'ROVINCIALE ZEEUWSE CUURfiNl Mogelijk scheuring junta Haïti Doden door oude bom in Berlijn feL'x ew ■TftfKTritew Beter werkklimaat door minder regels 4 WEKEN •"A 01100 - 39555 folitiechef eist aftreden militairen Cedras en Niamby EU roept VS tip embargo Bosnië niet op te heffen r— tee week alleen bij Albert Heijn. Cil Drie Kennedy's op kieslijsten Democraten VS kunst cultuur 15 Vm 21 VOOR 14,- Onstuimig ®sa> Vanochtend veel bewolking en buiige verslag, vanmiddag opklaringen af gewisseld door lokale buien. Harde en gomachtige noorwesten wind. Mid- iogtemperatuur 15 graden. 37e jaargang no. 218 Irijdag 16 september 1994 flSSe nummers 1,50 ziekt*.. ''"'Stand Bel voor informatie: ort AU-PRINCEAVASHING- jpS (RTR/AFP) - Eén van de pders in Haïti, de machtige en itrachte politiechef van Port- ^Prince kolonel FranQois, zich donderdag verras uitgesproken voor het af- Irouw in kamer [tchtbank leergeschoten Lastricht/hoens- IROEK (gpd) - Een 47-jarige 0 uit Hoensbroek heeft gis borgen in een wachtkamer Egde rechtbank in Maastricht qneven oude ex-vriendin in de lik geschoten. De man is tien bn geleden vrij gekomen uit |tgevangenis. Hij zat een straf ra twee jaar uit wegens het jllokken van een moordpoging jdezelfde vrouw. jevTOUW verkeerde gisteravond utondanks een operatie nog in [fensgevaar. Volgens getuigen m een poging van de man om ei het zoontje van de vrouw ger te schieten mislukt zijn om- bt het wapen ketste. Ie vrouw had bij de rechter een baatverbod gevraagd tegen Ei'ex-vriend. De man begon sar onmiddellijk na zijn vrijta fel weer lastig te vallen en te dreigen. Het is niet bekend of fe politie op de hoogte was van lp vrijlating. je vrouw zat gistermorgen te ahten op de behandeling van üarzaak toen de ex-vriend zich ij haar voegde. De man trok fctsehng een vuurwapen en Éoot de vrouw neer. Hij werd Rrmeesterd door de andere inwezigen en overgedragen an de inmiddels toegesnelde irketpolitie. treden van de juntaleden Ce dras en Niamby. Of er sprake is van een scheuring binnen de Haïtiaanse leiding of dat Fran- Qcois probeert zijn huid te red den. was niet direct duidelijk. De politiechef, die wordt be schuldigd van de ernstigste schendingen van de mensen rechten en van betrokkenheid bij drugshandel, zei voor een plaatselijke radiozender dat lui tenant-generaal Raoul Cedras en de chef van de militaire staf Philippe Niamby moeten op stappen om plaats te maken voor Aristide. wiens terugkeer als democratisch gekozen presi dent door de Verenigde Staten wordt geëist. FranQcois zei zelf „bereid" te zijn in het land te blijven op voorwaarde dat hij niet gerechtelijk wordt ver volgd. De politiechef is één van de mensen wier vertrek wordt geëist door de Verenigde Naties. Cedras, leider van de Haïtiaanse junta, zei in een vraaggesprek met het /Amerikaanse televisie station CBS bereid te zijn te sterven om zijn land te verdedi gen tegen de Amerikanen. ,.Ik sterf liever dan mijn land oneer vol te verlaten. Ik ben niet geïn teresseerd in een comfortabel le ven in ballingschap. Het gaat mij om de toekomst van Haiti." Volgens hem zal na de invasie een bloedige burgeroorlog uit breken. Oproep president Ook de Haïtiaanse president Emile Jonassaint lijkt niet van plan te wijken. Woensdagavond riep hij de wereld op een Ameri kaanse invasie tegen te houden. De door de militaire leiders in Haïti in het zadel geholpen 81-ja- rige president bood geen enkele opening voor een compromis met Washington. Hij zei dat de internationale gemeenschap de Haïtianen moet steunen, opdat deze hun lot zelf kunnen bepa len. Jonassaint beloofde dat de parlementsverkiezingen van de cember dit jaar doorgaan, kort daarop gevolgd door presidents verkiezingen. Hij zei niets over de militaire leiders in zijn land of over de verdreven president Jean-Bertrand Aristide. die de Amerikanen met een invasie te rug aan de macht willen helpen. Het Haïtiaanse bewind trof woensdag verdere veiligheids maatregelen en heeft alle ver keer op de belangrijkste wegen van zeven uur 's avonds tot ze ven uur 's morgens verboden. Schepen en vliegtuigen mogen het land niet verlaten. Diploma ten zien de maatregel als de eer ste stap naar een uitgebreide avondklok. Clinton vastbesloten De Amerikaanse president Clin ton drong er nogmaals bij de mi litaire leiders op aan onmiddel lijk te vertrekken. Anders zullen zij met geweld worden afgezet. „We hebben letterlijk alle be schikbare alternatieven uitge put en voor deze mensen is de tijd gekomen op te stappen", zei hij in een interview. Clinton be schuldigde het militaire regime van buitensporige schendingen van de mensenrechten. Hij toon de de journalisten bloederige fo to's van lichamen van mensen die volgens hem zijn vermoord door het Haïtiaanse leger. Het militaire bewind is „het beest achtigste en gewelddadigste re- ICS HAAG/SARAJEVO/KO- IjHAGEN (ANP/DPA/RTR/ IFPl-EU-commissaris Van den koek van buitenlandse betrek ken heeft donderdag een Iringend beroep gedaan op het laerikaanse Congres terug te koen van het besluit, het wa- laembargo tegen de Bosni- rit moslims op te heffen. „De Ntfling van het embargo kan to;e\veten sussen, maar baant W noodzakelijkerwijs de weg kir vrede", zo zei Van den boek donderdag in een rede in bn Haag. Fishington heeft, ondanks ver st van diverse Europese lan- p. aangekondigd het embargo ten de moslims op te heffen als bBosnische Serviërs niet uiter- ft 15 oktober instemmen met tf Internationale vredesplan F Bosniè-Herzegowina. pschien moeten Europese Mementariërs maar eens met p collega's van het Ameri- Mse Congres gaan praten prde zin van het embargo, op- Me Van den Broek. Hij deed uitspraken tijdens een bij- tomst op het instituut Clin- 'tel over de betrekkingen >n Europa en de Verenigde in. tffing van de sanctie kan lei tot een totale oorlog, zo "schuwde Van den Broek. W-vredesmacht in Bosnië 1111 dat geval vrijwel zeker Wen teruggetrokken. Een groep Haïtiaanse recruten marcheert door de hoofdstad Porte-au-Prince. gewapend met geweren uit de Twede Wereldoorlog. Het leger is met het oog op de dreigende invasie verder uitgebreid. foto RTR BERLIJN DPA/RTR/GPDI-Ze ker drie bouwvakkers zijn don derdagmiddag in Berlijn om het leven gekomen toen een bom uit de Tweede Wereldoor log ontplofte. Het explosief lag in de bouwput waar de mannen aan het werk waren. Acht omwonenden zijn met ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht. Er is nog één vermiste, die vermoedelijk onder het puin ligt. De gewonden zijn per heli kopter naar het ziekenhuis ge bracht. Bij de reddingsactie wer den honderden leden van politie en brandweer ingezet. De explosie sloeg een groot gat in een gebouw met vier verdie pingen. In een omtrek van 200 meter raakten gebouwen en au to's zwaar beschadigd. „Het was alsof een straaljager door de geluidsbarrière brak. De ruiten trilden, vervolgens ging het licht uit en rende ik de straat op", vertelde een bewoonster van een nabijgelegen woning. De explosie was zo krachtig dat een container die door bouwvak kers als keet werd gebruikt, van zijn plaats werd geblazen. Grote brokken beton werden zeker 50 meter door de lucht geslingerd. Op het bouwterrein zelf was een krater van ongeveer 15 meter diepte geslagen. Twee uur na de explosie woedde nog steeds een grote brand in een gebroken gas leiding. Een politiewoordvoerder zei dat het zo goed als zeker een bom uit de Tweede Wereldoorlog was. maar kon niet zeggen hoe groot het projectiel was geweest. De deskundigen hadden hun onder zoek nog niet kunnen afronden. De explosie vond plaats in de wijk Friedrichshain, in Oost- Berlijn waar sinds de hereniging van de stad in 1990 druk ge bouwd wordt. Er worden regel matig bommen gevonden op bouwterreinen, aldus de politie woordvoerder. Meestal kunnen de projectielen tijdig onschade lijk gemaakt worden. Soms gaat het echter mis. Drie maanden geleden raakten vier mensen ernstig gewond toen een 250 kilo wegende bom in een ijzerwaren- fabriek in Essen ontplofte. Het gevaarte was jarenlang verbor gen geweest onder een hoop oud ijzer. Advertentie WERELDDIERENDAG '94 Nog een beetje vroeg maar Felix en Bonzo trakteren fóalvast voor Werelddierendag. Met: les, 3 blikken a 410 gram -435T 3.69 I - -je brokjes, 3 pakken 300 gram sar 4.49 poeide met gratis Felix kattenboekje 156 pag.l op aanvraag. J®) krokante menubrokken, zak a 4 kilo ÜS9" 9.99 Wtgratis Bonzo Picnic rund snack M^gekJent/m zaterdag 17 september as De ravage rond de plaasl van de explosie. gime op ons halfrond", aldus de president Clinton zou de Ameri kaanse bevolking afgelopen nacht (om 03.00 uur Nederlandse tijd) via de televisie toespreken om zijn Haïti-beleid verder toe te lichten. In totaal zullen dertig oorlogs bodems en vrachtschepen deel nemen aan de invasie, die vol gens Amerikaanse functionaris sen van het Pentagon volgende week kan beginnen. Washington zal 20.000 Amerikaanse militai ren inzetten. Twintig landen hebben toegezegd in totaal on geveer 2000 man te leveren voor een multinationale macht die na de invasie in Haïti de orde moet handhaven Dief loopt tegen de lamp bij bezoek lommerd WEST PLAINS (AP) - Het was duidelijk het verkeerde pand jeshuis in de plaats West Plains waar een 30-jarige man een 18 karaats gouden armband pro beerde te verkopen. De pandjes baas herkende in de armband direct het een week eerder in een hotel gestolen pronkstuk van zijn echtgenote. Nadat de man de dief met de waarheid confronteerde nam de ze de benen. De aanpalende redactie van de krant West Plains Daily Quill zag de pand jesbaas de dief op straat achter na rennen en besloot aan de ach tervolging mee te doen. De sportredacteur greep de onfor tuinlijke crimineel uiteindelijk in de kraag. De rest van de juwe len van de echtgenote van de pandjesbaas werden bij de dief thuis gevonden. Miljonair zoekt vrouw met tekst op aanplakbord COLUMBUS (AP) - Een miljo nair in Ohio vond een gewone huwelijksadvertentie in de krant kennelijk te min voor ie mand van zijn status en liet langs de snelweg bij Columbus een aanplakbord plaatsen met de tekst „Miljonair zoekt vrouw! Leeftijd 35 tot 45" en een telefoonnummer. Een telefoontje werd beant woord met een opgenomen vrou wenstem die naar godsdienst, leeftijd, beroep, opleiding, aan tal huwelijken en kinderen en leeftijd van de kandidate vraagt. Het bedrijf dat het bord heeft ge plaatst hield de naam van de miljonair geheim en wilde niet zeggen hoeveel hij voor zijn ad vertentie heeft moeten betalen. Mogelijk Monet ontdekt op taxatiedag WINTERSWIJK (GPD)-In Win terswijk is mogelijk een schil derij van de 19de eeuwse Franse impressionist Claude Monet ontdekt tijdens een taxatiedag van het Amsterdamse veiling huis Christie's. Het schilderij wordt nu door experts nader on derzocht. Een bejaarde vrouw had het schilderij, een familiebezit, ge woon ingepakt in haar tas zitten toen ze dinsdag tijdens de taxa tiedag het Winterswijkse Mon- driaanhuis binnenstapte. Op het kleine kunstwerk (40 bij 28 centimeter) van een Franse boerderij is in het hoekje onder aan de naam Claude Monet ge signaleerd en de datum 1898 of 1878. „Of Monet het ook daad werkelijk zelf geschilderd heeft, is de tweede vraag", zegt Chris-, tie's-taxateur Job Ubbens. Hij schat die kans op vijftig procent. De waarde van het schilderijtje kan dan volgens hem oplopen foto RTR tot enkele miljoenen guldens. WOONSOCKET AP) - En de Kennedy-dynastie, zij leefde voort. Drie leden van de beroemdste Amerikaanse familie wonnen de ze week de Democratische voorverkiezingen en maken zodoen de kans in november in functie gekozen te worden. De 27-jarige Patrick Kennedy, zoon van senator Edward Ken nedy, won de voorverkiezing in het district Rhode Island en heeft nu kans in het Congres voegen bij zijn vader en zijn neef Joseph, die herkiesbaar zijn. Patrick Kennedy zou daarmee het jongste federale parlementslid worden in de Verenigde Staten. In Mary land won de 43-jarige dochter van Robert Kennedy. Kathleen Kennedy Townsend. de nominatie voor vice-gouverneur. Ze wordt de running-mate van de Democratische kandidaat voor het gouverneurschap Parris Glendening. In Washington werd Mark Shriver, de 30-jarige zoon van Sargent Shriver en Eunice Kennedy Shriver. genomineerd voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden van de staat. De Vlaamse beeldhouwer Louis Royer werd vorige eeuw ingehuurd om Nederlandse helden op een sokkel te plaatsen. Rembrandt. Wil lem de Zwijger en Michiel de Ruyter getuigen van zijn vakmanschap. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Piet Dieleman speelt met licht bewogen debuut van Dèsanne van Brederode Joris Vria- mont verzameld jongensfantasie van Rien Broere Munster be licht de Gouden Eeuw jeugdboek slumps dagen architectuur uit Nichols filmt dromen eindelijk succes voor Theo van Gogh Seth Gaaikema krabbelt op Motown swingt Royaards in de Hoekweide nieuwe James Bond hecht aan huis uit agenda, ex posities, filmwijzer. Feyenoord Feyenoord heeft in de eerste ron de van het toernooi om de Eu ropa Cup voor bekenvinnaars gelijk gespeeld tegen Zalgiris Vilnius uit Litouwen. De Rotter dammers lieten tal van kansen onbenut, kwamen na negen mi nuten op voorsprong door een doelpunt van de Zweedse inter national Henryk Larsson, maar drie minuten voor tijd schoot Tereskinas van O O elf meter raak w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten Cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 23; Sport: 23, 24, 25 en 27. DEN HAAG (ANP) - De huidige wetgeving op het gebied van de arbeidsomstandigheden (arbo) is veel te gedetailleerd, ondui delijk en weinig doeltrelTend. Minder regels en meer verant woordelijkheid voor het be drijfsleven kan de veiligheid en de gezondheid op de werkplek ten goede komen. Dat kan door het invoeren van een arbo-keur- merk voor bedrijven en door een grotere rol voor de burger rechter bij nalatigheid van de werkgever. Dat staat in het rapport Van keurslijf naar keurmerk, wetge vingsbeleid voor veilig en ge zond werk van de commissie- Kortmann. Deze commissie ad viseert het kabinet over de uit voerbaarheid. handhaafbaar heid en effectiviteit van wetge ving. Staatssecretaris Linscho- ten van sociale zaken en werkge legenheid heeft het rapport don derdag aangeboden aan het par lement. Het rapport evalueert de tien jaar ervaring die inmiddels met de Arbeidsomstandighedenwet is opgedaan. Volgens de com missie voldoet de huidige wetge ving niet aan eisen van eenvoud, duidelijkheid en toegankelijk heid Dat komt vooral door het grote aantal normen (meer dan 1 200) waarmee werkgevers wor den geconfronteerd. Hierdoor hebben de werkgevers geen prikkel om de regels na te leven en is het stelsel moeilijk contro leerbaar Volgens het rapport zet de op handen zijnde vereenvoudiging van de arbo-wetgeving onvol doende zoden aan de dijk. In plaats daarvan pleit de commis sie voor een koerswijziging in de richting van minder regelgeving en meer verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven. Deze eigen verantwoordelijk heid wordt op twee manieren uitgewerkt. In de eerste plaats zou het bedrijfsleven zelf voor een zogenoemd arbo-keurmerk kunnen zorgen. Onafhankelijke instellingen moeten zich dan met de ontwikkeling van de daarvoor noodzakelijke normen bezighouden. Zonodig zou de overheid deze normen algemeen verbindend kunnen verklaren. De tweede manier om de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven te benadrukken, is het opleggen van straf bij gesig naleerde nalatigheid. Gedupeer de werknemers en verzekeraars zouden in de eerste plaats bij de burgerrechter om schadeloos stelling kunnen vragen. Alleen bij wijze van vangnet zou de overheid de bevoegdheid moe ten houden de zorgplicht van de werkgever of het stilleggen van het werk te kunnen afdwingen. In zijn brief aan het parlement schrijft staatssecretaris Lin- schoten dat het kabinet over het rapport nog een standpunt moet innemen. zie ook pagina 3 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1