SE COURANT Euthanasiebeleid is versoepeld ll Neeltje Jans Aristide wil geen vergelding Roken taboe op postzegel A tl m Gesneuvelde na 50 jaar begraven -J*' öEMO* 4 WEKEN r taxatie "l VCtTC hOlldt dok ondraaglijk psychisch lijden aanvaard als criterium reportage 31 Vm 39 bespaar op MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Ford Mondeo GLX 5-deurs autn adria 71/2% STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 VOOR 14,- Buiig en koel Veel bewolking, buiige neerslag. De noordwesten wind is krachtig, aan zee stormachtig. Maximum temperatuur rond 15 graden. 37e jaargang no. 219 aterdag 17 september 1994 osse nummers 2,00 WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse posterijen hadden besloten de bluesgitarist Ro bert Johnson te gedenken door een postzegel met zijn beelte nis uit te brengen. Probleem daarbij was dat de foto van hun keuze uit de jaren twintig Johnson toonde met de hem kenmerkende sigaret in zijn mond. Die sigaret moest verdwijnen. De posterijen wil len namelijk niet de indruk wekken dat him zegels het ro ken van sigaretten propage ren. De lobby-groep Van rokers National Smokers Alliance is boos over het besluit van de posterijen en sprak van een „belediging van de meer dan 50 miljoen Amerikanen die er voor kiezen te roken". Volgens de groep is de postzegel mis schien politiek, maar niet his torisch correct. Een lid van de adviesraad van de groep zei voor het blad New York News- day dat sigaretten en jazz- en bluesmuziek in de jaren twin tig onafscheidelijk waren. Johnson, die in 1938 op 27-ja- rigeleeftijd werd vermoord, be hoort tot de groten van de jazz en de blues die door de Ameri kaanse posterijen met herden kingszegels worden geëerd. De zegel wordt vandaag gepresen teerd op het Mississipi Delta Bluesfestival in de plaats Greenville. jt Minister Sorgdrager. Franqois Mitterrand, de man van de duizend persoonlijkhe den, werkt aan zijn afscheid van Frankrijk. Verder in de bijlage Reportage: Havo van de toe komst staat in Bergen op Zoom Fotorubriek Junyo Maru vergeten drama Kleine prins en grote generaals Dood aan de misdadigers Weg macht, iceg chauffeur Mysterie rond Romanovs blijft Chatila moet wijken voor nieuw Beiroet. IENHAAG (GPD) - De minis- ers Sorgdrager (Justitie) en lorst (Volksgezondheid) ver- oepelen het vervolgingsbeleid oor euthanasie en hulp bij zelf- oding. Daarbij is het in begin- el niet meer van belang of het geestelijk of lichamelijk lij den gaat. Het is evenmin nog an belang of een patiënt in een lervensfase verkeert. Voor warde blijft dat de patiënt uit- ichtloos en ondraaglijk moet ijden. het vorig jaar onder de toen- lalige minister Hirsch Ballin kracht geworden vervol- ingsbeleid was het criterium at slechts ondraaglijk en uit- ichtloos lichamelijk lijden tot lthanasie en hulp bij zelfdo- ingmocht leiden. Psychisch lij- en kon nooit een rechtvaardi- ingsgrond voor euthanasie vor- len. Hirsch Ballin ging er even- ens van uit dat de stervensfase noet zijn ingetreden, wil er spra- ekunnen zijn van euthanasie. loge Raad urgdrager en Borst hebben het eleid versoepeld naar aanlei- Ing van een uitspraak van de oge Raad in juni van dit jaar. Haarlemse psychiater Cha- ot werd toen op wezenlijke on derdelen vrijgesproken, nadat hij een patiënte die psychisch leed, geholpen had zelfmoord te plegen. Door die uitspraak is volgens de ministers en de pro cureurs-generaal het vervol gingsbeleid van Hirsch Ballin niet langer vol te houden. Op grond van het oude beleid had het openbaar ministerie in middels vervolging ingesteld te gen vijftien artsen die euthana sie hebben gepleegd op, of hulp bij zelfdoding hebben verleend aan patiënten die niet in een stervensfase verkeerden. De mi nisters hebben het advies van de procureurs-generaal overgeno men. om de vervolging van elf hunner te staken. ixxon moet tien miljard betalen NCHORAGE (RTR/AFP) - en federale jury heeft Exxon orp, de eigenaar van de olietan- er Exxon-Valdez, vrijdag ver- ordeeld tot het betalen van bij- a 10 miljard gulden schadever- Deding. >e tanker veroorzaakte in 1989 en olieramp voor de kust van Duizenden gedupeerde bsers, inwoners van Alaska en rondbezitters hadden in totaal 1 miljard gulden schadevegoe- tag geëist. lp deze drie dagen "iS' u een gratis spaar- egel voor elke ƒ25,- die «besteedt. Bij inlevering Meen volle kaar» (20 zegels) eelt Maxis u ƒ25,- korting op uw eodschappen! aar- jwt\ - die V Amerikaanse militairen verwijderen de vlag van de kist tijdens de begrafenis met militaire eer van luitenant Utecht in Margraten. foto ANP MARGRATEN (GPD) - Na vijftig jaar heeft de Amerikaanse militair Willis A. Utecht eindelijk zijn laatste rustplaats gekregen. Hij sneuvelde in 1944 bij Mook. De tweede luitenant uit Marysville in de staat Kansas werd gisteren begraven op het Amerikaanse oorlogskerkhof in Mar graten bij Maastricht. De late begrafenis was mogelijk, omdat de stoffelijke resten van de sedert 1944 als vermist te boek staande militair vorig jaar in het Kater bosch zijn gevonden. De plechtigheid in Margraten gistermid dag werd bijgewoond door zijn broer Mar vin en echtgenote Catharine Utecht en door zijn zus Ellen en zwager Charles Bec ker. Onder de honderden aanwezigen wa ren tal van vertegenwoordigers van het Amerikaanse leger, een vertegenwoordi ger van president Clinton en een groep ve teranen van de 325-ste Glider Infanterie (parachutisten), een van de vier regimen ten van de 82-ste Airborne Divisie. Bij dat onderdeel diende Willis A. Utecht. Zijn naam was op de militaire begraaf plaats in Margraten gegraveerd in de muur voor de in de Tweede Wereldoorlog vermiste soldaten. Enkele weken na zijn landing op 23 september in Overasselt (ten westen van Nijmegeni tijdens de geal lieerde operatie Market Garden werd niets meer van hem vernomen. Hij sneu velde op 2 oktober in het Katerbosch en werd waarschijnlijk door een onbekende Nederlandse burger ter plekke begraven. In 1949 werd zijn naam officieel als ver mist geregistreerd. Maar vorig jaar op 2 november stuitte boer Lamers bij het ploegen op het graf. De herbegrafenis in Margraten vond plaats in de bevrijdings week mede op ver zoek van de familie. De Groesbeeks pas toor G. Thuring droeg in de stromende re gen een mis op in de openlucht. Honder den veteranen, die in Zuid-Limburg de be vrijdingsfeesten bijwonen, waren op nieuw naar Margraten gekomen. Sorgdrager en Borst schrijven dat bij de vaststelling van de uit zichtloosheid van het lijden, het medisch oordeel bepalend is. Vast moet staan dat de situatie van de patiënt verergert, en niet te verbeteren is. In beginsel kan er geen sprake zijn van euthana sie en hulp bij zelfdoding als de patiënt een reëel bestaand alter natief om het lijden te verlich ten. heeft afgewezen. Volgens de ministers is uitzichtloosheid van lijden door medici objectief vast te stellen. Dat ligt anders bij het criterium dat er ook sprake moet zijn van ondraaglijk lijden. Dit is een moeilijk meetbare factor, aldus de ministers. Het openbaar mi nisterie zal er hierbij op letten of een arts in redelijkheid tot de conclusie kon komen of er van ondraaglijk lijden sprake is ge weest. Er zijn daarbij vaak geen scherpe grenzen te trekken tus sen gevallen waarin het lijden voortkomt uit een lichamelijke aandoening en gevallen waarin dat niet het geval is. In feite is er sprake van een glijdende schaal. Daarbij ziülen gevallen waarbij het lijden meer psychisch is be slot zie pagina 3 kolom 7 Noord-Ierland Premier Major heeft de protes tanten in Noord-Ierland beloofd dat er een referendum komt waarin zij zich kunnen uitspre ken over de toekomst. De Britse premier, op bezoek in Belfast hief ook het verbod op om de stem van IRA-leiders uit te zenden via radio O en tv. w Dennis Voshart Dennis Voshart uit Goes is door bondscoach Harry Dassen voor de 97e korfbalinterland tegen België op 23 oktober in het Belgi sche Deurne opgeroepen. Drie andere debutanten in de natio nale selectie zijn: Diana Rood- been. Nelleke Steune- brink en Roger Huize- bosch. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,15,17 en 19; Sport: 27 en 29; Vrije tijd. 21, 22,23 en 25, Reportage: 31, 32, 33, 35, 37 en 39. IAdvertentie*w* ~r ~m ~m van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur pr* I CEES KOLE nvm - I— Weststraat 1, Kapelle, tel. 01102-42614 1800i 16V Mei 1994 11000 km! Nieuw 45.854,- 39.8SO,- btis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 11.00-18.00 uur en woensdag: 9.00-18.00 uur tóe geldig t/m 14 december WASHINGTON - Haiti's wet tige president Jean-Bertrand Aristide heeft zijn volk vrijdag beloofd dat er na zijn terugkeer „geen wraak of vergelding" zal plaatsvinden tegen de aanhan gers van de junta. Frankun Delano Roosevelt ECU kamftoen van de Vruheo' I Ku XK het Koninkrijk der Nederlanden is f^00" Enwklin D Roosevelt. President von I 101 hrie van WO II In lijn persoon 00n dele zoon' von onze provincie I -»ond eer beloond oon olie Naties die hebben ï-d-agen aan de bevrijding van Europa I ltamc'e van Claes Maorlcns van Rosevelt I - 1440 van Zeeland naar Amerika vertrok h-KUis voorzien van de officiële Munt- en 1 ^meestertekens van De Nederlandse Munt zend mij voor 10,de 21/2 ECU* (Cu-Ni. (dc. o33mm) Ik ontvang een acceptgiro en krijg na betaling de 21 2 ECU zonder extra kasten thuis Muntpost B.V. IV Eist - 08819-72468 In een ceremonie op het Witte Huis riep Aristide. die in Was hington in ballingschap leeft, op tot verzoening. „Laat ons de vre de omarmen. Het is tijd. Stop het geweld. Wees niet bang", zei Aristide tot zijn landgenoten in Haiti. De voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter maakte zich vrijdag op naar Haïti te gaan voor een laatste bemidde lingspoging tussen de Ameri kaanse autoriteiten en de Haï- tiaanse militairen. Vanuit Port- au-Prince kwamen vrijdag ge ruchten dat de leiders van de mi litaire junta misschien toch zou den willen opstappen, om de in vasie door 20.000 Amerikaanse soldaten te voorkomen. Ex-pre mier Edward Seaga van buur land Jamaica zei vrijdag een compromisvoorstel namens de junta in Washington te hebben afgeleverd. Het zou de eis bevat ten dat na hun aftreden geen maatregelen tegen de militairen genomen zouden worden. Was hington heeft dat afgewezen. President Clinton beloofde in zijn televisietoespraak donder dagnacht dat de Amerikaanse invasietroepen niet langer dan enkele maanden in Haiti zullen blijven. Daarna zullen zij de con trole over Haiti overdragen aan een VN-vredesmacht, bestaande uit 3000 Amerikaanse soldaten en 3000 soldaten van minstens 24 andere landen. Die VN-macht zal maximaal anderhalf jaar in Haiti blijven, tot na de presi dents- en parlementsverkiezin gen die in februari 1996 worden gehouden. Aristide stelde dat hij niet van plan is zich bij die verkiezingen kandidaat te stellen. Zodra zijn in 1990 begonnen termijn afgelo pen is, zal hij opstappen. Aris tide en Clinton spraken op een bijeenkomst op het Witte Huis met de ambassadeurs van de 24 landen, waaronder Nederland, die troepen hebben toegezegd voor de VN-vredesmacht. Ons land zal 135 mariniers leveren. De kritiek op de komende Ame rikaanse invasie ging overigens ook vrijdag onverminderd door. Het Vaticaan veroordeelde de invasie. Ook oud-president George Bush en ex-generaal Norman Schwarzkopf, de Ame rikaanse bevelhebber tijdens de Golfoorlog, uitten kritiek. Bei den zeiden overigens Clinton en de troepen te zullen steunen, zo dra de invasie begint. De Amerikaanse ambassade in Port-au-Prince heeft de 3000 Amerikanen in Haiti aangera den tijdens het donker in huis te blijven en eten en drinken in te slaan om enkele dagen vooruit te kunnen. Tot nog toe zijn de Amerikanen niet bedreigd, maar als eenmaal de invasie op gang komt. kan dat veranderen. official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100-20440 VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM inschrijving tot 22 september 1994 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 29 september 1994 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervolg uitgifte 10 november 1994 volgens het tendersysteem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs van onze verslaggever MIDDELBURG - Neeltje Jans blijft bestuurlijk verbonden met Veere. De gemeentelijke herindeling per 1 januari 1997 verandert daar niets aan. Veere wordt een onderdeel van de nieuwe plattelandsgemeente op Walcheren en het voorma lige werkeiland in de monding van Oosterschelde gaat mee. De manier waarop de gemeente Veere Neeltje Jans de afgelopen jaren heeft bejegend, rechtvaar digt geen ander besluit, vonden de staten van Zeeland vrijdag. Twee weken geleden zag het er nog naar uit dat de statenfrac ties Neeltje Jans wilden toebe delen aan de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Deze ges te zou dan kunnen worden be schouwd als een poging de bit tere smaak van de herindeling enigszins weg te nemen. RPF/GPV en Delta Anders ston den vrijdag evenwel alleen in hun bereidheid Neeltje Jans bij Schouwen-Duiveland in te de len. P. M. Woudstra van Delta An ders verbaasde zich daar zeer over. Hij meende uit de opmerkingen van woordvoerders van veel an dere partijen tijdens een com missievergadering twee weken geleden te hebben begrepen dat zij ook een eind wilden maken aan de opmerkelijke situatie dat het eiland vanuit Veere over de weg alleen via een andere ge meente is te bereiken. Hij had de indruk dat deze fracties 'om' zijn gegaan onder druk van hun par tijgenoten in het dagelijks be stuur van de provincie. Deze ver dachtmaking leverde luide pro testen op P. de Nooijer (PvdA) en J.G. van Zwieten (VVD). De Nooijer oordeelde dat Veere 'zeer zorgvuldig' met Neeltje Jans is omgegaan. Hij vroeg zich ook af wat Schouwen-Duiveland méér kan betekenen voor het ei land dan Veere. Van Zwieten meldde droogjes dat hij de waar de van 'een onbewoond eiland zonder duidelijke ontwikke lingsmogelijkheden' nogal over trokken vond. Hij stelde ook vast dat een gemeentelijke her indeling is bedoeld om bestuur lijke eenheden te vergroten en iAdvertentiei I PILAAR Tf BOUWMATERIALEN GOES 01100-15401 J! niet om grenscorrecties toe te passen. Daarmee was gedepu teerde A.J. Dijkwel (D66, be stuurlijke organisatie) het van harte eens. „Zo n ingrijpende correctie kan alleen als er zwaar wegende argumenten voor zijn; en die zie ik niet." zie voor statenzitting ook pagina 15 iAdvertentie eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 14,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- 'J per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Voorletters: mv Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZG, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1