Dure jongens stuiten op Omwoyo Ron de Jonge sloeg prachtig aanbod Atletico Madrid af PZC Tennissers lopen met een gezicht als een oorwurm Het avondje NAC sport Afrikaanse sterren falen in julbilerende Dam tot Damloop MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 18 ZAANDAM (GPD) - Het jubi leumfeest van de Dam tot Dam loop was gisteren vooral een Kenyaans feest. Zoals was ver wacht. want niemand twijfelde aan de uitkomst van het loop festijn, dat weer duizenden deelnemers en het veelvoudige aan toeschouwers trok. Alleen, de winnaar was niet diegene die de Dam tot Damloop dat beetje extra allure had kunnen geven. De dure jongens lieten het giste ren afweten, de relatief goed kope kracht sloeg nu zijn slag. Voor de tweede keer nog wel. Charles Omwoyo, niet echt naar voren geschoven als één van de Kenyaanse sterren, won voor Thomas Osano en Simon Lo- puyet de tien Engelse mijl van Amsterdam naar Zaandam in 45 minuten en 50 seconden. Mis schien mag hij volgend jaar op een wat hogere gage rekenen. Hij verdient het. Hogere gages werden vooral be taald voor Richard Chelimo, Cosmas N'Deti en Willy Mtolo. Twee Kenyanen en een Zuidafri- kaan. Topatleten, die de afgelo pen twee jaar opmerkelijke pres taties hebben neergezet. De duurste, N'Deti. was ver bene den de maat met een dertigste plaats. Machuka. vorig jaar ver rassend winnaar, was slechts één plaats beter: Chelimo <20ei deed het niet beter dan de Ne derlandse subtopper Michel de Maat. Mtolo. tiende, presteerde nog aanvaardbaar Maar toch, bij Jos Hermens. die de atleten voor de Dam tot Damloop con tracteerde. overheerste gisteren de wrevel. ..Ik baal hiervan. Hier zal nog een hartig woordje over gespro ken worden", mopperde de ge brilde atletenmakelaar ..Je moet afgaan op wat ze vertellen. Natuurlijk wist ik dat ze nog niet lang in training waren, maar als ze beweren dat ze goed lopen, dan verwacht ik ze ook dat ze op dit niveau mee kunnen doen. Maar wat hier is gebeurd, is ex treem." Nachtmerrie Veel geld betalen voor atleten die matig tot slecht presteren. Het is altijd de nachtmerrie van organisaties die veel moeite doen om een aantrekkelijk deel nemersveld in elkaar te steken. Voor het evenement als zodanig maakte het gisteren op zich niet zo veel uit. De Dam tot Damloop is vooral voor de trimmers, de grote massa die gewillig een uur De kopgroep vlak na de start van de Dam tot Damloop. Rechts de latere winnaar Charles Omwoyo. voor de start staat te koukleu men en de stemming erin pro beert te houden. De wedstrijd is niet aan ze besteed. Heeft ook weinig zin. Door de drukte ne men de eerste honderden meters tien minuten in beslag. Hoe anders is het met de wed strijdlopers. Sinds de Kenyanen zo'n overheersende rol in de weg- atletiek zijn gaan vervullen, heb ben de eerste kilometers vaak weg van een ellenlange sprint. Vijf kilometer in iets meer dan veertien minuten. Voor Neder landse atleten moet het een el lendig gevoel geven direct na de start al geklopt te zijn. Voor Re- né Godlieb waren die kilometers niet zo'n kwelling. De roodha rige atleet uit Weesp. die de baan voor de weg heeft verruild, ge noot mét volle teugen van elke kilometer. ..De eerste vijf kilo meter was het keihard rammen. Ik kon daarna echter doorgaan. dat was fantastisch. Voor mij was deze loop een geslaagde test voor de WK halve marathon vol gende week in Oslo." Godlieb was met zijn negende plaats (48.10 minuten) vlak ach ter de eerste Nederlander Marco Gielen in zijn nopjes. „Maar tus sen haakjes, wie heeft er gewon nen". vroeg Godlieb na de finish nieuwsgierig. De winnaar heeft hij natuurlijk nooit kunnen zien. want bijna twee en een halve mi nuut voor hem was Charles Om woyo al gefinisht. Met in zijn kielzog Lopuyet en Osano. zijn landgenoten. Gedrieën hadden zij zich kort na de passage van de IJ-tunnel losgemaakt van de rest van het deelnemersveld. Drie Kenyanen, die regelmatig in Nederland lopen en specialis ten zijn op dit soort afstanden. Osano. de vriend van atlete Wil- ma van Onna, is nog de minst be kende. Lopuyet maakte eerder dit jaar faam met overwinningen in onder andere de Telematica- loop, de eerste wedstrijd die meetelt voor het nationale weg- circuit. En Omwoyo had zijn vi sitekaartje twee jaar geleden in de Dam tot Damloop al afgege ven. De 30-jarige Afrikaan voel de dat hij ging winnen. Ook na de bloedstollende eindsprint met Osano. „Ik wist het, ik wist het", straalde hij nog lang na af loop. „Vlak na de start al. Dit zou mijn dag worden." Marathon Omwoyo had in tegenstelling tot N'Deti. Chelimo en Mtolo wel genoeg trainingskilometers in zijn benen zitten. Aan wedstrij dritme mankeerde het evenmin met drie races in Duitsland. Of hij ooit tot die grote daden zal komen als enkele van zijn land genoten - wereldkampioen wor den, grote marathons winnen - moet nog maar worden afge wacht. Volgend jaar moet zijn doorbraak op de marathon ko men. „En daarna de Spelen", hoopt de vriendelijke Kenyaan. Die hoop koestert Tecla Lorupe al langer, maar op de een of an dere manier wordt deze Ke nyaanse atlete door haar bond van deelname aan grote evene menten afgehouden. „Ze wordt tegengewerkt", zegt haar Duitse manager Wagner. Dat zij giste ren samen met haar landgenote Hellen Kimaiyo de dienst zou uitmaken in het vrouwenveld, was voorspelbaar. Het tweetal behoort op dit soort afstanden tot de besten ter wereld. Nu won Kimaiyo in 52 minuten en 28 se conden. de volgende keer zal het Lorupe weer zijn. Beste Nederlandse, hoe kan het haast ook anders: Carla Beurs- kens. Zevende in 55,50 minuten. De veterane is en blijft in Neder land nog altijd de beste wegat- lete. Zaandam 10 E.M. (Dam tot Dam): 1. Omwoyo (Ken) 45.50, 2. Osano (Ken) 45.52. 3 Lopuyet (Ken) 45.58. 4. McCloughlin (Eng) 47.52. 5. Nadolski (Pol) 47.53. 6. Huruk (Pol) 47.57, 7. September iZAf) 47.58. 8. Gielen (Scopias Tegelen» 48.05, 9 Godlieb (Zuidwal Huizen) 48.10, 10. Mtolo (ZAf) 48.25. 11. Calvaresi (Ita) 48.25. 12. Guermali (Mar) 48.34. 13. Van der Smissen (AVS Vught) 48.35. Stand KNAU Run Circuit: 1. Lo puyet 110 (2 zegesi, 2. Godlieb 82 (2). 3. Van der Smissen 71 (2). 4. Ten Kate 66 (2). 5. Sasse 62 (2). 6. Omwoyo 60 (li. Vrouwen: 1 Kimaiyo (Kent 52.28, 2. Loroupe (Ken) 52.43. 3. Chepchumba (Ken) 53.55, 4. Ferreira (Por) 54.27, 5. Salumae (Est) 55.05. 6. Staicu (Roe) 55.43. 7. Beurskens (Scopias) 55.50, 8. Sorokivskaja (Kaz) 55.55, 9. Van On na (PAC Rotterdam) 56.12. 10. Toon- stra (AAC Amsterdam) 56.26. Stand KNAU Run circuit:941. Soro kivskaja 95 (2), 2. Beurskens 92 (2), 3. Kleijweg 69 (2), 4. Kimaiyo 60 (1), 5. Chirchir (Ken) 60 (1). door Taco van den Velde De bijna 3500 enthousiaste toeschouwers in het over volle Pabel}on de Pottes in Za- ragoza slaan die zaterdag avond (24 februari 1979) op de banken. Niet voor de Spaanse handbalploeg, die de Neder landers met 19-14 verslaat, maar voor Ron de Jonge. De uit Vlissingen afkomstige handballer levert in zijn 45e interland dan ook een bijzon dere prestatie. In de eerste mi nuten van de wedstrijd mogen de Spanjaarden vier strafwor- pen nemen. Ron de Jonge ran selt er twee uit het doel. Met die reddingen speelt de Zeeuw zich meteen in de wed strijd en vervolgens groeit hij uit tot de grote uitblinker De Jonge beperkt de schade tegen de oppermachtige Spanjaar den met wonderbaarlijke red dingen en stopt uiteindelijk vijf strafworpen. ..Toen Ron zijn laatste straf- worp stopte en tegelijkertijd het doel in zijn val meenam naar de grond, stond de sport hal op zijn kop. De 3500 Span jaarden riepen luidkeels 'ole". herinnert Guus Cantelberg, destijds de bondscoach van de Nederlandse ploeg, zich. „Ik heb tientallen trips meege maakt en honderden mooie momenten, maar dit was iets dat grote indruk op me maak te." De gestopte strafworpen en de wereldreddingen van De Jonge zorgen er die avond in Zara- goza voor dat de Nederlandse handbalploeg de B-status be houdt ten koste van Oosten rijk, dat eerder met elf doelpun ten verschil was afgeschoten door diezelfde Spanjaarden. Later op het toernooi om het wereldkampioenschap voor B- landen wordt in Barcelona (Nou Camp) om de zevende plaats gestreden tegen Bulga rije. Opnieuw keept Ron de Jonge de sterren van de hemel en vooral dankzij de inspannin gen van de keeper wordt ter nauwernood een 13-12-rust- stand bereikt. Dan neemt Cantelberg een op zienbarende beslissing. Hij haalt uitblinker De Jonge naar de kant en zet in de tweede helft E O-keeper Jan de Lan ge op doel. Enkele spelers sput teren verbaasd tegen, maar Cantelberg is gedecideerd „Jullie verdienen helemaal geen keeper als Ron de Jonge", houdt Cantelberg de verbaas de groep voor. „Jullie zullen nu gewoon wat beter moeten ver dedigen." Een staaltje blufpo ker in optima forma, waarmee de bondscoach alles riskeert om zijn ploeg op scherp te krij gen... „Tja je moet het maar doen. Ik zou het zelf als coach nooit heb ben aangedurfd", bekent 6e Spaanse ovaties voor handbal-international Ron de Jonge: misschien had ik toch naar Atletico Madrid moeten gaan. fltti Ron de Jonge in actie voor Hermes. Jonge, die eveneens met stom heid geslagen was. „Maar we wonnen die wedstrijd wel met 24-22 en speelden in de tweede helft stukken feller Cantelberg is voor mij dus gewoon een top coach." Wereldtop Cantelberg zelf houdt het erop dat hij de beschikking had over een spelersgroep met meer dan gemiddelde kwaliteiten. „Het was een groep handballers met een enorme instelling. Deze spelers hadden er alles voor over om topsport te bedrijven, terwijl ze eigenlijk gewoon amateurs waren. In die tijd wonnen we nog van landen als Frankrijk, Zweden en Oosten rijk. Dat is tegenwoordig de we reldtop. Het handbalverbond heeft te weinig gedaan met die lichting. Andere landen zijn verder gegaan, wij zijn stil blij ven staan." Bert Bouwer, één van de spe lers in Spanje, is het roerend eens met Cantelberg. „We had den een mengeling van wester se bluf en Limburgse degelijk heid", meent Bouwer, die in Spanje de kamer deelt met Ron de Jonge. „Natuurlijk keepte Ron sterk tegen Spanje, maar voor mijn gevoel was het niet eens uitzonderlijk. Hij keepte zo vaak goed. Wat me vooral bijstaat is dat vele spe lers in de ploeg na dat toernooi aanbiedingen kregen uit het buitenland. Ik kon naar West- Duitsland. Een seizoen later ben ik daar ook inderdaad naar toe gegaan." De spectaculairste aanbieding na het WK van '79 is voor Ron de Jonge, hoe kan het ook an ders. De voor het Haagse Her mes uitkomende international wordt tot beste doelverdediger van het toernooi gekozen en komt op de zesde plaats van een door journalisten samen gestelde wereldranglijst voor. Atletico Madrid heeft heel veel peseta's over om De Jonge in te lijven. Bert Bouwer: „Ron kreeg de mooiste aanbieding, maar hij deed het niet. Ik ver moed dat hij daar nu nog spijt van heeft De Jonge, grootgebracht bij het Vhssingse Walcheren en via het Middelburgse EMM bij Hermes terecht gekomen, legt de aanbieding van Atletico naast zich neer. Een welover wogen keus heet het in de pers. want de inmiddels naar het Zuid-Hollandse Monster ver huisde Ron de Jonge wil zijn studie afmaken. „Ik ben er lan ge tijd mee bezig geweest. Ik fotoarchief PZC zou full-prof worden, het geld was goed. Het was zeer verlei delijk. Toch waren er teveel dingen die me in Nederland hielden. Ik zat met mijn studie en mijn vrouw zei: van mij mag je gaan, maar ik ga niet mee." „Nu heb ik er toch spijt van. Ik was toen 26. had genoeg erva ring. Het was het juiste mo ment om te gaan en te kijken of ik het zou redden. Handbal was mijn leven. Bij Hermes train den we soms ook zeven keer in de week. alleen stond daar niets tegenover. Nederland heeft nu eenmaal geen sport- cultuur. In Spanje stonden er 150 man te kijken bij een trai ning. Jongetjes wilden je aan raken. oude mensen spraken je aan. Het is geen toeval dat het handbal daar op een veel hoger niveau staat. Ik had die uitda ging tqen gewoon moeten aan pakken. In dat jaar stond Atle tico Madrid wel in de finale van de Europacup I." Na het WK gaat De Jonge dan ook gewoon verder bij Hermes, de club die hij altijd trouw blijft. „Natuurlijk heb ik daar na ook nog vele aanbiedingen gehad. Maar ik vond het onzin om Hermes te verlaten. Her mes was top van Nederland. Met die ploeg speelde ik Euro pacup I, Europacup II, noem maar op. Handballen in Lim burg. West-Duitsland of Belgie zou betekenen dat ik mijn werk moest opgeven en dat was het nooit waard." Imposant Uiteindelijk komt Ron de Jon ge 130 keer uit voor de natio nale handbalploeg. Een impo sant aantal, dat nog groter had kunnen zijn, als de in Vlissin gen geboren en getogen De Jonge niet een jaar gestopt was. „Na het WK van 1983, dat in Nederland werd gehouden, kondigde ik mijn afscheid aan. Ik stond op 99 interlands, mijn dochter Kristel was al geboren en het tweede kind (een zoon, Rens) kwam eraan. Het leek me een goed moment om er een punt achter te zetten. Ik heb dat een half jaar volgehouden. Ik wandelde op een zondag middag door Monster en ver veelde me dood. Ik miste de spanning, de druk, de wedstrij den. Ik was geestelijk gewoon nog niet. toe aan stoppen. Ik ben toen weer begonnen en stond binnen de kortste keren weer in de nationale ploeg." Tegenwoordig staat handbal niet langer centraal in het le- ven van Ron de Jonge. Hij volgt de prestaties van zijn elf jarige zoon Rens bij de voetbal vereniging Monster op de voet en gaat ook regelmatig kijken naar zijn dertienjarige dochter Kristel, die handbalt bij West- landia. „Zelf handbal ik niet meer. In het weekeinde voetbal ik nog wel wat in het derde team van Monster met wat vrienden. Puur voor de gezel ligheid." Zijn binding met het handbal is hij echter nog niet helemaal verloren. Integendeel, vorig seizoen verzorgde De Jonge de keeperstraining van de natio nale A-. B- en jeugdploeg en bij de damesploeg van Bollen streek. „Ik word nog wel eens gevraagd bij bepaalde vereni gingen om incidenteel wat de monstratie-trainingen te ver zorgen. Dat doe ik dan graag", zegt de Jonge, die slechts af en toe nog eens een wedstrijd op niveau ziet. „Ik heb het idee dat het niveau achteruit holt. Maar dat kan ik beter niet al te hard roepen, want dan lijk ik weer één van die ouderen die roept dat vroeger alles beter was. In mijn tijd had ik altijd een hekel aan die gasten." Voor het eerst geen NK buitenbanen AMSTERDAM (GPD) - De hal stond verleidelijk dichtbij en het was een kleine moeite om de tennissers bij de nationale kam pioenschappen naar binnen te sturen. Maar het toernooiregle- ment stond geen overdekte wedstrijden toe. En dus was het voor de KNLTB een week lang dweilen met de kraan open op het gravel van Amstelpark. Za terdag besloot men om voor het eerst in de 96-jarige historie het NK als 'niet gespeeld' te verkla ren. Het was een extreem natte week en de regen spoelde het toch al zo weinig aansprekende NK weg richting vergetelheid. Al zal deze trieste aflevering best wel een speciaal plaatsje krijgen in de geschiedenisboeken Lodewijk Kallenberg, hoofdbestuurslid van de tennisbond en verant woordelijk voor het wedstrijd- tennis, kon geen kant meer op in de Amsterdamse plassen. „Ik loop toch al weer wat jaartjes mee, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt," zegt de competitieleider. „Op zaterdag was er nog niet een single-partij volledig afgemaakt. Toen was het wel duidelijk dat het niet meer zou lukken." Het NK is een outdoorevene- ment en de bond wilde aan die status afgelopen week liever niet tornen omdat er ook een 'NK in door' is. In december wordt dat 'tweede NK'. de Masters, gehou den. Lekker onder een dak op een droge ondergrond. Dat toer nooi geldt in de volksmond als het NK indoor, maar Kallenberg zegt dat die naamgeving op de helling moet. „Het is gewoon de Masters en helemaal niet het NK indoor, al wordt het dan binnen gespeeld. We hebben gewoon een Masters en een NK. En voor die NK moeten we de regels nu herzien, zodat we in de toekomst eventueel wel naar binnen kun nen." Maandag en dinsdag werden de kwalificatie-wedstrijden van het NK nog volgens schema ai werkt. Maar toen begon deel; de voor het toernooi dat toch zo worstelt met het imago, c dat de natioale toppers (Kr eek. Haarhuis, Siemerink. tingh) er hun neus voor ophal Op woensdag kwamen er paar potjes af, maar dat kono dat er twee spelers opgaven h verwege een partij. Vervolgt werd het vier dagen lang wac ten, dweilen, sponzen en r: eens wachten. Lichtpuntje Kallenberg werd er moedeli van. Een lichtpuntje was dal; weinig prijzengeld hoefde uil keren. In de pot zat 65.000 g den en daarvan ging slechtse klein deel naar spelers die In reiskosten mochten verhalem de bond en de tennissers reeds verloren dan wel wonn in de eerste ronde. „Maar," a Kallenberg, „we zijn financit natuurlijk toch gedupeerd.) hebben een promodorp bouwd, er staan tribunes, dei biters moeten onderdak hebbe dat soort dingen kost geld." Al met al heeft het 'niet gehj den' NK toch een ton gek# „We hadden een begroting q anderhalve ton, dus je kunt« zeggen dat we nog een halve; hebben overgehouden," gL- lacht de 'Jan Huijbregts' van KNLTB. Aan recette liep de bond jib mis, want de toegang was grs; En buiten de vaste sporw hoefde de tennisbond geen ga schieters teleur te stellen. Enu de tv niet was gekomen, q achteraf misschien ook ira goed. Wel liepen er uiteras tennissers rond met een gen als een oorwurm. Sommigen^ den via het NK nog punten pa ken voor de nationale rangis want een goede klassering ge: straks recht op deelname aacl Masters. Kallenberg: „Er sta in het land nog A-toernooieni de agenda. Daar moeten ze a punten dan maar pakken." de spionkop iiiiiiii i 1111111 Wat een weer. Regen, re gen en nog eens regen. Wie gaat er op zo'n treurige dag voor z'n lol naar het voetballen? Niemand toch. SerooskerJce-Veere, een lo kale derby, trok zaterdag slechts 150 die-hards. De meesten overigens gewa pend met paraplu, want eni ge beschutting is er op sport park Noordhout niet te vin den. Aanzienlijk meer be langstelling was er zater dagavond voor NAC-Ajax. Het knusse stadion aan de Bredase Beatrixlaan ivas al geruime tijd uitverkocht, want als Van Gaal en zijn verwende spelersgroep op toernee gaan, stroomt het volk toe. Ter hoogte van Etten-Leur valt al iets te bespeuren van wat men in 'de parel van het zuiden' NAC-gekte noemt. Opvallend veel volgepakte personenauto's volgen de zelfde route. Gele Mini-dress of vaantje op de achterruit. Op weg naar NAC. Het avondje NAC! Een histo risch begrip dat ooit uit stierf, maar vorig jaar nieuw leven werd ingeblazen door trainer Ron Spelbos en zijn spelersgroep. Gedragen door de decibellen van het hondstrouwe publiek krijgt NAC tegenwoordig weer ex tra krachten. Veel clubs ko men dan ook al met klamme knuistjes naar het kleine, maar oergezellige stadion. Een uur voor NAC-Ajax is het in de buurt van het sta dion reeds behoorlijk druk. Parkeren is zoals altijd een probleem. De politie sluit bij thuiswedstrijden de ivoon- wijken af en de parkeer plaatsen in de buurt van het stadion zijn allemaal bezet. Een korte zoektocht naar een plekje wordt beloond en de wandeling in de stromen de regen ivordt voor lief ge nomen. Grote groepen men sen schuifelen het stadion plein op. Ze maken zich op voor wat komen gaat, maar horen dan ineens tot hun verbijstering een man roe pen. ..Ga maar weer naar huis. Het is afgelast!" Afgelast? Geroezemoes in de file van menselijk vlees, maar niemand maakt rechtsomkeert. Afgelast... Wat een flauive grap. Om 17.45 uur gaat het duel vol gens teletext nog gewoon door en ook het radio- nieuivs van 18.00 uur heeft de hoop levend gehouden. Er wordt geen melding ge maakt van afgelastingen. Nee, NAC-Ajax moet door gaan. Dat kan niet anders. Het is immers een risico wedstrijd. waarvoor zo 'n 120 dienders zijn ingezet. Een enorme kostenpost, die toch niet voor niets op de begro ting is gekomen. Je mag dan toch verwachten dat er tijdig wordt beslist over al dan niet doorgaan van de wedstrijd- Niet dus! Bij de poort van hel stadion brengen orde-be waarders het slechte nieuios. Het veld schijnt on der water te staan. Niemand maakt mij wijs, dat dit euvel niet een paar uur eerder ge constateerd had kunnen worden. Nu zijn ruim tien duizend mensen voor niets gekomen, heeft Ajax een zin loze reis gemaakt en maken politie-agenten, suppoosten en andere betrokkenen on nodig overuren. Een deel van de aanhang protesteert, maar wordt door de ME al snel uit elkaar gedreven. De falende leiding van NAC zoekt en vindt een uitvlucht Het is de schuld van scheids rechter Jaap Uilenburg, heet het excuus. Die had, vindt d( leiding van NAC. eerder tn Breda moeten komen. Nu zijn scheidsrechters ook niet mijn favoriete sporthelden, maar de uitleg van NAC is zo goedkoop. Uilenberg valt niets te verwijten, want NAC heeft toch een consul! Die man (ene Van Gils) schijnt in de ochtenduren, toen het veld na een redelijk droge nacht er aardig bij lag, het licht op groen te hebben ge zet. Dat werd ook aan Uilen berg medegedeeld. Is er bij NAC dan niemand die in de loop van de middag in de go ten kreeg dat de conditie van de grasmat aanzienlijk ver slechterde? Had de consul niet nog een herkeuring kun nen uitvoeren? Nee, dat was volgens Van Gils niet nodig Hij had 's middags immers telefonisch contact gehad met de mensen in het sta dion. Volgens hen was er geen vuiltje aan de vochtige lucht. Kennelijk was het te nat buiten om het veld aan een grondige inspectiebeurt te onderwerpen. Nee, NAC. Dit was een slech te beurt. Avondje NAC? 't Was zaterdag een avondje ergernis. Gewone voetbal liefhebbers. trouwe suppor ters. allen stonden letterlijk in de kou. voor een dichte poort. Wie betaalt de ge maakte reiskosten, de po^ tie-inzet? Ach. wat kan het de NAC-ler ding schelen? Die zal onge tivijfeld nog op kosten van de club een borrel hebben ge dronken in het sponsor-ho me. Proost! Op de gezond heid van al de getrouwen, die ondanks deze blunder NAC de rug niet zullen toeke ren. Jammer, want deze clubleiding verdient een slechter publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 18