PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zege voor separatisten Quebec cn Pronk: bevolkingsconferentie boven verwachting verlopen (IPLEKKERMALS. kleintjes Banenplan FNV voor kansarme werklozen Modaal en minima achteruit 4 WEKEN "anada staat roerige tijd te wachten Moskou wil wodka voor lussen goedkoper maken Geen onderzoek RLD naar technische staat KLM-toestellen VOOR 14,- JA, i \Regen Bewolkt,perioden met regen. Tegen de avond opklaritigen. Matige, aan zee krachtige noordoosten wind. Maxi mumtemperatuur 16 graden. 37e jaargang no. 216 oensdag 14 september 1994 nummers 1,50 1184-84321 J WÊiÊÊmmi mmiÊÊm n onze correspondent ASHINGTON - De Parti Que- •cois, die van Canada's Frans- ige provincie Quebec een on- lankelijke staat wil maken, •eft maandag de provinciale irlementsverkiezingen ge- onnen. Maar de winst viel la- juitdan was verwacht, waar- ee de kans dat Canada vol- •nd jaar uiteen zal vallen een uk kleiner geworden is. PQ van de 64-jarige Jacques irizeau kreeg 77 van de 125 ze- s in het parlement van Que- c, en verdreef daarmee de Li- rale Partij, die sinds 1986 aan macht is geweest. De libera- Ii kwamen uit op 47 zetels, ter- ll een zetel toeviel aan de De- icratische Actie Partij, ook al n afscheidingsbeweging. Maar in werkelijke stemmen was de winst van de PQ een stuk minder overtuigend. De partij haalde 45 procent van de stem men, tegen 44 procent voor de Liberale Partij. Er was een op komst van 80 procent. Dat bete kent dat ook veel Franstaligen de PQ maandag links hebben la ten liggen. Omdat een meerderheid van de Quebecois niet onafhankelijk wil worden, geeft dit de tegen standers van de PQ hoop. Pari- zeau heeft zijn kiezers beloofd volgend jaar een referendum te zullen houden over de vraag of Quebec zich moet afscheiden van de Engelstalige rest van Ca nada. Als hij zijn belofte na komt, staan de 28 miljoen Cana dezen nog een roerige tijd te wachten. OSKOU (RTR) - Russen hoe- ai binnenkort waarschijnlijk procent minder neer te tellen ior een fles wodka. Dat is het volg van een wetsvoorstel, de Russische merken aan- ekkelijker moet maken tegen- er de buitenlandse. De rege- Dg moet de plannen nog goed- regeringscommissie die ■rd voorgezeten door vice-pre- er Oleg Soskovets besprak sdag de mogelijkheden-om concurrentiepositie van de ionale drankindustrie te ver- ïrken. Het voorstel voorziet der meer in een verlaging van accijns, die momenteel 85 ocent bedraagt. Ook zou de port van buitenlandse mer- n uit voornamelijk de voorma- je Sovjet-republieken via SCHIPHOL (GPD) - De Rijksluchtvaartdienst (RLD) zal geen onderzoek in stellen naar de vliegtechni sche kwaliteiten van de KLM-vloot. Dit naar aanlei ding van de zorgen van de ondernemingsraad over de staat van onderhoud van de vloot. „De luchtwaardig heid van de vliegtuigen is prima in orde," zo zegt woordvoerder H. Houtman van het ministerie van ver keer en waterstaat, waaron der de RLD valt. De Vervoersbond FNV. be langenbehartiger van het 1 grondpersoneel, zal bij de KLM wèl aandringen op een onderzoek naar de techni- j sche staat van de vliegtui- gen. De bond wil dat hier voor externe deskundigen worden ingehuurd. Volgens bestuurder J. Smeets is het duidelijk dat de kwaliteit van het onderhoud van de j vliegtuigen is gedaald. „Dat komt door de grote drukte en de korte 'omdraai-tijden' van de vliegtuigen." (de tijd die het kost om een geland toestel weer startklaar te maken. red). Smeets; „De werkdruk is enorm toegenomen, ener zijds door de groei en ander zijds door de bezuinigingen. Het is duidelijk dat er iets moet veranderen." De RLD, die voor het uitvoe ren van een onderzoek de aangewezen instantie lijkt, peinst er echter niet over. „Wij hebben geen enkele aanmerking op de KLM. Voor zover er sprake is van achterstallig onderhoud, heeft dat geen invloed op de luchtwaardigheid van de toestellen. Anders hadden wij wel klachten gehad," zo zegt de woordvoerder. Volgens Benno Baksteen, president van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers (VNV), hebben de vliegers al eerder kritiek geuit op de technische staat van de vloot. „Het aantal punten van achterstallig on derhoud is de laatste tijd toegenomen. Dat zijn wij niet gewend van de KLM. Op zich vormen deze punten geen gevaar voor de vliegvei ligheid. Maar als het er te veel worden, dan is dat ook niet goed. De luchtwaardig heid kan dan best weieens in het geding raken. Maar de veiligheid blijft verzekerd, omdat gezagvoerders nooit met een onveilig vliegtuig op pad gaan. Zij kennen de technische staat van het toe stel." zie ook pagina 6 ten Tonight van t'seen handige orsaus. in drie ite smaken, nee u kip in 'n :*tra lekker en mals maaki 'öe Chicken :,s deze week n bij ons - oordeiig en "'doen we aanbieding, rat iet u' Unox Chicken Tonight, Kerrie, Hawaï of Groenten-room, QQ pot 500 g. Cn Kipfilet, kilo isse 16.50 g yg 500 gram STHt a week alleen bij Albert Heijn. „We willen een normaal volk zijn in eigen land", zei een juichende Parizeau maandagnacht. Maar Canada's premier Jean Chré- tien, een Franstalige liberaal, zei dat „Quebec maandag Canada niet verworpen heeft". Volgens Chrétien zullen de Quebecois volgend jaar hun hechte band met Canada bewijzen. Uit een opiniepeiling op de ver kiezingsdag blijkt dat hooguit 30 procent van de Quebecois daar in zo'n referendum voor zou stemmen. Twee op de drie vin den dat hun provincie deel van Canada moet blijven uitmaken. Bij een vorig referendum, in 1980, sprak ook al 60 procent zich daartegen uit. De winst van de PQ wordt dan ook niet zozeer uitgelegd als steun voor de afscheidingsbewe ging, maar eerder als een teken van onvrede van de 4,8 miljoen hoofdzakelijk Franstalige kie zers met het beleid van de libera len van de (ondanks zijn naam Franstalige) premier Daniel Johnson. De liberalen worden verant woordelijk gesteld voor de slech te economische toestand van Quebec, de werkloosheid van 12.2 procent (voor heel Canada 10.3 pet) en de hoge belastingen. Volgens de krant The Globe and Mail hebben de kiezers de PQ „zeker niet de vrije hand gege ven Quebec af te scheiden van Canada". Parizeau. een vroegere minister van financien, meent dat hij de kiezers in Quebec de komende maanden kan overtuigen toch voor afscheiding te stemmen. Hij beweert dat Quebec miljar den dollars kan besparen door quota moeten worden inge damd. Soskovets onderstreepte het be lang van de drankindustrie voor Rusland. „Tientallen onderne mingen en honderdduizenden mensen zijn betrokken bij de produktie, die een deel van onze economie uitmaakt. Laten we hen een kans geven te bestaan", aldus de vice-premier. De afzet van Russische wodka kreeg begin dit jaar een lelijke knauw toen de regering de ac cijnzen en indirecte belastingen drastisch verhoogde. Daardoor werd de prijs van een fles wodka verdubbeld. Moskou draaide de maatregel kort daarna evenwel grotendeels terug, maar deson danks kampt de Russische drankindustrie dit jaar met een vermindering van de afeet. Jacques Parizeau viert met zijn aanhangers de overwinning Links naast hem zijn echtgenote Lisette. foto RTR zich af te scheiden. Johnson hield de kiezers voor dat de ze ven miljoen Quebecois het in een onafhankelijk Quebec al leen maar moeilijker zullen krij gen. De PQ vindt dat de federale re gering door de Engelstalige meerderheid wordt overheerst. Langdurige onderhandelingen over het verlenen van meer zelf bestuur aan Quebec zijn de afge lopen jaren steeds gestrand op onwil van de Engelstalige pro vincies, vooral British Columbia en Alberta in het westen van Ca nada. Econoom Parizeau, die nu premier van Quebec zal worden, trad in 1969 toe tot de Parti Quebecois, die een jaar eerder was opgericht uit verzet tegen de Engelstalige overheersing van het politieke en zakenleven in Quebec. In 1976 werd hij in het parlement gekozen, hetzelfde jaar waarin de PQ voor het eerst aan de macht kwam onder de roem ruchte premier René Levesque. De econoom Parizeau werd met een minister van financiën. Hij maakte naam door een aantal belangrijke industrieën te 'na tionaliseren' (in handen van Quebec te brengen) en keer op keer de belastingen te verhogen. In 1984 verliet hij de partij weer uit onvrede over het in zijn ogen te zachte beleid van Levesque. In 1986 verloor de PQ de verkie zingen van de Liberale Partij. Nadat Levesque in 1988 overleed kwam de autoritaire Parizeau - die in Engeland is opgeleid en vloeiend Engels spreekt - weer terug en begon met zijn campag ne voor Quebecs onafhankelijk heid. „Dat is de enige reden waarom ik in de politiek ben ge gaan", zei hij onlangs. Computers Op veel basisscholen worden de computers onvoldoende of ver keerd gebruikt. Ze staan niet in het leslokaal, maar worden vooral gebruikt door de direc teur en onderwijzers, die er ook nog privé op werken. Dat is een van de conclusies van een on derzoek naar het ver schijnsel schoolcom- C puters. w Iepziekte In Zeeland houdt de iepziekte sinds vorig jaar veel meer huis dan in andere delen van Neder land. De Stichting Iepziekte Be raad beschouwt de provincie als 'een Q rampgebied' w wssMf&mm Ronaldo Dank zij de weergaloze Ronaldo bleven PSV eti trainer Aad de Mos een afgang bespaard. De Braziliaan maakte drie van de vier Eindhovense treffers in het spektakelstuk tegen Bayer Le- verkusen (5-4). Vitesse zorgde voor een verrassing door de Ita liaanse topclub Parrna met 1-0 te kloppen. FC Twente werd met 4- 1 verslagen door het Hongaarse Kispest Honved. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 Conflict Albanië Minister Melkert in beginsel positief TIRANA (AP) - Italië heeft zich bereid verklaard te bemiddelen in h conflict tussen Griekenland en Albanië over de behandeling van hun etnische minderheden. De betrekkingen, die toch al zeer gespannen waren, zijn vorige week nog verder verslechterd door de veroordeling van vijf et nisch Griekse Albanezen we gens spionage voor Grieken land. Griekenland heeft inmid dels de grenzen met Albanië praktisch gesloten. van onze correspondent CAIRO - Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking vindt dat de VN-conferentie voor Bevolking en Ontwikke ling beter is verlopen dan hij voor mogelijk had gehouden. „Van het begin af aan heeft ie dereen zijn uiterste best gedaan voor een goed resultaat. Er was nooit sprake van dat we er niet uit zouden komen. Er is ge dreigd met een conflict, maar mijn angst is niet bewaarheid", zei hij dinsdagavond na afloop van de slotzitting in Cairo. De 182 landen hebben dinsdag een programma goedgekeurd dat beoogt de komende 20 jaar de toename van de wereldbevol king af te remmen. Dat het Vati- caan het met de grote lijnen van het slotdocument eens was. heeft de minister aangenaam verrast. Het Vaticaan heeft sa men met Nicaragua, Argentinië, Equador, Guatemala en Malta een voorbehoud gemaakt bij on der meer de abortus-paragraaf, maar dat was verwacht. De isla mitische landen deden hetzelfde ten aanzien een passage over se- xuele rechten van het individu. Pronk bleek het meest tevreden over de open en respectvolle sfeer van de conferentie, waar door compromissen mogelijk werden. „Het Vaticaan heeft die sfeer begrepen en aanvaard". Als positieve punten van het gis teren overeengekomen actiepro gramma noemde hij onder meer de afstand die is genomen van streefcijfers in het bevolkingsbe leid. Streefcijfers, zei hij. wijzen op dwang en dwang werkt con tra-productief. Ook de centrale positie van de vrouw en haar ge zondheid in het document re kent Pronk tot de winstpunten van Cairo, evenals de grotere aandacht voor jongeren en hun sexualiteit. Voor de Westerse wereld is het van belang, zei de minister, dat de rechten van het individu zijn gehandhaafd, naast die van echtparen. Meer in het algemeen toonde hij er zich gelukkig mee dat het mo gelijk is gebleken op wereldni veau een conferentie te houden over waarden. „We hebben daar bij geen doodlopende weg be- Aartsbisschop Renato Martino, de vertegenwoordiger van het Va ticaan op de conferentie, spreekt op de slotdag met de pers. foto EPA reikt, maar een halte, vanwaar we verder kunnen". Het aantal positieve punten heeft volgens Pronk de nega tieve ruimschoots overtroffen. Maar hij noemde het jammer dat de idee van 'sexuele rechten' uit het slotdocument is verdwenen en dat in de tekst het woord 'sex' alleen in verband wordt ge bracht met voortplanting. Voor Nederland is ook teleurstellend dat op verzoek van de islamiti sche landen de zinsnede 'andere samenlevingsvormen' (naast het huwelijk) is geschrapt. De slotverklaring roept de poli tiek verantwoordelijken op al lereerst de levensomstandighe den in de Derde Wereld te verbe teren, het beleid op het gebied van gezinsplanning te verster ken en vrouwen meer inspraak te geven. De tekst wordt voorgelegd aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties die dit na jaar in New York bijeenkomt. Het programma is niet bindend, elke regering kan ermee doen wat ze wil. DEN HAAG (GPD) Huishoudens met een modaal inkomen (circa 40.000 gulden bruto) gaan er volgend jaar in koopkracht op achter uit. Ook alle overige groepen die beneden mo daal verdienen, en de groep van uitkeringsge rechtigden, zullen in '95 minder te besteden hebben. Dit blijkt uit de nog strikt vertrouwelijke Ma cro Economische Verkenningen <MEV). die zijn gemaakt door het Centraal Planbureau (CPB Vanaf vrijdag verstrekt het ministerie van fi nanciën deze MEV-notitie onder een tot vol gende week dinsdag (Prinsjesdag) geldend em bargo aan de pers. Woordvoerders van finan ciën en ook sociale zaken beriepen zich giste ren reeds op de geheime status van de MEV en gaven derhalve geen commentaar. In de MEV brengt het CPB de voorziene koop krachtontwikkeling van een viertal inkomens groepen voor komend jaar in beeld: modaal, minimum plus. minimum-uitkering met kin deren en minimum-uitkering zonder kinderen. Het CPB gaat derhalve niet in op de koop krachtontwikkeling van de hogere inkomens groepen. Volgens het CPB kan de economische groei voor volgend jaar uitkomen op 2.75 procent. In het regeerakkoord van de paarse coalitie is nog uitgegaan van een stijging van 2,6 procent. DEN HAAG (ANP) - Kansarme werklozen moeten de kans krij gen in nieuw te vormen banen werkervaring op te doen. Het gaat daarbij om werk dat nu nog niet of niet meer bestaat. Dat is de kern van het FNV-plan voor de vorming van zogenoem de instroompools, dat dinsdag aan minister Melkert van sociale zaken is aangeboden. De be windsman toonde zich in begin sel positief over het plan. Initiatieven Volgens de FNV moeten uitke- ringsgelden worden gebruikt voor actieve werkgelegenheidsi- nitiatieven. Mensen moeten niet met behoud van uitkering werken, maar de uitkeringsgel- den moeten juist worden aange wend om werk te creeren. Werkervaring moet vervolgens leiden tot het verkrijgen van een vaste baan. De instroompools lenen de be trokken mensen uit aan regu liere werkgevers. In cao's moe ten afspraken over tijdelijke functies worden gemaakt. Ook moeten langdurig werklozen de kans krijgen om voor nog niet bestaand werk een eigen markt te ontwikkelen. Werkgelegenheid die de markt nog moet veroveren, kan vol gens het voorstel bestaan uit ac tiviteiten op het terrein van re cycling en hergebruik, persoon lijke dienstverlening en werk zaamheden op het gebied van natuurbehoud en recreatie. Ver der meent de FNV dat in de sfeer van toezicht op straat, op par keerplaatsen en in het openbaar vervoer en in onderhoud aan openbare gebouwen en woon complexen werk te maken valt. Een plaats in de instroompool mag maximaal drie jaar duren. De deelnemer ontvangt daar voor ten minste het minimum loon en maximaal de laagste loonschaal van de cao van de be trokken sector. Na die tijd moet de deelnemer doorgestroomd zijn naar gewoon werk of moet hij zich als zelfstandige kunnen redden. Minister Melkert zal voorstellen om banen te scheppen voor langdurig werklozen met behulp van uitkeringsgelden met een „open houding" tegemoet tre den. De minister zei dat maan dag in Den Bosch tijdens een in ternationale conferentie over ar beidsmarktbeleid voor achter gestelde groepen en herhaalde het dinsdag bij de presentatie van het FNV-plan. De minister vindt wel de termijn van drie jaar waarin deelnemers aan de pools volgens de FNV moeten doorstromen naar een reguliere baan „wat aan de lange kant". Hij vroeg de FNV nog eens te bekijken of die periode bekort kan worden. zie ook pagina 5 (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1