werd in Nederland behandeld als lid van de koninklijke familie en voelde zich daar wel bij. Christina, is juist wars van pro tocol en publiciteit. De anonimi teit waarin het echtpaar in Ame rika leefde, beviel de prinses wel. Christina is niet iemand die over zich laat lopen. Uiterlijk komt ze misschien schuchter over, maar de prinses is een zelfstandige en eigenzinnige vrouw. Die laatste karaktertrek heeft ze van haar grootmoeder Wilhelmina. De eerste moeilijkheden in hun huwelijk ontstonden nadat Guillermo stopte met werken. In New York ging hij van het kin derdagverblijf naar de KLM. In Nederland heeft hij nog enige tijd bij de hotel-organisatie Gol den Tulip in Hilversum gewerkt. De laatste jaren had hij geen be taalde baan meer en dat zou Christina hebben geirriteerd. Voor het geld hoefde Jorge niet buitenshuis te werken: de Guil- lermo's krijgen mdan wel geen uitkering van de Staat, maar kunnen ruimschoots leven van de erfenis van grootmoeder Wil helmina. Protesten Eenmaal in Nederland, haalden Christina en Jorge direct de voorpagina's van de kranten. Protesten braken uit toen be kend werd dat het echtpaar een villa in het natuurgebied De Horsten in Wassenaar wilde la ten bouwen. De grond was welis waar eigendom van prinses Ju liana, maar het was beschermd natuurgebied. Buurtbewoners en politici verzetten zich krach tig tegen de bouwplannen, maai de monumentale villa Eiken horst kwam er toch. De scheiding heeft geen staats rechtelijke gevolgen. Destijds heeft Christina voor haar huwe lijk geen toestemming aan het parlement gevraagd en daarmee verloor ze haar recht op troonop volging. De drie kinderen van Jorge en Christina. Bernardo (17 jaar), Nicolas (15) en Juliana (12) hebben de Nederlandse nationa liteit. Kustwacht naar Den Helder DEN HAAG (ANP) - Het cen trum van de kustwacht ver huist van IJmuiden naar Den Helder, waar het wordt samen gevoegd met het commando centrum van de marine. De on derhandelingen daarover ver keren in een laatste stadium. Een besluit wordt in de loop van volgende week verwacht. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie za terdag meegedeeld. De verhuizing brengt met zich mee dat de kustwacht wordt on dergebracht bij Defensie. Nu valt zij formeel nog onder het mi nisterie van verkeer en water staat, maar ook andere departe menten (Defensie, Justitie. Bin nenlandse Zaken, Milieu en Lan- denbouw en Visserij) zijn bij het beheer betrokken. De verschil lende ministeries blijven ook in de nieuwe opzet hun invloed be houden. Met de verhuizing naai- Den Hel der is een bedrag van vijf miljoen gulden gemoeid. Momenteel werken tachtig man op het kust- wachtcentrum in IJmuiden. In het kader van de samenvoeging, die tussen de 2.5 en vijf jaar in beslag neemt, zal het grootste deel van het personeel meever huizen naar Den Helder. Naar schatting vijf tot achttien men sen keren terug naar de ministe ries die bij de kustwacht betrok ken zijn. ALKMAAR (GPD) - De enorme regenval van de afgelopen da gen en de daardoor ontstane wateroverlast in Noord-Hol land boven het Noordzeeka- naal. heeft voor miljoenen gul dens schade aangericht. Vele hectaren kool, uien en wortelen worden als verloren be schouwd, terwijl leliekwekers spreken over tienduizenden guldens verlies per hectare. Ook is een nog nauwelijks te ra men schade ontstaan door het onderlopen van tientallen wo ningen en bedrijven. De grootste nood is echter voor bij. Het water zakte gisteravond één tot twee centimeter per uur waardoor het gevaar voor gro tere overstromingen is geweken. Het maalverbod in de Schermer boezem is sinds gistermiddag vijf uur opgeheven. Hierdoor kan het water weer worden uit geslagen op de boezemwateren als ringvaarten en het Noordhol lands Kanaal. De toestand in het weekeinde is kritiek geweest. Op sommige plekken stond het water tot aan de kruin van de dijken van ring vaarten en dreigde de polders in te stromen. Op vele plaatsen is zaterdag en zondag met man en macht gewerkt om het water buiten de deur te houden. Dat lukte niet overal. Onder meer bij Heerhugowaard. Schagen, Tuitjenhorn. Waarland en War- menhuizen zijn tal van landerij en onder vijf tot tien centimeter water gelopen. Het algehele maalverbod in de bedreigde gebieden, dat was af gekondigd om de druk op de bin nendijken te verminderen, kon zondag aan het einde van de middag worden beëindigd. In sommige polders wordt het overtollige water nog niet weg gemaaid. Vaarverbod Het algemeen vaarverbod in de provincie blijft voorlopig van kracht. De politie heeft zondag met een vliegtuig scherp toe zicht uitgeoefend op het verbod, waarmee wordt beoogd de wan kele oevers te beschermen tegen golfslag. Een aantal vaartuigen is gesommeerd onmiddellijk voor anker te gaan De 'watersnood' heeft de ex treme regenval als belangrijkste oorzaak. Daarnaast konden de waterschappen het water uit de polders nauwelijks kwijt in de zogeheten boezemwateren. De boezemwateren zijn het stelsel van ringvaarten en het Noord hollands Kanaal dat het overtol lige water normaal loost in de Noordzee, het Noordzeekanaal en het Markermeer. Een belang rijk deel van de capaciteit wordt via gemalen in Den Helder en Zaandam weggewerkt. De sterke wind maakte het spuien bij Den Helder onmoge lijk. ..Het waaide net zo hard weer terug", aldus een zegsman. Een andere complicatie vormde het waterniveau van het Mar kermeer. dat. nog op het (hoge) zomerpeil stond. „Anders had den we de sluizen daar kunnen openzetten om te spuien". (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Dode bij botsing lussen Harnas en Palestijnse politie GAZA (DPA/AP) - In de Gaza- flrook heeft zich zondag voor kt eerst een bloedige botsing iwrgedaan tussen strijders >in de extremistische organisa- «Hamas en leden van de Pale stijnse politie. Een Palestijnse flicier is gedood en een Hamas- dtijder raakte zwaar gewond, b is uil Palestijnse bron ge teld. Ce gevechten braken in de de toege ochtend uit toen de Pale- (tijnse politie probeerde twee Ktivisten van de islamitisch- 'adamentalistische organisa tie arresteren. Hamas is tegen kt vredesproces in het Midden- ten. beneens zondag hebben Israé- sche soldaten op de door Israel feette westelijke oever van de ivrdaan een Palestijn gedood en sn tweede verwond. De Pale- ïnen die in een auto zaten, uden kort tevoren hebben ge- Kobeerd op de soldaten in te rij- tn. keen openlijke uitdaging aan etadres van Jordanié heeft het Palestijnse zelfbestuur zich za- Mag uitgeroepen tot beheer- van alle islamitische plaat svin Jeruzalem en op de Weste- ie Jordaanoever. ,.We eisen Jordanié het beheer over legt." zei minister voor jonge nen, Azmi Shoaïbi. S Jordaanse koning Hussein K zichzelf als de bewaker van se heilige plaatsen. Hij ver harde in een reactie tegenover P kabinet dat hij zijn rol niet opgeven. Koning Hussein sft van Israel de garantie ge- !f°en dat hij zijn speciale rol r' aal kwijtraken bij het be- F over de heiligdommen in N-Jeruzalem. De Palestijnen plen bezet Oost-Jeruzalem als F hoofdstad van een toekom- Me staat, een eis die door Is- de hand wordt gewezen. Popconcert voor Chinese Muur fojonze correspondente PEKING - De Grote Muur in Na zal volgend voorjaar het "neel zijn voor het grootste Fpconcert aller tijden. Eric 'aPton, Billy Joel, Sting en El- John zullen optreden in de jsuur durende muzikale show. opbrengst van het concert - k ?opland staat voor 24 mei - kt naar een fonds voor de res- Fjraüe van de Muur. een pres- jfc-project waarvoor miljarden nodig zijn. Andere pop ten die volgens de Sunday Post in Hongkong hun- foewerking hebben toegezegd r Gloria Estefan, Bruce rusteen, Sade, Michael Bol- ^nMariah Carey. in onze correspondent IASIIINGTON/PORT-AU- jUNCE - De Verenigde Staten lde Haïtiaanse regering heb- tyi een akkoord bereikt over bi vertrek van het militaire be- „ind in het Caribische land. Dat hebben Amerikaanse rege ringsfunctionarissen vanoch- Knd vroeg bevestigd. De Ame- taanse onderhandelaar Jim- pCarter en leden van het mili- #jre bewind in het Caribische >od hebben het akkoord in Irt-au-Prince getekend. Hoe- id afgelopen nacht om drie ■r nog niet de details van de irereenkomst bekend waren, ps wel duidelijk dat de mili- airf leiders in Haïti zich bereid bdden verklaard het veld te luimen. resident Bill Clinton zou om lie uur Nederlandse tijd de de- ils van de overeenstemming ikendmaken. maar zijn televi- toespraak werd om techni- Jie redenen uitgesteld. De Hai- unse leider, generaal Raoul fedras. zou een uur later dan Buiton het woord tot zijn volk thten. arter en de twee andere leden in de Amerikaanse delegatie Cf in opdracht van Clinton met Haïtiaanse leiders hebben Verhandeld, verlieten om half lie afgelopen nacht het vlieg- ildvan Port-au-Prince om naar lashington terug te vliegen. {dras. Biamby en Francois ouden zich in meer dan twaalf ur van gesprekken bereid heb- m verklaard om Haïti te veria- si. maar zij verbonden daar Bvankelijk een hele reeks «waarden aan. Een daarvan ■s dat de VS zouden beloven it de in 1991 afgezette presi- at Jean-Bertrand Aristide ót opnieuw aan de macht zou men. Ook wilden de generaals iranties voor de veiligheid en Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7en9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17en 18. het lot van de soldaten die hen de afgelopen jaren hebben ge steund. Gevlucht Voor het militaire hoofdkwartier werd zaterdag en zondag door een duizendtal aanhangers van de junta gedemonstreerd. Zij droegen spandoeken met 'Nee tegen interventie'. Duizenden inwoners van Port-au-Prince zouden uit vrees voor een inva sie naar het platteland zijn ge vlucht. Onder hen ook veel mili tairen. die hun unform uittrok ken, hun wapens achterlieten en vertrokken. Terwijl Carter met de junta praatte was de Amerikaanse in vasiemacht voor de kust van Haïti klaar om tot actie over te gaan. De twee vliegdekschepen en zeventien andere oorlogs schepen, met totaal zesduizend soldaten aan boord, lagen op en kele mijlen van Haïti. Als het tot een invasie zou komen, dan zou die vrijwel zeker vannacht be ginnen. Als de generaals echter vrijwillig opstappen, dan zou den Amerikaanse troepen vreedzaam en pas bij daglicht aan land gaan. De aankondiging van de missie van Jimmy Carter, die werd ver gezeld door generaal b.d. Colin Powell, de ex-chef van de defen siestaf. en senator Sam Nunn, de Democratische voorzitter van de defensiecommissie in de Se naat. kwam vrijdagavond als een complete verrassing. Zij zijn naar Haiti gereisd op verzoek van president Bill Clinton, in een wanhoopspoging een inva sie te voorkomen. Clinton zei zaterdag dat het 'een laatste poging was om een vreedzame overdracht van de macht te bewerkstelligen'. Clin ton betoogde dat zijn voorne men om de militairen uit de macht te ontzetten onveranderd zijn gebleven. Als de generaal niet vrijwillig vertrekken, zullen zij worden afgezet, aldus het Wit te Huis. Carter moest proberen de drie junta-leiders ervan te overtuigen zelf te gaan. Het was onduidelijk welk man daat Carter had. Volgens het Witte Huis ging de delegatie al leen om te praten over de manier waarop de junta zou vertrekken, niet over de vraag of zij wel moe ten gaan. Maar op zaterdag praatten Carter, Powell en Nunn niet alleen met de generaals, maar ook met Jonassaint en met andere politici en zakenmensen, wat de indruk wekte dat zij niet alleen over de details van het vertrek van de junta-leiders heb ben gepraat Jimmy Carter heeft maanden geleden al aangeboden naar Haiti te gaan en te bemiddelen. Maar dat is door president Clin- slot zie pagina 4 kolom 1. Ligfiets Derby Zaterdag-tiveedeklasser Veere wacht nog steeds op de eerste overwinning. De voetbalderby tegen Serooskerke eindigde in een gelijkspel: 2-2. Zondag-eer steklasser Goes ver sloeg gisteren JVC in A O Cuijk: 0-1 I O De Middelburger Derk Thijs is zondag winnaar geworden van de Non Stop Human Power Ra ce. een Jïetsivedstrijd van Parijs naar Amsterdam over een af stand van bijna 550 kilometer. Thijs liet met zijn 'roeifiets' de overige 28 deelnemers al kort na de start achter zich en Jinishte na 18 uur. 34 minuten en 59 seconden in Am- C sterdam. w Sarajevo Ziekenhuizen in Sarajevo had den het afgelopen weekeinde de handen vol door de zivaarste be schietingen sinds zeven maan den geleden het bestand inging. Volgens de VN werden vier men sen gedood en raakten vijftien gewond. In het noordoosten van Bosnië werden honderden mos lims door Bosnische Serviërs uit hun hui- A zen verdreven. T"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1